9 rocn in het harL, uZSHIEHIZT? Verkeerstafel uitstekend leermiddel nd Ontloop dit pijn ?an brandend maagzuur. iraNeem Bennies! Ingezonden J Winterkou in den lande PUROL op lip en handen Huidgenezing Houdt de winter uit handen en voeten. Thomasvaer en Pieternel op de planken SATERDAG 4 FEBRUARI 195S 70e JAARGANG No. 7015 :navJltgaT« N.V. r.h. Langeveld de Rooij ■ls .loekhandel Drukkerij Bibliotheek Jen Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 icht^S Verschijnt woensdags en zaterdag». Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart, -f 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. atav.;. v- Wachtmeester W- FStomp, links op de foto, ziet U hier vereeuwigd met een ™groepje leerlingen van een der Texelse scholen (in dit geval de r.-k.-school) [oü'ier gelegenheid van een verkeersles- Deze actieve „oom agent" reist met zijn verkeerstafel, die hijzelf gebouwd heeft, over heel ons eiland en bezoekt daar- ma'bi; de lagere scholen, de ulo, de landbouwhuishoudschool en de landbouw- im school. Op de lagere scholen zijn het de 5-7 klassen, die zijn lessen bijwonen. In de eerste plaats wordt de leerlingen het doen en laten van de voetganger a*averteldvervolgens de plaats beschreven van de wielrijder, de voorrangsre- gels en tenslotte de verkeerslichten aan een beschouwing onderworpen: zowel Dntrfe lichten op de kruispunten als de knipperlichten bij de onbewaakte over- ë^wegen- De leerlingen blijken voor deze verkeerslessen grote belangstelling staman de dag te leggen en zij worden vooral enthousiast als de lichtjes worden ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling de verkeerstafel ook te gebruiken bij de nd cursussen voor volwassen weggebruikers. Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, a&io'n pijn veroorzaakt overtollig maag- ruur. De remedie is eenvoudig en af- VOtdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. j,Gewoon, zonder water of wat ook, op de ulttong laten smelten, 't Kan niet missen, ie brand is gedoofd 1 Eet onbevreesd jeStwaar U trek in hebt, maar.... steeds rbe;Rennies bij de hand! len Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U onderstaande in Uw blad te willen opnemen: me: In de vergadering van de Texelse Ge meenteraad van dinsdag 24 januari werd va-ie verbinding Texel-Den Helder bespro- dooken. err In deze bespreking werd o.m. gezegd, :nndat reeds in 1952 het plan voor een aan- logiegsteiger in de havenmond van Oude- varschild gereed was. ïuii Wij merken echter op, dat er sinds ipgd948 diverse plannen voor aanlegplaat- egtsen voor Oudeschild voor de veerdienst in studie waren. Toen wij echter onze ;sbeveerboot besteld hadden en de betrok- an ken instanties hiervan mededeling had- lenden gedaan, ontvingen wij van de Minis- girier van Verkeer en Waterstaat op 18 rdtnavember 1954 een schrijven waarin de Minister zegt. „Nu door TESO een nieuw schip met n gzijlading in de vaart zal worden ge- 'erlbracht, heb ik beslist, dat ten behoeve tieyan deze veerboot door het Rijk een ge- ?ntschikte aanlegplaats in de havenmond hvan Oudeschild zal worden gemaakt", dai Dit schrijven is destijds in dit blad ge- narpubliceerd en moet dus als algemeen n bekend worden beschouwd. Het voorgaande houdt dus in, dat de kaanlegplaats geschikt zou worden ge maakt voor het bestelde schip en niet i andersom. ij Als de betrokken instanties zich hier in aan hadden gehouden, zouden de moei- lij lijkheden waarmede wij thans te kam- ar pen hebben, niet hebben bestaan. Daad- s'-werkelijke medewerking echter ter ver- VL'krijging van een zo goed mogelijke aan bal legplaats te Oudeschild hebben wij van megeen enkele instantie ondervonden ik Een vlotte veerverbinding zonder een e vgoede aanlegplaats is nu eenmaal onmo- te gelijk. ets De aanlegplaats te Oudeschild is, en ebt ook de leden van de Gemeenteraad moe eten dit weten, in haar huidige toestand k ovoor geen enkel schip van de afmetingen Je van „De Dageraad" of „Dokter Wage- kotnaker" onder alle weersomstandigheden te gebruiken. De Raad van Commissarissen der n.v. T.ES.O. RHEUMATIEK... j\ Uw tergende winterkwaal legt 't 'Y, af tegen de weldadige warmte HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 31 januari 1956, ingevolge de hinderwet vergun ning hebben verleend aan Esso Neder land N.V., Esso-Gebouw, 's-Gravenhage, tot het uitbreiden van een benzine-in- stallatie door bijplaatsing van een aftap- pomp met een electromotor van 1/3 pk. en verplaatsing van een aftappomp met een electromotor van 1/3 pk., in het per ceel, plaatselijk gemerkt Den Burg, Waalderstraat 10, kadastraal bekend ge meente Texel, sectie K nr. 1670 Texel, 30 januari 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. C. de Koning De Secretaris. P. Beemsterboer vande pijnstillende Thermogene. FILMNIEUWS: „MOEDER" Dat dit een aangrijpend, maar tevens spannend filmverhaal is, bleek ons reeds uit de aankondiging op het witte doek. Helana Fanti is verloofd met de chi rurg dr Aureli, maar zij trouwt met een vriend van haar vader, omdat deze haar vader, die fraude gepleegd heeft, van de gevangenis kan redden. Het huwelijk is echter niet geslaagd. Haar man, Morefti, voelt dit steeds weer. De spanningen worden nog groter als hij door dr Aureli geopereerd is. De verwikkelingen nemen hand over hand toe. Als 'n zekere Clara haar vriend Moretti op geraffineerde wijze van het leven tracht te beroven, valt de verdenking van moord op Hele na. Intussen zit dr Aureli niet stil en ïamen met een advocaat weet hij de ware toedracht te ontsluieren. Clara wordt dan gearresteerd en Helena weer 1 op vrije voeten gesteld, waar haar doch tertje op haar wacht. Maar die niet alleen! „HUWELIJKSREIS OP WIELEN" In dit verhaal maken wij kennis met oen echtpaar op de huwelijksreis. „Zij" meende, dat je zoiets het prettigst doet per. kampeerwagen, maar in de praktijk viel deze wijze van reizen toch j niet mee. Nu moet gezegd, dat zij een i nogal omvangrijke trailer had uitge- I zocht. Met de „goederentrein" van 12 I meter beleven ze allerlei ongemakken en ongelukjes, die zich maar voor kunnen doen en als klap op de vuurpijl wil zij van iedere plek, waar ze kamperen een grote steen meenemen als souvenir. Nederlands nieuws: O.a.: In memoriam John Raedecker; Nederland heeft weer zilveren guldens; Westeuropese danskampioenschappen in Den Haag; Nationale turnkampioen- schappen voor heren in Borne, Klaas Boot voor de 7de maal kampioen; Nieuws uit Nieuw-Guinea. Wereldnieuws: Oa: Onbestendige verhoudingen in Noord-Airika; De President van Bra .i- bezoekt Londen; Otto Grotewohl in Chma en Mantsjoerxje; Internationale afdalingswedstrijden in de Oostenrijkse Alpen; Start in Glasgow voor de rallye van Monte Carlo. BEJAARDENWONINGEN f Nog dit jaar hoopt de Woningbouw vereniging „Texel" 31 bejaarden wonin gen te bouwen. Dit complex zal aan de l Secretaris Jonkerstraat te Den Burg j verrijzen. De woningen zullen een zitka- mer, een slaapkamer, een keuken en een bergruimte bevatten. In hoeverre er ook sprake zal kunnen zijn van diverse cen trale voorzieningen, zoals verwarming, warm water etc., zal afhangen van dc prijs, waarvoor een en ander gebouwd zal kunnen worden. Het Bestuur heeft aan de overkant diverse complexen be keken en in overleg met zijn architect zal nu een ontwerp worden gemaakt, ge schikt voor het Texelse plan. Zoals de zaken thans staan, zal men geen object kunnen kiezen van rusthuis annex bejaardenhuisjes: het hoofdge bouw zou veel te kostbaar zijn. Als het rusthuis van de C.E. Gollardsstichting nog eens uitgebreid moet worden zou er mogelijk een regeling met deze stichting kunnen worden getroffen. Het plan tot de bouw van speciale be jaardenhuisjes valt ten zeerste toe te jui chen, want ongetwijfeld zullen - mits de huur redelijk gehouden kan worden - wel vele gegadigden te vinden zijn. Als men de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, wil men gaarne een klei nere woning betrekken en als het dan ook nog mogelijk is te profiteren van diverse centrale voorzieningen, is deze wijze van wonen wel bijzonder aanlok kelijk. Naar bejaarden behoeft men op ons eiland intussen niet te zoeken: niet min der dan 974 eilandgenoten zijn 65 jaar of ouder, aldus leert ons een overzicht, dat vorig jaar werd samengesteld. Het lijkt ons interessant hierover eens wat meerdere cijfers te geven: Er zijn 338 Texelaars, die in de leeftijdssector van 65 tot 69 jaar zitten en wel 163 n annen en 175 vrouwen. In de leeftijds sector van 70-74 jaar zitten 147 mannen en 138 vrouwen, van 75 tot 79 jaar 101 mannen en 85 vrouwen, van 80 tot 84 jaar 55 mannen en 50 vrouwen, van 85 tot 89 jaar 25 mannen en 26 vrouwen, van 90 tot 94 jaar 3 mannen en 5 vrou wen en van 95 tot 99 jaar 1 vrouw (mevr. de wed. Wevering-Beumkes, die op 15 februari a.s. haar 96ste verjaardag hoopt te vieren). Uiteraard zullen niet alle 974 bejaar den als gegadigde voor een „bejaarden woning" beschouwd mogen worden. Er zijn er, die na de dood van de echtgenoot (echtgenote) bij de kinderen kwamen in wonen en dit de prettigste wijze van wonen vinden, er zijn er ook, die voor geen geld van de wereld het oude wo ninkje, waar zij sinds hun trouwen woonden, zouden willen verlaten en er zijn er, die willen blijven wonen in de omgeving, waar zij van kindsbeen af geleefd en gewerkt hebben. Maar die 974 bejaarden zouden ook niet allemaal tegelijk aan een bejaarden woning geholpen kunnen worden: dit is uiteraard slechts een zeer bescheiden begin. Wij zouden het te bouwen com plex van 31 woningen dan ook maar als een proef willen zien. Als dit object aan het gestelde doel zal beantwoorden, ligt op dit terrein nog zeer veel te doen, want het plan tot de bouw ervan houdt zoals vanzelf spreekt mede nauw ver band met de huidige woningnood: zij, die straks de bejaardenwoningen gaan betrekken zullen elders weer woonruim te scheppen voor woningzoekenden en dat aantal is ontstellend groot. Tijdens de vorige maand gehouden raadsverga dering is weer eens duidelijk aangetoond hoe groot die nood wel is: zij wordt staatsvijand nummer 1 genoemd! Het werk van onze Texelse commissie inzake de toewijzing van woningen - een hoogst ondankbare taak, want wènneer krijgt het gezin „met de meeste rechten" nou een woning, niet waar! - is nog al tijd bitterhard nodig, waar vraag en aanbod nog steeds in geen verhouding liggen. En zolang de ambtenaar, die met dit voningprobleem mede te worstelen heeft, nog dag in dag uit vele woning- .oekenden teleurgesteld „huiswaarts" moet laten keren blijft het woning vraagstuk een probleem van de eerste orde. DEN BURG OPENDE IJSBAAN Donderdagmiddag is de Ijsbaan van Den Burg geopend. Feest voor jong en oud. Het is er knus en betrekkelijk luw op.de vijver. Het grootste dorp met de kleinste ijs baan. Ja, wij moeten het er ook dit sei- :oen nog mee doen, maar volgend jaar hopen wij toch een échte ijsbaan rijk te zijn. ALGEMENE VERGADERING VAN DE VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING De algemene vergadering van boven genoemde vereniging wordt dit jaar ge houden op 20 februari a.s. De agenda voor deze vergadering zal naast de normale pun! en een inleiding van de heer P. C Muntjewerf te Pur- merend vermelden ever de voorlichtende waarde van het bedrijfseconomisch on derzoek. Wij zijn van oordeel dat dit een :eer actueel onderwerp is, dat de volle belangstelling van alle Texelse landbou wers verdient. VOOR „DE INSTUIF" Over het algemeen is het zo, dat za ken, die in het middelpunt der belang stelling staan, zichzelf wel kunnen be druipen. Met „De Instuif" te Den Burg, die iedere zaterdag- en zondagavond ge opend is, slaat het echter anders: dat is een schip van bijleg. De Hervormde Jeugdraad van Den Burg, die „De Instuif" stichtte, wist vooruit, dat „De Instuif" geen winstge vend bedrijf zou gaan worden of kunnen worden en dat is ook niet de bedoeling geweest. Het gaat er. om de jeugd, die anders gedurende een groot deel van het weekend met haar vrije tijd geen raad weet, een eigen tehuis te bieden, waar zij zich opperbest kan amuseren. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur kreeg „De Instuif" de be schikking over de voormalige landbouw school in de Nieuwstraat. De jeugd kan daar allerlei spelen beoefenen: biljarten, sjoelen, dammen, schaken enz. enz., ter wijl de consumpties er tegen vooroor logse prijzen verkrijgbaar zijn. Dit alles tegengratis entree. U zult zich dan ook afvragen. „Hoe bestaat het?" Wel, het bestaat in werke lijkheid dan ook niet: de penningmeester heeft zijn voorhoofd al eens gefronsd. Hij merkte daarbij o.a. op, dat de kolen duur zijn. Zodoende besloot men naar middelen uit te zien om de kas eniger mate te kunnen spekken, want de zaak moet draaiende blijven. Er bestaat grote behoefte aan zo'n Instuif, want ze wordt door gemiddeld 60 jongelieden bezocht. „Als wij eens een toneelavond gaven?" Dit voorstel genoot aller instemming en zo wacht ons dan vrijdagavond aanvang 8 uur in de vergaderzaal van Eben Haë- zer, Julianastraat, Den Burg, een aller aardigst blijspel, getiteld „De Dochters van de Baas". Tien tonelisten zullen hun beste beentje voorzetten. De entree is geheel gehouden in het kader der „Instuifprijs": 75 ct, daar krijgt U drie bedrijven voor. Ook dit is dus te geef. Maar wellicht heeft U dan nog een paar dubbeltjes „over" voor de in de pauze te houden verloting. TE ALKMAAR BENOEMD De heer J. Vervoort, Prof. Keesom- laan 2, Den Burg, adjunct-commies eer ste klasse ter secretarie en sinds 1946 werkzaam op ons eiland, is te Alkmaar benoemd tot commies. In verband met deze benoeming zijn de heren A. Backer Pzn., en P. R. Blan kevoort,. Raadhuis, Den Burg, bevorderd van adjunct-commies tot ad; unct-com- mies eerste klasse. DE NUTSSPAARBANK IN JANUARI Bedrag van inleg f 36.019,32; bedrag van terugbetaling f51.645,43; meer terug dan in f 15.626,11. Kapitaal spaarders f 849.614,38. Posten van inleg 106, posten van te rugbetaling 94. Aantal nieuwe boekjes 7. Totaal in omloop 545 boekjes. „DE GOUDEN LEPELS" Naar wij vernemen zijn de uitvoerin gen van de o.l. school van Den Hoorn, die zouden worden gehouden op 2, 3 en 4 februari, uitgesteld tot 17, 18 en 19 februari. Zoals te begrijpen is, houdt dit uitstel verband met de weersomstandig heden. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (Ingaande Zaterdagavond 6 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 februari op om 8,17 uur en gaat onder om 5,36 uur. Maan: 11 febr. N.M.; 19 febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 4 febr. 1.05 en 13,45; 5 febr. 2,00 en 14,45; 6 febr. 3,15 en 15,55; 7 febr. 4,25 en 17,05; 8 febr. 5,50 en 18,20; 9 febr. 7,00 en 19,15; 10 febr. 7,50 en 19,50; 11 febr. 8,30 en 20,25. Aan het strand ongeveer een uur eer ier hoog water. Tijdens de 25 januari gehouden ledenvergadering van de afdeling 'Lexel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen verschenen Thomasvaer en Pieternel op de planken (mevr- Meindei 'sma-Ybema en mej. E. Dijt), die de rol van secretaresse en penningmeesteresse op meesterlijke wijze vertolkten door het wel en wee van 1955 aan de hand van een keurig en uitstekend gedocu menteerd verslag de revue te laten passeren- Thomasvaer was gestoken in een plechtig zwartlakens pak, Pieternel droeg het oud-Texelse kostuum met de on afscheidelijke Texelse kap, die je tegen woordig praktisch niet meer ziet. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 januari t.m. 2 februari 1956 Geboren: Klasina Adriana Wilhelmina, dv Klaas de Porto en Aafke Wilkens, Irene, dv Christiaan Barhorst en Anto- nia A. van der Hoff; Grietje Jantje, dv Willem Vlas en Alida Tuinder; Maria Johanna Adriana, dv Wilhelmus J. Vis ser en Adriana M. Rijk. Getrouwd: Jan D. de Vries en Anna C. Smit. Overleden: Trijntje Eelman, wv Dros, oud 88 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Roelofje Buning, wv Schoemaker, van Assen, Anreeperstraat 106, naar Den Hoorn 32; Adriana W. Rijk; van Vlissin- gen, van Dishoeckstraat 2 naar De Cocksdorp 1; Jan Mussche, van Stap horst, Rouveen D 77 naar Den Burg, Weverstraat69, Cornelia M. Schouten, van Indonesië naar Den Burg, Schilder end 81. VERTROKKEN PERSONEN Petrus Berkhout van B 7b naar Haaks bergen, Eibergseweg, met echtgen.; Al- bertha P. Tuinier, van Weverstraat 101, naar Bedum, Emmastraat 1, Antje Kats, van De Cocksdorp 47 naar Westerbork, Nieuw-Balinge L 97. STICHTING NUTSKLEUTERSCIIOOL Door de strenge vorst is het niet mo gelijk het z.g. Glazen Paleis te gebrui ken. In verband hiermede wordt tijdelijk de navolgende regeling getroffen. In gebruik blijft het leslokaal in Plan- Zuid en wel voor de kleuters welke hier reeds school gaan en voor de klein sten (momenteel in de Nieuwstraat) dei morgens van negen uur tot half twaalf. Des middags voor de grootsten (thans in de Nieuwstraat) van half twee tot half vier. Vorenstaande houdt derhalve in, dat de grotere kinderen des morgens en de kleine kinderen des middags vrijaf heb- ~ben. Het Bestuur der Stichting GIFTEN WITTE KRUIS over december 1955 en januari 1956 fam. B. 3,50; fam. W. 5,—; A. V. 2,50; C. M. 2,50; G. K. 2,50; fam. E. 2,50; W. L. Ie N. 2,50, R. S. S. 5,—; lam. v. A. 2,50; fam. Dr R. 15,—; P. K. 2,50; A. B. 1,—; D. Z. 2,50; J. M. W. 2,50; C. J. V. 2,50; J, K. 1,—; P. K. 2,50, fam. H. 2,50; G. W. 7,50; E. H. 2.50; A. E 2,50; fam. O. 2,50; fam. Fl. 2,50; fam. v. B. 0,50; Zw. 1,25; C. de G. 1,—; P. V. 2,50; P. de R. 2,50; fam. B. 1,

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1