Cfroen 'fwarL-Jexels in het harL, A. de Smit Jzn werd kamp wen van Texel De feesttaart Hardrijden op de schaats Verjaag de pijn en ellende van Rhenmatiek. Kon. Texels Fanfare gaf uitstekend concert HAM EA Helpt hen er door lENSDAG 8 FEBRUARI 1956 70e JAARGANG No. 7016 COURANT litgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij 3 oekhandel Drukkerij Bibliotheek ien Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p. mm -Vv' r- Dit is de Rogsloot, een kreek met allures van een meer. Bij de inpoldering van Eierland, Texels 'grootste polder, heeft ïen de Rogsloot in tact gelaten èn tot vreugde van de watervogels èn tot vreugde van de liefhebbers van de ijs- port. Het is een uniek stukje natuur met zijn zoom van meer dan manshoog riet, dat ook nu nog in ongerepte staat bleek te verkeren. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 8 februari Den Burg, De Oranjeboom, Texels Jeugd musiceert o.l.v. de heer Jn Visser. Donderdag 9 februari Den Burg, De Zwaan, jaarvergadering konijnenfokkersver. „Kotex". Den Burg, Hotel Texel, de heer D. Twisk spreekt voor Ver. Bloembollencultuur i over „bijgoedteelt". Vrijdag 10 februari Den Hoorn, „Loodsmanswelvaren", uit voering fanfarekorps D.E.K. Zaterdag 11 februari Den Burg, Casino", Uitvoering Konink- i lijk Texels Fanfarecorps. Den Hoorn, „Loodsmanswelvaren", Uit- voering fanfarekorps D.E.K. i De Koog, „De Toekomst", Toneeluitvoe- 1 ring „Het meisje met de rode strik" door 1 De Duinkanters. De Cocksdorp, „De Hoop", feestavond Sociëteit „De Vriendenkring". Oosterend, Wapen van Amsterdam, To neeluitvoering door SVC. De 22-jarige A. de Smit Jzn., heeft zo ^^jdagmiddag op de Rogsloot ten aan- "chouwe van een groot aantal sportliefh bbers bewezen Texels snelste rijder te ijn. De nieuwe kampioen legde de 250 i_ ïeter af in 27>9 seconden. Overigens was .et geen tijdrit, maar een krachtmetin rlfi' van man tegen man, zonder hetwelk en wedstrijd als deze uiteraard weinig panning zou geven. Maar toch werden 30 te tijden trouw genoteerd om de snelhe d van de resp. verliezers te bepalen, 15, -yant als men de eerste de beste keer z jn rit verloor behoefde dat nog niet een >aan nisgrijpen van de zo fel begeerde, fraai i wisselbekcr te zijn. Thans is deze in het bezit van A. de Jmit. De eervolle tweede plaats werd >ezet door Jan Brouwer, de 3de door C. 'an der Berg, Westermient, die in 1954 le wisselbeker veroverde - vorig jaar is iet kampioenschap niet verreden - 4de verd J. Th. Boon, die de dag te voren :ampioen van Eierland was geworden, n ons volgend nummer zullen wij de i tampioen van Texel de finish voor de lui aatste maal zien passeren en tevens t plaatsen wij dan een foto van de vier 1-* Prijswinnaars, vereeuwigd voor hotel ,De Hoop", waar de beker en de andere irijzen met een toepasselijk woord door le heer J. de Zwart werden uitgereikt. Er moesten zes ronden worden gere- len eer de titelhouder bekend gemaakt :on worden. Dat de candidaten voor leze titel alles op alles gezet hebben be- vijzen de diverse tijden: was A. de Smit n de eerste ronde met 28,1 sec. de snel- te rijder (J. Brouwer deed er 28,2 over) n de 5de ronde gooide hij er nog een ichepje op, want hij liet toen 27,9 sec. ïoteren. En in deze voorlaatste ronde naakte hij tevens zijn snelste tijd. In de 2de ronde ging J. Th. Boon met 18,8 sec. het hardst op de finish af, in le 3de ronde A. de Smit met 28,8, in de 1de ronde weer A. de Smit met 28,2. In le laatste ronde was er geen tijd opge- ïamen. Het publiek heeft een prachtige, span- ïende wedstrijd meegemaakt, want in de neeste ritten waren de rijders aan el- :aar gewaagd. Veelal was het moeilijk e zien, wie nu eigenlijk gewonnen had >f het loodje had gelegd. De meeste rijders waren op schaatsen, lie je bij zulk een wedstrijd pleegt on- ler te binden - houten of ijzeren „No- 'en" - maar wij zagen ook een deelne- ner op rondrijders. Het ijs was vrij goed. Doordat het tij- iens de vorst nogal had gesneeuwd had iet ijs veel weg van fondant, maar het ileek behoorlijk hard en de rijders kon- len dan ook snel uit de voeten. Toch vertelden de rijders ons, dat het Ijs zwaar was. Nee, de betrekkelijk stug- |ge. zijwind speelde geen rol en de kam- n verklaarde ons zelfs, dat het hem tmaal niet uitmaakt uit welke hoek wind komt. „Maar wij rijden zoveel mogelijk vóór de wind", zo merkte de heer Jac. Reuvers, bestuurslid op. De kampioen, A. de Smit, deed nu voor het eerst aan een dergelijke wed strijd mee. Hij had op „De Putten" bij Oost wel eens aan een estafette meege daan. Samen met Kees Vonk behaalde hij toen de overwinning, maar aan het zuivere hardrijden om een bepaald kam pioenschap had hij zich nog niet eerder gewaagd. J. Brouwer, 24 jaar, vorige keer 4de, bezette nu de tweede plaats, maar de 25-jarige C. v.d. Berg bond teleurgesteld üjn schaatsen af: hij moest met de derde plaats genoegen nemen en daarmee de ^fc«visselbeker naar elders zien verhuizen. De 24-jarige J. Th. Boon, Het Noorden, ieed voor het eerst aan de wedstrijd om het kampioenschap van Texel mee. De iag tevoren had hij de Eierlandse titel >p zijn naam gebracht i(zie verslag el ders). Twee jaar geleden nam hij deel clubwedstrijden op „De Putten", Texelse IJsbond, die in 1945 is op- icht en nog steeds hoopt op toetreding an Den Burg en De Koog, heeft zondag en overstaan van meester Zwart mooie MBjzen kunnen uitreiken: '9li de kampioen de wisselbeker en een am van f 40,no. 2 kreeg een medaille 'lus f 25,no. 3 een medaille plus 15,en no. 4 een medaille plus f 10, Er verschenen in totaal 16 rijders aan i de start. De heer Zwart merkte op, dat de Ijs bond op zeer korte termijn tot de wed strijd had moeten besluiten ,want ook dit seizoen is van Koning Winter geen hoogte te krijgen. Zodoende kwamen ze vrijdagavond tot het besluit de wedstrijd zondag te laten verrijden. Spreker be treurde het, dat Den Burg en De Koog tot nog toe afzijdig staan, maar ook deze verenigingen behoren er bij en zijn van hart: welkom. Thans zijn aangesloten de ijsclubs van Eierland, Oost en Den Hoorn. Uiteraard is het streven gericht op aaneensluiting van alle Texelse ijs- clubs. Overigens is het kampioenschap er niet minder groot om, want de deel name is vrij voor iedereen. De heer Zwart reikte vervolgens de diverse prijzen uit en verklaarde, dat de sterkste gewonnen heeft. Mede dank zij de voortreffelijke steun van de heer Dij ker verliep een en ander zonder enige strubbeling of fout. Een speciaal woord werd nog gericht aan het adres van de heren W. en P. J. StoLk, W. van 't Noordende, P. de Bloois en G. van Vooren, die als terreincom missarissen de Rogsloot na de fikse sneeuwbuien zondagochtend alweer in keurige staat hadden gebracht. Een al lesbehalve aanlokkelijk karwei, want er stond een koude, oostelijke wind. Op de omvangrijke, fraaie wisselbe ker - u ziet 'm in ons volgend nummer - prijken niet minder dan zeven namen en bij iedere wedstrijd kwam hij in andere handen. De eerste kampioen was J. Kramer, een leerling van de zeevaart school, die de beker op 26 januari 1933 veroverde. Die wddstrijd werd op „De Geul" verreden. Kramer legde de 260 meter af in minder dan 21 seconden, een tijd die nooit meer genoteerd is, zelfs niet in 1946, toen Bertus van Konings veld de 275 meter Rogsloot in 27,5 sec. aflegde, en ook vorig jaar niet toen C. Koning van Oost de snelste tijd maakte: de 250 meter op de Rogsloot in 25 sec. Het tweede jaar, dat om het kam pioenschap van Texel werd gereden le verde de heer E. Zoer de titel op. Dat was op 26 december 1938. Er werd toen op een baan in Waalenburg gereden. Door de weersgesteldheid en de steeds „zwaarder wordende baan werd geen tijd opgenomen. Op 2 februari 1941 ging de beker naar C. Steigstra, Oost, waar ook de wedstrijd gehouden werd. Op 22 februari 1947 werd M. Bugel, De Koog, kampioen op de Rogsloot en op 31 janu ari 1954 C. v.d. Berg, ook op onze noor delijkste ijsbaan. Het eerste Dagelijkse Bestuur van de Ijsbond bestond uit de heren P. B. Ri- teco, Joh. Eelman, De Waal en P. de Graaf, De Cocksdorp. Zuiver Dw bloed! Met Kruschen Salts. Waarom zou u kreunend en zuchtend in de kwellingen van rheumatische ongemakken berusten? Doe iets Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat uw bloedzuiverende organen nodig hebben om uw bloed zuivr te maken én.... te houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, wor den opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circulatie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zui ver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder wijzigingen: Hotel-Pension-Restaurant „Lakeman", Gebr. L. en W. Lakeman, Texel, Den Burg, Emmalaan 2. Hotel-, pension- en restaurantbedrijf. Uittr. venn. W. Lake man. Bedrijf w. v. door L. Lakeman o.n. Hotel-Pension „Lakeman". Als het Koninklijk Texels Fanfare corps, directeur de heer A. J. Vonk, za terdag 11 februari weer zo goed speelt als zaterdagavond j.l raden wij de dona teurs aan dit optreden bij te wonen, want dan wacht hun een genotvolle avond. Tevens kunnen zij dan nog genie ten van een klucht, die ook heel aardig ten tonele wordt gevoerd. Toen de voorzitter, de heer Jac. Schra- ma, zaterdag zijn openingswoord sprak was de zaal van „Casino" vrij goed be zet; bij gunstiger weer zou het aantal bezoekers uiteraard groter zijn geweest. Spreker verwelkomde in het bijzon der de wethouders S. de Waard en Th. R. Hin - burgemeester C. de Koning was verhinderd de uitvoering bij te wonen. Spreker merkte op, dat het program ma iets nieuws bevatte en wel het optre den van een clubje adspiranten, die de kern gaan vormen van het op te richten jeugdkorps, dat men volgend jaar in het leven hoopt te roepen. Wil men een korps in stand houden dan dient men steeds jonge krachten aan te trekken. Texels Fanfare, opgericht op 7 septem ber 1891 heeft uiteraard steeds nieuwe krachten mogen zien toevloeien, die komen dan zo vlug mogelijk in het korps en dan beginnen de moeilijkheden, want er worden alsmaar hegere eisen aan de musici gesteld. In een eigen jeugdkorps, met welks leiding de heer P. J. Koorn zich heeft willen belasten, leren de ad- spiranten successievelijk het samenspel te beoefenen en wat dies meer zij. Zo wordt de overgang naar het korps ge makkelijker en het toetreden aanlokke lijker. En hierop gaf spreker weer het woord aan het korps, dat geopend had met de pittige mars Manoeuvre, waarbij de tamboers ons de capaciteit van hun Geneest ruwheid en schraalheid trommels tenvolle hadden kunnen de monstreren. „Jour de fête" was de twee de mars en dit nummer toonde tevens aan, dat er ook op het gebied van de marsmuziek heel wat te koop is: „Ma noeuvre" kenmerkte zich door kracht en élan, „Jour de fête" vindt haar kracht in de vrolijke noot, de jolijt, die hierin goed tot uitdrukking kwam. Vervolgens beluisterden wij met genoegen de wals „Carmen Sylva", waarin de tederheid domineerde. Met bijzondere belangstel ling zagen wij nr. 4, „Ouverture Sole- nelle" van Sam Vlessing tegemoet. Sam Vlessing, die geen hoge leeftijd heeft bereikt, is op Texel geboren en wel uit het eerste huwelijk van wijlen Ph. Vlessing. Hij was de oprichter van de muziekvereniging „Trinitas". Als jon geman vertrok hij van Texel om zich als beroepsmusicus te IJmuiden te vestigen. Sam Vlessing was een oom van Melle Weersma, wiens „Penny Serenade" een wereldsucces werd. Texels Fanfare speelde zaterdag zijn Ouverture „Solenelle", welke voor het a.s. concours als vrij nummer is gekozen. „Plechtige ouverture", aldus het pro gramma en inderdaad slaagde het korps erin de denkbeelden van de componist uitstekend weer te geven. Het verplichte nummer is een rapsodie van Negro Spirituals, van Eric Ball. Na de mars „Aartshertog Albrecht" werd het toneel ruim gemaakt voor de adspiranten, acht man sterk. Een grap pig gezicht, de jongens achter die grote muziektafels te zien zitten. Dit groepje ligt nl. in de leeftijd van 11-15 jaar. Zij speelden „Cu Culino" en „Bij de ouwe watermolen". De nogal rijzige dirigent was, om het effect nog wat te verhogen, op het dirigentenbankje gestapt. Een keer raakten ze er een paar maatjes uit, maar wonderlijk goed wisten zij de draad weer op te nemen. Ook zij geno ten een warm applaus. Na de pauze speelde het fanfare „Ge- VOOR DE VLUCHTEL1NGETJES DANK!! Heel hartelijk dank voor Uw reisbon- nen die U gebracht hebt. Het is een in drukwekkend bedrag geworden. Vele kleintjes maakten één grote! Dat eenvoudig vleugje van medeleven met anderen, juist in de gewone dingen, is de druppel olie, die de machine van de samenleving doet lopen. En het aar dige ervan is, dat men het niet kan doen zonder een glimlach. Samen hebt U gezorgd, dat er binnen kwamen: Voor de „Hoboca" 14.363 km Voor de „Midreisa" 2.363,50 km Voor de „Orsi" 250 km Voor deze bonnen kunnen ruim vijf en vijftig vluchtelingetjes weer naar huis. Het geld, dat er in enkele enveloppes zat bedroeg samen f 18,50. Namens de kinderen nogmaals: Dank! F. F. Kraai-Bouman „En waar hebben we de eer ste bruiloft in de familie?" Zo werd een dezer dagen op Texel in een familiekring gevraagd- „Nou, wij benne volgende week 12Vt jaar getrouwd!" Zo zei er een- Ja, ja, al weer twaalf-en-een-half jaar, een goed, gaat huwelijk vliegt veuls te gauw om, zo was de mening van de aanwezigen. En de volgende dag wist de hele buurt (Plan-Zuid) het al: „Die en die, op nommer zoveul benne volgende week 12i/t jaar trouwd". „D'r mot een taart heen!" Zo werd beslist. De dag van de koperen brui loft was nog piepjong, toen een bakkersbediende een grote doos overhandigde. „Hulde aan het koperen echtpaar"- (En - tussen haakjes - dat echtpaar heeft een lol gehad als stonden ze in het goud, want ze waren „pas" tien jaar ge trouwd). En dan zeggen ze nóg dat Plan-Zuid zo stijf is!! TONEEL IN OOSTEREND Gaarne bevelen wij de uitvoering van SVC bij alle liefhebbers van goed toneel spel aan: opgevoerd wordt een stuk, dat een volle zaal verdient. Eén ernstig stuk, waar U wat van meeneemt. Voorziet U dus tijdig van kaarten. In verband met de strekking van dit stuk is er geen bal na. (Zie verder ook de adv.) OUD-EILANDGENOTE OP 96-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN Mevr. A. Lammers-Kunst, die eem reeks van jaren op Texel heeft gewoond, is zaterdag te Amsterdam op ruim 96- jarige leeftijd overleden. burtstagsmarsch, waarin de heer KI. Smidt een prachtige partij blies, een volksliederenpotpourri, die ook zeer ge waardeerd werd, „La Belle Epoque", een fantasie-suite anno 1900, „An der scho nen blauen Donau" en „Imperial Echoes". Ook deze laatste nummers wer den zuiver ten gehore gebracht. Al met al dus een programma, dat op nieuw het vermogen van dit oude korps onderstreepte. Na de traditionele, maar niet te ont wijken verloting, volgde de opvoering van een klucht, waarin meespeelden mevr. Vetter, mej. A. Halsema, mevr. H. Westdorp-Stechweij en de heren H. Zijm, R. van Aalten en P. J. Koorn. De inhoud blijve voor de a.s. bezoekers nog even een verrassing. Wel mogen wij verklappen, dat het clubje heel leuk ac teerde, vooral de heer P. J. Koorn, die door de heer H. C. Prins met zorg was gegrimeerd. Alle 12.000 lezers van de Texelaar hebben natuurlijk gunstig gereageerd op het verzoek om de vogels «(en zo moge lijk ook andere dieren) door de winter te helpen. Gelukkig is het niet meer zo ijzig koud, maar zonder onze hulp kunnen de vogels nog lang niet, vooral niet, nu er nog veel sneeuw op Texel ligt en ónder die sneeuw veelal een laagje ijs. Bij de duikers onder de wegen, waar nog open wakken liggen kunnen wij dik wijls, vooral waterhoentjes, aantreffen. Trakteer hen eens op 'n partijtje graan- afval of stukjes brood. En dan hebben wij bij dit stukje ter illustratie twee plaatjes afgedrukt. De tekening stelt voor een aan de dis zijnde koolmees, die ijverig in een klosje hout zit te pikken. In dat klosje heeft de vo gel gaatjes ontdekt, waarin vogelvrien den vet hebben gegoten. Dat is gaan stollen en de vogel pikt de gaten weer brandschoon leeg. Laat een timmerman met een brede boor eens een klosje van een aantal gaatjes voorzien en hangt U het dan eens in een boom. U zult er plezier van bele ven, want de vogels zijn over het alge meen nog voorbeeldige acrobaten ook. Het andere plaatje spreekt voor zich: een troepje hongerige straatjongens: mussen dus, die er toch óók door moeten, niet waar. i'V 7 HINDERWET Ter iuzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dal '.er secretarie dier gemeente ter inzaga ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van Caltex Petroleum Maatschappij .(Nederland) N.V. te 's- Gravenhage, tot het oprichten van een benzinebewaarplaats (12000 liter tank), een superbenzinebewaarplaats (12000 liter tank), een lichtpetroleumbewaar- plaats (25000 liter tank) en twee tractor- petroleumbewaarplaatsen (2 tanks van 12000 liter) in het perceel, plaatselijk gemerkt Den Burg, Schilderend, kadas- raal bekend gemeente Texel, sectie D„ ïr. 3857. En van Shell Nederland N.V. te 's- Gravenhage tot het oprichten van een benzine-installatie, bestaande uit een J000 liter tank met aftappomp, aange dreven door 1 electromotor van Vt pk, in het perceel, plaatselijk gemerkt Den 3urg, Hallerweg, kadastraal bekend ge meente Texel, sectie D., nr. 2920. En van de heer C. Kooijman te Texel, Den Burg, Witte Kruisweg 7, tot het op richten van een limonade- en advocaat- fabriek, waarbij gebezigd zullen worden electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 4*Ai pk, in het perceel plaat selijk gemerkt Den Burg, Witte Kruis weg 7, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie K, nr. 2000 en 2011. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 10 fe bruari 1956. Voorts heeft ieder de gele genheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in 'n openbare zitting ten gemeentehuize op zaterdag 11 februari 1956 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 30 januari 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1