M.S. Langeveld&Zn Algemene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank Zoekt U diadeems Koop toch een goed pak. E. Breeuwer kampioen Enkabé feestavond IVOROL: De Tandpasta van standing Saskia Verzekeringen Goedkoop eten Welk meisje Garage A. Kievit Tel. 58 HOOI „Vicasal" naar een nieuw Vitrage of overgordijn Fa J. P. Verberne Pluimvee houders Taxi Garage Reij smeerjongens Permanent eigenheimer poters a 'n Cadeautje flink varend personeel Wij hebben een pracht collectie. Moderne dessins Prima afwerking Uitstekende pasvorm Fa. J. M. MOERBEEK FORUM-AVOND IN DEN HOORN Over weinig onderwerpen is zoveel geschreven als juist over de opvoeding. Deze veelheid is verwarrend, omdat van een zekere eensgezindheid bij de auteurs geen sprake is. Sommige ouders houden het bij de één of andere aanbevolen methode, maar de meesten bij geen en kele methode. Op zichzelf is dit laatste nog niet zo verwerpelijk, wanneer de kinderen dan maar geen „proefkonijnen" worden, aan wie de ouders de grote kunst van het opvoeden geheel en al moeten leren. Soms heeft dat nadelige gevolgen voor het kind, die gewoonlijk pas later blijken. Uitgaande van de veronderstelling, dat geen enkele opvoedingsmethode in alle gevallen de juiste kan worden genoemd, heeft de Hervormde kerkeraad van Den Hoorn enkele leidinggevende figuren uitgenodigd, die in hun dagelijks werk het één en ander met kinderen hebben te maken. Zij zullen hun antwoord pro beren te geven op de verschillende vra gen, waarvoor kinderen en jongeren ons stellen. Daarbij zal blijken, dat er niet altijd één afdoend antwoord is te geven. Het zal de moeite waard zijn naar het gesprek van de forumleden te luisteren en desgewenst ook Uw opmerkingen in het midden te brengen. Het zal U duide lijk zijn, dat deze avond bestemd is voor allen, die op de een of andere manier met kinderen hebben te maken of van kinderen houden. Waar het forum niet specifiek Her vormd is opgezet, hopen wij dat ook vele nietHervormden met deze avond hun voordeel zullen doen. Er is geen toegangsprijs, mogelijk gemaakt door -de belangeloze medewerking van de forum leden. De overige onkosten hopen wij uit een inzameling bij de uitgang te bestrij den. Ten overvloede wijs ik er op, dat deze avond alleen bestemd is voor vol wassenen '(18 jaar en ouder). Aanvang hedenavond 20 uur in „Ons Huis". Gisteravond zou de beslissing vallen inzake de biljartwedstrijden om het kampioenschap van Texel. Uit onder- slaande blijkt, dat E. Beeuwer de beste papieren had. De stand: resp. gespeeld, gewonnen, verloren, punten, hoogste serie, gemidd.: E. Breeuwer 6 6 0 1200 52 5,97 J. Dekker 6 5 1 1168 41 5,46 N. de Graaf 6 4 2 1105 35 5,02 J. Hooijberg 6 4 2 1031 31 4,56 A. Barhorst 7 3 4 1338 33 4,49 P. de Graaf 6 2 4 1115 29 4,76 H. Timmermans 7 1 6 1238 31 3,97 L. Kellner 6 0 6 966 21 3,80 TEXELAARS NAAR DE JAARBEURS Wij vestigen nog even de aandacht op de adv. van TESO, die ook dit jaar weer een bus naar de Jaarbeurs laat rijden. De tocht is bepaald op dinsdag a.s. SPARAVONDEN TE DEN BURG Woensdag en donderdag wordt de jaarlijkse Sparfuif gehouden. Voor beide avonden is de zaal uitverkocht. SCHAPEN VOOR ISRAEL Op Texel is een comité gevormd met het doel te komen tot de schenking van wolvee aan de jonge staat Israël. GEVONDEN EN VERLOREN over de periode van 216 maart Gevonden: zwarte 1. dameshandschoen; een paar gr. wanten met groene rand; sportmedaille, lipssleutel; wollen sjaal „Jago" wit-rood; lichtbr. kinderport.; rode kinderwant; houten schopje; bril met stalen montuur; doublé armband met boeddha's enz.; grijze kinderwant, rood-bruine leren handschoen; grote rode speelgoed brandweerauto; een paar grijze gebreide kinderwanten met wit; bruine kinderbeurs met rits; ijzeren gewicht (2 kg) post De Koog. Verloren: pakje met nieuwe pet; gele sjaal met tiroler poppetje; donkerbl. kin derwant; groene port. inh. f 1,rode autoped gem.: I. D.; blauwe want met gr. boord; een paar rood-leren dames handschoenen; rood-blauwe das. Levensmiddelenbedrijf C. Huisman Zoon heeft donderdag in „De Oranje boom" een ontspannings- en voorlich tingsavond georganiseerd Voor deze En- kabe-feestavond bestond flinke belang stelling, want toen de heer La Fleur, propagandist van de Enkabe, zijn ope ningswoord sprak was de grote zaal na genoeg geheel met belangstellenden ge vuld. Het gros der aanwezigen behoorde tot het zwakke geslacht, maar. dat wil niet zeggen, dat het aantal heren gering was. Wat die heren daar wilden opste ken, was ons aanvankelijk niet duidelijk, maar toen wij vernamen, dat het beken de Heilose cabaret „Succes" ook hier de bloemetje zou helpen begieten was hun opkomst ons zonneklaar. Dit cabaret staat namelijk grotendeels los van de reclame, op één schetsje na, waarin de kruidenierswinkel van Huisman het centrum vormde. De heer La Fleur zeide, dat de Enkabe een organisatie van zelfstandige kruide niers is en deze feestavond een avond vol verrassingen zou worden. De heer J. Nat, hoofdvertegenwoordiger van Venz cho colade fabrieken, zette dit laatste nader uiteen en toen verscheen de olijke snuit van „Willem", de heer W. Bruin tussen de coulissen, waarna ons de medewerk sters en medewerkers successievelijk werden voorgesteld: Arie Borst, Annie Triest en Piet Bruin, de accordeonist. Doel van deze avond was het contact tussen fabrikaat en verbruiker te verste vigen en dat men daarin is geslaagd staat voor ons vast, want wie éénmaal die verrukkelijke Honig soep geproefd heeft - iedereen werd erop onthaald - zal „zijn" bordje Honig soep niet meer wil len missen. Dat men 4 borden soep voor 35 ct. kan produceren grenst aan tovenarij! De medewerkende firma's waren Abro, Honig, Van Nelle - U herinnert De helft van het totale aantal bewo ners van ons eiland is spaarder bij de Coöp. Boerenleenbank, die het afgelo pen boekjaar een omzet had van f 42.447.395,wat bijna vijf miljoen gulden hoger is dan over 1954. Deze en nog (veel) meer interessante cijfers vernamen wij op de woensdag avond in Hotel „De Zwaan" gehouden ledenvergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer C. H. Roeper. Het actieve bestuur had alle 1259 leden persoonlijk uitgenodigd tot een bezoek an deze vergadering, want hoe meer zielen, hoe vruchtbaarder dit jaarlijks contact kan zijn, aldus het bestuur. Maar toen de voorzitter de bijeenkomst open de bleek de opkomst matig te zijn. Mis schien is zulks ook wel voor een deel te wijten aan de activiteit van het bestuur zelf, wantbij de uitnodiging be vonden zich de Balans en de Verlies- en Winstrekening, alsmede een statistisch overzicht vanaf de oprichting en vele leden hebben uit die cijfers de conclusie kunnen trekken, dat de Boerenleenbank er goed voor staat en de zaken zich excelsior blijven ontwikkelen. En inderdaad vielen er op de vergade ring zelf geen bijzondere geluiden te vernemen, zij het, dat de afwezigen het uitstekend verzorgde jaarverslag, uitge bracht door de kassier, de heer Th. M. Graaf, ontgaan is. De voorzitter richtte een bijzonder woord van welkom tot de Ere-leden, de heren S. Wuis en H. Leber De Bank. aldus de voorzitter, heeft 'n goed jaar achter de rug, waarin de af schrijvingen goed verzorgd konden wor den en een behoorlijk saldo aan het reservefonds kon worden toegevoegd. De spaargelden zijn weer een flink stuk op gelopen, zodat deze thans de vijf miljoen gulden al ver overschreden. Dit wijst op een gunstige toestand van de bedrijven zelf en van het platteland in het alge n-een. De stijging van de spaargelden is op zichzelf een gunstig teken, het is een bewijs van de nationale welvaart in het algemeen, maar wij als agrariërs profi teren nog niet naar evenredigheid van die welvaart, wat veroorzaakt wordt door afbrokkeling der prijzen en het langzaam stijgen van de onkosten, wat tot vermindering van rendabiliteit der bedrijven moet leiden. Er is momenteel weliswaar nog geen reden tot pessimisme, maar evenmin geeft de huidige atmosfeer reden tot optimisme. Spreker hoopte, dat de zor gen van voorbijgaande aard zouden zijn en het tij weer ten gunste van de agra riërs zou mogen keren. Vervolgens was het woord aan de kassier, die de notulen voorlas, gevolgd door het jaarverslag, waaraan wij het volgende ontlenen: Na een algemene beschouwing over de economische en financiële situatie van het Nederlandse bedrijfsleven en de gang van zaken der spaarinstellingen te heb ben besproken gaf de kassier een uit voerig overzicht van de stand van za ken der eigen bank. De spaarbank gaf per 31 december 1955 een saldo aan van f 5.233.455,17. Er werden 463 nieuwe boekjes uitgereikt, waarvan 115 t.b.v. pasgeborenen met een gratis inlage van 2,50 Het afgelopen jaar zag een stijging van het saldo van zich natuurlijk nog die stunt met de helikopter - Venz chocoladefabrieken, Heinikens bier, Victoria koekjes, Viande vleeswaren, Mulders wijnen, Sappemeer, en Gouda's Glorie, natuurboter gelijk. Het programma was zeer afwisselend: cabaret, een filmpje van Honig, die ons bewees, dat Luilekkerland tegenwoordig voor iedereen bereikbaar is, een filmpje van de Abro, een rolprentje van de Hei nikens Brouwerij, een verloting voor iedereen, waarbij de gratis entreebewij zen als lotnummer dienden. En dan de vele traktaties: wijn, soep, koffie met 'n koekje, toast met belegging enz. De stemming raakte er al meteen in toen Willem het publiek verzocht het door de heer La Fleur vervaardigde Enkabe-lied te zingen. Men gaf hier spontaan gevolg aan. Iedere tiende koper van een fles Mul ders wijn kreeg een fles cadeau, terwijl de deelnemers aan de hersengymnastiek met armen vol prijzen overladen werden Het was reeds ver na middernacht toen de heer La Fleur het slotwoord kon spreken. Gewezen werd op de 10 pet korting en de dag en nacht verleende service. Deze volbloed propagandist gaf de Texelse Enkabe winkelier de eer die hem toekomt en nadat ook Huisman Zoon op het toneel waren gelokt werd hun een ware ovatie bereid, als reactie op de vraag van de heer La Fleur of men van het gebodene had genoten. Hierna werden de leden van het ca baret-gezelschap stuk voor stuk op hu moristische wijze op de korrel genomen, terwijl de heer J. Nat, die tijd noch moeite had gespaard om deze avond te doen slagen, eveneens met lauweren gekroond werd Het speet de heer La Fleur zeer, dat de heer De Graaf, be drijfsleider van de Enkabe „Anna Pau- lowna", Schagen, wegens ziekte verhin derd was. De fabrikanten werden namens de aanwezigen bedankt voor hun geeste lijke en stoffelijke gaven, wat ook een daverend applaus uitlokte. En last but not least een woord van dank aan het bedienend personeel, dat menig „over- uurtje" had gemaakt. Dat men in de beste stemming huis waarts ging ligt voor de hand! P. S. Op deze avond troffen wij ook de bekende vertegenwoordiger van Van Nelle, de heer Dekker uit Heiloo. rond f 733.000,over de laatste twee jaar gezamenlijk .rond f 1.350.000, Per 31 december stond uit aan hypo thecaire voorschotten voor f 1.607.483,50; onder borgstelling en andere zekerheid f 239.623,aan leningen, verstrekt aan gemeenten, waterschappen en andere rechtspersonen f703.052,50. Er was ont vangen van rekeninghouders f 22.273.258,55 en uitgegeven f 21.966.681,49. Het reservefonds bedroeg per 31 dec. f 374.340,De balans sluit af met een bedrag van f 8.180.003,04, wat ruim één miljoen hoger is dan in 1954. Het saldo winst bedraagt f 11.614,33. Blijkens de Verlies- en Winstrekening werd voor f207.031,50 aan rente ont vangen en voor f 137.499,74 aan rente uitbetaald. Het bedrag aan afschrijvin gen is f 8.489,Het aantal boekings- posten bedroeg 126.747, een stijging van ruim 15.000; het jaar 1954 gaf een stij ging van 16.000, samen dus 31.000. Het in genoemd cijfer inbegrepen aantal kas- posten was groot 23.436, ook hier een stijging, evenals over 1953 van 2.000. Het antal dagafschriften dat werd verzon den bedroeg 50.773, een stijging van 7000 en 13000 meer dan in 1953. In 1955 traden 42 nieuwe leden toe. De toenemende werkzaamheden maak ten aanstelling van een negende kracht noodzakelijk. De zittingen op de buitendorpen (Den Hoorn, De Cocksdorp, De Koog en Oosterend) staan nog steeds in een grote belangstelling. Sinds 1947 worden deze dorpen wekelijks bezocht. Oosterend staat als zeer druk aangeschreven. Het schoolsparen staat ook nog steeds in de belangstelling der jeugd. Op 13 scholen waar gespaard wordt, bedraagt het aantal leerlingen plm. 1700, waarvan er ongeveer 1000 sparen. In het afgelo pen jaar werden er plm. 1200 volgeplak te spaarkaarten ingeleverd met een ge spaard bedrag van totaal f 9.308,45. Bestuur. De heer C W. Bakker, se cretaris, werd bij enkele candidaatstel- ling herkozen; dit gold ook voor de he ren F. L. de Grave als lid van de Raad van Toezicht, en de heer P. M. Mantje als plaatsvervangend Bestuurslid. Nadat nog enkele mededelingen wa ren gedaan en de rondvraag, die geen bijzondere punten opleverde, was ge houden, werd de vergadering om elf uur door de voorzitter gesloten. Spreker wees erop, dat de leden moeten trachten hun vereniging zo sterk mogelijk te hou den, „want een der grote voorrechten van het landbouwkrediet is, dat wij een rustig bezit hebben en een rustige in stelling, waar wij regelmatig krediet kunnen betrekken tegen een redelijke rente, wat vooral in moeilijke perioden - zoals in de dertiger jaren - van grote betekenis voor de leden is". KALVEROPFOKWEDSTKIJD Er bestaat behoorlijke belangstelling voor deze wedstrijd, doch een ieder is het niet bekend, dat de kalveren die in de maanden februari en maart geboren worden als deelneemster kunnen mee doen. Landbouw jongeren geeft U zo spoedig mogelijk op bij de bekende adressen en neemt U eens de taak op U om een kalf op te fokken. C. J. W. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW De afdeling Texel van de Hollandse Maatschappij van Landbouw hield don derdag in „De Lindeboom-Texel" een algemene vergadering, die door 45 per sonen werd bijgewoond. De heer F. R. Keijser, De Waal, werd tot voorzitter be noemd als opvolger van de heer Jac. Roeper Johzn., die zich niet herkiesbaar stelde. De heer Joh. Bakker Jzn., Ho- gerstraat, Den Burg, werd tot secretaris gekozen in de plaats van de heer F. R. Keijser, en tevens werd hij gekozen tot bestuurslid van het districtscomité van het Landbouwschap. Na de pauze werd door de heer Boer, directeur van het Bijkantoor Alkmaar van het Boekhoudbureau van de Holl. Mij van Landbouw een zeer interessante causerie gehouden over de herwaarde ling van het bedrijfsvee in verband met het inkomen. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam n.m. 7,30 uur Ds. Van Reijendam Jeugddienst, onderw.: „Wie regeert er eigenlijk?" Zang van het Kerkkoor De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Bediening H Doop Extra coll. ouden van dagen Den Hoorn 10 uur Ds. Waardenburg Extra collecte v.h. restauratiefonds De Koog 10 uur Ds. Van Rhijn Maandagavond 8 uur Gemeenteavond in het Jeugdhuis. Onderwerp: „Onze ver antwoordelijkheid tegenover de vakan liegasten". De Waal 7,30 uur Ds. Van Rhijn Oosterend 11 uur Ds. Klijnsma Oudeschild 9,30 uur Ds. Klijnsma VOOR IEDEREEN Oosterend 8 uur zangdienst voor ieder een in de Gereformeerde kerk. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Ds. Goedendorp Biduur voor het gewas. Extra collecte voor de kerk. 3 uur Ds. Goedendorp Extra collecte voor de kerk Oosterend 10 uur Ds. E. v.d. Laan H. Avondmaal 3. uur Ds. E. v.d. Laan H. Avondmaal en nabetrachting GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend, Hoekstraat 38 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van Sluijs Doopdienst Den Burg geen zondagsschool. Dinsdag 20 maart wijkavond te Oude schild in de Hervormde Pastorie, aan vang 8 uur. TEXELAARTJES Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder Van Vliet houden Maan dag van 11 tot 2 uur zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Radio herstellen VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Aangeb. 450 kg Friese red star poters A. v. Lenten, P. H. Pol der Te k. nette kinder wagen Schilderend 52, Den Burg Eind april jonge rashondjes af te geven met prima stamboom Weverstr. 44 Te k. 4 losstaande WC f 10 p. st. Cocksdorp 51 Te k. partijtje voerstro A. Bakker, Spang Tel 319 Er werd aan ons een 4 kleu- renpotlood uitgeleend op de mui welke nooit terug is ge vraagd IJsclub De Koog p.a. W. Buiger „De Smulpot" komt zaterdagmiddag aan Oosterend, zondag van 4-5 aan De Waal en na half 6 aan Cocksdorp De heer en mevrouw Jouwersma-Kok geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter Geldrop, 15 maart 1956 Griendstraat 46 Tijdelijk Ned Herv. Diaco- nesse inrichting Overtoom 283, Amsterdam-W Ine en Hans hebben een zusje gekregen. Ze noemen het Attie (Catharina Johanna) N. Keesom—Logman H W. Keesom Den Burg, Molenstraat 60 Texel, 13 maart 1956 Inplaats van kaarten Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Jacob E Eelman- Wuis G. Eelman Weststraat 33, Oosterend Texel, 15 maart 1956 Rein Teye Haarsma en Theresia Maria van Heerwaarden hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats heb ben op 4 april a.s. te 9,30 uur in de rarochiekerk van de H Joannes de Doper te Den Burg, Texel. Daarna zal tot hun intentie een H. Mis worden opgedragen om Gods zegen over hun huwelijk af te smeken Texel, 18 maart 1956 Ruigedijk, Eierland E 101 .Den Burg, Zwaanstr. 7 Receptie op de trouwdag in het St Janshuis, Molen straat 19 van 16—17,30 u Toekomstig adres Eierland Hoofdweg E 20 2 echtparen en 1 meisje van 4 jaar vragen van 5 tm 12 aug a s. in Den Burg of omgeving een goed pension Prijs plm i 6 per persoon per dag Aanb. aan B G. M, Miché, Troelstralaan 13-11 Utrecht TE KOOP Restanten pootgoed Eigenheimer S.E., Red Star A en binlje E met rood certificaat in alle maten A. Dros Bz., Volharding op elk gebied Tevens hypotheken en financieringen Gcr Dros, De Koog tel 351 1956 .-3 Niet alleen voor Uw bril-reparaties Ook voor Uw nieuwe bril zorgen wij vlug en vakkundig Bakker, Groeneplaats, Gedipl. Opticien Erkend Ziekenfonds leverancier weest er bij 2 KG wortelen en uien vorstvrij slechts 75 ct boven 18 jaar, wil ons a.s seizoen komen helpen in de winkel J. Nauta, Weverstraat Taxi,Trouwen, Buitenritten Verwarmde wagens TE KOOP C P. Drijver, Den Hoor i 101 (Stootdosis vitamine) A, D en B voor kalveren, kuikens, biggen Noxoline tegen coccidiosis bij kuikens en kippen Entstof voor kippen ook in grote verpakking. A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor. Bezichtig dan onze Speciaal etalage De nieuwste soorten voor de laagste prijzen bij Binnenburg Maandag is er in het ge bouw van de P.T V Texel gelegenheid tot bezichtiging van het modelhok Woningruil gezocht Alkmaar - Den Burg Gevraagd nette woning te Den Burg in ruil voor moderne woning in nieuw bouw te Alkmaar. Brieven nr 744 bureau Tex. Crt. Ontvangen een nieuwe zending v.a. 25 35 50 60 75 enz. A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor Den Burg, Texel Telefoon 333 Aanneming mij. Jacq. G. van Oord n.v. vraagt op Texel woonach tige leeftijd 15 - 17 jaar Aanmelden dagelijks op het kantoor te Oosterend Voor een betere slaagt U zeker ie Oosterend 1 KAPPER BAKKER. Te). 203 TE KOOP erwten- en gerstenstro Dros, „Bland en Berg" Geen grijs haar Crème Marchal geeft grijs haar onmiddellijk de na tuurlijke kleur terug A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor, voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Gevraagd Ver. Tex. Beurtdiensten REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper! Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg Wf IN BALATUM HEBBEN WU MOERBEEKS Conipl. Woninginrichting de bromfiets voor een leder die hoge eisen stelt FIRMA ZEGEL Parkstraat - Den Burg

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2