Puistjes )e heer F. W. J. Swart sprctk over veevoeding Bruin is jarig HAMEA Ruwe,rode handen Wrijf Kou en Pijn wea met DAMPO Vervuld verlangen Uitvoering in de Kapel te Zuid-Eierland eede blad TEXELSE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1956 ng Op uitnodiging van de Coöp. Aankoop- ireniging „Texel" en de Coöperatie van L.T.B. sprak de vroegere Texelse erenarts Swart over de plaats van de engvoeders in de moderne veevoeding. De vergadering, die onder leiding van heer A. Dros Bzn. stond viel een ma- bezoek ten deel. De heer Swart begon zijn inleiding et er op te wijzen dat de tegenwoor- ge veevoeding niet denkbaar is zonder mengvoeders. De eisen, die wij aan dieren stellen worden steeds hoger dit vraagt een evenwichtige en geva derde voeding. Spreker wees speciaal op het belang n de mineralen in de veevoeding. Dor een goed functioneren van de zgn. nsflora is o.m. koper en cobalt nodig, de pens wordt onder invloed van de irking van bacteriën het plantaardig wit omgezet in dierlijk eiwit. Dit dier- k eiwit is van belang om te komen tot opbouw van zgn. volledig eiwit. Aan rkens en kippen, die geen pens bezit- n moet dierlijk eiwit verstrekt worden. wees in dit verband op proeven met rdappeleiwit, waaruit bleek dat dit wit grotendeels in staat was om dierlijk wit te vervangen. Zeer belangrijk is ook de vorming van t vitamine B 12 in de pens. Ons rund- zorgt hierbij niet alleen voor eigen eding, maar door middel van de mest in ook voorzien worden in de behoefte n vit. B 12 van varkens en kippen, it vitamine is o.m. van belang voor de uchtbaarheid en het weerstandsver- igen van de dieren. Bij gebrek aan B 12 zijn broedeieren onvoldoende vrucht en heeft men kans op te kleine nen biggen. Spreker wees in dit verband ook op t belang van een vrije uitloop voor czeugen. Het vit. B12 wordt nl. ook in grond gevormd en door het wroeten n de varkens kan dit vitamine even- is worden opgenomen. Ook wanneer t pluimvee wordt gehouden in een ïi. potstal wordt in het strooisel onder loed van broei het vit. B12 gevormd, or mestvarkens is bij gebruik van een d meelmengsel geen uitloop nodig, ïdat hieraan vitaminen worden toege- egd. De heer Swart wees op het gevaar van t zgn. verdunnen van gekochte meel- ngsels met graanmeel. Hierdoor kan i. de eiwitvoorziening van de dieren voldoende worden. De gevolgen hier- i kunnen zijn het zgn. slingeren van varkens en het optreden van diarrhee. >eilijkheden komen veelal voor na ikoop van biggen, die te eiwitarm i gevoederd. Deze biggen hebben estal de zozeer gewenste blanke !ur, maar gaat men deze biggen na nkoop het normaal voorgeschreven wilrijke biggenmeel geven, dan treden erlei moeilijkheden op. Dergelijke big- i kunnen als regel weer op verhaal men door het voeren van ondermelk, iarbij men met zeer kleine hoeveelhe- a moet beginnen. Bij gebrek aan vit. E treden afwijkin- in de spieren op, waarbij tenslotte t de hartspier aan de beurt komt. Dit amine komt vooral voor in de kiemen zaden. Door het voederen van ran- e produkten en een overmaat aan le- rtraan kan het vit. E worden ver- est. Wordt wei gevoederd, waarin vrij ■1 kalisalpeter voorkomt, dan kan dit rneens een oorzaak zijn van vernieti- ig van het vit. E. Spr. wees er in dit :band op dat het voeren van wei aan gen, die lichter dan 30 kg zijn onge- nst is. Bij een gewicht van 30 kg kan •rden begonnen met een gift van 2 liter dag. Vervolgens wees de heer Swart er op rundvee niet voldoende mineralen vitaminen krijgt door middel van de pgvoeders. Dit is vooral het geval bij drachtige, droogstaande dieren. Deze krijgen over het algemeen een matige gift krachtvoeder en daarom is het no dig dat ook andere bronnen voor mine ralen en vitaminen aanwezig zijn. Wat de mineralen betreft kan gebruik ge maakt worden van rundveemineralen, die bij elk vertrouwd adres tegen ge ringe kosten zijn te bekomen. Spreker waarschuwde tegen het kopen van dure geheimmiddelen, die in de meeste geval len bestaan uit een mengsel van minera len. Ze zijn niet schadelijk, maar wor den veel te duur betaald. Wat de vitaminevoorziening betreft is het van groot belang, wanneer men be schikken kan over Hardeland-kuilgras, gedroogd gras en goed hooi. Deze pro dukten bevatten nl. het carotine, waar uit vit. A kan worden gevormd. Vit. D komt vooral voor in produkten, die door de zon zijn gedroogd. Op de intensieve bedrijven heeft men meestal een tekort aan zetmeel, mineralen en vit. D, op de extensieve bedrijven geldt hetzelfde voor eiwit, vit. A en mineralen. In verband met de vit. A-voorziening achtte de heer Swart het voeren van 'n kleine hoeveelheid gedroogd gras aan schapen gewenst. Spreker wees verder op het toene mend optreden van gebrek aan zgn. spore-elementen bij onze huisdieren. Hierbij treedt vooral kopergebrek naar voren en de heer Swart was van oor deel dat ook op Texel dergelijke geval len wel voor zouden komen. De oorzaak zocht spreker in het sterk opgevoerde gebruik van kunstmest, waardoor de opbrengsten sterk zijn verhoogd en de aanwezige voorraad spore-elementen over een veel grotere hoeveelheid moet worden verdeeld. De verschijnselen van kopergebrek zijn verkleuring van het haar, kaalheid om de ogen, weide- diarrhee en in ernstige gevallen een sterk verminderde melkgift. De diagnose kan echter het best worden gesteld door onderzoek van bloed, haar en eventueel de lever. Bij het optreden van cobaltgebrek zijn de dieren traag, ruig en dor van haar. Spr. was van oordeel dat deze afwijking practisch over heel de wereld voor kwam. Door een verminderd gebruik van Amerikaans krachtvoer, dat nog al wat cobalt bevatte is het aantal gevallen van cobaltgebrek ook in Nederland toe genomen. Het belang van de gevariëerdheid van mengvoer ligt niet alleen in de combi natie van zoveel mogelijk gunstige ei genschappen, maar ook in het niet over matig aanwezig zijn van bepaalde on gunstige factoren. Zo kan door een over matige hoeveelheid lijnmeel blauwzuur- vergiftiging optreden, soyakoek kan een ongunstige invloed uitoefenen op de bloedvaten, raapkoek kan schadelijk zijn door de aanwezigheid van mosterdolie en grondnotenkoek wordt gekenmerkt door een zeer laag natrium-gehalte. Spr. wees op het gevaar van het toe- j voegen van allerlei stoffen aan het mengvoeder, die z.i. in mengvoeders niet thuis behoorden Genoemd werden hor moonpreparaten, sulfa-preparaten en anti-biotica. Het gevaar was volgens de heer Swart nl. dat de dieren aan deze middelen gingen wennen en wanneer ge noemde stoffen werkelijk als genees middel dienst zouden moeten doen zou de kans groot zijn dat de dieren er niet meer op reageerden. De heer Swart toonde zich een warm voorstander van het vermelden van de procentuele samenstelling op de labels van het krachtvoer. Met voldoening con stateerde spr., dat het aantal particu liere fabrikanten, dat hiertoe overgaat steeds groter wordt. Een uitsluitende garantie van het gehalte aan verteerbaar ruw eiwit noemde spr. onvoldoende, om dat 't van belang is óp welke wijze men tegen pijnen 13 P D P"l KI hoofdpijn, griep, kiespijn, W I ka I ImJP U I rheumatische pijnen tot dit eiwitgehalte komt. Vermelding van de procentuele samenstelling geeft tevens de mogelijkheid om te beoordelen of de prijs van het mengvoer redelijk is. De heer Swart bleek geen voorstander te zijn van het gebruik van het zgn. Kuiks bij de voedering van het pluim vee. Spr. was nl. van oordeel dat door de snelle opname het gevaar van verve ling bij het pluimvee groter werd. Dit kan aanleiding geven tot het zgn. veren- pikken en andere ondeugden. Bovendien achtte de heer Swart het mogelijk, dat bij de bereiding van Kuiks bepaalde waardevolle stoffen verloren gingen. Het bezwaar van het morsen van het voer bij de normale methode kon volgens spr. worden voorkomen door goede voerbak ken. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. ZEEP Op een vraag van een der aanwezigen omtrent het opfokken van kalveren met Kodruna antwoordde de heer Swart dat dit een Duits produkt is, dat gebruikt wordt als vervanging van melkproduk- ten bij de opfok van kalveren. Spr. was van oordeel dat Kodruna voor onze Ne derlandse omstandigheden te duur was. Wanneer men kalveren opfokt volgens de zgn. schrale opfokmethode met weinig volle melk en daarnaast pndermelk of karnemelk komt men goedkoper uit. In Duitsland ligt dit anders, omdat melk producten daar duurder zijn. De voor de opfok van kalveren ge bruikte melk moet een vetgehalte van maximaal 3*£°/o hebben. Een lager vet gehalte dan 2Vs°/o achtte de heer Swart met gewenst. Spreker was van oordeel dat de op Texel bij schapen nog al eens voorko mende melkziekte een gevolg was van een teveel aan eiwit. De ziekte treedt volgens spr. speciaal op wanneer de eerste groene sprietjes komen. Het op treden van melkziekte bij koeien zou volgens buitenlandse ervaringen kunnen worden voorkomen door plm 7 weken voor het kalven fosfor aan de dieren te gaan geven. Aan de methode waren vol gens de heer Swart echter wel enkele bezwaren verbonden. Het toevoegen van landbouwzout aan hooi kan mogelijk van invloed zijn bij het voorkómen van kopziekte, maar spr. achtte deze invloed gering. De meerprijs van suikerpulp ten op zichte van gewone gedroogde pulp achtte spr. niet verantwoord. De voe dingswaarde van suikerpulp is nl. met hoger en de dieren krijgen voldoende suiker. Namens de organiserende coöperaties werd de vergadering met een dankwoord van de heer R. J. Timmer gesloten. C. van Gr. ONDERZOEK INZAKE DIEFSTAL HEROPEND Tien maanden met aftrek, waarvan vijf voorwaardelijk en ondertoezichtstel ling van de protestantse reclassering te Friesland, was de straf, die W. van der T. gisteren kreeg, omdat hij eind vorig jaar op Texel het kasregister van zijn werkgever stal. Of hij dit al dan niet deed in vereni ging met zijn mede-kostganger F. B., is nog met uitgemaakt. Naar aanleiding van de tijdens de rechtzitting door Van der T. onthulde code in de wederzijdse brief wisseling wordt het onderzoek in deze zaak heropend. Ook B. bevindt zich in het huis van bewaring te Alkmaar ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 maart op om 6,50 uur en gaat onder om 6,52 uur Maan: 19 mrt. E.K., 26 mrt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 mrt. 11,25 en 23,35; 18 mrt. 12,00 en 19 mrt. 0,20 en 12,40, 20 mrt. 1,15 en 13,40; 21 mrt. 2,30 en 15,00; 22 mrt. 4,10 en 16,40; 23 mrt. 5,55 en 18,05; 24 mrt. 7,10 en 19,10. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. FEUILLETON door W. ROELANT En zie je besloot ze haar ver- il: Het zal me spijten, als hij min- steun heeft nu ik wegga. Ik zou zo graag willen, dat hij bij jullie een :tje een thuis vond. - Je kunt er op rekenen, beloofde »je gul. Ik mag hem erg graag >ak je maar geen zorgen: we zullen >r hem doen wat we kunnen. deur ging open en Rolf kwam inen. Ha, Sabina, zei hij ver- 1gd Prettig, dat ik je tref. - Jammer, dat ik net op het punt fid om weg te gaan, lachte ze ge- °ngen. Na alles, wat ze met Josje be oken had, wilde ze liever niet meer ven. - Ik jaag je toch niet weg? vroeg verschrikt. - Nee, heus niet, weerde ze af. stond al een kwartier lang klaar om te gaan. Josje, ik kom gauw weer je Rolf, tot ziens. - Kom je vanavond nog wat aan? 2g hij. - Morgen, beloofde ze. Van- nd heb ik geen tijd meer. Ze wuif- nog even bij de deur om afscheid te ien en liep toen de lange ziekenhuis gen door Nee, vanavond naar Rolf werd haar te veel. Vanavond wilde ustig thuis zijn. aar van die rust kwam niet veel. Na eten, juist toen ze bij de kachel wil- aan zitten, werd er gebeld en kwam ilsma naar boven. Jij hier? vroeg ze verwonderd. Ik hoorde zo'n krankzinnig verhaal over je, dat ik moest weten of het waar was, zei hij. Ongenood nam hij bij de kachel plaats. Sabina verstrakte. Was het nieuwtje van haar vertrek mi al rond gegaan. En wat hoorde je? vroeg ze stug. Dat je wegging en solliciteren wilde naar Westgeest, zei hij. Dat heb ik ook gedaan, ant woordde ze. Je bent getikt, viel hij uit. En waarom heb je het niet eerder verteld? Ik geloof, dat ik baas ben over me zelf, zei ze scherp. Ik ben niet ge wend jouw oordeel over mijn doen en laten te vragen en ik ben er ook niet op gesteld dat je mij meedeelt, hoe je over mijn plannen denkt. Hij keek haar verdwaasd aan Nou, nou, zei hij, je kunt wel een beetje minder uitvaren. Ik begrijp niet, waarom je zo'n toon aanslaat. Tom zei Sabina moe. Laten we alsjeblieft geen ruzie maken. Bemoei je niet met mijn leven op het ogenblik, want ik kan het werkelijk niet hebben. Zoals je wilt, zei hij beledigd. Denk je gauw weg te gaan? Met de kerstvakantie, antwoord de Sabina. Hoe weet je het eigenlijk? Van Dalen heeft het vanmiddag aan enkele leraren verteld. Mag ik misschien de reden weten, want die zei Van Dalen er niet bij. Die kan ik je ook niet vertellen, antwoordde Sabina. Het speet haar dat ze van tevoren geen reden bedacht had, •en uitvlucht, waarmee z« alle onbe- een afstand kon - Zo maar spijt me scheiden mensen op houden. Idioot, mompelde hij. zonder reden weggaan. Het verduveld. Zij moest, ondanks alles, glimlachen om dit schooljongenswoord. We zullen elkaar heus nog wel eens zien, troostte zij. Je mag me daar wel eens komen opzoeken. Je hebt die benoeming nog niet wierp hij tegen. Maar ja, je zult hem wel krijgen. Wie solliciteert in deze tijd, nu je overal terecht kunt, naar West geest7 Zeker niet iemand met ervaring, zoals jij. Ik denk ook wel dat ik die benoe ming krijg, zei Sabina kalm. En laten we er verder niet meer over pra ten, Tom. Hij bromde wat, maar hij gehoor zaamde toch. Sabina trachtte een ander onderwerp te vinden en slepend ging het gesprek een poosje tussen hen voort. Ze was blij, toen hij eindelijk opstond en wegging. Bedenk je nog maar eens kon hij niet nalaaen bij het weggaan te zeggen. Ze gaf er geen antwoord op. Verlicht haalde ze adem, toen ze beneden de voordeur hoorde dichtslaan.- Dat was ge lukkig ook alweer achter de rug. Al deze praktische dingen waren toch veel erger, dan zij zich vanmorgen voorge steld had. Ze bleef stil bij de kachel zitten. Ze was moe. Het leek haar, of ze een eindeloze weg afgelegd had. Ver wonderd dacht ze ineens: verleden week zaterdag, was die schoolfuif. Wat? Een we«k pas? Het leek jaren geleden' Ver- Heden is het de verjaardag Van ons aller vriend Jaap Bruin, Hij zit, om het zo te zeggen, Nu eens in zijn knollentuin. 'k Wil hem hart'lijk fel'citeren Met dit wel bijzonder feest. Want met ingang van vandaag wordt. Er nu ook door hem ge„Dreest"! Och er zijn reeds vele mensen, Bij deez' mijlpaal aangeland, En toch worden lang niet allen Opgenoemd in onze krant. Maar Jaap Bruin dat is een Tess'laar, Zó bij iedereen bekend, Dat er voor deez' oude strijder, Wel een lied mag neergepend. Ongetwijfeld was niet ieder 't Eens met Bruin zijn politiek. Da's niet erg, de instrumenten Maken samen de muziek. Maar hij was een eerlijk strijder, 'n Kerel met een ideaal, Die voor alle tegenstanders Zeker niet ging aan de haal. Wanneer Bruin sprak werd de luist'raar, In geen woordenstroom verward, Want hij sprak bij alle dingen Altijd rechtstreeks uit zijn nart- Wie hem sprak of las zijn stukken, Voelde de bewogenheid, Waardoor hij bij al zijn vechten, Steeds opnieuw weer werd geleid- Mede door zijn moeizaam werken, Kwam er veel, zeer veel tot stand, Daarom druk ik hem deez' feestdag In gedachten graag de hand. Bruin ik wens U in gezondheid. Met Uw vrouw nog menig jaar, En een blijde levensavond- 't Ga U goed! de Rijmelaar. Alabastine voor: Pleisterwerk en eparotie Verbetering von Houtoppervlakken Bijwerken van buitenwerk. Het repareren van tegelwerk Gebruik alt rawlplug •votnu* (JJlNVjfTO t Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt"... Neem toch Rennies! Wéér krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En toch.... een of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te heb ben. Een ware uitkomst, zo een-twee drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, ge zellig samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men u Rennies graag. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagavond 6 uur) REIS VERENIGING „OOSTEREND" Op de maandag gehouden vergade ring mocht de voorzitter, de heer J. Vis- man, 40 leden welkom heten. Spreker sprak er zijn grote voldoening over uit, dat zovelen aan de oproep ge hoor gegeven hadden, want dit bewijst het medeleven der leden met hun vere niging. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financiëel verslag bleek dat er al weer een belangrijk bedrag gespaard is. De heer Visman dankte secretaris en penningmeester voor hun keurig verslag. Vervolgens gaf de voorzitter een uit gebreid overzicht van de door het be stuur in nauwe samenwerking met de Advies-Commissie ontwikkelde reizen. Er waren dit maal 3 reizen samenge steld met overnachten in Amsterdam, Meppel of Nijmegen. De leden bleken de reis naar Nijmegen het meest op prijs te stellen, want met algemene stemmen werd deze reis (5 en 6 junij gekozen. Ook deze reis zal, zoals altijd, weer met TESO-touringcars gemaakt worden. Na enkele besprekingen sloot de heer Visman met een woord van dank voor de aangename besprekingen de vergade ring. W. v. L. DE SPAR-AVOND TE DEN HOORN Maandagavond gaf de Spar-winkelier J le Noble in Loodmanswelvaren een zeer geslaagde demonstratieavond. Hier voor bestond van de zijde der dames grote belangstelling. De medewerking aan deze avond werd gegeven door de fa. Mulder uit Sappe- meer, die aan de hand van een filmpje liet zien hoe ze de beste wijn verkrijgen; de fa. Koopmans, Leeuwarden, hield een praatje over Flensko, met bakdemonstra- tie; de fa. Maggi, Amsterdam, vertoonde eveneens een leuk filmpje en tevens werd verteld hoe de dames het beste de soep kunnen bereiden. De Spar-leverancier Hoy vertelde we tenswaardigheden over fijne vleeswaren. Voorts was er hersengymnastiek met mooie prijzen en een verloting. En na tuurlijk mochten de dames overal van proeven. Mej. Los, demonstratrice, vertegen woordigde genoemde firma's. SVC-Nieuw§ Voor SVC valt er a.s. zondag weer niet veel te voetballen, alles is vrij, maar om in conditie te blijven, trainen, want dat is hard nodig, dat hebben we kun nen zien. De stand in de adsp afdeling luidt: Resp. gesp., gew., gelijk, verl., voor-tegen en het aantal punten. Cocksdorp 14 10 4 0 489 24 Oosterend 14 10 2 2 63—17 22 De Koog 13 5 4 4 29—31 14 ZDH 14 4 3 7 19—27 11 Texel b 13 3 1 9 19—37 7 Tex. Boys 12 1 0 11 11—68 2 Vrijdag jl. hield toneelvereniging Zd. Eierland haar tweede uitvoering van het stuk „Een schip vaart uit" van Chris van de Heuvel. De heer A. v.d. Meulen mocht plm. 135 personen welkom heten. Het stuk speelt zich af in de huiska mer van ds. Hartman (de heer J. van Bennekom), die daar woont met zijn dochter Marie (mej. H de Ridder) en de huishoudster Saar (mevr. Van Lenten- Boon). De dominee leeft in grote zorgen: toen zijn schoonvader stierf kwam men tot ontdekking dat deze zich verschillen de fondsen had toegeeigend. Ds. Hart man had zich onmiddellijk bereid ver klaard zijn schoonvaders naam te zuive ren. Daartoe had hij een hypotheek ge nomen van zijn zwager Zacharias Braet) (de heer J. Zegers). Maar toen de domi nee in gebreke bleef om die hypotheek af te lossen, omdat hij geen geld had, had de heer Braet niet nagelaten het le ven van de dominee zuur te maken door die schuld te pas en te onpas op te eisen. Toen de dorainee met de reddingboot meeging, sloeg hij overboord, doordat hij er zijn gedachten niet bij had. Hij kon nauwelijks worden gered. Bij de do- minee was nog een vriend oud-kapitein Stael (de heer C. Mechielsen), die zijn zware rol voortreffelijk speelde. De ver dere spelers waren: Trudie, een vriendin van de dominee (mej. A. Barhorst), Her man Melchers (de heer H. v. Sijp) archi tect, Geert Zantinge, stuurman op de grote vaart, (de heer P. Druif) en ten slotte Klaassie (de heer A. Visser) als dorpsgek. De technische verzorging was in han den van de heer H. Flens. Het schmink- werk werd verzorgd door mevr. A. v.d. Meulen-Flens, die prachtig werk ge daan heeft. Souffleur was de heer L. Visser Jnzh. In zijn slotwoord dankte de heer V.d. Meulen een ieder, die het mogelijk ge maakt had om deze avond te doen sla gen. Voorts zij vermeld, dat de heer V.d. Meulen de groep dikwijls met raad en daad terzijde heeft gestaan. leden week Daarna was alles ge beurd. De ziekte van Josje.... het be zoek van Else en George. Suzan, gisteravond Leo. Hoe kon dit alles in één week? Verleden week zaterdag. Toen leek alles nog zo gewoon en rustig. Na die dag was ze voortgejaagd, van het een op het ander. Zeven dagen, daarin was alles veranderd, alles afgebroken. Ze sloot haar ogen en luisterde naar het kloppen van haar hart. Een snelle, re gelmatige hartslag. En ze was verwon derd dat dit hart zo zeker, zo ongestoord het werk was blijven verrichten, door alle emoties heen. Zeven eindeloos lange dagen. Toen zij begonnen, leek haar leven zo vast en kalm gelegen tussen vaste lijnen. En nu stond ze voor een toekomst waar zij niets van wist Zij moest een berg be klimmen, die zij niet kende. Alleen, zon der hulp van mensen. Het scheen haar toe, of zij in deze zeven dagen alles ver loren had. Of was er toch winst, ergens, waar zij het nu nog niet zien kon? Op een donkere buitenweg reed Suzan naast Hans voort Nooit wil je iets verweet de jon gen haar. Waarom ga je met me uit, als je toch niets van plan bent? Hij probeerde haar hand te grijpen, maar ze duwde hem Weg. Laat het toch, Hans, zei ze ge ïrriteerd. Je weet, dat ik zoiets niet wil. Waarom ga je dan met me uit? vroeg hij weer geërgerd. Suzan haalde in het donker haar schouders op. Ja, waarom was ze eigen lijk met hem uitgegaan? Uit rancune op alles en iedereen, dat was de enige reden geweest. Nou? vroeg hij dreigend. Ik weet het niet, zei Suzan. Maar je kon van tevoren weten, dat ik niets hebben moet van dat gedoe. En als ik je verveel, kun je gerust weggaan. Ik vind de weg alleen wel. Hij sprong van zijn fiets. Toe Su zan, zei hij dringend. Zij was ook afgestapt. Wat? vroeg ze stug. Hij sloeg zijn arm om haar heen. Doe niet zo dwaas, fluisterde hij. Wat steekt er voor kwaad in. Denk je, dat andere mensen zo braaf leven? We zijn toch allebei jong? Ze maakte zijn arm los en luisterde niet verder. Suzan, riep hij nog, maar ze was al opgestapt en weggereden. Hij bleef staan. Een scheldwoord, dat hij haar na zond, hoorde zij niet meer. Alleen fietste Suzan naar huis. Wat was zij van plan geweest vanavond? Ze wist het niet meer. Alleen wist ze nog, dat ze zich niet vergooien wilde Niet meer, juist nu niet meer, nu Sabina van alles afstand had willen doen. Thuis ging ze meteen door naar haar kamer. Voor het open raam bleef ze staan en keek naar de nachthemel. Een strakke lucht met ster ren. Ze haalde diep adem. Dit was voor bij, hier wilde ze nooit meer aan denken. Hans - hem wilde ze niet meer zien. Ze wilde hem vergeten. Zijn woorden, alles van hem. (Wordt gevelfd)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3