9 rocn /wa in het harL, ies :ht Jubileumavond Partij van de Arbeid Vereniging Veilig Verkeer „Texel" Heden 90 jaar ENSDAG 28 MAART 1956 70e JAARGANG No. 7030 COURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij .khandel Drukkerij Bibliotheek i Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv 8 ct p. mm. Jen, vergadering van de raad 'ergadering van de Raad der ge uite Texel op donderdag 29 maart 5, des namiddags 2,00 uur ten Raad- te. exel, 24 maart 1956. De burgemeester van Texel, C. DE KONING, fotulen. ngekomen stukken en mededelingen. Aanwijzing van gemeentelijke lijk- )uwers in verband met wijziging van begraafwet. Voorgesteld worden de H. A. Elias, A. van Loon, W. tout en H. Schalkwijk. Benoeming van een onderwijzer aan school voor u.l.o. te Den Burg. Voor- ragen wordt de heer W. Steenhuizen jeeuwarden. Aankoop van het pand Molenstraat 43 3en Burg van de heer J. Witte Pzn., aar. Vaststelling van de 26e wijziging van Algemene Politieverordening. Vijziging van de gemeentebegroting r de dienst 1955. Vijziging van de gemeentebegroting de dienst 1956. HINDERWET jurgemeester en wethouders van tel brengen ter openbare kennis, dat dj hun beschikking van 20 maart i, ingevolge de hinderwet vergunning Jben verleend aan Shell Nederland jj., Wassenaarseweg 80 te 's-Graven- tot het oprichten van een benzine- llatie, bestaande uit een 6000 liter met aftappomp, aangedreven door ectromotor van Vz p.k., in het per- plaatselijk gemerkt Den Burg, Hal- eg, kadastraal bekend, gemeente jel, sectie D nr. 2920. xel, 21 maart 1956. gemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING De Secretaris, P. BEEMSTERJBOER ET EERSTE TEXELSE KIEVITSEI e heer J. Roeper Dzn., De Dennen, t op boerderij „Akenbuurt" maan- >chtend het eerste Texelse kievitsei mden. In 1954 was de heer Roeper ïeens nr. 1 van ons eiland, toen >te hij het eerste eitje op 23 maart. TEXELSE MARKT Aangevoerd 26 maart 1956: leien 750800; 32 biggen 4560; ïuchtere kalveren 3555. INGEZONDEN DE FOTOWEDSTRIJD ijnheer de redacteur, Ihoewel de fotowedstrijd alweer even er de rug is, wil ik toch mijn ver- dering uitspreken over de uitslag van. Als beginnend amateur zal ik ;euze van de jury voor zover het de op zich zelf betreft, buiten beschou- laten. eemd vind ik het echter dat de heer t de eerste prijs is toegekend, want is bij één der juryleden werkzaam tan dus niet meer als amateur be- •uwd worden. aar al zou dit kunnen, dan blijft nog feit dat één der juryleden, direct foto als die van zijn bediende her- zal hebben, waardoor een onbe- oordeelde uitspraak uitgesloten is. wendien heeft in dit geval het zgn. neme (onder nummer) beoordelen de inzendingen geen waarde, iter ware het geweest, indien deze „Buiten mededinging" was ingezon- Hoogachtend, „Een amateur" 2,65 iet laart :kjes 250 etits 80 c een tje. eemt deld arne rp jf did Rheumatlscho nen uit Uw leden. 'd bloedzuiverende kuur. Kruschen Salts. rer bloed, daar gaat het om als u imatische pijnen wilt verdrijven, mheid, steken, scheuten, allemaal irtelijke" bewijzen dat er met uw d iets niet in orde is. Maak uw dzuiverende organen weer actief. Kruschen! Zes minerale zouten, Cruschen samengebracht, geven die nen nieuwe energie. Dan kunnen delijke stoffen want die zijn die u die verlammende pijn be en zich niet ophopen of vastzet- n de gewrichten, maar worden afge- d langs natuurlijke weg. (INGEZONDEN) WAALDERS, OPGELET! gemeentereiniging heeft enige tijd >e Waal vuil gestort. Tenslotte werd zo goed mogelijk met grond bedekt, ch was ieder blij, toen de vuilnis- s weer een andere weg kozen, want rerd gevreesd voor ratten, ziekten enz. zien we echter, dat inwoners van Waal de traditie voortzetten en ge ïnd met vuilnisbakken naar de belt ten. e zijn zelfs al zo ver, dat het met d en wagen aangevoerd wordt en and denkt er aan om het vuil met d te bedekken. Over ratten en ziek- gesproken.... Wat denkt U er van, traks het zonnetje gaat schijnen? iar mijn mening is hier een krachtig est op zijn plaats. Iedere woensdag- ,en worden Uw vuilnisbakken gele door onze gemeente-reiniging. \ak dankbaar gebruik van dit voor- en houd Uw dorp rein. 't dank voor de verleende plaats- G. Snoeij, De Waal. Voor de viering van het 10-jarig be staan van de Partij van de Arbeid be stond grote belangstelling. De voorzitter, de heer W. Wassenaar, die de aanwezigen namens de Federatie Texel welkom heette, sprak daarover zijn grote voldoening uit. Hij heette in het bijzonder welkom enige pioniers, o.a. de heer J. Henkes, 50 jaar lid en vele jaren raadslid voor de SDAP, en de heer Jac. Bruin, 45 jaar lid en 21 jaar lid ge weest van de gemeenteraad. Hierna was het woord aan de heer J. Westdorp Sr. als SDAP'er gekomen tot de P. v.d. A.: Deze feestavond, aldus spreker is een goede gelegenheid om de onderlinge band te versterken. Niet om de saam horigheid te vernieuwen. De vernieu wing is reeds door Schermerhorn en Drees begonnen. Ik ben volledig voor de doorbraak. Als we terugdenken aan de 30er jaren, toen ons land bestuurd werd door de Chr. partijen. Toen er 500.000 werklozen waren, die 8 a 9 gld. steun ontvingen of 12 tot 15 gld. in de werk verschaffing en een pond slechte mar garine. Er was toen een minister die zei, ga gerust slapen, ik waak over U. De arbeiders hebben toen ervaren wat dit betekende. De CHU-ministers van die dagen deden evenmin ietA Thans hebben we de wet Suurhof voor de ouden van dagen. De instem ming is algemeen, zelfs Ds. Zandt is er voor. Niemand durft tegenstemmen, U begrijpt wel waarom. Reeds voor de oorlog is getracht de grondslag te leggen voor een partij op bredere basis, maar de oorlog was nodig om het mogelijk te maken. Wij als oud- SDAP'ers voelden ons eerst wat on wennig, maar het gaat prima en we willen niet terug. We kunnen allen con stateren wat er in de afgelopen 10 jaar is gepresteerd ten bate van het gehele volk. Ik wil besluiten met wat onze katho lieke partijgenoot Geert Ruygers heeft gezegd: „Ik weet hoe velen van ons in moeilijke ogenblikken gesterkt zijn door een kameraadschap en een menselijke verbondenheid als we niet zo gauw in een politieke partij tegenkomen en wat ons leven rijker heeft gemaakt. Maar de zin van onze herdenking is niet gericht FIETSPAD DE KOOG-FONTEINSNOL Het fietspad De Koog-Fonteinsnol ver keert in zeer slechte toestand. Omdat het toch vernieuwd zou moeten worden heeft de gemeente besloten het pad ge deeltelijk langs een andere route te lei den: waar U komend van De Koog de dennenbossen weer bereikt, zult U t.z.t. rechtsaf kunnen gaan, want er zal een nieuw pad langs de Randweg en ver volgens langs de Botgrasweg worden gemaakt. Een mooi pad van twee meter breed. Loopt nu het pad vanaf De Koog pal langs de bosweg, het ligt in de bedoeling om het nieuwe pad door het bos te ma ken, ongeveer 100 meter van de bosweg af. Het belooft een bijzonder mooi pad te worden, dat de toerist zeer waarde ren zal. Het bestaande tracé wordt ge volgd vanaf woning fam. Schoo tot aan de rand van de Dennen. Bij de woning van de fam. Schoo zal men linksaf slaan. Het pad langs het museum zal worden verbeterd en doorgetrokken tot aan de Randweg. De afstand De Koog-Fonteins nol zal ongeveer gelijk blijven. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. A Vraag: Op wie zijn de huidige verkeersvoor- schriften van toepassing? Antwoord: Op bestuurders van voertuigen (motor rijtuigen, bespannen wagens, rijwielen, onbespannen wagens), ruiters, geleiders van rij- en trekdieren en vee en voet gangers, die van een openbare weg ge bruik maken. Opmerking: Let wel, dat dus een als zodanig aangeduide „Eigen weg" onder de voorschriften kan vallen, indien de eigenaar hem voor het openbaar ver keer opengesteld heeft, al is dit voor een bepaalde tijd. Indien de bovenbedoelde weggebrui kers een particuliere weg bezigen, die afgesloten is voor het normale verkeer, zijn de verkeersvoorschriften niet van toepassing. Bij een incident op dergelijke wegen, (bijvoorbeeld een parkeerplaats, liggende op het terrein van een hotel) zijn de verkeersvoorschriften niet van toepas sing, doch bestaat vanzelf de mogelijk heid, dat andere wettelijke voorschriften toepassing kunnen vinden. op het verleden, maar op de toekomst. De strijd, die we 10 jaar geleden zijn begonnen, zullen we voortzetten tot de overwinning is bereikt." Hoon en laster zal ons bij de a.s. ver kiezingen niet gespaard worden, aldus de heer Westdorp. Laat dat ons niet weerhouden om samen te strijden voor recht en gerechtigheid. De heer A. J. Eelman, oud Vrijz.-De- mocraat besprak de doorbraak uit zijn gezichtspunt: De antithese politiek van Dr. Abr. Kuyper werd na 1935 door de Chr. par tijen voortgezet. Toen Marchant de Chr. regering ten val bracht met een motie over het gezantschap bij de Paus, leek een andere koers mogelijk. Maar Nolens vond de uiterste noodzaak om socialisten in de regering op te nemen nog niet aanwezig. Het moest tot de oorlog du ren, voordat door de bezetting ook de bezinning kwam en de tijd rijp scheen voor een volkspartij op brede basis. Prof. Kohnstamm zei het aldus: „Als socialisme is: snelle onteigening en klassenstrijd, zeg ik neen, maar als het betekent overschakeling van het winst- principe voor enkelen naar dienst voor het gehele volk, zeg ik volmondig ja!" In dezelfde tijd zei Pater Stokman: „Er moet een Kath. Partij komen met een sterk progressief program. Wat is daar nu nog van over? Prof. Kranenburg heeft gezegd, dat SDAP en Vrijz. Dem. Bond voor de oor log al naar elkaar toegroeiden. Ze waren beide voorstanders van de ouderdoms voorziening zoals door Dr. Drees is ge wrocht en een belastingstelsel van Dr. Lieftinck. In veel gevallen dachten de fracties gelijk. De bezetting heeft het proces verhaast. Wat in geen 50 jaar is gebeurd, gebeurde 4 jaar geleden, de Kath. partij was niet meer de sterkste partij. Laten wij gezamenlijk ons best doen om de Partij van de Arbeid tot de sterkste partij te houden. Wethouder S. de Waard tenslotte be handelde de kwestie van de CHU-kant: Zoals de meesten Uwer wel bekend is, ben ik afkomstig uit een arbeidersgezin, waarvan de ouders de positief christe lijke beginselen waren toegedaan en ik ben ze nog altijd dankbaar, dat ze mij in aanraking hebben gebracht met de Bij belse boodschap, die nog steeds richt snoer voor mijn leven is. In mijn jeugd waren godsdienst en socialisme water en vuur. Al wat rood was betekende ge vaar. Ook al moest men erkennen, dat wat de socialisten wilden nog zo kwaad niet was. Hierdoor kwam ik bij de CHU terecht. Als iemand in 1935 gezegd had, dat ik in 1946 een partij zou -kiezen, die het rode vaandel voerde, zou ik hem voor gek verklaard hebben. En toch is het gebeurd.' De oorlog heeft veel mensen geleerd, dat de schotjesgeest moest verdwijnen. Helaas lang niet allen dachten zo. Op kerkelijk gebied en met name in de Herv. Kerk, is men in de bezettingsjaren gaan inzien dat de vooroorlogse koers, die de Kerk voer absoluut fout was. Ze is zich bewust geworden van haar taak als Christus belijdende volkskerk, ge tuige de van onderen op opgebouwde Generale Synode, de kerkorde van 1951 en het laatste herderlijk schrijven over Christen-zijn in de Nederlandse samen leving. Mijn. vriend Jac. Kikkert en ik hebben destijds een brief aan de CHU gericht om zich te beraden op samen werking op bredere basis met andere partijen. In het hoofdbestuur waren de meningen verdeeld. Tilanus de behou dende en Van Rhijn de vernieuwer, stonden tegenover elkaar. In 1945 was er in „De Oranjeboom" 'n bijeenkomst van de Ned Volksbeweging waar Thomassen en Ds. Buskes spraken. Zij overtuigden mij, dat het anders moest. En in febr. 1946 kwam 't verzoek van de SDAP om samensmelting. De afd. Texel van de CHU besloot na een inleiding van mij met de stemmen van alle aanwezigen tot opheffing van de afdeling. De vaste wal volgde echter niet en niet-aanwezige leden richtten la ter opnieuw de CHU, afd. Texel op. Nu bestaat de P v.d. A. 10 jaar en ik heb mij er best thuisgevoeld. Indertijd hebben wij ons wel eens afgevraagd, zul len die verschillende groepen met elkaar overweg kunnen. De verantwoordelijk heid voor onze naaste moest dit moge lijk maken. De P. v.d. A. staat voor: vrijheid van geweten en vrijheid van ge loofsovertuiging en niemand heeft mij om mijn overtuiging kwaad aangezien. Ik ben in de loop van 10 jaar dan ook tot de overtuiging gekomen, dat mijn Oud-kapitein C. Duinker Lzn. heeft vele malen in het nieuws gestaan, o.a. in 1936, in 1946 en nu, in 1956. „Oud-kapitein C. Duinker Lzn. 90 jaar". „En over tien jaar ben je hon derd!" zegt de verslaggever, die de jubi laris even is komen opzoeken. 25 Jaar, en wel van 1908 tot 1933, was hij kapitein bij de N.V. TESO en ook vóór die perio de had de historie zijn naam al meer malen met gulden letteren vermeld we gens zijn moed, betoond op de wilde zee bij pogingen schipbreukelingen van een wisse dood te redden. Oud-kapitein Duinker heeft 43 mensen van de dood gered. Zij dankten hun be houd aan de moed van de heer Duinker èn aan diens vakmanschap als zeeman. Toen de heer Duinker zijn zevende kruisje zette, schreef de krant: „Hij heeft een zeemansloopbaan achter de rug, zo gevarieerd, zo rijk aan avontuur, al heeft hij nimmer verre reizen gemaakt, dat het altijd een genoegen is naar hem te luisteren". Op 28 maart 1866 werd onze jubilaris te Oost geboren. Toen hij 11 jaar was, dobberde hij reeds op de vissersschuit van zijn vader het zeegat uit. Hij hield van het bedrijf, dat zo vaak onder moei lijke omstandigheden moest worden be oefend, want midden op zee werden zij meer dan eens door slecht weer over vallen. Duinker mocht er altijd in slagen zonder hulp van collega's de thuishaven veilig en wel binnen te vallen, maar niet iedereen voer zo gelukkig als hij. Neem b.v. die Egmonder Bom, die op 24 maart 1895 dwars van de Kaap in nood kwam te verkeren. Het was op een zondagmiddag. De vliegende storm weer hield schipper Duinker en enige andere moedige kerels niet om hulp te gaan bieden. De TX 119 van schipper Jb. Kuiper lag vooraan in de haven en daarmee voeren ze tegen vier uur 's mid dags uit. De zee was voor zulk een klein vaartuig levensgevaarlijk en het talrijke keus juist is. Voor de oorlog was er steeds geen geld voor diverse noodzakelijke dingen. Thans gaan we na wat er nodig is en zoeken dan naar het geld. En al wil men de scheidsmuren weer hoger optrekken, we kunnen constateren, dat de P. v.d. A. een grote stap in de goede richting heeft gedaan. Er is veel bereikt, maar hier schuilt een gevaar in nl. dat onze werk kracht gaat verslappen. Let daarom op Uw saeck. Bedenk dat diverse groepe ringen ons weer terug willen dringen naar de vooroorlogse verhoudingen. Werkt voor de verkiezingen, steunt het Doorbraakfonds. Want wij verwachten wat van Drees, maar Drees verwacht wat van ons! Het wordt terug met Romme of voor uit met Drees. Zorgt dat dit laatste werkelijkheid wordt. Hierna zong de „Stem des Volks" enige liederen, terwijl Nel Westdorp declameerde „Wij strijden naar 't hoog ste tot het bittere einde" van Albert Verwey. Een interessant programmapunt was het damesforum met als medewerkers, de dames, mevr. Bruin-Over, mevr. Wassenaar-Wilmink, mevr. Veldstra- Vleeshouwer, mevr. Bakker-Vriesman en mevr. Ellen-Verbrugge, o.l.v. mevr. Koning-Bruin.. Er werden diverse vra gen gesteld, die tot aller genoegen wer den beantwoord. Mevr. Craanen zong enige Texelse liedjes, waarna het mannenforum aan 't woord kwam, bestaande uit de heren A. Welboren, J. Gulmans, A. Poel, P. Kleve en J. P. K. Zwan, o.l.v. de heer A. Dros Bzn. Ook deze wisten de lastige vragen naar genoegen te beantwoorden. Hierna kwam het hoogtepunt van de avond. De heren Bruin en Henkes wer den gehuldigd voor hun werk voor de Socialistische beweging. Henkes kreeg een fraaie fruitmand en een enveloppe met inhoud. Bruin een mooie armstoel en de dames een taart. Henkes (83 jaar) hield nog een grote toespraak over de toestand van vroeger. De heer Wassenaar schetste nog de be tekenis van beiden voor de beweging en ook de steun, die Bruin hierbij van zijn vrouw had ondervonden. De Stem des Volks zong zeer toepas selijk „Aan de Strijders" gevolgd door een gezamenlijk gezongen Socialisten- mars, waarmee deze zeer geslaagde avond werd besloten Oud-kapitein Duinkeivereeuwigd ter gelegenheid van zijn zilveren dienst- jubileum bij de N-V. T.E-S.O- in 1933. publiek, dat zich staande trachtte te houden op de Waddenzeedijk bij Oude schild, volgde de strijd van 't scheepje I dan ook met angst en vrees. De zware golven sloegen met donderend geweld i tegen de dijk en een ieder vroeg zich af wat daarvan terecht zou komen. De duisternis viel in. Voor hen, die in ang stige spanning op de wal vertoefden kropen de uren tergend langzaam voor bij, maar na middernacht keerden de redders behouden terug met aan boord de zes Egmonders. Twee jaar later behoorde hij tot de redders van de bemanning van een Bel gische stoomtrawler, de Ostende 204, die voor de Eierlandse vuurtoren in zinken de toestand verkeerde: de zuigerstang was nl. door de bodem van het schip geslagen en zo heftig stroomde het wa ter naar binnen, dat pompen onvoldoen de resultaat had. De redding ging met grote moeilijkheden gepaard, de TX 152 van schipper Duinker liep daarbij niet weinig averij op, maar het doel werd bereikt: met de tien Belgen liepen ze 's nachts om twee uur de haven van Nieuwediep binnen. Nóg zwaarder tocht was een dienst reis van de „Ada van Holland" op 30 september 1911. „De Dageraad" had een defect roer en daarom voer men toen met het reservebootje, dat 's avonds uit Den Helder vertrok. Er zat nogal wer king in de lucht toen ze het anker licht ten, maar dat dit de zwaarste tocht voor de „Ada" zou worden, had niemand vermoed: ze waren zo ongeveer halfweg Oudeschild toen een vliegende orkaan hen overviel. Het werd roetnacht. De golven beukten met zulk een geweld op het kleine bootje, dat de vloer van de voorkajuit er finaal uitsloeg. Maar ze wisten de „Ada" recht op de „wind" te houden en de haven van Oudeschild te bereiken. En zo kunnen wij nog wel meer ge vaarvolle reizen in de herinnering te rugroepen. Over herinneringen gespro ken: de heer Duinker werd voor zijn redding in 1895 door H.M. de Koningin beloond met een bronzen medaille, door de Belgische Koning met een zilveren medaille, door TESO, in 1933, met een zilveren medaille en in dat jaar werd hij tevens Koninklijk onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Begon hij zijn loopbaan dus als derde man op een vissersschuit, hij kwam reeds in 1898 bij de toenmalige boot- dienst Texel-Den Helder en stuurde de „Ada" en de „Kampioen" verschillende malen per dag de plas over. Acht jaar voer hij als schipper op de stoomponten Enkhuizen-Stavoren om in 1907 naar Vlieland te worden overgeplaatst. Kapitein Duinker voelt zich de laat ste tijd weer zo gezond als in zijn beste jaren en als het weer te slecht is om een wandelingetje naar de haven te maken kort hij de tijd met huisvKjt- werkjes: vooral het vervaardigen van matjes is zijn hobby. Als materiaal ge bruikt hij zakkentouwtjes, die ze hem vanaf de haven op gezette tijden netjes thuis bezorgen (mét het laatste beurs nieuws, natuurlijk). Bovendien houdt onze oud-kapitein erg veel van puzzelen en de Kruis of munt-wedstrijd heeft hem te pakken! Vandaag 90 jaar. Het zal onze jubila ris zeker niet aan blijken van sympathie ontbreken. Een prettige verjaardag toe gewenst, Duinker. De zuiverstekrachtigste vleesbouillon Heerlijk en handig en slechts per doosje a 2 tabletten voor 1 liter bouillon

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1