Lente RDTERDDN n Toeristenboot vanuit Amsterdam en IJmuiden JEUK :ede blad tl,7 9,7 EC Alabastine Onder de Pomp door IN.V. Reederij v.h. Gebr. Goedkoop SIPP mm Vervuld verlangen lessi TEXELSE COURANT ZATERDAG 31 MAART 1956 iet gr; VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT WEGENS BROEDERDIENST burgemeester van Texel brengt ter .nis van belanghebbenden, dat aan eschrevenen voor de dienstplicht van lichting 1957 vrijstelling wegens lederdienst kan worden verleend over- komstig de onderstaande bepalingen: I e vrijstelling wordt verleend aan de ;eschrevene der lichting 1957, die ten iste drie broeders heeft of heeft ge- 1, die dienen of gediend hebben bij de dmacht, bij de zeemacht of bij de jrzeese krijgsmacht. In een van deze gevallen wordt ge it te verkeren de broeder, die vóór 1 uari 1957 ten minste 30 dagen in werkelijke nst is geweest, of ten gevolge van een na 31 december 5 verleend uitstel van eerste oefening niet of nog geen 30 dagen in werke- dienst is geweest, of tn het genot van militair pensoen is teld, of gedurende zijn verblijf in werkelijke nst is overleden. broederdienst blijft buiten aan- •king: ■lienst als vrijwilliger bij de Nationale ;erve; dienst als vrijwilliger bij de Mare- usse Reserve. Voor vrijstelling wegens broederdienst rden onder broeders verstaan wettige ieders en wettige halfbroeders. II Als werkelijke dienst wordt ook be- ouwd de dienst van hem, die op ind van gewetensbezwaren is te werk teld bij een burgerlijke tak van atsdienst. faor wat betreft de werkelijke dienst, vuld als landstormplichtige of als jwilliger bij de vrijwillige landstorm dt het bepaalde in art. 24, vijfde en de lid, van het dienstplichtbesluit atsblad 1929, nr. 21). III Ooor of vanwege de ingeschrevene, voor vrijstelling wegens broeder- it in aanmerking wenst te komen, dt daartoe aanvraag gedaan bij de •geuieester van de gemeente, voor Ike hij voor de dienstplicht is inge- •even. •e aanvrage moet worden gedaan tij- rexel jser, ïl. 3301 plNIEUWS: „CISKE DE RAT" )e jongste Nederlandse speelfilm >ke de Rat" is over 'het algemeen ïr geprezen, dan welke tot dusver in land gemaakte rolprent ook. En niet onrechte. Het verhaal van Piet Bak- is onder regie van Staudte op bij lder innemende wijze in beeld ge- [cht. rollen worden in de meeste geval- zeer goed gespeeld. Kees Brusse bij- ^rbeeld ongedwongen als de sehool- Bster, die Ciske in bescherming it. Doch ook de andere figuren zijn getypeerd, zoals de hoofdonderwij- de rechter (Cees Laseur), de man de kinderpolitie (Johan Kaart). En Dicky van der Velde, die kleine jen, die Ciske uitbeeldt, alsof hij da- ïjks voor de camera staat. Regisseur idte bereikt met hem voortreffelijke ïenten; hij heeft trouwens een han- gebruik gemaakt van de omgeving, irin de buitenopnamen zijn gemaakt, ton ook hij niet buiten het „piere- liske de Rat" is een film, die zal ont lenen en ontroeren. Een film, die be st, dat wij boven het niveau van illem Parel" uit kunnen. Wereldnieuws: Ja. Noord-Afrikaanse demonstratie lParijs; Koning Ibn Saoed in Egypte; I kroningsplechtigheden in Cambodja; Ibb Pasja in Londen; Voetbal Totten- V-Westham (Bekerwedstrijd). Nederlands nieuws: J.a. De eerste zonnige zondag in 1956; lileum Jaarbeurs in Utrecht; Waar in de zilveren guldens?; Verrassende Itbalzege in Dusseldorp, Oranje-team Tslaat Duitse ploeg met 21. voor Pleisterwerk en reparatie Verbetering van houtoppervlakken Bijwerken van buitenwerk Gebruik als rawlplug Het repareren van tegelwerk dig vóór 15 april 1956. Ontstaat het recht eerst na 14 april 1956, dan behoort de aanvraag binnen veertien dagen na het ontstaan te worden gedaan. Formulieren voor de aanvraag zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. IV Omtrent het verlenen van vrijstelling beslist de minister van oorlog of, als de ingeschrevene voor de zeemacht bestemd is of tot de zeemacht behoort, de minis ter van marine. V Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden aan de minister van oorlog een verzoek richten om vrijstel ling van de dienstplicht, wegens aanwe zigheid van een bijzonder geval, van één of meer hunner, teneinde te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden be hoeven te dienen. VRIJSTELLING OUDSTE ZOON Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend aan de ingeschrevene, behorende tot de lichting 1957 of een jongere lichting, te wiens aanzien zich de volgende omstan digheden tezamen voordoen: a. het hoofd van het gezin, waarvan hij deel uitmaakt, is weduwe; b. hij is het eerstgeboren kind; c. tot het gezin behoren nog ten minste vier jongere kinderen; d. hij is voor de weduwe een onontbeer lijke steun bij de opvoeding van de an dere kinderen. .(Als „onontbeerlijke" steun kan zowel morele als financiële steun worden aangemerkt.) Aanvragen om vrijstelling moeten worden gedaan bij de burgemeester van de gemeente waar de belanghebbende voor de dienstplicht is ingeschreven, doch eerst nadat de oproeping ter inlijving is ontvangen. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. Hoera de lente is in 't land, De winter is vertrokken, Met wintertenen, sneeuw en ijs. En wollen wintersokken. De overjas kan straks weer uit, Ik stroop de borstrok van mijn huid. Misschien voor een paar dagen, Dan moet ik hem weer draqen Maar daarover nu niet getreurd, De lente is gekomen, KA1 zie ik dan op dit moment Geen blad nog aan de bomen. Maar reeds dat woordje „Lente" doet De burger deugd en geeft hem moed Om verder te marcheren. Het geeft niet in wat kleren- Reeds op de eerste lentedag Zag ik voorbij mijn ruiten Een kinderwagenoptocht gaan, Len ieder trok naar buiten. Daar liepen al de moedertjes, Met schatjes en met loedertjes In allerhande kleren, Door 't parkje te flaneren- De lente is weer in het land, Dat geeft mij inspiratie. Ik droom van zon en duin en strand En ijslollytractatie. Ik krijg air ede een visioen, Van kersen, aardbeien, meloen, En van vakantiecenten. Hoera! het is weer lente! Huib de Rijmelaar. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 april op om 6,17 uur en gaat onder om 7,16 uur. Maan: 3 april L.K.; 11 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 31 mrt. 11,30 en 23,40; 1 april 11,50 en 2 april 0,15 en 12,20; 3 april 0,50 en 12,50; 4 april 1,40 en 13,50; 5 april 2,55 en 15,10; 6 april 4,25 en 16,25; 7 april 5,35 en 17,40. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. WIJZIGING BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN DE KOOG Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat de door de Raad dier gemeente op 21 maart 1956 vastgestelde wijziging van de bebouwingsvoorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor „De Koog" vanaf 1 april 1956 ge durende veertien dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Texel, 27 maart 1956. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING S.V. Texel, handbal Ook de zware uitwedstrijd tegen JHC 2 werd tot een goed einde gebracht, er werd met 32 gewonnen. Dit was voor J. praktisch de laatste kans om nog mee te tellen voor de bovenste plaats en het was dan ook duidelijk dat we op een warme ontvangst rekenen konden. De spanning was reeds voor de aanvang van de wedstrijd merkbaar en de zenu wen spraken een hartig woordje mee. J. begon in hoog tempo en onze ver dediging had de grootste moeite om staande te blijven. Gelukkig was Dien in prima vorm en verdedigde Lile haar doel schitterend. Toch kon men niet voorkomen dat JHC de leiding nam. On dertussen kwam ook onze voorhoede aardig los en bleek de J. verdediging niet het sterkste deel van de ploeg. Door twee doelpunten van Greet werd de stand met 21 in ons voordeel gewij zigd, maar nog voor de rust werd het weer gelijk. In de tweede helft waren de bordjes verhangen en hadden wij een flink over wicht. Door pech met schieten, lat en paal zaten enige keren in de weg, duur de het nog lang voordat Greet het win nende doelpunt kon scooren. Een straf- worp in de laatste minuut aan J. toege kend werd slecht genomen en het eind signaal van de zeer streng leidende scheidsrechter werd met vreugde be groet. De stand aan de kop is momenteel: Texel 9 8 1 - 17 39—19 JHC 2 9 5 1 3 11 3fr-21 Ons Genoegen 8 4 - 4 8 2830 Dosko 8 2 2 4 6 24—32 Maandag 2e Paasdag nemen wij deel aan een groot zaalhandbal-toernooi in 't RAI-gebouw te Amsterdam, georgani seerd door de kampioen zaalhandbal van Nederland Niloc. Men ziet hier de beste ploegen, zowel dames als heren van Ne derland aan het werk. Voor de handbal- liefhebbers-sters belooft dit een zeer mooie dag te worden. Voor supporters zijn nog enige plaatsen in de bus vrij. De kosten bedragen f 6,50 per persoon, de boot inbegrepen. Een Koger autoriteit kreeg dezer da gen bezoek van een pensionhouder, die kennelijk moeilijkheden had. De man vertelde hem nl., dat een buitenlandse adspirant-gast geïnfor meerd had of hij -ook voor een bedzeug kon zorgen. Van een bedzeug had de aangesprokene echter ook nooit gehoord, totdat „de" brief overgelegd werd: „Bettzeug", o, dat betekent beddegoed.. Wordt het niet tijd, dat de Texelse pensionhouders Frans, Duits en Engels gaan leren?! t- De „Van der Wijck", het passagiersschip van de N.V. Rederij v-h- Gebr. Goedkoop, Amsterdam, dat komend zomerseizoen weekendtochten naar ons eiland gaat maken en daartoe morgen, vanuit IJmuiden een proeftocht naar Oudeschild zal uitvoeren- Reeds geruime tijd was ons bekend, dat de N.V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop, Amsterdam, het plan koesterde om ge durende de zomer- (lees toeristen-) maanden zowel vanuit Amsterdam als vanuit IJmuiden ieder weekend en ook met Pasen en Pinksteren, een speciale toeristenboot in de vaart te brengen. Eerst thans is ons hieromtrent een aan tal exclusieve gegevens verstrekt. De tochten zullen worden gemaakt met de „Van der Wijck", die op 17 april 1951, reeds kennis maakte met Texel ter gelegenheid van het plan van de N.V TESO om dit schip over te nemen van de Rederij Koppe N.V.. De aankoop heeft echter nooit plaats gevonden, doordat de N.V. TESO allerlei bezwaren zag en er tenslotte de voorkeur aan gaf een gloednieuw schip te bouwen - dit werd dus „De Dageraad". De Directie van de Rederij v.d. gebr- Goedkoop verstrekte ons welwillend de volgende gegevens: Het ligt in de bedoeling om de toeris tenboot „Van der Wijck" gedurende de zomermaanden mei, juni, juli en augus tus te bestemmen voor plezierreizen naar het eiland Texel. Iedere zaterdagochtend zal om acht uur worden afgevaren. Er kunnen geen auto's worden medegenomen, alleen fietsen en motorfietsen worden geaccep teerd. Het ligt in de bedoeling om de heenreis vanuit IJmuiden te maken en terug via Den Oever (Afsluitdijk) over het IJsselmeer naar Amsterdam. Bij ongunstig weer zal men „binnendoor" varen, dus over het IJsselmeer. De reis zal v.v. zes gulden per persoon kosten, voor rijwielen wordt v.v. 80 ct. berekend, voor motorfietsen f 1,20. De tocht zal via de Noordzee vier uur duren, over het IJsselmeer 5 uur. Er zal slechts één klasse bestaan. „Goedkoóp" verwachtte voor deze weekendtochten - de boot gaat maandag ochtend om acht uur terug - veel be langstelling van de zijde der toeristen, waar vooral bij zomerdag de treinen overvol zijn en het bovendien altijd een toer is om zijn fiets mee te krijgen. Men verwacht dan ook, dat vooral de wiel- rijdende toeristen van deze specifieke dienst een dankbaar gebruik zullen ma ken. Gedurende de tocht zal een uit vijf personen bestaande band voor amuse mentsmuziek zorgen, terwijl, zoals van zelf spreekt, een ruime kantine voor het welzijn van de inwendige mens zal wa ken. De genoemde rederij is voornemens om morgen een proeftocht te maken: om acht uur wordt uit IJmuiden vertrokken en men hoopt omstreeks 12 uur Oude schild binnen te lopen. Men maakt ons er op attent, dat er ditmaal nog géén passagiers meegenomen kunnen worden, ook niet op de terugtocht, morgenmiddag om twee uur. Zie verder volgend nr. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmoert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep ln de huldporlön. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP FEUILLETON door W. ROELANT - Natuurlijk verzekerde Sabina *Ve zijn toch altijd goeie vrienden ge- 'St. Het was evengoed voor mijn ple- wanneer ik bij je kwam, als voor jouwe. Maar vertel me eens alles, je 'f was maar zo kort dit keer. - Er is niet veel te vertellen, zei nadenkend. Ik heb u alles ge- even. Professor De Waard heeft me lerzocht. Hij heeft ook geprobeerd om uit te leggen, wat ze met mij willen n, maar dat kan ik u niet precies ertellen. Het komt er in elk geval op r: als de operatie slaagt zal ik veel or kunnen lopen dan vroeger. - Wat heerlijk zei Sabina guh ir heeft niemand op durven hopen. Ik u/ii .^at 3e maar direct naar het WIJ cenhuis bent gegaan, Maarten. Tegen ïts opzien, is nog erger dan het on tgaan. e jongen knikte. Dat dacht ik ook [stemde hij toe. Morgen word ik oipen, een dag eerder dan het plan Zie je er tegen op? vroeg Sabina. Hij haalde zijn schouders op. Natuurlijk, verklaarde hij kort. Ik heb nog nooit in een ziekenhuis ge legen. En ik ben nog nooit onder het mes geweest. Het is allemaal, vreemd en onbekend. En angstig vulde Sabina aan. Hij dacht na. Jazei hij toen. Ik wil het eigenlijk mezelf niet toegeven, maar ik ben wel bang. Zij zweec even. Toen zei ze rustig: Het zou erg vreemd zijn, wanneer je niet bang was. Dat is heus geen lafheid. Maar kijk over die nare dag van morgen heen. Maarten keek peinzend voor zich uit. Dat is het juist, zei hij langzaam. Na de operatie.wat dan? Hoe bedoel je? vroeg Sabina. Ze begreep hem wel, maar ze wilde, dat hij het zelf uitsprak. Wanneer hij woorden voor zijn vrees vond, zou die vrees van zelf aan kracht verliezen. Ik ben erg blij, dat ik deze kans heb, vervolgde hij zoekend naar de juiste woorden. Maar als het eens tegenviel? Ik heb toch ook altijd de kans, dat het niet helpt. En dan is alles weer zoals vroeger. Je kon het vroeger toch door dra gen? vroeg Sabina verder. Ja zei hij. Maar nu, nu ik zoveel luchtkastelen gemaakt heben misschien blijken het straks inderdaad alleen maar luchtkastelen geweest te zijn. Maarten zei Sabina vast. Wees niet bang. Wanneer het niet gaat, zoals we nu allemaal zo vurig hopen, zul je het ook aankunnen. Dat weet ik zeker! Waarom weet U dat? vroeg hij. Zijn mond trok strak in de spanning om haar antwoord. Omdat ik je al zo lang ken, ver klaarde Sabina. Jij bent nooit een laf aard. Van te voren durf je reeds de mo gelijkheid onder de ogen te zien, dat alle pijn en narigheid misschien voor niets is. En toch doe je het. Je hebt deze hoop aan durven grijpen. Je zult ook weer los kunnen laten als het moet. Zijn mond ontspande zich. Ja, zei hij. Ja, nu geloof ik het ook wel. Komt U bij me, als alles achter de rug |[s? Als we weten, of het resultaat heeft? Vast, beloofde ze. Ze kon niet vermoeden, onder hoe geheel andere omstandigheden zij hem terug zou zien. Ze praatten rustig verder over andere dingen. Maar de scherpe ogen van Maar ten zagen, hoe Sabina soms schichtig naar de deur keek, wanneer zij voetstap pen op de gang hoorde. Hij begreep wat er in haar omging. Vader is vanmiddag naar Amster dam, vertelde hij als terloops. Sabina voelde zich betrapt. Ze 'had niet naar Leo durven vragen. Nu Maar ten hem noemde, wildé ze het niet lan ger ontwijken. Hoe gaat het met hem? vroeg zij. Maarten aarzelde met zijn antwoord. Goed zei hij toen kort. Wel goed. Sabina dorst niet verder te vragen. Er hing een pijnlijk zwijgen tussen hen. Maarten wilde het overbruggen en hij begon te vertellen van Suzan, die de laatste tijd veel opgewekter was. Ze zorgt veel meer dan vroeger voor alles thuis, zei hij. Sabina knikte. Daar ben ik blij om antwoordde ze. Ze wist niet in hoe verre haar conflicten met Suzan Maar ten bekend waren. Hoe is het met je moeder? vroeg zij. Ze moest deze vraag wel stellen. Het zou de jongen vreemd lijken, wanneer ze het niet deed. Hij keek zorgelijk. Niet zo best, zei hij. Ze is veel ziek de laatste tijd. De dokter hoopt, dat ze wel weer gauw zal opknappen, maar ze heeft een paar slechte maanden gehad. Sabina vroeg niet verder. Maarten scheen liever niet hierover te willen praten. Er was iets stugs en geslotens over hem gekomen, toen zij naar zijn moeder vroeg. Hij bracht zelf het ge sprek op Herman over, vertelde dat zijn vriend de laatste tijd weer veel meer bij hem kwam. Wat zal het fijn zijn, als we samen eens naar de stad kunnen, zei hij ver langend. En ondanks zichzelf, bouwde hij voort aan al zijn plannen en verlan gens voor de tijd, die komen zou, die ko men zou, wanneer de operatie lukte. Sabina liet hem praten. Het was goed voor hem, dat hij zoveel hoop had. Des te gemakkelijker zou hij alle pijn en narigheid, die hem wachtte, kunnen dra gen. Veel te gauw naar Maartens zin was het bezoekuur om. De gong weer klonk. De bezoekers moesten afscheid nemen. Sabina stond op. Ze stak haar hand uit. Ik kom je nog eens bezoe ken, als alles voorbij is, beloofde ze. Daar ga ik nu vast naar verlangen, antwoordde hij opgewekt. Dan zal de tijd veel korter duren. Schrijft U ook eens? Zo vaak als ik kan. Hou je flink kerel. Je bent nooit alleen. Dat weet ik, zei hij zacht. Tot gauw zien dan? Tot gauw zien, beloofde Sabina. Bij de deur stak ze haar hand nog eens tegen hem op. Hij lachte en wenkte. Toen ging ze de gangen door en het ziekenhuis uit. De weg, die ze zo vaak gegaan was in de weken van Josje's ziekte. Zou zij nog even naar hen toe gaan? Weifelend bleef ze staan. Nee, beter van niet. Later zou ze hen wel van dit bezoek vertellen. Nu was het genoeg geweest voor vandaag. Het weerzien van Maarten had haar meer aangepakt dan zij vermoed had. Met de eerste, trein ging zij weer naar Westgeest terug. Ze was blij, dat ze bij hem was ge weest. Maar toch bleef er een leeg, on voldaan gevoel in haar achter van dit bezoek. Niet om hem, om Maarten, maar door het terugzien van alle vertrouwde dingen en daarna weer het weggaan. „Kon een mens dan nooit de vragen van het eigen hart helemaal tot rust bren gen?" vroeg ze zich verdrietig af. Thuis, in haar pijpenla, zocht ze naar de wer ken van Augustinus. Daar stond het antwoord: „Inquictum est cor nostrum, donee requiescat in te". Ja, dat was het: „Onrustig is ons hart, tot het rust vindt in U". En sterker nog dan vóór haar be zoek aan Maarten, zocht ze de weg naar die rust. (Wordt vervolgd). legen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. wordt door de meest gevoelige maag verdragenl

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3