Cjrocn '2wartsJexeU in het harV, RDTERDDN Texel vraagt arbeidskrachten aterdag fordt het leren van een vak bijzaak? S.V.C. kampioen BS ijl meester KSiggggjinBzigiggiBg Vereniging Veilig Verkeer „Texel" Vrijdag 27 april a.s.: Officiële opening van het pompstation van de Texelse waterleiding Texel verwacht illuster gezelschap Bevrijd U van die snerpende piln! Naar Amsterdam en als kampioen teru«; APRIL 1356 70e JAARGANG No. 7033 COURANT nd itocrve N.V. v.h. Langeveld <S de Rooij oekhandel Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart, -t- 20 ct incasso. Adv- 8 ct p mm. 'eui» hi nd; ier. id. nh; Voor geen van de lezers zal het groot ieuws zijn dat we leven in een tijd van FLO wgconjunctuur. De advertentie-pagi- t's van dag-, nieuws- en weekbladen >reken al te duidelijke taal. Zowel aan ger- als aan hoger personeel in vrijwel le sectoren van het bedrijfsleven be aat grote behoefte. Zo ook op Texel. Het Gewestelijk jbeidsbureau te Den Burg weet ervan ee te praten. Per einde maart j.l. irinËond aan dat bureau zegge en schrijve ;n man als werkzoekende ingeschreven, eze zeldzame figuur, een kelner, is in- iddels van de „lijst" afgevoerd. Na- lurlijk vond hij intussen werk. Daaren- gen stonden er aanvragen voor 110 uuriian personeel te boek. En het zou voor >t Arbeidsbureau 'n heel klein kunstje jn dat aantal op te voeren. Het komt ïmers vaak genoeg voor dat onderne- ers, die personeel zoeken, niet bij het ureau te biecht gaan, omdat ze vooruit iski el weten dat er toch niet geholpen kan orden. Ruilverkaveling en woningbouw Dat zijn de twee grootste slokoppen, aar werknemers hiervoor wordt ijverig ezocht in de (weinige) „overschotgebie- en" die Nederland nog heeft, t.w. Gro- ngen, Friesland en Drente. Het is voor de ruilverkaveling die daar nog wel icces heeft, hoewel ook nog onvoldoen- De aannemers wéten dat er in heel 'ederland geen metselaars en timmer- eden meer te vinden zijn. Want dat zijn ïri' AKmensen, terwijl de mensen die bij ruilverkaveling werken in de aller- DorJerste plaats een paar stevige handen m het lijf moeten hebben. Een jonge nt met een paar sterke knuisten ver- ient bij de ruilverkaveling een hoog Hoor alle ambachtslieden en ook icejandeldrijvende middenstanders steen lis i been klagen over het feit dat zij geen inge mensen tot zich kunnen trekken, ie bereid zijn een vak van A tot Z te ade (ren. De oorzaak7 Als die jongelieden eginnen, en dus nog bij de „A" staan, stge inden ze aan het eind van de week >rgi iaar een matig bedrag in het loonzakje. ige|| De beloning. elijia Het is duidelijk dat daar de kneep zit. Waarom zou ik tevreden zijn met twee ^entjes in de week, als ik er direct vier misschien vijf kan halen?" Het aantal ders, dat alleen maar naar dat loon- :je van zoonlief kijkt, is groot. Ge- larlijk groot. Het gaat nu goed, zo da| lidt vaak de redenering, en als het iraks minder wordt, dan zien we wel eer. Ja, maar dan kan het te laat zijn! an kan alleen de man, die werkelijk iets ieerd heeft, nog op goede kansen reke- n. Het is kortzichtig te denken dat het ders is. De leerlingenbeloning volgens Ie C.A.O's van de verschillende bedrijfs- Doordat SVC haar laatste uitwedstrijd gen BKC met 41 heeft gewonnen, is ij kampioen van haar afdeling gewor- [en Met een beetje schrik om haar hart erd er naar BKC getrokken, daar SVC iar nog niet na haar her-oprichting ieft kunnen winnen. Maar direct na de aftrap bleek al gauw [at S. geen zware, maar wel een lastige |?genstander had. S. liet haar overwicht ,n(|[ gauw zien: er werden goede aanval- 1 n opgebouwd, maar tot doelpunten |vvam het niet. Wel wist BKC verras- nd door te breken, maar door tijdig 3mi grijpen van de achterhoede werd het evaar bezworen. Het is Arend die goed oorbreekt en ons de leiding geeft; 10. it is evenwel niet van lange duur, Jant door een fout in de achterhoede 'aakt BKC gelijk: 11. Maar nu is het eer onze beurt dacht Arend en maakte 2—1 van. Rust. Na de thee kwam BKC sterk opzetten, aar verder dan een corner kwamen ze iet meer. BKC veroorzaakte een straf- &op die door Ale van wel plm. 20 me- tr wordt ingeschoten. En het is Wim, aan alles een einde maakt door een I riJgespeelde bal keurig in te schieten: ~~1. Einde. SVC, namens allen, onze jartelijke gelukwensen. De eindstand luidt: VC 14 10 3 -GW 11 8 0 IVC 11 4 3 Het tweede wist het niet tot een over timing te brengen; het verloor met 1- Piet zorgde voor ons enige doel- t. De adsp. wonnen maar met de kken over de sloot van Texel b 21 A.s. zondag zijn 1 en 2 vrij. De adsp. ^len vanmiddag thuis om 4 uur tegen PH a. De Gymuitvoering is tot nader te be ien datum uitgesteld over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten esti 1 46—17 23 3 43—18 16 4 45—37 13 takken is redelijk. Het loon van de vol wassen gezel is, over het algemeen, goed. Dat kan ook goed zijn, omdat het de ondernemer eveneens niet slecht gaat. Maar de jongens willen nu eenmaal direct en zo veel mogelijk verdienen, en dat is hen waarachtig niet kwalijk te nemen! Maar aan de ouderen de taak hen te wijzen op de consequenties van hun standpunt. De seizoenbedrijven Met niet minder moeilijkheden op per- soneelgebied hebben de Texelse seizoen- bedrijven te kampen. Hotels en pensions weten vaak niet meer waar ze het zoe ken moeten. Overal wordt voor perso neel geadverteerd, met gering resultaat. Gelukkig zijn zij, die op jaarlijks terug kerend personeel kunnen rekenen. Maar dan komt het er in veel gevallen toch nog op neer dat de looneisen niet meer dezelfde zijn. Winkelmeisjes in De Koog komen hier en daar tot 60 gulden per week. De kleinsten onder de pension houders en winkeliers schrikken voor 'n dergelijk bedrag natuurlijk terug, en het gevolg is, dat zij zich gedurende het sei zoen dermate moeten inspannen, dat zij aan het eind ervan geen mens meer zijn en zich afvragen waar ze eigenlijk voor in de weer zijn. U verwacht van ons geen oplossing van het personeelsvraagstuk. Die kunnen wij dan ook niet aan de hand doen, ster ker, er IS geen oplossing. Wij gaan de kant op van nog meer mechanisering en van zelfbediening. Deze en andere ar beidskrachten besparende moderniserin gen vragen in de meeste gevallen grote investeringen, die een bedrijf slechts in sporadische gevallen zelf kan opbrengen. En we kunnen dan ook niet meer doen dan hopen dat het met de Nederlandse, en dus ook Texelse, economie goed mag blijven gaan. Want bij een plotselinge grote inzinking zou het leed niet te over zien zijn EILMNIEUWS: „MAMMA" Benjamino Gigli, de grote tenor, als hoofdrolspeler en -zanger in „Mamma", een in het Duits nagesynchroniseerde Italiaanse film. Zuidelijke romantiek en welluidende zang, verwerkt in een aan nemelijk scenario, maken „Mamma" tot een boeiende film. Voor nuchtere wel eens al te nuchtere Hollandse ogen hier en daar melodramatisch, maar toch alleszins genietbare kost. Een aardige bijkomstigheid is het feit, dat de regisseur laat doorschemeren hoe de kunst van Gigli in het volkslied wortelt. De scène, waarin hij voor het landvolk zingt, wekt op de achtergrond de sfeer van de lage landen bij de zee, waar men zo bitter weinig echte volks liedjes heeft. O ja, het lied van de zil vervloot is dank zij Peter van Anrooy naar hogere regionen doorgedrongen. Maar daar blijft het ook vrijwel bij. Nederlands nieuws: O.a. Nationaal Monument nadert zijn voltooiing; Gouden jubileum van Artis- oppasser Bollee, 11e Nationale Huis houdbeurs in Amsterdam; Bezoek aan Rotterdamse Paasvee-markt; Slechte vooruitzichten voor vechtlustige kippen, kippenbril verovert pluimvee-wereld; De 105e verjaardag van opa Kip in Dreischor, vraaggesprek met oudste in woner van Nederland. Wereldnieuws: O.a. Malenkov in Engeland; Pineau in India en Egypte; De geboorte van een nieuwe republiek, Australisch bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea; Bij de dood van Mevrouw Joliot-Curie; Een roterende hotelkamer; Motorraces op Dytona Beatch, Een big van een oheque; Halve bekerfinale Tottenham-Manches- DE NUTSSPAARBANK IN MAART Ingelegd f24.218,37; terugbetaald f69.117,79; Kapitaal thans f800.290,54. Posten van inleg 83; posten van terug betaling 76. Nieuwe boekjes 12, afbe taalde boekjes 5 overgeboekt naar el ders; Totaal aantal boekjes 557. EMMABLOEMCOLLECTE TEN BATE VAN DE T.B.C.-BESTRIJDING VAN HET WITTE KRUIS In de week van 16-22 april is het Witte Kruis voornemens de „Emma- bloemcollecte" te organiseren ten bate van de fcb.c.-bestrijding. De opbrengst van deze collecte komt geheel en al ten bate van de afd. Texel van het Witte Kruis. Wij doen een dringend beroep op onze leden zich bij ons aan te melden voor collectant-collectrice Laat ons nu eens in het bijzonder in dit jubileumjaar van het Witte Kruis niet in de steek. Mogen wij op U rekenen, laat het Bestuur niet met de narigheid zitten. Aan te melden bij: Den Burg: H. K. Remmers; Oosterend: F. Witte en J. Bakker; De Cocksdorp: Adr. van Hoorn; Eierland; B. Paagman; De Koog: mevr. Bakker-Zuidewind en N. Schoonhoven; De Waal: A. Betsema; Den Hoorn: J. C. Dros; Oudeschild: J. Th. Boom ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagavond 6 uur) VERLENGING VAN KAMPKAARTEN De burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat kampkaarten, afge geven door de Nederlandse Kampeer- kaarten Centrale, ook in dit seizoen weer verlengd zullen kunnen worden op het kantoor van de Rijkspolitie aan De Zes te Den Burg. Dit is zowel van belang voor inwoners van Texel, die elders gaan kamperen, als voor elders woonachtigen, die op Texel gaan kamperen. De exploitanten van kamphuizen en kampeerbedrijven worden verzocht hun gasten in voor komende gevallen op deze mogelijkheid te attenderen. Texel, 3 april 1956. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. BRANDGEVAAR VEGEN VAN SCHOORSTENEN Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren aan het bepaalde in ar tikel 173 van de Algemene Politieveror dening voor de gemeente Texel, waarin het volgende staat vermeld: „De gebruikers van percelen doen elk hunner schoorstenen ten minste eenmaal in het jaar en wel in de maanden april en mei vegen. Bakkers, smeden en anderen, die an der of meer vuur gebruiken, dan voor huishoudelijk gebruik nodig is, moeten de schoorstenen welke voor hun bedrijf dienen iedere drie maanden doen vegen, als in maart, juni, september en decem ber. Van het bepaalde in dit artikel zijn uitgezonderd schoorstenen welke niet meer dan twee maanden van het ver lopen jaar gebruikt zijn. Texel, 4 april 1956. Burgemeester en wethouders van Texel, C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. AANVRAAG NIEUWE KENTEKENBEWIJZEN VOOR MOTORVOERTUIGEN Door de Groepscommandant der Rijks politie te Texel wordt nogmaals het na volgende ter kennis gebracht: Bij gehouden controle is het gebleken dat vele bezitters van motorrijtuigen niet goed begrijpen hoe gehandeld dient te worden met de vervanging van hun let ter met nummer door een kenteken. Dt geschiedt als volgt; In de maand waarin de aan U afge geven letter met nummer (G, GZ of GX) verloopt, hetgeen U onder aan het be wijs kunt zien, bent U verplicht een ken teken aan te vragen. Dit kenteken vraagt U aan op een formulier, dat kosteloos verkrijgbaar is bij de Rijkspolitie in Den Burg en op de dorpen. Het is dus niet mogelijk dat U in de maand april nog rijdt met een letter met nummer dat in de maan maart is afge geven. Motorfietsen moeten reeds in het be zit van een kenteken zijn Met deze is het dus niet mogelijk meer te rijden zonder kenteken. Is aan U een kenteken uitgereikt dan moet U niet zelf Uw kenteken schilderen of laten schilderen doch kentekenplaten met rijkskeur er op aanschaffen. De Groepscommandant, De Opperwachtmeester, J. Gulmans A Vraag: Hoe wordt een voorrangsweg aange duid? Antwoord le. Op de voorrangsweg, na iedere zij weg door borden, bestaande in een oranje vierkant op de punt met witte rand. 2e. Oranje-kleurige koppen van kilome ter- en hectometerpalen langs de weg. 3e. Op de op de voorrangsweg uitkomen de zijwegen, nabij de voorrangsweg door borden bestaande in een witte driehoek met rode rand op de punt. „DE POSTZEGELBEURS" Maandag 9 april houdt bovengenoem de vereniging haar zesde ruilavond in dit seizoen; er zal er nog één volgen. Dit betekent dat een ieder nog steeds de kans heeft om zijn verzameling met enige mooie exemplaren te vermeerde ren. Daarom weer de oproep aan hen die aan de kant blijven staan: wacht niet langer en kom in onze gelederen. Het is ons bekend, dat er nog vele zijn, die nog steeds aarzelen omdat zij builen Den Burg wonen, maar dit mag U niet weerhouden; hel gaat immers om een prachtige en ook waardevolle liefhebbe rij. Daarom laat ieder die verzamelt op 9 april naar hotel „De Graaf" gaan en zich melden bij een der bestuursleden, die te allen tijde bereid zijn om alles te doen in het welzijn van Uw postzegel- beurs. Joh. A. S. De minister van Sociale Zaken, zijne excellentie J. G. Suurhof, zal op vrijdag 27 april a.s., 's middags om ongeveer kwart over 1, het pompstation van de Texelse waterleiding officieel in gebruik stellen. Op deze dag zal ons gemeentebestuur gastheer zijn van een groot gezelschap autoriteiten. Behalve de minister zijn te verwach ten de Commissaris van de Koningin in Noordholland, de leden van Provinciale Staten, die deze dag voor een bezoek aan geheel Texel zullen benutten, de leden van de Raad van Toezicht voor de Pro vinciale Bedrijven, Ir. S. Kramer, direc teur van het P.W.N., en een groot aantal andere autoriteiten. Na afloop van de korte openingsplech tigheid zal het gezelschap te Den Burg de lunch gebruiken. Van ca. 4 - 6 uur zullen verschillende gedeelten van Texel worden bezocht, waarna het gezelschap met de laatste boot vertrekt. Het ^rogramma van de rit over Texel is nog niet precies bekend. Zo zal Texel over enkele weken offi cieel kunnen zeggen dat het waterleiding heeft. Natuurlijk zijn nog vele percelen niet aangesloten en weten de waterfit- lers zich van de drukte geen raad. Maar Dool dat snurbranion op to maar Hot Konatos t Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het ge voel van maag tot keel in brand le staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoo^ van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. van een zeer groot project mag binnen kort toch gezegd worden dat het „af" is. De 'aanduiding „stromend water" in de advertenties van vele van onze hotels en pensions kan dan vervallen. Want juist zo'n aanbeveling doet een zekere achter lijkheid veronderstellen en daar is toch beslist geen sprake meer van! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 april Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. LAMMEREN-VIJFLING Een schaap van de heer C. Bakker Pz. te Den Hoorn verblijdde z'n eigenaar met vijf lammeren tegelijk! Eén liet het afweten, de andere vier' maken een goede kans het tot volwas senheid te brengen. Minder goed nieuws voor de heer W. H. Bakker, eveneens te Den Hoorn: een van z'n koeien bracht 3 spruiten ter wereld. Helaas, ze werden dood geboren BOUWVERGUNNINGEN Mr S. Knoppers te Wolfheze, het bouwen van een woonhuis te De Koog; G. Kuneman, De Koog, het bouwen van een zomerwoning achter het huis; mevr. wed. D. Vlaming-de Vries, het aanbren gen van twee lichtkozijnen in de gevel van haar huis. Enthousiast had de handbalvereniging Texel de uitnodiging van het Amster damse NILOC aanvaard om aan het grote landelijke, ditmaal door de aanwe zigheid van verscheidene Duitse ploegen zelfs internationale, zaalhandballoernooi deel te nemen. Het was een hele eer en een grote ge beurtenis voor onze meisjes in dit milieu te mogen spelen. Vóór zij zelf aan de beurt waren, leek het hun niet zo heel erg moeilijk, maar toen zij eenmaal aan de beurt waren en in een strijd van vijf tien minuten tegen de dames van H.O.C. uit Eindhoven met 81 werden ver pletterd, bleek het heel wat moeilijker en vooral ook vermoeiender dan het van de zijlijnen leek. Het spel eist zeer veel van de spelers. Bij vrijwel alle speeltypen die wij ge demonstreerd zagen, gingen met elke aanval vijf of zes van de spelers mee naar voren '(slechts de doelverdediger bleef op zijn post in het ogenschijnlijk kleine hokje van 3 bij 2 meter) maar zodra de aanval met een schot was be sloten of de tegenstander de aanval on derbrak, stoven alle zes in sneltreinvaart naar het eigen doel terug, vaak zonder ook maar een poging te doen, de bal on dertussen te onderscheppen. Het middenveld was dus of vaak leeg of een der partijen bouwde er rustig een aanval op. Voor de zes meterlij n schoten dan vaak elf tot twaalf mensen razendsnel dooreen, de aanvallers met het doel een opening te scheppen en de verdedigers proberend hun dit te beletten. Dit hadden onze Texelse meisjes niet door. Hun aanvallers bleven zoals hun dit :n veldspel was geleerd, aanvankelijk voor, zodat de tegenpartij met hun voor doel mumerieke meerderheid, rustig konden doelpunten. Bovendien had onze doelverdedigster, mevr. Koningsveld het op de houten vloer niet gemakkelijk, omdat zij het zonder de beschermstuk- ken, die de andere keepsters (gewat teerde broeken of platen schuimrubber en kniebeschermers, vaak zelfs elleboog beschermers) meehadden, moest doen. Ondertussen viel er te genieten van 't beste spel dat de Nederlandse topklasse en de vertegenwoordigers van de Duitse eredivisie lieten zien. Een ongelooflijke lichaamsbeheersing, droeg hier de prachtigste staaltjes tech niek, terwijl zeer geraffineerde en listige combinaties hel publiek tot een hoge mate van geestdrift bracht. Speciaal de beide finales, de Haagse dames van Hygiea tegen de Duitse van F.C Köln, die door onze landgenoten verdiend met liefst 61 werd gewonnen en de heren van het organiserende NILOC tegen F.C. Köln waren van bij zonder gehalte Keer op keer werd een gelijke stand bereikt tot een minuut voor het einde Keulen het beslissende doel punt scoorde en met 65 won, hetgeen aanvoerder Hussmann in een kort inter view de opmerking ontlokte: wij zijn uitermate verrast door de speelsterkte van de Nederlanders. Ondertussen kwamen de Texelse meisjes nog tweemaal in het krijt. De sterkte van de tegenstanders nam hier bij af en hun eigen ervaring groeide. Tegen het Haarlemse WLC 2 was de ach terstand al minimaal, nl. 21 en tegen Strijdt Ridderlijk uit Heerlen wisten zij het zelfs tot een 43 overwinning te brengen De doelpunten kwamen van de hand van Greet Saai (vier), Nel Agter (een) en Trudi Saai .(een). Niet onvermeld mag blijven dat enkele van de beste Texelse krachten door omstan digheden niet mee konden. Maar toen de bus om half zes weer uit Amsterdam vertrok en tegenovergesteld aan de eindeloze stroom auto's en moto ren,.die naar de stad terugkeerden, koers zette naar het Noorden, waren allen het er over eens dat het een zeer prettige en vooral interessante en leerzame dag was geweest. Zevenhandbal en zaalhandbal zal zeker een vast onderdeel van de hand balvereniging worden. En als zijn nog eens een uitnodiging /oor een dergelijk toernooi zullen ont vangen en accepteren, dan kunnen zij met meer zelfvertrouwen de uitnodiging aanvaarden. Op de boot werden de meisjes echter gefeliciteerd met het behaalde kam pioenschap. In de competitie van de af deling veldhandbal had hun laatste theoretische tegenstander, JHC 2 ver loren. Zonder zelf te spelen dus toch kampioen. Een fraaie prestatie na één jaar in de tweede klasse, de titel in de wacht te slepen. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. wordt door de meest gevoelige maag verdragenl

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1