r Cjroen 'ZwartsJexelsin het harL, De vorstperiode en de landbouw Schilder E. Hooijberg zed deze zomer zijn werk tentoonstellen ii#Ui!! Vereniging Veilig Verkeer „Texel" aisi BtOENSDAG 11 APRIL 1956 TEXELSE 70e JAARGANG No. 7034 COURANT itoave N.V. v.h. Langeveld de Rooij jekhandel Drukkerij Bibliotheek jen Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652 - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 4- 20 ct incasso. Adv 8 ct p- mm. Het valt mee! De langdurige en strenge vorstperiode m de maand februari ligt ons allen nog ts in het geheugen en we weten alle- ial ook nog wel dat er tijdens en di- :t na deze vorstperiode zeer pessimis- ;che klanken werden gehoord over de .ade, die de zeer strenge vorst wel zou inrichten aan de landbouwgewassen, t bleek o.m. ook uit de sterke stijging n de prijzen van zaaizaad van zomer- jrwe en andere graangewassen. De stij- ng wees er op dat de algemepe ge- ichte was dat de wintertarwe goed- iels uitgevroren zou zijn en dat de ntergerst in ieder geval wel geheel irdwenen zou zijn. Er bestond zelfs ïjfel aan het behoud van de winter- gge, die wat wintervastheid betreft I ch heus wel tegen een stootje kan. Als we daaraan denken, dan mogen we iggen dat het met de schade aan de idbouwgewassen verbazend meege- illen is. Wij menen op dit moment wel kunnen zeggen dat naar schatting wel Vo van de wintertarwe de vorstperiode left overleefd en dat zelfs de winter- irst voor het grootste deel gespaard is iblcven. En dat terwijl van wintertar- toch voor een flink deel matig win- aste of weinig wintervaste rassen erden uitgezaaid. Waaraan is dit te inken? Nu wij achter deze vorstperiode staan nen wij wel enkele dingen te kunnen lemen. En ik herinner U daarvoor naar eerste dagen, waarmede deze periode igon. Buitengewoon onaangename da-i >n met een stormachtige wind en ijzel. ar deze voor ons zeer onaangename tandigheden zijn waarschijnlijk het ioud van de wintergranen geweest, ad en stengel werden ingekapseld in n laag ijs en we menen thans wel te .nen zeggen dat dit een zeer gunstige nservering is geweest. Het heeft het was bewaard voor een volkomen ver- oging, die naar het schijnt veelal de I naak is van het verloren gaan van intergewassen tijdens een vorstperiode et veel wind. In de streken van ons nd, waar deze ijzel niet is voorgeko men - en dit is bijvoorbeeld in Zeeland it geval - is de schade vele malen gro- r. Al heel spoedig na het verdwijnen van ijzel is de sneeuwval begonnen. En DE TRIOMF VAN DE OLIESTOOK [„Waarom houdt U een demonstratie t oliestookkachels, wanneer het stook- izoen bijna voorbij is?", was de voor de ind liggende vraag, die we de expo- it, de heer De Graaf, van de firma De aaf en Schoorl, stelden, h de zaal van het Casino was de mperatuur op deze vrij gure dag wer- Lijk zeer aangenaam te noemen. En t was geen wonder, want een drietal ivige - en eerlijk ook sierlijke - olie- >okhaarden waren hiervan de oorzaak. Dan was er nog een hele batterij die 't brandde en verder zorgden was- .chines, centrifuges e.d. voor de ver- e stoffering. Omdat", aldus de heer De Graaf, „wij reeds onze orders voor het volgend zoen moeten plaatsen". En een verte- awoordiger van een grote haardenfa- iek voegde hier verduidelijkend nog n toe: „Nagenoeg de gehele geplande >rikatie van oliestookhaarden en chels voor 1956 van de Nederlandse lustrie is reeds verkocht". Waarna nog een hele lofzang volgde de voordelen van de „olie". Belang- k hierbij was het getuigenis van een mvezige huismoeder, die verklaarde nmer meer iets anders te wensen, int „het spaart enorm veel werk uit, geeft geen as en geen stof, en het is eral in de kamer heerlijk warm". )p de nog enthousiaster mededeling i haar echtgenoot, dat zij ook aanzien- minder kosten hadden, vroegen wij tirmanten naar hun oordeel over de Hen. „Voorzichtig gezegd, zeker niet Btt dan bij het gebruik van kolen. Kfbij U dan nog in aanmerking moet toen, dat de mensen met deze olie- i st tok moeten leren omgaan. Warm weer irdag, korte afwezigheid e.d. zijn re- i om de kachel uit te doen. Dan is er ;n verbruik. En na één lucifer er tien nuten wachten, is een normaal vertrek weer op temperatuur". En de kachels verkopen zich zelf", "telde De Graaf, die zich als een stdriftig propagandist ontpopte. De nsen komen bij elkaar op visite, en i komt er weer een bestelling. Dat de degenwoordiger er een blij gezicht bij 'e, is te begrijpen, immers de firma Graaf en Schoorl, zo deelde hij mee •en* /as voró d jntv los zij hou heb t v peel naar verhouding de grootste afnemer el 1 zijn fabriek. Er log een illustratief cijfer van deze Pressante tentoonstelling willen wij U t onthouden: 15 van de dit jaar ar' 'kochte kachels waren oliestookhaar- rc<ten en -kachels, hetgeen aansluit bij de garing van de jaarbeurs, waar voor eerst de „kolen" een kleinere plaats den dan de „olie". ieder, die regelmatig kennis nam van de weerberichten weet dat we op Texel van de sneeuw goed ons portie gekregen hebben. En het is voldoende bekend dat sneeuwbedekking buitengewoon gunstig is voor het weren van de nadelige in vloeden van strenge vorst. Tenslotte menen wij ook te mogen zeggen, dat de eerste dagen na het in vallen van de dooi buitengewoon gunstig •zijn geweest. Het was wat men noemt 'n radicale dooi met toch niet te veel regen. Het zo schadelijke „opvriezen" kwam dit jaar niet voor. De later voorkomende nachtvorsten hebben de gewassen welis waar wel afgeremd, maar daar op dat moment de vorst goeddeels uit de grond was verdwenen viel de schade mee De gevallen, waarin wintergraan ver loren is gegaan zijn terug te brengen tot minder goede stand vóór de winter, overlast van water en in enkele geval len een kwestie van een minder goede wintervastheid van het ras. Zo ging naar verhouding van het ras Minister 'n wat groter deel verloren dan van andere rassen. Ook andere wintergewassen als lucer ne, klaver en kool- en stoppelknollen- zaad zijn de winter veel beter door ge komen, dan verwacht werd. De lucerne is voor praktisch 100°/o behouden geble ven, van de klaver hebben alleen be paalde buitenlandse weinig wintervaste rassen van de vorst geleden. Het kool zaad is naar wij menen wel ongeveer overal de winter doorgekomen, terwijl zelfs van het toch maar zeer matig win tervaste gewas stoppelknollenzaad heel wat percelen zijn overgebleven. Op het moment, dat wij dit overzicht schrijven is de stand van het grasland nog zeer op achter bij normale jaren, maar naar wij menen is dit veel meer een gevolg van het ongunstige weer van de laatste weken dan van de vorstpe riode in februari. Door de graslandboe- ren wordt wel zeer verlangend uitgezien naar een dag regen, gevolgd door groei zaam weer. Voor de bouwlandboeren is het weer van de laatste weken niet uit sluitend ongunstig geweest, omdat het 'n goede gelegenheid bood de grote achter stand in het werk in te lopen. Tenslotte menen wij te mogen zeggen dat ook de schade aan in kuilen opge slagen bieten en aardappelen erg is mee gevallen. De voorraad voederbieten is op verschillende bedrijven nog zo groot dat het vee, wat dit betreft nog een geruime tijd op stal kan blijven. De sterk opge lopen aardappelprijzen zijn o.i. niet een gevolg van het verloren gaan van grote hoeveelheden aardappelen, maar groten deels te danken aan de ruime export mogelijkheden. C. van Gr. INGEKOMEN PERSONEN Jan Kuiper, van Onstwedde, Musselka- naal, Telefoonweg 59 naar Den Burg, Hollewalsweg (salonwagen) met gez.; Cornells P. Voorthuijzen, van Beverwijk, Zeestraat 138 naar C 99a en echtgenote VERTROKKEN PERSONEN Aaltje Griek ev Markus, van Oosterend, Weststraat 28 naar Badhoevedorp, Pape gaaistraat 17a met gez.; Maartje Ver- heijen van Pieter van Cuijckstraat 8, Den Burg naar Egmond, Oude Veer 2; Gerrit Zwan, van K 104, naar Wormerveer, Celebesstraat 19; Adrianus Rood, van H 34 naar Wieringerwerf, Zeugweg 24; Berend Amsing van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Jitze Schaafsma, van H 131 naar Bloemendaal, Genestet- weg 9; Geertje J. F. B. Krijt, van Koger- straat 17 naar Haren Gr., Oosterweg 101; Jan Zwart van De Cocksdorp 14 naar Westzaan, Zuideinde 225 met gez. CABARETAVOND O.S. O. De eerstkomende O.S. O.-avond wordt gehouden op donderdag 19 april a.s. in „Casino". Liefhebbers van cabaret wacht een gevarieerd programma. Henk Beekman, conférancier; Jan Oost, muzikale om lijsting; Annie Meyer, caberetière; Fre- derika, danseres; Yoc Andey, jongleur. En tot slot een O.S. O -bal. De avond begint om 8 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING TE DEN HOORN Dinsdag 27 maart werd te Den Hoorn een Doopsgezinde zusterkring opgericht. De kring is gestart met 13 leden en trad als zevende kring toe tot de Fede ratie van Doopsgezinde zusterkringen. De eerstvolgende bijeenkomst is woensdagavond 18 april a.s. in de kerke- kamer. Zij die zich verbonden voelen met deze zusterkring zijn er welkom. JAARVERGADERING M.C. TEXEL Vrijdag 6 april hield de Motorclub haar jaarvergadering, welke door 28 personen werd bezocht. Om plm. half 9 opende de voorzitter, de heer C. P. Moojen de vergadering met een hartelijk welkom en memoreerde dat het juist 10 jaar geleden was dat de m.c. op initia tief van de heren H. Kooger en C. Mets werd opgericht met 34 leden. Ik kan U thans mededelen dat ik gisteren het 100e lid heb ingeschreven, nl. de heer L. Sok, welke met applaus door de vergadering werd begroet. De notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer H de Ridder, welke keurig in orde waren, werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Uit het verslag konden we opmerken dat het met de M C. goed gaat, vooral wat het aantal deelnemers betreft met de ritten. De penningmeester, de heer N. Dros liet ook een prettig geluid horen. Er was een batig saldo van ruim f140, Voorzitter bracht secretaris en pen ningmeester dank voor hun keurig be heer. Er was een schrijven binnen gekomen van de gemeente Texel, dat met het oog op de verkeersdrukte in de maanden juli en augustus geen wedstrijden ge houden mogen worden. De aftredende bestuursleden C. P. Moojen en H. de Ridder werden met grote meerderheid herkozen. Beiden na men hun benoeming aan. Het voorstel van het bestuur om van de Motorclub 'n Motor- en Autoclub te maken vond al gemene instemming en men gaf het be stuur machtiging om dat verder uit te werken, waarna dan een algemene ver gadering belegd zal worden, waarin sta tuten enz. veranderd moeten worden. Er is echter geen enkel bezwaar, dat nu reeds auto- en bromfietsrijders lid wor den. Het rittenprogramma werd vastge steld op 2 puzzelritten en 1 nachtrit en voor de motoren nog een betrouwbaar- heidsrit. De rit van 2e Paasdag geldt hier ook al voor mee. De volgende puz- zelrit wordt gehouden op 27 mei a.s. Trial nieuws. De oefentrial voor juni oren en beginnelingen wordt gehouden op 15 april 's middags 2 uur achter Cali- fornië en de Nationale Trial 30 septem ber a.s. Bij de rondvraag kwam nogal naar voren, dat bij het inschrijven en de start een tekort aan mensen is, die dit verzor gen. Er wordt dan ook een beroep ge daan aan de leden en donateurs, die niet meerijden zich op te geven aan een der bestuursleden. Dat is voor de uitzetters prettiger en men weet dan wie men daarvoor kan vragen De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun opkomst en de prettige sfeer, waarin deze vergadering was verlopen. Hij bracht nog even de feestavond op 21 april a.s. in herinnering en sloot om plm. 12 uur de vergadering. SVC-Nieuws De adspiranten hebben zaterdag van ZDH met 20 gewonnen. Piet en Tony zorgden voor de doelpunten. Goed zo jongens. A.s. zaterdag naar Oosterend, aanvang 4 uur. A.s. zondag. Het eerste is ingedeeld voor de Gouden Kruis-wedstrijden bij Zeemacht 1, JVC 1, WGW 2, Watervo gels 2, Helder 4. Dit zijn alle elftallen, die in de eerste en tweede klas spelen, dus zware opgaven. A.s. zondag gaan wij naar JVC 1 kampioen le klasse N.H. Willen we daar een behoorlijk resultaat behalen, dan zal daar gevoetbald moeten worden. Het ligt in de bedoeling om bin nenkort de kampioensavond te geven. A Vraag: Wat is bepaald ten aanzien van ken tekens aan motorrijtuigen? Antwoord Met enige uitzonderingen, moeten alle motorrijtuigen voorzien zijn van een kenteken, aangebracht met witte letters en cijfers op een blauw rechthoekig bord, dat van een rijkskeur is voorzien. Deze kentekenplaten moeten zijn aan gebracht: a. bij motorrijtuigen op meer dan twee wielen zowel aan de voorzijde, als aan de achterzijde en indien het motorrij tuig door een aanhangwagen wordt gevolgd aan de achterzijde der aan hangwagen; b. Bij motorrijtuigen op twee wielen, al of met met zijspanwagen, aan de ach terzijde alleen. De kentekenplaten moeten bij nacht (een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopkomst) door be schijning zijn verlicht. LET WEL: De aandacht wordt er op gevestigd, dat de nog in omloop zijnde nummers met letter voor alle motorrij tuigen in dit jaar dienen te worden ver vangen door kentekens. Houders van een oud nummer met letter, die dit gebruiken op een motor rijtuig moeten in de maand, vermeld als maand van uitgifte van het nummer- bewijs een nieuw kenteken aanvragen. (Formulieren kosteloos te verkrijgen op het politiebureau). i!ÏW De kunstschilder EHooijberg vereeuwigen wij hier aan de Rogsloot te De Cocksdorp, waar hij reeds als knaap de geheimen der Natuur ontdekte. Van de Brouwersgracht naar de Rog- sloot in het noorden van Texel is maar een stap voor wie daar als knaap reeds vele zwerftochten lang de rietomzoomde oever ondernam. De kunstschilder E. Hooyberg vertel de ons in zijn kleine, maar knusse wo ning aan de Cocksdorper Dorpsstraat, dat de familie Hooyberg in feite op Texel beter bekend moet zijn dan de verslaggever vermoedde: de toenmalige kaasfabriek in Eierland werd immers geëxploiteerd met een Hoogberg als kaasmaker. Intussen is de kunstschilder Hooyberg ook voor vele Texelaars al geen grote onbekende meer, want hij woont nu al vijf jaar op ons eiland. Aan vankelijk exploiteerde hij er samen niet hjn vrouw een kampeerterrein, „Het Torendal", bij, maar vorig jaar werd dat fraaie landgoed aan de Nillmij verkocht met het doel er een vijftigtal bungalows te plaatsen. De bouw daarvan is al in volle gang. Maar hoe dan ook, de heer Hooyberg kan zich nu voor de volle honderd pet. aan de schilderkunst wijden. In „Holland Schildert", een boek, waarin Hiib Luns de schilderkunst tot aan de Haagse School, dus rond de MUTATIES RIJKSPOLITIE Overgeplaatst naar Texel: de wacht meester G Appelman van de groep en post Heerhugowaard naar de groep Den Burg. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 9 april 1956: 3 graskalveren 250350; 26 biggen 45— 55; 92 nuchtere kalveren 4060. NIEUWDOUW MET PRIKKELDRAAD! Het komt nog wel eens voor dat je cp het strand of in de duinen een stukje prikkeldraad ontmoet. Dat zijn de overblijfselen van oorlog en versper ring. Jammer! Maar dezer dagen maakte een vroege „badgast" de juiste opmerking: „Hoe kunnen ze nu bij de Fonteinsnol prikkel draad spannen". Inderdaad langs het hekwerk rond de uitkijktoren is „prik keldraad" gespannen. Ik kan niet begrij pen wat het nut er van is. Het is in geen geval een prettig gezicht, voor de gasten niet, maar evenmin voor de Texelaar zelf. Misschien dat dit nog kan verdwij nen. Verdwijnen kan het zeker als een ieder het hekwerk ziet als een halt en het niet probeert te gebruiken als bank. maar het alleen passeert over het pad, dat toegang geeft tot één van de mooiste plekjes van ons eiland. ZOMERHUISJES VERPLAATST De zes zomerhuisjes, welke vorig sei zoen door de Stichting Sociaal Toerisme op kampeerterrein „Kogerstrand" ge plaatst waren, zullen er dit jaar niet weer verschijnen. Deze huisjes zullen nu geplaatst worden bij het bunkerdorp „Loodsmansduin". Het kampeerterrein te De Koog zal in hoofdzaak worden gebruikt voor het plaatsen van tenten, maar toch is er nog gelegenheid vóór particulieren om er een zomerhuisjes te zetten. Het reddingboot huisje wordt omgebouwd voor kantoor ruimte en onderdak aan personeel van de Stichting. Bij Loodsmansduin" zal geen grotere uitbreiding plaatsvinden. eeuwwisseling behandelt, troffen wij wij de naam E. Hooyberg, geboren 1903. Dat deed ons de vraag stellen: „Waar is U opgeleid?" Maar de heer Hooyberg antwoordde, dat hij autodidact is, dus iemand, die uit zichzelf in het beroep is gekomen. Zijn vader, het oud-hoofd bestuurslid van de V.V.V. „Texel", die thans te Amsterdam woont, had hem de eerste beginselen van het tekenen bijge bracht. Dan gaan wij zijn werk bekijken, al lereerst dat grote doek, waarop de Sluf ter onder een boeiende wolkenhemel vereeuwigd is. Dat deze kunstenaar de juiste toon weet te treffen en de speci fieke Texelse sfeer stond voor ons met een vast. „Maar dan moet U toch gemak kelijk van het penseel kunnen leven!" Dat gaat ook wel, zegt hij, ik verkoop niet onaardig en straks ga ik ook weer in het „Torendal" exposeren. „U moest ook eens elders Uw werk tentoonstellen, b.v. te Den Burg, waar Jan van Ham destijds aardig succes had" De heer Hooyberg verklaarde, dat zulks inderdaad zijn bedoeling is. Dan komen de met waterwerf uitge voerde schilderijen H?t merendeel is aan de Slufter of omgeving gewijd, maar ook de vogels zijn niet vergeten en ons trof hoe intensief hij de gevederde vrien den bestudeerd moet hebben om hun zo juist te kunnen uitbeelden. Een vogel, die bij het nest neerstrijkt komt er in derdaad aanvliegen, er zit dus leven en beweging in. De vlucht zwarte zeeëen- den boven die blauw-groene zee, snéllen inderdaad zuidwaarts als valt er geen tijd te verliezen Dan weer meeuwen in vaart boven de wijde vlakten van Texel of een meeuw, rustend op een strand- paal, met de ruimte van de zee en de eindeloos hoge hemel. Ook de Muy passeert verschillende malen de revue. Ons valt vooral op met welk een zorg de heesters struikje voor struikje en takje voor takje weergege ven zijn. Of die flier aan de rand van de Sluftervlakte; welk een bijzonder pret tige, luchtige tint heeft het groen, welk een lust en verleiding voor de badgasten om straks zo'n bewijs van de vrijheid mee naar de benauwde stadskamer „weg" te voeren. Ook de zon, die op ons eiland zo'n belangwekkende rol speelt, heeft de heer Hooyberg op diverse hoogten van kim tot kim weten te ka rakteriseren. Vooral het stuk, waarop de zon vanaf achter de wolken hoog boven de golven oprijzend is „behouden", Mooi van fijnheid is ook de branding boven een olijfgroene zee. Interessant het doorkijkje ten zuiden van de vuur toren of het actuele beeld bij paal 28 maakt veel indruk. Wij noemen ook gaarne afzonderlijk de avondstemming boven de Slufter. Deze vlakte kan toch in tal van toonaarden bezongen worden, met de toren op de achtergrond, zoals de felle decemberstorm het terrein had achtergelaten. Voorts diverse stillevens opgebouwd uit materiaal dat de zee zo kwistig pleegt prijs te geven oude bal ken, schelpen, klompen, een vaan vuur rood doek, planken, door jutters in het duin verstopt9 blootgestoven en tot ob ject verklaard voor wie zoals de heer Hooyberg de penseel weet te voeren. Het is stil in het kleine huisje aan de Dorpsstraat als de heer Hooyberg er in zijn zolder-ateliertje werkt, maar juist in die stille uren worden daar d.e prestaties geleverd, die een integrerend deel van het leven vormen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1