Nescafé ...dat is koffie! Musette Hoogst belangrijke Openbare verkoping a Perzische, Smyrna en andere Tapijten en kleden, zijnde Afsluitavond van de Instuif te Oudeschild actie draait Het raeDu voor onze Pl ui m vee Haar andere man Vrijdag 20 april Centrale stieren keuring in Alkmaar J. K. v. d. Veen Prima BABY WEEGSCHALEN te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 Nog enkele Staatsloterij Nieuwe loten afhalen bij STECHWEIJ 1906 195 Het Witte Krui RECEPTIE Belangrijke vergadering. Renault bestelwagen kinderkleding een grote hoeveelheid De afsluitavond van het Instuifwerk te Oudeschild is een groot succes gewor den. Het „Eigen Gebouw" was eivol met een zeer gemengd publiek van zeer jeugdige af tot de 7 kruisjes toe. De heer D. Witte Dzn. heette de aan wezigen welkom. De jeugd van Oude schild heeft hier allerlei spelen gedaan, als dammen, sjoelen, tafeltennis etc. en tot besluit van dit seizoen willen wij jong en oud 'n prettige avond bezorgen. Hierna traden de „Havenkanters" op, een muziekclub met de volgende instru menten: piano, accordeons, violen, gita ren, bolkfluiten en mondorgel. Het ge heel stond onder leiding van de heer Jur. Beumkes, die zich zeer verdienste lijk van zijn taak als dirigent kweet. Na de herkenningsmelodie volgde het „In- stuiflied", waarvan de tekst door een Oudeschilder dame werd geschreven. Het nummer had zeer veel succes. Een toneelstukje wat om een oude suikertante draaide werd gespeeld door Maartje Backer, Annelies Blom, Marian van Maldegem, Elly en Josien Schagen, Alie van der Schans, Willy Zoer, Ina Westdorp en Grietje Zijm. Zij brachten de lachspieren danig in beweging, vooral toen een van de meisjes op een gebakje ging zitten, wat niet bij het stuk hoorde. De meisjes speelden goed, daar waren beslist enkele toekomstige leden voor „Klein Toneel" bij. In de pauze werden loten verkocht. Daar er 80 prijzen waren, gingen deze vlot van de hand. „De Havenkanters" speelden hierna nog enige gezellige nummers, waarna Dory Bakker, Gerda Sleutel, Wim Boom, Simon Dros, Gerrit Stolk, Jan de Vries en Jaap Zuidewind een aardig toneelstukje opvoerden. Ook dit had veel succes, hoewel de jongens niet zo vlot waren als de meisjes. De zusters Dory en Trees Bakker zon gen enige liedjes bij de gitaar en Aart Kooger speelde op zijn mondharmonika een potpourri, op de mandoline begeleid door Trees Bakker. Wim Boom en Hans Bakker praatten het programma aan elkaar. In het ver volg nog wat meer naar het publiek praten, jongens. „De Havenkanters" besloten met het Instuiflied en de herkenningsmelodie. De heer Beumkes maakte van de ge legenheid gebruik om het echtpaar Klomp te bedanken voor de gastvrijheid, I want elke week werd daar aan huis met de gehele club gerepeteerd. De heer en mevr. Klomp speelden zelf mee, ieder met een viool en de dochter op de piano. Het is te hopen, dat dit muziekclubje I bijeen zal blijven, want het zal veel bij— eenkomsten op een prettige manier kun- j nen opluisteren. De heer Witte meende uit het applaus j te mogen opmaken, dat de avond naar genoegen was geweest. Hij dankte allen die tot het welslagen hadden medege werkt, o.a. de gevers van de geschenken voor de verloting en allen die hun zater dag- en zondagavond opofferden om de club te leiden. Wij hopen straks het werk voort te zetten dat tot doel heeft Uw kinderen van de straat te houden. Laat ze dus naar de Instuif komen en moedigt ze zoveel mogelijk aan. Een apart woord richtte de heer Witte nog tot mevr. Zoete-Blom. U staat altijd klaar om te helpen en U heeft voor de Instuif heel veel werk gedaan'. Wij zijn U daar zeer erkentelijk voor. Ónder groot rumoer en hilariteit vond daarna de verloting plaats, die veel van de stembanden van de heer Witte zal heb ben gevergd. Mej. Emmy Dros verzorgde zeer vak kundig het grimeren van de spelers. BAZAR TE DE COCKSDORP De schoolreisjes staan weer in het vooruitzicht. Hiervoor is weer het een en ander nodig. Zo organiseert de ouder commissie van de o.l. school te De Cocksdorp een bazar. Men kan er weer van alles ondernemen: schieten, sjoelen, balero enz. Dit festijn wordt zaterdag 14 april ge houden in het schoolgebouw. Zie ook de advertentie in dit nummer BROMFIETSER REED TEGEN VRACHTAUTO Maandag is de bromfietser, mej. J. B. op de Schilderweg, tegen een vracht auto gereden toen deze plotseling stopte. De bormfietsberijdster liep verwon- dngen op aan een arm en een been, doch ze kon zich op eigen gelegenheid onder doktersbehandeling stellen. De brom fiets werd niet beschadigd. Wij zouden nu eigenlijk boven dit kerkje moeten zetten: „De actie draait nog!" De commissie voor de restauratie van de Herv. kerk van Oudeschild, wel ke iedere woensdagavond zitting houdt in de pastorie, is nu op de helft van de voorgestelde zittingsavonden gekomen. Helaas is de stand niet meegegaan. De helft van het bedrag is nog niet bereikt. Er is nu een stand bereikt van f 3180, Oudeschilders, zet nog even door en probeer de top te bereiken. Als eenmaal Uw kerk weer in oude glorie is hersteld zult U dankbaar zijn. VERGADERING „PSEUDO '-RAAD Maandagavond werd door de C.J.M.V. te Den Burg een raadsvergadering ge houden. Wethouder De Waard trad hier als voorzitter op. De problemen, welke de raad in behandeling kreeg waren zeer interessant. CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING IN VEZELVLAS Is chemische onkruidbestrijding in een zo teer en gevoelig gewas als vlas ver antwoord? Dit probleem zal de heer P. Zonderwijk van de Plantenziektenkun- dige Dienst in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op maandag 16 april as. behandelen. De uitzending heeft plaats van 19.45-20.00 uur over de zen der Hilversum II. Wat te doen tegen de kopziekte. Nu de overgang van stal naar weide in volle gang is bestaat ook weer het gevaar voor de gevreesde kopziekte. Over de maatregelen, die men kan ne men om deze ziekte te voorkomen zal prof. M. L. 't Hart, hoogleraar in de graslandcultuur te Wageningen aan het slot van de uitzending spreken. 100% KOFFIE 100% KOFFlfi - 100% KOFPIE minste koppen CoffeïnC 100% KOFPIB 100% KOPPIB „DE GROENE HOED" Het Jeugdtoneel van de toneelgroep „Het Masker" hoopt op zaterdagmiddag 12 mei a.s. het kinderstuk „De Groene Hoed" te brengen. Voor de jeugd wordt dit een middag vol genot. We zien dan ook dit eerste werk van het jeugdtoneel met belangstellirig tegemoet. FILMNIEUWS: GEKWELD GEWETEN De historie speelt zich af in de circus- en variété-wereld. We ontmoeten Hélène (Michèle Margan) en Aldo (Raf Vallone), een beroemd artistenpaar. Als Hélène haar besluit meedeelt dat ze gaat trou wen en op zal houden met werken, wordt Aldo jaloers en onredelijk en een woede-uitbarsting volgt. Hélène ziet in dat ze toch bij Aldo hoort. Ze trouwen samen en werken. Maar er gebeurt iets waar ze niet op rekenen: Aldo moet lange tijd rusten. Een plaatsvervanger wordt geworden. Wie is dat?? Steeds meer verwikkelingen doen zich voor. In de nok van het circus heerst spanning. Inderdaad: Tot de laatste me ter een boeiende film. STAATSVIJAND NO. 1 Alweer Fernandel, maar dan in een creatie van heel ander karakter dan Don Camillo. Hij is nu „Staatsvijand nummer één", althans het mannetje dat daarvoor wordt aangezien. Als Joe Cal- vet speelt hij de hoofdrol in een koste lijke iFrans-Italiaanse film, die New York als achtergrond heeft. Door een aardig gevonden samenloop van omstan digheden wordt Calvet gearresteerd als de leider van een gangsterbende. Zijn karakteristieke portret verschijnt op de voorpagina's van alle bladen, de politie ziet hem aan voor „De Baas" en de gangsterbende evenzo. Dat leidt tot al lerlei verwikkelingen, waarin Fernandel zijn droogkomische gaven naar harte lust kan botvieren. In deze film, die te gelijk een parodie is op de Amerikaanse gangsterstories, treft men een menigte boeiende scènes aan, al heeft Favalelli zijn draaiboek niet altijd even „geladen" weten te houden. Het verhaal bevat echter zoveel aardige vondsten (het SOS met de lichtreclame is er één van), dat men er bijzonder veel genoegen aan kan beleven. Nederlands nieuws: O.a. Matthieu Vermin, voorzitter Ne derlandse Bioscoop-bond, overleden; Tweede Kamer aanvaardt ouderdoms wet; Opening candidaten-tournooi we reldkampioenschap schaken; Middelbare scholier, hogeschoolrijder-op-één-wiel; Internationale Motor-cross in Sint Anthonis; Lionel Hampton concerteert in Den Haag, 4000 jongeren in de ban van de Amerikaanse Bandleider. Wereldnieuws: O.a. Pasen; Staatsbegrafenis van pre sident Bierut; Algemene staking in Fin land; Amerikaanse geestelijken te gast bij de Patriarch van Rusland; Nationale feesten in Karatsji; Onafhankelijkheids dag in Griekenland; De bootrace Oxford-Cambridge; De Grand National 1956. Bij de voorlichting, die over het hou den van pluimvee gegeven wordt, vormt de voeding een belangrijk onderdeel. Het is alleszins de moeite waard om aan dit punt veel aandacht te besteden, omdat de post voederkosten nu eenmaal een van de allergrootste uitgaven voor de pluimveehouders betekent. Er is be rekend, dat 70 tot 75 van alle kosten op het pluim veebedrijf voor rekening van het voer komen. Een verantwoorde bezuiniging op de voeding zal dus direct van invloed zijn op de bedrijfsresultaten. Nu bestaan er in de pluimveehouderij verschillende methoden om kuiken en kip te voederen We doelen hier op meel- voedering en „volledige" en „onvolle dige" kruimel- en korrelvoedering. Het voeren van meel is onder de pluimveehouderij genoegzaam bekend en wordt op veel bedrijven „van vader op zoon" (of moeten we zeggen van „moeder op dochter"?) toegepast. Toen een jaar of 20 geleden de kunst- korrel zijn intrede deed, hadden we niet kunnen vermoeden, dat deze nieuwere voermethode zo'n grote opgang zou ma ken. Vooral na de tweede wereldoorlog is de belangstelling voor het geperste product snel gestegen. Bliikbaar zijn veel pluimveehouders in de praktijk tot de overtuiging gekomen, dat in vele gevallen de geperste produc ten de voorkeur verdienen boven het j meelproduct en dat de voordelen die er aan het voeren van korrels zitten ruim- I schoots opwegen tegen de mogelijke be zwaren. Als voordelen van de volledige korrel- i of kruimelproducten voor kuikens wor- den genoemd: gelijkmatige koppel, con- stante eiwit-zetmeelwaardeverhouding, I werkbesparend, zindelijk, gemakkelijk l e.d. Is het hardvoer werkelijk onontbeerlijk? I Als bezwaar wordt wel eens aange- i voerd, dat de krop en vooral de spier- maag de functie hebben om hardvoer te verteren. I Nu lijkt dit argument op het eerste gezicht steekhoudend, maar bij nadere critische beschouwing gaat een dergelij- I ke redenering toch niet helemaal op. Wij j dienen namelijk niet te vergeten, dat wij de kip doelbewust uit haar oertijd heb- ben weggehaald, waarin zij per jaar 15 j a 20 eieren legde om uit te broeden. Wij hebben er een eierlegmachine van ge maakt met een productie van 5 a 6 maal haar lichaamsgewicht per jaar aan eie ren. Bij een dergelijke hoge productie is het nodig de kip hierbij zoveel mogelijk te helpen en onnodige energieverspilling uit te schakelen, waaronder o.a. het ver teren van hardvoer gerekend zou kun nen worden. Bovendien is in de praktijk gebleken, dat b v. kuikens, die met volledige krui mels worden opgefokt, later zonder enig bezwaar overstappen op overgangskor rels en gemengd graan Er zijn Duitse proefnemingen bekend, waarbij men 25 jaar lang aan kippen en hun nakomelingen onafgebroken korrels voerde. Na deze periode was er van een achteruitgang in de ontwikkeling van klier- en spiermaag niets te constateren. Een ander bezwaar, dat men tegen de geperste producten heeft is, dat de voe- derwaarde minder zou zijn ten gevolge van toevoeging van enkele procenten melasse. Deze toevoeging van melasse heeft overigens alleen betrekking op ge perste producten voor volwassen kippen, daar als regel in geperste kuikenvoeders geen melasse wordt verwerkt. Bij de samenstelling van de geperste voeders wordt echter met de toevoeging van melasse volkomen rekening gehou den en de voederwaarde van 100 kg meel of korrels is dan ook even groot. Wat betreft de invloed van het persen van mengvoer op de werkzaamheid van vitaminen verwijzen wij naar het rap port van de Duitse onderzoekers Dr. Fangauf, Klein en Von Balöwen van het bekende proefstation te Kiel-Steenbek. Door deze onderzoekers zijn onderzoe kingen verricht naar de invloed, die het persen van mengvoer heeft op de houd baarheid van de toegevoegde vitaminen. Over deze onderzoekingen is een rap port verschenen, waarin enkele wetens waardige feiten naar voren komen. Dit gehele verslag te bespreken zou ons te ver voeren, maar toch menen wij er goed aan te doen, de samenvatting voor U te vertalen. Met een 24-tal groepen, ieder bestaan de uit 30 New-Hamp. ééndagskuikens, werden gedurende 8 weken voederproe- ven uitgevoerd met het doel de invloed van het persen na te gaan op de volgen de punten: 1. de invloed van het voeren van geper ste voeders op de groei van de dieren; 2. de invloed van het persen op de houd baarheid van de vitaminen; 3. de invloed van de bewaring op de vi taminen in het meel en de korrels; 4. de invloed op de groei door vitamine toevoeging aan meel en aan de korrel. Het meel en de korrel hadden een volledige samenstelling, welke voor bei de gelijk was. De belangrijkste resultaten van deze proeven waren de volgende: 1 Een opslag gedurende 8 weken van het voer, zowel in meel- als in geperste vorm, had geen enkele invloed op de vertering en de gewichtstoename van de kuikens, in vergelijking met meel en korrels, welke kort tevoren waren ge maakt. 2. De vitaminen hadden noch door de bewaring, noch door.het persen aan ac tiviteit verloren. 3. De natuurlijke vitaminehoudende stoffen konden zonder bezwaar door synthetische vitaminen vervangen wor den. 4. Door het persen van het meel tot kor rel steeg het voedselverbruik met plm. 6°/o, de gewichtstoename, dus de groei, ging echter met 14°/o omhoog, terwijl de voedselomzetting 7.2°/o verbeterde 5. De toevoeging van vitaminen gaf een verbetering van de groei met 13% te zien, gepaard gaande met een daling van het uitvalpercentage. Bij voer zonder vitaminen was dit 24%, bij voer met vitaminen 13%. Misschien vindt U de titel wat vreemd, maar in toneelstukken kan zo iets gemakkelijk. Speciaal in een blijspel - misschien is de naam klucht beter - zoals door „Het Masker" in „De Oranje boom" voor het voetlicht is gebracht. „Haar andere man", een product -van ene Larry Johnson, is een wel zeer won dere aaneenschakeling van toevallighe den. Als het stuk begint, klimt een juf frouw Sylvia (mevr. Haak), buurvrouw en vriendin van de vrouw des Huizes Mary (mej. E. Verstegen), voorafgegaan door een grote wasmand en een bood schappentas, door het raam naar binnen, waar zij wordt ontvangen door het nieu we dienstmeisje Stella (mevr. Vetter) en vriendin Mary. De splinternieuwe Stella kent nog niemand. Suikeroom Elmer (H. Prins) komt on verwachts logeren, vergezeld van een nagenoeg onbekende protégé, Florence -(mej. T. Verberg), een juffrouw die op het punt staat met een aan ieder ander onbekend heer de volgende dag in het huwelijk te treden. De heer des huizes wordt tot butler gepromoveerd, omdat Oom tegen het door zijn enig nichtje en pleegdochter gesloten huwelijk met Harvey was en een butler in de gedachte van Mary tot de onmisbare attributen van een huis houden van standing behoort. Harvey (B. Heerschap) kent oom Elmer niet van aanzien. Even tevoren was een adspi- rant-butler wegens tè ongunstig uiterlijk de deur gewezen. Dit was toevallig een berucht individu Limpy (J. Veltkamp). Nu blijkt evenwel de oom zich met Harvey te willen verzoenen en hem te vens te raadplegen in verband met een aanzienlijke erfenis. Nieuwe nood sprong: een onbekende vriend van een vriend, Jerry, (A. Pennekamp) stelt zich gedurende enkele uren als pseudo-echt- genoot beschikbaar. Zijn totale onbekendheid met pers nen en zaken stelt de auteur in de gel* genheid tal van dwaze situaties scheppen. Toevallig blijkt deze Jerr later weer de onbekende aanstaande va* Florence te zijn. De laatste figuur uit dit stuk is ees politieman (J. Blankevoort). Het is duidelijk dat de mystificaties e verwarringen al te onwaarschijnlij! worden. Bovendien is de schijver zei ook wat in de knoop geraakt en vergee tenslotte over enkele zijner toevallighe den opheldering te geven. Niettemin geeft de manier waarop stuk door de leden van „Het Masker" gebracht, reden te veronderstellen da de zomerse gasten zich straks zulle: vermaken. Na een wat stroef begin gaat het gaan deweg beter en komt men meer in sfeer van het geheel, gesteund door ee goedlachs publiek. Mevr. Vetter speelt direkt fris van - lever en fleurt het begin wat op. beide vriendinnen blijven wat vlak. Werkelijk vaart in het spel komt pas, als de gecharerde echtgenoot Jerr binnenstuift. Een aardige rol is die van oom Elmei j die de enige is, die dadelijk alle vei j wikkelingen doorheeft, hetgeen zijn ge amuseerd lachje spoedig het talrijk publiek bewijst. Wel grappig is de tegenstelling tusse de konstant in onwerkelijkheden zwe vende Mary en haar nuchtere, zelfs dro j ge echtgenoot - de echte dan -. De souffleuse, mevr. Breet, heeft h« ditmaal beslist niet gemakkelijk geha en moest enkele lastige situaties klarer Dat de spelers elkaar souffleren is hir derlijk. Zoiets valt de zaal altijd op. Wanneer regisseur Stechwey iets mei tempo en aktie in de start weet te kn gen, geloven wij zeker, dat de gaste van het voor de deur staande seizoe voldaan zullen zijn over het Texe amateurtoneel. TEXELAARTJES Te k. 245 jonge hennen en 3 landhokjes. De Vries, Noord kaap tel. 88 Te k. poot- sjalotten. P. v. d. Slikke, Westerweg Wie kan voor komend seizoen 1 h.a. bieten aannemen. D. Koorn, Hem- merkooi H 122 Te koop bruine bonen en citroenbonen voor zaai en consumptie. C. M.- Witte, Kogerweg K 64 Te k 2-p ledikant met spiraal Warmoesstr. 64 Den Burg Te k treilarmotor 25 cc en Berinibromfiets. Te bevr, na 6 uur Houtv. Boodtlaan 66, De Koog Te k best kuikalf P. Former, De Waal Te k. accordeon 120 b., zwarte leren jas, fietsstoeltje. S. Ellen Listenplaats O 31 Gevr. stalen 2-p ledik. m. matras en haardstoel moet in goede st. zijn. Br. no 775 bur. v.d. blad Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochter tje Erie dat bij het H. Doopsel de namen ontving Henriëtte Dorothea Maria Nic. v. Heerwaarden Ine D. v. Heerwaarden- Slot Den Burg, Beatrixlaan 26 Texel, 7 april 1956 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Helene Martha (Leny) E. E. Slegh-Dros A. Slegh Kogerstraat 7, Den Burg Texel. 7 april 1956 Rundveefokvereniging „Texel" Zij, die deze belangrijke dag in de Noord Hollandse fokkerskringen per bus willen meemaken, kunnen zich uiterlijk tot maandag 16 april as opgeven bij B Oostra. Holl. Bloembollenhuis n v zal voor de lieer C. Zut- phen bij inschrijving trach ten te verkopen mooie partij 2-jarige op regel staande sneeuwklokjes staande in bosje nabij Californië. Inlichtingen bij C Zut- phen en H Bruijn lnschrijfbiljetten vooras zaterdag bij H Bruijn Chirurg Den Helder vrijdag 13 april geen spreekuur Eenvoudige kamer met pension gevraagd voor de maand juni, liefst in De Cocksdorp, door Wagenings student. J. J Vonk, Westcrhofsepad 25, Wageningen nieuwe en gebruikte dames- en heren rijwielen. Ook sportmodeilen Komt U eens kijken. E. B0EKEL heeft zondag 15 april as. weer een gezellige avond in Casino Op de 20ste april 1956 het 50 jaargeleden.dat afd. Texel van de N. Ver. Het Witte Kruis we opgericht. Tergelegenhe van dit jubileum houdt h bestuur in hotel Texel op 21 api 1956 van 2,30-6 uur nm Vrijdag 13 april 195 Verkiezing bestuur. Stichting Dorpshuis De Waal Aller opkomst gewenst TE KOOP Laadvermogen 1000 k; cri In goede staat J. C Kikkert, Walenburgerhl Dit is een van de veis modelletjes die wij it voorraad hebben nymphonie ran lileur - /leur - degetyklieid Alleen verkrijgbaar i 't KLEUTERHUIS Warmoesstraat 9 in hotel „TEXEL" te Den Burg, alwaar ten overstaan van de wnd Deurwaarder A. van Vliet, tegen contant geld bij opbod publiek verkocht zullen worden A. Tapijten welke gediend hebben ter verfraaiing van de jl ge houden automobieltentoonstelling in de R.A.I B. Afkomstig van een bekende firma, welke door contractafname zijn voorraden via deze veiling wenst Ie spuien BELANGRIJK Daar de goederen op korte termijn verkocht moe ten worden zal reeds DONDERDAGMIDDAG te 3 uur tot vei ling worden overgegaan. Bezichtiging Donderdag van 10-2 uur. ALBERT H INEKE Makelaar en erkend Veilinghouder

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2