9 roen /wa in het harL, ROTERDDN Openbare vergadering „Humanitas' Vergadering N.V. T.E.S.O. bracht weinig nieuws Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Concert door Het Nederlands Kamerkoor TEXELSE itgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij lekhandel Drukkerij Bibliotheek 'au Bn Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 [ATERDAG 14 APRIL 1958 70e JAARGANG No. 7035 COURANT Verschijnt woensdags en saterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boer»»l- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. I 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Op de dinsdag gehouden openbare •rgadering van Humanitas" afd. Texel rak de heer N.F. A. de Graan over: /at wil en doet Humanitas". Het menselijk leven heeft diverse as- r^ftcten: lichamelijke, geestelijke en so la ale. Voor het lichamelijke deel tij ibben we een goed geoutilleerde ge- ndheidszorg en ook de geestelijke ver- rging is vrij goed ontwikkeld, maar de ciale kant komt in behandeling ten hter. Hier heeft men te doen met de ens met zijn zeden en gewoonten. En ist de bemoeienis met individu en ge- vej n is de kern van het maatschappelijk •rk. Mensen helpen die in conflict zijn dreigen te komen met de samenle- ng. Veel leed wordt veroorzaakt door rkeerde toestanden in huis, veroor- akt door de vrouw of de man. Hier- i*ag Kir hebben we maatschappelijke werk je ;rs nodig, maar ook gezinsverzorg- :rs, mensen die zich bezighouden met :oholbestrijding, hulp aan ongehuwde oeders etc. Vroeger leefden de mensen in een stige sfeer en geordende omgeving, iar burenhulp veel leed kon verhel- n. Thans is er een jachtige maat- dijl iappij, waar de industrialisatie en de ?k naar de stad velen van hun zeker- >pg id hebben beroofd, terwijl burenhulp actisch niet meer bestaat. In onze mo- Led^ me samenleving is maatschappelijk irk dan ook noodzakelijk geworden. Sociaal gezien is het dan ook dringend idig dat de mens in nood wordt ge lpen. En aan geestelijke steun is nog el meer behoefte dan aan financiële. Onderzoekingen hebben duidelijk aan- toond, dat de huiselijke toestanden n invloed zijn op de lichamelijke ge- ndheid, op arbeidsprestaties of op de rderingen op school. We hebben dan 2_ k school-, fabrieks- en ziekenhuis- latschappelijk werk. Dit is o.i. werk Jor het particulier initiatief, waarbij "1 overheid moet stimuleren. Als de j I erheid te veel helpt zal - de gemeen- eri lapszin nog verder verzwakken. De kerken hebben al heel vroeg hun e I ik begrepen. De hulp had echter veel- P 11 de vorm van liefdadigheid en de so- n I listen voor de oorlog zagen dit als >werk en hadden geen belangstelling, meenden dat betere lonen en arbeids- irwaarden veel meer zouden helpen, h werden voor de oorlog, ook door socialisten diverse maatregelen be- imd, die echter door het uitbreken de oorlog niet verwerkelijkt kon- worden. Tijdens de oorlog werden ter de ideeën verder uitgewerkt en 'eet na de oorlog kon „Humanitas" ook starten. Ons land is verzuild de kerken hadden ieder hun eigen fp, die geholpen werd met steun van overheid. Een grote groep buiten- kelijken stond daarbuiten en kreeg ts. „Humanitas" nu werkt voor deze ?ré yolkingsgroep. Eerst was de be ding een vereniging op socialistische Dndslag, maar tijdens de oorlog was inzicht verdiept en werden alle bui- ikerkelijken in de actie betrokken. 'Y^richters waren o.a. Dr. Drees, Mr. J. 't Veld en M. A. Reinalda. iHumanitas" is snel gegroeid, telt vele zenden leden en heeft 130 man per- ïeel in dienst, bestaande uit maat- lappelijke werksters, gezinsverzorg- &rs etc. Het is een organisatie van nsen, die zich gaat bezinnen op iale taak. Ze werken met vrijwilli- geleid en gesteund door mensen, een opleiding hebben gehad. Zij niet gebonden aan tradities en kun- met nieuwe methoden beginnen en aspecten in een organisatie „Huma- as". 'ij zijn begonnen met kinderbescher- *g, voogdijwerk, kinderhuiswerk, ge svoogdij. De Minister van Justitie 1 grote waardering voor het werk, t een aansporing is om op deze weg >rt te gaan. Uit het voogdijwerk eide het kinderhuiswerk, waarvan mooie tehuis „Ellenchem" het re- aat is. Binnenkort komt er een ^lO-paedagogisoh centrum voor zeer i olijke kinderen. Er zijn plannen tehuizen voor werkende jongens meisjes, ook voor debiele jongens en nne isje5 J de reclassering werkt Humanitas prettig samen met het genootschap ►r de reclassering. Ook aan bejaar- izorg wordt aandacht besteed. Kort ten doet aan algemeen maatschap- ijk werk met het doel mensen te hei- die in moeilijkheden zijn geraakt. Bij de grote groep van buitenkerke en ligt n grote taak. Om werk te kunnen volbrengen hebben de steun van alle niet^kerkelijken hg", aldus spreker. „Ook op Texel is groep vrij groot en ik doe dan ook dringend beroep op hen de afdeling jel te versterken, opdat deze zich ten ie kan ontplooien". i de zeer leerzame en heldere uit- eRing van de spreker werden nog t P vra§en gesteld, die door de ttx J naar genoegen werden ie voorzitter, de heer Wassenaar was r uigd dat deze avond zeer nuttig Nieuwe leden kunnen zich en bij W. Wassenaar, M. Bosma, lel, m- beant- fv mevr. J. de Jong-Jongeboer, mevr. Ellen-Verbrugge en A. Backer, die ook gaarne alle gewenste inlichtingen zullen verstrekken. De president-commissaris, de heer De Lugt kon donderdag een zeer groot aantal aandeelhouders het welkom toe roepen. Het verheugde hem zeer dat zovelen van hun belangstelling blijk gaven. Hij heette speciaal welkom de oud-president-commissaris, de heer Lap, die weer zover hersteld was, dat hij weer aanwezig kon zijn. Tevens de oud personeelsleden, de heren De Vries en Beumkes. En voorts het personeel. Hij bracht hen dank voor de wijze, waarop dit zijn werk heeft verricht, speciaal in de heel drukke zomer, met de toen nog beperkte middelen. We hopen dat dit met de nieuwe boot vlotter zal verlopen. De heer De Lugt vervolgde: De financiële resultaten van onze N.V. waren gunstig te noemen; er is een bruto winst van f 182000,waardoor het mogelijk was een afschrijving toe te passen van f 137.000,en nog een winst over te houden van f 45.000, De buitengewoon gunstige zomer heeft hiertoe veel bijgedragen en de uitvoering van grote werken zoals ruil verkaveling, waterleiding en dijken. De resultaten van het busbedrijf lij ken ook iets gunstiger, doch de afschrij vingen bedroegen daar slechts f 8500, bij gebrek aan nieuw materiaal. Dit jaar wordt echter een begin gemaakt met vernieuwing van het autobuspark, zodat de afschrijvingen dan weer veel hoger komen te liggen. Door deze gunstige ontwikkeling is, ondanks een sterke stijging van de uit gaven, een verhoging van de boottarie ven nog niet nodig geweest. De 12e oktober was voor TESO en Texel een hoogtijdag, daar op deze dag onze nieuwe veerboot „De Dageraad" in dienst werd gesteld. Naast veel lof werd ook veel critiek op ons nieuwe vlagge- scthip geuit. Ik geloof echter dat nu het schip verscheidene maanden dienst heeft gedaan en ook bij ijsgang uitste kend voldeed, de algemene opinie heel wat gunstiger geworden is. Deskundigen, die het schip bekeken hebben zijn vol lof over uiterlijk en uit stekende technische kwaliteiten en af werking. Niettemin blijven er altijd wensen en onvolkomenheden, maar als geheel prijzen wij ons zeer gelukkig met het bezit van dit mooie schip. Het grote struikelblok is echter de haven en de stoepensteigers, zowel op Texel als in Den Helder. De constructie I van deze stoepen is nl. zo, dat bijna een meter water overbrugd moet worden, terwijl de helling van de laagwater- stoepen zo steil is, dat zwaarbeladen vrachtwagens er nauwelijks of in het geheel niet tegen op kunnen komen. Wij betreuren het daarom zeer dat de Rijkswaterstaat indertijd ons verzoek om geen stoepen doch een ponton met brug of mechanische brug te maken, afgewezen heeft. Het motief om geen brug te maken was gelegen in de hogere kosten. Wij hebben toen aangeboden deze meerdere kosten voor onze reke ning te nemen, maar dit werd ook niet aanvaard. Er is ook weieens gezegd, dat TESO de huidige oplossing geaccepteerd heeft, maar hiertegen moet ik inbren gen, dat wij in maart 1955, dus voordat met de uitvoering der havenwerken was begonnen, een uitvoerig schrijven met al onze bezwaren naar de Rijkswater staat gezonden hebben. Hierin was ook opgenomen verlenging havenhoofden etc. De Rijkswaterstaat heeft ons echter toegezegd diverse verbeteringen te zul len aanbrengen, waardoor de moeilijk heden in de haven van Oudeschild, hoe wel niet opgelost, toch enigszins zullen verminderen. Onze samenwerking met de Rijkswa terstaat is dus moeilijk maar niettemin van prettige en vriendschappelijke aard. De achtergrond van al deze moeilijk heden is de eventuele haven aan het Horntje. Mocht dit onverhoopt door gaan, dan is TESO voor Texel verloren, daar dan de schepen en bemanning aan Den Helder gestationneerd moeten wor den. Dat dit het streven van de Rijks waterstaat is blijkt wel uit het feit, dat men nu al eist, dat slechts één schip plus de Voorwaars het gehele jaar door in de haven van Oudeschild mogen zijn. Dus TESO en Texel let op Uw zaak en tracht eensgezind de Centrale haven van Oudeschild te maken tot één grote handels-, vissers- en veerhaven. Zolang de „Dageraad" vaart is toch wel geble ken, dat de vaartijd maar een zeer on dergeschikte rol speelt bij de overtocht tussen Texel en Den Helder. Vooral daar het bestuur plannen overweegt om binnen niet al te lange tijd over te gaan tot aanschaffing van een schip rnet kop- lading, wordt het wel tijd dat we welen waar we aan toe zijn. Ik wens U een prettige vergadering toe en hoop op een prettige en zakelijke sfeer. (Vervolg zie 2de pagina) MOND- EN KLAUWZEER De burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat, volgens artikel 17 der veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, de eigenaar, houder of hoeder hiervan ter stond kennis moet geven aan de burge meester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Bij Koninklijk besluit van 23 februari 1922 (staatsblad nr. 80) is bepaald, dat de burgemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, indien hij verneemt, dat in zijn gemeente vee ver schijnselen van een besmettelijke vee ziekte vertoont, bij mond- en klauwzeer de volgende voorlopige maatregelen neemt: le. het de eigenaar, houder of hoeder ge lasten, het verdachte vee af te zonderen, totdat daaromtrent door de burgemees ter een nadere beslissing is genomen; 2e. het door 'het plaatsen van kenteke nen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door ae burgemeester. Texel, 11 april 1956. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING VERBODEN KIEVITSEIEREN TE ZOEKEN OF TE RAPEN Door de groepscommandant der Rijks politie wordt er de aandacht op geves tigd, dat het is toegestaan tot 13 april 1956 eieren van kieviten te zoeken en te rapen. Vanaf vrijdag (gisteren) is het dus verboden kievitseieren te zoeken of te rapen. Het vervoer buiten het veld van deze eieren mag geschieden tot en met zater dag 14 april 1956. Dus met ingang van zondag 15 april 1956 is het verboden enige handeling met kievitseieren te verrichten. De Groepscommandant, De Opperwachtmeester, J. Gulmans. GESLAAGD Te Den Haag slaagde voor het vak examen foto- en cinehandel J. van Wijk te Den Burg (N.V. Langeveld De Rooy). PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 14 april De Cocksdorp, bazar o.l. school. Oosterend, o.l. school, schooluitvoering. Zondag 15 april De Dennen, nabij „Californie", 2 uur Oefentrial motorclub Texel voor juni ores en beginnelingen. Maandag 16 april Den Burg, 8 uur, aula Dr. Jac. P. Thijsseschool, contactavond jeugdwerk. Woensdag 18 april Den Burg, Oranjeboom, ulo-uitvoering. Den Hoorn, tweede bijeenkomst Doops gezinde zusterkring. Donderdag 19 april Den Burg, De Zwaan, Onderlinge avond Kath. Arbeidersvrouwenver. Den Burg, Oranjeboom, cabaretavond O.S. O. Vrijdag 20 april Den Burg, Oranjeboom, ulo-uitvoering. Zaterdag 21 april Den Burg, Hotel Texel, 2,30-6 uur, re ceptie t.g.v. het 50-jarig bestaan van Het Witte Kruis". Den Burg, Hotel Texel, 8 uur, feest avond motorclub Texel. Den Burg, Oranjeboom, uitvoering Fan farekorps V.I.O.S. SVC-Nieuws De adsp. spelen hedenmiddag tegen Oosterend a, aanvang 4 uur. Vertrek om 3,15 uur van garage Barends. Dit wordt een zware opgaaf, dus aanpakken. Het eerste gaat naar JVC 1 op bezoek. We vertrekken om 10,30 uur van Dorp. Tex. Boys-nieuws Voor zondag is dan voor ons eerste elftal een zeer belangrijke wedstrijd vastgesteld en wel thuis tegen Foresters. Foresters heeft momenteel de leiding in onze afdeling met een voorsprong van 4 punten op no. 2. Ons elftal volgt op de derde plaats met 6 punten verschil. Daar in onze afdeling no. 2 ook nog een kans voor promotie maakt is het van zeer groot belang dat deze wedstrijd gewonnen wordt. Foresters beschikt over een prima elftal, dus wacht onze jongens een zeer zware taak. Doch in dien alle spelers zich voor 100°/o geven en in snel tempo de bal afgeven kan het een spannende en sportieve strijd wor den. De wedstrijd begint oml,30 uur. De adspiranten gaan zaterdagmiddag op bezoek bij De Koog-adsp. Jammer- genoeg kan deze wedstrijd NIET om 3 uur aanvangen, doch begint om 4.00 uur zoals aangegeven staat. We vertrekken om 3,15 uur per fiets vanaf de hoek van „De Zwaan". Terreindienst: M. Boogaard en A. Boogaard „Sanctus, Sanctus, Sanctus." Zo zou den we enkele regels vol kunnen maken. Het zijn de woorden van de 5-stemmige canon, waarmee „Het Nederlands Ka merkoor", onder leiding van Felix de Noble, het concert begon. Zacht van inzet werden deze woorden tot een machtig koor. Een prachtig begin in de oude Herv. kerk te Den Burg. Het was voor Texel wel een zeer bij zondere avond. Zo'n concert valt niet iedere week te beluisteren. We zijn er dan ook van overtuigd, dat de ruim 300 aanwezigen zeer hebben genoten. Het programma bestond uit 18 num mers. Prettig was de manier waarop de dirigent de nummers aankondigde. Noemen we enkele van de liederen, dan is het eerste het „Echolied" (Orlan do di Lasso). We stellen ons voor dat we buiten wandelen in Italië en horen daar de echo zo zuiver en goed, dat het ons boeide tot het laatste basta. Niet minder was, van dezelfde componist, „Serenade van een landsknecht". Dit stuk heeft ons wel bijzonder geïmponeerd. Hierna kwamen weer 2 kerkelijke liederen. Het eerste „So gibst Du nun mein Jesu gute Nacht", van J. S. Bach. We moeten hier eigenlijk zeggen J. S. Bach en zoon, want de oudste zoon heeft dit lied van z'n vader verder afgemaakt. Dit lied werd gevolgd door het meer bekende: „Ave Verum" van W. A. Mozart. Dit vers is overbekend. De dirigent kondigde hierna aan, drie liederen over dieren. We noemen hier van alleen het laatste: „Den Uil" van Alph. Diepenbrock. We zien de uil in de pereboom zitten, zijn poot breken en ma ken de plechtige begrafenis mee. Tot slot brengt dan het koor het woord amen dat was bedoeld als een satire. Na een korte pauze werd vervolgd met een lesje voor iedere Texelse zan ger. „Musiciens, qui chantent", Johan Wagenaar. Gij zangers die wilt zingen, moet niet de keel dichtknijpen. Moet luisteren en kijken. „Carillonage" van Henri Zagwijn, heeft ons ook betoverd. Machtig klonk het carrillon van stemmen door het, voor deze zang bij uitstek geschikt, kerkgebouw. Het beieren ging over in een vrolijk dansen op de maat. De vreugdevolle klanken van een carrillon, die de mensen tot blijheid brengen. Hierna 2 Negro-spirituals, bewerkt door Felix de Nobel. Deze geestelijke liederen zijn ontstaan bij de negers tij dens de slavendiensten. Zij maakten toen kennis met het Chr. geloof, wat hen bracht tot hoop op beter leven. De bijbelverhalen maakten grote indruk op hen. Het eerste vers klinkt ernstig en is gewijd aan een gestorven moeder. Het vers eindigt met de woorden halleluja, halleluja. Het 2de vers toont ons de grote fan tasie van de negers. Het klinkt vrolijk Voor vlijtige handen In het schoonmaakgetijHamea-Gelei S.V.O.-nieuws Hedenmiddag 4 uur komen de SVC- adsp. op bezoek. Doe allen goed je best, dan is er een kans. Het eerste krijgt het erg zwaar. ZDH is voor ons altijd al een zware tegen stander geweest, maar we zullen toch alles op alles zetten om te proberen een goed resultaat te behalen, aanvang 2,30 uur. Volgende week gaan we naar DWOV. Adsp. thuis tegen ZDH. S.V. De Koog Morgen speelt De Koog 1 zijn laatste competitiewedstrijd thuis tegen M O.C., aanvang 1,30 uur. De adsp. spelen heden om 4 uur thuis tegen Tex. Boys. Mocht er nog animo zijn voor de In terlandwedstrijd Nederland-Saarland op woensdag 6 juni te Amsterdam, geeft U zich dan even op bij de secretaris. S.V. Texel A.s. zondag speelt: Egmondia-Meervogels; Schagen-VZV Succes-Texel; DTS-WGW; Limmen- BKC. Adsp.: Flevo a-Texel a; ZDH a-Texel b; Succes c-Texel c. Voor Texel 1 mogen we een honderd procent inspanning verwachten, om al thans de goede 2e plaats te behouden. Zorg dus voor de punten, ze zijn nog steeds waardevol. Adspiranten, zorgen jullie voor prima uitslagen? en laat ons de kinderlijke opvatting zien van deze negers over de hemel. Het waren 4 verzen met een refrein dat al leen door de heren-zangers werd ge bracht. Het boeide ons wel heel bij- I zonder. Tot slot van dit concert werden 3 Ne derlandse liederen gezongen, allen be- j werkt door Felix de Nobel. „O, Heer, die daar des Hemels tente spreijt". Het lied van het roepen met luider kelen. Deze laatste verzen brachten ons weer terug uit het land van de negers in de Hollandse gemoedelijkheid. Burgemeester C. de Koning sprak hierna als voorzitter van de Culturele Raad zijn dank uit aan dirigent en koor leden voor het gebodene. Hij overhan digde hierbij het boek „Texel". Eén ding moet ons echter nog uit de pen. Wij zouden het geheel niet mis plaatst hebben gevonden als „Het Ne derlands Kamerkoor" met een applaus was beloond. Want ook het begin deed ons een beetje vreemd aan. Zonder een applaus (ook zonder een woord van wel kom) werd begonnen. Deze geweldig hoogstaande avond was het toch zeker waard geweest. 's Middags had in hetzelfde gebouw een jeugdconcert plaats. Dit werd bij gewoond door 300 scholieren. Ze kregen een eigen programma. j BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 april 1956 Geboren: Henriëtte Dorothea Maria, dv Nicolaas J. van Heerwaarden en Catharina D. Slot; Helene Martha, dv Aart Slegh en Elisabeth E. Dros. Ondertrouwd: Jacobus J. Bakker en Cornelia L. M. Buisman. Getrouwd: Willem A. Knappert en Elisabeth M. Witte. Overleden: Neeltje Witte, oud 87 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Johannes van der Meer, van Tietjerk- steradeel, Bergum, Ritskeloane 6 naar E 27 <salonwagen). AANSLUITING WATERLEIDING Het Texelse kantoor van de P.W.N. meldt nog dat de volgende plaatsen en wegen aan de waterleiding kunnen wor den aangesloten: Den Burg, De Koog, Oudeschild, Schilderweg, Schansweg, Doolhofweg, Kogerweg, Westerweg door Waalenburg ten zuiden van Pijpersdijk, I Pijpersdijk, Dorpsstraat in De Waal, l Oosterend en Oost, Waalderweg, Tien- hovenweg, Oosterenderweg, Genteweg, J Polder 't Noorden, Postweg Eierland, Molenweg en Dorpsstraat te De Cocks dorp. Aansluiting aan te vragen via Uw wa- terfitter. EINDEXAMEN LANDBOUWSCHOOL Voor het gehouden eindexamen van de landbouwschool te Texel zijn ge slaagd: Jacob en Kees Hoedjes, Pietershoeve, Eierland; Dik van Heerwaarden, De Waal, Siem Plaatsman, De Waal; Jan Uitgeest, Flora, Kogerweg; Kees Witte, Den Hoorn; Dirk Lap, Hoorndernieuw- land; Chiel de Graaf, Weilust, Eierland; Kees van de Werve, Witte Hoek; Henk Troost, Witte Hoek; Jan van Heerwaar- den. Axel, Witte Hoek; Anton Smit, Zevenbergen, Eierland; Maarten Stoep- ker, Aurora, Kogerweg (no. 1, gem. 8,875); Dirk Eelman, Den Burg; Henk Stark, Oosterend; Jacob Kager, Het Noorden; Siem Witte, Den Burg; Piet Bakker, De Westen; Joop Stolk, Witte Hoek; Gerard Kuip, Op Ruimte, De Westen; Paul Kikkert, Zuid Eierland; Meijert de Waard, Witte Hoek. Bevorderd van de derde klas naar de vierde klas: Piet van Leeuwen, P.H. Polder; Jan Bakker, De Waal; Jaap Boersen, Zeven huizen; Bertus Hogewoning, Den Burg; Piet van Rossem, P.H. Polder; Jaap Smit, Zevenhuizen; Marius Vermeulen, Oudeschild; Guus Dekker, Den Hoorn; Gerard Smit, Oosterend; Aad Zegers, Eierland, Kees Huisman, Den Burg; Anton Witte, 's Hertogenbosch, Eier land; Johan Henstra, De Koog; Dirk Witte, Oosterend; Paul Kikkert, Zuid- Eierland. Het aantal geslaagden voor het eind examen is 22. Dit is een record. Het hoogste aantal was voordien 19 in het jaar 1941. In het jaar 1953 waren er 21 candida- ten, doch hiervan slaagden er slechts 18. Dit jaar slaagden alle cursisten. Dat is nu 13 maal voorgekomen van de 24 maal, dat diploma's zijn uitgereikt. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen >ett gevoelige maag verdragenl

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1