ËÏFlïETTi DDD ij «O. id De positie van de Nederlandse paardenfokkerij ts* FffAPLEUtB*0 Bonte avond in de o.l. school ten bate van de schoolreiskas LAMMERENVOERBAKKEN GAASBAKKEN Uitstapje in de lente Maak er foto's van Langeveld De Rooij iüftwj&unLobtec! INVERBO Huidgene^ing t Nooidhollaridse eiland Ht t portret in Monaco tweede blad TEXELSE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1958 Vrijdag- en zaterdagavond hebben de terlingen van de o.l. school te Ooster- Ld een toneelavond gegeven onder lei- ing van mevr. Rappart, hoofd der :hool, mej. Agter en meester Bakker. Mevr. Rappart verheugde zich over de ote belangstelling. Zij richtte een bij- nder woord van welkom tot de geno- gden. „Maar het is wel met enige hroom, dat we voor 't voetlicht komen: ons is het werkelijk éven spannend het moment voor de tewaterlating n een schip: zal ie blijven drijven of nken?Nu, het „schip" is blijven ijven en heeft haar reis met vlag en impel gemaakt, want de aanwezigen ben een genotvolle avond mogen be ven. IjKH IB Geopend werd met het variété-theater i an Poedel en Doedel. Iedere schets te erd met trompetgeschal aangekondigd, on da Renout ontpopte zich als een ta- edi ntvol pianiste. Vervolgens vroeg de 3V( azendokter de aandacht. Hij wist iedere waal te genezen. Vijf meisjes ontwaak- J n als bloemen uit haar winterslaap, ?n quintet jongens vertelde ons wat je ig j school wél en wat je er niet moogt on; oen. De rassendiscriminatie werd óók 5j yen belicht. In Oosterend bleken ze :ijei aar gelukkig fel tegen gekant te zijn. SS€ iezellig was ook de muziek van het h ianoduo, dat „medewerking" kreeg van rSt vee dwaze clowns. Ook het stukje „De oetbalster" viel goed in de smaak. De liefown Doedel bleek ook muzikaal te zijn samen met Ada Renout gaf hij een •achtig nummer fluitspelen weg. Een ttal meisjes toonde haar kunnen op t terrein van de gymnastiek. Onge- ijfeld leden van de Oosterender gym- istiekvereniging! Poedel en Doedel gingen dat eventjes i-apen, maar ondervonden, dat in dit val oefening de kunst moet kweken; at sloegen ze een raar figuur, letterlijk figuurlijk. De grote verrassing was het spook: levr. Rapart had in de gang een spook itmoet. Spoken is bij de wet echter erboden en dus moest dit „geval" even ithuld worden. Men vermoedde, dat 'n kend Oosterender de bedrijver was. ijf personen werden uitgenodigd op et podium te komen om uit te vissen ie deze griezelige verschijning op zijn ïweten had Na 17 vragen had men iet. (Op de tweede avond was men er na 4 vragen!) In de pauze kon thee worden gedron- ndelen en een lootje worden gekocht. mij |- TE KOOP jonge hennen 9 weken f 3,50 P Keijser, Schiiderweg Hierna zagen wij het leuke toneel stukje „Jan van der Kant" in 7 bedrij ven. De ruime schoolzolder - waar het feest gehouden werd - leende zich uit stekend voor de opvoering. Wie lootjes hadden gekocht stonden er goed op, want er waren liefst honderd prijzen. Vele van de prijzen waren door de leerlingen zelf gemaakt, zoals fi- guurzaagwerk, van boetseerklei gemaak te voorwerpen, maar ook andere prijzen gingen naar de gelukkige winnaars: een fietsband, nylonkousen, een schort, een fles wijn, een baddoek (het wordt al weer wat voor het Oosterender Wadden- zeebad), sokken enz. Ook „de" traditio nele taart ontbrak niet: het was in dit geval mej. G. v.d. Vis, die met haar neus in de (room-)boter viel. Dubbel en dwars verdiend, want zij heeft heel wat liedjes op haar accordeon gespeeld! De tweede avond ging de taart naar de heer C Dijker en Wim Renout. De feestavond werd door mevr Rap part met een tot weerziens op de vol gende gesloten. Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Kennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds j Rennies bij de hand! i CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 april Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Inenting tegen pokken enz. Deze keer is er tijdens het consultatie bureau weer inenting. Deze beginnen om 1 uur voor de kinderen die deze week het bureau niet bezoeken. Fa FRANS ZEGEL Kz. bed Verzeker U van tijdige levering Bestel nu uw bij de „ELKA" N V Lissesche Kistenfabriek Als het seizoen aanbreekt loopt de productie vast en de prijs is nog niet verhoogd Bovendien ontvangt u dan het beste wat er op dit gebied gemaakt wordt Spoedige bestellingen worden ingewacht bij de agent voor Texel R. J Timmer, Weststraat 8, Den Burg Alle materiaal bij Den Burg - Telefoon 11 parti I 80/9 VOOR 1001 KARWEITJES IN UW HUISI kan ernstige ongelukken ver oorzaken. Terwille van Uw gezin is het noodzakelijk deze zo spoedig mogelijk „muurvast" te zetten. U kunt dit nu zelf doen met het nieuwe wondermiddel „ALABASTINE". Met een pak,.ALABASTINE" in huis bent U Uw eigen stuctdoor, schilder en timmerman. noopt •T BH 1 orobist UZtRHANOEt- 0F VERU"mKtL BOUWVERGUNNINGEN Jacob Boon, O 146, bouw bloembollen- schuur; Personeelsvereniging van het P.W.N., bouw kamphuisje Everstekoog. FILMNIEUWS: LEVENSROMAN RICHARD TAUBER Zij, die de levensroman van de grote componist Verdi hebben aanschouwd, zullen nu zeker geen verstek laten gaan, want de zanger Richard Tauber is vooral bij de vooroorlogse generatie buitenge woon geliefd geweest. En nog smullen zij van de grammofoonplaten, waarop Tauber zijn liederen zingt. In onze herinnering leeft nog voort het „Duet met zichzelf", dat ons bekoor de; 'n gouden stem en zuiver tweestem mig gezongen. En van deze zanger is dus een rolprent vervaardigd, van zijn leven en werken. De thans zo populaire tenor Rudolf Dchock vervult de hoofdrol met als tegenspeelster Annemarie Duringer. De levensroman van Richard Tauber zal, gezien het ongekende succes in di verse plaatsen van ons land, ook hier wel veel belangstelling trekken Het is een van de films, welke ons niet spoe dig uil de herinnering zal gaan. Nederlands nieuws: O.a. Internationale kampeer-rallye op „Duinrell" bij Wassenaar; De foto-ten toonstelling „Wij mensen" te Amster dam. Wereldnieuws: O.a. Monaco bereidt zich op het Prin selijk huwelijk voor; Grace Kelly uit Hollywood in New York aangekomen; Internationale skiwedstrijden in Polen. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bodaart. de zlekteklemon worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM S.V. Texel Uitslagen van zondag j.l Succes- Texel 42; Flevo a-Texel a 12; Suc ces c-Texel c 11. Het eerste elftal verloor, naar wat wij er zo van gehoord hebben, geheel tegen de verhouding in, met 42 van Succes. In het veld werd er door ons voortdu rend beter gespeeld, maar reeds bij de rust keken we, door ernstige fouten van de verdediging, vooral Bertus had zijn dag niet, tegen een hopeloze 40 ach terstand op. In de voorhoede werd vlot gecombineerd, maar de afwerking laat nog veel te wensen over. Nico Veldstra en Bob zorgden voor twee goede tegen- punten Adspiranten a trok, overigens geheel onnodig, met 10 man naar Flevo, terwijl er bij c een reserve aanwezig was. Ér werd toch nog met 21 gewonnen. Het c-elftal speelde zijn laatste com petitiewedstrijd en deelde de punten met Succes. Na een zwak begin, wat al da delijk een 10 achterstand opleverde, kwam men er steeds beter in en Piet zorgde met een mooi schot voor de ge lijkmaker. Overigens kunnen wij Ovrer de prestaties van dit elftal, dat groten deels uit jongens van 12 en 13 jaar be staat en meestal tegen zwaardere tegen standers moest spelen, tevreden ziin. Van de 18 wedstrijden werden er 10 gewonnen, 5 gelijk gespeeld en 3 ver loren, doelgemiddelde 36 voor en 18 te gen Waarschijnlijk eindigen de jongens hiermede op de derde plaats. Handbal. De dames D. Dros en G. Saai namen deel aan de technische dag van de afdeling Alkmaar van het Ned. Handbalverbond, die te St. Pancras werd gehouden, 's Morgens een zware trai ning van een dik uur onder leiding van een bondsoefenmeester en 's middags 'n onderling partijtje. Uit de uitslag 1410 blijkt wel dat de aanvalsters de verde digingen verre de baas waren. Het ge heel was een zeer nuttige en vooral leerzame dag. Het is voor ons dan ook onbegrijpelijk dat niet alle uitgenodigde dames aanwezig waren. Het tweede elftal speelde vrienschap- pelijk tegen GDS en verloor met 52. De lange rustperiode zal aan het matige spel wel niet vreemd zijn. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Cornelis van Lenten, lichting 1956. Met ingang van 15 aDril 1956 voor 1 jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke on misbaarheid. Bij beschikking van 9 april 1956 no. 706805. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan. voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genoman, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afH militaire zaken van de secretarie de zer qemeente. Texel, 16 april 1956. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING Een beroep op merriehouders j Ir. Groeneveld, rijksconsulent voor de i paardenfokkerij, Den Haag, wijst er merriehouders op, dat zij in 1955 slechts 36.000 merriën lieten dekken, terwijl zij samen 188.000 merriën van 3 jaar en ouder ter beschikking hadden. Het zou, alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, niet bezwaarlijk zijn geweest 50 60.000 veulens te fokken. Dit geldt ook voor 1956. In 1954 zijn naar schatting geboren 26.000 veulens, waarvan naar schatting ca. 10.000 geslacht zijn en 16.000 aange houden. In 1955 waren het er naar schat ting 20.000, waarvan ca. 6500 geslacht en 13.500 aangehouden Waar moet dat op deze wijze heen met de paardenfok kerij? Waarbij kómt, dat veel meer veulens hadden kunnen worden aangeboden voor de slacht. De prijzen waren toch aantrekkelijk genoeg; ze stegen van 1.80- 1.90 in 1955 tot 2-2.10 en liggen thans nog hoger, tot 2.25. Er was bepaald schaarste op de slachtveulenmarkt In 1954 werden geslacht 34.000 paarden van 1 jaar en ouder, in 1955 rond 29.000 tegen prijzen die opliepen van 1.55 - 1.85 tot 1.80-2 Terwijl bovendien nog inge voerd werden resp. 3305 en 2850 stuks plus nog 3650 en 3300 ton paardevlees. In de omringende landen doet zich schaarste aan paarden gelden. Ook in overzeese landen is het steeds moeilijker aan paardevlees te komen. Daarbij komt dat onze uitvoer toenam, in 1954 en 1955 met resp. ruim 1400 en 2100 paarden. Een aanwijzing, dat het buitenland door de schaarste betere prijzen kan betalen. Ook op de gebruikspaardenmarkt heerst schaarste De prijzen van voljarige paarden zijn van 1954 op 1955 opgelopen met f 50- f150. Op dit ogenblik liggen ze nog aan merkelijk hoger. Bovendien is een goed gebruikspaard moeilijk te vinden. Aan paarden boven 3 jaar vond in 1955 een uitstoot plaats van rond 24.000 stuks, terwijl de aanvulling (met 3-jari- ge paarden) slechts 12.000 stuks bedroeg. Deze uitstoot zal onvermijdelijk in de komende jaren toenemen, omdat er in verhouding zeer veel paarden bij zijn, Huidzuiverheid- Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Puroi poeder ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 april op om 5.31 uur en gaat onder om 7 5? uur. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 april 5.35 en 17.30; 22 april 6.40 en 18.35; 23 april 7.35 en 19 30; 24 april 8.15 en 20.15; 25 april 8.50 en 20-5526 april 9.25 en 21.30; 27 april 9.55 en 22.05 28 april 10.25 en 22.40. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. x VC-Nieuws De adsp. spelen hedenmiddag om 4 uur tegen Tex. Boys a thuis. Het tweede gaat voor een vriend schappelijke wedstrijd naar De Koog 2, aanvang 2,30 uur. A.s. dinsdag vertrekt onze midvoor naar Zrjn nieuwe vaderland Australië. Wim een goede reis en veel succes. Zo heeft men dan besloten om het eiland Marken aan Noordholland te kop pelen. Dit is geen groots karwei, zelfs een peuleschil vergeleken bij het leggen van de Afsluitdijk, maar voor ons Texe laars is dit toch wel een bijzonder feit, want als straks Marken géén eiland meer is zal Texel het enige Noordhol landse eiland zijn. Vroeger was onze provincie vier eilanden rijk: Vlieland, Texel, Wieringen en Marken. Vlieland wezen ze op zekere dag aan Friesland toe, Wieringen werd aan het Vasteland van Noordholland geklonken en later nog eens met een tweede hechting aan Friesland, zodat er voor die mensen daar - op Wieringen dan - de aardigheid goed af was. Texel, 't enige Noordhollandse eiland Ligt hierin niet een mooie gelegenheid voor propaganda door onze Texelse VW? Het enige, doet dit woord niet de begeerte toenemen, want het exclu sieve trekt exclusief, niet waar? Lang zal Texel nog wel het enige Noordhol landse eiland blijven ook, want van du de inpoldering van de Waddenzee zien wij vooralsnog met veel komen; dat zal de tijd van velen onzer wel duren en wie dan pensiongasten houdt, die dan maar ziet hóe hij Texel als vakantie oord moet annonceren. „Komt naar het enige Noordhollandse, duizend jaar oude eiland: Texel". Wij vinden dit een mooie slagzin en hopen, dat de belanghebbenden er hun voor deel mee kunnen doen. die tijdens de bezetting zijn geboren; dat worden langzamerhand 11-jarige en oudere paarden. De mei-telling 1955 gaf, vergeleken met 1954, aan dat er 12.000 paarden van 3 jaar en ouder, 2000 tweejarigen, 5000 éénjarigen en 3000 veulens, in totaal 20.000 paarden minder waren. Dat gaat te snel!! Aan de daling in de groep 3- jarige en oudere paarden kan de fokker niets doen, aan de te geringe aanvulling wél. Van de 13.000 in 1955 getelde veu lens zullen wij er als driejarigen stellig niet meer dan 10.000 terugvinden. Een voor de volgende 3 jaren derhalve zeer onvoldoende aanvulling. Men kan het er op wagen te veronderstellen, dat binnen 3 jaar het aantal paarden van 3 jaar en ouder van 188.000 zal dalen tot 140.000. Merriehouders kunnen, gesteund door de ontwikkeling in de prezen, het ver trouwen opbrengen dat ons land ten minste een werkende paardenstapel van 140.000 stuks behoeft. Maar dan moeten ze ook overtuigd zijn dat het thans lo- nend is een veulen te fokken en daartoe dit jaar hun merriën laten dekken. Er zullen in een reeks van jaren alleen om de uitstoot te vervangen jaarlijks meer dan 20.000 veulens nodig zijn. De slachtmarkt zal stellig 10.000 veulens tegen goede prijs blijven opnemen. Zo zouden 30.000 veulens gemakkelijk afzet vinden en zijn wij op ons uitgangspunt 1 terug, dat 50 k 60.000 dekkingen alles zins nodig zijn om een prijsstijging te voorkomen, waarbij de concurrentie -met andere vleessoorten en met de motor- tractie niet meer kan worden volge houden. Daarbij komt nog, dat om sanitaire redenen besloten werd op 1 juli de in voer van hitten stop te zetten, terwijl de ingevoerde slachtpaarden direct naar 'n cjuarantaincstal en vandaar rechtstreeks naar het slachthuis moeten, hetgeen deze handel veel stroever zal maken. Ook in deze uitval aan paardenaanbod zal moe ten worden voorzien. Alles wijst er dus op, dat er voor merriehouders alle aanleiding bestaat dit jaar het aantal dekkingen sterk op te voeren. (De Nieuwe Veldbode). En tóch kwamen wij dezer dagen in 'n groot blad de naam Texel tegen: wij lazen, dat in het paleis van prins Rainier III van Monaco het portret hangt van een vervaarlijk heerschap, die naar de naam van Louis I heeft geluisterd en i die ook Texel met een bezoek heeft ver eerd. Wij waren over dit feit ~eer ver- blijd, want Monaco, prins Rainier III en j zijn vrouw staan thans in het middel punt van de belangstelling, duizenden mensen hebben getracht 'n glimp op te vangen van het bruidspaar, dat de echt ging vieren in het schone paleis op de rots, dat tevens - maar uiteraard niét I tijdens de bruiloft! - voor een ieder te gen twee kwartjes entree te bezichtigen is. En duizenden bezoekers krijgen dus gelegenheid om het portret te zien van Louis I, die eens voet op Texels kust I zette. I Als toerist? Nee, dat was in die tijd - de zeventiende eeuw - neg onmogelijk, i want de V.V.V. Texel is nog geen halve i eeuw oud. j Van deze Louis I wordt verteld - en f dat schijnt onder het portret te staan -, dat hij op 13 juni 1666 onder Texel op een Frans schip tegen onze Michiel Adriaanszoon De Ruyter slag geleverd heeft. Het Franse s.hiu vloog in de lucht, maar Louis I bracht het er won- dergenoeg levend af. De admiraal van de Stalen nam hem aan boord en bracht hem gevankelijk op Texel aan wal. Uit het artikel, dat ons deze bijzonderheden geeft, kunnen wij niet opmaken of er nog meer over deze Louis I bekend is, waór hij gevangen gezeten heeft en hoe lang. Ook weten wij niet of hij hierin gevan genschap is overleden en zo ja, waar hij zijn graf vond. Mochten er lezers van dit blad zijn, die toevallig een bezoek aan het paleis van de prins van Monaco gaan brengen, gaarne vertrouwen wij grondig op de hoogte te worden gesteld van hun be vindingen! Het paleis zelf is gemakkelijk te vinden, want Monaco is niet veel groter (of zelfs kleiner?) dan Den Burg. Wat de historie van de rots van Mo naco zelf betreft: Zo'n duizend jaar geleden verwierf de Genuese familie Grimaldi het recht om zich op die plaats te vestigen; de zee vaarders die dit deel van de Middel landse Zee frequenteerden, hebben er van geweten! Want hoe schoon de leu zen ook waren waaronder de Grimaldi's uitvoeren om tol te heffen van voorbij varenden, het kostte altijd geld. Wat de kasteelheren te kort kwamen verkregen zij door zich en hun mannen te verhuren als krijgslieden. De Franse Revolutie verjoeg de vor sten van hun rots en toen ook voor hen de Restauratie was aangebroken bleef hun slechts een heel klein stukje grond rond de berg over. Het was ook niet meer de juiste tijd voor piraterij, noch voor het leveren van huurlingen. Vijftig jaar lang leefden de Grimaldi's als arme boeren in het vervallen paleis en hieven zulke zware belastingen op de olijven en de vijgen van hun onderdanen dat de jonge kerels naar Marseille gingen om een dagloontje te verdienen. tegen pfjnen Ep ITTF (5 KJ Hoofdpijn,"griep, kiespijn, IX U I faa IX kJ kJ I ^1 rheumatische pijnen. wordt door de meest gevoelige maag

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3