roert /wa in het harL, «BE De „Jan Drijver school is een der modernste van ons land Minister Suurhoff opende waterleidingbedrijf f Saterdag 28 april 195e TEXELSE 70e JAARGANG No. 7039 COU RANT Jitqave N.V. v.h. Langeveld de Rooij öekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652. - Abonn. pr. 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. er is het grote momentwaarop mevr Drijver-Dijt de naam onthult van de lijifJ. school annex kleuterschool en gymlokaal van Den HoornRechts de heer Drijver. Precies 77 jaar nadat Den Hoorn de hebben Het werk werd in massa opge- irste steen zag leggen voor een nieuwe I dragen aan de heer C. H. F. Duin, de L school aan de Dorpsstraat werd op verwarmingsinstallatie aan de heer J. nsdag 24 april 1956 de nieuwe school t Schoo en de vloerbedekking aan de Ned. nex kleuterschool en gymlokaal ge- i Vloerenindustrie te Schiedam. olj 1 ite >enc^- ^oe traai dit complex naar archi- l u herinnert zich nog de „strijd wie ld duur van de heer E. A. Riphagen ge- van twee het eerst een nieuwe school arden is, hebben wij reeds in ons vorig j rijk zou zijn> Den Hoorn of De Koog Het g immer verteld. Het is letterlijk rschil van dag en nacht. Om dit grote verschil, deze geweldig jote overgang en vooruitgang te accen ten, waren de genodigden en de leer- igen verzocht op de feestelijke 24ste ril samen te komen bij de oude school einde vandaar in feestelijke optocht lar het nieuwe gebouw te wandelen. De zwaaide enthousiast met de vlag- ftjes naar de vele dorpsgenoten, die de t gadesloegen en die gedacht zullen •ben: „Deze kinderen staan er nu iel wat beter voor dan wij vroeger!" it fanfarecorps D.E.K. blies vrolijke iziek en zo trok men naar de nieuwe iOlen. Daar werden de kinderen in 'n b-l|ige rij opgesteld, de kleuters voorop. Mevr Drijver-Dijt werd verzocht de lam te onthullen, die tot dat moment >g door het rood-wit-blauw was gedekt. Toen de vlag weggleed zagen wij de tam „Jan Drijver School 0.1.5." Vervol boden Cor Piet Koopman en Micp imandeur de heer J. Drijver op rkassen met groen-zwarte linten een laatste dorp won „de race", maar burge meester De Koning kon nu vaststellen dat Den Hoorn om dit verlies stellig niet rouwig zal zijn, ja er zich zelfs gelukkig mee mag prijzen, want sinds de bouw van de nieuwe Koger o.l.s. heeft zich 'n ontwikkeling voorgedaan, waarvan De Koog jammergenoeg niet heeft kunnen profiteren. Hetgeen in Den Hoorn tot stand is gekomen loopt aanzienlijk voor uit op de moderne onderwijsvoorzienin gen en de heer Riphagen heeft deze ge dachte zeer goed uitgewerkt. Ook de outillage voor het gymonderwijs is zeer geslaagd. Had men twee jaar eerder kunnen bouwen dan had men dit niet be reikt enals men twee jaar had moe ten wachten zou men een en ander even min op deze wijze hebben kunnen uit voeren. Ons land verkeert door de grote ellende op het gebied van de volkshuis vesting in een soort alarmtoestand, die maakt, dat t.a.v. de gebouwen in de schoolsfeer belangrijke bezuinigingen en een 1 beperkingen moeten worden opgelegd, de die hun terugslag op het onderwijs zul- :utel van het complex aan. En daar len hebben. Intussen acht ik het een ipte de heer Drijver naar voren om 1 slechte vorm van bestuur, dat men de |h gebouw officiéél te openen: Intussen idden Jan Dros J. A.zn. en Juul Tim- ir Hzn. zich bij de vlaggemast opge ld en begonnen op een teken van ■ester Gottschal de driekleur met ke bewegingen naar de top te hijsen, 'oen dat zover was speelde het mu- corps „Hollands vlag je bent "mijn Tie". 'e heer Drijver richtte zich toen al- eerst spontaan tot de leerlingen: „Jul- hebt de oude school verlaten en de uwe gaan juliie straks betrekken. Ter egenheid hiervan bied ik jullie de los van zes vogeltjes aan. Ik hoop, 1 jullie ze in de natuur zult leren ken- maar je kennis niet tot deze zes leitjes beperkt blijft: op ons mooie ind broeden namelijk wel honderd •rten vogels. Probeer ze niet alleen te ;n kennen, maar ga ze óók bescher- haal geen nesten uit, bedwing je «wsgierigheid zelfs en laat de vogels "ig broeden. Dan zal Texel het Vogel end kunnen blijven". 'erwijl de muziek de mars „Die Alte irde" ten gehore bracht, namen de genodigden het prachtige en prach- gelegen gebouw in ogenschouw. Wij •rden compliment op compliment, be- 'ndering op bewondering, vervolgens begaf men zich naar het jsal van de eerste klas. burgemeester De Koning opende de van sprekers. Hij deelde mee, dat de ■Pecteur voor het rijksschooltoezicht, heer H. M. Bos, bericht van verhin- j 'lng had gezonden, ook mej. A. Stoll, n v P^ctrice bij het kleuteronderwijs en heer J. van Drunen, consulent licha- ■hjke opvoeding waren tot hun spijt "mnderd de plechtigheid bij te wonen jrgemeester De Koning liet allereerst voorgeschiedenis de revue passeren ^en tot het leggen van de eerste kan overgaan moet er, vooral te- r-dig, een onvoorstelbaar aantal aelmgen worden gepleegd. Op 10 •ruari 1055 kon de aanbesteding plaats Igd' noodzakelijke bezuinigingen wil door voeren ten koste van het onderwijs. Burgemeester De Koning complimen teerde de Dienst van Gemeentewerken, de aannemer en onderaannemers en de andere firma's voor hetgeen hier bereikt is onder de prettigste vorm van samen werking. De dienst plantsoenen zal hier eveneens een belangrijke bijdrage kun nen leveren. Wat de naamgeving betreft: het is buitengewoon aardig, dat Den Hoorn zelf deze gedachte naar voren heeft gebracht. De heer Drijver heeft door zijn verdien stelijk werk wereldnaam gemaakt en de Oudercommissie had m.i. dan ook geen betere keus kunnen doen. Ik draag de school hierbij over aan de goede zorgen van de gehele Hoornder d orpsgemeenschap. Hierop werd het woord gevoerd door de heer J. Drijver, die het een bijzondere verrassing noemde, dat men besloten had zijn aam te verbinden aan de nieu we school van zijn geboorteplaats Waaraan heb ik deze onderscheiding echter te danken? Op het gebied van het onderwijs zelf heb ik mij in ieder geval niet verdienstelijk gemaakt al was ik dan jaren lid van de oudercommissie te Sant poort Ik heb echter wel steeds getracht de jeugd te winnen voor de zaak van de vogelbescherming. Blijkbaar moet deze onderscheiding dan worden opgevat als een blijk van waardering voor de be scherming van de vogels in het algemeen en voor die van Texel in het bijzonder Ondanks het vele schoons, dat ik in ons land en verder heb gezien is er een plek je, dat altijd een voorname plaats in mijn hart is blijven innemen: Texel, dat mij een bron van levensvreugde heeft gege ven En dat Texel meer en meer bekend wordt daar mogen wij dankbaar voor zijn, maar wil Texel zijn roem behouden dan dient het toerisme hier te blijven vinden een uniek landschap en een rijke flora en fauna. Allen, die hebben bijgedragen tot deze VAKMAN IN HET ZILVER De heer G. Dekker, Oudeschild, heeft 19 april zijn zilveren jubileum gevierd als metselaar in dienst van de firma wed. I. Voigt, Den Burg. Zijn patroon verraste de jubilaris met een enveloppe met inhoud, terwijl zijn collega's de fa milie Dekker een fraai theeservies met bijbehorende lepeltjes aanboden. Nog vele jaren en. vele huizen jubilaris! DE VISSERIJ OP DE WADDENZEE De visserij is na de winter zeer slecht geweest. De wulken waren verdwenen, zodat het niet de moeite loonde tot de sluiting van het seizoen te vissen. De vangst op garnalen levert ook al geen dikke boterham op. Door de grote vangsten elders zijn de garnalen hier vaak onverkoopbaar, waardoor ze als puf afgeleverd moeten worden. GESLAAGD Aan de R.K. Landbouwwinterschool te Hoorn is geslaagd Henk Bakker, „De Atlas". Bevorderd van de le naar de 2e klas: Cor Veeger, De Westen; Henk Smit Pzn, Zuid-IIaffel en Cees Kuip, „Rozenburg" „INSTUIF" DEN BURG Dit weekend is de „Instuif" Nieuw- straat, Den Burg, voor het laatst in dit winterseizoen geopend We verwachten zondrgavond alle bezoekers van deze winter. S.V. Texel A.s. zondag: Watervogels-Texel. Texels laatste competitiewedstrijd. Texel 2 vrij. Adsp.: Texel b-De Cocksdorp a. We mogen verwachten, dat Texel het sterk zal proberen om als goede 2e op de ranglijst te eindigen. Ons lid van de elftalcommissie, de heer G. Dros wordt na een chirurgische be handeling in het „Lidwina Ziekenhuis", Den Helder, verpleegd. De laatste be richten luiden bevredigend. Namens alle leden een spoedig en algeheel herstel toegewenst. Op 2 en 3 juni vindt een sportuitwis- seling plaats onder auspiciën van de Texelse Sportraad, met het sportcentrum Purmerend. Reeds nu wekken we ieder op als gastheer en -vrouw te willen op treden. onderscheiding, mede namens mijn vrouw en familie mijn hartelijke dank. Wij verheugen ons erop, dat wij weer (althans gedurende de zomermaanden) inwoner van Wijk H. zijn geworden en wij hopen dat nog lang te mogen blijven. Vervolgens stond de heer Drijver nog even stil bij diverse hoogtepunten van zijn onbezorgde Texelse jeugdjaren. De scholen zijn veranderd en de mensen zijn veranderd: meer en meer drong het be sef door wat het milieu voor het kind betekent, niet alleen voor het kind zelf, maar voor diens hele verdere leven. Dit complex kan zich meten met het beste wat in ons land gebouwd is; gezel lig van inrichting en met een uitzicht van Wittenol tot Erfpacht. Licht en lucht, voor de jeugd een tweede tehuis. Wij noemden onze school zonder over drijving het hok. De kinderen zullen met genoegen naar deze school gaan en het milieu zal van grote invloed zijn op de resultaten van het onderwijs. Mijn dank gaat in de allereerste plaats uit naar het gemeentebestuur. Moge deze school de christelijke en maatschappe lijke deugd hoog houden en opleiden tot nuttige elementen in de samenleving en hier tot in lengte van jaren staan als een symbool tevens van de eensgezindheid die Den Hoorn altijd heeft gekenmerkt tot op deze glorievolle dag Hiermede verklaar ik de „Jan Drijver School" voor geopend. Hierna werd het woord gevoerd door de heer A. Slegh, voorzitter van de Oudercommissie, die alle instanties har telijk dankte en de school gaarne over nam. Spreker feliciteerde het personeel met dit prachtige gebouw. Het zal een feest voor de jeugd zijn hier naar school te mogen gaan. Het bezit van zulk een fraai complex vervult ons met trots en blijdschap. Ik dank dan vooral het ge meentebestuur, dat gevolg heeft willen geven aan ons verzoek inzake de naam geving. Namens het dorp bood spreker een elektrische klok aan. Spreker richtte zich ook in hartelijke bewoordingen tot de uitvoerders en aan allen, die deze feestdag hebben helpen organiseren. Ten behoeve van de schoolbibliotheek bood spreker namens de O. C. een bedrag van f 25,aan. Mevr. Bruin-Trooster sprak als voor zitster van het Kleuterschoolbestuur Een buitengewoon mooie kleuterschool. Oprechte dank voor de moeite en activi teit, die de betrokken instanties aan de dag hebben gelegd. Ik dank ook de N.H. Gemeente, die ons geruim? tijd „Ons Huis" ter beschikking heeft gesteld. Het beheer van de kleuterschool draag ik thans over aan mej. R. Slegh, die zater dag geslaagd is voor het praktijkexamen. Dat je nog vele jaren met het meeste plezier je taak zult kunnen verrichten. De ouders zullen hun kinderen iedere dag'met het volste vertrouwen aan jou afstaan Ook dank ik de dames A. Bak ker en F. Slegh, die zich goede waar neemsters hebben getoond Namens de Kleuterschool zegde zij een nog nader te bepalen geschenk toe (Vervolg tweede pagina) TEXEL HEEFT EEN CENTRALE DRINKWATERVOORZIENING: gistermid dag om één uur heeft minister SuurhoTl het bedrijf in werking gesteld. En zo heeft Texel óók op dit zo belangrijke punt een enorme achterstand mogen in lopen. „De kraan loopt", zo dichtte onze Rijmelaar, ja momenteel zijn reeds vele eilandelijke percelen aangesloten op het waterleidingbedrijf, dat door het Pro vinciale Waterleiding Bedrijf voor Noordholland zal worden geëxploiteerd. Suc cessievelijk zullen de andere aansluitingen volgen. 27 April 1956. Een opvallende datum in de Texelse historie, want hoezeer voelden wij ons ten achter gesteld bij die gebieden, waar men het laten lopen van de kraan tot de meest natuurlijke zaken van de wereld is gaan beschouwen! Het is dan nu toch werkelijk zover - al zal het feit menigeen nog kunnen voorkomen als een sprookje, als een fatamorgana misschien. Maar wie nog niet tot de „P.W.N.-familie" kunnen be horen hebben gistermiddag in het hart van Texel, op de Groeneplaats met eigen ogen „het feit" kunnen aanschouwen: een kunstzinnig sproeiende fontein spoot het water daar de lucht in, water uit het 90 km-lang? hoofdleidingnet, dat nage noeg heel Texel van de dstributie kan doen profiteren. HET VLAGGESCHIP van de N.V. T.E.S.O., „De Dageraadwas ter gele genheid van dit grootse gebeuren luister rijk gepavoiseerd en toen minister Suur hoff, de commissaris van de koningin in Noordholland dr. Prinsen, de leden van de Prov. Staten, de directeur van 't P.W.N., de heer Kramer, de leden van de Raad van Toezicht op de Prov. Be drijven, en vele andere autoriteiten te Den Helder op het havenplein arriveer den zal hun het viaggeschip een teken geweest zijn, hoezeer Texel en zijn be woners verheugd zijn over het bezit van een (eigen) waterleiding. Omstreeks twaalf uur voer „De Dage raad" de haven van Oudeschild binnen. Burgemeester De Koning en de Wethou ders S. de Waard en Th. R. Hm waren j ter begroeting aanwezig. Het Koninklijk i Texels Fanfarecorps onder leiding van haar direkteur, de heer A. J. Vonk, bracht pittige marsmuziek ten gehore. Vele particulieren hadden de driekleur uitgestoken, kortom Texel stond in het teken van de blijdschap. In gereedstaande autobussen van de N.V. T.E.S.O. begaf het uitgebreide ge zelschap zich naar het Pompstation aan de Hollewalsweg, waar vier Texelse meisjes - Gerda Bakker, „Spyk", Diet Dam Pd., Henny de Jong Hd. en Marry Kuip, „Rozenburg" - gekleed in oud- Texels costuum, de bezoekers een bij zonder fraai uitgevoerd boekje aangebo den, waarin de tot standkoming van het centrale waterleidingbedrijf beschreven stond. Het gezelschap verzamelde zich ver volgens in de z.g. Ozon-hall van het Pompstation, waar het woord gevoerd werd door minister Suurhoff. Direkt daarna begaf men zich naar de buiten het gebouw gelegen brandkraan, die door de minister in werking werd ge steld. Deze kraan gaf vier Texelse spuit gasten gelegenheid hun talent te lonen, opdracht was het volspuiten van een in een mast geplaatste ton. Terwijl deze ton, door het water verzwaard, ging zakken, ging tegelijkertijd de P.W.N.- vlag omhoog. Op datzelfde moment gin gen aan twee andere vlaggemasten de driekleur en de Texelse tweekleur om hoog. Dat het verwachte applaus, de spontane bijval niet uitbleef was te voorzien. Een groot moment voor het P.W.N., een groot moment voor de heren Loep en Aarts, die wij tijdens de uit voering van dit grote werk bewonderd hebben om hun bijzonder grote activi teit. Een groot moment ook voor de bou wers van het pompstation en last but not least voor de firma Algera en haar staf, die het distributienet met voortvarend heid en onder moeilijke omstandigheden hebben aangelegd Intussen vorderde de tijd en spoedd. men zich naar de Groeneplaats, waar zich reeds een groot aantal belangstel lenden had verzameld rond een geïm proviseerde vijver. Ook hier was het Kon. Texëls Fanfarecorps weer present om voor de nodige vrolijke noten te zorgen. Het gezelschap genodigden begaf zich naar het terras van Hotel „Texel", waar na burgemeester De Koning en de heer Kramer, Directeur van het P.W.N., zich naar een afsluiter bij de vijver begaven. Burgemeester De Koning werd verzocht de afsluiter open te draaien. Na enige ogenblikken spoot het water uit een grote fontein, die door een groot aantal kleinere fonteintje werd omsloten. Het publiek liet het niet aan de verdiende bijval ontbreken: een hartelijk applaus weerklonk als een hulde aan hen, die dit grote object hebben uitgevoerd of op welke wijze dan ook aan de verwezen lijking ervan hebben willen bijdragen. Vervolgens begaven de genodigden zich naar Hotel „Texel", waar de lunch gebruikt werd. Dr. Prinsen heette als tafelvoorzitler het gezelschap van harte welkom en gaf vervolgens hel woord aan de heer Prakken, voorzitter van de Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven Hierna spraken burgemeester De Ko ning, de heer Kramer, directeur van het T.W.N. en Prof Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning. Omstreeks vier uur reden de auto bussen weer voor om het gezelschap in de gelegenheid te stellen een tocht over het eiland te maken. Men kon kiezen uit een noordelijke of een zuidelijke route. Het bleek, dat de leden van de Prov. Staten vooral belangstelling aan de dag legden voor het bedreigde punt aan Texels Noordoostkust. De zuidelijke route voerde naar De Koog en Den Hoorn, waarbij dus het accent op Texels natuurschoon werd gelegd. Met de boot van zes uur vertrokken de overkantse bezoekers weer naar het Vasteland, maar voor Texel zelf waren hiermede de feestelijkheden niet geëin digd: hadden zeer vele particulieren ïeeds blijk kunnen geven door het uit steken van de vlag van hun voldoening over het bezit van een waterleidingbe drijf, 's avonds was het onze T.E.M., die een belangrijke bijdrage leverde aan het feestelijk geheel door zowel het Park als de Groeneplaats in een sprookjestuin te herscheppen. Het Kon. Texels Fanfare corps kwam in de avonduren wederom tot grote activiteit: het corps, met fak kels verlucht, maakte een grote rond gang door Den Burg en besloot met mars muziek op de Groeneplaats, waar het fonteinenmozaïek nog steeds het water met volle kracht omhoog stuwde. Texel heeft een eigen waterleiding. In haar speciaal voor dit gebeuren gedruk te boekje gewaagt het P.W.N. met dank baarheid van de grote medewerking, welke van alle betrokken instanties werd ondervonden, waarbij in het bij zonder die van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, het Staatsbosbe heer en het Gemeentebestuur van Texel worden genoemd. Het P.W.N. besluit: „Dat óók het en thousiasme en de inspanning van de verschillende aannemers en alle verder bij dit werk betrokkenen in grote male hebben bijgedragen tot een snelle ople vering der werken staat buiten alle twij fel". Zo is ook hier weer gebleken wat door gezamenlijke krachtsinspanning kan worden bereikt. Van deze plaats brengen wij, onge twijfeld namens de gehele Texelse be volking enhaar duizenden toeristen- vrienden, een woord van hulde aan al len, die ervoor gezorgd hebben, dat Texel ook wat de watervoorziening betreft is opgetrokken tot het niveau, waar de be schaving haar zetel heeft gevestigd. CIGARETTES Kt>ts's<&' CIGARETTES f xtoeuif

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1