Texel uit de nood „Sint Jan" bracht toneelspel „Ciske de Rat' betrekking Kent u Texel? Doe mee aan de wedstrijd „Het Zwarte Schaap" Het sluitingsbal van Musette klampje hooi net kosthuis, ASBAKKEN Fa Gebr. Mantje Koedekken Dirk Witte Czn Verhuisd Inlevering landbouw- vakantiebonnen Levenslange garantie! (Vervolg le-pagina) Aan de lunch in Hotel „Texel" werd Prakke, lid van Gedep. Staten, die op- Prakken, lid van Gedep. Staten, die op merkte, dat Noordholland de eerste provincie was, die (1929) een regeling trof, waarbij prov. en gemeente bijdroe gen t.b.v. de aansluiting van onrendabele gebieden. Spreker verwekte grote hilari teit, toen hij kon aantonen, dat dikwijls in officiële kringen gesproken werd van Noordholland en Texel, alsof, dit eiland weer een geheel apart rijk vormt. Dank zij de medewerking van het ministerie van soc. zaken en het instituut voor drinkwatervoorziening, en in coöperatie met de gemeente Texel is dit bedrijf thans tot stand gekomen. Spr. verzocht tenslotte het glas te heffen op de toe komst en welvaart van Texel. (Aan dat verzoek werd spontaan voldaan.... ook al bevatte de glazen geen druppel lei dingwater). Aan de lunch - en het fees telijke programma - werd door talrijke personen deelgenomen. Wij persoonlijk vonden het beslist onjuist, dat de arbeidskrachten van de firma Algera (of hun nog op het eiland werkzaam zijnde deputatie) niet uitgenodigd waren, maar ja, het gebeurt méér, dat paarden, die de haver verdienen, ze niet krijgen. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemester C. de Koning, die zijn grote bewondering te kennen gaf over de wijze waarop het werk is uitgevoerd. Spreker complimenteerde het Prov. Be stuur met een leiding als die welke het P.W.N. bezit. Namens de gemeente Texel bood spreker de fraaie zonnewijzer aan, waarmee het front van het pompstation aan de Hollewalsweg is versierd, als mede een schilderij van De Slufter, dat spreker gaarne een plaats gegeven zag op het directiekantoor van het P.W.N. Persoonlijke dank ging uit naar de heer Kramer voor de uitermate prettige wijze van samenwerking. De heer Kramer dankte voor de ge schenken. Wat de aanleg van de water leiding aanging: de winplaats was een weg met hindernissen. Wat dat betreft hebben onze voorouders, die de wezen- putten lieten graven het gemakkelijker gehad. Ook over de reiniging maakte men zich in die dagen minder zorgen: een kikvors was daar n.l. mee belast! Het water werd in 1927 verkocht voor 3 stuivers en 6 penningen per okshoofd, af te halen van de wezenput. Dat kwam neer op 1.60 per m3, waaruit blijkt, dat het P.W.N. een billijk tarief voert! Spreker dankte de heren Loep en Aarts, de aannemers en hun personeel voor hun prestaties. Er kwam veel bij kijken, want in feite is hier een compleet waterleidingbedrijf tot stand gekomen. Het Prov. Bestuur werd dank ge bracht voor de bewegingsvrijheid, zowel administratief als financiëel. Een heildronk gold de winplaats aan de Moksloot en aan de anonieme kwar tiermaker, die rond de eeuwwisseling zijn activiteit ontplooide. „Moge de ministers van Waterstaat ons weten te behoeden voor overstro ming van de „Moksloot". Prof. Krul, dir. van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening, begon zijn speech schroomvallig vanwege de vele jaartallen, die genoemd zijn, o.a. 1911, toen de Texelse Gemeenteraad in principe tot de aanleg besloot34 Jaar geleden zette prof. Krul reeds voet aan Texels wal t.b.v. de waterleiding. „Maar waarom heeft men dan ook zo lang met die waterleiding gewacht en deze niet aangelegd, eer die Marsdiep- barrière opgeworpen werd?!!" Enfin, mét degene, die daar straks opmerkte, „dat het toch nog gauwer gegaan is dan wij dachten" wilde prof. Krul Texel gaarne van harte met deze mijlpaal ge lukwensen. Jhr. Storm van 's Gravenzande sprak namens de Ver. van exploitanten van waterleidingen in Nederland. „Aan een middeleeuwse toestand is een eind ge maakt. Noordholland nam niet alleen zeer vroegtijdig het initiatief voor wa terleiding, maar staat met een percen tage van 99 pet. ook aan de spits. Hij feliciteerde burgemeester De Koning met dit succes. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door dr. B. H. Sajet namens de Prov. Staten. Nadat het gezelschap een rondrit over het zuidelijke deel van Texel had ge maakt - wegens tijdnood moest het be zoek aan de N.O.-kust vervallen, ver trok men met de boot van 6 uur weer naar Den Helder. WIJZIGING POLITIEVERORDENING Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de door de gemeenteraad op 29 maart 1956 vastgestelde verordening tot zes en twintigste wijziging der Alge mene Politieverordening voor de ge meente Texel, ter gemeente-secretarie gedurende drie maanden, te rekenen vanaf heden, voor een ieder ter lezing is neergelegd. De verordening, welke heden in wer king treedt, is in druk algemeen ver krijgbaar gesteld tegen betaling der kosten, zijnde f 0,30 per exemplaar. Texel, 20 april 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. BESTUUR PU RIVIEREND AFGETREDEN Het bestuur van de voetbalvereniging Purmerend is en bloc afgetreden. Oor zaak hiervan is een conflict met de geestelijk adviseur over een sportuit- wisseling met Texel, waartegen de gees telijk adviseur zich verzette. BRIDQEN Vanaf woensdag 3 mei wordt er gedu rende twee maanden om de veertien da gen gebridged in Hotel De Graaf, zonder competitie, waarbij ook niet-leden van harte welkom zijn. De R.K. toneelvereniging „Sint Jan" heeft een uitstekende opvoering gegeven van het toneelspel „Ciske de Rat". Wij kennen Ciske uit het boek en van de film. Thans hebben wij hem en zijn ont aarde moeder, zijn hartelijke vader en zijn innemende pleegmoeder, zijn vrien den en vijanden op het toneel gezien. Met gemengde gevoelens begaven wij ons zaterdagavond naar „De Oranje boom", (die tot de nok toe uitverkocht raakte), want wij vreesden, dat „Sint Jan" een beetje té hoog gegrepen had. En dan de technische moeilijkheden: dertien taferelen, die meermalen décors- verandering zouden eisen! Maar al spoedig bleek ons, dat wij „Sint Jan" hadden onderschat, want dit is werkelijk een van de meest geslaagde uitvoeringen van deze toneelvereniging geworden, een dubbele gelukwens dus, want op deze avond werd bovendien het tienjarig bestaan herdacht. Er waren bloemen van de zusterver enigingen „Klein Toneel", „Het Masker" en „U.D.I.", alsmede van de V.V.V. Texel, die van een hartelijke toespraak door de dir. van de V.V.V., de heer J. C. Quint, vergezeld gingen. Toen de heer J. Vervoort aan het slot mededeelde, dat men voornemens was om een tweede opvoering te geven, werd hij door een spontane bijval verrast, zo dat het met die tweede opvoering ook wel safe zal zitten, wat de belangstelling betreft. De heer Quint merkte op, dat de voorzitter, de heer C. Witte Dzn., in diens openingswoord had gezegd, dat „Sint Jan" pas na wikken en wegen tot het besluit was gekomen de opvoering van dit zware stuk te wagen. Wel, U heeft het gewaagd engewonnen, waarmee U Uw jubileum op indrukwek kende wijze heeft gevierd, wat ook uit de ovatie van het publiek heeft mogen blijken. Moge „Sint Jan" blijven groeien en bloeien". Vervolgens verraste de heer Quint „Sint Jan" met een fraai boeket bloe men, die - goed gezien - aan „Ciske" werden toevertrouwd. Even tevoren waren de vertolksters en vertolkers van de gastrollen met ONDER DE POMP Hei je ók hoort dat een sportvisser op Skil al swomme heb. Nou, dat zei wel per ongeluk weest hebbe, het water is toch veul te koud. COMMISSARIS DER KONINGIN 15 MEI NAAR TEXEL De commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zal op dinsdag 15 mei een bezoek aan Texel brengen. Aankomst met de boot van 9,25 uur van Den Helder. B. en W. zullen dr. Prinsen te Oudeschild verwelkomen, waarna ten raadhuize een ontmoeting volgt met de gemeenteraad. Om 11.30 uur zal dr. Prinsen te Den Hoorn een gedenksteen plaatsen in de Hervormde kerk. Deze steen zal de herinnering le vendig houden aan de steun van „vrien den van Texel", bij de restauratie. Vervolgens een vluchtig bezoek aan de nieuwe „Jan Drijver School", en het kampeercentrum „Loodsmansduin", waarna de commissaris ten huize van burgemeester C. de Koning de lunch zal gebruiken. *s Middags staat een bezoek aan de Muy (lepelaarskolonie) op 't programma alsmede een bezoek aan noordelijk Texel. UITBREIDINGPLANNEN JEUGDHERBERG Er bestaan plannen tot uitbreiding van de Jeugdherberg „Panorama", die thans 78 trekkers kan bergen, maar dit wil men tot tenminste 150 personen opvoe ren. Dinsdag zal de eerste school (uit Den Helder) er logeren. SVC-nieuws De adsp. zijn bij Texel b op bezoek geweest en ook daar bleef de stand 00. Dit kan beter. Het eerste ontving Watervogels 2, dit bleek een zware tegenstander, doch S. speelde voor de rust, met de wind in de rug, prima: Jan zorgde er voor dat we met de rust een 10 voorsprong hadden. Na de rust voerden de gasten het tempo op. Spoedig kwam de gelijkmaker en door een misverstand kwamen ze ge- gemakkelijk aan een 21 voorsprong. W. wist nog eenmaal te doelpunten: 31 Trainen jongens en het komt wel in orde. As. zaterdag: Oosterend a-SVC a, 4 uur. Het eerste en tweede zijn vrij. De adspiranten trainen vrijdagavond onder leiding van de heer Bakker. KONINGINNEDAG OP TEXEL Er was dit keer geen volksfeest op Koninginnedag en de Texelaars, die vrij af hadden, hebben zich voornamelijk bepaald tot het traditionele rondjeslo pen. Het aantal vlaggen was opvallend groot. Ook het aantal lieden, dat wat dieper in het glaasje had gekeken dan anders, was groter dan wij hier gewend zijn. Een der fuifnummers was nauwelijks meer in staat om te wandelen, hij pro beerde het toen op een fiets, maar ver kwam hij niet doordat de politie hem aanhield en op de bon zette. Er zou ook nog een Texelaar wegens het in beschon ken toestand besturen van een auto zijn aangehouden, maar dit bleek op een misverstand te berusten. Te Oosterend werd door Excelsior een rondgang gehouden, het Kon. Texels Fanfarecorps besloot deze rondgang we gens het minder gunstige weer uit te stellen tot zaterdag 5 mei. Trouwens, door het samenvallen met het meierblis- feest wordt het avondfeest toch sterk versnipperd, zodat in deze nog een defi nitieve oplossing gevonden moet worden. resp. sigaretten, snoep en bloemen ver rast. Een compliment dus aan „Sint Jan" én aan haar bekwame regisseur, de heer A. Groothuijsen, Alkmaar, en de souf fleur, de heer H. Schrama, die zo goed als afwezig was, want de rollen zaten er prima in. De rol van „Ciske" werd vertolkt door mevr. M. Schrama-Taag, dienog nooit aan een toneelstuk had medege werkt. Nu, zij heeft een voortreffelijk debuut gemaakt en ons een Ciske ge bracht, die zó uit het boek scheen weg- gestapt; hét geesteskind van Piet Bakker dus. Wat heeft de zaal met het lief en het leed van Ciske meegeleefd! Geladen als een hongerige tijger schoof het kerel tje het toneel op; wij zagen hem in con flict met zijn vijanden, wij zagen hem óók in zijn „beter" repertoire als hij de kans kreeg zijn goede hart te tonen. Juist dat klokgave karakter was het, dat Ciske tot ónze Ciske werd, tot het inne mende, maar diep te beklagen schepsel tje, dat opgroeide in een milieu, waar de liefde en de eerlijkheid buiten de deur worden gehouden. Het was juist die rauwe wereld, waartegen hij te kampen had. Hoe wonderlijk-mooi, dat hij te elf der ure werd opgevangen door meester Bruis, die de angstwekkende diepte, waarin Ciske dreigde te storten, nog juist onderkend had. „Ciske de Rat", Piet Bakker had ook kunnen schrijven „Hoe Ciske van de on dergang gered werd". Voor ons ligt de uitgebreide lijst van speelsters en spelers: Jantje Verkerk werd gecreëerd door mej. D. Witte Dd., die best speelde, écht het gluiperige on gedierte, dat in de ogen der wereld zo veel treden hoger stond dan Ciske. Hoe prachtig werd dit mirakel ontmaskerd! De heer M. Bakker deed het aardig als hoofdonderwijzer Maetsuiker. De heer C. Vinke speelde verdienstelijk als Bruis, Henny Rijk was goed op dreef als Dorus, Jack Nauta was Sip Eisma. Trudie Smit voelde zich bést thuis in de rol van Betje van Gemert, die goeierd. Tot de beste krachten van de avond behoorde ongetwijfeld mevr. R. Rijk- Koster, die als Ma Vrijmoeth op niet te overtreffen wijze acteerde. „Ze deed niet onder voor die actrice van de film", zo verzekerde een enthousiaste bezoeker ons. Mevr. A. Verberne-Ran was de onder wijzeres juffr. Tedema, die heer A. van Heerwaarden meester Meerstra, die ook leuk speelde, de heer N. Luiken ontpop te zich als een geroutineerd rechercheur, vlot gespeeld; Mej. H. Bakker, „De At las" was ook geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. De heer C. Witte was geweldig knap als Henri. Wij hebben hem nog nooit zo goed meege maakt. Hulde dus. Jan Kievits beheerste het Mokums niet helemaal, maar dat nam niet weg, dat hij toch een belangrijk aandeel in 't succes van de avond had; mevr. N. Zijm- van Sambeek was verdienstelijk als de tweede moeder; de heer C. Witte, Drie huizen, was onderwijzer Jorissen, de heer J. Timmer kon zeer goed voldoen als de bewaker, de heer C. Witte Speelde best als Pater de Goey. Tenslotte nog de figurantjes een pluim: Bert Buisman, Mieke van Sambeek, Vronie Gielis, Annegriet Witte Dd. MAANDAG POSTZEGELBEURS Maandag 7 mei, aanvang half acht wordt in hotel „De Graaf" weer een ruil- avond gehouden. Dit wordt de laatste beurs van de serie van zeven. We mogen wel zeggen dat er voor deze avonden steeds grote belangstelling heeft bestaan. Er zijn weer duizenden zegels „verhan deld". Ook het groeiend aantal leden der vereniging - bijna 100 - is een ver heugend verschijnsel. Vooral onder de opgroeiende jongens en meisjes neemt het postzegelverzamelen sterk toe. Hun hierbij te mogen helpen en leiden is een der eerste taken die de vereniging zich ten doel stelt. Op deze laatste ruilbeurs zal onder de aanwezige leden een gratis verloting worden gehouden Er zijn geen nieten dus een ieder heeft een prijs! Daar het alleen is voor de leden die dan aanwe zig zijn, raden wij aan allen te komen. Tenslotte willen wij onze scheidende secretaris, de heer J. Stemfoort, langs deze weg nogmaals bedanken voor het werk dat hij met liefde voor de vereni ging heeft gedaan. Wij wensen hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats veel zegen en geluk toe. Het bestuur. KRANSLEGGING RU SSENBEGRA AFPLAATS Namens de ambassade der U.S.S.R. en de gemeente Texel zullen vrijdag op het Russenkerkhof kransen worden gelegd. ORGANIST INGESLOTEN Een Texelse organist was zondagoch tend door de waarnemend koster inge sloten. De koster meende, dat de orga nist reeds was vertrokken. De ingeslo- tene heeft ten einde raad de klok geluid, waarop spoedig de bevrijding aanbrak. OUD-TEXELAARS MET VAKANTIE Siem de Waal en zijn echtgenote, A. de Waal-Jellema, vertoeven thans met vakantie op hun geboortegrond. Ze maakten de tocht vanuit Zuid-Afrika tot Zuid-Italië per schip, waar de auto uit het ruim gehesen werd, om vervolgens via Rome naar Texel te toeren. Als souvenir nam Siem o.a. een 120 pond wegende totaal versteend stuk boomstam mee, dat ca. 3 miljoen jaar oud is, een paar stukjes van een pyra- mide en een brokje gestolde lava, „gejut" uit de Vesuvius. ,Maar we zijn wél erg vroege „seumer- veugels", meende Siem, die een dikke pullover onder zijn zomerjasje had aan getrokken. Henk Bakker, wiens ouders aan de Kogerweg wonen, en die al weer enige jaren in Rhodesia werkt, hoopt vanaf omstreeks Pinksteren zijn geboortegrond weer voor een tijdje te verkennen. TEXELAABTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Radio herstellen VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Partijtje voerbieten te k. bij Gebr. Prins „Duinoord". Ei- erland Te k. enkele kisten geschikt voor aardappelen of bollen P. Beemsterboer, Prof. Keesomlaan 17, Den Burg Te k. d.bruin mantelcostuum kamgaren nieuw m. 44 tegen zeer billijke prijs Adres bur. Tex. Crt. Te k. z.g.a.n. vloerkleed Nieuweweg 423, Oudeschild Slaplanten te k. Tuinderij Buisman Waterleiding. Gevraagd een goed waterfitter. Adres bur. Tex. Crt Gevr. meisje v. halve dagen of werkster, 2 dagen per week B. J. v. d. Knaap tel. 354, Witte Kruis- laan 22 Voeraardappelen te k. bij J. Kuip, De Westen een klein partijtje red star A poters Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu- we'ijk ondervonden betui gen wij, mede namens wederzijdse ouders, onze hartelijke dank R. T. Haarsma T. M. Haarsma- van Heerwaarden Eierland E 20, Texel Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond, bij het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Siemon Gieles betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder aan Etrw. zuster, Dr. Schalk wijk, dragers en kleedop- legsters Uit aller naam: J. C. Gieles 't Horntje, Texel Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de belangstelling bij het overlijden van onze beste vader, behuwd-, groot en overgrootvader Cornells Dijker betoond. Verder onze dank aan Ds. van Sluijs voor de woorden tot ons gesproken aan Directrice en Zuster de Jong voor de onver moeide hulp bij ziekte en overlijden en dragers en kleedoplegsters Namens de fam. Dijker 't Noorden, Texel mei 1956 Voor de vele blijken van belangstelling betoond bij ons 25-jarig huwelijksfeest betuigen we langs deze weg onze hartelijke dank. Fam. R. Eelman Den Burg Kogerweg B 185a Meisje zoekt in de huishouding of iets dergelijks voor dag of dag en nacht. Br. no. 786 bur. v. d blad Bij onderstaande winke liers staat een foto in de etalage fa Jan Agter, Boekhandel Parkstraat, A. M. D. Brü- geman-Graaf Kleuterhuis, J. G Dekker, W. Geus, C, Huisman, Koorns Wijnhan del, K, Mantje, fa J. M. Moerbeek, P. Moerbeek, Drogisterij A. v.d. Slikke, Bakkerij Timmer, M. en A. J. Vonk, J. Witte „de Kleine Bazar", Rijwielhandel fa. F. Zegel en Zn. Bij iedere koop een deelnameformulier Burgse Winkeliersvereniging wordt zondag 6 mei in Casino gehouden met de vertrouwde band van Beumkes TE KOOP ook bij gedeelten. J. A. Eelman, Hallerweg B2 Jong getrouwd paar zoekt 2 ongemeub. kamers met keuken. Brieven onder no 785 bur. van dit blad. Voor zoutloos Dieet Zoutloos Smeerkaas sanovite leverpastei hamworst gehakt balletjes gebraden gehakt boterhamworst beschuit Voor suiker patiënten Limonade Jam Chocoladepasta Repen Drop Pepermunt Zuurtjes Biskwie Zoetstof Clinitest-artikelen Cor de Jong. Oosterend Tel. 283 Voor zo spoedig mogelijk gevraagd door R.K. onderwijzer BrievenMolenstraat 49, Den Burg. Schitterende verzilverde Oud Hollandse een geschenk bij uitnemendheid prijzen van 5 tot 25 gulden Hogerstraat 8, Den Burg Grote voorraad lage prijzen Telefoon 224 van Schilderend 16 naar SCHOONOORDWEG 17 J. Hondema zaterdag 5 mei Den Burg, Joh. Gieles Schoonoordweg 2 4 tot 6 uur De Koog, Jb Eelman, 4 tot 6 uur Oost, P. Verijzer, 4 - 6 uur Cocksdorp, O. L. de Kind 4 tot 6 uur Voorjaarsvergadering Ver. van Oudleerlingen van de landbouwschool op donderdag 3 mei 1956 8 uur in de landbouwschool Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Uitreiking prijzen lezing wedstrijd 4 Uitreiking prijzen hooi- keuringswedstrijd 5 Bespreking zomerpro- gramma 6 Rondvraag 7 Sluiting Het Bestuur Keuringsdienst Noord- Holland van de N.A.K Aangifte voor de veld- keuring van graan en aardappelen kunnen worden opgegeven op maandag 30 april in Hotel „Texel" en thuis de andere dagen; 7 mei in Hotel „Texel". Leest eerst de U toe gezonden circulaire. De distriktscontroleur van de N.A.K. A. DE WOLF Willen de groentehandelaren, die belangstelling hebben voor het pachten van het recht van verkoop op het kampeercentrum „Loods mansduin" gedurende het a.s. seizoen, zichvöör8 mei wenden tot de administrateur, p.a. Pijpersdijk K 61 a, De Koog Stichting Sociaal Toerisme Texel. Ziehier de nieuwste fantastische aanbieding voor wie bij Centra spaart: een 15-delige cassette tafelgerei met levenslange garantie voor slechts F. 20.-aan coupons! (met fl.-verzend- en administratiekosten). Normaal kost zo'n cassette minstens F. 32.50. U weet hoe het gaat: op elke volle gulden aan bood schappen kunt U een coupon kopen van 10 ct. Hebt U F. 10.- gespaard - voor U het weet is het zover - dan kunt U een tientje met premie terug krijgen. Maar U kunt ook kiezen uit: 4 paar nylon kousen van F. 19.- voor F 10.- aan coupons - of 5 juwelen van badhand doeken van F. 18.50 voor F 10.- aan coupons - of een 15-delige cassette van F 32.50 voor F 20.- aan coupons. En er zijn nóg meer mogelijkheden. Vraag er nu direct om bij de Centra-kruidenier in Uw buurt! En de klap op de vuurpijl: Centra blijft onveranderd de beste kwaliteit leveren, direct tegen de allerlaagste prijs! Hier zijn een paar voorbeelden ECHTE CHOCOLADEHAGEL 250 gram 59 APPELMOES fles van 1000 gram 86 ZUIVER RUNDVET BRILLANT PINDAKAAS TOILETPAPIER H00RNSE RONDJES „ONS" RECLAMEKOEKJE FIJNE BONBONS FRUIT-GLACÉ 500 gram 63 per pot 79 5 rol 62 per bus 55 250 gram 59 100 gram 39 150 gram 49 CENTRA CENTRA bw CENTRA: Direct tegen de laagste prijs. en sparen van een leien dakje

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2