9 rocn in het harL, 75 Dr. mr. C. Berkhouwer sprak voor de VVD tiw Run is nu mmmm iNSDAG 13 JUNI 1956 70e JAAHGANG No. 7052 rEXELSEWCOURANT ave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ihandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm KAMPEREN OP TEXEL >or het tragisch sterfgeval van hun olvriendje Jan Lagerveld besloot de ichool van Zuid-Eierland van het olreisje af te zien. Zoals gemeld, men voornemens een week in het te gaan kamperen. Inmiddels is een t bedrag uit de schoolreispot ver- it, zodat het later houden, van dit olreisje wegens financiële moeilijk- n niet mogelijk is. De heer H. Alta, erkamp „De Bremakker", Gerrits- heeft aan de school van Zuid and een zijner kampeerterreinen ïikbaar gesteld en het plan bestaat im van 20-24 juni a.s. op „De Brem- r" te kamperen. Dit is mede moge- doordat de heer Alta ook het be- gde materiaal heeft aangeboden. die eveneens dit plan willen hei verwezenlij ken en daartoe geld of iimptieartikelen willen afstaan, ge il zich in verbinding te stellen met loofd der school, de heer W. B. sma, tel. 227, Zuid-Eierland. DE LAMMERENMARKT voortekenen kwamen niet helemaal de heer D. Witte, Schilderend, Den zag reeds in de Parkstraat een andelaar zijn wagen beklimmen en oop was in een mum besloten! s de handelaars de boeren reeds bij ianvoerwegen opwachten, ligt daar l een bewijs in, dat de markt grote [ten inhoudt. Ditmaal schijnt de prijs er beslist niet hoger te zijn geweest vorige week, ofschoon de heer Van en het tot honderd gulden voor zijn meren wist te brengen. Er waren kooplieden voor de 1750 dieren. De lel was vrij stroef en na twaalven n wij dan ook nog enige boeren in gesprek met kooplieden. kwaliteit van de lammeren mocht jn. Over het algemeen waren de die- zwaar, wat tot gevolg had, dat ver lende hokken overbevolkt waren. £n prettige markt voor die lamme- Men houde er dus rekening mee, nen bij het vorderen van het markt- n de hokken ruimer maakt en na- ijk gaan wij als veehouder-aan- "er de hokruimte van buurman niet Irken PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 16 juni Vaal, Dorpshuis „De Wielewaal", ekuitvoering Fanfarecorps VIOS. SPARREIS VAN 15 MEI Ging het een vorig jaar naar Brabant, ditmaal was de reis naar Gelderland. Om 6.10 uur vertrokken we 's morgens uit Den Helder in prachtige touringcars. Over Amsterdam, Naarden, Bussum voorbij paleis Soestdijk en zo op Amers foort aan. Daar in het Berghotel dron ken we koffie met gebak, heerlijk was dat. Toen verder langs de Leusderheide, door Barneveld en Lunteren. Dwars door de bossen naar het Pannekoekenhuis, waar we een uitstekende koffietafel ge noten. Om 12.45 uur vertrokken we weer en ging het naar Park Rozendaal, bekend om zijn kettingbrug en bedrie gertjes. Het volgende deel van de route we melde van de haarspeldbochten, een hele kunst om die met een bus te nemen! In Bad Beekhuizen vergastte men ons op thee. Daarna passeerden we Park Bronsbeek, waar de oud-strijders uit de Atjeh-oorlog een onbezorgde levens avond genieten. Door Arnhem en toen een boottocht langs de Rijn. In Oosterbeek werd gedineerd. Er was een speciale attractie aan het diner ver bonden. Ook werden we enkele malen in de bus getracteerd. Verder gingen we over Renkum Wa- geningen, Grebbeberg, Eist, Wijk bij Duurstede en Driebergen. In Amsterdam nuttigden we koffie met cake. Tegen middernacht keerden we allen zeer voldaan met een extra boot naar Texel terug. En nu maar weer sparen voor een volgend jaar! Een dankbare Sparklant. TEXELSE MARKT Aangevoerd 11 juni 1956: 1755 lammeren 78,5093,50 (handel stug) 7 schapen 135165; 5 pinken 350400, 2 koeien 850900; 3 paarden 9001000; 30 biggen 5085. DE NA-OORLOGSE VIERDE LAMMERENMARKTEN Jaar Aanvoer Prijs 1946 2480 1725, 1947 2480 1825, 1948 2200 2232, 1949 1800 28—36,— 1950 2285 37—44,— 1951 1900 50—67,50 1952 2000 5873, 1953 2300 4253, 1954 2250 4753, 1955 2600 6272, 1956 1755 78,5093,50 de het elftal van de o.l. school Den Burq, dat zaterdaqmiddaq felle strijd gevoerd teqen het elftal van de r.-k. school. Het werd 22. Toen 2x5 iten verlenqinq, maar het bleef 22. Evenals de week daarvoor werd be- n de beslissinq te forceren door het laten nemen van vijf penalties per De o-I. school schoot viermaal raak, de r-k- school vond driemaal het zo kwam de wisselbeker dus in het bezit van de o.l. school. De heer S. :er reikte de beker met een toepasselijk woord uit, terwijl hij de teqen- met speldjes verraste. Scheidsrechter Pelqrim leidde uitstekend, torste rij van links naar rechts: Hans Geus, Rob van der Kooi, Hans Mooien Jan van der Bout, Henk Stiqqelbout, Thijs Molenaar. Achterste rij: Frans 'rse (res-), Fokko Plantinqa (res), Rob Beumkes, Jan Zoetelief, Bas Mosk, Jan Siem Koeqelberq en Henk Martens- ging de r-k- schoolvoetbalploeq dan niet met de beker huistoe, toch heb- I ook zij qeweldiq goed qespeeld: voor de rust waren zij sterker, na de rust jen het de jonqens van de o.l. school, die de toon aangaven. orste rij, van links naar rechts: Herman Neijens Jr., Hennie van der Hoort, de Veij, Theo Timmer, Weststraat, Joop Ran, Kees Maas. Achterste rij: [tien Witte, Adrie de Boer, Kees Timmer, Hoqerstraat, André Zoetelief, Theo I Meerwaarden en Henk Witte, Molenstraat. P.W.N. ZOND FOLDER ROND Het Prov. Waterleidingbedrijf voor Noord-Holland heeft dezer dagen een j folder toegezonden aan de eigenaren van I de reeds aangesloten of in de toekomst aan te sluiten percelen op ons eiland. De folder geeft voorlichting inzake de tarieven, de wijze van abonneren en betalen en inzake de drinkwaterinstalla tie. Aan de hand van deze folder is iedereen in staat op gemakkelijke wijze de door het P.W.N. vastgestelde mini mumaanslag te controleren of, zo nog geen opgave heeft plaatsgevonden, deze te berekenen. Uiteraard zullen desondanks vragen naar voren komen. Daarom zal het dis trictshoofd Schagen of diens plaatsver vanger voorlopig elke maandag (markt dag) tussen 10 en 12 uur voor het ver strekken van inlichtingen op het bij kantoor Texel aan de Hollewalsweg aan wezig zijn. Als wij nagaan, dat in 1952 926 Texe laars, althans toen op ons eiland ver toevende personen, hun stem op de WD uitbrachten, moet de belangstelling voor de rede van dr. mr. C. Berkhouwer, vrij dagavond in Hotel „Texel" beslist ge ring genoemd worden. De voorzitter van de afdeling Texel van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, de heer S. Keijser Jbzn., had dan ook gaarne wat meer „politieke geestverwanten" aanwezig gezien, maar dat de opkomst zo matig was verwon derde hem overigens niet, waar de ver gaderingen van de VVD nooit tot uit verkochte zalen leiden. Hierna was het woord aan mr. dr. Berkhouwer, candidaat voor de Tweede Kamer. „Onze politieke vrijzinnigheid, zo stelde hij vast, is een geestelijke stro ming die voortspruit uit een volkomen geestelijk fundament en losstaat van de materie. Het begrip „los staan" is voor onze tijd een bijzonder begrip, want wij leven in een periode van over-ordening, in een tijd, waarin de overheidsbemoei ingen hand over hand toenemen, terwijl wij, die ons onder het vaandel van de VVD scharen, de wereld alleen maar ge baat zien bij een politiek, die de parti culiere initiatiefnemer in de gelegenheid stelt de zaak zélf in handen te nemen. Hoe staan wij in deze wereld? Wij we ten allemaal wel, dat de Nederlander de politiek heel vaak maar een heel matige zaak vindt. Het gevolg daarvan is, dat die politiek zich wél met ons is gaan bemoeien. Ook de internationale politiek heeft recht op grotere belangstelling, vooral voor een land, dat groot werd door de zee en nog steeds veel van diezelfde zee mag verwachten. Het is dan ook erg jammer dat de Ned. scheepvaart met 'n groot tekort kampt aan lager geschoold personeel. Ook in dit opzicht is dus een juistere politiek vereist. Ik denk, zo vervolgde spreker, verder aan onze zuivel, aan ons vee, aan onze industrie: ook die kunnen het niet stel len zonder verkeer met het buitenland. Als er één land is, dat op andere landen is aangewezen is het Nederland. Of wij de situatie verbeteren door emigratie- met-subsidie toe te passen, moet ik sterk in twijfel trekken. Wij komen alleen uit de moeilijkheden als Nederland de libe ralisatiegedachte voldoende plaats geeft en de staatsbarrière opruimt. Openma king van het Europese en bevordering van de internationale handel, waarbij Nederland zich meer en meer integreert in het grote verband, zoals de NAVO, want wij kunnen als klein land geen po litiek van zelfstandigheid en eigen sou- vereiniteit naar buiten meer voeren. Maar wél zijn wij genoodzaakt een poli tiek van zelfbewustheid te voeren, om dat wij in het grote geheel altijd nog een uiterst belangrijke schakel zijn. Verband blijven zoeken, ook al gaat in deze we reldpolitiek de macht helaas nog dik wijls boven het recht. Op basis van we derkerigheid en evenredigheid, ook t.a.v. de bewapening, met verhoging van de coördinatie. Spreker schetste de verhouding tussen de enorme technische ontwikkeling en de staatkundige ontwikkeling, welke laatste een onevenredige tred gehouden heeft. Een sterke westelijke, Noord-Atlanti sche organisatie, maar deze mag toena dering tot het Oosten niet uitsluiten. Wendelaar heeft dan ook terecht opge merkt, dat een oprechte toenadering door het Oosten door ons niet mag wor den afgewezen. Daarmede heeft hij geen voetknik naar de Russen bedoeld, zoals onze tegenstanders het hebben uitgelegd, maar met het geweer aan de voet en de andere hand vrij om de verzoenende hand van de tegenpartij aan te nemen. In feite heeft Wendelaar zich niet an ders uitgedrukt dan Churchill. T.a.v. de door de regering gevoerde Indonesië-politiek, meende spreker, dat in deze steeds voor drang en geweld is teruggeweken Wij raakten in het moe ras van internationaal onrecht verzon ken, doordat wij zelf het recht venvaar- loods hebben: de Ned. regering heeft er van stond af aan werkeloos bij toegezien, dat Ambon door Soekarno, thans in GOED VOORSEIZOEN Tijdens de maandag gehouden markt kon je goed merken, dat het toeristen seizoen reeds flink draait. De maand mei heeft vele toeristen naar Texel gelokt en de bezetting was dan ook heel goed. Waarschijnlijk heeft ook het mooie weer in mei tot dit succes voor de VVV Texel bijgedragen, maar een feit is, dat de pro paganda haar doel niet heeft gemist! Er kwamen en komen ook veel gezelschappen overwippen. Gezien de huidige hotel- en pensionbezetting vertoont ook de maand juni - ondanks het minder warme weer - een gunstige ontwikkeling. Reeds thans kan worden geconclu deerd, dat het voorseizoen op Texel beter is dan vorig jaar. PARKEERPROBLEEM VERKEERSPROBLEEM Geachte Redactie, Het is misschien wel weer eens leuk, het volgende door middel van de Texe laar onder de aandacht te brengen van diegenen voor wie dit bestemd is. Ik was laatst bij een lezing, welke Opperw. Gulmans hield over het ver keersprobleem i(vooral hier op Texel) en waaronder hij ook het punt het z.g. „Hoekie" op de Stenenplaats noemde. Dat hier doden zullen zwaaien, ligt er dik boven op. Hoe dit op te lossen, valt ook zeer moeilijk, aldus de Opperw., daar ik dan het Gem. Bestuur het aan brengen van knipperlichten enz. moet adviseren. Hebt U er wel eens opgelet, hoe overbelast de Stenenplaats is door het parkeren van vele auto's? Hebt U er al eens erg in gehad door welk nauw gaatje al het verkeer moet gaan, zo voorbij 't IJsbeertje de Waalderstraat in, want we hebben naar De Koog het één richtingsverkeer. Kom maar eens de Waalderstraat uit per fiets of lopende, men wordt bang als men daar tussen door moet worstelen, Den Burg in. Dit voor ouden van dagen en de jeugd. Hier kunnen ongelukken niet uitblijven! Hoe dit op te lossen. Zou het volgende geen oplossing kunnen zijn en voor de gemeente het goedkoopste. Koop aan de panden Binnenburg 13 en 15. Voor de grond. Een parkeerterrein, prima! Mid den in Den Burg, Stenenplaats, Groene- plaats vrij. Deze panden zijn vast voor een redelijke prijs te koop, daar het zo is, dat wanneer het buiten regent het bin nen niet droog is. Men kan doorgaan met punten naar voren te brengen, maar toch geloof ik dat, wanneer men deze regelen leest en hér leest, hier iets inzit. Wat wordt er nu allemaal niet als parkeerplaats gebruikt. Zie eens wat er in de Waalderstraat staat en blijft staan zo een hele dag. Laat men hier toch dempen voor het kalf ver dronken is. Want geachte redactie, ge beuren gaat het! Ik dank U vriendelijk voor de opname, Uw J. C. R. - H' Hi Amerika bejubeld, onder de voet werd gelopen. Wij dienen onze zelfbewustheid te herwinnen en aan onze bondgenoten te appelleren, want anders ontaardt vriendschap in onderdrukte, mokkende vijandigheid. Wat de prestaties van ons parlement betreft: De P. v.d. A. en de K.V.P. be zetten 4 jaar geleden ieder 30 zetels, het touwtrekken begon en met datzelfde touw is nog veel meer uitgehaald. Men liet ons buiten de regering omdat men volgens mij bang voor ons was. Nu. wij behoeven er geen spijt van te heb ben, dat wij er buiten zijn gelaten, want regeren is de laatste 4 jaar verworden tot zetbaas spelen van een politieke partij. Het compromis gaf de toon aan, zodat men een zwakke minister niet kon laten vallen, wat gebleken is bij de de batten inzake de huur en de belasting Het kabinet-Drees heeft economisch de wind in de zeilen gehad, maar dat neemt niet weg, dat de woningnood schreien- der is dan ooit en hoe bedroevend slecht staan de zaken t.a.v. het onderwijs. En dit alles viel ver vooruit te bekijken. In tussen kan dit niet worden geweten aan een tekort aan ambtenaren: voor de oor log hadden wij er 60.000, thans een kleine 200.000. Wat moet het worden als de tijd weer eens zou omslaan?? Tekort woningen omdat men hier nooit heeft durven handelen naar de on verbiddelijke wet van vraag en aanbod, maar wél voerde men een huurpolitiek ten koste van de huiseigenaars: voor de oorlog betaalde een huurder 1/7 deel van zijn inkomsten aan woninghuur, nu slechts 1/13 deel. Nu zeggen de P. v.d. A. en de K.V.P. „Laten wij maar niet over de woningnood praten, want daar lijden wij allemaal onder"', maar de VVD heeft er keer op keer op gehamerd, dat wij de verkeerde kant uitgingen T.a.v. de belastingpolitiek meende spreker een buitengewoon onsociale in stelling te zien in het feit, dat de over heid een „strafklasse voert jegens de ongehuwden". Dit is een tyrannieke Duitse maatregel, die destijds in Duits land werd toegepast om zoveel mogelijk soldaten te kunnen aankweken voor het leger. Vorig jaar kwam een voorstel tot wijziging van deze politiek, maar toen zei de regering „dan gaan wij weg" (Maar ze kwamen terug). Wij blazen van ganser harte mee in de sociale politiek in de juiste zin van het AAN HET HOORNDER STRAND Enige jaren geleden nam de heer G. j Coevert het initiatief tot de stichting van een badpaviljoen aan het Hoornder strand - paal 9. Dit punt is via het tot aan het strand lopende fietspad gemak kelijk bereikbaar en binnen afzienbare tijd zullen ook de auto's er een weg tot aan de zee vinden. Nu moet de automo bilist nog een gedeelte te voet afleggen. De heer Coevert besloot nu ook tot de stichting van een restaurant. Van het een komt echter het ander: aan het Hoorn der strand zult U straks ook strand tentjes, linnen tentjes dus, zien staan, want de zo actieve exploitant gaat ook tentjes verhuren. Wij hebben een proto type bekeken en beproefd en onze goed keuring laten merken. Het werd intussen ook hoog tijd, dat er aan het Hoornder strand eens tenten kwamen, want de accomodatie is daar tot dusverre verrassend-gering geweest. „NAAR DE SCHORREN" Geachte Redactie, Mag ik een klein plaatsje voor het volgende: Deze week streek op de boerderij van de heer Rutten, Eendrachtpolder, een groep van plm. 30 personen neer met de vraag of ze zo bij de Schorren kwamen. Dezen waren de koers goed kwijt. Zou het geen aanbeveling verdienen om de weg naar de Schorren met bordjes dui delijk aan te geven? Zoals b.v. naar het Museum? Wanneer men de Eendracht ingaat bij De Cocksdorp vindt men een bordje „Verboden de Schorren te betre den." Onze bezoekers raken de kluts ge heel kwijt. Ligt dit op de weg van V.V.V. of Natuurmonumenten? Ik weet het niet. Hoeveel gaan er langs 't Prins Hendrik hotel achter in het Noorden, niet de weg rechtuit naar de Molen en daar lopen ze dood. Daar hoort toch een goede richting aanwijzer, naar Oosterend. Een handwijzer was zeer goed op z'n plaats, juist door De Waal op de Vier sprong van de Nieuwe Weg. Dit is meer A.N.W.B.-werk. J. C. R. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 13 juni 11,30 en 14 juni 0,25 en 12,15; 15 juni 1,15 en 13,05; 16 juni 2,10 en 14,05. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. KOOPT MOOIE ONZE VOORPAAP \i ZEER VEELZIJDIG FIRMA P. LUNTER - Warmoesstraat woord, een rechtvaardige politiek dus. Wij hebben dan ook steeds van ganser harte meegedaan aan de invoering van de ouderdomsvoorziening, maar wij vin den het bijzonder onrechtvaardig aftrek toe te passen van bestaand pensioen. Wat het r.-k. mandement aangaat, wij staan t.a.v. daarvan op hetzelfde stand punt als de P. v.d. A gelijkheid van geloofsovertuiging impliceert niet, dat men ook in politieke zaken tot dezelfde partij dient te worden gerekend. Ds. Buskes zegt „Doorbraak of Anti these", maar wij hebben nooit vanuit die antithese geleefd, een consequentie trouwens van ons beginsel t.a.v. de geestelijke vrijheid. Ik wil hiermee in tussen niet beweren, dat de geestelijke vrijheid in handen van de P. v.d. A. ligt. De radio geeft ons nl. wel een ander denkbeeld. Wij willen getuigen van het jonge, nieuwe liberalisme. Dat het moet komen van het persoonlijke initiatief, waarbij men winst kan creëren ten behoeve van andermans bevrediging. Geen overheids- dirigisme dat tot déb&cles kan leiden (zie b.v. de recente moeilijkheden bij de aardappelexport). Onze naaste heeft recht op een menswaardig bestaan, daarom zijn wij voor een bodempensioen, opdat „oud en arm" tot het verleden be hoort. Maar ook in deze uitkering naar prestatie. Wij horen en lezen zo vaak het woord conservatief, maar wie is conservatiever dan de socialistische partijen, die thans een nationaal bouwinstituut willen stich ten. Gelukkig wordt het besef levendig, aldus spreker, dat het niet kan komen van de overheid, maar dat de gedachte post vat „op individuele werker komt het aan". Van onze persoonlijkheid moet het komen, want een grote menigte op zichzelf heeft, zoals de historie ons leert, nooit iets bereikt. Het is daarom verheu gend, dat onze invloed gestaag groeit in alle geledingen van ons volk. Van de hierna geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enige personen gebruik gemaakt. De heer S. Keijser besloot met de opwekking op 13 juni te stemmen op lijst 5, de VVD.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1