(groen 'jtmrL-Jéxel s in het karpetten Betonindustrie J. C. Rab n.v. schikt over de modernste machines EE 55 sportvliegtuigen bezochten Texel WACHTEN ere i duurt altijd lang! Het bijzonder goed geslaagde (openings-) concert van het „Texel-festival" verdient herhaling feNSDAG 27 JUNI 1956 EXELSE 78e JAARGANG No. 7056 COURANT ave N.V. v.h. Langeveld de Rooij chandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R dn rose Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv 8 ct p. mm. ONS ier S 1,00 ;rijder machine, die tegels produceert met de Texelse autobussen vindt ge nog opwekkingsbiljetten zoals Meisjes, werken bij. of „Zorg, dat je er bij komt". En U zult meteen willen erken, „Maar Texel heeft immers industrie". Dit laatste willen wij er gaarne bestrijden, want ons eiland :t wel degelijk industrie, al moeten toegeven, dat Texel geen industrie- ed is. Wij persoonlijk en stellig velen ons, hopen, dat Texel ook nooit een esproken industriestreek zal behoe- te worden, want het schaap dient zijn stempel te blijven drukken, iwens, Texel is zó schaars bevolkt, ich hier ook moeilijk grote indus- en zullen kunnen vestigen. Dit alles ut echter niet weg. dat ons eiland in laad enige industrie, zij het op be- :kelijk bescheiden voet, bezit, it overdachten wij, toen de heer J. C. die o.a. directeur van de Beton- istrie N.V. J. C. Rab is, ons uitnodig- ot een bezoek aan dit bedrijf. Wel, er inderdaad ko^y in. Het woord Beton- istrie of -fabriek, zo ge wilt, geeft geen overdreven voorstelling van ;n, want aan de Schilderweg vindt U nodernste machines, waaraan buizen, is, betonnen platen enz. enz. als aan opende band worden onttrokken. Wij 3en er een juweeltje van een tegel zien werken en ook hóren werken, ie werkkrachten bedienden dit appa- dat een capaciteit heeft van zo'n :end tegels per dag. Het formaat van tegels is 30x'30x4,5 cm. en ze wegen 10 kg. Het in de vormen aange- ihte materiaal wordt door twee stam- met animo bewerkt en voortdurend den nieuwe tegels aan een lange rij den toegevoegd. Even verder zagen buizen „heet" van de naald komen, uizen van 10 tot 40 cm diameter wor- machinaal geperst, grotere formaten den met de hand gemaakt. Deze be ien buizen vervangen de bekende .buis, die practisch niet meer ver ghaar is wegens de enorme vraag het buitenland. al weer een kostbare machine, die Jen in allerlei grootte fabriceert. De Rab vertelde ons, dat voor alle pro ten grote belangstelling bestaat en de duktie zou dan ook nog veel groter men zijn als er meer arbeidskrachten getrokken konden worden, doch, zo op practisch ieder terrein, heeft ook betonindustrie met een zeker pro-- m te kampen. Dit neemt echter niet dat de heer Rab over de huidige duktie best tevreden bleek te zijn. aar als wij meer personeel konden in- akelen zou dit bedrijf voor uitbrci- vatbaar zijn, omdat wij onze pro- ;ten ook met graagte naar de Vaste- JWÈËÊË pn deze machine worden buizen ge- rQld, in diverse afmetingen, naar ge- P9 de grootte van de ijzeren vormen 'n capaciteit van duizend stuks per dag wal kunnen exporteren". Uit deze op merking mogen wij concluderen, dat deze betonindustrie concurrerend weet te werken, waaraan de efficiënte bedrijfs voering ongetwijfeld niet vreemd zal zijn. Lange rijen, gloednieuwe betonbuizen sionden in slagorde opgesteld in de grote 1 loods, die speciaal voor deze betonindus trie is gebouwd. Dit bedrijf is begonnen met de vervaardiging van regenbakken en welputten als voortzetting van 't be drijf van wijlen de heer Grimijzer, die lalloze regenbakken en welputten aan de (goede) Texelse aarde heeft toever trouwd. Successievelijk en mede dank zij de aanwending van modern materiaal, heeft de heer Rab deze betonindustrie opgebouwd en uitgebreid. Er kwam een periode, waarin de metselaars de regen bakken een paar tientje goedkoper kon den leveren dan wijlen de heer Grim ijzer: het metselwerk was blijkbaar min der kostbaar, maar de heer Rab wist toch weer de markt te veroveren door voor dezelfde prijs regenbakken te pro duceren met een tweemaal zo grote in houd. Op het uitgestrekte industrieterrein, niet ver van Texels haven, troffen wij nog weer andere produkten aan: beton nen ramen voor schuren etc. Ramen van gewapend beton. Onverwoestbaar. Wij hebben geen prijzen gehoord en er ook niet naar gevraagd, maar wel ligt het voor de hand, dat zo'n raam van beton maar éénmaal geplaatst behoeft te wor den; misschien, dat er slechts één cate gorie mensen te vinden is, die zo'n be tonnen raam maar zo-zo vindt: de tim merlieden. De praktijk leert, dat be tonnen ramen het doen en geen enkele nieuwbouw (landbouwschuur etc.) zal dan ook meer het ouderwetse materiaal hout aanwenden. Ook passeerden wij kanjers van regen- bakringen en de heer Rab vertelde ons, dat er nog altijd vraag naar is, ondanks de waterleiding: regenwater is nu een maal voor bepaalde doeleinden (o.a. de was!) niet te vervangen. Ook zagen wij er grote bakken voor drinkwater voor 't vee. Deze betonindustrie mocht zich des tijds ook verheugen over de order tot het maken van een kleine tweeduizend wa- termeterputjes voor het P.W.N., een be wijs derhalve, dat het werk van deze Texelse industrie goed is. Het aantal soorten betonmaterialen is zeer groot: betonpaaltjes voor de wegen, septy-tanks, beerputten, bermpaaltjes, trottoirbanden enz. Ook worden door haar speciale opdrachten uitgevoerd: wij oenken b.v. aan de fraaie trap naar cje aula in de o.l. school. Deze is van kunst graniet vervaardigd. En het in aanbouw- zijnde r.k. rusthuis te Den Burg zal prij ken met een door deze betonindustrie te vervaardigen sierpui van graniet. Tenslotte vernamen wij nog, dat de heer Rab een betonnen bank heeft laten maken voor hen, die vanaf de Hogeberg het schone Texelse panorama willen be wonderen. (Intussen zou het wel gewenst zijn, dat er op Texel méér banken werden geplaatst - red.) Terwijl wij al deze gegevens noteer den draaiden de machines op volle toeren voort. O.a zagen wij een moderne beton molen werken. Dit deed ons de vraag stellen hoe het met de grondstoffen- voorziening gesteld is. Wel, er heerst be slist geen overvloed en de laatste tijd stagneert zelfs de aanvoer van zand, dat aan de oever van De Waal moet worden gewonnen. Wellicht houdt de schaarste aan grondstoffen verband met de krapte aan personeel, een verschijnsel, dat door het gehele land op ieder gebied aan de dag treedt. Terug reden wij langs het gloednieuwe rijwielpad, dat uit een of andere soort asfalt bestaat. Het verwonderde ons, dat de gemeente Texel geen tegels had ge bruikt, waar de tegels om zo te zeggen ter plaatse gemaakt worden, trouwens tegelpaden ontbreken op Texel. Een tegel heeft echter een groot voordeel, vooral ALS OP DE GROENEPLAATS Als op de Groeneplaats die rood-wit- blauwe illuminatie ontstoken wordt. Ja, dat is een sprookjesachtig schouwspel en een Groeneplaatsbewoner vroeg ons dan ook of wij eens wilden informeren, waar om die lampjes zaterdag niet gebrand hebben. Wij behoeven heus niet te informeren, geachte abonné: gewoon vergeten na tuurlijk en zaterdagavond a.s. branden ze zéker. TEXELAARS NAAR ASSEN Zaterdag staat Assen weer op z'n kop, maar wij hopen voor de motorrenners zelf, dat zij in de normale race-stand kunnen blijven. Zoals ieder jaar zullen de toeschouwers weer bij tienduizenden naar de Drentse hoofdstad worden ge trokken en onder hen zullen ook weer Texelaars opgemerkt kunnen worden. De heer B. Dros, Eierland, organiseert zelfs een speciale „Puch-rit": een tiental personen zal nl. per Puch bromfiets naar Assen rijden, waarbij de heer Dros voor een escorte-auto zal zorgen. Vrijdag gaan ze op pad en zonda^ keren ze terug. Er is reeds logies besproken en wel in een aan het circuit gelegen boerderij a 2, per persoon per nacht. (in een rij voor het lol.et) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein iu voorverkoop bij de V.V.V. EERSTE PRIJS VOOR TEXELS KOOR Het dameskoor o.l.v. de heer J. Visser heeft op het zangconcours te Venhuizen in de derde afdeling een eerste prijs be haald met 357 punten. Dit was een prach tig resultaat, want voor een eerste prijs had men „slechts" 300 punten nodig. Texel behoorde dan ook tot de verove raars van de meeste punten. De jury was over het optreden van de Texelaars dan ook zeer tevreden. „Het koor uit Den Burg bracht zowel het verplichte als het vrije nummer „Sanctus" van G. van Kooten met beschaafde klank". Onze felicitaties, dames. DE ZESDE MARKT De 6de markt heeft niet aan de ver wachtingen voldaan: zeker waren de lammeren in de ogen van de handelaars door elkaar vijf gulden minder waard dan vorige week. Ook vorige week waren lang niet alle wolveehouders echter te vreden, want eergisteren zagen wij enige lammeren voor de tweede maal naar de Groeneplaats vervoerd worden. Het heeft niet mogen baten, maar in sommige gevallen zelfs tot een strop geleid, wij zagen een hok, waarvoor 18 juni 86, was geboden, dat nu niet hoger in de notering lag dan 82,De handel was dan ook zeer stug. De prijzen lagen tus sen de 72,50 en de 90 gulden. OP TEXEL VERDWAALD Twee verpleegden uit de Willebrord- stichting, deel uitmakend van een groep, die al verschillende malen onder leiding op Texel logeren, hadden kans gezien aan het oog van hun verzorgers te ontsnap pen. Urenlang waren zij spoorloos tot zij in de buurt van de haven van Oudeschild gesignaleerd werden. Vermoedelijk wil den zij eindelijk eens proberen helemaal op eigen benen te staan. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 28 juni Den Burg, Oranjeboom, Toneelver. „St. Jan" voert op het stuk „Ciske de Rat". Vrijdag 29 juni Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 30 juni Den Burg, Start van „karretjes-rijden" vanaf Den Burg naar De Koog. De Koog, ringsteken. Handbalnieuws GDS Vrijdagavond is er na onze wekelijkse training een belangrijke vergadering in de r.-k. school. Dus allen present. Eierland, 24 juni. „Als-ie het tóch probeert geef ik hem de kogel!" Aldus een deskundige op het gebied van de luchtvaart, die belast was met het bin nenloodsen van de deelnemers aan de rondvlucht boven ons land. Het geven van „de kogel" moge een beetje griezelig en wreed klinken, de man meende het toch niet zo kwaad en als U het lucht vaart-jargon verstaat, weet U dat hij het zelfs zeer goed voor had met de piloot van dat toestel, dat het voornemen tot landen koesterde. Want tegelijkertijd zat er een ander vliegtuig voor de plaats waar geland moest worden en ter wille van de goede orde had men liefst één toestel tegelijk aan de grond. Wel, daar ging de kogel: een felle oranje vuurbal schoot naar het grijze wolkendek, aarzel de even en dook weer sissend en rokend neer. Het betrokken toestel reageerde onmiddellijk, het zwenkte naar rechts en beschreef vervolgens een sierlijke boog op eerbiedige afstand van de landings baan. Rondvlucht Nederland was in volle gang. Een wedstrijd vlucht, want aan het vliegen zelf waren ook nog verschillende attracties verbonden: in het zuidoosten van het Texelse luchtvaartterrein waren vier landingsvakken aangebracht, de eer ste was tien meter lang, de volgende resp. 20, 30 en 50 meter en nu was het de kunst om in die eerste en smalste baan de wielen op de grasmat te druk ken. Dat leverde de grootste puntenwinst op. Verschillende toestellen schoten veel te ver door, weer andere hadden een vroegtijdig contact met de vriendelijke Texelse aarde, maar enkelen slaagden er inderdaad in die tien meter lange strook te treffen. „En dat valt niet mee, ze ko men met zo'n snelheid van rond honderd kilometer binnen, terwijl...." en de luchtgids vertrouwde ons even het fijne toe van deze interessante vliegsport, want het was zuiver een sportdag: deze trip was georganiseerd door de Kon. Ned. Vereniging voor de Luchtvaart. In totaal streken 55 toestellen op de Eier- landse bodem neer. 54 toestellen waren afkomstig uit andere landen: Belgen, Zwitsers, een Italiaan, Engelsen, Denen, Fransen, een Luxemburger. Sportvlieg tuigjes van allerlei types en allerlei ca paciteit en in allerlei kleur, zodat „Vlijt" tenslotte op 'n schilderspalet ging lijken. Vliegtuigjes met één en twee motoren, één of twee dekken, diverse soorten lan dingsgestellen. Het was een fleurig schouwspel, dat velen naar Eierland lok te. Vooral de luchtvaartvererende jeugd was goed vertegenwoordigd. De eerste was om half twaalf van het Groninger vliegveld Eelde gestart, de laatste kwam om kwart over twee aan de grond. Mede dank zij de uitstekende Zuiver Uw bloed en bevrijd Uiell zó van Rhenmatiscbe Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed,, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen de beproefde combinatie van zes mine rale zouten, wetenschappelijk samenge steld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheuma- tiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stro men. Onzuiverheden en die veroorza ken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. op zeer hete dagen als het asfalt tot vloeistof metamorfoseert. Maar wij geven toe, dat het aantal snikhete dagen in deze een te verwaar lozen factor is, wat wij (èn de voorzitter van de VW „Texel" met ons) bijzonder jammer vinden! HEEtT U UNO PLUIM LLINTER, Warmoesstraat 12, Den Burg organisatie door de technische dienst van de N.V. Aero Ypenburg verliep de lan ding van alle deelnemers naar wens en ook de start leverde geen moeilijkheden op. Het was een drukke dag voor de heer Slag en zijn staf- en ook de havenmees ter, de heer Van Harn, was een toonbeeld van bedrijvigheid; hij toch moest er voor zorgen, dat de gelande toestellen, met nieuwe energie geladen, ook het eind doel van de rondvlucht, Ypenburg, veilig en wel zouden weten te bereiken, dus zonder het bekende incident „noodlan ding wegens gebrek aan benzine". Het ouwe, trouwe, door weer en wind ver bleekte Ford je reed van het ene toestel naar het andere, als een bij naar een tuiltje bloemen, om de onontbeerlijke materie benzine toe te dienen. Intussen keken honderden schapen met lede ogen toe: zij toch waren die ochtend door hun herder met een zoet woordje van het uitgestrekte veld geleid en ken nelijk voelden zij zich op het voor hen gereserveerde terreintje niet bijster op hun gemak en toen het sein „veilig" kon worden gegeven waren zij er dan ook als de kippen bij om het luchtvaartter rein Texel weer te veroveren, kort te houden en automatisch aan te stampen, want schapen hebben een tweeledig doel. Deze vliegwedstrijd werd gewonnen door de heer F. Hoogeveen, leerling der Rijks Luchtvaartschool, Hilversum, die 'n Tiger Moth bestuurde. Een mooie pres tatie, want wij weten, dat er verscheidene strafpunten zijn genoteerd: kwam je te vroeg binnen dan zat het niet rustig, ver scheen je te laat boven de door twee jeugdige Texelaars en een luchtvaart vriend van de Overkant gecontroleerde finishlijn, dan kwam je er evenmin met blanko strafregister af. Bovendien werd terdege op je koers gelet: de toestellen moesten via de vuurtoren binnenkomen, maar er doemden er ook wel boven „Drijvers Vogelweid De Bol" bij de mo len van het Noorden op. Maar. mis schien hadden de vogels van Drijver de vogels van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart c.s. wel op een dwaalspoor gebracht. Rustig denken Mijnhardt'» nuwtabletton S.V. Texel Woensdagavond aanvang kwart over zeven speelt een combinatie tegen een elftal van de HSV uit Amsterdam. De veteranen gaan donderdagavond naar Den Hoorn, vertrek per auto 7 uur van de Groeneplaats. De eerste wedstrijd- tegen een Boys-comb. eindigde in een 33 gelijkspel. De adspirantentraining is deze week op donderdagavond, aanvang kwart voor zeven. Wij waarschuwen onze leden ernstig niet in bedrijfselftallen uit te komen. De KNVB is van de situatie op Texel vol komen op dc hoogte en indien men in bedrijfselftallen uitkomt kan men reke nen op een langdurige schorsing. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Texelse musici, Texelse zangeressen en zangers. Dit was een bijzonder goed ge slaagd concert, boven verwachting goed en de VVV „Texel" zou - zo vernemen wij uit betrouwbare bron - dan ook niets liever wensen, dan dat U dit concert nog eens wilde herhalen. Het is een tweede- avond meer dan waard. De muziek door onze vier Texelse muziekverenigingen: VIOS, DEK, Excelsior en het Kon. Texels Fanfare bracht ons onder leiding van de voortreffelijk dirigerende heer A. J. Vonk een zestal nummers, welke allen, niet één uitgezonderd, bijzonder mooi, vertolkt werden Het was alsof hier een team optrad, dat reeds jarenlang in één corps verenigd is en de directeur van de WV Texel merkte zelfs op „Beter dan menig overkants gezelschap, dat voor ons in het Park is opgetreden". Daarom zou de VW Texel het op hoge prijs stellen als dit concert herhaald werd en dan in een week, waarin Texel „verzadigd is van de toeristen" want nu bestond het auditorium nog grotendeels uit Texe laars. Dezelfde lof, welke wij aan de vier corpsen toezwaaien brengen wij vanaf deze plaats aan de gezamenlijke zang verenigingen, gesteund door het fanfare corps „Excelsior" en het geheel onder leiding van de heer C. Bremer, Ooster end. Ja, dit was wat wij gehoopt hadden te zullen horen: massaal Het was indrukwekkend van volume, indrukwek kend ook van harmonie en ook in dit geval was het alsof wij geconfronteerd werden met de leden van één, reeds jaar en dag bestaand gemengd koor. Ongetwijfeld hebben de intensieve voorbereidingen aan dit grote succes fiiet weinig bijgedragen. De muziek vulde nu de gehele nis ruimte met hun sterkte van tegen de negentig man. Het was vooral de mars^ Saint Triphon, welke ons zeer voldeed,* zo wij ons tot een selectie durven wagen, want alle nummers werden buitenge woon goed weergegeven, muziek ook, die o'e volle belangstelling van de luiste raars genoot. De zangverenigingen oogstten vooral succes met „Gloria" en het was alsof dit tevens een vreugdeuiting was om het succes van dit optreden. Het eerste deel van de avond werd verzorgd door de accordeonvereniging „Avanti", o.l.v. de heer K. Brouwer. „Avanti" kwam zoals wij van haar ge wend zijn weer goed voor de dag, maar wél had het tempo over het algemeen iets pittiger kunnen zijn: de marsen b.v. werden beslist te langzaam gespeeld. De muziek zelf was een getuige van ernstige studie. ONDERWIJSNIEUWS Mej. M. M. van der Lijn, Zwolle, is met ingang van 1 september a.s. be noemd tot onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Oosterend. Het Bestuur van deze school heeft nl. in een vacature moeten voorzien wegens het a.s. vertrek van mej. Griffioen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1