Gemeente zal subsidie aan de VVV Texel met f 4000,verhogen Maar aan Tegels kust kan men h gehele jaar de hengelsport beoefenen igs Ito i S KRIJGT VLIELAND DIT JAAR NOG GEEN NIEUWE VEERDAM? Naar de Harlinger Courant verneemt is de mogelijkheid groot, dat de nieuwe veerdam dit jaar niet gebouwd zal wor den. De lange levertijd van de gordings- profielen schijnt de oorzaak te zijn dat in 1956 nog niet met de aanleg kan wor den begonnen. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 25 juni 1956 1050 lammeren 6882; 33 biggen 4865; 2 paarden 9501050; 7 nuchtere kalveren 40—60. BEDRIJFSVOETBALCOMPETITIE Naar wij vernemen heeft de Ruilver kaveling een beker voor de te houden bedrijfsvoetbalcompetitie beschikbaar ge steld. Wie volgen dit mooie voorbeeld? UITBREIDING VERWERKINGSINRICHTING B en W stelden de raad gisteren voor aan de fa. W. Roersen Zn., Hoeve laken, onderhands te gunnen het tim mer- en metselwerk voor de uitbreiding van de gemeentelijke verwerkinginrich ting aan de Hallerweg te Den Burg i(de Noodslachtplaats dus) voor de som van 12.150,—. B en W tekenden hierbij het volgende aan: Deze som komt nagenoeg overeen met het door de dienst van gemeente werken begrote bedrag der kosten van uitbreiding. Bij de gedurende de laatste jaren gehouden openbare aanbestedingen waren de bedragen, waarvoor werd inge schreven, zonder uitzondering aanmer kelijk hoger dan de begrotingen van de dienst van gemeentewerken. Gezien de toenemende spanningen op de arbeids markt mag van een eventueel te houden openbare aanbesteding van bovenbedoel de uitbreiding dan ook geen gunstiger resultaat worden verwacht. Een onder handse aanbesteding achten B en W der halve in het belang der gemeente. FILMNIEU WS „DE SCHADUW VAN ZORRO" Deze geschiedenis speelt zich af in het Wilde Westen van (ver) voor de Eerste Wereldoorlog. W'1 maken kennis met een caféhouder, die een deel van het nabij gelegen Indianenreservaat wil bemachti gen wegens de ontdekking van een rijke goudader. Hij tracht zijn doel te bereiken door ranchers en roodhuiden tegen el kaar op te zetten. De schurk schijnt te slagen, totdat zijn hele spel in duigen dreigt te vallen als zijn weg gekruist wordt door een gemaskerde ruiter, die voor de gewetenloze bandieten niet te rugdeinst. „ALTIJD NAAR WENS" Uit de flitsen, die wij mochten waar nemen, kwam voor ons vast te staan, dat dit een honderd pet. show-film is en deze rolprent zal zeker aan de verwachtingen voldoen van wie van groots opgezette show houdt. Daartussen door maken wij een huis-en-tuin-idylle mee, met een „hem", die deze affaire volstrekt niet serieus neemt, maar later grondig voor de zoveel sterkere Amor zwicht. Nederlands nieuws: O.a.: Eerste coöperatieve diepvries- kluis in de Alblasserwaard; Een ver keersplein voor de jeugd in Utrecht; Première van zaalvoetbal in Nederland; Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wereldnieuws: O.a.. Feestelijke dagen in Stockholm; Grensincidenten in Korea; Gevechten in het Japanse parlement; Een kasteel wordt opgeblazen; Wedstrijd in para chutespringen; Franse overwinning bij de Derby 1956; Motorterreinrit om de grote prijs van Frankrijk. IN DE „LINDEBOOM-CORNER" Zacht ritselde ergens een lindeboom, toen wij ons in de „Lindeboom-corner" de tariefkaart lieten aanreiken en terwijl wij lazen snoven wij reeds het goede op, dat uit die „corner" te voorschijn zou worden getoverd. Maar wij moesten éven geduld koesteren, want al is vooral aan de Groeneplaats de klant koning, op een openingsdag is het uiteraard bij een vol ledige bezetting (met klanten) wel wat te veel geëist om op je wenken bediend te willen worden. Wij hadden de tijd en alle andere eilandgenoten en gasten mét ons: de (lange) werkweek lag achter ons en de vakantiegangers hadden de (lange) vakantie nog grotendeels vóór zich. In middels was er gelegenheid om te note ren: a. dat je de „oude" Lindeboom niet meer herkent, want de verbouwing is omvangrijk geweest en wat hier tot stand is gekomen verraadt vakmanschap en vooral goede smaak, in zoverre de Lindeboom derhalve het gerenommeerde De Lindeboom gebleven. Wij noteerden (b.), dat ook hier het woord „In een bloe mentuin herschapen" best gebezigd zou mogen worden" en (c.), dat de tarief kaarten onze volste tevredenheid weg droegen èn om de zeer gunstig liggende prijzen (trouwens de lammërenprijzen zakken tóch al zo....) èn om de grote verscheidenheid van aanbiedingen, lo pend van geurige (Lindeboom-)koffie met of zonder slagroom (wij graag mét, ja dank U) tot de Indische gerechten Loem pia, Nassi Goreng en Bami Goreng. Daar tussendoor kunt U Uw tong ook laten strelen aan uitsmijters voor normale en abnormale magen, aan de kop soep van de dag, aan de „hot dog", waar de heer Thijs Reuvers in Amerika zo verrukke lijk over recenseerde, aan de broodjes, die op tal van wijzen gemeubileerd kun nen worden. Wijnen, bieren, thee, choco lade en niet te vergeten: het ijs, dat in allerlei variaties geserveerd wordt, (ijs-) weer of geen (ijs-)weer. Bloemen, muziek, vriendelijk gestem de serveersters, een kwieke Joop Klaas- sen Bos, de man met twee rechterhan den, de opponent derhalve van ons aller Annelies uit het feuilleton. Maar.de Lindeboom-corner is dan ook geen feuil leton, het is geen verhaal, geen verdicht sel: het is de realiteit, die ons leert, dat de geschiedenis dikwijls geneigd is zich te herhalen: het oude-goede en het goede-oude van de „Lindeboom-corner" leveren er een prachtig voorbeeld van. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders brengen in herinnering, dat op de marktdagen, vallende na de zes jaarlijks gehouden wordende grote lammerenmarkten en voor 1 oktober daarop eerstvolgende, vee enkel ter veemarkt mag worden aangevoerd tussen 7 en 10 uur voormid dags. Texel, 26 juni 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER. Secretaris. EERSTE STEEN R.-K. RUSTHUIS Naar wij vernemen zal vrijdagochtend de eerste steen worden gelegd voor het r.-k. rusthuis aan de Molenstraat te Den Burg. Dit werk vordert inmiddels goed: de diverse kelders zijn gemetseld en een deel der muren van de benedenverdie ping is inmiddels reeds verrezen. CONCERT 4 JULI GAAT NIET DOOR De V.V.V. ontving bericht van het Rijkspolitie Muziekkorps, dat van de ho gere politieautoriteiten geen goedkeu ring werd verkregen inzake het voorge nomen concert op 4 juli a.s. in het Park te Den Burg. In verband hiermede komt dit concert te vervallen. ONDERLINGE GLAS VERZEKERINGSMIJ De Onderlinge Glasverzekeringsmij Texel, die vijf jaar geleden werd opge richt, komt maandag in „De Zwaan" ter vergadering bijeen. Het voornaamste agendapunt is een voorstel tot verhoging van de premie tot 25 pet. beneden de laagste premie van andere maatschap pijen. Reeds sinds enkele jaren, aldus 't bestuur, verhogen alle maatschappijen de premie. Op deze vergadering zal te vens een definitief bestuur worden ge kozen. TWEEDAAGS SCHOOLREISJE De 4e, 5e, 6e en 7e klas van de School voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg maken een tweedaags reisje. Gister ochtend vertrokken ze met de eerste boot naar de overkant. Op het program staan; Amsterdam, met onder andere een rondvaart, een kijkje op Schiphol, een bezoek aan Utrecht, waar de Dom zal worden beklommen. Er wordt overnacht bij pleegouders in Amsterdam, wier kin deren straks een tegenbezoek aan Texel komen brengen. „DE RUST WORDT BEDREIGD" Ir. P. Kuiper, „De Schelp", Minister Ruysweg, De Koog, richtte het volgende schrijven aan de gemeenteraad van Texel: „Hiermede heb ik de eer, bezwaar te maken tegen vaststelling van het ter visie gelegde uitbreidingsplan in onder delen met betrekking tot een terrein ten Zuiden van de Kamerweg te De Koog en zulks op de volgende gronden: Het dorp De Koog is van oudsher zeer in trek bij allen, die Texel komen bezoe ken. Reeds voor de oorlog verrezen daar de woningen van hen, die met hun fami lie de rust kwamen zoeken, die zij in de steden niet vonden. Na de oorlog zijn er nog meer bijgekomen. Die rust wordt nu bedreigd, indien het onderhavige plan zou worden uitgevoerd. Van de van buiten komende bezoekers is immers de categorie van de zomer huisjesbewoners - met de kampeerders - het luidruchtigst, niet in het minst door dat de eenvoudige constructie van hun behuizing als het ware dwingt tot een veelvuldig verblijf in de open lucht. Het spreekt uiteraard vanzelf, dat ook voor deze categorie van bezoekers acco- modatie moet worden gezocht, doch het is mijns inziens verwerpelijk, om deze uit de aard der zaak semi-permanente en aesthetisch beslist niet aantrekkelijke bouw (alle soorten dakbedekking toege staan; W.C.'s buiten!) zo dicht bij een dorp te localiseren. Er moet toch, verder van het dorp De Koog af, een stuk grond te vinden zijn, waar dergelijke bouw niet dermate storend zal zijn als aan de Ka merweg. Indien het voorgenomen plan doorgaat, zal daarvan het gevolg zijn, dat velen De Koog zullen gaan vermijden, en dat ho tels en pensions hun goede klanten zul len verliezen. Hoewel voor het onderhavige plan niet ter zake doende, wil ik hier nog aan toe voegen, dat mijn bovenontvouwde be zwaren in even sterke mate gelden voor het inmiddels door Uw Raad vastgestelde plan voor het terrein ten Noorden van de Kamerweg. De betrekkelijke ter visie legging was mij echter helaas niet tijdig bekend. Dat de V.V.V. tegen dat plan niet heeft geprotesteerd, heeft wellicht de zelfde oorzaak. Duidelijkshalve deel ik U nog mede, dat ik stellig van plan ben, deze kwestie met het College van Gedeputeerde Staten te gaan bespreken, indien het onderhavi ge plan te kwader ure toch zou worden aangenomen". Naar aanleiding van dit schrijven had den wij een onderhoud met wethouder De Waard, die ons mededeelde, dat de gemeente Texel ernstige pogingen doet tot de bouw van een vijftigtal zomer huisjes bij de Kamerweg en wel ter leni ging van de thans heersende woning nood. Deze huisjes zullen geschikt moeten zijn voor permanente bewoning geduren de de eerste vijf jaren. Daarna zouden deze gebouwtjes bestemd kunnen worden voor zomerhuisjes in de volle betekenis van dit woord. De gemeente zou deze zomerhuisjes t.z.t. eventueel ook kunnen verkopen aan gegadigden. Het ligt in de bedoeling om, zo men vlot tot een aanbesteding kan komen, de bouw van dit complex huisjes, die apart komen te staan, reeds in november ter hand te nemen, opdat ze reeds volgend voorjaar betrokken kunnen worden. De heer De Waard verzekerde ons, dat deze huisjes de toets der kritiek zeker zouden kunnen doorstaan. Een prototype ervan heeft men onlangs aan het vaste land bestudeerd en men kwam tot de conclusie, dat de bouw van dit type ook in het Texelse landschap verantwoord zou zijn. ZATERDAG: ONZE EIGEN AMATEURS Onze Texelse amateurs hopen zater dagavond onder auspiciën van de V.V.V. „Texel" een bont programma af te wer ken in het Park te Den Burg. Wij krijgen zang, muziek (showorkest „The Starliners") declamatie, mondhar monica-orkest, enz. enz. Leest U ook de advertentie. De gemeenteraad heeft in de gister middag gehouden vergadering besloten de bestaande subsidie aan de V.V.V. „Texel" van 3000,te verhogen tot 7000,Een voorstel van de heer S. van der Vis om deze subsidie te verho gen met 6000,inplaats van met 4000,werd verworpen. Vóór dit laat ste voorstel stemden: mevr. G. Vrijdag- Keijser, de heer S. Keijser Jbzn. en de heer S. van der Vis. TERSCHELLING-HARLINGEN In verband met het in de vaart bren gen van de „Friesland", het nieuwe schip voor de lijn Terschelling-Harlin- gen merkt de Harlinger Courant op: Er is nu nog maar één ding, dat te wensen overlaat en dat is de aanlegmo- gelijkheid te Harlingen. Een boot van 52 meter lengte kan niet langs de postboot- steiger aanleggen en zal dus steeds aan de kop van de steiger plaats moeten vin den. Met wat harde wind zal dat voort durend moeilijkheden opleveren, terwijl het laden en lossen van auto's en vracht goederen er al evenzeer door wordt be moeilijkt. Het is zeer wenselijk, dat hier met spoed naar een oplossing wordt gezooht. Terschelling heeft het goede voorbeeld reeds gegeven. Daar is thans een kade gemaakt, die vlot laden en lossen bij alle waterstanden en verkeersgesteldheid mogelijk maakt. Voor Harlingen zijn er drie oplossin gen denkbaar. De nieuwe kade van de N. Willemshaven verlengen en daarin tij-uitsparingen maken, een nieuwe aan legplaats in de voorhaven van de Tjerk Hiddessluizen te creëren of dit te doen aan de stadszijde van de Dokkade, die toch in de komende jaren nieuw zal worden opgetrokken. Wanneer wij ons oor zo eens te luis teren leggen blijken aan alle drie op lossingen voor- en nadelen te zijn ver bonden, maar naar wij vernamen wor den binnenkort de besprekingen om tot een aanvaardbare oplossing te geraken, hervat. Mogen ze tot een spoedig resultaat lei den. Waar Terschelling zo aan alle kan ten het goede voorbeeld geeft, mag Har lingen zeker niet lang achterblijven. REISCLUB „VRIJ EN BLIJ" Onder de bekwame leiding van de heer A. Dootjes vertrok woensdag jl. het 43 personen tellende gezelschap met de eerste boot voor een driedaagse reis om het IJselmeer. Te Den Helder stond een touringcar van „Johannes" gereed. Via de Kooi langs het Noordholl. Kanaal gingen we er welgemoed op af; later rechtsaf naar Petten en Schoorl. Vervolgens langs Ber gen en Egmond naar Zaandam (koffie). Daarna weer opgestapt naar Amster dam, waar om 10 uur de rondvaart be gon, die tot 11.15 uur duurde. Dat was de moeite waard. Ik geloof dat we daar allen wel van hebben genoten. We heb ben daarna nog langs een paar grachten gewandeld en toen maar weer op de koffie aan. Na gezamenlijk te hebben geluncht vertrokken we om 1 uur naar Utrecht, vervolgens naar Dieren, waar om 3 uur een rijwielfabriek werd be zichtigd. Hier konden we zien wat een mensenhanden er nodig zijn eer een fiets uit de grondstof vandaan de fabriek kan verlaten. Er werken 800 arbeiders in die fabriek. Na de excursie werd ons een kopje thee, een sigaar of een sigaret aan geboden. Om 5 uur vertrokken we naar ons nachtlogies in Loenen in het „Zon nehuis". Na daar van een warme maal tijd te hebben genoten en ons even te hebben opgefrist, zijn we met de bus weer naar Loenen vertrokken, waar we in een dancing gezellig met elkaar de avond hebben doorgebracht. Om 11 uur moesten we weer binnen zijn. Voordat wij onze bedden opzochten werd ons koffie aangeboden. De volgende morgen half negen ver trokken we naar Burgers Dierenpark, waar we 1^ uur hebben vertoefd. Eigen lijk te kort, want het was daar geweldig mooi. Vandaar gingen we naar de speeltuin in Apeldoorn, waar we ons ook weer best hebben vermaakt. Via Zwolle naar Staphorst, waar nog even een handweverij werd bezichtigd. Om 5.40 u. arriveerden we in Havelten, waar gelo geerd werd in het „Mecuwenveen". 's Avonds werd in Meppel de bioscoop bezocht. De heer J. Eelman vergastte ons in de bus op accordeonmuziek. De derde dag tuften we om half negen uit Havelten naar Leeuwarden, waar wij de grootste condensfabriek van Europa hebben bezocht. Deze fabriek verwerkt per dag 600.000 kg melk; er werken 1100 arbeiders. Daarna werd de grote markt bezocht. De dames maakten van de ge legenheid tot winkelen grif gebruik. Na gegeten te hebben vertrokken we via Harlingen en over de Afsluitdijk naar Den Oever, waar nog even werd opge stoken. Voorts maar weer op Den Helder aan, waar we in Formosa ons te goed deden aan een heerlijk diner. Hier nam de heer Dootjes nog even het woord. Hij hoopte dat deze reis ook weer goed ge slaagd was en sprak tevens de wens uit, dat wij volgend jaar weer allen present zullen zijn. In de bus werd Ome Cor ook nog hartelijk bedankt voor de wijze waarop bij het gezelschap vervoerd had. Met de laatste boot aanvaardde het ge zelschap onder een pittig stukje muziek de oversteek naar Texel en zo is ook reis 1956 weer tot een goed einde gebracht. J. H. „Over enkele dagen is het weer zover dat duizenden en nog eens duizenden beoefenaars van de hengelsport, met een enthousiasme dat weldadig aan doet, naar de waterkant trekken. Dan vallen de laatste belemmeringen weg en is er geen houden meer aan. Ze behoeven niet langer weerstand te bieden aan de lok kende oevers langs het ruisende water - en ze doen het ook niet, geen dag!" Aldus schreef ons een persbureau, ge vestigd aan de vastewal. Als dit een Texels persbureau zou zijn geweest, zou den wij geantwoord hebben of de schrij ver soms de pen ter hand had genomen tijdens een fuifje ter gelegenheid van de hoge lammerenprijs, want dan zou hij toch hebben moeten en kunnen weten, dat de hengelaar op Texel altijd in zijn element is, want de zeehengelsport mag in ieder jaargetijde worden beoefend. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat men in het voorjaar en de volle zomer méér hengelaars langs ons strand en aan de dijk langs de Waddenzee vindt dan bij hartje winter, maar de gelegenheid is er altijd. Nee, wij op Texel behoeven niet te wachten tot de befaamde 1ste juni, ofschoon deze datum wél in het oog ge houden dient te worden door hen, die per se in Wegerswaal of in een der ka nalen willen vissen. In dit geval dient men zich meestal in verbinding te stel len met de pachters van de viswaters. In Wegerswaal moeten altijd nog enige snoeken huizen, handige jongens, die zich niet gemakkelijk laten vangen. Voorts herbergen de binnen de dijk ge legen wateren tegenwoordig ontzettend veel witvoorns. Bij tientallen kunt U onze hengelaars thans weer langs de dijk zien vissen. Vooral het gebied ten noorden van Oude- schild is een uitverkoren plek en verder wordt de hengel nogal eens uitgelegd in de Mokgeul en aan het Horntje. Wat men vangt? Momenteel bestaat de buit hoofdzakelijk uit schar en bot. Een hen gelaar kwam onlangs met 168 botjes thuis. Wij kunnen dus zeggen, dat U zich beslist niet behoeft te vervelen. Voor de paling is het intussen nog te vroeg, want die laat zich voornamelijk in de maanden juni en augustus ver schalken. Makreel is er nog niet ge signaleerd, maar wel heeft men enkele pietermannen waargenomen. Wat ls het toch dat zovelen naar het water trekt om daar ontspanning te zoe ken op een manier, welke zo weinig ge meen heeft met de vele andere sporten, die over de gehele wereld worden be oefend? Gaat het om de „knikkers"? Neen, vast en zeker niet! Om de spanning - de concentratie - de intuïtie - de handigheid - het onbe rekenbare? Misschien Veeleer geloven wij dat hier de óer- mens zich doet gelden. Hij immers legde reeds de grondslkg voor alles wat met vissen en jagen te maken heeft, zij het dan dat het voor hem een noodzaak, een levensbehoefte was. Technisch uitgeba lanceerde hulpmiddelen waren vanzelf sprekend in die dagen nog onbekend; hij moest zich tevreden stellen met wat de DE 5DE EN 6DE KLAS O.L.S. HIPPO DRIE DAGEN NAAR TEXEL De 5e en 6e klas van de o.l. school te Hippolytushoef maakten donderdag, vrijdag en zaterdag weer hun traditio neel schoolreisje naar Texel. Er werd deze maal gelogeerd in het vakantieoord „Bosch en Zee" te De Koog. Na een vlotte overtocht met de mos selboot van de heer Koster meldde de groep zich eerst in haar tijdelijk verblijf. Het was prachtig zomerweer en daarom besloten de leiders en leidsters dat de eerste dag verder zou worden doorge bracht aan de Slufter. Heerlijk heeft de jeugd daar genoten van duinen en strand en de opgediende maaltijd werd 's avonds alle eer aangedaan. Na een kwar tiertje samenzang o.l.v. de gastheer, de heer Schoonhoven, en nog een poosje ge speeld te hebben, was het tijd geworden voor een van dè grootste attracties: het gezamenlijk naar bed gaan. Met graagte - en misschien ook wel vermoeid! - zochten de jongens en meisjes hun slaapsteden op om daar de pret voort te zetten. De meesters en juffrouwen moesten eerst even brommen, maar toch overwonnen al spoedig de slaap en ver moeidheid. De tweede dag was de reis naar de vuurtoren. Ook daar werd heerlijk ge speeld en een consumptie in een cafeetje „De Molen" liet zich goed smaken. Inte ressant waren ook de vuurtorenlamp en de prachtige cactussen van de café houdster. 's Avonds zorgde de jeugdige gooche laar Mr. Benno voor een aardig pro gramma. De laatste dag werd begonnen met 'n wandeling naar De Koog. Velen besteed den daar hun laatste zakgeld en menige vader zal de volgende morgen (Vader dag) een Texels aandenken hebben ge kregen. De ponnies Kees, Karei en Puk trok ken daarna met de gehele groep - zij het in gedeelten - een rondje door De Koog. Ook dat was een feest op zichzelf. Daarna ging het naar de bossen tussen Fonteinsnol en Westerslag om daar de laatste energie te verbruiken. Maar aan alles komt een einde en ook aan dit schoolreisje. Tegen vieren werd de terug tocht naar Oudeschild aanvaard. Ook kwam - na met 92 fietsen ongeveer 85 km gereden te hebben - nog even het pechduiveltje. Twee lekke banden achter elkaar! De terugtocht op de boot verliep vlot. Hoe dichter bij huis hoe frisser het werd. Vele ouders stonden reeds aan de haven te wachten. Ongeveer half acht was ieder thuis om vader en moeder en ieder die het wilde horen te vertellen van de prachtige dagen op Texel doorgebracht. golven op het strand wierpen, me; 1° bij eb de zee op de slikvelden, in W hammen en in sleuven achterliet, wat hij met behulp van een stok ko ONH den of wat hij met zijn handen ko 'e'00 machtigen. Later kwamen de stene r rad ken (ja, U leest het goed; in Egypt* >00l71 - 1 J Harki vooi i in EX* vooi >ls f< f 0,2 VT. (I ,20B adio er verscheidene gevonden) en de taaie vezels vervaardigde „tuigen" het bemachtigen van voedsel uit he ter, stenen bijlen speren enz. voo jacht op het land. De primitieve kwam tot meerdere ontwikkel» maar gelijke tred daarmede hield dt wikkeling van het vistuig (dat hij lijks bij zich droeg). Dit geldt vai sprekend ook voor de jachtattribute Was vissen en jagen voor de pr; torische mens dus een noodzaak, werd het hengelen als zodanig en schieten van wild ook als een soor sport beoefend, zowel door de 1 luyden, als door koningen, keizers, lieden en monniken. De buit werd ter geenszins versmaad en kwam nog dezelfde dag als een geliefkoosjnhol recht op de dis. Het nuttige werd het aangename verenigd, waarbij voor ogen moeten houden dat het bij de minder royaal met het slijk bedeelden, de overhand hield. Zo is het eigenlijk de eeuwen doo bleven. Heden ten dage staat de niet meer op de eerste plaats, ma; is weinig fantasie voor nodig om t( grijpen dat b.v. honderd jaar geledei 'an maaltje vis of een mals konijn voo len een aanvulling van het sobere betekende, welke met gejuich werd nengehaald. Het bloed verloochent zich niet! bij onze voorouders - we kunnen zeggen tot in de laatste geslachten - belangrijke plaats innam, kan door inmiddels zoveel modernere samenl< niet ongedaan worden gemaakt. Stf ie nog, we zouden willen zeggen: de nende machines en het op snelheid seerde verkeer doen in het onderbe\ zijn vaak een verlangen ontstaan na; tijd van weleer en wekken een sh rend instinct, dat eeuwenlang het v bestaan van de mens waarborgde geven gehoor aan die stem in hun nenste, glippen met een zucht van lichting uit hun genummerde jasje keren terug naar de vrije natuur waar ze in de meeste gevallen a nog maar een plaatsje open vinden de waterkant. De monteur, de directeur, de ka; de manufacturier en de huisarts - ze er tevreden mee. Want déar kunne: nil al is het maar voor enkele uren, in ze z voetspoor van hun voorgeslacht K Kc itraa |23 j anto< ot r nboe egen varte mm :el. 3 ware den Mie Êcve, e kif irrits renki iker, op rsen, ler, S 8-h is). De gre in v doi het onti R M i 25 j dan ilijds vai zo Ji Eeli H. I 24 j irg, ite b s welke zij bij hun geboorte meekregei een kostbare erfenis, die van geslacl geslacht overging en zal overgaan BUSSENPOST VAN EMIGRAN' Twee Texelse jongens vonden op strand een bus met een vijftigtal brie gericht aan de 24-jarige Deen Jö Fischer, van beroep werktuigkundige als emigrant op weg was naar Nie Zeeland.. De inhoud van de brieven len wij uiteraard niet publiceren. Oi -jar gens een merkwaardige bussenpost: her ven, geschreven door familieledeii|g g vrienden l(vriendinnen) gooi je toch in zee?! Mogelijk heeft de emigrant connecties met zijn geboorteland w verbreken. Intussen was het voor jeugdige Texelse jutters een belang vondst, want op de enveloppes prij interessante postzegels. Ze konden zonder veel kosten of moeiten bedar. want in het busje zat ook een flesje inkt. ONNODIGE GEVAREN OP 'T STRJ n. rg. de: 1 b aai hin ;rge naai R M. an ienr De Waddeneilanden hebben veel meen, veel goede dingen, veel k\ dingen. Dit begrepen wij uit een bei afkomstig van Terschelling. Het door een Texelaar geschreven kui zijn en daarom menen wij er goed te doen, dat dit ook onder de aand van de op Texel wonenden komt een der punten van ons strand, pal paviljoen n.b. troffen wij zaterdag tend een enorme rommel aan, pril ;e draad, ijzeren paaltjes uit de Tw wereldoorlog etc. Bloot gestoven? M lijk, maar die rommel ontdekten daar ook al verscheidene weken geleler; De Terschellinger schrijft: Hoewel het weer nog steeds niet n tot baden in zee of liggen zonnen op strand, wagen zich toch al enkelen zilte nat. Veelal worden de schoenen bij de duinreep achtergelaten om blo voets de golven tegemoet te gaan. dan moet er terdege uitgekeken woi waar men zijn schreden zet, want laas is het weer mis met de stook resten. Het strand ligt vol en bij 1 komst is benzine het redmiddel om schone voetzolen te krijgen. Een kwaad, erger dan de stookoli het vele glas op het strand. Stooki |E(je resten mogen er niet voorkomen, daaraan kunnen wij eilandbewö niets doen. Glasscherven komen er echter „vanzelf", ze worden er met opzet maakt en dat is erg! Wie ze maken? is niet na te gaan, maar natuurlijk senhanden slaan de vele aanspoel! flessen kapot en zijn ze oorzaak van gelijk diepe snijwonden in kindervoo Tussen paal 12 en 13 ligt een berg si ven, gedeeltelijk ondergestoven; niet alleen daar: overal op het liggen stukgeslagen lampen en fles Ook het afgedankte prikkeldraad vat g j| afzettingen levert gevaar op voor del deren die graven en spelen in het i erug Zou dat niet eigenlijk evengoed in afgezette duingebied gelegd kus worden? En wordt er voortaan geen meer stukgeslagen? Laat het strandgenoegen niet verl in verdriet. erdj ve irb is ïkbt ksdi 28 j de ung en V ize iij zo bu legs eer de di c da Fc ud rtel blijl bij isfet sser ssci Ve stl ;fa aan II,

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2