SU V h WACHTEN ZOMER De rupsen te laat actief door koud voorjaar duurt altijd lang! Pepito's eerste grote avontuur 4 I s Een vrouw met twee linkerhanden m m SU Twee badgasten vielen ons aan met „De rupsenplaag voorbij", schreef U, maar schrijft U nu maar weer, dat ze er weer zijn!" In ons nr. van 20 juni hebben wij ge schreven, dat het strand, dank zij de re gen!?), weer zo goed als vrij van de rup senplaag was. Wij schreven dus niet, dat de rupsen óók uit de duinen ver dwenen waren. Een der Texelse artsen deelde ons het volgende mee: Ik heb inderdaad vele pa tiënten, die met rupsen in aanraking wa ren gekomen, op m'n spreekuur gehad, maar hun aantal is thans lang zo groot niet meer. Dit soort rupsen voedt zich met de duindoornstruiken. Is hun voedsel op (en de duindoorn kaalgevreten) dan wacht hun de hongerdood, want ze schijnen geen ander voedsel te begeren. Op het ogenblik zie je practisch geen rupsen meer. De rupsen kwamen wegens het koude voorjaar veel later uit dan in an dere jaren, zodat hun aanwezigheid nu samenviel met de in het voorseizoen op Texel vertoevende gasten. Onder normale omstandigheden zijn de rupsen weer van de kaart eer de badgasten komen. Volgend jaar verwacht ik weinig rup sen. De grote plaag heb je zo om de drie jaar. De bestrijding moet enorm veel geld kosten en dat kan de VW zelf onmoge lijk betalen. Het bespuiten van het duin- terrein is bovendien niet zonder gevaar". De heer G. Baas, Reaumurlaan 4, Hil versum, heeft wel zeer onprettige erva ringen met de rupsen opgedaan. Hij zond ons daarom 't volgende ingezonden stuk: Wat een pracht van een eiland be woont U! Mijn vakantie bracht ik gedeel telijk bij U door en las in Uw blad van de voorgaande week dat „de rupsen bijna weg waren" en daarvan is de bevolking vol geweest. U schoot daarmede in hun roos, maar nóg meer bij ons. Wij huurden nl. voor enige weken een huisje op het terrein van de Stichting Sociaal Toerisme. Leken die wij zijn vonden we alles even prachtig en de service van boot, bus en bewoners enorm. Maar de gevolgen van de rupsen bleven bij mij, mijn vrouw en dochter niet uit. Ook daarvoor waren wij gevoelig! Na dagen van koorts zat ik al gauw onder ae bulten en vrouw en dochter idem. Wij hebben daardoor een bijzonder onpret tige ervaring en grote antipathie tegen voornoemde Stichting gekregen. Zij toch heeft de gasten van Uw eiland op deze manier aan een experiment gewaagd. Uit mijn gesprekken met andere kam peerders, neringdoenden en insiders, heb ik genoeg vernomen, dat zij de gevolgen, velen financieel zullen ondervinden. Dan spreek ik nog niet eens van de strop die wij hebben, nl. een geheel jaar gespaard, waarvan het grootste deel nu verloren gegaan is aan tenthuur, die door is gegaan, vooruitopgeslagen leeftocht, die je onmogelijk allemaal mee terug kunt nemen, een fiks bedrag aan zalf en nu van onder tot boven in de zalf, waar mede ik dus niet op mijn kantoor kan verschijnen! Dit jaar dus een groot fiasco! Ja, de rupsen zijn bijna weg, maar de kampeerders èn de goede reputatie ook! Ik hoop dat Texel daaruit lering kan 7 9 8 7 8 4 7 2 4 4 4 3 trekken! Over ditzelfde schreef ik reeds aan de heer Faber van de Stichting en aan VW, want ik meen dat tenminste één van allen voor de evt. gevolgen had moeten waarschuwen! Meent U nu niet dat ik, zodra ik thuis kwam en de diagnose van de dokter ge hoord had, mij in de zalf heb gezet en met een roodgloeiend kwaad hoofd in de pen ben geklommen, nee heus niet. Ik heb mij hiermede reeds verzoend en het verlies afgeschreven. Maar ik wil dit toch wel eens uit de doeken gedaan zien en liefst zo, dat een ieder hiervan kennis zal kunnen nemen. Hopelijk verneem ik nog iets van U inzake dit onderwerp en dank U daar voor allervriendelijkst." DE 46 ZOMERHUISJES Men maakt ons er op attent, dat in het door ons genoemde bedrag van f 598.000 voor de bouw van 46 zomerhuisjes de kosten van de bouwgrond is opgenomen. De zomerhuisjes zelf zullen door de fa Van Vliet en Van Duist, Rotterdam, voor de som van f 447.532.- worden ge bouwd. EINDSTANDEN COMPETITIE 1955- 56 Vierde klass A: Egmondia 20 17 3 Texel 20 12 3 BKC 20 Succes 20 Meervogels 20 DTS 20 Schagen 20 WGW 20 VZV 20 Watervogels 20 Limmen 20 Reserve 2 E: Helder 4 16 11 1 Watervogels 2 16 8 5 Texel 2 16 9 2 Succes 3 16 7 3 W'waard 16 6 3 SRC 2 16 6 3 VZV 2. 16 5 3 Schagen 3 16 6 0 HRC. 6 16 3 2 Adspiranten L: Hollandia a 16 13 0 3 26 50-22 Texel a 16 12 1 3 25 56-18 HRC a 16 11 1 4 23 55-24 Succes a 16 11 1 4 23 47-18 Schagen a 16 7 2 7 16 25-34 Helder a 16 6 2 8 14 42-33 W'frisia a 16 4 1 11 9 26-49 Flevo a 16 3 1 12 7 19-53 BKC a 16 0 1 15 1 7-76 Adspiranten P: Oosterend a 20 16 2 Cocksdorp a 20 13 6 De Koog a 20 8 4 ZDH a 20 5 3 Texel b 20 5 2 Tex. Boys a 20 4 1 Adspiranten S: HRC d HCSC b 18 14 2 2 Texel c 18 10 5 3 Watervogels b 18 7 4 7 HRC e 18 6 5 7 Succes c 18 5 5 8 Helder c 18 5 4 9 Oudesluis a 18 5 4 9 HRC f 18 2 4 12 37 74-24 27 39-29 23 53-35 23 55-52 22 42-30 19 35-32 11 16 34-48 11 14 36-53 11 14 43-57 11 14 33-56 13 11 26-54 23 60-23 21 37-35 20 55-48 17 35-31 15 41-39 15 34-33 13 31-39 10 12 30-46 11 8 17-46 2 34 93-20 1 32 57-16 8 20 44-49 12 13~25-42 13 12 27-48 15 9 20-91 18 16 1 1 33 111-15 REISVERSLAG IE REIS HARINGTEELT 1956, H.K.S. DE HOOP Na 5 weken op de Noordzee te hebben doorgebracht is het H.K.S. „De Hoop" dinsdagmorgen te IJmuiden binnengelo pen. Dinsdag 22 mei vertrok „De Hoop" om 8.00 uur 's morgens tegelijk met haring- loggers uit Vlaardingen. Het weer werk te mee om dit vertrek een feestelijk aan zien te geven. De meeste schepen waren nog gepavoiseerd en vele honderden toe schouwers op de kaden te Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland wuifden de vloot enthousiast ten afscheid. Tegen 11.00 uur v.m. liet kapitein Rog het anker vallen voor de haven van Scheveningen waar een uur later een vloot van meer dan 60 loggers uitvoer. Langs de kust onder Katwijk stomende werd IJmuiden tegen 2,30 uur bereikt. Hier vertrokken toen juist de laatste Katwijkse loggers op weg naar de vis gronden. Nadat te IJmuiden de gasten die „De Hoop" te Vlaardingen aan boord had ge nomen, waren ontscheept vertrok het hospitaalkerkschip luide toegejuicht door de talloze aanwezigen van de Vissers haven. Diezelfde avond terwijl „De Hoop" met de grote vloot schepen naar de visgronden stoomde werd de eerste kerkdienst, voorgegaan door Ds. Th. Swen, gereformeerd predikant te Vlaar dingen, aan boord gehouden en per radio uitgezonden. Van een zeer groot aantal schippers kwam bericht van een goede ontvangst binnen. Niet lang heeft de be manning van „De Hoop" op werk behoe ven te wachten. Reeds op de 2de dag, terwijl de eerste haringjagers met hun vangsten op weg naar Holland waren, werd 's morgens vroeg de hulp van de marconist ingeroepen voor een defecte radiozender. Ook dokter Ouderkerk's ad vies werd gevraagd voor een aantal pa tiënten waarvan er één in het hospitaal moest worden opgenomen. Doordat de Duitsers, in verband met de verbouwing van de Fridjof, geen hos pitaalschip in zee hadden werd door de marconist van De Hoop via de Duitse golflengte 2x daags ook de Duitse vis sersvloot aangeroepen. De 4e dag nam De Hoop 2 patiënten over van een Kat wijkse logger, waarvan er één op advies van de scheepsarts in een inrichting in Holland ter verdere verpleging moest worden opgenomen. Dank zij de aanwe zigheid van de politiekruiser H.M. Fret kon De Hoop het visterrein verlaten om deze patiënt zo spoedig mogelijk naar IJmuiden te brengen. Op weg naar Holland ving de marco nist zaterdagmorgen om 4.00 uur een dringend verzoek om doktersadvies op van de schipper van een Scheveningse logger die op ruim 60 gr. N.B. trawlde. Hier kon de Fret hulp bieden. Als resul taat van uitstekend teamwork tussen De Hoop en H.M. Fret kon op zondagmor gen door de Fret te Stavanger een Hol landse visserman aan wal worden ge bracht. Enige uren later werd de man in het hospitaal geopereerd. Intussen bracht De Hoop zaterdagmid dag 1(26 mei) te IJmuiden 4 patiënten aan wal. Maandagmorgen vroeg vertrok het schip weer naar zijn bestemming. Gedu rende deze eerste reis was de medische staf versterkt met een tandheelkundig student omdat gebleken is dat vooral in de eerste maanden van de haringteelt onder vissersbevolking veel gevallen van tandheelkundige behandeling nodig is. Tfmf' Het aantal patiënten bleef steeds groot, talloze malen ging de rubberboot over boord om Datiënten af te halen, terwijl ook de hulp van de radiomonteur, soms meerdere malen per dag, werd ingeroe pen. Ds. Swen had hierbij volop gelegen heid zich aan boord van de loggers te begeven. Doordat de Anton Dohrn, het Duitse hospitaalschip, dat doorgaan in de buurt van Groenland opereert, alvorens naar de thuishaven te stomen nog enige tijd op de Noordzee dienst kwam doen, werd het werk van De Hoop enigszins verlicht. Van de Anton Dohrn werd een Holland se patiënt overgenomen en een Duitser, die op De Hoop verpleegd werd kon naar dit schip worden overgebracht. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. 53. Kapitein Druppel liep voorzichtig naar het trapgat en riep: „Bloobeest, Bloobeest, begeef je ogenblikkelijk naar het voorschip!" Even bleef het angstig stil, doch toen klonk de stem van Bloo beest heel rustig: „Ja, maar heer kapi tein, ik moet juist naar het achterschip!" „Bloobeest!", schreeuwde de kapitein nu met overslaande stem, „hoor je wat de kapitein zegt! Ga naar het voorschip!" Ja, maar heer kapitein," sputterde Bloobeest tegen, „wat moet ik in dat nare voorschip doen? Daar ligt alleen maar ouwe rommel en daar zit het vol spinnen en kakkerlakken „O", kreunde de kapitein nu totaal overstuur, „als hij naar het achterschip loopt, ver liest de „Brul" zijn evenwicht en storten we achterover de berg af!" Hij beheerste zich opeens met alle geweld en zei zoet vleiend; „Bloobeestje, mijn beste vriend, wees eens héél aardig voor me en loop even naar het voorschip" Dat was te veel voor het gevoelige hart van Bloo beest, die van de hele situatie niets be greep. „Jammer", zuchtte hij ontroerd, „de kapitein is de laatste tijd oud ge worden, ik zal zijn zin maar doen. Hij ontstak een kaars en wandelde ar geloos naar het voorschip, niet vermoe dende, dat deze luttele wandeling de redding van de „Brul" en zijn opvaren den zou betekenen. Daar zie 'k op de kalenderdat De zomer is begonnen. Ik had mijeerlijkop dit feit Tot nu toe niet bezonnen Wie denkt er ook aan zomertijd Bij zoveel kou en zonloosheid En dure aarebeiën. Je zoudt er haast om schreien- 'k Heb mijn vakantie reeds gehad, Althans ten grotendele, Maar 'k kon niet in het zilte nat, Noch in de duinen spelen. Ik had geen last van zonnebrand. Doch puzzelde wat in de krant En zat, 't is om te grienen. Met vrouwlief wat te kienen. Ik heb mij maar ont-interlockt, En in de wol gestoken, Want als in hartje winter drong, De kou mij door de knoken. Nu, met de zomer in het land, Heb ik de kachel in de brand. Zal dat nu alles komen. Van al die „moord"-atomen? Men zei mij: „Na de langste dag, Dan wordt het weer wel beter"- Maar wie heeft last van zonnesteek En welke badgast zweet 'r? Het weer geeft enkel ongerief. De ijsman staat op nonactief, Noch kent het weer genade Met bier of limonade- Zo stort ik nu mijn hart maar uit In deze vijf coupletten. Tenslotte moet een mens zich toch, Ook weten te verzetten. Wie weet neemt dra het weer een keer. En wordt het tóch nog zomerweer- Dan kan de mens weer klagen: „Wat héét toch alle dagen Huib de Rijmelaar. J. DE VISSER WON WISSELBEKER Tijdens de maandag gehouden keu ring van warmbloedlandbouwtuigpaar- den door de V.L.N. werd de wisselbeker toegekend aan de fokmerrie met veulen van de heer J. de Visser. Deze wissel beker werd beschikbaar gesteld door de Cop. Boerenleenbank. (Verslag volgt) F 162.000 VOOR 1956 Wethouder Th. R. Hin verzocht ons ter verduidelijking op te merken, dat het door hem genoemde bedrag van f 162.000 voor kapitaalswerken ten be hoeve van het vreemdelingenverkeer (fietspaden etc.) betrekking heeft op de begroting 1956. SVC-nieuws Zo ging het eerste met enkele inval lers naar het sterke WGW en konden 't dan ook niet bolwerken. Eindstand 8-1. Hedenavond vindt de jaarlijkse voet-, balwedstrijd plaats tussen het tweede en het personeel van landbouwbedrijf Labora, aanvang half acht, (bij goed weer). Zij die intresse hebben voor de hand bal kunnen zich opgeven bij Bas van Beek, „Labora". CULTURELE RAAD Donderdag 5 juli Den Burg, Oranjeboom, Toneel ver. Jan" voert op het stuk „Ciske de Vrijdag 6 juli Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 7 juli Den Burg, Ned. Herv. kerk, concert de „Haerlemse Musyckcamer" met me< werking van de gastsoliste Aafje Heyi HOOIPERSEN BIEDT VOORDELE^ MAARLET OP EEN JUIST TOEPASSING Het persen van hooi is geen nieu methode van hooibewaring. Het gaat h in de eerste plaats om het tekort aan beiders in het hoogseizoen op te vang Vooral in 1955 heeft het hooipersen grote vlucht genomen, aangezien gebj ken is, dat door inschakeling van een raappers met bediening niet alleen korte tijd veel werk wordt verzet, d dat tevens op bergruimte kan won bespaard, aldus ir. J. A. van Nieuw huijzen van het Rijkslandbouwconsule schap voor Noord-Friesland in een rad uitzending van het Ministerie van Lat bouw. Toch waren de resultaten met methode in lang niet alle gevallen ev vij wil gunstig. Het hooi was tijdens het pers meestal nog veel te nat, terwijl het p dukt voor het persen juist zó droog nu ief dri zijn, dat het ook los kan worden inj :omt h haald. Dit betekent, dat het hooi e hier, drogestofgehalte van minstens 70°/o nu ds tre. T n« I eyi ave N. iande Burg de je dAkers, hebben. Is het nu aan te raden zelf pers aan te schaffen? In de meeste gevallen verdient ker, ti hier e Ie trek geen aanbeveling. Het beste is, een p< at schj te gebruiken met een kleine groep boer al of niet in combinatie met een loc werker. Als nadeel staat hier tegenov dat de persen lange dagen in gebruik om aan alle aanvragen te kunnen doen. De meest geschikte tijd ligt tuss 11 uur 's morgens en 5 uur 's avom ieiden Daarna wordt het hooi spoedig te kli ^et en ook 's morgens moet de zon het eei weer opdrogen. Het verdient aanbeveling achter pers een eenvoudige slede te hang. Hierdoor is het mogelijk de pakken stapels bijeen te houden. Bij het ophal heeft men hiervan veel gemak. In hoeverre nadrogen van de pakk op het veld onder onze omstandighed en met ons materiaal mogelijk of wem )Ur lijk is, kan momenteel nog niet word n, beoordeeld. Mogelijk geeft nader ond( nj zoek hieromtrent een beter inzicht. Verder moet men veel aandacht best den aan de stapeling van de pakjes, komt heel gemakkelijk werking in stapel, waardoor deze uit elkaar Door middel van slieten, oude koedekk of door het aan elkaar binden verkri; men een betere samenhang tussen buitenste lagen en het midden van klamp. Men mag in de regel niet hog stapelen dan 3 m., dit met het oog opv optreden van hooibroei. Het binnengehaalde hooi moet nog grote hoeveelheid vocht kwijtraken, gebeurt heel gemakkelijk doordat temperatuur in 't hooi iets gaat oplope Om een te snelle afkoeling en daardo t.\vaa] onvoldoende droging en schimmelvcft. ming te voorkomen, moet de klamp een flinke laag stro worden afgedel Hiervoor mag in geen geval jong worden gebruikt, omdat dit zich spoei tot een dichte laag vormt. Het is wenselijk de pakjes matig te persen, zodat de waterdamp kan wijken en de pakjes hun vorm kunn CERDA' in de De J. Ba kte zi< 'angen zatei Het rlemse it doo: septe idrukti aan v« specia geviei plani iw te nen d< iaar 1 idaga1 llig tselijk •n G. pei e heer iak af venser (het stuk ge dat de ikoop tehuis seft. V amens sie we en. •nieu j.l. v bewaren om de aanwezige luchtkanal esse in stand te houden. In hoeverre het aanbeveling verdie een gedeelte van het hooi te laten pe )ai sen hang! van de bedrijfsomstandighed af. Wel dient men te bedenken, dat hooi moet worden geperst. FORD VAKANTIE-TIPS Wij ontvingen ter recensie het boel „Ford Vacantie Tips" 1956. In dit hand ge boekje, dat bestemd is voor alle aul mobilisten die met vakantie gaan, is e te hoo schat van gegevens verzameld, welke h ihem op reis van groot nut kunnen zijn. I routes door het buitenland, die U in boekje aantreft zijn speciaal voor Fo >na' g door de ANWB samengesteld, terwijl ïk. 92 KNAC ook diverse andere waardevo ;en in gegevens heeft verstrekt. rche Vanzelfsmekend zijn ten behoeve v lat 13 de Fordrijders alle adressen van de Of cial ,Ford Dealers, zowel in binnen- buitenland aan dit boekje toegevoeg Deze boekjes worden aan het publiek" [0( aanvraag via de Dealers Organisai verstrekt. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 19. Haar gedachten sleepten haar mee. Ze zag de mensen de straat inkomen met het kleine slappe lichaampje van Ruthje ze zag die lachende ogen voor altijd gesloten, ze las de advertentie „onze jongste lieveling" ze zag zichzelf staan aan de rand van een klein grafje met een schorre lach veegde ze die ge dachten weg. Onzin, vertelde ze zichzelf, wind je niet op, haal je niets in je hoofd, misschien zit ze wel ergens hoog en droogmaar het hielp niet. Ze zag wéér het donkere stille bos, met het een zame figuurtje, ze hoorde Ruthje roepen „Moeder" zoals ze geroepen had die keer, toen haar amandelen geknipt waren en zo koortsig wasen ze kon niets doen, niets doen. Fel rinkelde de bel van de telefoon. Ze greep de hoorn als was het een reddinghaak. „Ja... Jan! Jén.Goddank.... o Jan, Ruthje, Ruthje is zoek.... ver dwaald, in het Mastbos. Dat zal je wel vertellenJa, ik heb het aan de po litie opgegevennee, mevrouw Ver haar is bij me, gelukkig, o Jan, waar zit je! Nog in Arnhem? Jan kom direct thuis, toe Jan.alsjeblieft Jan.di rect, hóór jeopeens begaf haar stem het en in lange, gesmoorde gieren snikte ze het uit. Ze hoorde Jans stem door de telefoon, verontrust pogend te kalmeren, beheerste zichNee Jan, 't is al over lieverd, 't was alleen maar.omdat ik zo blij was, dat ik jou hoorde. En toen hoorde ze hem weer zeggen al die oude, bekende, lieve woorden van vroeger. Toen wist ze dat daar aan de andere kant, ver weg, de man stond op wie ze rekende, die haar nooit in de steek zou laten, de man die ze nodig had om dit door te komen „Ja lieverd" zei ze glimlachend door haar tranen heen „stil maar, 't is al weer over. Maar kom gauw. en maak geen brokken. Hoor je?" Mevrouw Verhaar kwam binnen met een dampende kop koffie, zag de veran dering in het gezicht van Annelies. „Is er.vroeg ze. „Nee, mijn man" antwoordde Annelies onsamenhangend „hij zit in Arnhem, maar hij komt gauw thuis. Als hij nu maar niet te wild rijdt. Anders...." ze zweeg. Het zachte mevrouwtje Verhaar knik te. Ze dacht aan de praatjes over Anne lies waaraan ze niet mee had willen doen. Praatjes inderdaadze was alléén al een stuk opgeknapt, omdat haar man had opgebeld! „Nou" zei ze „een man dT bij, dat scheelt altijd weer". Ze voelde zelf hoe onbenullig het klonk, maar dat hinderde niet. „Je kunt zulke dingen niet alléén. „Nee" stemde Annelies in en zag haar dankbaar aan. Stil zaten de twee vrou wen, wachtend. Maar de rust duurde niet lang Er was een roep van „Volk" in de keuken, de échte Maarnvelders kwamen altijd achterom. Even later stommelde vader Wansink op kousevoe ten naar binnen. Zelfs in de grootste „alteratie" vergat hij niet z'n klompen uit te doen.moeder Wansink had hem goed gedresseerd. „Mevrouw" zei hij een beetje verlegen „ik wou effe zeggen, we gaan d'r op uit. Om de kleine meid te zoeken". „Wie we?" vroeg Annelies onhandig. „O, een heel stel. Ik heb de melkboer opgehaald en Fransen en Oldebennink en Markering en Voller, afijn, ik zal ze maar niet allemaal noemen, want U ken ze toch niet. We hebben lantaarns bij ons en de wachtmeester heeft een soort zoek licht. We gaan het in ieder geval probe ren". Annelies rukte haar mantel van de kapstok. „Ik ga mee". Mevrouw Verhaar trok haar zachtjes terug. „Nee" zei ze „dat moet je niet doen. Je kunt ze toch niet helpen. Je moet wachten. op je man". Zonder dat ze er bij nadacht, brak ze alle vor melijkheid. Annelies stond een ogenblik in twijfel. Maar wachtmeester Verkaik knikte met het hoofd. „Blijft U liever hier mevrouw. Blijft U bij de telefoon, en wacht U op Uw man. Het is voor wie het Mastbos niet kent, niet ongevaarlijk in het don ker". „Maar mijn kleine meid is er in!" riep Annelies. „Ja" antwoordde de wachtmeester on verstoorbaar „die gaan we ook zoeken. Kijkt U maar es en zeg dan zelf, of U denkt dat het nodig is dat U meegaat". Annelies trad naar buiten en aarzelde een ogenblik, ongelovig. Daar stonden tientallen mannen, met zaklantaarns, sommigen met stormlampen. Ze herken de haar melkboer, haar groenteboer, ze zag Wansink en Breeuwert en Geldeers- man, al die mensen die ze kende van naam en die ze met een oppervlakkige hoofdknik was voorbijgegaan, en die nu allen bereid- waren om haar kleine Ruth te gaan zoeken. „Het dorp" flitste het haar door het hoofd „de nabuurschap van 't dorp". Ze ging naar Wansink toe. „Ik blijf thuis" zei ze „ik zou U maar in de weg lopen. Ik vind het zozo mooi.haar stem stokte. ,,'t Is al goed mevrouw" antwoordde Wansink „laat 't maar aan ons over. Al moeten we heel de nacht zoeken, ze komt terecht". Een gebrom van mannenstem men bevestigde het. En toen zag Anne lies ze gaan, een deel op de fiets, de an deren lopend. Wat ze niet zag was de brancard, die de wachtmeester voor alle zekerheid mee had laten nemen. „Hou die uit 't gezicht" had hij geadviseerd „als ze die ziet krijgt ze er wat van. Je weet hoe vrouwen zijn". Binnen wachtte mevrouw Verhaar. „Kom" zei ze „laten we nog even naar de kinderen gaan kijken. Die slapen mis schien nog niet". Ze had gelijk. Jan en Els lagen met wijd open ogen in 't duister te staren en vroegen angstig of Ruthje al terecht was. Els had het te kwaad, toen ze dacht aan haar kleine zusje, helemaal alleen in het donkere bos. Annelies moest haar kal meren, zei dat Ruthje best terecht zou komen, dat ze misschien al bij andere mensen was, die geen telefoon hadden en "f lOgW. en 2 10.00 juli haar maar in bed hadden gestopt. H 15; 14 maakte haar zelf rustiger, dit kalmer he van de kinderen. En Jan en Els vond hoog het desondanks alles toch wel erg le; dat mevrouw Verhaar hen nu ook maar in hun bed zag liggen, en andere kinderen zijn, babbelden ze ek een honderd uit. Maar onder dit alles waren al zintuigen gespannen, en ze sprong toen ze de korte, nerveuze klank Jans claxon hoorde. Ze was nog niet de deur, toen ze zijn sleutel al hoorde het slot. Jan Beiders had gereden als een zende, aan het heftiest zelfverwijt prooi. Hij had al uren éérder thuis ku nen zijn. Maar toen de bespreking afgelopen, was hij nog gezellig een a tijtje blijven biljarten met een paar ke nissen. Niet dat dit hem zo drukte., maar hoe dikwijls was hij niet laat thi gekomen, om de sfeer thuis te ontlopc Om niet te hoeven horen naar de klac ten van Annelies en niet geconfrontee te worden met zijn eigen tekortschiet als echtgenoot en huisvader? Langzamf hand was hij al meer uithuizig gewc den, had het daardoor Annelies stee moeilijker gemaakt, had haar steeds Jj der de put ingewerkt en was daardj ook weer steeds méér weggebleven. zag duidelijk de vicieuse cirkel, waar zijn bestaan gevangen zat. Hij had 0 naast Annelies gestaan in haar moeili heden. Hij had de grenslijn scherp trokken: hém de wereld, héér het Hij de kostwinner, zij de huishouds- (Wordt vervolgd) Dc van W ksdor] We te. bs vo HO( ILM 1 L>irn 1 ■Casir tr-film de dere 1 >ot do. éénm bij nd de schop, chtig 'arece lenom na tuu ie h< zijn r n er d i_ o

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4