in het harL, P Geslaagd concert van Die Haerlemse Musuyckcamer WACHTEN met als hoogtepunt de alt Aatje Heynis 10 Vereniging Veilig Verkeer „Texel" duurt altijd lang DENSDAG 11 JULI 1956 70e JAARGANG No. 7080 rEXELSEWCOURANT gave N.V. v.h. Langeveld de Rooij ekhandel Drukkerij Bibliotheek n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm i 5? laterdagavond kreeg Texel onder au- :iên van de Culturele Raad en de V een pracht concert te horen van 'n aliteit, zoals we die bij ons nog niet iben mogen beluisteren. Die Haerlemsche Musyckcamer", een r goed ensemble onder de kundige geestdriftige leiding van Andrè Kaart rde werken uit van Telemann (1685- 7). Prachtig gespeeld met de vereiste en het levendige slot. Heerlijke mu- ten gehore gebracht in de prachtige vorfnde kerk van Den Burg )e fluitsoli van Edo Versprille en Ta- Ferwerda waren van fraaie klankzui- heid en al dadelijk hoorden we te n te hebben met een zeer goed in ge- eld ensemble dat de twee mooie tisten bescheiden steunde. Het geheel gebonden aan een dirigent die wist hij wilde, lierna volgde een zeer mooie cantate Chris Ritter voor alt (Aafje Heynis) Amantissime sponse Jesu". Deze be- ifde en begenadigde zangeres liet ons schoonheid van dit werk niet alleen en, maar ook ontroerend gevoelen, wij weten ons bevoorrecht iets zo oons te mogen horen. ,o zij een volgende keer hier weer :ht komen, hopen wij dat de kerk te in zal blijken te zijn.. lierna volgde voor Cembalo en strijk- est een werk van Franz Xaver Rich- Als soliste Gertrude Maclaine, een aafde musiciéne die haar partij knap begeestigd weergaf. Zij verleende in de begeleiding van de Bach can- haar grote relief aan de recitatieven pracht aria. de pauze hoorden we een concert ^ark i twee hobo's en strijkorkest. We ge- 0 en en hebben opnieuw weer kunnen •onderen de grote gaven van die ou- componisten, een liefelijkheid en een t die ons juist in het zo drukke leven deze eeuw toch zo aanspreekt als goeds en edels. Ton v.d. Berg en (éne Kruyt speelden hobo, het was evaazikaal verzorgd. Mooi en zuiver van nk en de begeleiding in goede han- Het geheel was een muziekfeest ons toehoorders. st ons nog de herinnering aan de zo en gelovig gezongen cantate van Seb. Bach, door Aafje Heynis. Ge- gen met een opvatting en niet te jeten een gave om uitdrukking te ge- zodat haar prachtig stemgeluid iets om nooit te vergeten. Het slotkoraal irbij zij ons iets liet horen uit hemel- [ebieden en haar laatste frase „Kyrie son" zullen de toehoorders zeker nog in zich voelen naklinken. VOfi <om in oud en IIOE KOMT U NADER TOT DE MUZIEK ag ik het goed? Was het werkelijk n vroegere klasgenoot Henry van ;t die daar naast me zijn beurt stond le wachten voor het drukbezochte fet van de koffiekamer in het Con- tgebouw? Ik had moeite om mijn ver- ng te verbergen, want hij had altijd hekel aan ernstige muziek gehad. - Gek ben ik er nog niet op, bekende me, na de eerste begroeting. - Maar mijn vrouw is er gek op. k ben weer gek op haar, dus wat doe dan? Dan ga je met haar mee, en je beert nog wat van haar hobby te be- pen ook. lat klonk erg plichtsgetrouw, maar n ik even later aan Henry's charman- reouwtje was voorgesteld, merkte ik lauw dat de muziek nogal een teer it was in het overigens harmonische el ijk. - Henry is niet tevreden met gewoon teren naar muziek, klaagde ze haar id. - Of als u 't mij vraagt kan hij een- idig niet luisteren. Hij wil altijd we- wat een componist met een bepaald k bedoelde. Daar kom je toch alleen 'ter als je dat bepaalde stuk goed in opneemt? - Dat is niet waar, zei ik, al was het iwelijks beleefd, zo'n aardig persoon- tegen te spreken. Bijna niemand is muzikaal dat hij uit de muziek alléén afleiden wat de componist bedoelde, meeste mensen hebben daar best een itje hulp bij nodig. Het scheelt een il stuk als je weet wat de componist T een persoonlijkheid was, en in wat »r omstandigheden hij een werk iep. En als ie weet in wat voor vorm dat werk goot, dat geeft je een massa ivast. En als je de instrumenten kunt dsbrengen die hij op de voorgrond «1st: dat deed hij niet zonder reden, lr had hij zijn bedoeling mee, dus arom zouden wij luisteraars ons daar m rekenschap van geven? Proost, zei Henry, met zijn lege ttiekop in de lucht. Als jij je zin kreeg rden hier alleen beroepsmusici toege en. Spaar me, zei ik, de muzikanten- irkt is toch al overladen. Nee wat 11 luisteraar moet weten om écht van Aafje Heynis, Nederlands grote zange res, kom spoedig weer terug om ons iets te geven waardoor we ons leren verdie pen. Het ensemble dat zo veel gaf te genie ten zullen we tevens gaarne weer op ons eiland terug zien. De Notturno voor hoorn, fluiten en strijkorkest was eveneens prachtig, mooie klank van hoornist, een juweel van compositie. Toch hadden we Hayden liever vóór Bach gehoord. Met het „Kyrie eleison" van Aafje Heynis als sluitstuk zouden we zeer te vreden naar huis gegaan zijn. Het geheel was een onvergetelijke avond. i(Dank voor tekstboekje met tekst, we gaan vooruit!) „HAAR ANDERE MAN" Morgenavond brengt de toneelgroep ,,Het Masker" het blijspel „Haar andere Man". De avond welke om 20.15 uur in de Oranjeboom begint wordt met bal besloten. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. „TEXELS JEUGD MUSICEERT" Zaterdagavond a.s. zal in het perk te Den Burg, Texels jeugd weer te beluis teren zijn. Men verzoekt ons er op te willen wijzen dat de avond om 8 uur be gint en niet, zoals eerder aangekondigd, om 8,15 uur. TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd 9 juli 1956: 250 lammeren 6585, handel vlug, 30 biggen 5565; 2 koeien 900975; 1 paard 850—900. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 11 juli Den Burg, openluchtfilmavond Ameri kaanse voorlichtingsdienst. Donderdag, 12 juli Den Burg, Oranjeboom, Toneelvereni ging ,Het Masker' voert op het stuk „Haar andere man". Den Burg, Gemt. sportveld voetbalwed strijd Texel-combinatie De Mok om de Kapt. Meerdinkbeker. Den Hoorn, openluchtfilmavond Ameri kaanse voorlichtingsdienst. Vrijdag 13 juli Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm De Cocksdorp, openluchtfilmavond Ame rikaanse voorlichtingsdienst. Zaterdag 14 juli Den Burg, Park, Texels Jeugd musiceert o.l.v. de heer J. Visser. Oosterend, Sportveld, demonstratie gym nastiekvereniging Oosterend. muziek te genieten, dat kan hij in elk populair boek over muziek vinden, en daar bestaat in ons land tegenwoordig heus geen gebrek aan. Het echtpaar keek elkaar eens aan, en Henry greep half onwillig naar zijn zak boekje. Er zit wel iets in wat je daar zegt, gaf hij *toe. Geef me eens een paar tipsmaar licht verteerbaar, hoor! Je bent een snoes!, juichte zijn vrouw, en ik keek schuin op, om te zien of ik die titel soms kreeg in ruil voor de boekentitels die ik moest leveren. Maar het bleek te slaan op Henry's bereidheid, een paar werkjes over muziek door te lezen, en ik vond die lofprijzing maar makkelijk verdiend. De boeken die ik opsomde las een mens immers voor zijn pleizier: de levensbeschrijvingen uit de Componistenserie, of de nog populairde- de „Sonatine-reeks". Een prettig boekje over muziekinstrumenten als „Het or kest onder de loupe" van Metz, en het boeiende veelzijdige naslagwerk van Casper Höweler: „XYZ der Muziek"! Een bel kondigde het einde van de pauze aan en ik zei haastig: Ach. en voor de rest.loop een goede boek handel of muziekhandel binnen en zoek uit. Dit soort boeken heb je werkelijk te kust en te keur! De foyer stroomde leeg en ik zocht mijn plaats weer op met de hoop, mijn oude schoolmakker de weg te hebben gewezen, niet slechts naar een huwelijk zonder conflicten, maar ook naar een grote verrijking van zijn innerlijk leven. Helene Nolthenius Het marine-zeilbootje rechts op deze foto verkeert in een heel wat prettiger po sitie dan zijn grote broer links. Het is het m.s. Sommen, thuishaven Helsing- borg in Zweden. Na gedeeltelijke smelting van de lading loodnitraat bleek de pomp defect te zijn, waardoor zware slagzij werd gemaakt. Uit IJmuiden en van Terschelling toegesnelde sleepboothulp bleek overbodig: op eigen kracht voer het schip naar de rede van Den Helder, waar het, buiten de vaarroute, aan de grond werd "ezet. Zondag j.l. was het schip versleept naar de Texelse kust tus sen Oudeschild en Oost. Het is de verwachting dat het schip, dat geen averij op liep, na reparatie van de pompen op eigen gelegenheid zijn route zal kunnen vervolgen. REIS VERENIGING „OOS TEREND" Op de dinsdag gehouden zomerverga dering mocht de voorzitter, de heer J. Visman, 38 leden welkom heten. Spre ker was zeer voldaan door dit bewijs van medeleven der leden met het belang van hun vereniging. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financieel verslag der penning meester bleek, dat er na de zeer geslaag de reis naar Nijmegen, een klein batig saldo was. De heren M. Keijzer en C. Timmer verklaarden boeken en kas in orde bevonden te hebben. De voorzitter dankte de heer W Witte voor zijn accuraat beheer en keurig ver slag. Tot zijn grote spijt moest hij mede delen dat mevr. C. Brons en mej. G. Keijzer om gezondheidsredenen, als lid der vereniging hebben bedankt. Als bestuurleden waren aftredend de heren Visman en Dob. De vergadering vond stemming niet nodig en beide he ren werden bij acclamatie herkozen. De heer Visman dankte de leden voor het in hun gestelde vertrouwen. Als lid der adviescommissie werd in de plaats van de heer M. Brouwer, re glementair niet herkiesbaar, na herstem -ming gekozen de heer W. van Houte. De voorzitter dankte de heer Brouwer voor -het vele werk, door hem in de af gelopen jaren verricht. Na enige discussie werd besloten ook het volgend jaar weer 2 dagen en geen 3, zoals was voorgesteld, op reis te gaan. Door de leden werden hierna enige ideeën voor de'reis 1957 naar voren ge bracht, welke door het bestuur verder uitgewerkt zullen worden. De contributie werd onveranderd op 60 cent per week gesteld. De rondvraag leverde enkele punten ter bespreking op waarna de heer Vis man met een woord van dank voor de vlotte en aan het einde vaak humoris tische besprekingen de vergadering sloot, onder de opwekking dat alle le den de voorjaarsvergadering zullen bij wonen. W. v. L. A Vraag: Is het verboden ongevraagd 'n motorrijtuig van een ander op de weg te gebruiken? Antwoord: Ja, dit is verboden. Men moet uitdrukkelijk toestemming hebben om een motorrijtuig, dat aan een ander toebehoort, op de weg te gebruiken. De ze handeling levert een misdrijf op en wordt streng gestraft. Hoewel deze bepaling in de eerste plaats betrekking heeft op personen, die in een langs de weg staand motorrijtuig stappen, daarmede vele kilometers rij nen en daarna het motorrijtuig maar er gens laten sta^n is het dus ook van toe passing op het ongevraagd even lenen van bijvoorbeeld een auto. Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. Dairmee verlost ge Uzelf van Kheumatische Pijn. Kruschen Saltz is daartoe het aangewe zen middel. Dat komt omdat de stimule rende werking van Kruschen de bloed zuiverende organen weer tot jeugdig- krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten, doch worden die prompt afgevoerd langs na tuurlijke weg. En daarmee behoren uw pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. RIT IN AL TE GOEDE STEMMING Onze politie werd jongstleden zondag er op attent gemaakt dat een automobi list op zonderlinge manier met zijn auto aan het manoeuvreren was geslagen Bij onderzoek werd de wagen op de hoek Parkstraat-Weverstraat aangetroffefi, j maar de bestuurder was gevlogen. Ook die werd later echter gevonden en gaf in een gesprek toe dat invloed van alco hol aan zijn gedrag niet helemaal vreemd geweest moest zijn. De man gaf i toestemming tot het nemen van een J bloedproef, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Het had niet veel gescheeld of de tierige autorijder had een op de straat spelend knaapje omver gereden. We zouden een heel wat rustiger leven hebben als de automobilisten zich wér kelijk hielden bij een glas limonade, en niet bij eentje-met-een-knipoog. FILMNIEUWS: „HEIDI EN PETER" Het komende week-end wordt in de Texelse bioscoop vertoond, de Oosten rijkse film Heidi en Peter". Het is een zoet verhaal in mooie kleuren met hier en daar een tikkeltje sentiment; het ge heel biedt anderhalf uur gezellige ont spanning. Heidi krijgt in de Zwitserse Alpen haar vriendinnetje te logeren, die ziek is geweest en herstel zoekt. Dat herstel vindt zij bij Heidi. En intussen beleven de meisjes, Peter de geitenhoeder en hun verwanten, allerlei aardige avon turen. In deze prent ziet men populaire sterren van destijds terug, zoals Willy Birgel en Theo Lingen. „SUMMER MADNESS" Men zou kunnen zeggen dat regisseur David Lean met „Summer Madness" 'n nieuw kleuriger soort „Brief Encoun ter" heeft gecreëerd: Jane Hudson, een Amerikaans meisje op jaren heeft er gens in een kleine Amerikaanse stad jaren en jaren zuinig geleefd om de droom van haar leven in vervulling te doen gaan: een bezoek aan Venetië. Van de trein uit reeds druk bezig met haar filmcamera komt zij de dogestad binnen, geheel ingesteld op het wonder, het „mystical, magical miracle". Maar Venetië is een romantische stad, waar van je pas ten volle geniet, als je mei zijn tweeën bent en Jane is eenzaam als een verdwaalde kat. Overal ziet zij lief desparen slenteren, stoeien, genieten. Overal stuit zij op het magische getal twee Het versterkt haar hunkering naar geluk, maar ook haar angst om teleur gesteld te worden. De tegenstrijdige gevoelens in haar ziel worden verhevigd als er aan haar woordeloos verlangen tegemoet wordt gekomen door een knappe, ook niel meer zo jonge antiquair. Als zij op het plein van San Marco de indringende kracht van zijn blikken ondergaat, vlucht zij heen. Zij ziet hem weer in zijn winkeltje, waar zij een rode bokaal komt kopen en weer gaat zij er vandoor. Maar elke vlucht bergt een nieuwe ont moeting in zich en het komt tot een kor te, maar intense liefdesaffaire, een „brief encounter". Voor iets anders, iets meer is er geen ruimte over in het reeds „gevestigde" leven van deze beide mensen. Wereldnieuws: Een vlam voor Jeanne d'Arc. Zoon van minister Dulles wordt Jezuit. Truman ere-doctor van Oxford. Bosbrand op Cy prus. Eerste matches te Wimbledon. Nederlands nieuws: De 17e Olympische dag. Jaarlijkse po- litie-Brabantrit. Voorkomen is beter dan genezen, op bezoek in het Nederlands In stituut voor praeventieve geneeskunde. Ballonrace om de coupe Andries Blitz. WIR MACHEN DAS SELBST Het was dezer^agen voorgekomen dat enkele jonge Duitse gasten van een jeugdkamphuis door hun gedrag in Den Burg aanleiding hadden gegeven tot klachten. De leider van de (grote) groep jongelieden bepaalde daarop dat voorlo pig niemand naar Den Burg mocht. Een enkele knaap kneep toch uit. Maar dat namen de anderen niet. En zo kon het •gebeuren dat 's avonds, buiten medewe len van de leider, de schuldigen door hun kornuiten op het matje werden ge roepen. De daarna volgende kloppartij liet voor de weglopers aan duidelijkheid niets te wensen over. Zo kan het ook, en het is blijkbaar een effectieve methode. (in een rij voor net loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. S.V. Texel Ook de veteranendag 1956 behoort weer tot het verleden en wij zijn er van overtuigd dat onze 13 deelnemers en waarschijnlijk ook wel chauffeur Bruin, met zeer veel genoegen aan deze dag zullen terugdenken. Natuurlijk ontmoet men talrijke oude bekenden waarmede enige jaren geleden menige spannende strijd om de punten werd uitgevochten. Het weer werkte voor 100 pet mee en de terreinen van CSV zijn schitterend in de bossen gelegen. Voor het voetbaltournooi waren we in één groep ingedeeld met Vitesse, Uit geest en Kaagvogels. De eerste wed strijd werd om 12 uur op het A terrein, een groot veld met een prachtige gras mat, tegen Vitesse gespeeld. Voor een zacht eitje hielden we Vitesse nu direct niet en dus werd besloten het oude be- proefde middel toe te passen, de verde diging zo sterk mogelijk en dan proberen met uitvallen een doelpunt te maken. In de praktijk kwam hier niets van terecht, V bleek in het geheel niet sterk en onze verdediging Wilner, Boon, Langeveld stond voortdurend op de middenlijn. Er volgde een stroom Texel-aanvallen, waarin vooral rechtshalf Neyens, die 'n beheerst partijtje voetbal speelde, een groot aandeel had Ook linkshalf Wit vliet bleek hot voetballen nog aardig on der de knie te hebben. Tenslotte werd het toch nog een benauwd maar volko men verdiend gelijkspel (2-2). Door de voorhoede werden door ondoordacht spel enkele kansen om zeep gebracht en Herman miste een strafschop. Na een 1-0 en 2-1 achterstand zorgde Jan Bruin in de laatste minuten met een uitstekend schot voor de gelijkmaker. Strafschop pen brachten de beslissing in ons voor deel. De winnaarsronde werd om half vijf, weer op het A-terrein, tegen Kaagvogels gespeeld. Ook hier bleek Texel het sterk -ste elftal en werd er met 4-0 gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door Dick Huizinga (2), Jan Bruin en Ben Beumkes. Het was jammer dat K gerui me tijd met 10 man moest spelen, door dat één van de spelers zich niet fit ge voelde. Bij de prijsuitreiking nam de aanvoer der Wim Kiewiet uit de handen van de heer Sougé, de voorzitter van de afde ling Noord Holland van de KNVB de speldjes in ontvangst. Na een gezellig etentje arriveerde het gezelschap met de boot van half tien weer op Texel.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1