.8 RAP Halve eeuw geleden Zul2™ H.B.G. Hetmandendepi H.B.G. fietsen V f 5,90 BOEKHANDEL PARKSTRAAT M ei vacant ie met een ideaal! Firma ZEGEL M< op M GESLAAGD Voor het eindexamen Gymnasium B slaagde te Eindhoven Arie Rutten, „Een dracht". BEDANKT Ds. van Rhijn uit Den Hoorn, die door de Hervormde Jeugdraad werd benoemd tot 2e predikant-secretaris van de Jonge kerk, heeft voor deze toezegging be dankt. REIS NAAR ZWITSERLAND De reis naar Zwitserland, georganiseerd door de Vereniging van Oudleerlingen te Texel, is volgeboekt. FANCY FAIR DEN HOORN Voor de vrolijke keuken hebben we nog wat glas of aardewerk nodig. Ge scheurd geen bezwaar De komende da gen komen er jongens langs om het op te halen. Hedenavond wordt er weer aan de fancy fair gewerkt, we rekenen op flinke deelname bij de opbouw. BEDRIJFSVOETBAL Het ligt in de bedoeling een halve competitie te spelen, omdat afloop an ders te ver in het seizoen komt te lig gen. Ieder bedrijf speelt 6 wedstrijden. Steeds zult u in de krant van zaterdag kunnen lezen wie er dinsdags spelen, dan volgt de officiële prijsuitreiking. De le prijs is beker, geschonken 'door aannemer V.d. Wiel. 2de prijs is me daille, geschonken door fa. Duin. 3de pr. is een lauwertak. WAAR MOET U ZIJN Wat een Texelaar niet ziet, valt een badgast wel op. Zo kan het gebeuren dat de ene gast aan een andere vakantieganger vraagt: ,Weet u misschien de Vismarkt?" Antwoord: ,.Dat ligt er aan, welke u bedoeld, ze zijn hier met „sch" en zon der „seh", dus waar moet u zijn??" Het pleit voor de gemoedelijkheid van ons Texelaars. Maar jazo'n naam bordje. ULO-SCHOOL EXAMENS Voor het gehouden ULO-examen be haalde het diploma B: Aris Bremer, Oosterend; Biem Lap, P.H. Polder; Jaap Mulder, Oosterend; Tonny Reij, Den Burg; Nelly Schouten, Den Burg; Rinse Stark, Oosterend. Diploma A: Dolf Keijser, De Waal; Jan Keijser, Ongeren; Piet Keijser, De Waal; Gerrit de Jong; Oosterend, Henk ter Steege, Den Burg; Kees Vlaming, Oosterend. Grietje Lap, Den Hoorn en Piet Zoete lief, De Cocksdorp. SVC-nieuws Zo speelde afgelopen vrijdag het 2de haar jaarlijkse wedstrijd tegen het per soneel van Labora. Voor de rust was S sterker en wist een 3-1 voorsprong te behalen. Maar na de thee kwam het Per soneel sterk opzetten en wist gelijk te maken 3-3 Vrijdagavond a.s. trainen voor het le en 2e, half acht. SV De Koog Met ingang van a.s. vrijdag is er weer trainen voor welpen en adspiranten. De welpen van 8-12 jaar trainen om 7 uur. De ads. van 12 tot en met 16 jaar om 8 uur. Onder leiding van de heer Veenstra. Zijn we weer allemaal pre sent. UNITED STATES INFORMATION SERVICE OP TEXEL De Koog had Dinsdagavond de pre miere van een reeks informatieve film pjes, vertoond door een filmwagen van Voorlichtingsdienst der Verenigde Sta ten van Amerika. Er werden een paar amusementsfilmpjes gedraaid en 'n film over het werk der Verenigde Naties. Eisenhower hield middels de wire- recorder een toespraak over de Euro pese Eenwording, de NAVO en meer aktueel-politieke onderwerpen. De filmauto zal achtereenvolgens alle Texelse dorpen bezoeken, zodat ieder in de gelegenheid wordt gesteld van een en ander kennis te nemen. PARKEREN MOTORVOERTUIGEN In verband met dc grote toename van het voertuigenpark op het eiland wordt iedere autobezitter aangeraden ten aan zien van het parkeren van zijn auto de wettelijke bepalingen in acht te nemen. Het komt nog voor dat op iedere wil lekeurige plaats het voertuig wordt ge parkeerd, veelal dusdanig dat het door gaande verkeer daarvan hinder onder vindt. Zelfs schroomt men niet auto's te parkeren op een rijwielpad, waardoor het rij wiel ver keer in ernstige mate ge hinderd wordt. Indien een ieder meewerkt aan het welslagen van deze actie zullen ook in bebouwde kommen op het eiland de moeilijkheden tijdelijk opgelost kunnen worden. KINDERDIENSTEN IN DE KOOG Er wordt ten overvloede op gewezen, dat de Hervormde kinderdiensten in De Koog ook bedoeld zijn voor de kinde ren van inwoners van De Koog. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 5 juli 1956 ingevolge de hinderwet vergunning hebben verleend aan Provincie Noord Holland te Haarlem, tot het oprichten van een aanjaagstation, waarbij gebe zigd zullen worden 2 pompen aangedre ven door in totaal 2 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 6 PK. in het perceel, plaatselijk gemerkt De Koog Min. Ruysweg-Badweg, kadastraal be kend gemeente Texel sectie H 2548. Texel, 6 juli 1956 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING De Secretaris, P. BEEMSTERBOER VERKLARING V.V.V.-BESTUUR Het Hoofdbestuur van de VVV ver zocht ons om opname van de volgende verklaring inzake de verkoop van het boekje „Tragedie op Texel" op de bure aus der VVV. De handeling van de direkteur, het boekje „Tragedie op Texel" tot de hoofd -bestuursvergadering van vrijdagavond j.l. uit de verkoop te nemen, hield in geen enkel opzicht een beslissing in om trent het al dan niet verkopen van het boekje in de toekomst. Daaromtrent wil de hij n.l. het hoofdbestuur in volle vrij heid laten beslissen. De tijdelijke verwij dering op zichzelf was minder gelukkig; juister ware geweest het boekje in af wachting van de vergadering te laten liggen. Door de tijdelijke verwijdering werd n.l. de schijn gewekt dat de direk teur zou zijn gezwicht voor de aandrang van een Duitse gast, die hem enkele da gen tevoren een bezoek had gebracht en bezwaren maakte tegen de aanwezigheid van het betreffende boekje. Voor het hoofdbestuur staat onomstotelijk vast, dat dit in genendele het geval is ge weest. De direkteur had immers geen enkele beslissing genomen, terwijl zijn onmiddellijke en spontane reactie tegen over de Duitse gast (in aanwezigheid van 2 Texelse getuigen) principieel zeer juist was. n.l. door te zeggen, dat het uitsluitend aan de VVV was om te be oordelen wat wel en niet voor verkoop in aanmerking kwam. Ten bewijze dat de gewekte schijn volkomen onjuist en voor de direkteur onverdiend is, wordt medegedeeld dat door hemzelf aan het hoofdbestuur is voorgesteld, het boekje wederom op de bureaus ten verkoop te leggen. Het hoofd bestuur kon zich met dit voorstel volle dig verenigen Het hoofdbestuur is zeer verontwaar digd over de wijze waarop (door een bui tenstaander) de zaak ter kennis van uw redacteur is gebracht en over de voor de direkteur uiterst grievende berichtge ving, welke in een deel van de Neder landse pers hiervan gevolg is geweest. (Bovenstaande verklaring doet ons ge noegen. Er blijkt uit dat de instelling van de heer Quint een andere is dan wel ke de publikaties suggereerden. Wij stel den in een vorig nummer al vast dat wij de vorm, waarin de zaak werd gegoten, zeer betreuren. De discussie willen wij hiermede als gesloten beschouwen. red. a.i.) IN HET DUINGEBIED: HOND AAN DE LIJN! Uit binnengekomen klachten is komen vast te staan dat niet iedereen op het eiland bekend is met het feit dat in het duingebied de meegebrachte honden aan de lijn moeten worden gehouden. Het blijkt dat vele gasten verkeerd zijn ingelicht bij het komen naar het ei land ten aanzien van het meenemen van honden. Diverse gasten verkeren in de mening, doordat de duinen vrij te be wandelen zijn, dat ook de honden los mogen lopen. Dit is niet het geval. Het gehele duingebied is jachtterrein waar voor een vrij aanzienlijk bedrag moet worden betaald voor het genot van de jacht. De groepscommandant der rijkspolitie verzoekt een ieder die pension verleent aan gasten aan bovenstaande bekendheid te geven teneinde aan deze toestand een einde te maken. AVONDL1TURGIEEN IN DE KOOG Van 4 juli t.m. 29 augustus wordt ie dere woensdag van 21.00 tot 21.30 uur in de Hervormde kerk te De Koog een zg. Avondliturgie gehouden. Het staat daarin een ieder vrij zich in de stilte van het kerkgebouw en geleid door de litur gie in meditatie en gebed voor God te stellen. Men doet goed een B.jbel mee te ne men. Gezangboeken kan men in het ge bouw aantreffen. Oosterend, 25 juni 1906. Een 55- jarig huwelijksfeest valt er niet alle da gen te vieren. Dit buitengewone voor recht valt heden ten deel aan het echt paar Jacob Duinker en Cornelisje Tuin der, te Nieuweschild. Beide oudjes zijn nog tamelijk kras. Wij wensen hen toe dat verder hun levensavond helder en gelukkig mag zijn. De Koog, 28 juni 1906. De herstel lingswerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk alhier zijn thans volbracht. Zij ziet er nu, zowel van buiten als binnen, keu rig netjes uit en geeft de voldoening, dat de uitvoering van het werk aan goe de handen was toevertrouwd. Zondag a.s. zullen de godsdienstoefeningen weder 'n aanvang nemen en zeer zeker zal het dan aan belangstellenden niet ontbreken. Ge woonlijk is het kerkbezoek op de laatste kermisdag niet bijzonder groot, maar a.s. zondag 1 juli zal hierop wel een uitzon dering maken. Oosterend, 29 juni 1906. Als een zeldzaam voorbeeld van krasheid mag genoemd worden de heer H. Boogaard, van Zevenhuizen, die, niettegenstaande hij negen kruisjes telt, nog dagelijks on vermoeid bezig is met het scheren van schapen of het maaien van distels. Texelse Courant van 5 juli 1906: De Cocksdorp. De konijnen verme nigvuldigen zich aan de duinkant in Eierland zo sterk, dat zij veel schade toe brengen aan de daar te veld staande ge wassen. Een landbouwer schafte daarom enige rollen ijzergaas aan, waarmede hij zijn bouwgrond van die plaag tracht te bevrijden. Hoewel op de landerijen, behorende bij de boerenhofsteden Madura en Sir Robert Peel, jaarlijks grote slachtingen onder deze knaagdieren worden aange richt, schijnt hun aantal daar niet zeer te verminderen. DAAN BONNE ETALEERT ZIJN SCHILDERIJEN Zondagschilders zijn over het alge meen een bescheiden en goedmoedig soort mensen, die hun vrije tijd plegen te offeren aan een bijzonder symphatie- ke liefhebberij. Het gebeurt meermalen, dat men al wandelend, en genaderd zijn de tot een idyllisch plekje waar de na tuur zich samenvoegt tot buitengemeen harmonieuze veelkleurigheid, de figuur van een zondagschilder aantreft. De dichteres Clara Eggink vertelt in een van haar gedichten van een dergelijke ontmoeting en om der wille van de cou leur locale menen wij niet beter te kun nen doen, dan hieb een paar regels uit te citeren: Daar zat een man in arbeidskleren En schilderde een stukje sloot, De peppels en de groene veren Van 't pluimqras, en de stille dood Van oude stammen, die verteren- Wellicht stond hij des daags te werken Op een fabriek, wat verderop. 'i Was aan zijn handen wel te merken 't Penseel verving hier tang of schop. In 't schilderskistje op zijn knieën Werd 't deksel weer een stukje land In zachte lijnen, kleuren die een Ontroerdheid toonden van zijn hand- Een dergelijke zondagschilder is de heer Daan Bonne, die, zwervend in de natuur wanneer de vrije tijd en uiter aard het onstandvastige klimaat in deze oorden het toelaten, nooit zal vergeten om schetsboek of schilderskist mee te voeren. Het resultaat van deze aktiviteit is nu te bezichtigen in de winkels van Groen hof en Jellema te De Koog. En u kunt, wanneer het u bevalt, ook kopen Hel zijn alle landschappen in olieverf. Bekoorlijk is het met zacht tegenlicht gedane zeegezicht, dat een geslaagd spe cimen is van de bescheiden, allerminst pretentieuze schilderswij ze van de heer Bonne. Een traditionele schilderwijze, die zich op weldadige wijze niet te bui len gaat aèn vaktechnische kunstgreep jes, maar integendeel naief en helder een eenvoudig onderwerp in alle een voud en met precieuze aandacht voor het detail poogt weer te geven. Naar aanleiding van bovenstaande hebben wij Daan Bonne thuis opgezooht, waar hij ons een map aquarellen toonde, die weer een geheel ander beeld werpen op zijn persoonlijkheid als schilder. Waar hij in zijn olieverven uitsluitend landschappen, zeegezichten en dergelij ke, al of niet gestoffeerd met een vogel, of een grazende koe, uitbeeldt, in zijn aquarellen domineren de dieren. Speci aal de vogels, een verre van gemakkelijk metier, hebben de voorkeur van de schilder. Een verantwoorde voorkeur zouden wij zeggen, want de natuurge trouwe weergave, een standvastig volge houden streven bij Daan Bonne, wordt op volkomen verantwoorde wijze bena derd. „Schilderen is een liefhebberij, waar je nooit mee klaar komt", merkte Bonne op. En dus, wat dat aangaat, gelijk aan andere hobby's, voegen wij daaraan toe, in de overtuiging, dat de schilder niet in verontwaardiging zal uitbarsten, want Bonne is zozeer overtuigd, dat zijn schil deren niets meer en niets minder is dan een liefhebberij, dat hij zich over inter pretatie niet opwindt. Het schilderen is hem een spel, een ernstig spel, maar niettemin vrijblij vend. KEURING LANDBOUWTUIGPAAR DEN TE DEN BURG Op maandag 2 juli j.l. is te Den Burg de jaarlijkse Landbouwtuigpaarden pre miekeuring gehouden. Mede door het vele werk wat mej. E. Witte hieraan heeft besteed waren er 'n aantal ereprijzen voor diverse keurings rubrieken beschikbaar gesteld door ver schillende instellingen en zaken te Den Burg. De paarden van 1 jaar en ouder, wel ke op deze premiekeuring een eerste premie verkregen, werden hierdoor au tomatisch aangewezen voor de te hou den officiële premiekeuring te Midden- meer. Het aantal paarden dat dit jaar ter keuring werd voorgebracht is iets min der dan in 1955. Dit wil niet zeggen, dat de belangstelling der fokkers achteruit zou gaan. De kleinere deelname aan de keuring is toe te schrijven aan het door bijzondere omstandigheden niet deelne men aan de keuring door mej. E. Witte en de heren A. de Visser en K. Zuide- wind. Als eerste werd geplaatst bij de mer rieveulens het veulen „Valina" van J. de Visser te P.H. Polder, een dochter van Jonker Hendrik en Paulina. Voor dit veulen kreeg de heer de Visser de me daille aangeboden door de fa. Mantje. Tweede werd in deze rubriek, ook met 'n eerste premie, „Margaret" van de Gebr. Swaerts te Oudeschild. Een tweede premie kregen „Viooltje" van Joh. Kikkert, Westergeest, „Veme- sia" van Jn. Spoelstra, P.H. Polder en het veulen van C. de Wit, Eierland. Een derde premie kreeg het veulen van F Witte. Behalve het veulen van de Vis ser, hebben allen de hengst „Catalon" tot vader. Bij de 1-jarige merriën gelders type, verkreeg Joh. Roeper te Oosterend met „Uthlide v. Olaf van Wittenstein" een eerste premie en tevens het asbakje aan geboden door Bakkers Ijzerhandel. Een tweede premie verkreeg Udica V. Catalon van S. du Porto. 1-jarige merrien gronings type. Hierbij een eerste premie voor Ularnaja V. Ca talon van Jac. de Graaf uit Den Hoorn. Een tweede premie verkreeg de heer N. Kikkert van „Vredestein" met zijn bende merriën, waarvan het hoogste werd geplaatst een jonge Catalon gevolgd door een jonge Camillus. De primering van het laatste is echter nog voorlopig. Deze merrie is nl. als veulen niet gere gistreerd. Een derde premie verwierf Ata V. Tasco van M. Koorn te Den Hoorn. 2-jarige merriën gelders type. Een eerste premie kreeg Tuberta V. K. v. Wittenstein van C. Bakker, De Waal, ge fokt door mej. E. Witte. Verwierf tevens de lauwerkrans welke door de fa Agter was uitgeloofd. Mooi gekleurde vos met 4 witte benen, welke goed van type is. Een tweede premie werd toebedeeld aan Tolina, welke eveneens K. v Wit tenstein tot vader heeft, eig. J. Bakker Czn., De Waal en Tilly V Catalon van C. A. Witte te Zd-Haffel. Bij het gronings type kreeg de heer J. de Visser v.n. met Texla V. Catalon een eerste premie en tevens het wandbordje uitgeloofd door de Texelse Courant. Een tweede premie kreeg Tonia V. Otinko van H. W. Keesom, Den Burg. 3-jarige merriën. Deze merriën werden tijdens de keuring tevens gekeurd voor opname in het stamboek. Bij de premiekeuring van de 3-jarige merriën gelders type verkreeg Sarina Mia V. Baronet van J. de Wit een tweede premie. Bij het gronings type kwam M. Koorn v.n. met Selecta V. Catalon als eerste uit de bus en verkreeg naast de eerste pre mie de plaquette aangeboden door de heer H. de Boer, dierenarts, Den Burg. Eveneens kreeg een eerste premie Sus- todia V. Catalon van C. de Wit. Een tweede premie verkregen Solieneke V. Catalon van N. A. Swaerts te Oude schild en Soramia V. Catalon van D Smit te De Dennen. Seida V. Catalon van Gebr. Swaerts te Oudeschild en Saria eveneens V. Cata lon van S. du Porto te De Waal kregen beide een derde premie. Bij de 4 t.m. 7-jarige merriën met veu -len kreeg bij het gelders type Joh. Kik kert v.n. met Rolalina V. Mandoer een tweede premie. Bij het gronings type kreeg Paulina V. Marnix van J. de Visser een eerste premie. Voor deze merrie kreeg de heer Visser de wisselbeker toegekend, we! door de Boerenleenbank is uitgeloj voor de eigenaar van de beste mer met veulen van de keuring. De beker definitief gewonnen, wanneer dezelj eigenaar drie maal totaal of twee achtereen deze beker verwerft, echt steeds met een ander paard. Een tweede premie verkreeg C. de met Rodetta V. Delfried. Otaria V. H pos van J Spoelstra verwierf een dei premie. Bij de 4- t.m. 7-jarige merriën, dit z merrien welke dit jaar geen veulen wereld hebben gebracht, kreeg C. Keyser te De Waal met Rieja V. fons een tweede premie. Evenseens lq een tweede premie Rajade V. Honoj van N J. de Wit en Reginie V. Delfr van J. Bakker te Den Burg De ereprijs voor het beste verzorg toilet, het asbakje aangeboden door fa A. Langeveld werd toe gekend aan Gebr. Swaerts, voor het toilet van hi merrie Trui. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde moeder, behuwd- groot- en overgrootmoeder Engeltje Lap we«l. van C de Jager in de leeftijd vSn bijna 87 j^ar Fam. De Jager Den Hoorn, Texel, 10 juli 1956 Condoleantie-adresS. de Jager, Den Hoorn. De begrafenis heeft plaats op vrijdag 13 juli a.s. nm 2 uur te Den Hoorn, Texel. TEXEL AARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f 0,20. Ónder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f0,20 meer. U kunt voordelig terecht op zaterdag in onze groentenhal in de Kantoorstraat geopend van 9 tot 17 uur. De markt- groentenbocr Radio herstellen VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Te k prima cons, aardappelen Jn. Witte, Weststr. 40. Ö'end 1 el. 274 Wie nam actetas mee uit geb. Chr. bel, O'end 15 mei 1.1. Gaarne terug Wil- helminalaan 5 In de kost gevtaagdrundvee en schapen P. Kuip. Oe Koog tel. 337 Te k prima accordeon 120 bassen (6 reg.) merk Bianco Frères. M. Kuip, Rozenburg, tel. 343 Wie heeft zondag middag aan Westerslag mijn rode vest gevonden Gaarne terug Anneke Witte, Molen straat 35 Parkieten te k 2 voor .25. E. Groot, Molen straat Te k z g.a.n. NSU motor 100 cc k.k. Ook ge negen te ruilen voor zwaar dere. WilHelminalaan 10 Te k prima Dore aardappelen 15 ct. Van Maldegem, Jacht- lust. Dagelijks verkrijgbaar zeepicren. Zuidema, Cocks dorp Tel. 256 Wie weet wat van weggelopen en weg gebleven hond van de Pastoor van Den Burg? Langharige bruine keeshond. Tel. 43 T k 1 toonbank, 2 theekastjes 1 motorfiets, teakhout buffet eiken ovaal tafeltje, prima secretaire (antiek), nieuwe wringer, twee fietsen, 1 paar motorlaarzen (bruin), 4 keu kenstoelen, 2-pers. ledikant, paar voetbalschoenen, werp hengel met molen, 2 stof zuigers. Adres bur, v.d blad De laatste zakken eetaard- appelen te koop. P. Smit, Noordhaffel Te k beste melkkoe en graskalf voorde slacht. Bremer, Den Hoorn Met vreugde en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Petrus Julianes Jacobus C. Hin B. Hin-Witte en kinderen Spang W 24a Texel, 10 Juli 1956 Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Geeske Klazina (Gina) B. Buijs-Waldus D. Buijs Guusje De Cocksdorp 93, Texel 8 juli 1956 Tijdelijk adres Lidwina ziekenhuis Den Helder Gevraagd winkelmeisje A. VAN DER SI.IKKE T.o. Postkantoor, H.H. Bullenkwekers van H B G. is sinds hei gevestigd bij C. KOOI Duinweg B 153, Tel. 3 Den Burg. Voor terstond gevraag jongens en meisje voor lichte wasserijwe; zaamheden Ook wel j huwden. Stoom wasserij „Text! Fa.J.H.SIa Zonen Rijwielhandel Oudeschild 8 fantastische fietsen Wi Het bekende boek van het hoorspel In voorraad bij In het glooiende landschap van Zuid-Limburg., in de Harz of Eiffel...: de RAP laat U nooit in de steek. Geheel compleet in groene of zwarte uitvoering f. 599.50 De sterke motor, het grote stijg- vermogen, zeer krachtige remmen, maken de RAP tot een onmisbare reisgenoot. En de gemakkelijke, precies "uitgekiende" zit zorgt er voor dat zelfs de langste tocht een plezier blijft 1 Vraag eens nadere inlichtingen ook over onze gemakkelijke betalings voorwaarden - bij: RAP Service-Station Parkstraat Tel 150 Den Wi Ge P b Bri lote Bull

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2