Nescafé ...cö/is koffie.' u De moderne woninginrichting De Koog Een ontwikkeling in ijl-tempo Q kiest PANG *t)e vezs/uifimtuf. mn zfamsfe tenzj. Blijf meester ïede blad )01 UI 7.1 t an SCHUIttKUBBËR Alabasti TEXELSE COURANT ZATERDAG 14 JULI 1»56 reportage van een groeiend dorp iVT ONZE Texelse badplaats De j groeit en bloeit is onder andere r te nemen aan de toenemende mate rin daar de bouwwerken en bouw- cjes als het ware uit de grond wor- gestampt. Het ene zomerhuisje na mdere en het ene hotel na het ande- jn daar na verloop van luttele jaren ezen, of zoals in sommige geval- - hèrrezen, na de slopershamers van 1 v/eer zo ver achter ons liggende i van oorlog en verwildering. Dat op zichzelf zo verheugende ontwik- ig niet altijd zo stil en geruisloos >opt gelijk de argeloze toeschouwer is aan te nemen, en dat onder schijnbaar zo rustige oppervlak van ende bedrijvigheid nog wel sto.r- of stormpjes, kunnen voorkomen, an getuigen de opponerende uitla- i van enkele Koger ingezetenen, igs in deze courant afgedrukt, n ontwikkeling krijgt uiteraard al- vroeg of laat met, laat ons zeggen: eistuipen" te maken. Daaraan zal De Koog niet ontkomen. Dat de uit- echter voort gaat en gezien de mende belangstelling waarin het id zich mag verheugen ook voort gaan, is een als onomstotelijk vast ellen feit. t is met de taak van een verslagge- om in te gaan op de verschillende lemen, die sommige uitbreidings- len met zich mee brengen. In het nder -de gemeentelijke plannen met kking tot de stichting van een Bun- v-clorp willen wij in deze reportage een groeiend dorp met behandelen, it de konsekwenties van een derge- plan volstrekt onoverzichtelijk zijn waarneming van een niet terzake lige. Vermelden wij derhalve slechts ■oeiende tegenstand t.a.v. deze plan- Dij een deel der Koger bevolking n een ander uitbreidingsplan, uit ie waarvan door gemeentelijke in- ies gronden op erfpachtkonditie be- ;baar worden gesteld aan partikulie- om daar, voor eigen genoegen of an- :ins, bungolows te bouwen, hebben nrrüddels de eerste resultaten kun- aanschouwen. In genoemd uitbrei- iplan is namelijk onlangs een van de igste bouwwerkjes gereedgekomen, oen te De Koog kan aantreffen, n heel klein huisje, maar uiterst ortabel met koud en warm stro water, twee slaapkamers en een lig-modern woonkamertje, t draagt de optimistische naam van :t een andere bungalow is men druk de de bouw te bespoedigen, opdat de zomerse maanden, die ons vol de kalender te wachten staan, een felijk onderdak kan worden gevon- voor de toekomstige bewoners, t ziet er wel naar uit, dat het ter- tussen Kamerweg en Minister Ruys- binnen zeer korte tijd zal zijn her- ;en in een fraai bungalow-komplex zeer ruim bebouwd terrein zal het en, verfraaid met perken en plant jes. Er is, gelukkige omstandigheid, bis gebrek aan ruimte. Met ruimte t bij de uitbreiding van De Koog ens nimmer gewoekerd, maar de te wordt architektonisch gezien wel ijk benut. Een voorbeeld hiervan Brinkweg, waar de dorpsbrink, met 3» (gewas en plantsoenen omzoomd in laste toekomst een fraai centrum >pie 131 •orden voor een zeer in de breedte iwde woonwijk. is, bedachten wij bij het schrijven leze reportage, eigenlijk jammer dat ellicht met het oog op brandgevaar rieten dakbedekking vrijwel geheel e mode is geraakt. En dat boven- een rietendak binnen de bebouwde bij politievoorschrift is verboden, ten daken zo hier en daar zouden twijfeld de landelijke sfeer ten goe- -fcomen en een aardig oudheids mt te weeg brengen Temeer wan- in de toekomst de jonge boompjes, 'erig door Gemeentewerken in stand iden, een breed en zwaar lover zul- orsen. n de andere kant van het dorp gaat luw ietwat bedachtzamer wegen. e ar ook daar wordt voortgegaan met itbreiding. Op het kampeerterrein heer P. W. Daalder, goeddeels >rgen door weelderig struweel, is i) il een bungalow verrezen. Een bun- f, die zich alleen van andere bun- is onderscheid doordat het voorste •lte is ingericht als woning, terwijl 1 'uime achterste deel gebruikt kan len als kantine voor de-op het ter- verblijf houdende kampeerders, en yj winter eventueel als opbergruimte 's heren Daalders strandhuisjes. - s zeer ekonomisch gezien. iar door de voortgaande uitbreiding s meer akkomodatie wordt geboden an de overstelpende toeristische meer en meer kan worden vol- doemen echter onmiddellijk pro- op. Eèn van deze, in de toekomst 1 cht urgent wordende problemen ons de vraag hoe men de badgas- moet amuseren. Het zitten, avond ivond in ijssalons, café of lunchroom 6t amusant. De vrije natuur heeft in ite avond niet zo bijsterbaarlijk veel eden en de strandfeesten, fakkelop- tochten, wagenspelen zijn elk seizoen te zeldzame gebeurtenissen om als amuse ment van enige betekenis te kunnen gel den. Een begrijpelijke afwijzing van dan cings etc. aan De Koog, dat vooral rustig en rustiek moet blijven en geen mondai ne allures aannemen, kunnen wij geheel onderschrijven, maar het probleem blijft en men heeft daar voorshands nog geen acceptabele oplossing voor gevonden. Wellicht zullen deze dingen vanzelf hun eigen vorm vinden, De Koog is nog maar een junior onder de badplaatsen langs Nederlands kust en kampt uiter aard nog wel eens met een kinderziekte. Maar er zit muziek in, en niet zo weinig dunkt ons, tenzij wij ons vergissen en vergissen is een menselijke, dus vergeef lijke eigenschap. ru\n 0P Die °ü0E sTOFFioe nft-VRfc5 WIJ WEBBEN EEN VERRUKKELIJKE MATRAS VOOR U LUNTER, VVarmoesstraat 12, Den Burg GESLAAGD Te Leiden slaagde mej. A. de Koning voor akte B aan de kweekschool voor voorbereidend onderwijs. GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning zal a.s. maandag, 16 juli geen spreekuur hou den. BROMFIETSER GESLIPT Het gebeurde maandagavond ongeveer 11 uur, op de Zaandammerdijk, dat de heer F. G. Kassenaar, komende vanuit Eierland, kwam te vallen met zijn brom fiets. De oorzaak van deze valpartij was ,,los grint". De heer Kassenaar heeft er 2 uur gelegen voor hij werd gezien door twee jongens die er langs kwamen. De dokter vond opname in htt ziekenhuis noodzakelijk en daar werd dan ook ge constateerd dat het bovenbeen gescheurd was. Zo zien we weer, dat los grint op een rij weg zeer gevaarlijk is. Wij menen dan ook dat betrokken instanties terde ge moeten toezien, dat in ieder geval, 's avonds dat grint van de weg wordt verwijderd. TELEFOONAANSLUITINGEN 514 J. N. de Boer-van Boven, Haven straat 56, Oudeschild. 515 J. Koorn, vert. Julianastraat 5, Den Burg. 512 N. Koorn veehouder, Schiiderweg B 29, Oude schild. 510 J. Lips, melkhandel, Schil dereinde 83, Den Burg. 513 Mevr. C. Smit, Westermient H 99. 235 C. Jongejan, ,,De Vrijheid" E 42 273 VW Texel inf. bur Den Hoorn, Dorpsstraat 78, uitsl. van 15 juni-1 sept. 226 A. D. Blok v.d. Velden, kunstschil der, Dorpsstraat la, De Koog. 239 C. H. F. Klinkert, kunstschilder, Kogerveld K 15, De Koog. 355 P. M. Koorn, Nieu- weweg, De Koog. ine voor: Pleisterwerk en reparatie. Verbetering houtoppervlakken. ^Bijwerken van buitenwerk, w Gebruik als rawlplug. Het repareren van tegelwerk. TEXELS-ELFTAL DE MOK De wedstrijd om de Majoor Meerdink beker zal donderdag 19 juli worden ge speeld op het gemeentelijk sportveld. Zoals bekend is het Marine-elftal op het ogenblik de houder van deze trofee. Voorts is de bepaling zo, dat twee maal achtereenvolgens of drie maal in totaal moet worden gewonnen om definitief eigenaar te worden. Het Texels elftal zal dus moeten win nen om nog kans te maken. De opstelling duidt van links naar rechts Doel, B. Heerschap; achter, C. Witte, G. Wilner; midden N. Veldstra, H. Boon Nic. v. Heerwaarden; voor, A. Dijker, A. Boogaard, R Bakker, C. Boot en W. v.d. Slikke; reserves: S. Kei'zer, C. Timmer, M. Boogaard en J. Boogaard. Er zal worden gespeeld in rode shirts en zwarte broek. Voor dit laatste zorgen de spelers weer zelf. Er wordt om 7 uur begonnen. Kleedlokalen op het terrein van S.V. Texel. Verkrijgbaar in diverse [ijne vruchtensmaken. los 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk ..Rangetje" en op iedere rol. HOOGWATER TER REDE VAN OUDESCHILD Hoogwater ter rede van Texel: 14 juli 0.50 en 12.45; 15 juli 1.35 en 13.35; 16 ju li 2.25 en 14.35; 17 juli 3.30 en 15.40; 18 juli 4.40 en 16.55; 19 juli 5.50 18.10; 20 juli 6.45 en 19.15; 21 juli 7.35 en 20.00. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7,40, 10,25, 13,00, 15,30, 18,05 Van Den Helder: 6,U0, 9,20, 11,40, 14,20, 16,45 19,35 Op Zon- en alg. erk. Chr. feestdagen Van Texel: 7 40, 10,25, 16,00, 18,25 en om 20.30 van ljuli tot 26 augustus Van Den Helder: 9,20, 1130, 17,15, 19,30 en om 21.30 van 1 juli tot 26 augustus PEILING IN VERBAND MET HOOIBROEI De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat op verzoek, van gemeente wege, kosteloos gepeild kan worden. Aanvragen hiervoor kunnen telefo nisch geschieden onder de no's 21 Den Burg (Raadhuis); 130 Den Burg Com mandant Brandweer; 316 Den Burg (Hoofdbrandmeester P. G. Spigt). Texel, 14 juli 1956 De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING EEN TRIP NAAR DE OLIEFABRIEKEN CALVE—DELFT Met de eerste boot ging een gezelschap van ongeveer 50 man, waaronder vier dames, onderleiding van de heren J. P. en P. Eelman, van wal. Om half negen waren we in Leiden, waar de markt bekeken werd. Leiden is in het bezit van een flinke markt, waar alle soorten vee te bezichtigen zijn, zo als koeien, paarden, varkens, geiten, kip pen ende Texelse lammeren. Om tien uur zijn we weer vertrokken in de richting Delft, waar we om half elf aankwamen We werden er zeer har telijk door de direktie van de Calvé-fa- brieken ontvangen. Eerst onthaalde men ons in de ontvangzaal op koffie met ge bak. Daarna hoorden we een inleiding over de gang van zaken in de fabriek, aan de hand van een grote kaart. Dit werd gedaan om het bezichtigen van de fabrieken de werking beter te kunnen begrijpen. Na deze uiteenzetting zouden we eerst Delft instappen om daar eens een kijkje te nemen. We bezochten o a. de grote Hervormde kerk, waar de vroe gere vorsten en vorstinnen van Oranje begraven liggen, van wie zeer mooie en grote grafstenen te bezichtigen waren. Na een wandeling kwamen we weer bij de Delfia-fabrieken. Daar stonden de tafels al gedekt, waarvan we allen een dankbaar gebruik maakten Na het eten werden we in drie groepen verdeeld en elke groep kreeg een leider mee. Toen maakten we een rondgang door de fa brieken. Eerst zijn we met de lift zo'n vijf en veertig meter naar boven gegaan, naar de voorraad silo. Van daar uit had je een mooi uitzicht over Delft en Omstreken. Daarna zijn we met de lift weer netjes naar beneden gebracht en vervolgens kwamen we op de afdeling „persen". Daar stonden een veertigtal wringer persen opgesteld, die tezamen een enor me capaciteit hebben. Verderop kwamen we op de afdeling „verpakking", waar alles machinaal gevuld en verpakt werd, o.a. de slaolie in flessen. Een onder ons kwam wel een beetje te dicht bij de transportband, die de keurig verpakte flessen slaolie vervoer de. Hij trof het precies, dat er een fles brak, zodat de ongelukkige heel wat olie over zijn kleren kreeg. Spontaan werd hem een nieuwe broek bezorgd, zodat hij weer keurig netjes huiswaarts kon ke ren. Hierna hebben we een kijkje genomen op de veevoederfabriek. Eerst kwamen we daar bij de grondstoffenkaren, waar in de verschillende voedergranen opge slagen liggen. Hier onderdoor gaat een rijdende weegschaal, waarin men de be nodigde grondstoffen kan aftappen. Van de weegschaal gaat het naar de hamer molen, die het maalt, waarna het wordt geperst tot biks of koekjes, of tot meel wordt verwerkt. De zakken worden al lemaal automatisch dicht genaaid en daarna op een houten rek gelegd, dan komt een heftruck die in één keer een flinke vracht in de opslagplaats of wa gon brengt, zonder dat er ook maar een man aan hoeft te tillen. Er is ook een grote werkplaats bij met heel wat draaibanken. In die werkplaats werkten ongeveer tweehonderd man. Hiermee was de rondgang door de fabriek ten einde en konden we ons weer naar de zaal begeven, waar de koffie en de sigaren weer op ons stonden te wach ten. Hierbij werd nog de gelegenheid gegeven vragen te stellen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Al met al was 't een prachtige dag met veel bezienswaardigheden. Ik meen dan ook, dat een woord van dank aan J.P. hier zeer zeker op zijn plaats is en ik hoop, dat we volgend jaar onder even grote belangstelling weer zulk een ge slaagde dag mogen meemaken. P.R. -1 r ..ar- Kies uw meubelen en stoffering bewust Er zijn gelukkigen die woonruimte krijgen toegewezen en zich dus gaan in richten; maar minstens zovelen zijn er waarvan de inboedel, nu de kinderen groter worden, hard aan vernieuwing toe is. Tot beide categorieën zouden wij willen zeggen: de Nederlandse industrie maakt over het algemeen gesproken produkten die zich hebben aangepast aan de snelle ontwikkeling in de wo- ninginrichting. Maar kies uw meubile ring en stoffering bewust. Waaraan te denken Deel de woonruimte op de juiste wijze in. Zet niet te veel neer en hang niet te 1 veel op. Stap eens af van het traditione- j lt- ameublement en koop de onderdelen 1 TEXEL EN AMSTERDAM HEBBEN 1 IEDER HUN EIGEN AANTREKKELIJKHEDEN Zestig procent van de naar Texel komen de toeristen behoort tot de inwoners van Amsterdam. Wij zullen die Amsterdam- 1 mers blijven trekken als Texel blijft wa ken voor haar natuurschoon en. rust, want de mens wil als vakantieganger het contrast beleven en onze hoofdstad is een toonbeeld van drukte. Als je er wilt oversteken moet je links, rechts en nog eens links, rechts kijken om er enigszins zeker van te zijn, dat je later thuis zult kunnen vertellen hoe druk het in Amsterdam wel was. Texel met zijn onmetelijk groot natuurterrein moet toch wel een oase zijn voor de naar rust dor stende hoofdstedeling, die met duizenden andere mensen de trottoirs en pleinen moet delen. Welk een verademing als de hoofdstedeling aan zijn langverbeide va kantiedagen gaat beginnen en zijn trein de overkapping van het Centraal Station uitglijdt, ontvlucht, als de gevangene zijn benauwde cel. Wij hebben in een der geraffineerd uitgevoerde etalagetentoonstellingen van Magazijn De Bijenkorf een imitatie zand bak gezien en in dit machtige gebouw zelf een aquarium van imitatie-vissen De jeugd vond het reuze interessant. Maar dan Texel, dachten wij' een échte andbak vanaf het paviljoen van Majstro di Couverti tot aan de vuurtoren toe. En échte vissen in de grote aquaria van (majstro) Gerrit de Haan, die bovendien als klap op de vuurpijl een échte zee hond als showgirl laat demonstreren. En onze toren aan de Binnenburg is altijd nog zes jaren ouder dan de vermaarde Munt, terwijl de feërieke grachtenver lichting lang niet zo intiem is als de quirlande, welke onze T.E.M. langs Groe- neplaais en Park heeft aangebracht. De (vriendelijke) tramconducteur wist niet te vertellen, waar mijn tante woonde, terwijl Koegelberg je dat haarfijn met voor- en achterdeur erbij uitlegt. Heus, wij waren er wederom zeker van, dat Texel een goed eiland is. Zijn bewoners zijn even vriendelijk als de Amsterdammers, behalve dan die éne dame, die haar man uit een koffiehuis aan de Nieuwendijk mepte „Ik werken en jij het geld verzuipe!". Diè scènes ko men op ons eiland niet voor. Wij verzui pen het geld van onze wederhelften nu eenmaal niet. Omdat wij er toch waren hebben wij ook wat etalages opgenomen. Je begint dat zeer serieus te doen, onvermoeid, maar de volgende dag leer je te selec teren. Er is te veel te zien, te veel te be wonderen. U kunt veel en velerlei echtei overslaan: vele souvenirs die wij daar zagen bezitten de Texelse middenstan ders ook (voor U) en U moet beslist géén motorbootje aan de Nieuwendijk kopen: dat kostte daar 2,25 en op Texel waren wij voor 1,50 geslaagd. Costuums moet U natuurlijk óók op Texel kopen, maar gaat U dan niet naar Amsterdam met een gevulde portefeuille, want wie niet sterk is komt met C A en P C, Smoren- burg en gesmoord terug in Den Burg: als U één steelse blik in een etalage aan de Nieuwendijk waagt, stapt er terstond een winkelier op U toe met de opmerking, dat U binnen zonder enige verplichting de gehele collectie kunt bekijken Wat U lot niets verplicht. Maar als zo'n meneer U een uurlang alle mogelijke dessins ge loond heeft voelt U zich uiteraard wel enigszins verplicht zijn zwoegen te be lonen. Nee, dan lijkt ons de verhouding winkelier-klant op Texel prettiger. Moerbeek en Vlessing, Zegel en Frank: los. In de moderne woning is zelden plaats voor dressoir, boekenkast, thee- rneubel of zware bergkasten, daargela ten nog dat er bij plaatsing van grote stukken aan de wanden dode hoeken ko men die geen nut hebben. Denk eens aan de combinatie-meubelen. Naar behoefte kan men aan- of opbouwen. Er is dan één wand die ruimten bevat voor ser vies en tafelgoed, glaswerk, boeken, ber ging, radio enzovoort. De diepte van die wandberging loopt van 40 tot 60 c.m. U kunt uw eigen fantasie laten spreken bij de samenstelling en houdt de rest van de kamer dan, zonder dode hoeken, over voor de andere delen van uw wo ninginrichting. Er zijn verschillende Ne derlandse fabrieken die van die losse elementen vervaardigen. Maak uw keuze pas, wanneer u uw woonruimte kent. Verloofde paren, koop dus niets voordat u weet hoe u komt te wonen. Neem geen grote, pompeuze meubelen in een kamer van 4x4, doch ten aardig modern meubel, strak van lijn, dat in vele uitvoeringen ook in ïotan te koop is. Geef door uw keuze van stoffering in harmoniërende kleuren een eigen sfeer aan uw interieur en let vooral op kwaliteit. De woninginrichting moet langer mee dan een paar jaar. Wie reikte de helpende hand We kunnen niet alles alleen, voorlich ting moet er zijn. Wendt u in eerste in stantie tot een goede zaak en laat u ad viseren. Ga niet over één nacht ijs, maar steek uw licht ook eens ergens anders op, heb er als u wat afgelegen zit eens een reisje voor over, het zal de moeite lonen. Er gaat immers niets bo ven een huis dat een tehuis is, waar men zich behagelijk gevoelt en tot rust komt. Zoek het in de vorm en in rust gevende eenvoud, óók door het kiezen van de juiste kleuren. Ook in de slaapkamer is men niet meer aangewezen op de linnenkast, de kolossale bedden en nachtkastjes. Door nieuwe constructies zijn de moderne bedden heel wat minder zwaar gewor den en een speciale bergwandoplossing is ook hier mogelijk. Koop bewust Ja, koop bewust. U dwingt door uw vraag de fabrikant weer tot steeds bete re oplossingen van de vele problemen bij de woninginrichting en u kunt ervan overtuigd zijn dat de Nederlandse in dustrie niets liever doet dan uw wensen zoveel en zogoed mogelijk inwilligen tot voordeel van koper en verkoper. zij blijven U weliswaar overtuigen, doch beperken zich heel correct tot annonces :n Texels nauwkeurigst gelezen nieuws blad. En dit vinden wij persoonlijk het sympathiekste gebaar, want wij persoon lijk houden er niet van tegen onze wil binnengelokt te worden en vinden dat des te onaangenamer als wij tenslotte het onderspit moeten delven. Amsterdammers naar Texel. Weer thuis zullen zij ook over Texel veel kun nen verhalen. Misschien zat hun fiets toevallig op een andere boot en dan ben je nog niet jarig. Misschien heeft een vriendelijke Texelaar hun een verkeerde „Witte, die een pension heeft" gewezen en hun misschien wel abusievelijk ver zekerd, dat op Texel nimmer een lams- boutje aan de dis ontbreekt. Kleine te leurstellingen kunnen niemand en ner gens bespaard blijven. Maar daar staat tegenover, dat Texel nooit helemaal te leur behoeft te stellen: Texel biedt im mers veel en velerlei. Is het niet warm genoeg voor een zonnebad op het strand, wel, een duinwandeling moet de stads mens tot een herboren sterveling maken, vooral nu de konijnen practisch uitge storven zijn, want die konijnen berokke nen de duinvegetatie enorm veel schade, zij ondergraven niet alleen de duinen, zij vreten ze ook in erge mate kaal. Het grote verschil van een duinlandschap, waarin geen konijnenstammen welig tie ren, kunt U vooral thans aanschouwen: de duinen zijn bijzonder mooi begroeid en daar komt bij, dat dank zij de vele regens de duinroosjes veel talrijker zijn ontbloeid dan in andere jaren. Uitge strekte tapijten van bloeiende duinroos jes sieren de duinen. Texel is aantrekkelijker dan ooit en mooier dan Parijs. 100% KOFPIB 100% KOFFIE 100% KOFF VOOI koppe" vooi I fort Coltcinc 100% KOFFIE 100% KOFFIE

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3