MAANDAGMORGEN P. S. KUYPER ZOON Magnee Zomerse dag bracht geslaagd strandfeest Vereniging Veilig Verkeer „Texel" begint onze opruiming Coupons Coupons Coupons Coupons Coupons Coupons Taxi Garage Rip u de op weg en baa MOTORPAL AC W vooraan „De Schorri dd Garage A. K Tel. 58 KNVB-JEUGDSPORTKAMP ZEIST Het vertrek is vastgesteld op maandag 30 juli a.s., om kwart over zeven van de Groeneplaats. De deelnemers worden verzocht de deelnemersbijdrage a 24,50 per persoon, uiterlijk woensdag a.s. aan de heer W. van Zeijlen af te dragen. NOG EEN AVOND FANCY-FAIR IN DEN HOORN •Regenachtig weer en tóch goed succes. Dat kan tot nu toe worden gemeld van de grote Fancy-Fair in Den Hoorn. Daar uit kan men opmaken, dat het er in de eerste plaats op aankomt wat men biedt, en in Den Hoorn mankeert het daar niet aan! U weet het misschien nog: er wordt vanavond nog een schaap geschoren en U mag het gewicht van de vacht raden. Een mooie wollen deken is Uw prijs als U zich winnaar mag noemen. En dat is toch ook in onze zomermaanden nog al tijd een gewild artikel! GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN periode van 12 tot en met 19 juli 1956 Gevonden: doos met stalen krammen; blauw-grijze ceintuur; zwart-wit konijn; port. met rijbewijs t.n.v. Vos, Box-came ra „Ronway"; doublé broche; zilv. da mespolshorloge; bruine port. zonder inh. Verloren: Wieldop Volkswagen; zwart geruite hoofddoek; bl. wit gebl. hand doek; verchr. damesarmband; doublé schakelarmband; vulpen merk „Sheafer" zwarte herenregenjas; tas met auto- gereedschap; militaire camouflagejas, br. damesportemonnaie. Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 4 tot 6 uur n.m. MET SUCCES ,DE TOBBE GESTOKEN' V.V.V. De Cocksdorp is zéér tevreden met de woensdag j.l. bij het tobbesteken getoonde belangstelling. Succes werd ge boekt door de volgende prijswinnaars: le prijs Jn. Saai; 2e prijs de heer Oost indiër; 3e prijs Jb. Voorthuizen; 4e prijs de heer Van Metz; 5e prijs P. Forrer. AANRIJDING MET TWEE SCHULDIGEN Zondag vond een aanrijding plaats tussen een motorrijwiel en een brom fietser. Ofschoon de motorrijder aan dit verkeersongeval geen schuld had, bleek hij zonder toestemming een ander voer tuig in gebruik te hebben en bovendien nog zonder rijbewijs te rijden. De brom fietser bleek in het geheel geen ver stand van de voorrangsregelen te heb ben, waardoor ook deze voor de groene tafel zal moeten verschijnen. OPBRENGST ANJERCOLLECTE Den Burg 132,86; De Cocksdorp 37,37; Midden-Eierland 19,82; Zuid-Eierland 19,09; Den Hoorn 28,87; De Koog 70,30; Oosterend 49,34; Oudeschild 87,02; De Waal 21,62. Totaal 466,29. Totaal opbrengst 1955: 357,13. MAG IK ME EVEN VOORSTELLEN: DREESMAN Enkele weken geleden meldde zich bij een pensionhouder in De Koog een gast voot een week pension. Hij gaf voor een ernstig ongeluk met een motor gehad te hebben, waarbij zijn vrouw om het le ven was gekomen. Zelf was hij er goed afgekomen, behoudens enkele inwendige kneuzingen. De man kwam binnen met een handstok, met behulp waarvan hij zich tijdelijk moest behelpen. De volgen de dag was de handstok niet meer nodig; opvallend was dat hij toen al normaal kon lopen. Hij trachtte op verschillende adressen vriendschappelijke betrekkin gen aan te knopen, hetgeen ook gelukte. Deze vriendschap werd zodanig, dat aan de „heer Dreesman" waardevolle artike len terhand werden gesteld, o.a. een fototoestel, verrekijker enz. Hij gaf een nogal klinkende naam op, o.a. Dreesman, familie van de firma Vroom en Drees man. Na een paar dagen wilde hij met de nieuw verworven kennissen de ker mis te Den Helder bezoeken. Vooraf zou hij in Den Helder informeren wat er te doen was. De (zich noemende) heer Dreesman is vertrokken met medenemen van de geleende artikelen en is nimmer teruggekomen. Ook betaalde hij zijn pensionkosten niet. Aangifte bij de Rijkspolitie volgde. In samenwerking met de Districtsrecher che werd de man geïdentificeerd. Hij bleek een ontvluchte psychopaath uit 'n inrichting te zijn. Sinds maandag j.l. is de fantast op nieuw gearresteerd te Sittard, nadat hij in verschillende plaatsen in Nederland, o.a. te Nijrpegen, Arnhem, Sittard enz. op soortgelijke wijze kosteloos had ge logeerd. In verband met de seizoendrukte is 't wenselijk dat men niet te lang wacht met het inschakelen van de politie, in dien „onduidelijke" personen pension be spreken. Meestal wordt daardoor niet alleen de identificatie vertraagd maar ook de opsporing en aanhouding! Tex. Boys-nieuws Zondag a.s. komt de jeugd van de Vereniging „V.D.O." uit Uithoorn bij ons op bezoek. Zodoende zijn er zondag middag vier wedstrijden op het Boys- veld te spelen, n.l.: Tex. Boys welpen-VDO welpen; Tex. Boys adsp.-V.D.O. adsp. (12 - 13 jaar); Tex. Boys adsp.-VDO adsp. (13-15 jaar), Tex. Boys jun.-VDO jun. De juiste aanvangstijd is momenteel nog niet bekend, aangezien wij nog niet weten met welke boot onze gasten arri veren. Men raadplege hiervoor 't kastje. Jongens, laten we er voor zorgen op tijd aanwezig te zijn, aangezien TJexel om 5.45 uur op ons veld een wedstrijd moet spelen, zodat wij vroegtijdig met ons programma klaar moeten zijn. We hopen dat dit voor jullie een ple zierige en sportieve zondag mag worden en dat er enkele overwinningen voor jullie uit de bus mogen komen. VDO be schikt over goede elftallen dus is het aanpakken en volhouden geblazen. Veel succes Boys. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot 20 augustus 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20; 7.40; 9.10; 10.25; 11.45; 13.00; 15.30; 16.25; 18.05. Van Den Helder: 6.30; 9.20; 10.30; 11.40; 13.20; 14.20; 16.45; 18.25; 19.35. Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40; 10.25; 14.00; 16.00; 18.25; 20.30. Van Den Helder: 9.20; 11.30; 15.00; 17.15; 19.30; 21.30. Ze waren er weer allemaal: de zand- figuren op het strand, de kinderspelen en des avonds de lampionnetjes, de pek- fakkels en niet te vergeten ons aller Koninklijk Fanfarekorps. De attributen, waarmee elk jaar het strandfeest wordt samengesteld. En mocht U er niet bij geweest zijn, de 17e augustus wordt het allemaal nog eens dunnetjes overgedaan. Organisatoren en juryleden gaan niet opzij voor de drukte, die het met zich pleegt mee te brengen, integendeel, zij beraden zich alweer voor de reprise. Onze hulde voor deze energieke dames en heren! Het eerste programmapunt werd in de morgenuren afgewerkt, een hele scala van de bekende volksspelen: vlaggetjes- steken, zaklopen, springtouwwedstrijd, schoenenknooprace, waterhaprace, be- hendigheidsrit op fietsen, langzaamaan- fietsrit. Terwijl des middags de wedstrijd om de mooiste zandfiguren werd gehou den. De jeugd - en de jeugd niet alleen - toonde hierbij een grote beeldende fantasie in zich om te dragen, en aan deze fantasie ook een (vaak zeer fraaie) vorm te kunnen geven. Daar was de ha gedis, en het bootje van schelpen en de zeemeermin, sprookjesachtige figuren, kennelijk ontsproten aan de geest en de vaardige handen van een jeugd, die zich nog zeer wél moeten voelen in de prille, dromenrijke sfeer van Moeder de Gans of de Gebroeders Grimm. Maar er wa ren ook de energieke bouwers, die met architektonische onfeilbaarheid kaste len, forten, boerderijen en dergelijke bouwwerken oprichtten, die zich, inder daad, trots verhieven langs de kabbelen de waterlijn van de Noordzee. De klap op dc vuurpijl kwam laat in de avond, toen de fanfare, geëscorteerd door romantisch-walmende pekfakkels en gevolgd door een, met lampionnen gewapende, jeugdige schare, de welbe kende ronde maakte door het dorp: slot ceremonie van deze dag. Een voortref felijke dag, en een voortreffelijk feest, welks gedruis nog voortklonk tot diep in de avond, ondanks de dikke mist, die vergeefs poogde de stemming te doven in grijze kilte. Uitslagen van de diverse spelen: Vlaggetjessteken, jongens en meisjes van 4-6 jaar: 1. Beatrice Roemers; 2. Chris van Dongen; 3. Anneke Bakker. Zaklopen, jongens 7-8 jaar: 1. Koos Siegler; 2. Evert Bonne, 3. Wim Bakelaar. Springtouwwedstrijd, meisjes 7 - 8 jr.: 1. Marja Prins; 2. Ellie Hopman; 3. Her- mien Voskuil. Schoenknoop-race, meisjes 9-10 jaar: 1. Karin Scharnhorst; 2. Roelie Stam; 3. Ellie Eelman. Waterhap-race, jongens 9-10 jaar: I Leen Zwan; 2. Joop van Keulen; 3. Wim Prins. Behendigheidsrit op fietsen, meisjes II - 13 jaar: 1. Annie Bunninga, 2. Irma Savelkouls; 3 Zwaantje Mulder. Langzaamaanfietsrit, jongens 11 - 13 j.: 1. Henk Reynders; 2. Eddy Eelman; 3. Harry Wuis; 4. Igor Onnen; 5. Martin Slokker; 6. Ab Berkhout. Uitslag wedstrijd strandfiguren- Groep 7-8 jaar: 1. Marga Prins en Annemarie Quast {hagedis); 2. Rob van Dongen en Chris van Breda (politieboot); 3. Dirk s'Jacob (vuurtoren), 4. Fia Bor- culo (eend); 5. Ellen Buys en Hans Blan kenberg (boot van schelpen). Groep 9-10 jaar: 1. Betty de Leeuw •(boerderij); 2. Marianne Bonne en Roelie Stam (margriet); 3. Karei Dupont (burcht); 4. Ria de Leeuw (kasteel); 5. Eddy de Herdt (krokodil). Groep 11-12 jaar: 1. Irma Savelkouls, Tine en Harry Wuys {Texel); 2. Hansje Hesseling (vrouwekop); 3. Fanny van Schaik (slang); 4. Otto van Driel (Jan Klaassen); 5. Marcel Klein (hond). Groep 13 - 14 jaar: 1. Suzanne Dros ((zeemeermin); 2. Hans Eelman (de Muy); 3. Aart Prins (portret mr. Oud); 4. Igor Onnen (boerderij); 5. Roland Onnen (kerk). Groep 15 jaar en ouder: 1. Magda Wesseling; 2. E. G. Pot; 3. mevr. Beun. Van de in gezamenlijke deelname ver vaardigde figuren ging de eerste prijs naar een groep onder leiding van A. v.d. Vegt (clown); tweede prijs de fam. Van Keulen {Indiaan); derde prijs fam. Afman (Egyptenaar). A Vraag: Wat wordt onder aanhangwagens ver staan? Antwoord: Onder aanhangwagens worden Ver staan: alle voertuigen (ook kinderwa gens en kruiwagens) die door een motor rijtuig worden voortbewogen of bestemd zijn om op deze wijze te worden voort bewogen. Als motorrijtuigen defect zijn en door een ander motorrijtuig naar een plaats van berging of herstel worden gesleept, of indien ze worden gesleept om ze rij klaar te maken (bijvoorbeeld om ze te doen starten), worden ze niet als aan hangwagen beschouwd. TEXELSE SPORTRAAD Donderdagavond vond de jaarlijkse wedstrijd om de „Kapitein Meerdink- beker" plaats op het terrein van de Tex. Boys. Ondanks de vele regens was het terrein goed te bespelen al waren dan bal en veld glad wat aan de spelers wel hogere eisen stelde. Vooral het A.O.K.-elftal, dat enige zeer goede voetballers telde, zette er een hoog tempo in, maar toch was de Texel- comb. het eerst gevaarlijk. Was het bij A. hoofdzakelijk tempo bij de T.-comb. werd naar goede combinatie gezocht. Zo kwam het dat de Comb, iets meer in de aanval was en moest de verdediging veel werk doen, waar als laatste man Bertus in prima vorm was. Na 15 min. kwam de comb, met een goede aanval van links, de bal werd op tijd doorgegeven naar Ruud, die zuiver inschoot. Het spel bleef op en neer gol ven, maar na een half uur spelen kwam A. flink opzetten en werd de Comb, in de verdediging gedrongen. Met een ui terst scherp en hard schot maakte A. gelijk door haar linksbuiten. Door onze ker werk in de verdediging van A. en het op tijd reageren werd het 31 door de vleugelspelers. De 2e helft was de comb, aanvankelijk in de meerderheid en zorgde Boogaard door goed doorzetten voor 41. A. werd nu gevaarlijker en achter werden enige fouten gemaakt, waardoor uit een corner de stand tot 42 werd ingelopen, het geen spoedig 43 werd, opnieuw door niet tijdig in te grijpen. We vreesden reeds een herhaling van het vorige jaar te beleven toen we ook met 41 voor stonden en toch nog met 45 verloren. Het ging echter anders: een goed opge zette aanval en doorzetten van Aad Boo gaard bracht de stand op 53, waar mede de kapitein Meerdink-beker weer voor een jaar in het bezit der Sportraad is gekomen. De Commandant van het A.O.K. reik te de beker met enige toepasselijke woorden aan aanvoerder Wilner over. De scheidsrechter, die overigens geen slechte indruk maakte, nam toch menige beslissing, die ons niet duidelijk was. Tal van vrije schoppen werden tegen de Comb, genomen, waarvoor wij onze schouders maar optrokken. Overigens 'n sportieve wedstrijd. Een compliment aan A.O.K.-combinatie voor hun doorzetten en het volbrengen van haar sportieve taak. GENEESKUNDIGE HULP IN NEDERLAND BUITEN DE WOONPLAATS De ziekenfonds-verzekerde, die tijde lijk, doch niet langer dan drie maanden in Nederland buiten zijn woonplaats ver toeft, blijft ingeschreven bij zijn zieken fonds en heeft in voorkomend geval, met inachtneming van het hierna volgende, recht op de hieronder genoemde ver strekkingen. Binnen de termijn van drie maanden na het vertrek uit de woon plaats mag geen overschrijving naar een ziekenfonds in de tijdelijke verblijfplaats of inschrijving ten name van een huis arts en apotheker aldaar geschieden. Dc verzekerde, die zich naar een tijdelijke verblijfplaats begeeft, terwijl hij reeds onder behandeling is, dient hiervan zo mogelijk tevoren, doch in ieder geval zo spoedig mogelijk na aankomst in de tij delijke verblijfplaats, kennis te geven aan zijn ziekenfonds. Verzekerden, die zich naar een rusthuis of herstellingsoord buiten hun woonplaats begeven, dienen dit tevoren ter kennis te brengen van hun ziekenfonds. Geen vergoeding wordt gegeven voor het dagelijks medisch toezicht alsmede voor de hulp van de medische leiding van een rusthuis of herstellingsoord, in dien de kosten van deze hulp in de ver- pleegprijs zijn begrepen. Huisartsenhulp Voor hulp door een aan een Algemeen Ziekenfonds verbonden huisarts, krijgt de verzekerde, tegen overlegging van 'n gespecificeerde kwitantie, van zijn zie kenfonds een vergoeding van: 2, voor een spreekuur en 3,voor een huisbezoek. Indien de huisarts voor een avond-, nacht- of zondagsvisite een ver hoogd tarief inrekening heeft gebracht, worden de vergoedingen ten hoogste verdubbeld. De verzekerde kan slechts aanspraak maken op de vergoeding, indien redelij kerwijze niet van hem had kunnen wor den verwacht, dat hij de hulp van de huisarts in zijn woonplaats zou hebben ingeroepen. Voorts dient hij zich als Ziekenfonds verzekerde bekend te maken en op het ziekenfondsspreekuur te verschijnen. Specialistische hulp De verzekerde heeft recht op specia listische hulp zo mogelijk van een aan een Algemeen Ziekenfonds verbonden specialist, op verwijzing door de in de tijdelijke verblijfplaats geraadpleegde huisarts. De verzekerde, die in zijn woonplaats reeds onder specialistische behandeling was, dient vóór zijn vertrek naar de tijdelijke verblijfplaats aan zijn zieken fonds toestemming te vragen om elders - na verwijzing door een huisarts - de hulp van een specialist in te roepen. Het ziekenfonds kan, gehoord de controlerend geneeskundige, aan zijn goedkeuring be paalde voorwaarden verbinden. DE KRUISBEK: EEN TYPISCHE INVASIE-VOGEL Door internationale samenwerking van van vogelwerkgroepen is er de laatste jaren veel aan het licht gekomen wat betreft onze trekvogels. Want naast de ongeveer 160 vogelsoorten die regel matig in ons land broeden behoort een groot aantal soorten dat we hier wel re gelmatig waarnemen, doch waarvan het nestgebied elders is te vinden. We den ken b v. alleen maar eens aan de bonte kraaien die 's winters in ons land zeer talrijk zijn maar die in Oost-Europa broeden. Ook de verplaatsingen van de Vlaamse Gaaien zijn bekend, die, welis waar broedvogel in ons land, uit het Noorden ons land bezoekt. Deze vogels kunnen we onder de klassieke trekkers onderbrengen. De laatste soort kwam in de afgelopen herfst, door voedselschaar ste in het broedgebied verdreven, zelfs in Theedoeken, vanaf 49 ct. Baddoeken, vanaf 128 ct. Washandjes, 6 voor 100 ct. Lakens, 180 x 240 7,48 Slopen 1,69 Heren poloshirts 1,85 Damesvesten, vanaf 11,{gl Wollen herensporttruien 23,aJ Kamgaren pantalons, spotprijzen! Wollen rokstof, 140 br. 3,48 p.rnl Werkoverhemden 4,9j| Herenvesten, 2-kleurig Partij directoirs, slips, camisoles met schouderband en ronde hals Jongensvesten en -truien BALATUM VILTZEIL JABO BOUCLÉ VITRAGE GORDIJNSTOF KOKOS ZOMERSTOFFEN tegen extra verlaagde prijzen FLANEL BRAB. BONT LING. KATOSNl BADSTOF RUITSTOF Spotkoopjes 58,50 82,75 59,50 23,90 1 pers. Interieur Bed met kussen, 15 jaar garantie 2 pers. Bedstel, iets beschadigd met 2 kapokkussens Schuimplastic bed, 80 breed Partij Dekens, 175 x 225 HOLTAP KARPETTEN Grijpt Uw kans, spotprijzen! CRETONNE, 120 cm breed, kwaliteit, per meter 2,68 HANDWEEFSTOF, 120 breed 2,49 Pracht WANDKLEDEN, moeten weg 6,95 KOKOS KARPETTEN, 200 x 300 cm., Sterkokos 32,50 Partij KOKOSMATJES, 40 x 70 1,58 Oosterend, tel. 252 Den Burg, tel. 190 TEXF.L AARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f0,20. Ónder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder van Twuijver houden maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Te k. gevr. jonge hanen of afgekeurde jonge hennen. Poelier A. N. Plaatsman, Ko- gerweg 36 n.b. Texla, tel. 139 Radio herstellen? VONK opbellen I Telefoon 78 en 273 Wie heeft ons cypers poesje gezien, met witte pootjes? Gaarne terug Schilderend 15 Radiotoestellen te huur en te koop. Radio met visserij- golf. Bob Kuiper. De Waal Te k gevr. i.g.st.z. koffer- schrijfmachine. Br. no. 809 bur. v.d. blad Te k z.g.a. n. zw. regenmantel maat 48 en een pr. br. wandelschoe nen mt 38. Kerkplein 7, Oos terend Verl. damespols horloge met zwart bandje tussen Den Buig en de P.H. polder. A. v.d. Geest, H 20, H.H. polder Te k boeren- koolplanten en puik beste aardappelen. P. v.d. Slikke, Westerweg Woonhuis te k. Gasthuisstr. 6. Te bevragen Wilhelminalaan 92 Tot onze grote vreugde heeft Tineke een zusje ge kregen We noemen haar Gerda Jacoba G. v d. Vecht J v.d Vecht-Krul Tineke Finsenstraat 31 A'dam Tijdelijk adres: Spinoza Ziekenhuis Spinozastraat, A'dam. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Klazino J. Verseput-Huurman J J. Verseput Martin Eierland, Texel 17 juli '56 Tijdelijk adres Huize Maris Stella, De Cocksdorp Heden overleed zacht en kalm mijn lieve man, onze vader, behuwd- en grootvader Bertus Coevert echtgenote vanMarretje Heerding in de leeftijd van 62 jaar M. Coevert-Heerding kinderen en kleinkinderen Den Burg, Texel De begrafenis heeft plaats gehad vrijdag 20 juli te Den Burg Enige kennisgeving voor Texel Klaas Stapel en Aafke Wieb de Vries hebben de eer u mede na mens wederzijdse ouders kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op donderdag 2 aug. a s. des nm 2 uur ten gemeente huize te Den Burg. Kerkelijke inzegening in de N H. kerk te Den Burg nm. 2,30 uur door de Weleerw. heer Ds. H. van Niel te Nunspeet Nunspeet. Whemelaan 5 Den Burg, Texel Schildereinde 74 juli 1956 Receptie op de trouwdag van 4 6 in het Ger. Ver. gebouw te Den Burg en te Nunspeet op 6 aug van 6,30-8 in het N.H. jeugd- gebouw Ds. de Bouterlaan VERLOOFD Frouwke N. Ral en Frits J. C. Radenmacher Geri Stoffer en Ben P. Rab Den Burg, 14 juli 19c Den Burg, Texel Telefoon 333 Br iks r r Broedplaats thans ook voor niet lel"' toegankelijk. Kaarten uitsluitend v krijgbaar bij D Boot, Waal 59, a 50 ct p. pers: Biedt zich aan meisje voor pensl Br onder no. 810 Tex Wij staan NIET op markt maar gevet maandag 10 pet korti op ai onze Gymschoei linnen flats Tevens nog enkele pa opruimings schoenen. Hoogerheide Schoenhandel - Wever int ja; idei d Jper Uitbetaling Landboi vakantiebonnen hedenavond van 7—8 C Smit, De Koog J. Dijker, Den Hoorn B. v.d. Knaap, Den 8u M. v Houten, Oostcrei C. Zegers, Eierland Taxi, Trouwen, Buitenrit grote aantallen in ons land voor. Maar er zijn sommige andere soorten die voor verrassingen zorgen. Mede door het internationale contact konden de vo gelaars dit jaar op de hoogte worden ge steld van een te verwachten invasie van de Kruisbekken. Deze vogels - wat plom- per van vorm dan de vink - behoort tot de groep van invasievogels welke som mige jaren na een lange afwezigheid naar ons land komen. In 1942 was er zo'n ware invasie en in de hieraan voor afgaande jaren zijn eveneens 1887, 1909 en 1930 vermeldingswaardige topjaren geweest. Dat de Kruisbekken tamelijk vroeg in ons land worden waargenomen vindt haar oorzaak in het vroegtijdig broeden. Hun voortplantingsgebied ligt hoofdza kelijk in Zuid-Scandinavië en de Balti- sche landen tot ver landinwaarts. Deze lijn kan verder Zuidelijk worden door getrokken, terwijl zij ook broeders zijn in het zo vogelrijke Spanje. Niet meer dan twee keer is er in ons land een broedgeval waargenomen en dit was na de invasies van 1930 en 1942 toen het waarschijnlijk achtergebleven vogels betrof. Bij voorkeur verblijven ze in naaldbossen en in deze streken zijn ook hun nesten te vinden. De Baltische lan den en Scandinavië bieden zulke gebie den in ruime mate. Het merkwaardigste bij deze soort is echter wel dat de broed tijd samen valt met het koudste jaar getijde, december tot februari. Er is in de tijd dat de jonge vogels het levens licht aanschouwen voldoende voedsel om hun honger te stillen. De zaden van de sparren rijpen nl. in oktober en vallen in het voorjaar uit de kegels. ■h jS n PI Dit wetende wordt het verklaar! waarom de kruisbekken al zo vroeg ons land aankomen. De broedzorg voorbij en de jongen zijn sterk gene om afstanden van honderden kilometi af te leggen. Bij de zich hier te lal verschijnende vogels bevinden zich ook vele jongere exemplaren. De gekruiste snavel welke opvalt, v JJ gemakkelijkt de herkenning van vogelsoort. Het sluit elke verwarring met onze andere gevederde vrienden zich met een op elkaar sluitende sna* tevreden stellen. De snavel van de kru bek is geheel ingesteld op zijn voedsel de zaden en schubben der coniferen z gemakkelijk voor hem te bereiken. Opmerkelijk is bovendien aan vinkachtige vogel haar vorkstaart en bijzonder fraai rode verenkleed van mannetje en de olijfgroene kleur van wijfje. Bovendien houden deze vogels een sterk gemeenschapsgevoel op na zijn veelal in eikaars nabijheid te V den in grotere of kleinere troepen. I zonder schuw zijn ze bepaald niet en i tot op enkele meters afstand waar nemen. Let eens op deze vogels die zich gas ne ophouden in dennenbomen maar o in tuinen te vinden zijn waar we zich goed doen aan zonnepitten en bessen. Waarnemingen over deze vogels sj ien we zeer op prijs en kunnen een langrijke bijdrage leveren in het ond< zoek dat thans landelijk door de voj? laars is georganiseerd. Op een dergel wijze kan een ieder meewerken om verspreidingsgebied van deze invaf vogel nader vast te stellen. Allaerd van Wieringft djpn l >01

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2