9 roen in het harL, Achttienjarige Texelaar Nationaal Ploegkampioen 1» Voorstel tot bouw van 48 houtrijke woningen Bomen en tenten moesten het ontgelden ENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 Schg >r niet sluiten J. Bo ct p.p 70e JAARGANG No. 7066 fEXELSEWCOURANT e N.V. v.h. Langeveld de Rooij ïandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. „Dat is een hele beste, die gooit hoge ogen" k en gaaf als spoorrails werden de voren door de Noordoostpolder getrokken agele, vrijdag. Een nog zeer jonge, blonde boerenzoon uit Oosterend Texel, de achttienjarige K. Eelman, t donderdag j.l. in de Noordoost er het Nederlandse kampioenschap gen gewonnen. Recht als een lineaal hij drie-en-een half uur op zijn Fer- intractor met aangebouwde ploeg de ji getrokken door de 5000 vierkante stevige zavelgrond van zijn wed- Idveld. De kenners onder het publiek len elkaar al meerdere malen op deze e ploeger attent gemaakt en goed- tnd naar zijn werk geknikt. „Dat is héle beste, die gooit hoge ogen". En ian gooide hoge ogen. Strak als •rails lagen zijn voren naast elkaar, loeilijke beginvoor en de even moei- eindvoor, twee prachtige stukjes met daar tussen in de vele gave ivenwichtige gewone voren. Hij kreeg de jury 490 punten, het hoogste aan- an de 21 deelnemers, die uit vele •-wedstrijden uit het hele land waren ilecteerd. et was de eerste maal dat Eelman een nationaal kampioenschap deel- maar zijn geringe ervaring in grote strijden en zijn jeugd, bleken voor geen beletsel te zijn om maar met kampioen te worden. Zijn overwin- kreeg nog meer accent, omdat zij d behaald op deelnemers, die over algemeen uitstekend de ploeg han den. Ervaren rot J [et slechts 6 punten verschil werd W. 'f Lint uit Zevenbergse Hoek tweede. r reed op een Fordson Major met een somesploeg. De 26-jarige De Lint is ervaren rot in dit soort wedstrijden, ds tweemaal, in 1953 en 1954, is hij erlands kampioen geweest en in ie jaren heeft hij Nederland verte- woordigd op de wereldkampioen- ippen. Toen die voor de eerste maal rie n 953 in Canada werden gehouden, itste hij zich als derde tussen de deel- ïers uit elf landen. Een bijzondere itatie, want waarmee was De Lint de geklasseerde ploeger onder de Euro- deelnemers. Jt jaar wordt het wereldakmpioen- *j, ip op 11 en 12 oktober gehouden te llingford in Engeland. Veertien lan- zullen er hun nationale kampioen en tweede-prijswinnaar heenzenden. (T Nederland dus Eelman en De Lint. nan zal er extra-schoolvakantie voor "ten nemen, want in oktober zit hij op de landbouwwinterschool te ifddorp. Van voorjaar tot najaar kt hij op het 25 ha grootte gemengde rijf van zijn vader, waarop hij uiter- d alle ploegwerk verricht i(„dat doe ik ag"), voorzover het dus niet onder ooltijd valt. Q j Kleine verschillen e m(,e ^:wa^teit van het ploegen was dit- il weer beter dan sinds 1953, toen r de eerste maal een nationale wed- |d werd gehouden, het geval is ge- st. Ook de onderlinge kwaliteitsver- illen waren nu aanmerkelijk kleiner, niem zelfs," zei de voorzitter van de W. P. M. Corstiaensen. En armee bevestigde hij dat de jury voor moeilijke taak had gestaan, tenge- ge van de dicht bijeen liggende pres- ou op. ?gen r, di is ie een k, '1 en schie rndei ze vas er b luto jft ij de al te ze in oor och als kaï n k! uil Tet z 3 k de vuil cht, lere icm wat wi dt de moeilijkheden met nog enkele TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 30 juli 1956 lammeren 6890; 48 biggen 4680; flard 850; 2 veulens 325400; 6 pin- 525575; 3 vaarzen 700800. BOUWVERGUNNINGEN h te heer S. van der Zwaag, Koger- lat 52, Den Burg, verandering en ver- bo ering woonhuis; de heer H. J. Leber, pO, verandering dakbedekking boerde- de heer J. Keijser, De Waal 73, bouw dbouwschuur aan de Polderweg; vr. de wed. Bakker-Veeger, Duinweg 151, verandering boerderij; de heer P. as Bzn., E 37, verbetering woonhuizen ste 4 en E 47; de heer J. v.d. Vliet, B 156, k zt 'w kamphuisjes; de heer A. Schoute, 3eej 137, bouw kapberg; de heer P. W. een ama- Elemert 4, bouw kapberg; de tige !r J- C. Eelman, Schilderend 109, plot lw bergplaatsje; de heer K. Zegel, neei deschild 380, verandering voorgevel >e h on~ en winkelhuis; de heer C. Huis- ial i i0» Den Hoorn 26, verandering woon- csch 'si mr. J. J. van Vollenhoven, Dr. A. 'yperstraat 28, Amersfoort, verande- taa woonhuis bij boerderij „Zeeland"; Eendracht G.Z., verandering woon- doet S 25. 1VOLLEYBAL-NIEUWS dich Het is niet mogelijk gebleken om 2x el v r week in De Koog te spelen, zodat er mes weer elke donderdagavond half acht a g® speeld wordt. ;lul De opkomst, vooral van de heren, laat een t nu toe te wensen over. Dit mag niet taats hebben, heren, dus donderdag f p. allen present. uitslagen aan te tonen: derde werd H. Willemse, Wieringerwerf, met 469 pun ten, vierde B. Biesheuvel, Gr. IJpolder Halfweg, met 465 punten, vijfde H. Meerman, Middenmeer, met 464 punten en zesde W. van Dorp, Rozenburg, met 457 punten. Spanning was er dus volop. Respect en waardering Maar ploegen geeft geen spanning die op spectaculaire wijze tot uiting komt, daarvoor is het een te rustig en te secuur werk. De snelle reacties, het scherpe oog en het zuivere gevoel voor maat en lijn van de deelnemers, uiten zich in het gestaag en nauwgezet, betrekkelijk lang zaam en (althans voor het oog) rustig op bouwen - voor naast voor - van een stuk kwaliteitswerk. Ploegen appelleert niet aan de sensatiezucht van de toeschou wers, het veroorzaakt ook geen bruisend enthousiasme; maar het boezemt respect in voor de kunde van de man en het doet waardering ontstaan voor de kwali teit van zijn werk. Ploegen is geen spectaculaire blikvan ger, het vraagt van het publiek, dat in de Angel-Saksische landen met tienduizen den naar dergelijke wedstrijden trekt, een zekere mate van kennis van zaken om de spanning er van te kunnen bele ven. En spanning was er gisteren op kavel J 41 aan de Zuidwesterringweg bij Nagele in de Noordoostpolder volop. Vóór de jury zich had uitgesproken dorst niemand met enige stelligheid een mo gelijke kampioen te noemen, ook al had den velen de indruk dat Eelman en De Lint er heel dicht bij zouden zitten. Maar de grootste spanning op het ge bied van ploegen zal Nederland onge twijfeld over zes jaar beleven, dan, in 1962, wordt in Oostelijk Flevoland, de nieuwste IJsselmeerpolder, het wereld kampioenschap voor de eerste maal in ons land gehouden. (Uit „Het Parool") FILMNIEUWS: „TO CATCH A THIEF" Deze week worden we in Texels Bios- coop Theater meegenomen naar de Ri viera op haar paasbest, verhevigd door technicolor en Vista Vision. Daar woont een zekere John Robie i(Cary Grant), voorheen een Amerikaanse juwelendief van betekenis, die zijn berouw heeft uit gedrukt in een fikse rol in de Franse verzetsbeweging en een rustig lui leven tje daarna in een luxueus buitenverblijf, waarin menige „poet" gestoken schijnt te zijn. Dat hij toch moeilijkheden krijgt met de Franse politie vindt zijn oorzaak in het feit, dat zijn methode van „werken", die hem de bijnaam van „de Kat" heeft bezorgd, plotseling weer gesignaleerd wordt in een geheel nieuwe serie juwe- lendiefstallen. „De Kat" onttrekt zich op het nippertje aan een arrestatie en gaat dan alles op alles zetten om de echte dief op te sporen. Dat zichzelf schoon wassen, waarin katten zo bedreven zijn, lukt zo maar niet, want niet alleen de politie zit achter hem aan, maar ook zijn voormalige vrienden van het verzet, allen bekeerde boeven. Althans, zo ziet het er uit. John Robie weet echter de medewer king te verkrijgen van de slimme Britse verzekeringsagent mr. Hughson (weer zo'n uitmuntend rolletje van John Wil liams, de chauffeur uit „Roman Holi day"!) die zo ver gaat, dat hij hem een lijstje van gefortuneerde eigenaressen van juwelen meegeeft. Zo belandt „de Kat" in het gezelschap van een excen trieke miljonaire (Jessie Royce Landis) en haar verwende dochter Frances (Grace Kelly), die weldra weet wie zij voor zich heeft, maar desalniettemin uitermate be koord is. Er is ook nog een charmant Frans meisje (Brigitte Auber) in het spel, dat uitdraait op een spel van kat en muis. „DRIE-RING-CIRCUS" Martin en Lewis zijn twee populaire Amerikaanse filmkomieken met guitige snuiten en zotte invallen. Het duo viert op het witte doek weer uitbundige triom fen, maar geeft ook sportieve kansen aan de andere circusartisten. Zo zijn bij voorbeeld bijzonder dankbare rolletjes aan enkele aapjes toebedeeld. Een iet wat tragisch nootje wordt gevormd door de reacties van een allerliefst meisje, dat met de beentjes in beugels het circus- gedoe onverstoorbaar opneemt. Er kan geen lachje af, maar toch ziet de clown Jerricoe kans, het ijs te breken. Nederlands nieuws: O.a. Rodins grootste beeldhouwwerk in Nederland, Expositie van „De Helle poort" te Amsterdam; Strijd om Neder lands voetbalkampioenschap beslist, Rapid J.C.-N.A.C. 30; Dag van de Luchtmacht in Leeuwarden; Het spoor wegmuseum te Utrecht; Rembrandt-her- denking 1956, Herleefde „Nachtwacht" trekt door Amsterdam. Wereldnieuws: O.a. Vice-President Nixon bereist het Verre Oosten; Een vrouwelijke Russische Minister bezoekt Engeland; Triomfale rit van Koning Feisal door Londen; De Tour de France 1956. DE RAAD KWAM BIJEEN Het belangrijkste punt uit de op vrij dag j.l. gehouden vergadering van de gemeenteraad werd door de voorzitter, burgemeester C. de Koning, tijdens de vergadering aan de agenda toegevoegd. Dit betrof namelijk een voorstel tot de bouw van 48 z.g. houtrijke woningen volgens het systeem Pe-Ge, ontworpen en te bouwen door de fa. P. H. Guelen Zn. te Wychen. Vanzelfsprekend werd dit voorstel door de leden met vreugde begroet, te meer daar deze woningen niet als één groot complex zullen worden gebouwd, zoals met de 46 zomerhuisjes te De Koog het geval zal. zijn, doch over de verschil lende dorpen zullen worden verdeeld. In beginsel is hierbij aan de volgende ver deling gedacht: Den Burg 18, Den Hoorn 10, Oosterend 6, De Cocksdorp 4, De Waal 4 en Oudeschild 6 woningen. Deze verdeling is niet definitief, aldus wet houder De Waard, omdat de gemeente niet in alle dorpen over voldoende bouw terrein beschikt en deze derhalve alsnog door aankoop moet trachten te verkrij gen. Naast dit zeer belangrijke punt dient genoemd te worden de discussie tijdens de principe-behandeling van het voorstel van de Culturele Raad tot formatie van een Stichting Cultureel Werk Texel. Met uitzondering van de heren Daal der en Vlaming, beiden A.R., die tegen stemden, en mevr. G. Vrijdag-Keijser, VVD, die zich van stemming onthield, konden alle leden zich met dit voorstel verenigen. Mevr. Vrijdag-Keijser richtte zich tegen de opzet van de Stichting, die naar haar mening te theoretisch is en geen ruimte laat voor spontane reacties en initiatieven. De voorzitter bestreed dit door er op te wijzen, dat in de te vormen Stichting de plaatselijke gemeenschappen nog meer dan tot nu toe in het werk zullen worden betrokken. De bezwaren van de heren Daalder en Vlaming waren van principiële aard. De heer Daalder was o.m. van mening, dat samenwerking op het punt van de jeugd- vorming, zoals dit geschiedt in het dorps- huiswerk, niet mogelijk is, indien men een verschillende levensovertuiging heeft. De vorming van de jeugd dient plaats te hebben in het gezin en de kerk, alsmede in de eigen, principieel gerichte, organisaties. Op een vraag van mevr. Koning-Bruin, P. v.d. A., of de heer Daalder de on grijpbare jeugd, die niet tot een bepaal de groep behoort, dan maar aan haar lot wil overlaten, antwoordde deze, dat dit geenszins het geval is, maar dat dit werk in de eerste plaats vanuit de eigen or ganisaties, zowel van kerkelijken als van buitenkerkelijken, dient te worden aan gepakt. De voorzitter wees er op, dat in de kleine gemeenschap Texel slechts iets te bereiken is door samenwerking. Als voorbeeld noemde hij de totstandkoming van een dorpshuis te Den Hoorn. Er is daar een stichting geformeerd, waarin alle groepen vertegenwoordigd zijn. Spreker juichte het toe, dat deze groe pen, ondanks de ook tussen hen bestaan de verschillen van opvatting op vele punten, elkaar toch gevonden hebben. Deze samenwerking heeft tot resultaat, dat zeer waarschijnlijk met Rijkssteun de oude school tot dorpshuis zal kunnen worden verbouwd. Als eerste voorwaar de voor de toekenning van Rijkssteun wordt namelijk gesteld, aldus de voor zitter, dat alle groepen samenwerken. Een ander voorbeeld achtte de voor zitter aanwezig in de Culturele Raad, waar naar zijn mening sprake is van een groeiende eenheid. Dit betekent niet, dat in de Culturele Raad de behandeling van principiële punten wordt vermeden, want dan zou de bereikte eenheid van betrekkelijke waarde zijn. Het is echter mogelijk gebleken door gezamenlijk overleg op principiële punten een bevre digende oplossing te bereiken,die voor allen aanvaardbaar is. Deze twee punten vormden wel de hoofdschotel van de vergadering, die be gon met de behandeling van een voor stel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand en waarnemend secre taris aan de heer A. van Dienst. Dit ont slag houdt, zoals wij reeds eerder meld den, verband met de benoeming van de heer Van Dienst tot burgemeester van Midwoud. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten, nadat de voorzit ter nog had medegedeeld, dat het offi ciële afscheid niet zou plaats hebben tij- dens deze vergadering, maar tijdens een, inmiddels op maandag j.l. gehouden, bij eenkomst in de aula van de o.l. school in Plan-Zuid te Den Burg. Vervolgens werd de heer G. A. Oskam met algemene stemmen benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Het volgende punt vormde de benoe ming van een lid van de Culturele Raad in verband met het vertrek van de heer M. L. Kempenaar. In diens plaats werd benoemd de heer A. Welboren te Den Burg. Benoeming van een lid van het be stuur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel, dat onder punt 7 van de agenda DE ZUIDWESTER STORM, die jongst leden zondag en maandag over ons eiland joeg, heeft ook op Texel de nodige sporen nagelaten. Ons redakt.iebureau kreeg verscheidene telefoontjes over om- vergerukte bomen. Het mag een wonder genoemd worden dat zich geen persoon lijke ongelukken voordeden Op de Groeneplaats in Den Burg ging de het dichtst bij hotel Texel staande boom te gen de grond; een net aanrijdende auto kreeg een tik en daar bleef het bij. Men sen van Gemeentewerken hadden de zaak in ijltempo aan kant, zodat mensen die nog laat kwamen kijken meenden dat het loos alarm was geweest. Aan de Schoonoordweg zwiepte een boom precies tussen twee huizen in, de bovenstaande foto werd in Den Hoorn genomen. De dikke boom werd nota bene midden in de stam als een latje doorge- knakt. Rechts op de plaats ziet U de overgebleven stomp, die nog enkele voe ten hoog is. Het verkeer naar Den Hoorn was daardoor geruime tijd gestremd. stond vermeld, werd echter door B. en W. aangehouden voor nader beraad. Een voorstel van B. en W. om de zo merhuisjes, nu daarvoor een afzonder lijke regeling is getroffen, niet meer onder de werking van de Kampeerver- ordening te doen vallen, ondervond geen tegenstand, evenmin als het voorstel tot vaststelling van een verordening op de keuring van waren, ter vervanging van de bestaande verordening op dit gebied. De hierna volgende 5 voorstellen, die betrekking hadden op de rechtspositie van het gemeentepersoneel, gingen even eens vlot onder de hamer door. Dit was niet het geval met de verorde ning, houdende algemene voorwaarden voor de uitgifte in erfpacht van gronden der gemeente Texel. Mevr. G. Vrijdag- Keijser, VVD, was van mening, dat ver schillende hierin voorkomende bepalin gen in strijd zijn met de betreffende ar tikelen van het Burgerlijk Wetboek. Zij vroeg zich dan ook af, wie deze verorde ning, die meer als een algemeen contract is te beschouwen, heeft ontworpen. De voorzitter betoogde, dat men bij de samenstelling van de verordening eerst grondig had kennis genomen van soortgelijke regelingen in andere ge meenten, waaronder die van 3 grote ge meenten. Uit deze regelingen is geput met behoud van de algemene lijn van een der regelingen en aangepast aan de Texelse omstandigheden. Wethouder Hin, KVP, deelde mede. dat in de erfpachtcanon niet slechts is begrepen een vergoeding voor het ge bruik van de grond, maar tevens een bij drage in de door de gemeente te maken kosten van aanleg en onderhoud van plantsoenen in het complex. Mevr. G. Vriidag-Keijser kon zich echter, ook na deze toelichting, niet met deze verordening verenigen en stemde tegen. Bij het volgende punt werd de veror dening reeds toegepast en wel voor de uitgifte van een stukje grond aan de heer W. J. Hoekstra te 's-Gravenhage. Na enige discussie omtrent de hoogte van de canon verklaarde de raad zich met deze uitgifte akkoord. Bij de behandeling van de begrotings wijzigingen voor de dienst 1956 gaf de voorzitter een uitvoerige toelichting op de 31e suppletoire begroting. Hierin wordt de raming van de kosten voor de riolering van Oudeschild met een belang rijk bedrag verhoogd. Dit houdt ver band, aldus de voorzitter, met het voor nemen van B. en W. om de riolering van Oudeschild nog dit dienstjaar te vol tooien. Door de dienst van gemeente werken is namelijk een onderzoek inge steld naar een nieuwe methode van rioolwaterzuivering, welke in Voorscho ten wordt toegepast en goed voldoet. Deze methode is veel eenvoudiger dan de tot nu toe ontworpen systemen en bovendien aanmerkelijk goedkoper. Het ligt in de bedoeling dit nieuwe systeem in Oudeschild toe te passen. Mochten De kampeerders Ja, die kampeerders. Het was te ver wachten dat in de tentenkampen de grootste klappen zouden vallen. En in derdaad was het daar lang niet mis! Grote groepen kampeerders vluchtten vanuit de duinen naar De Koog. De Her vormde Kerk aldaar en het dorpshuis herbergden in de nacht van zondag op maandag vele kampeerders, wier tenten het af hadden laten weten. Zeker, ook de tenten van ras-kampeerders. Want tegen dat geweld bleken niet zoveel ten ten bestand. Jongens kunnen er nog een sport in zien en met alle macht proberen de zaak overeind te houden. In sommige gevallen lukte dat natuurlijk ook wel, maar wat moet een gezin met kleine kinderen op zo'n moment beginnen? Vele tenten waren dan ook gesneuveld, en voor het ogenblik onherstelbaar. Keek men zaterdag vanaf de Badweg naar links en rechts, dan zag men een groot aantal tenten. En nu? Er staan er nog 'n stuk of wat, ja, maar een groot deel van de kampeerders heeft z'n boeltje gepakt en is naar huis gegaan. Uiteraard met sombere gedachten, want de meeste kosten zijn immers al gemaakt, het boel tje vaak stuk en de vakantie is voor een groot deel bedorven. Het is wel erg spijtig. hiermede de goede resultaten worden bereikt, dan ligt het in de bedoeling dit systeem ook bij de riolering van Den Burg en Oosterend toe te passen. Naar aanleiding van de 33e supple toire begroting, waarin de kosten van de bouw van de 48 houtrijke woningen zijn geraamd, vroeg de heer Wassenaar, P. v.d. A., of het niet gewenst zou zijn de bewoners van deze woningen in de ge legenheid te stellen hun woning aan te kopen. In principe bleek hiertegen bij B. en W. geen bezwaar te bestaan. Tenslotte ging de raad ook akkoord met de aankoop van enige perceeltjes grond en woonhuis aan de Kaapsweg. Rondvraag Tijdens de rondvraag vestigde mevr. J Koning-Bruin, P. vd. A., de aandacht van B. en W. op de gevaarlijke situatie bij de zandafgraving te Oudeschild. Er zijn daar vrij diepe putten gegraven, die bij regenval vol water staan en gevaar opleveren voor de kinderen. In verband hiermede vroeg mevr. Koning-Bruin of het mogelijk zou zijn nog in de komende herfst een begin te maken met de aan leg van het ter plaatse geprojecteerde plantsoen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de aanleg van dit plantsoen op de begro ting voor 1957 zal worden geraamd. Reeds 4 jaar geleden overwogen B. en W. om hiermede een begin te maken, maar de kosten van het afgraven van het zand bleken zo hoog te zijn, dat hier mede moest worden gewacht. Spreker zegde echter toe de mogelijkheid van egalisatie van het terrein op korte ter mijn te zullen doen onderzoeken. De heer Smit, KVP, vroeg de aan dacht van B. en W. voor de rommel op het terrein, links van de slachtplaats aan de Hallerweg. De voorzitter deelde mede, dat ge meentewerken kortgeleden alle vuil van dit terrein heeft verwijderd, maar de mensen blijven hier vuil storten. In ver band hiermede zullen B. en W. zich be raden op maatregelen ter voorkoming van een verdere verontreiniging van dit terrein. De heer Roeper, P. v.d. A,. zag gaarne enige voorzieningen getroffen aan de riolering van De Waal, omdat verschil lende mensen reeds waterschade hebben opgelopen door het overlopen van de putten. De voorzitter was van mening, dat aan de volgorde van uitvoering van de riole ringsplannen dient te worden vastgehou den. Mocht echter blijken, dat zonder al te grote kosten een noodvoorziening kan worden getroffen, dan zou dit zeker in overweging genomen worden <Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1