c B I Afscheid van Texels meest gewaardeerde ambtenaar Lakens en stopen AAI LAI Wolleveriog en wolaf wi so o, Jtte ge' DE RAAD KWAM BIJEEN (Vervolg van pagina 1) De heer Van der Vis, CHU, vroeg zich af, waarom de voorzitter bij de ingeko men stukken geen melding had gemaakt van een bezwaarschrift van de heer P. Kuiper inzake de bouw van de 46 zomer huisjes te De Koog. De voorzitter antwoordde, dat dit be zwaarschrift aan Gedeputeerde Staten is gericht en niet aan de gemeenteraad, zo dat het niet als een ingekomen stuk kan worden beschouwd. B. en W. zijn echter wel voornemens dit stuk bij de behande ling van de wijziging van het uitbrei dingsplan voor De Koog aan de orde te stellen. De heer Hin vestigde er, ter voorko ming van misverstand, de aandacht op, dat de zomerhuisjes zullen worden ge bouwd op het terrein, dat in het uitbrei dingsplan voor De Koog, dat in 1954 werd vastgesteld, daartoe werd aange wezen en niet op het terrein, waarop de wijziging van het uitbreidingsplan be trekking heeft. De bouw van de 46 zo merhuisjes betekent slechts een versnel de uitvoering van de bestaande en goed gekeurde plannen. Een suggestie van de heer Wassenaar, P.vd.A., om ten behoeve van de ouden van dagen op verschillende plaatsen in Den Burg banken te plaatsen, werd gaarne door B. en W. overgenomen. Tot slot kwam ook het verkeersvraag- stuk nog ter sprake. Mevr. G. Vrijdag- Keijser, WD, had hierbij in het bij zonder het oog op de moeilijkheden, ont staan door het parkeren van auto's in het centrum van Den Burg. In de stra ten buiten het centrum, zoals de Secr. Jonkerstraat en de Zes, is echter nog voldoende parkeerruimte aanwezig. In verband hiermede stelde spreekster voor de aandacht van de vreemdelingen op deze parkeermogelijkheden te vestigen door het plaatsen van verwijzingsborden bij de toegangswegen van Den Burg. De voorzitter zegde toe de plaatsing van dergelijke borden te zullen bestude ren en deelde mede, dat ook op andere wijze verbetering in de bestaande situa tie zal worden gebracht. Er is namelijk een uitgewerkt plan tot invoering van een uitgebreid eenrichtingverkeer in Den Burg. Hoewel de uitvoering van dit plan verschillende bezwaren met zich brengt, zal het zeer waarschijnlijk toch vóór het volgende seizoen moeten wor den doorgevoerd. Hierna volgde sluiting. INVOERVERBOD VARKENS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van 2 augustus 1956 de invoer van varkens is verboden in verband met het voor komen van mond- en klauwzeer onder varkens in Noordholland. Texel, 1 augustus 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. DE KONING, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. ZIJI ZIJN ONZE LUNTER, Warmoesstraat 12, Den Burg BRAND! HOOIBROEI OP DE WAGEN? Een Texelse boer zou dezer dagen met z'n hoog met hooi opgetaste wagen huis toe rijden. Dat ging niet door: plotseling sloegen de vlammen er uit. In allerijl werd de zaak, voor zover nodig, afgela den en opnieuw opgetast. Maar de lading hooi mocht Oosterend blijkbaar beslist niet bereiken, want andermaal kwam de brand erin De boer raakte nog tot aan z'n middel in een moddersloot, het hooi ging verloren, en de eigenaar schudt nóg z'n hoofd over al die vreemde gebeurte nissen. Wij geloven dat bij een pijpje tabak de schuldige moet worden gezocht. NIEUWS UIT DEN HOORN Het strandfeest van Den Hoorn, dat gistermiddag gehouden zou worden en niet door kon gaan, vindt nu plaats woensdag 8 augustus a.s. Het is zo'n beetje de gewoonte gewor den, dat Den Hoorn om de twee jaar haar volksfeest viert. Nu is het in 1956 weer aan de beurt? Er wordt vrijdagavond in de oude school een algemene vergadering gehouden. Op het programma staat o.a. bestuursverkie zing feestcommissie. Zie ook adv. Op Loodsmansduin zat zondag de kan tine stampvol met verwaaide kampeer ders, die de tent moesten strijken door de storm. Een jeugdgroep uit Amsterdam, die daar ook kampeerde, vindt tijdelijk on derdak in het jeugdgebouw ,,Ons Huis" te Den Hoorn. SVC-nieuws Het eerste heeft onder zeer slechte weersomstandigheden deelgenomen aan het HST-toernooi. We vertrokken met 4 invallers, wat direct al niet mee viel. De eerste wedstrijd speelden we tegen Oosterend en verloren met 30. In de verliezersronde moesten we tegen ZDH en speelden gelijk 22. A.s. zondag de grote Veteranenwed- strijd Cocksdorp-Eierland. De wedstrijd begint om 7 uur. Entree 25 cent, ook voor leden en donateurs. Donderdagavond volleybaltraining om half acht. Nieuwe leden van harte wel kom. RONDE VAN ZUIDEMA VOOR DE DERDE MAAL Aanstaande zaterdagavond zal op De Cocksdorp voor de derde maal de Ronde van Zuidema verreden worden. Er zijn weer twee leeftijdsklassen, namelijk een voor jongens van 16 en 17 jaar en voor hen die 18 jaar of ouder zijn. Liefhebbers kunnen voor aanmelding terecht in hotel „De Hoop", van half zeven toe 7 uur n.m. Zie ook adv. WALLETJE DOORGEBROKEN De schade, die de jongste storm heeft aangebracht bij het in wording zijnde verdedigingswerk bij de lichttoren, is gelukkig maar gering. Als de werkers straks van hun vakantie terugkomen, zullen ze het aangelegde walletje door gebroken vinden. En daar is het bij ge bleven. MOTOR DE SLOOT IN Een motorrijder van de Overkant wil de een TESO-bus bij •„Tubantia" voorbij rijden op het moment, dat de bus even naar links ging ten behoeve van enige wielrijders. De motorrijder nam het ze kere voor het onzekere en koos de i(droge) sloot boven de bus. Deze ma noeuvre liep vrij goed af, want de duo passagier liep (lichte) verwondingen aan armen en benen op. GESLAAGD Onze eilandgenote, mej. Nini Beers, Groeneplaats, beëindigde met gunstig ge volg haar studie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam (4 jaar) en slaagde een dezer dagen voor het examen Sportlerares M.O. MIDDENSTANDSEXAMEN Te Alkmaar slaagden voor het mid denstandsexamen A. Ran, C. J. J. Ran, mej. M. Smit, H. Spigt, allen te Den Burg, G. Eelman, De Koog, mej. H. Witte, „Welbedacht". Zij werden opgeleid door de heer P. B. Riteco. KAMPEERDERS HET KIND VAN DE REKENING Storm bracht schade aan Koger strand Zondagavond, toen de ongekende zo merstorm nog in volle hevigheid voort raasde, zaten er in de Hervormde kerk en in de oude dorpsschool van De Koog tientallen kampeerders voor wie de va kantie een onverwacht en verdrietig einde had gekregen. Hun tenten waren omgewaaid of, erger nog, onherstelbaar beschadigd. De kerk en de school, inder haast voor deze onverwachte evacué's in gereedheid gebracht, waren het slot van de voor velen nauwelijks een dag tevo ren begonnen vakantie. Terzelfder tijd waren op het strand mannen van Gemeentewerken bezig het huisje van badmeester Brugmans, waar het dak af was gewaaid, voor totale on dergang te behoeden. Met touwen werd het gesjord en beveiligd. Het strand ver toonde een aanblik, die enkel nog maar gewaardeerd kon worden door met onge neeslijk romantische inborst gezegende lipden. Een zandstorm, doorweven met waaiend schuim en het geraas van ko kende golven. Strandhuisjes gingen wel dra halverwege schuil achter een hoog opgestoven wering van zand, terwijl hun ruiten werden ingedrukt en van sommige het dak de lucht inging. Op de duinen stonden de badgasten naar de zee te kij ken, die zich op ongekende wijze voor hen vertoonde. De strandexploitanten waren onderwijl al aan het plannen be ramen, om na het luwen van de storm, middels een bulldozer de toegangen naar hun huisjes vrij te maken van het opge stoven zand. Enkele kilometers buiten de kust lag een coaster voor anker, hevig deinend op de golven, door weer en wind naar de lagerwal getrokken en niet meer bij machte zee te kiezen. Aldus onze indrukken, toen wij in het voet spoor van de zomerstorm zondag langs het strand gingen. In de duinen deed de storm een nog droefgeestiger situatie ontstaan. Hier waren de kampeerders met de moe der wanhoop bezig hun tenten tegen de woe dende windvlagen te beveiligen. Som migen stapelden een muurtje van stro pakken om de windkracht te breken, an deren verzwaarden hun tentmuren met zand, weer anderen zaten boven op hun in elkaar gewaaide shelter, om althans te verhinderen dat hij de lucht inging. Verregende figuren scharrelden rond om hun bezittingen bijeen te zoeken en de wijk te nemen naar het dorp. Tegen de avond had ongeveer de helft der kam peerders hun boeltje gepakt en toog, koud, nat en vermoeid naar de voor hen in gereedheid gebrachte onderkomens in De Koog, om daar wat uit te blazen. Op weg naar het strand kwamen wij hen tegen: verslagenen, zeulend met verre gende bagage en verkreukelde tenten. Fortuinlijker waren de bewoners van de houten tenthuisjes, die het wel uit hielden, en van die tenten, die men in de luwte van duinen of vlierstruiken had opgericht. De chaos ten spijt en het zielig over schot van een bedorven vakantie voor de boeg, verloor toch lang niet iedereen de moed. Eén der letterlijk en figuurlijk afdruipende kampeerders voegde ons tenminste nog ginnegappend toe: „Ik ga morgen lekker naar huis en ik laat m'n kacheltje snorren en ik ga hete punch drinken en ik kom de hele vakantie niet meer uit m'n makkelijke stoel. Ik neem een boek. Kunt U raden welk? - Juist: „Een winter aan zee", van A. Roland Holst.Hij riep ons nog wat na toen wij weer verder liepen, maar zijn woor den gingen verloren in een onstuimige windvlaag. Wij keken hem niet zonder bewondering na, beseffend, dat deze man een benijdenswaardig levenskunstenaar moest zijn. De ontaarde zomer van 1956 heeft de sluizen wel erg ver open staan. Of is het misschien alleen maar jammer, dat Hol land niet in de buurt van Majorca ligt? Terwijl wij dit schrijven buldert de storm met nog maar nauwelijks vermin derde kracht voort. Nu, maandagavond, al langer dan een etmaal. Inderdaad, een ontaarde zomer. I.M.O.-jCURSUS Voor het middenstandsexamen slaag den A. Bas, Oosterend; A. Eelman, Den Burg; C. J. Bruin, Den Burg; C. Huis man, Den Burg. Zij volgden de cursus van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, leider óe heer Jansen. PAARDENSPORTVERENIGING HOUDT CONCOURS De Paardensportvereniging zal zater dag 25 augustus een concours houden, aldus heeft het bestuur ons medegedeeld. „JAN KLAASSEN EN DE REUS" Donderdag 2 augustus op het sportter rein in De Koog en vrijdag 3 augustus in hotel „De Oranjeboom" wordt er een poppenkastvoorstelling gegeven voor de jeugd. Zie ook adv. „KLEIN TONEEL" BRACHT „EEN HUIS VOL HERRIE" „Een huis vol herrie" was de titel van de klucht welke de toneelvereniging „Klein Toneel" van Oudeschild donder dag in „De Oranjeboom" ten tonele bracht. Deze uitvoering - een première voor ons eiland - stond onder auspiciën van de V.V.V. „Texel" en werd gegeven in het kader van het zomerprogramma „Klein Toneel" heeft hiermede zeker een goede keus gedaan. De opvoering was voortreffelijk en de zaal geheel be zet. De directeur van de V.V.V.de heer J. C. Quint, had dit succes in zijn ope ningswoord reeds voorspeld. „Alles wat de Texelse ensembles in ons zomerpro gramma brengen mag er zijn". „Klein Toneel", de kleinste club, maar ook de dapperste, heeft dit weer bewezen. Er is gebulderd van de lach. Een daverend applaus bewees dat de aanwezigen zeer hadden genoten. De gehele inhoud zullen wij U niet verklappen, daar de vereniging over veertien dagen hetzelfde stuk nogmaals zal opvoeren. In het kort komt het hier op neer, dat een kwaaddenkende schoon moeder in een in vrede levend gezinnetje veel kan afbreken. Zij immers denkt van iedere man het slechtste, zij alleen weet de mannen op de juiste manier aan te pakken. Het grote misverstand doet hier veel kwaad. Het was alleen het ver keerd uitleggen van de aanwezigheid piano-baby. Hierdoor ontstaan de meest gecompliceerde verwikkelingen. Een kolder om heerlijk van te genieten. Het spel was, zoals gezegd, prima. Dit zijn we van „Klein Toneel" dan ook ge wend. Zijn er leden bij die vóór de uit voering nogal moeite met hun zenuwen hebben, tijdens de uitvoering is hiervan niets te merken. Wij doen niemand te kort wanneer we van de medewerkenden op de eerste plaats willen vermelden mevr. Dros als de schoonmoeder, de heer D. J. Blom als de schoonvader, de heer J. Koning en mevr. Siersma als het echt paar waar de schoonouders op bezoek komen. Zij allen gaven prachtig spel. Lody van der Wulp en Hannie Stiggel- bout, als het jongere echtpaar, gaven ook blijk van een juiste opvatting van hun rol. Hannie leek ons wat vermoeid en Lody had iets minder druk kunnen ac teren. De heer Bergstra als de dieren arts bracht zijn rol eveneens op de hem eigen wijze. Een oude bekende was mevr. Hoogerheide in de rol van de actrice, een rol welke zij „vakkundig" naar vo ren bracht. Dorie Dros debuteerde heel aardig als het schoonzusje, dat zo graag actrice wilde worden. De heer J. S. Dros bracht het rolletje van detective als ge routineerde tonelist. Wij zouden geen ernstige fouten weten te noemen. „Klein Toneel" heeft weder om blijk gegeven van haar kunnen. Ook nu was het weer een zeer geslaagde avond en ook over veertien dagen ver dient zij weer een tot op de laatste plaats bezette zaal! OVERPEINZINGEN Onze voorvaderen zullen het nooit hebben meeqemaakt, dat hun dominee actief deelnam aan andere belanqen dan diewelke het maken van preken aanqinq. Dat is teqenwoordiq anders- Nu kan men ook predikanten aantreffen in kampen en slapen zij even vrolijk op het losse stro dan de jeugd zelf. Maar nu -Het komt r^qal eens voor dat een loqerende dcMinee op Texel ook op ons eiland voorqaat in een kerkdienst- En dan is het voor hem moeilijk een rustiq plekje te vinden om zich voor te bereiden op de dienst. Zondaq deed zich voor dat een do minee volqens hem, een rustiq plekje had gevonden op, laten we maar zeg gen no. 100. Want 't geval stond buiten- Dat is niets bijzonders, maar de wind - Op een goed moment ging de man, die dacht te overpeinzen, met huisje en al vooz de vlakte- Overpeinzingen Wat er zich verder afspeelde heeft men ons niet verteld. Maar het kan toch maar qebeuren- BRIDGE-DRIVE V.V.V. - „GROOT SLEM" De 2de drive voor gasten en Texelaars gehouden op dinsdag 24 juli in hotel „Texel-De Lindeboom" was zeer goed bezet, ditmaal vooral van de zijde der gasten. Het waren blijkbaar goede en ge routineerde bridgers, want zij lieten maar een enkel prijsje voor de Texelaars over. Er werd aan 11 tafels, verdeeld in 2 series, gespeeld. De prijzen werden gewonnen door: A.: 1. Echtpaar Hendrikse; 2. Echtpaar Keizer; 3. de heren P Dam-G. Dros. B.: 1. Echtpaar Raedt; 2. de heren Van Vee- nen-P. C Roeper; 3. de heren Bollee- Karsdorp. De volgende drive is weer in het Bad hotel te De Koog op dinsdag 7 augustus. Voor de aanvang van de drive op 24 juli werd de trekking gehouden van de loterij voor aanschaffing materiaal Brid geclub. De no's waarop de prijzen ge vallen zijn staan vermeld in de Texelaar van 29 juli. De prijzen s.v.p. vlug afhalen. In de aula van de Dr. Jac. P. Thijsse- school te Den Burg heeft maandagavond de afscheidsreceptie plaatsgevonden van de heer A. van Dienst als hoofdcommies van onze gemeente en als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer en mevrouw Van Dienst wer den op deze bijzondere avond allereerst verwelkomd door Elly Beemsterboer, de jongste dochter van de gemeente-secre taris. Als tolk van de gemeente overhan digde zij aan mevr. Van Dienst een bou quet versierd met de kleuren van Texel. Burgemeester De Koning sprak op deze bijeenkomst over de grote vreugde van de benoeming van de heer Van Dienst als burgemeester van Midwoud. Wij nemen afscheid van de meest gewaardeerde ambtenaar van onze secretarie. Het gemeentebestuur heeft geen tijd gehad om een actie voor Uw afscheid op touw te zetten. De spontaneïteit onder de bevolking toont ook hoe U, heer en me vrouw Van Dienst, gezien bent. Want, aldus de burgemeester, als ik links en rechts van mij kijk dan zie ik de heer Eelman, die de Partij van de Arbeid in dit huldigingscomité vertegenwoordigt. Aan de andere zijde notaris Mulder, na mens de Nutsbouwstichting, dan verder kapelaan Stam, namens de R.K. burgerij en vluchtelingenhulp, de heer Joustra, namens de Ned. Herv. Gemeente. En verder de heer Ruyter als lid van de Bouwkas, de heer Beemsterboer namens de personeelsvereniging van de gemeen te, terwijl mej. Dijt mevr. Laan vervangt namens de plattelandsvrouwen. En niet te vergeten de heer Hennink van het 500ste huwelijkspaar wat door de heer Van Dienst werd getrouwd. U ziet uit alle rangen en kleuren van de bevolking is Uw vertrek voorbereid. Ook de bur gerij zal U node zien vertrekken. U bekleedde diverse functies in de gemeente en was daarnaast een uitste kend ambtenaar, dat kon bij U samen gaan. De gemeente Midwoud mag nu reeds trots zijn met de benoeming van zo'n burgemeester. Namens de gemeente en de gemeentenaren wensen wij U en Uw gezin een goede toekomst in Uw nieuwe omgeving. Hierna bood de burgemeester de nieuwste druk aan van de W.P. encyclo pedie, waarvan de eerste twee delen zijn verschenen en waarvan de rest op afle vering zal worden geleverd, en een boek werk over West-Friesland. Later deelde de burgemeester mee, dat de heer en mevrouw Van Dienst van het bedrag dat nog over was, iets konden aanschaffen naar eigen idee. Gaarne geef ik het woord aan mijn (over enkele dagen) collega Van Dienst. De heer Van Dienst sprak in zijn af scheidswoorden over verschillende ge voelens. Vreugde en dankbaarheid aan II.M. de Koningin voor onze benoeming. Anderzijds een wee gevoel om Texel te moeten verlaten. Wij zijn de laatste da gen, aldus de heer Van Dienst, met grote DE BOOTVERBINDING IN DE STORM De boten van TESO hebben zondag de diensten zonder onderbreking onder houden, ondanks de zuidwesterstorm, die het Marsdiep tot een woelig afschrikwek kend water maakte. Het leek precies november, zwaar rollende golven, die hoog bij de dijk opliepen en waarvan het buiswater tot op straat te proeven viel. De Dageraad kwam dank zij de be kwaamheid van de kapitein binnen zon der schade te veroorzaken. De laatste dienst werd echter door de Dokter Wa- gemaker gevaren, omdat het achteruit varen uit de haven toen toch wel erg riskant was. Om half zeven was de wind kracht wel het ergst en De Dageraad lag dan ook vrij scheef, toen de wind pal op het schip stond. Boven in de kajuit ver huisden stoelen met passagiers dan ook wel eens naar een andere hoek. De Voorwaarts had het 't zwaarst te verduren. Deze boot is op dergelijk weer niet berekend. Maandagmorgen om 5,30 uur is De Voorwaarts leeg uitgevaren om vracht uit Den Helder te halen maar kon het tegen de elementen niet bolwerken. Toen ter hoogte van de R.K. kerk een van roerkettingen brak en het schip moeilijker bestuurbaar werd, besloot de kapitein om terug te keren naar de ha ven. Een brandend petroleumstel, dat door de wilde bewegingen van het schip omviel, veroorzaakte nog een begin van brand, maar deze werd snel geblust. Door het uitvallen van de Voorwaarts werden de andere boten echter extra be last, waardoor de dienstregeling wel wat in de knel kwam. De Dageraad, die b.v. cm 12 uur moest arriveren, kwam pas om een uur aan. De Dokter Wagemaker heeft daarop de dienst waargenomen. Al met al is de stagnatie door het noodweer betrekkelijk gering geweest. De vervoersdrukte was beide dagen groot. Uiteraard bestond er zondag grote belangstelling van het publiek voor bin nenkomst en vertrek van de boten. Volgens TESO-mensen zijn veel kam peerders hals over kop vertrokken. Een man, die weken zou blijven, verspeelde zijn tent nog voor hij overeind stond en met de eerstvolgende boot ging de pech vogel weer terug. Even voordat de storm op z'n hevigst was, kwam nog een jacht binnen met een aan flarden gescheurd zeil. De opvaren den zullen dolblij geweest zijn, dat de veilige haven nog tijdig was bereikt. Over schade aan gebouwen of schut tingen hebben we niets gehoord. Wel waren veel ruiters met hooi orhgewaaid en lag het hooi overal verspreid op het land. De schade aan fruit- en bessenbomen is catostrofaal, terwijl sla- en spercie- bonen onherstelbaar hebben geleden. Als straks de storm geluwd is en de rekening wordt opgemaakt zal pas blij ken hoe groot de schade wel is, maar meevallen zal het beslist niet. E dankbaarheid vervuld. Wat U voc bent geweest, dat kan ik niet zo zeggen, wij voelen ons schuldig, wij zo weinig terug kunnen doen Men zegt wel eens import, maai vrouw en ik hebben dat nooit onde den. Naast mijn werk denk ik teru de vele andere belangen. Daar \v« maandagavond voor de kerkvc plezierige avonden, waar ik nog di aan terug zal denken. De Nutsbouw ting, Vluchtelingenhulp, waar ik mevr. De Koning en anderen hulp; verlenen aan mensen in nood. En z er nog vele andere zaken. Ook echt Texelse voorvallen zulk bijblijven. Ik denk aan de kap Neeltje van de Nes, aan „dag heer Klaas Lips en aan „zo ik niet hac loofd" van moeder Bouwsma. D Texel! Dat zal bij ons blijven! Nog diverse andere Texelse va ien liet de heer Van Dienst de passeren. Tot slot zei hij: „Ik hoop ons met Uw gedachten zult verge en. als U in de gelegenheid bei ook eens een bezoek wilt brengen. Hierna maakten velen van de gé heid gebruik met een handdruk afi te nemen van het echtpaar Van E De Coöperatieve Nederlandse T zetvereniging (Nederlandse Wolft tie) zond ons via het Landbouw volgend artikel: Het afgelopen jaar zijn weer hee veehouders overgegaan tot het aan van een aantal schapen. De hoge en wolprijzen, alsmede de stijgin arbeidslonen waren hiertoe de ding. Nu het scheren der schapen wel gebeurd is, lijkt het goed sp voor de nieuwe en adspirant-sch houders iets omtrent de wolbewari .js f< EXE] f 0,2 lefoo tl t kan Wilh Doe da doe P. A A A urg, wolverkoop mee te delen Het scheren der schapen dient t nr. (i schieden als de wol droog is; natt to B wordt muf en gaat schimmelen. D« 1,20 moet bij de bewaring van de wol opadio dingen gelet worden; n.l. de vafONh moeten niet met hooi of strode verontreinigd worden gedurende waring, en de vachten moeten droo 8 'n houden worden. Dit laatste kan g< an*°, kelijk door de; wol op een droge i op te bergen, dus niet op vloerei steen, beton, e.d., daar deze vrijwiEn z tijd vochtig optrekken. Het schoo den kan geschieden door bij kleine a; tijen de vachten in papieren zakk doen en die dicht te binden; bij gr partijen door de stapel met een kle te dekken. Dit is belangrijk daar sloren de wol moeilijkheden bij de verwe geeft; verontreinigde wol is daarom der waard. Als wol erg lang blijft li daalt de waarde ook, daar dan ver) optreedt. Het verdient daarom aanbevelir wol jaarlijks te verkopen. Verkooi verreweg het grootste deel der wo schiedt via de Nederlandse Wolfede Dit is 'n coöperatie, waarvan men z( rs'ra kosten lid kan worden door zich da op te geven aan het hoofdkantoo nie Alkmaar, of een der provinciale k ren. Men hoeft ook geen contributi betalen, doch alleen zijn wol via de ,nY eniging af te zetten. Deze heeft dap de een goed functionerend apparaat bouwd, hetwelk als volgt werkt: Ieder lid krijgt een verzoek om o bepaalde dag zijn wol op een plaa hem in de buurt te leveren. Dan w de vachten in zijn bijzijn gewogen e keurd. Het keuren geschiedt omda zeer veel soorten zijn, o.a. fijne, g viltige, schone en vuile, en deze so verschillende waarde hebben. Bij keuren wordt de kwaliteit vastgf naar de fijnheid en wordt de hoevee vuil geschat die in de wol voorkomt rendement noemt men het perce wol dat na wassing overblijft. Aai hand van de klasse-indeling en het dement wordt de prijs bepaald, prijsbepaling naar kwaliteit en ment verzekert dus een hogere prij degene die bétere wol levert, zodat systeem bijdraagt tot verbetering vi verzorging en van de kwaliteit der Elle Direct bij het leveren wordt reed is voorschotprijs uitbetaald, welke de ste jaren 60 tot 80 procent der w lijke waarde heeft uitgemaakt. Als wol verkocht is, geschiedt de defini afrekening door middel van een na r sc en v hu\ Itiek op s. n ihuiz r 30 phei tro 66. gr wij te v ie JV W. 1 ke •traai 29 eeln< /an c Jader „NDE i en w bev Narr TB ling. De Nederlandse Wolfederatie ze» flink deel van de wol weer in de van breiwol en dekens aan zijn ledi Zij heeft daartoe een aantal winkt gens in gebruik die in vrijwel plaats in Nederland komen en wai ik afnemers zelf hun keuze kunnen rn s. KI Aan de leden worden dus twee vo voor len geboden: <*oede en regelmatig; eel zet van de ruwe wol en mogelijkhei jiize aankoop van goedkope en goede V proclukten. Deze breigarens en d< worden verkregen door het laten werken van grote hoeveelheden v£ eigen wol tot deze produkten. De van de wol wordt aan diverse fabr in binnenland en buitenland verl De laatste jaren blijkt deze coöpera afzet van wol goed te gaan. Hierva tuigt het groot aantal deelnemers Daarnaast wordt nog altijd enige op andere wijze dan door bemidd 21 der Nederlandse Wolfederatie verk veelal aan veehandelaren. Deze ver geschiedt niet naar kwaliteit en re '8* t ment, terwijl de meeste van deze hj laren geen direct contact met de 1 kanten hebben, zodat de weg van producent tot de verwerker langer Het is te hopen dat bovenstaande' bijdragen tot het verkrijgen van ee groot mogelijke opbrengst van de derlandse wol ten bate van de sc;- )g houders.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2