P karpetten Jeugdherberg Panorama itvangt trekkers uit alle landen Bevolkingsonderzoek op t.b.c. jjjsDAG 8 AUGUSTUS 1956 rEXELSE®COURANT 70e JAARGANG No. 7068 VAN ONZE HEEFT UIANG PLEZIER MAGGI zilverzakjes c-y I - t 1 g 1 Verschijnt woensdags en zaterdags live N.V. v.h. Langeveld de Rooij g wVftPYl /-J fT -*/• J V Al /j /I 'ff Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl handel Drukkerij Bibliotheek L/ 1//U/LJ Z{/P O f A Al/Pt 7J LP I I Bank. Postgiro 652 - Abonn. pr. f 1,95 p Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 K y kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. KRIJGT DEN HOORN NOG FEEST? Voor de algemene vergadering in Den Hoorn ter bespreking van het feestpro gramma bestond (geen wonder overigens bij dat mooie oogstweer van die dag) weinig belangstelling, zo weinig, dat de vergadering verschoven is naar vrijdag avond 10 augustus om 8 uur in de oude school. Van deze vergadering zal afhangen of er feest komt ja of nee!! Dus Hoornders, op naar de vergadering. GYMNASIUM DEN HELDER j Bep Jonker, Emmalaan, Den Burg, I ging aan het gymnasium te Den Helder i met bijzonder mooie cijfers over van de 3de naar de 4de klas. Voor Grieks be haalde zij een 10. GESLAAGD De heer C. T. van Lenten, P.H. Polder, deed met goed gevolg examen voor de hoofdakte A. Vorig jaar slaagde hij reeds voor B. De heer J. Witte, Burger Nieuwland, behaalde het banketbakkersdiploma. Hij volgde daartoe een cursus aan de banketbakkersschool te Voorhout en ver wierf zijn practische bekwaamheid in het bedrijf van de heer Snik, Molen straat, Den Burg. VUILNISAUTO IN BRAND Een groot deel van de doorgaans goed gevulde vuilnisemmers kon maandag pas in de middag worden geleegd doordat de vuilnisauto op het terrein van de ge meente aan de R. P. Keijserweg bij de start in brand raakte. Men wist het vuur met zand te blussen. Intussen behoeft wel niet te worden ver meld, dat bepaalde „lectuur" niet ge apprecieerd wordt en dergelijke bladen, zo deze door de trekkers toch worden meegenomen, worden dan tijdelijk in bewaring genomen. Klaas Vaak weerstaan Naar aanleiding van mijn vraag, hoe het op de slaapzalen reilt en zeilt, ant woordde vader Veldwisch tot mijn ver bazing: „Op de jongensslaapzaal gaat 't best. Daar hoef je maar éénmaal een tip te geven, en dan is het er voorgoed stil, maar de meisjes kunnen bij tijd en wijle het einde van hun verhalen niet vinden, zodat ik dan wel eens tot „maat regelen" moet overgaan. Zoals bekend wordt onze jeugdherberg ook dikwijls door scholen bezocht. Jaar lijks boeken wij hier zo'n 2000 overnach tingen door scholieren. Uiteraard wor den ook de scholieren in de corveedienst ingeschakeld en zij verweren zich veelal kranig. „Nee, het onderwijzend personeel be hoeft geen corvee te verrichten, maar het is regel, dat degenen, die op een be paalde avond post ontvangen, ook cor veedienst moeten doen en dan is „mees ter" ook de klos, want de leerlingen trekken tijdig naar Den Burg om hun meester een ansichtkaart te sturen, zo dat U ook wel eens een onderwijzer op z'n knietjes in het waslokaal kunt aan treffen. Tussen de Hollandse jongens en meis jes trof ik ook enige buitenlandse gasten aan, meestal Duitsers. Er was juist een aantal Duitse jongens in groepsverband gearriveerd. Zij hadden in drie dagen 500 km. gefietst, een mooie prestatie dus. Later trof ik nog twee Engelsen, de een was via Oostende op het continent aan gekomen, de ander kwam via Hoek van Holland. Toevallig was ik getuige van hun ontmoeting op de jeugdherberg. „Are you an Englishman?" „Yes". „Where are you living?" „In Birmingham". „Oh". En daarmede bleek het gesprek te zijn afgelopen. Ze namen naast elkaar plaats aan tafel, maar voor zover ik dat heb kunnen controleren hebben zij verder niet één woord met elkander gewisseld. De een zou de volgende dag naar Ter schelling trekken, de ander twee dagen later naar de jeugdherberg van Schoorl reizen. Toen ik het avondeten achter de kno pen had, ben ik naar huis gekuierd, omdat er.blijkens de verklaring van Vader Veldwisch op de jongensslaapka mer toch geen bijzondere copy meer te maken zou zijn! Voor ik dit stukje op de redactietafel deponeer nog een woord van dank aan vader en moeder Veldwisch voor hun bijzondere medewerking. Het Bestuur van de afd. Texel van „Het Witte Kruis" organiseert dit jaar in oktober wederom een bevolkingson derzoek op t.b.c. in de gemeente. Stellig zult U allen vorige week de circulaire I via de post hebben ontvangen, waarin dit 1 onderzoek aan U wordt bekend gemaakt. Reeds het lezen van die circulaire is een zaak van het allergrootste belang. Uit- 1 drukkelijk wordt er weer eens in uiteen gezet hoe belangrijk een dergelijk onder- zoek is voor de gehele bevolking, hoe noodzakelijk het is, dat iedereen, geen enkele uitgezonderd, zich laat onderzoe ken. Leest allen die circulaire! Wie zal het risico van een mogelijke besmetting met t.b.c. willen lopen door zich niet te laten onderzoeken? Wie zal er niet aan medewerken de t.b.c. te be strijden? Natuurlijk zullen er onder U zijn, die een bedrag van 1,25 per persoon voor het onderzoek een te grote uitgave vin den. Inderdaad is dit ook zo, vooral wan neer men een groot gezin heeft. Doch heeft U zioh wel eens gerealiseerd wat een ellende en welke kosten er mee ge paard gaan, als één van Uw gezinsleden ter verpleging in een sanatorium zou moeten worden opgenomen? Ongetwijfeld zullen er ook bij het aan slaande onderzoek wel weer enkele lich tere of zwaardere gevallen voor de dag komen. Waarschijnlijk wederom mensen, die er zelf niet het minste idee van hebben, dat zij een besmetting met zich meedragen. Mensen, die zich niet voor kunnen stellen, dat zij vroeg of laat een gevaar voor hun omgeving kunnen wor den, dat zij anderen kunnen gaan be smetten. U zult er wel niet bij zijn denkt U! Maar laat dit een reden te meer zijn om 1 er 1,25 (en liefst meer!) per persoon voor te betalen. Immers, door het on- derzoek wordt de kans verkleind, dat U i vroeg of laat door anderen besmet zou kunnen worden. Het navolgende brengen wij U in her innering: 1. Dit jaar zal wederom een massa-on derzoek op t.b.c. plaats vinden en wel in de periode van 12 oktober tot 4 novem ber a.s.; 2. De kosten van het onderzoek bedragen 1,25 per persoon. Natuurlijk zijn er mensen voor wie de betaling van 1,25 per gezinslid een zeer zwaar offer is. Daarom rekent het Witte Kruis-bestuur er op, dat zij, die daartoe in staat zijn, hun bijdragen zullen willen verhogen, zulks in het algemeen gezondheidsbelang. 3. Onderzocht zullen kunnen worden alle personen van 2 jaar en ouder. 4. Het massa-onderzoek zal op alle dor pen en in de buurtschappen Midden- en Zuid^Eierland plaats vinden. Op alle plaatsen vindt ten minste één avond- onderzoek plaats. 5. Huisbezoekers (vrijwilligers vóór!) zullen in de komende weken de ver schuldigde bijdragen komen innen en het aantal te onderzoeken personen ko men noteren. Bespreekt reeds thans een en ander in huiselijke kring en met Uw eventuele kostgangers en legt het ver schuldigde bedrag gereed! De huisbezoe kers zullen U hiervoor zeer dankbaar zijn en de vlotte afhandeling van de voorbereidende organisatie zal hierdoor ten zeerste bevorderd worden. 6. Dit jaar zal voor personeel van de gemeente geen personeelsdoorlichting plaats vinden. Burgemeester en Wethou ders van Texel hebben het gemeente- personeel geadviseerd van de geboden gelegenheid zich te laten onderzoeken gebruik te maken. Het personeel van de P.T.T. zal tegelijk met het massa-onder- zoek worden onderzocht. Het Rijksper soneel is reeds in 't begin van dit jaar doorgelicht. Dit personeel zal waarschijn lijk in de mening verkeren dat een her haald onderzoek, „slechts" een half jaar later, van weinig waarde zal zijn. Wij willen er hier evenwel meteen de na druk op leggen, dat een herhaald onder zoek voor het Rijkspersoneel bijna net zo noodzakelijk is als voor de rest van de bevolking, want de praktijk heeft aangetoond, dat zich binnen een half jaar een acuut t.b.c.-proces kan open baren, zodanig zelfs, dat men reeds an deren kan hebben besmet. Ook dit per soneel wordt daarom uitdrukkelijk aan geraden zich tegelijk te laten doorlich ten. Texel, 8 augustus 1956. Het bestuur van de Afdeling Texel van „Het Witte Kruis". MORGEN NEGENTIG JAAR Mevr. de wed. D. Former-Boonakker, hoopt morgen haar negentigste verjaar dag te vieren. Een prettige verjaardag toegewenst! GESLAAGD Jan C. Graaf, Hogerstraat, Den Burg, deed met gunstig gevolg examen voor het Middenstandsdiploma. LOTEN ANJER-ACTIE 21 Augustus vindt de trekking plaats. Heeft U al een lot? Ze zijn bij diverse Texelse winkeliers verkrijgbaar. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 6 augustus 1956 150 lammeren 6580, handel stug; 20 schapen 110125; 6 pinken 475550; 1 veulen 375425. ferwatnoos ze niet die Rheumatische Pijntm Andtrs kunt U straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonde- ren. Op Uw hele gestel. IJS IN DEN HOORN Den Hoorn heeft geruime tijd geen eigen ijssalon gehad, maar thans kunnen de Hoornders en hun gasten dit onlos makelijk aan de zomer verbonden pro- dukt weer (volop) verkrijgen, want de heer E. Groot heeft zijn zaak aan het Klif uitgebreid met een afdeling ijsver- koop. En nu maar hopen, dat het inder daad op ijs blijft weren! LUNTER, Warmoesstraat 12, Den Burg NIEUWE TELEFOONAA NSLUITINGEN Den Burg: No. 516, C. M. Bakker, landbouwer, Westen H 119; No. 490, mevr. M. Dros-Roeper, De Zes 3; No. 518, J. Kaan, taxi- en autotransport met G.M.C. kippers, Oudeschild 55. Oosterend: No. 337, J. Trap, bloem bollenkweker, Nieuwstraat 12. S.V. Texel Zaterdag keerde onze adsp.ploeg terug van een week doorgebracht in het KNVB-Jeugdsportkamp in de prachtige omgeving van Zeist. De jongens hebben fijn genoten. De accomodatie was prima verzorgd, het programma liep uitstekend en al waren er maar 10 voor een elftal, toch werden de eerste wedstrijden gewonnen. De bei de laatste echter werden verloren. Het weer viel nog mee en ook 's avonds werd er voor ontspanning gezorgd in de grote eetzaal, terwijl ook een prettige dagtocht werd gemaakt naar de piramide van Austerlitz. Onze ploeg kreeg een eervolle vermelding voor gedrag enz. Henk kreeg een prijs voor z'n goed doelverdedigen. Het was jammer dat vlak voor het vertrek 3 afberichten bin nenkwamen. De angst voor kinderver lamming was ongegrond daar de KNVB doeltreffende maatregelen had genomen. Toch hopen we dit werk te kunnen voortzetten in het belang van de sport en het aankweken van goede sportiviteit en verbroedering. Nog lang zullen de deelnemers met genoegen op deze kamp- weken terug zien. Onze welgemeende dank aan de heren Van Zeijlen en B. Heerschap, de leiders. „Panorama" behield de stijl van de Texelse stolp: 25 jaar qele- boerdeij Panoramaals jeugdherberg ingericht- reilt en zeilt het momenteel op Na 25 augustus blijkt het bezoek aan jeugdherberg? Een onzer vakantie- de jeugdherberg belangrijk te vermin relaties is daar eens poolshoog- deren: dit ligt voor de hand, waar de 'aan nemen. ien hij «(tussen de buien door) de eberg had beklommen kon hij on es het wilde weer tóch weer genie van het schone panorama. Geen der dus, dat men de boerderij, die nu 25 jaar geleden tot jeugdher- r; omgebouwd werd, de naam „Pano- a" gaf. ingebouwd, schrijven we, maar dit t praktisch alleen betrekking op 't rieur; zo van buitenaf gezien is ïorama", het Texelse boerderij-type w gebleven met zijn fraaie stolp- >AC1 n< zÜn rieten dak, zijn witte muren, blinken als. de zon dat wil! zo stond dan onze medewerker het domein van onze jeugd, die trekkersbloed werd gezegend. Ja, want gelukkig zij of hij, die alleen verder ziet dan zijn neus lang verder wil gaan, te voet, op de of per bromfiets, dan de einder! hij of zij, die de lust gevoelt uit te trekken - „met mandolien, of fluit, faldera" - Zingend in de trekkend zonder zorgen en even- ook nog zonder een vast program- want'eerst dèn lijkt ons de vrijheid grootste rijkdom ten toon te derdaad, geachte medewerker, zo op eerste gezicht verkijk je je en vraag af of de cijfers, die je zo af en toe t inzake het. aantal overnachtingen, aan de hoge kant zitten, want „Pa- ima" is helemaal geen indrukwek- d- groot gebouw: er staan wel gro- boerderijen tussen de tuunwaöltjes Texel! Maar.... er gaan blijkbaar goedwillende trekkers onder dat in dak. nze medewerker schatte de capaci- van „Panorama" op veertig Irek- „Maar", zo vervolgde hij, „nadat loor de heer en mevrouw Veldwisch, Jeugdherbergouders, hartelijk was angen en het doel van mijn komst verklaard, bleek bij de onthulling enige getallen, dat ik aan de zuinige t was gebleven: „Wij kunnen 78 tkers onderbrengen en verscheidene ren staan wij op dat maximum. Wij dan helaas genoodzaakt om trekkers r te sturen naar het hoofdbureau de VW „Texel", die - hoe is ons eens een raadsel - er altijd weer in ;en de nodige slaapruimten voor deze goed geluk naar Texel overgestoken rkers op de kop te tikken. Ia, tussen 20 juli en 25 augustus :ten wij nogal eens een trekker te- stellen. Voor ons is die teleurstel- niet minder groot". Vader Veld- th trok er een extra zorgenrimpel en wij lazen zijn gedachten: konden nu maar eens aan onze zo lang ge- sterde plannen tot uitbreiding gaan innen. Zeker, 25 jaar geleden was norama" een jeugdherberg, die best kon komen, maar hoe zeer is de 'istenstroom sindsdien niet vergroot' „Panorama" zal dus noodzakelij ks vergroot dienen te worden. scholen dan al weer zo zoetjesaan gaan beginnen. Die datum van 25 augustus ligt vast en biedt een zich ieder jaar herhalend beeld. De dagindeling Jeugdherberg „Panorama" voert het devies „Pluk de dag": om kwart voor zeven is het reveille geblazen. Flink vroeg? Inderdaad, er zijn wel gasten ook jeugdige - die later op de proppen komen, maar een jeugdherberg dienen wij te vereenzelvigen met actie en die actie is nodig, willen wij de boot niet missen, willen wij instaat zijn het pro gramma naar wens uit te voeren. Wie wel eens op een jeugdherberg overnacht heeft - en de jonge generatie is natuurlijk trekker of trekker geweest - weet, dat er geen kamerwerkmeisjes voorhanden zijn om U op Uw wenken te bedienen: om Uw schoenen te poetsen en Uw bed op te maken. „Panorama" maakt daar zoals vanzelf spreekt, geen uitzondering op: de boel moet door de bezoekers zelf worden schoon gehouden. Om 10 uur dient de laatste trekker te zijn afgezwaaid. De jeugdherberg blijft dan tot drie uur officiéél gesloten. Daarna begint de toeloop weer: jongens en meisjes komen hun kaarten inleve ren om zich vervolgens te installeren. Als daar animo voor is worden er spel letjes gedaan: volleybal, dammen enz. en om half zeven luidt de etensbel. Onze medewerker heeft ons verzekerd, dat het eten er puik is. Hij zag boven dien, dat de trekkers allemaal over een gezonde maag beschikten en de gerech ten dan ook alle eer aandeden. Speciaal gewaagde hij nog van het indrukwek- kend-groot stuk pudding. „Na het eten, zo vervolgde hij en thousiast, zoekt een aantal trekkers Den Burg op om een VVV-programma bij te wonen, om een souvenirtje te kopen of zo zo maar eens een kijkje te gaan nemen in ons fraai gebouwd hoofddorp. Weer een ander deel trekt er met vader Veld wisch op uit: langs het historisch be ruchte Galgenland naar de begraafplaats aer Georgiërs, die enige eeuwen na de galgenmode leefden, maar nochtans aan hun einde kwamen op een wijze, welke wij niemand toewensen. Ze trekken ver der, langs de smalle kronkelweggetjes, omzoomd door de dikwijls hoge tuun- woaltjes, pronkend met paarse, gele en witte bloemen. Vader Veldwisch vertelt hun iets van de geschiedenis van Texel, van de middelen van bestaan en waarom de schapenboetjes zulk een merkwaar dige vorm hebben. Lokt het weer evenwel niet tot wan delen, dan blijft de hele karavaan bin nen om te luisteren naar de verhalen, die vader Veldwisch vertelt. Liefst oude Texelse verhalen natuurlijk en hij ont komt nooit aan het weergeven van het bekende relaas, dat tot heden ten dage als „De Strooppot" is blijven voortleven. En zo is er meer gelegenheid om de tijd nuttig te besteden. Er is altijd wel lectuur voorhanden en natuurlijk moeten de nodige brieven geschreven worden. Wie mooie tochten maakt kan interessante brieven schrijven

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1