ns! 9 roen /wa in het harL, Als een schaap verwenteld raakt Ronde van Oost Dag leumatische Pijn rzaakt door it Kruschen uitkomst. SDAG 15 AUGUSTUS 1956 EXELSE 70e JAARGANG No. 7070 COURANT e N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij indel Drukkerij Bibliotheek iig - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, CoÖp. Baerenl Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 4- 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. FEEST TE DEN HOORN OP 12 EN 13 SEPTEMBER I De voor de tweede maal uitgeschreven vergadering door de Iioornder feestcom- missie trok maar weinig belangstelling. I Het is de bedoeling om de volgende maal de vergadering te doen houden in juni, omdat dat beter uitkomt met de werk zaamheden. Op de algemene vergadering stond op het programma bestuursverkiezing en bespreking feest. Aftredend waren de he ren C. Kok, Dennen, en P. Bakker W. Tz., I beiden niet-herkiesbaar en D. Beumkes, herkiesbaar. De heer Beumkes werd met grote meerderheid herkozen, terwijl voor de andere functies de heren P. de Wit en C. de Bruyn werden gekozen. Het feest wordt dit jaar gehouden op 12 en 13 september. Er werd besloten ook 1 weer een allegorische optocht te houden voor kinderen met versierde voertuigen. I Ook de tocht voor ouden van dagen gaat dit jaar door. KAMPEERBEDRI.TF ZWAN EERT ZEEHELDEN! De Koog. Een bijkans gevestigde gewoonte, die door de trotse eigenaar van een huis of huisje standvastig in ere pleegt te worden gehouden, is dat dit onderkomen ook een naam moet hebben. Het gevolg is dan, dat na korte of lan gere tijd nadat de eigenaar dit besluit heeft genomen een vakman ter plaatse verschijnt, die met vaste hand de naam op de daklijst schildert. En de wereld is aan weer een „Zonnebloem", een „Hya cinth", een „Rietvink" of een „Water snip" rijker. Idyllische namen, die heus wel de huiselijke idylle dekken, wier symbool zij uiteraard zijn, maar niette min verre van origineel. Het is daarom in de heer Zwan te waarderen, dat hij toen hij onlangs voor het probleem(pje) kwam te staan om namen te bedenken voor de tien kam- peerhuisjes, die hij exploiteert, de lumi neuze inval kreeg om instee bloemen, planten of vogels als naamgever te doen optreden hiervoor te putten uit de his torie van de roemrijke Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij. En zo treft men dan thans in de dui nen en in de omgeving van De Koog kampeerhuisje aan, die vernoemd zijn naar Coen Bot, Jan vèn Kan. Douwe Tot e.a. En om het helemaal „af" te doen zijn hangt in elk huisje een portret be nevens levensbeschrijving van de betref fende held. Een bijzonder aardig idee! Zaterdag werden onder auspiciën van de wielerclub „Wieringen" een tweetal wielerwedstrijden georganiseerd, die on danks de slechte weersgesteldheid goed geslaagd genoemd mogen worden. Op initiatief van de heer A. Kalis te Oosterend werd contact opgenomen met het bestuur van de wielerclub uit Wie- ringen. De Wieringers waren direkt enthousiast voor het plan van de heer Kalis. De opzet was om propaganda te maken op Texel voor de wielersport. Gezien de belangstelling en het en thousiasme van het publiek, ondanks het ongunstige weer zal dit treffen mogelijk een aansporing voor de heer Kalis en zijn medewerkers zijn om te komen tot het oprichten van een wielerclub. Als de resultaten van de wedstrijden in ogen schouw worden genomen, is het wel be langrijk dat er op Texel een wielerclub wordt opgericht. De wedstrijden hebben aangetoond, dat er op Texel goede ren ners in voldoende mate aanwezig zijn, maar dat deze jongens nog de ervaring in het wedstrijdrijden missen om tot meer gunstige resultaten te komen. Begonnen werd met een wedstrijd voor jongens van 15 jaar en ouder. De deel name aan deze wedstrijd werd ongun stig beïnvloed door het slechte weer, zodat slechts vijf deelnemers aan de start verschenen. De krachten van deze knapen bleken nogal vrij grote verschil len op te leveren. De winnaar A. Dijker nam in de eerste ronden al een voor sprong op de overige vier en vergrootte deze in de volgende kilometers tot ruim een ronde. No. 2 werd C. Boersen en 3. Sieb Keijser Azn. Daarna kwamen de nieuwelingen en adspiranten aan de start. Deze jongens hebben eveneens sportief gestreden om de prijzen en de vele premies. Zij hebben werkelijk gereden voor wat ze waard waren en volgens de renners was het parcours schitterend voor het houden van een wielerwedstrijd. In de zesde ronde namen de Wierin gers Visser en Kuut een voorsprong van enige tientallen meters. Dit bleek niet naar de zin van de heren V.d. Herik en Kooy, die drie ronden later begonnen cm de afstand tussen de koplopers en het peloton te overbruggen. In de zestiende ronde zagen deze renners hun zware werk beloond, maar de renner Kooy moest wegens kramp de strijd staken, hetgeen jammer was voor het moedige rijden van deze knaap. De drie overge blevenen vergrootten hun voorsprong zienderogen en namen op de overige renners één of meer ronden voorsprong, uitgezonderd de renner Montulet, die bijna de gehele wedstrijd alleen heeft gereden, maar het toch presteerde om de ATTENTIE VOOR ONZE TEXELSE ZANG- EN MUZIEKKORPSEN Onder auspiciën van de Culturele Raad hoopt men ons zaterdagavond in het park te Den Burg een concert aan te bie den van de gezamenlijke Texelse muziek- en zangverenigingen, waaraan in totaal 250 personen zullen medewerken. Wij herinneren in dit verband gaarne aan het grote succes, dat onze eigen Texelse zangeressen en zangers, musici en diri genten onlangs ten deel is gevallen tij dens een optreden, dat ook door de VVV zo zeer gewaardeerd werd, dat toen reeds van die zijde het verzoek kwam om dit concert te zijner tijd nog eens te herhalen. Zij, die toen aanwezig zijn ge weest zullen ongetwijfeld wederom wil len komen luisteren. Bovendien hoopt men ook vele gasten aan te trekken, of schoon de zaterdag bekend staat als een wisseldag: het komen of gaan van gasten. Op een door de weekse dag trekt men, zoals de praktijk leert, altijd meer pu bliek, d.w.z. meer gasten. Ter inleiding zullen wij getuige kunnen zijn van een rondgang door Den Burg door de muziekkorpsen. Naar wij vernemen zullen de muziek korpsen weer onder leiding staan van de heer A. J. Vonk, directeur van het Ko ninklijk Texels Fanfare, en de zangver enigingen onder leiding van de heer U. Bouwsma, die al meerdere malen de lei ding van een vocaal gedeelte mocht heb ben en teven directeur is van het Fan farecorps „Door Eigen Kracht" van Den Hoorn. Zie verder de advertentie. MEISJE EN KIND URENLANG SPOORLOOS De politie kreeg donderdagavond om half tien bezoek van radeloze ouders: hun dochter van 18 en hun zoontje van 7 jaar waren verdwaald en zij vreesden het ergste. Ogenblikkelijk kwam het ge hele politie-apparaat in werking: vier politie-patrouilles rukten uit, terwijl ook twee eilanders met hun auto's een speur tocht inzetten. Omstreeks half elf meldden de ver misten zich in hun pension. Zij waren 's middags met de vogelwachter van De Schorren langs de nesten en kreken van dit fraaie natuurreservaat getrokken en zouden om half zes bij een der toegangs hekken naar dit broedterrein zijn om weer door vader en moeder te worden opgehaald. Toen vader en moeder daar op dat tijdstip nog niet waren - misschien waren de dochter en het zoontje daar te vroeg beland - zijn hun kinderen alvast in de richting van Den Burg gaan wan delen, maar.... ze liepen precies de verkeerde kant opa Zij tippelden over de lange Eendrachtelijk naar de vuurtoren, vandaar over het strand naar De Slufter en kwamen tenslotte dood-op te De Koog, waar een paar met medelijden vervulde kampeerders hun fietsen ter beschikking stelden. De ouders zijn, toen zij hun kinderen niet op de afgesproken plaats aantroffen, eerst zelf een paar uur lang gaan speu ren en eerst laat in de avond de politie in de arm gaan nemen. Op Texel kun je inderdaad best ver dwalen. Dit kan aanleiding geven tot grote consternatie. Maar wie verdwaald is doet verstandig even bij een Texelaar aan te kloppen en de juiste weg te vra gen, als men deze op zijn eigen houtje tracht te vinden zal men zich wel eens in een laborinth kunnen wanen. Even 'n telefoontje vanuit zijn ongewenste pleis terplaats naar de politie en men is „ge red", terwijl dit de politie, die in deze tijd toch al op hoge toeren draait, een zee van extra werk bespaart. koplopers geen kans te geven hem in te lopen. De sprint moest tenslotte uitma ken, wie met de le, 2e en 3e prijs zou gaan strijken. Deze werden respectieve lijk gewonnen door Kuut, Visser en V.d. Herik. De verdere uitslag was: 4e Montulet, 5e Vermeulen, 6e de Texelaar Reij, een jongen, die zeker meer kan, maar ook nog de nodige ervaring mist. Het is een jongen, wiens naam men in de toekomst nog wel eens zal lezen, 7e Beerling, 8e Jimmink, 9e Garritsen, 10e Zuidewind, 11e Donker, 12e Koelma en 13e De V/eert. De tijd van de winnaar over de 40 km was 1 uur 12 min. 40 sec., een be hoorlijke snelheid. Tot besluit moet nog een woord van dank gericht worden tot de vele schenkers van de evenzovele premies. Verder dankt het bestuur allen, die hebben meegeholpen tot het houden van deze we'dstnjd, in het bijzonder een woord van dank aan de pleegouders, die onderdak verschaft hebben aan de Wie ringers. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot 20 augustus 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20; 7.40; 9.10; 10.25; 11.45; 13.00; 15.30; 16.25; 18.05. Van Den Helder: 6.30; 9.20; 10.30; 11.40; 13.20; 14.20; 16.45; 18.25; 19.35. Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40; 10.25; 14.00; 16.00; 18.25; 20.30. Van Den Helder: 9.20; 11.30; 15.00; 17.15, 19.30; 21.30. DOOR BADMEESTERS GERED Verschillende Duitse badgasten gingen zondag te ver in zee. Gelukkig konden zij door de badmeesters tijdig op het droge worden gebracht. Het eerste alarm werd veroorzaakt door twee Duitse dames van resp. 49 en 48 jaar oud. Een der badmeesters snelde onverwijld, zonder reddingslijn te hulp en daardoor dus ook zijn eigen leven in gevaar brengend. Zijn collega verleende hem al spoedig assistentie. Zij mochten erin slagen de dames spoedig te berei ken. Het bleek toen, dat een dochtertje van 14 jaar zich aan de hals van haar moeder had geklemd. Alle drie konden worden gered. Een der dames was er zo ernstig aan toe, dat een zuurstof-appa raat moest worden aangewend. Dit had vrij spoedig het gewenste resultaat. Deze redding werd verricht tijdens vallend water en een tamelijk ruwe zee. Even later moesten de badmeesters opnieuw optreden, toen omdat drie Duit se jongens zich te ver in zee gewaagd hadden. In dit geval behoefde geen kunstmatige ademhaling te worden toe gepast. PSEUDO-JEUGDLEIDER ONTMASKERD Een 21-jarige jongeman behoorde tot degenen, die wel oren bleken te hebben naar een functie als jeugdleider van de organisatie „K V C." te Utrecht (Katho lieke Vakantie Centrale), welke ook op Texel een kamp ging houden. Onze 21- jarige vriend maakte bij zijn sollicitatie blijkbaar een goede indruk, want in hem zag men het talent, waar iedere kamp organisatie van droomt. Die droom zou echter al spoedig bedrog blijken te zijn. Een collega-leidster leverde de eerste bijdrage tot ontmaskering van de nieuwe jeugdleider: zij kreeg argwaan, toen hij niet op het afgesproken tijdstip in het kamp terugkeerde. De politie werd in de arm genomen en al spoedig kon worden vastgesteld, dat men inderdaad te doen moest hebben met een persoon, die men zeker geen leidende functie moet toe vertrouwen. Het bleek, dat hij van een garagebedrijf te Den Burg een mooie auto had gehuurd en daarmee, mitsga ders de 1100 gulden tellende kampkas het Marsdiep was overgestoken. Al spoedig bleek ook, dat hij een valse naam had opgegeven, zijn referenties v/aren echter juist! Het politionele recherche-apparaat kwam in werking en vrij spoedig signaleerde men de pseudo- jeugdleider in het Utrechtse stadje IJsselstein. Hij was op weg (met de Texelse auto) naar Parijs. Tijdens zijn arrestatie gelukte het hem enkele poe ders in te slikken, die nu niet bepaald bevorderlijk zijn voor 's mensen gezond heid, zodat de politie hem tóch weer kwijt raakte (aan de directeur-genees heer van een ziekenhuis). De jongeman had al meerdere straf bare feiten gepleegd en wegens oplich ting enige tijd in een jeugdgevangenis doorgebracht. Intussen is het onbegrijpelijk, dat een dergelijke organisatie op het eerlijke ge zicht van de jongeman is afgegaan, vooral waar hem een grote verantwoor delijkheid werd toevertrouwd. GESLAAGD Piet Kuiper, Harkebuurt en Jan van Reijendam, Den Burg, deden met gun stig gevolg examen voor het diploma gymnasium (resp. A en B). DE DENNEN-DE KOOG „Dit is een toeristisch belang en wij hebben geen toeristische belangen", zo vernamen wij van de zijde van het Staatsbosbeheer, toen wij de vraag stel den of de mogelijkheid bestond, dat ook de Minister Ruysweg eens tot een échte weg zou worden bevorderd. Momenteel is een zeer klein gedeelte van deze weg verhard en wel tot villa ,,De Zonne wijzer". Daar gaat het fraaie asfalt in eens over in een gemoedelijk stuk na- tuur-met-karresporen. Hetzelfde beeld treffen wij aan als wij de Ploeglander- weg inslaan: eerst een mooie straatweg, maar na een paar honderd meter maakt die plaats voor een weg, waar je je goeie auto echt niet aan kunt wagen, want deze weg zou men de onvoltooide kun nen noemen: er is eens een puin-funde ring aangebracht, maar daar is de ver harding ook bij gebleven. Dit is erg jammer, want deze wegen maken deel uit van een prachtige route De Dennen-De Koog. Door de Dennen en Duinen lopen wel iswaar enige prima wegen (Rozendijk, Westerslag, paal 12), maar dat die (straat-)wegen daar zijn is louter het ge volg van een destijds op last van de Duitsers uitgevoerde maatregel, wat uiteraard niet wegneemt, dat het Staats bosbeheer zich in deze belangrijke fi nanciële offers heeft getroost, want „de Staat" heeft die bestratingen overgeno men. Wij hebben er geen flauw idee van hoe de begrotingscijfers van het Staats bosbeheer er uit zien, maar wij dachten zo, dat er bij de huidige beste houtprijzen ook nog wel een in moderne staat ver kerende verbinding De Dennen-De Koog van af zou kunnen! PRACTISCH MODERN GOEDKOOP haar liqt een schaap verwenteld" wolveehouder het dier niet tijdig Een klein zetje en daar komt het schaap benarde positie bevrijdtzal het weer op z'n poten terecht Het werkt i sterven. gaarne mee! aap moet maar meteen van zijn Zie, na enkele minuten - want schapen- 'acht worden ontdaan, want dan scheerders weiken vlug - is onze vriend ans op verwentelen zo goed als in zijn summer-dress gestokenKeurig otengetoiletteerd, klaar voor de schapen- tokdag! cksdorp ur daar ligt een schaap verwen- jeiden we, fietsend in het oud waar, zoals U weet, de schapen- ij de hoofdbron van bestaan is. ;eimporteerde wederhelft - die dus an het wolveehoudersbedrijf af antwoordde: „Verwenteld, wat is ij ligt toch gewoon uit te rusten?" niet iedereen weet wat verwente- kunnen wij begrijpen, want in lale's handwoordenboek der Ne- ise taal zult U vergeefs naar het verwentelen zoeken. Wel vindt U woord wentelen. „De paarden en (zich) in het gras", aldus komt ale met een voorbeeld op de prop- n schaap is echter geen paard. Als schaap op z'n rug leggen, d.w.z. laap, dat nog in de dikke vacht 'n dier niet meer in staat om op en te komen. Wij hebben de heer rhorst een en ander even in scène etten. Hij legde een schaap op de et dier spartelde even met de maar gaf na weinig seconden de ïl op. Wordt zo'n schaap niet uit telige positie verlost dan is hij ten ipgeschreven. Na een halve dag of en al eerder zal hij zijn laatste ilstoten. ;ebeurt nogal eens, dat een schaap jteld raakt en de schapenboer is altijd behoedzaam. Vooral in id, nu de schapen voor hoge prij- kocht kunnen worden, de hand ligt de opmerking, een schaap op z'n rug gaat lig- t hij dan niet van nature, dat dit met z'n leven is? :unnen hier uiteraard geen ant- |op geven, maar wel weten wij, dat i verschrikkelijk geplaagd kan door de schapenteek. Wat een vermeldt Van Dale wél: „teek of en familie der mijten, die zich op id van zoogdieren vastzuigen en et bloed voeden". Hiermede is dus les verklaard: het schaap, door aan, telken den. Dan vooral de een o, d iven eerste n, n, m, »r bloed mt door de bloedzuiverende kracht ruschen. De zes minerale zouten it 't is samengesteld, hebben zo'n •rende werking op de bloedzuive- organen, dat 't bloed van stonde i sneller gaat stromen Onzuiver- daarin kunnen zich niet meer tten in de gewrichten en zo ver ten die ook niet de pijnen meer, nu dag en nacht kwellen. TEXELSE MARKT lange o] Aangevoerd 13 augustus 1956: dit schril mmeren 7585; 25 schapen 125 pinken 475600; 4 nuchtere kal- 65—85. je maar en, dan proken?" irdt verv; 'erkeerd. iet te still redding nder dfe ook? Id verkoop' BOUWVERGUNNINGEN heer A. Buis, De Cocksdorp 93, van een schuurtje te De Koog 133; ?r C J. Veeger, B 157a, uitbreiding luis; Doopsgezinde Gemeente Texel uwing bijkeuken, perceel Ooster- •estekl'™*'* HOOG WATER 'g water ter rede van Oudeschild: 2.40 en 15.05; 16 aug. 3.45 en II aug. 5.00 en 17.45; 18 aug. 6.10 '•50. tthet strand ongeveer een uur eer- water. teken gekweld, raakt aan het wentelen, wat hem overigens niet veel zal helpen. Het dier komt finaal op z'n rug te liggen en weet zich niet meer uit die positie te bevrijden doordat de zware vacht hem geen gelegenheid tot afzetten biedt. Dan maar afwachten tot de boer-ver- zorger hem komt redden. Het scheren van schapen heeft dus vele voordelen voor het schaap: het be hoeft bij snikheet weer niet langer in zo'n zwaar kleed rond te tippelen, het kan zich prettiger bewegen en het heeft nagenoeg geen last meer van teken, wat voor het schaap dus wel het zwaarst geldt. LIJNTER. Warmoesstraat 12, Den Burg VOLBLOED HENGELAARS Langs de dijk bij de haven van Oude schild troffen wij dezer dagen een grote kampcertent aan. Deze bleek het domein te zijn van enige vissers van elders, die hun geluk eens op Texel wilden beproe ven. De oudste van het team was 86. Hij zorgde ervoor, dat zijn vrienden geen gebrek aan pieren kregen. Het kamperen zelf kon zijn bewonde ring echter niet wegdragen en toen er een frisse dag tussendoor schoot, zocht hij tijdig een warmer plekje op! DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt er algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Willem Jacob Kikkert, lichting 1955. Met ingang van 29 september 1956 voorgoed vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige wegens persoon lijke onmisbaarheid, bij beschikking van 7 augustus 1956, no. 761618. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene ^kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geMt, buiten Neder land verblijft, kan. voor zover het dooi deze in te stellen beroep betreft mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te -ichten beroepschrift moet met redenei. omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de- zet- «zemeente Texel, 13 augustus 1956. De Burgemeester voornoemd C. DE KONING

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1