9 rocn /wa in het harL, Schapenboet bij de leemkuil in verval Burgemeesters van de Waddeneilanden kwamen op Texel bijeen Omvorming Culturele Raad in een „Stichting Cultureel Werk Texel" IeNSDAG 22 AUGUSTUS 1956 EXELSE 70e JAARGANG No. 7072 COURANT Jove N.V. v.b. Langeveld de Rooij handel Drukkerij Bibliotheek i - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags - Bank: R'damse Bank, Coöp. Beereml- Bank- Postgiro 652 - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. '4- '*~T' ""7T :d vei bij de boerderij „De Leemkuil" staat het geraamte van een voormalige ipenboet. Enige jaren geleden kreeg de storm vat op het met riet bedekte en successievelijk werden de vernielingen groter, want de eigenaar was voornemens de (hoge) herstellingswerkzaamheden te laten uitvoeren- hans zijn weer en wind zo vergevorderd, dat er niet veel meer overeind is ;en staan dan het vierkant en de houten frontzijde- Eigenlijk wekt het be- \dering, dat het geval tijdens de jongste storm niet van de aardbodem is igevaagd. Toen wij deze ruine eens van dicht bij bekeken, ontdekten wij, een deel van de dakspanten op een geducht door de molm aangetaste melige wagen rustte- )nlangs is een aan de Hallerweg gelegen schapenboet gesloopt, nadat het het totaal begeven had. Aan de Duinweg troffen wij ook een schapenboet die zijn beste tijd gehad heeft. Toch lijkt het opknappen van die boet ons best de moeite waard. Wij vinden het altijd jammer als er een schaven- t sneuvelt, want nieuwe worden er niet meer gebouwd. TEXELSE MARKT gevoerd maandag 20 augustus 1956: lammeren 7080 (handel stug); 30 apen 100115; 4 koeien 725800; 12 ken 550640; 4 graskalveren -240. WIJSVINGER VERBRIJZELD Ie heer H. J. Donker liep zondagmid- een gebroken wijsvinger op toen hij lanraking kwam met de waaier van combine, waarmede hij op het be- van de Wamberg oogstte. Nadat ter Elias hem de eerste geneeskundige p had verleend moest hij in het zie- huis „Parkzicht" verdere behande- ondergaan. Drie jaar geleden over- m hem ook al een ongeluk in de dbouw. Toen werd zijn linker mid- vinger zo zwaar verwond, dat deze eeltelijk moest werden geamputeerd. AUSERIE DOOR SIEM DE WAAL lorgen, donderdag (en dus niet heden) pt onze vroegere eilandgenoot Siem Waal C. H.zn een praatje te houden r Zuid-Afrika, aansluitend zal hij r ons enkele kleurenfilms vertonen V nm.). Sinds enkele maanden is Siem lelijk een enthousiast beoefenaar van fascinerende filmsport. Onze oud- eldreiziger heeft het altijd als een lis gevoeld, dat hij nooit in de gele- iheid was zijn ervaringen ook op de oelige filmband vast te leggen. Kort >r zijn vertrek uit Zuid-Afrika, waar- e hij in 1936 kennis maakte, heeft hij i filmapparaat ter hand genomen en T het algemeen met succes. )mtrent het repertoire dat ons mor- lavond in „Casino" wacht weten wij ns practisch nog niets en Siem heeft verzocht er ook niet te veel ophef te maken, maar wij weten uit erva- g dat onze Oud-Texelaar, wiens hart altijd op zijn geboortegrond is, naast i drukke werkzaamheden in zijn jede Vaderland toch nog altijd kans 1 om te reizen en te trekken en in to- 1 heeft hij nu het respectabele aantal 142 landen doorkruist. Als scherp arnemer zal hij ons ook dit maal niet ïurstellen. 'fij zullen enige films zien over Zuid 'ïka, waar wij de dieren in hun ele- nt kunnen gadeslaan. Ook maken wij n"flS m*s met in^oor^ngen' voorname- j met de zwarthuidige Zoeloes, die jkens de film nog in een zeer primi- )T SI J® staat leven, ladhot "em heeft vele reizen door Afrika ge- ïstus speeld ver in OORN weer loorn rs" het aan Naar maan varen 51 53 44 43 61« 59 h en 57 te akt en onder andere een bezoek aan fe vroegere eilandgenoot Pater M. he gebracht, ter gelegenheid waar- n hij ook eventjes de Kilima Manjaro, hka's hoogste berg, beklom. Dit jaar *k het hem gezellig om met Alie een fctje te doen op de top van een pyra- de, die gemakkelijk te beklimmen *k en vanwaar -men een onvergete- schoon uitzicht heeft op het land van Pharao's (en Nasser). Een maand ge- kn lokte hem de Noordkaap zo on bestaanbaar, dat hij ook daar een (kje is gaan nemen. Zo is zijn jongste 13 een tocht van de inboorlingen uit •t warme, donkere Afrika naar de Lap- ste Van boven de poolcirkel in het kou- 1 enw'tte Noorden. Ongetwijfeld zal voor zijn optreden grote belangstelling bestaan. MUZIEK IN DEN HOORN EN OOSTEREND Zaterdagavond hebben de muziek korpsen V.I.O.S., Texels Fanfare en D.E.K o.l.v. de heer A. J. Vonk en enige zangkoren o.l.v. de heer U. D. Bousma in het Park te Den Burg een concert gege ven met hetzelfde programma als op zaterdag 23 juni j.l., zij het dat „Avanti" en de muziek en zang uit Oosterend dit maal niet tot de deelnemers behoorden. Dit festijn weid geopend met een rond gang door de muziek. Ook dit tweede optreden van onze eigen Texelse krach ten mag een succes worden genoemd. De gevreesde regenbuitjes bleven ditmaal zelfs uit. In een vlot tempo werd het re pertoire afgewerkt. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om vrijdagavond te Den Hoorn te musiceren en zaterdagavond te Ooster end. Ook „Excelsior" van Oosterend zal op genoemde dorpen zijn medewerking verlenen. Beide concerten zullen worden ingeleid met een rondgang door de dor pen. S.V. Texel Hier volgen dan de indelingen van Texel 1 en Texel 2. 4e kl. K.N.V.B.. Watervogels, WGW, Schagen, BKC, Succes, Grasshoppers, RKAFC, VZV, JVC, DTS en Texel. Res. 2 kl. E., afd. N.H.: Hollandia T. 2, Kaagvogels 2, LSVV 2, Schagen 3, SRC 2, Succes 3, Texel 2, VZV 2, Watervogels 2 en Wieringerwaard 2. Voor beide elftallen dus weer volop werk! Alleen door goed voorbereid zijn, een flinke dosis doorzettingsvermogen en een wil tot goede kameraadschappe lijke samenwerking kan het gewenste doel worden bereikt. Reeds van het begin af moet er op suc ces gewerkt worden. Dan krijgen we zelfvertrouwen en komen we tot de overtuiging, dat het kan en dan moet het ook gebeuren. Ook nu weer zal het niet gemakkelijk gaan, maar des te meer vol doening als de extra inspanning beloond wordt. Een sfeer van onverschilligheid is funest. Dus, leden, niet alleen voor U- zelf, maar ieder in de eerste plaats voor Uw club en daar dan gezamenlijk voor te spelen geeft U de grootste voldoening. Dan nu allemaal ter training en van daag nog beginnen; zonder dat geen suc ces, daar moet je conditie worden opge voerd, balbehandeling enz., maar ook daar wordt de clubgeest gevormd en ver stevigd. Dan komen we tot een eenheid tussen bestuur, elftalcommissie en spelers. Ook de adspiranten behoren zich ge reed te maken en voor hen geldt precies hetzelfde. De afd. Handbal gaat dit seizoen met twee elftallen in de comp. Ned. Hand- balbond, afd. Alkmaar. Ook hier moet een goede voorberei ding getroffen worden. Uit de successen van het vorige seizoen moeten nu weer nieuwe volgen om zo mogelijk weer een greep te doen naar promotie, terwijl het 2e elftal in zijn nieuwe omgeving een goed debuut behoort te maken. Voor beide elftallen geldt: Werkt mede, komt trouw ter training, maar speelt ook als ge wordt opgesteld en zendt alleen in hoogst noodzakelijke gevallen afbericht en dan nog zo vroeg mogelijk, opdat de open plaatsen tijdig kunnen worden aan gevuld. WIJZIGING „ZOMER-, KAMP- EN TENTHUISJES VERORDENING TEXEL" Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de bij besluit van de raad dezer ge meente van 26 juni 1956, nr. XXVIII, vastgestelde eerste verordening tot wijzi ging van de „Zomer-, kamp- en tent- huisjesverordening Texel", goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 1 augustus 1956, nr. 314, van heden af gedurende drie maan den ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt. Bovenvermelde verordening is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gestéld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Texel, 13 augustus 1956. De Burgemeester. C. de Koning U'. Secretaris. P. Beemsterboer MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 augustus consultatie bureau voor Zuigelingen. De babies tot 8 maanden worden verwacht. De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Op 29 augustus is er weer Consultatie bureau voor Zuigelingen. Dan worden alle babies verwacht. 3 SEPTEMBER SCHAPENFOKDAG Maandag zal te Den Burg door het Texelsch Schapenstamboek in Noord- Holland een schapenfokdag worden ge organiseerd op het marktplein te Den Burg. Naar wij vernemen bedraagt het aantal ingeschreven hoknummers 240, zodat de belangstelling voor dit jaarlijks terugkerende evenement weer groot is. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 26 augustus 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20; 7,40; 10,25; 13,00; 15,30 18,05. Van Den Helder: 6,30; 9,20; 11,40; 14,20; 16,45; 19,35. Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7,40; 10,25; 16,00; 18,25; 20,30. Van Den Helder: 9,20; 11,30; 17,15; 19,30* 21,30. AGENDA CULTURELE RAAD Woensdag 22 augustus Den Burg, Park, Ver. voor Volksfeesten en Texelse Folklore, Amateursavond. Donderdag 23 augustus Den Burg, „Oranjeboom", 20,15 uur. De toneelver. „Het Masker" voert op „Haar andere man". Den Burg, „Casino", causerie over Zuid- Afrika door Siem de Waal, gevolgd door kleurenfilms. Vrijdag 24 augustus Den Burg, „Oranjeboom", 20 uur Texel- film MOTORCLUBNIEUWS Zondag organiseert de M.C. Anna Paulowna een oefentrial in Callantsoog om 14 uur. Inschrijving vanaf 12 uur. Keuring om 13 uur. Voor onze taal liefhebbers een pracht gelegenheid om zich te oefenen, want 30 september heb ben we hier de grote nationale trial weer. Dus liefhebbers, laten wij zondag met de boot van 10.25 uur in groten ge tale naar Callantsoog gaan. Het is mooi dichtbij. Er is geen water en klei en een weinig zand, aldus het bericht in „Motor". Zondag 9 september houden we hier een puzzelrit voor auto's, motoren en bromfietsen. Start om 2 uur aan de Hal lerweg bij de gemeenteschuur. Liefheb bers, houdt deze middag vrij, opdat U weer eens lekker kunt puzzelen. C. P. M. BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Daar het huisbezoek is begonnen en ik daaraan ook mag medewerken, wil ik toch gaarne het een en ander onder Uw aandacht brengen. Bij de meeste mensen gaat het vlot, maar toch zijn er nog en kelen, die er om de een of andere reden afwijzend tegenover staan. En dan vraag ik mij af waarom niet. Begrijpt U dan niet wat er op het spel staat als U niet gaat. Veronderstel dat U bent aangetast, dan kunt U weer heel wat anderen be smetten en komen wij niet tot een Texel vrij van t.b.c. Texel is vrij van runder-t.b.c. en laten wij nu allen, niemand uitgezonderd, er toe medewerken, dat ook alle Texelaars vrij van t.b.c. zijn. Ook vroeg men mij nog al eens, de kinderen zijn van de zo mer pas doorgelicht, is het nu wel weer nodig. Ik heb hierover mijn licht opge stoken bij de medische dienst en die zei, dat het van een groot belang is, dat die ook weer worden doorgelicht, want het kan zich soms na een half jaar open baren. Dus U ziet zelf wel wat voor een groot belang het is. Voor Uzelf, Uw huisgezin, ja voor de gehele Texelse be volking. Stel de huisbezoekers niet teleur en zegt „Ja wij zullen er allen toe mede werken dat Texel t.b.c.-vrij wordt!" Hartelijk dank, C. P. M. De Waddeneilanden zullen gezamenlijk in overleg treden met de minister van binnenlandse zaken om een oplossing te zoeken voor een probleem, dat voor de eilanden steeds groter wordt- Door het steeds toenemende toerisme krijgen de eilandgemeenten kosten van allerlei aard, die niet worden vergoed en waarmee ook geen rekening wordt gehouden bij de rijksbijdrage- De eilan den krijgen een vergoeding per inwoner. Er zijn echter talrijke zaken, die grote bedragen vergen, zoals aanleg van rijwiel- en schelpenpaden, uitbrei dingsplannen, aanleg van waterleiding e.d- Besloten werd aan een interdepar tementale commissie voor sociaal toerisme de problemen voor te leggen. De gemeenteraad van Texel heeft op 27 juli j.l. het voorstel van de culturele raad om dit orgaan met ingang van 1 januari 1958 om te vormen in een „Stich ting cultureel werk Texel" in principe besproken. De culturele raad bestaat thans bijna drie jaar en in deze periode hebben velerlei onderwerpen zijn aan dacht gevraagd en kon reeds veel werk worden verzet. Te denken is hierbij o.m. aan de vele concerten, die voor de ouderen en de schooljeugd werden georganiseerd; aan het contact met de Sportraad; aan de totstandkoming van overkoepelende or ganen voor muziek en zang en ontwik kelingswerk; aan de totstandkoming van dorpshuizen te Den Hoorn en te De Waal; aan de beschikbaarstelling van volley balmaterialen voor de buitendorpen; aan de stichting van een bejaardensocieteit en van een oudheidskamer; aan de vesti ging van depots van de Centrale Ver eniging voor Reizende bibliotheken; aan de viering van de bevrijdingsdag 1955; aan de subsidiëring van de fanfarekorp sen en aan nog tal van andere - minder in het oog lopende - zaken. Ondanks deze waslijst van onderwer pen, die met meer of minder succes kon den worden behandeld, heeft de cultu- HET EINDE VAN DRIE JONGE ZEEHONDJES Juist nadat wij voor enige overkantse bladen een enthousiast artikel hadden geschreven over de zeehondenvijver van ons Texels museum bereikte ons het be richt, dat de kleinste drie zeehondjes dezer dagen gestorven zijn. Zij waren juist van de melk- en roomvoeding af .en aan die van vis toe toen het kritieke stadium werd bereikt. Een hunner kreeg buikvliesontsteking en de andere twee leden aan darmstoornissen. Vermoede lijk zijn ze ziek geworden door de aan wezigheid van suiker in de room, want de zeehondenmelk bevat geen suiker. Alle drie zeehondjes zijn naar de vee- artsenijkundige hoogeschool te Utrecht gezonden. Het echtpaar De Haan-Langeveld hoopt profijt te kunnen trekken van het onderzoek te Utrecht, want.zij geven de moed niet op. Dat hoeft trouwens ook niet, want de oudste „Phoca" is nu wel door de pokken en mazelen heen. Het is een prachtige rob geworden. Hij heeft thans een gloednieuw pakje ge kregen en is donkergrijs op de rug en lichtgrijs op de buik. Vrijdag heeft hij (ter gelegenheid van zijn metamorfose?) voor het eerst levende vis verschalkt. Grappig gaat hij bij de consumptie ervan op z'n staart zitten. SVC-nieuws Daar het seizoen nadert, wordt het tijd dat de training weer gaat beginnen. Voor ons 1ste en 2de is het woensdags avonds en voor de adsp. vrijdags om 7 uur. De indeling voor het eerste en tweede is als volgt: 2 C. afd. N.H.: Callantsoog, De Cocks dorp, Duinranders; Geel Zwart; KSV; Petten, Schoorl, SVW, Texelse Boys; Zeemacht. Voor het eerste zal het dit jaar zeker geen lichte opgave zijn in de 2de klas. De training zal dan ook geen overbodige luxe zijn, willen we een goed figuur slaan. Het tweede speelt een dubbele competitie op Texel. Donderdagavond volleybaltraining, nieuwe leden kunnen zich nog steeds op geven. rele raad het toch van de aanvang af als een groot bezwaar gevoeld, dat het orgaan door de gemeenteraad was inge steld en aldus een semi-officiële status had verkregen. Wel heeft de raad zich steeds op het standpunt gesteld, dat zij meer vertegenwoordiger van het vereni gingsleven diende te zijn, dan gemeente lijk vertegenwoordiger. Hierdoor is ook het contact met het plaatselijke verenigingsleven over het algemeen een zeer prettig contact ge weest. Al spoedig achtte de culturele raad het wenselijk, dat voor de toekomst een zo danige vorm voor het culturele werk zou worden gevonden, dat daaruit duidelij ker, dan tot dusverre het geval was, de verbondenheid met de plaatselijke ver enigingen zou kunnen blijken. Een en ander was de aanleiding tot de instelling van een commissie, die tot taak kreeg de toekomstige samenstelling van de cultu rele raad voor te bereiden. Van deze commissie waren lid: mevr. J. Koning- Bruin, en de heren Ds. C. H. van Rhijn, J. Buisman en C. Bremer, terwijl de se cretaris van de culturele raad, de heer G. A. Oskam, ook als secretaris van de commissie fungeerde. De commissie kwam na enkele bespre kingen met enig enthousiasme tot een nieuwe opzet voor het werk en het is het uit deze besprekingen voortgekomen rapport, hetwelk thans - na meerdere besprekingen in de gehele culturele raad - door de gemeenteraad werd behandeld. De commissie heeft dus naar een op lossing gezocht, waarbij het zwaartepunt zal vallen op een opbouw van onder af, dus op een verkiezing van de leden van het nieuwe orgaan door de plaatselijke verenigingen. De commissie meent, dat het minder juist zou zijn het zwaarte punt van het toekomstige culturele or gaan toch bij de instelling door de ge meenteraad en bij de benoeming van zijn leden door de gemeenteraad te doen blij ven berusten. Dit moet niet gezien worden als een bewijs van wantrouwen jegens de ge meente Texel; integendeel, een nauwe samenwerking rnet de gemeente stelt de commissie juist zeer op prijs. Daarom zal ook de gemeenteraad bevoegd blijven een aantal leden in het nieuwe orgaan te be noemen. Een ander punt, waaraan de commissie veel belang hecht, is de inschakeling van de afzonderlijke dorpen bij het werk. Tot dusver werkte de culturele raad voor het gehele eiland, wat wel eens tot het ge volg had, dat de activiteiten in Den Burg meer op de voorgrond kwamen. Dit was bij de huidige opbouw van de culturele raad ook niet best te voorko men Daarom bepleit de commissie de instelling van nieuwe organen in elk dorp, die op hun beurt weer in het cen trale orgaan vertegenwoordigd zullen zijn. Ook acht de commissie het gewenst in het nieuwe orgaan een duidelijker plaats in te ruimen aan de overkoepe lende sectiebesturen (sportraad; contact organen voor zang en muziek; ontwikke lingsverenigingen; jeugdwerk). De sec ties zullen niet langer los staan van het culturele orgaan doch er een vaste band mee hebben. De culturele raad zal - volgens het rapport van de commissie - op 1 januari 1958 ophouden te bestaan en op die da tum zal dan tevens de nieuwe „Stichting cultureel werk Texel" met het werk een aanvang nemen. De samenstelling van de „Stichting cultureel werk Texel" is door de com- (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1