I Zondag de ronde van Texel Vereniging Veilig Verkeer „Texel" Alles wentbehalve water dat o ouderwetse wijze gewonnen woré vc vor c MARKT Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met de te houden fokveedag op 3 september a.s. geen Veemarkt zal worden gehouden. Texel, 25 augustus 1956. Burgemeester en wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer OOK EEN BUTSKOP OP AMELAND Maandag is ook op Ameland een buts- kop aangespoeld. Dit exemplaar was on geveer even groot als „de Texelse". In 1947 had Schiermonnikoog ook al zo'n vreemde gast voor de deur. De Wadden eilanden zijn bij grote vissen dus wel in trek. BOUWVERGUNNINGEN De heer M. Bakker, „Sandershuis" B 38, bouw van een bloembollenschuur aan de Westerweg. HET ZOMERCONCERT TE DEN HOORN EN OOSTEREND Vrijdagavond, begunstigd door goed weer, trokken de vier muziekcorpsen, het Koninklijk Texels Fanfare, Excel sior, V.I.O.S. en D.E.K. door Den Hoorn, waarna zij een goed verzorgd concert gaven. Er bestond flinke belangstelling. Zaterdagavond werd dit programma eveneens met groot succes, te Oosterend gegeven. R.K. PAROCHIE DEN BURG Tot opvolger van kapelaan J. Vos, die benoemd werd tot leraar van het Klein Seminarie Hageveld, is benoemd J. H. M. Koopman, neomist te Volendam. FILMAVOND TE OOSTEREND Zaterdagavond zal Siem de Waal in „Het Wapen van Amsterdam", Ooster end, een praatje houden over Zuid- Afrika, gevolgd door een serie kleuren films, opgenomen in Afrika en op Texel. (Zie adv.) IJSBAAN DEN BURG Wij geloven niet zo erg ver vooruit te lopen als wij het nu al hebben over de wintersport, want de temperatuur van augustus is ver beneden normaal: het lijkt eerder op herfst dan op zomer. Geef ons maar een mooie winter! Maar het ijsbaannieuws is er: door de dienst van Gemeentewerken wordt mo menteel n.l. in Plan-Zuid het terrein op watervastheid geprobeerd. Daar hoopt men ons a.s. winterseizoen een schaats baan te kunnen aanbieden van 1,2 ha groot. RINGSTEKEN IN DE KOOG TROK GROTE BELANGSTELLING ,,D'r is sundag weer kartjes-reë, moe' je ok nag meedoen?" zal menige paard en rijtuigbezitter in de loop van de vo rige week aan zijn collega's hebben ge vraagd; en dat die vraag in de meeste gevallen met een volmondig „ja" werd beantwoord bleek zondagmiddag j.l., toen een schier onafzienbare rij paarden en wagentjes zich kwam aanmelden voor de ringrijdenj. Als wij ons niet vergissen waren er 26 deelnemers! De wedstrijd werd vlot verreden en naast het gebruikelijke aantal missers, werd in vele gevallen de ring op zeer fraaie wijze om de lans geprikt. En dat er ook in dit spel van volksvermaak een bepaalde groep van zeer geoefenden be staat moge blijken uit het feit, dat on der de prijswinnaars, die, nadat ettelijke keren het parcours gereden was, uit de bus kwamen, velen ook bij vorige gele genheden tot de winnaars behoorden. De hoofdprijswinnaars waren ditmaal S. du Porto, D. Zijm en H Zijm, terwijl er nog een groot aantal kleinere prijzen werd uitgedeeld. Het was al met al een fraai gezicht, waaraan velen plezier hebben beleefd op deze zonnige zondag. FILMAVOND SIEM DE WAAL IN „CASINO" UITVERKOCHT Naar wordt medegedeeld zijn alle kaarten voor de hedenavond te houden causerie en filmavond door Siem de Waal in „Casino" uitverkocht. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Morgen (donderdagavond) 8 uur Doop- zitting in de Pastorie. Beide ouders worden verwacht. DENNEN - DE KOOG GEBLOKKEERD De weg Dennen-De Koog is, zoals wij reeds schreven, een belangrijke verbin ding, waarvan vooral de autorijdende toeristen een intensief gebruik maken. Zondag, toen het weer nu niet bepaald tot zonnebaden aan de duinvoet lokte, zagen wij talloze badgasten over het eiland en door de Dennen toeren. Even voorbij het museum bleek de weg evenwel in een modderpoel te zijn veranderd. Een chauffeur, die zijn voor ganger daar „aan het werk" zag, keerde zijn autootje wijselijk rap om en binnen een kwartier zagen wij dit voorbeeld door vele anderen volgen. Het keren ging over het algemeen niet zo gemak kelijk, want de weg was ter plaatse niet bijzonder breed. Het wordt dus wel tijd, dat deze be langrijke verbindingsweg aangepast wordt aan de eisen die wij tegenwoordig stellen, want ook Texel mag er op bo gen de oertijd al zeer ver achter duin en dijk te hebben geschoven. ZDH-nieuws Ons eerste elftal is het komende sei zoen ingedeeld in afd. 3C: Dirkshorn 1; DTS 3, Duinranders 2, Koedijk 1, Vesdo 2, SSV 1, Berdos 2, VZV 3, ZAP 3, ZDH 1. Het tweede speelt op Texel een dub bele competitie, die 16 september begint. De adspiranten moeten nog even ge duld koesteren. A Vraag: Wat is er bepaald ten aanzien van borden en lichten ten aanzien van voet gangers? Antwoord Voor voetgangers gelden niet de vol gende tekens en signalen: a. stopstrepen (op de rijbaan); b. vakken op wegdek voor regeling van het verkeer op kruispunten (hiermede worden bedoeld de wegvakken waar het rechtdoor-, linksaf- en rechtsafgaand verkeer zich dient op te stellen); c. verkeerszuilen op de rijbanen; a. stoptekens door verkeersagenten mid dels armen of lantaarns gegeven (dit geldt niet indien bij verkeersopstoppin gen regelend wordt opgetreden middels aanwijzingen van een verkeersagent); e. doorgaantekens (als d); f. tekens sneller gaan (als d); g. tekens langzamer gaan (als d); h. verkeerslichten bij kruisingen en over wegen ^bestaande in drie kleuren licht, namelijk rood, groen en oranje). Echter kan het voetgangersverkeer worden geregeld middels zogenaamde voetgangersverkeerslichten die slechts twee kleuren licht vertonen, en wel: boven rood licht: voetgangers kunnen niet veilig oversteken, onder groen licht: voetgangers kunnen veilig oversteken. DE RONDE VAN TEXEL wordt a.s. zondaq 2 september qehouden. Hierboven een foto van het moment waarop de winnaar van vorig jaar, de heer W. de Boer, als eerste de finish passeert. Hij wordt op de voet qevolqd door mr. H. JochemsAls derde (maar op een tourfiets!) zien wij Arie Dijker van Den Hoorn en no> 4 is Adri de Wolf van De WaalEr werd in drie etappes qereden en de uitslaq was vorig jaar: racefietsen en fietsen met versnellinq: 1W. de Boer, Oudeschild, 2. Leo Brons, De Waal, 3. J. Beerlinq, De Cocksdorp. Sport en toerfietsen: 1. A. Dijker, Den Hoorn, 2. Theo Reij, Den Burq, 3Giel de Graat, Eierland- Het grootste wielerevenement van ons eiland staat nu voor de deur: zondag zal namelijk de door de Vereniging voor Volksfeesten en Folklore te organiseren Ronde van Texel worden verreden. De deelnemers van 12-13 jaar hebben een speciale jeugdronde voor de boeg, die van 14-15 jaar twee ronden. Voor deze afdelingen zijn twee wisselbekers beschikbaar gesteld. Het inleggeld be draagt slechts een kwartje. De ronde van Texel zal deelnemers tellen vanaf 16 jaar en ouder. Tot en met zondag 12 uur kan men zich nog melden. Wie premies willen uitloven, gelieven zich in verbinding te stellen met de heer M. A. Idema, Schoonoord- weg 41, Den Burg, tel. 393. Het inleggeld voor de ronde van Texel bedraagt 1, „ODE AAN TEXEL" Dat ons eiland een geliefd vakantie oord is blijkt elke zomer weer, wanneer steeds grotere aantallen mensen van het vasteland oversteken om een lange of korte tijd op Texel door te brengen. Onder deze vakantiegangers zijn er velen, die zeker de „stamgasten" ge noemd kunnen worden. Vooral onder de kampeerders treft men deze jaarlijks terugkerende gasten aan. Tijdens het dezer dagen op het Koger strand gehouden kampvuur werd door zo'n „stamgast", n.l. de heer L. Jaarsma uit Bussum, een zelf gedichte „Ode aan Texel" voorgedragen. Daar uit de inhoud van dit gedicht blijkt, dat juist deze „stamgasten" de beste propagandisten voor het vreemde- lingenbezoek aan ons eiland zijn, laten wij dit'gedicht hieronder volledig volgen: Wanneer de kalender 't voorjaar aanwijst en de vraaq „waarheen met vakantie" weer rijst, dan is dat voor wie Texel kent heus qeen probleem, want ieder jaar trekken zij daar toch weer heen. En, als dan de trein naar het noorden weer rijdt, dan voel je je van al je zorqen bevrijd, want wat wacht je daar als de boot overkoerst? De zee en de duinen en je oog wordt omfloerst. Want al wacht je ook weer het boodschap-qedraaf, 't behelpen in tent en het kuilen qeqraaf, de sfeer van 't eiland maakt alles zo fijn, je zou er toch zeker veel meer willen zijn? Zeg, wandel eens naar de Slufter lanqs het strand, of qa naar Fonteinsnol en bekijk daar eens dat land, of zie wat de machtiqe zee je er biedt, dat eeuwige spel van de qolven, hun lied. Dat hij daq en bij nacht je klinkt in het oor, alsof duizenden stemmen steeds zingen in koor. En wat hebben de kinderen toch reuze veel pret, wanneer je ze daar in een pony-kar zet Die tijd van vakantie, die is zo voorbij, in dit leven van jachten, voor ,Jiij" en voor „zij". Daarom woekert met tijd, met rust en met qeld, Kom op. Texel zo ver van het levensqeweld. Al zit ik deez' zomer als een zieliq stuk vent, in de stromende reqen in m'n drijfnatte tent, dan zeq ik toch „Texel ik blijf je steeds trouw", omdat ik zo veel en intens van je hou HALVE EEUW GELEDEN De Cocksdorp, 23 juli 1906: De hooioogst in Eierland is dit jaar zo overvloedig, als hij in jaren niet is ge weest. Er zijn stukken hooiland, die acht- en tienmaal zoveel opleveren als verleden jaar. Dit is een gevolg van het zeer gunstige weder en het toenemend gebruik van hulpmeststoffen. De kwali teit is best. Adv.: Naai-machines worden gerepa reerd bij ondergetekende. Beleefd aan bevelend, J. G. Moojen Wzn. Werkplaats, Warmoesstraat in de ververswinkel, voorheen Jn. Reij. Toegang tot de werk plaats naast het Rijkskantoor. Adv. in de Texelaar van 26 juli 1906: Aan de o.l. school te Den Burg wordt gevraagd een onderwijzeres in de nutti ge handwerken. Jaarwedde 150, Stukken vóór 1 augustus 1906 aan den burgemeester. Op vrijdag 3 augustus 1906 werd door notaris Cl. H. de Boer „in het koffiehuis van den heer Kuijper" te Den Burg pu bliek verkocht: Een burgerwoonhuis, waarin koffiehuis met verlof en theetuin genaamd Flora, benevens een nieuwe houten loods, weiland, hooiland en bosch, staande en gelegen te Everste- koog, aan de grintweg naar De Koog, groot 3.62.10 ha., eigendom van de Doopsgezinde Gemeente. Voor de som van 3005,werd het eigendom van dokter Wagemaker. Uit de Texelaar van 29 juli 1906: De uitslag van de donderdag gehou den aanbesteding van het opsteken en onderhouden der straatlantaarns in de verschillende dorpen en het onderhoud der kachels is als volgt: Straatverlichting voor één jaar: Den Burg Joh. Rijk Jbzn, 9,85; Jacob Vonk Lzn. 9,70; De Cocksdorp: G. Bakker 105,A. Sauerborn 120,10; A. Boon Mzn. 112,Den Hoorn: J. Kiljan 8,75; W. Jonker Albzn. 9,50; De Koog: H. Luitze 7,20; Oosterend: P. Brouwer ƒ7,L. Vonk Jzn. ƒ7,39; Oudeschild: M. Vlas 8,dorp, 15, bij Slaman en Wuis; A. K. Lumkeman 7,10 dorp 12,J. Burger Jbzn. 6,75 dorp ƒ10,75. Onderhoud der kachels voor drie jaar: Den Burg: Adr. Geus 290,J. Kiljan 275,M. Dalmeijer J' 244,50; De Cocksdorp: v.d. Kloot Co. 60, Midden- en Zuid-Eierland: v.d. Kloot Co. 60,Den Hoorn: J. Kiljan 75, Koog en Waal: Abr. Geus ƒ70,B. F. van der Berg 78,Oost en Oosterend: Jb. Breman 84,50; Jb. Jbzn. Bruin 78,75; Oudeschild: A. van Ketel; 74,75. De laagste inschrijvers zijn aannemers geworden. Wij hebben gedurende deze „zomer" waarlijk geen gebrek aan vocht en als de zon eens een paar dagen schijnt, wanen wij ons in een andere wereld, want ook aan het ongunstige weer schijnt een mens te kunnen wennen. Zo zijn er meer dingen waar je aan went. Je kunt eraan wennen op een slechte matras te slapen, ja wij hebben wel eens gehoord, dat oud-patiënten, die lange tijd op een plank moesten liggen, later „het lekkerst" op het pure hout sliepen. Je kunt er aan wennen zondags honderd of meer rondjes door Den Burg te looen of als een kettingroker door het leven te gaan (al is dat natuurlijk een aanwendsel geworden). Je kunt er aan wennen, dat jouw vereniging altijd met een eerste prijs thuis komt (of altijd de kous op de kop krijgt) en wij kennen zelfs een man, die al helemaal verzoend is met de wetenschap, dat zijn schoon- u. in f 0.2C dag I Kant 9 tot ntenb' Radi< Telef< h; T.B.C.-THERMOMETER 47% 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% moeder ieder weekend het ges komt versterken. Alles went - zegt men. Alles zouden wij gaarne zeggen: sinds gelijke tijden hebben de Texelaar moeten drinken uit putten, die al te schone pannetjes en een vee al te schone goot met regenwater gevuld of. niet gevuld, laatste geval je een vrachtrijder 3 water liet brengen. Jaar en dag wij maar genoegen te nemen substantie, die ons op die mans langs een dergelijke onhygiënisc bereikte. De kwaliteit van dat water hield uiteraard nauw verb; de richting, die onze legers van vogels wensten te nemen. Hield nauwste verband met de windifcö bi als je buurvrouw haar slaapkame lik be jes ging uitkloppen of als ze door heur (gouden) haren trok. „Hoe blijven jullie gezond!" een Amsterdamse relatie, toen als kind in een akertje naar een slak zag peuren. Inderdaad is raadsel hoe het komt, dat gebiede men een waterleiding moet ontbe bestaansmogelijkheden aan de verschaffen. Maar afgezien kans op ziekte: is het niet weeriln tel dè Percentage van de bevolking, dat zich tot heden opgaf voor het komende be volkingsonderzoek op t.b.c. De stand is thans 47%. Velen onder U herinneren zich nog de thermometerrubriek van het in 1954 ge houden onderzoek naar t.b.c. Ook nu zal het Bestuur van „Het Witte Kruis" zich van de thermometer bedienen, om U op kend, water te drinken, dat geen honderd pet. water is?? dat water zal een mens, <^ie een met zichzelf op heeft, zeker noo nen. En daar komt nog bij het wij zelfs op dat soort water sterk moesten bezuinigen als uitbleef en de anders zo groene in een roodbruine gloed stonden een alles verzengende zon. Dan wij naar de lucht als mensen, di wel zeer afhankelijk gevoelden natuur. Tegenwoordig is dat niet meer wij beschikken sinds enige maandf een waterleidingbedrijf, „wij", zeggen een deel nog slechts Texelaars, want momenteel zijn alle percelen aangesloten. Van dc rond 2.200 op ons eiland aan te percelen (dit zijn dan de percelen op grond van de in de bouw-en verordening van Texel opgenora palingen aansluitplichtig zijn, heb eigenaren van 1.800 percelen ziel ondertekening van de daarvoor 1 de aanvraagkaart tot aansluitin TE» ij vo egeLs f 0, Etn< nd 2( n, 5i Joh. 77, gt 0 Sc )en eb. v f 5,- B1 wale: bevr. rweg na ;enkas m ig. L 8, wil Adre jevr. nthus Kogi le d wij een Syl' J. F. el, 2 terei dsfebori C P Ham| Fc ban aiigui V Cl l1 UC UIV.1 lllvlIICLCI UCUXCllCli, vill U de hoogte te houden van de strijd tegen hu.n gebouwen aan de waterleidi )e H< de t.b.c., welke thans op Texel wordt I reid verklaard gestreden. Een arts ziet de stand van 'n Van deze 1.800 percelen zijn er thermometer graag niet al te hoog, doch ogenblik ongeveer 900 aangeslotf „Het Witte Kruis"-bestuur is het er na- voor plm. 300 percelen de tuurlijk om te doen om de stand zo hoog 1 erkende waterfitters ingediende mogelijk op te voeren, liefst tot 100. 1 sen voor de aanleg van de drinl Op 1 januari 1956 telde de Texelse be- installaties zijn goedgekeurd, volking 10.274 personen; hiervan komen De aansluiting daarvan wacht niet voor een onderzoek in aanmerking het gereedkomen van deze insti de personen, geboren na 1 oktober 1954, j zodat het aantal aangesloten t.w. 198 personen. In totaal moeten der- I binnen afzienbare tijd tot 1.200 halve worden onderzocht 10.076 pers. I gestegen en aan het begin van h Hiervan hebben zich blijkens de thans gende zomerseizoen zullen alle ds afgerekende huisbezoekkaarten 4703 personen opgegeven voor het a.s. onder zoek, dat is ongeveer 47%. U zult het er mee eens zijn, dat dit percentage nog veel te laag is. Er moet nog minstens 50% bij. De eerste ronde van het huisbezoek is echter nog niet ikke en it de uw ijl legra lelijk slhav aanmerking komende percelei leidingwater zijn voorzien. Hierv nodig dat de toekomstige geabom hun opdracht tot aanleg ener drin) installatie tijdig doorgeven en de de waterfitters gestadig met de dier installaties voortgaan en da /en arger arva beëindigd, zodat nog velen onder U de n*et tot de uiterste termijn won pia komende dagen zullen worden bezocht. De meesten onder U geven zich ge lukkig spontaan op, doordrongen als zij zijn van het feit, dat dit onderzoek voor de Texelse samenleving een zaak van zeer groot belang is. Helaas zijn er ook nog altijd personen, die botweg weigeren om maar iets met bruikt, omdat ook voor herhaaldi x zor het onderzoek te maken te hebben. Wij betreuren dit ten zeerste. Deze mensen doen veel afbreuk aan de goede zaak en zullen een gevaar blijven voor de rest 1 FILMNIEUWS: wacht. Sinds de datum van het in gi nemen van ons pompstation ter is ruim 100.000 m3 water in het leidingnet gepompt. Dit houdt geen gelijke tred met de hoev water, welke door de afnemers spuiïng van de leidingen leidingw benut van de Texelse gemeenschap. Wij heb- I ben evenwel hoop, dat verscheidenen onder hen zich alsnog zullen opgeven bij de tweede ronde van het huisbezoek. De huisbezoeker hoort ook nogal eens de opmerking, dat men zich te oud voelt om nog aan het onderzoek mee te doen Tegen deze personen willen wij tot slot nog dit zegden. Wie van U komt nooit in aanraking met kleinkinderen of met andere familieleden? Zou U Uw kleinkinderen of Uw verwanten willen besmetten? Nee toch!! Daarom is ook voor U het aanstaande t.b.c.-onderzoek van het grootste belang. Immers, t.b.c. is een sluipende vijand. Eer deze ziekte zich openbaart, heeft U in vele gevallen reeds anderen kunnen besmetten. Nie mand mag zich daarom onttrekken aan het bevolkingsonderzoek! Texel, 29 augustus 1956. „WARENHUIS OP STELTE! Wanneer publiek en pers aan zijden van de Atlantische Oceaai Ieder parig lof tuiten, dan moet hij w< n ka dan alleen „goed" zijn. Men mo rouw dan zeer bijzonder noemen. En Norman Wisdom, een nieuwe I komiek, die in de film Warenhi stelten debuteert. Klein van gestalte, bedeesd, n n de hoge stem heeft hij alle uiterlijke schappen van vele grote clowns verleden. Zijn humor is niet ruw taal. Hij wint zijn publiek meer c hij het verovert. Wisdom is de man, die voortdurend het slac e c< wordt van de omstandigheden e.' !7 au een stelletje oplichters, tot hij te tot zijn verbazing de held van d )]aats wordt. Het Bestuur van de afd. Texel van „Het Witte Kruis". „De PURPEREN VLAKTE' Een keiharde film, waarvan m» bij het zien niet afvraagt, of all precies zo gebeurd zou kunnen j filmische uitbeelding gaat uit bot gegeven, omdat zo sterk de wordt gelegd op de karakters. I Hoe besmettelijk de t.b.c. is leert ons wekkend is de weergave van de een zeer recent geval blijkens onder 1(1 wege Hub iteml de H. rechl rechl m B\ :legei eststi ekon linro ilder. Maai K De ierda 5 na 'anaf staand dagbladbericht: Te Tuindorp-Oostzaan is een school- infectie met tuberculose geconstateerd. Veertien van de ca. dertig leerlingen van een der hoogste klassen zijn inmiddels opgenomen in het r.k. sanatorium Berg en Bos te Bilthoven. Zij zaten in de klas allen in de omge ving van een bepaalde leerling, die ba cillendrager is. De infectie is tijdens de schoolvakantie vastgesteld. Een nader onderzoek zal nog moeten uitwijzen in hoeverre de overige leerlingen door de besmetting onaangetast zijn gebleven. HOOG WATER He« en b >nze lende tocht door de rotsachtige w ,e^m Tioed J; j nadat Forrestal met zijn Mosquit noodlanding heeft moeten make regisseur heeft deze rol laten stij een heroïsche hoogte, zich juist voor chargering hoedend. Knap neerd zijn ook de boeiende ontmoi tussen Forrestal en zijn Birmë b 1a I minde. De middelen zijn cliché maar het effect is heel subtiel. E „De purperen vlakte" houdt d* schouwer tot de laatste meter in Den Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 aug. 0,40 en 12,55; 30 aug. 1,30 en 14.05; 31 aug. 2,45 en 15,35; 1 sept. 4,15 en 17,25. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. nen aandacht. Nederlands nieo O.a.: De Ronde van Nederland leven in Rotterdamse Dierentuin: Kampioenschappen Midget-golf; lands toerisme in Nederland, bron van inkomsten. Wereld niem O.a.: Conflict om het Suez-1 Draadloos bestuurde autootjes; boot-race; Herdenking opstand 'c schauHelicoptère-demonstratie.' J tamp in België. ja Molei P. B R. S. en Den Koge 25 ai Cond Scho De heeft dinsc te D

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2