9 rocn /wa in het hart-, RDTERDDN t Restauratie Hervormde kerk Den Hoorn maakt goede vorderingen han Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. M orp Gemeenteraad in bizondere zitting bijeen Vereniging Veilig Verkeer „Texel" SDAG 12 SEPTEMBER 1956 70e JAARGANG No. 7078 COURANT ive N.V. v.h. Longeveld de Rooij jandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. 'AAR I GEL! era arantii tSSl ng koe fa ziïn ons streefgetal 31 december a.s. reeds ichreden, want wij werkt nu al op een totale r angst van meer dan 000,Trouwens hard nodig ook, de gestegen kosten n ook onze restaura- igroting zwaarder be- ji, terwijl er daarnaast kleine tegenvallers ontdekt". Aldus ver ons ds. C. H. van Tqfc toen wij tegenover zaten in de studeer- r van de Hervormde Tie te Den Hoorn. Uit /ïjze waarop de voor- er het onderwerp in- e voelden wij terstond dat het goed gaat met restauratie-plannen, :mee wij dan de finan- zijde van dit geval en te vereenzelvigen, want zonder kun je niet restaureren, ziet hierbij het Hoornder Hervorm- rkje in de steigers en op de andere twee timmerlieden in actie: ze zijn het gewelf te beschieten met mooi, eikenhout. feite hadden wij U de foto's moeten en tonen van drie Texelse kerken, n de steigers stonden, maar in schild zijn ze jammergenoe? nog zover en destijds moest de post restauratie van de toren der Her- ide kerk van Oosterend ook weer de begroting worden geschrapt, van fmeentelijke begroting, wel te ver- ussen zijn wij - als Texelaars - erg net het feit, dat het schilderachtige je van Den Hoorn - een der mooiste inirs van het eiland - tijdig onder en is genomen. Hoe zeer het ingrij- noodzakelijk was, bleek ons, toen de E. Wolbers, uitvoerder, zo vriende- vas ons een half uurtje als gids ter j I te staan. fP 1 Wanneer gereed? Dat valt moeilijk ggen. Wij hopen hier eind juni 1957 te zijn, maar dat valt nu nog niet litief te zeggen, want gebleken is, le onderste balklaag, waar de toren- op rust goeddeels verrot is", hebben deze balklaag bekeken en idc smJag er inderdaad zeer verontrustend Het vernieuwen ervan zal - dat is de leek duidelijk - weer vele uren in en men heeft al te kampen met tekort aan personeel. „Wij zoeken metselaar en een timmerman", adat wij toch in de buurt waren en wij tevens de klokkestoel beke- WLen die bleek ook zijn beste jaren te gehad. Het uurwerk zelf is nog p) oud en verkeert dan ook nog in conditie. Hier zijn twee timmerlieden bezig met het beschieten van het gewelfDaar wordt zwaar licht eikenhout voor gebruikt dank zij het voorbeeldige werk van ve len. Ook de gratis verlichting door de TEM en de bijdragen van fabrikanten en middenstanders verdienen te worden ge memoreerd. Ook hier logerende gasten bleken tot financiële steun bereid. De restauratie van dit monumentale ge bouw geniet allerwege grote sympathie. „Ik ben er zelf ieder keer weer over ver baasd, dat het zó goed gaat", aldus ds. Van Rhijn, die ook gaarne liet noteren, dat het werk met de firma gebr. De Graaf en A. Boon's Bouwbedrijven te Enkhuizen in hoogst plezierige sfeer wordt uitgevoerd. Hoe het kerkje er volgende zomer precies uit zal zien is nog niet helemaal bekend. Er wordt nog altijd op gehoopt, dat het dan ook met glas-in-lood ramen zal prijken. Zes van zulke ramen, want ook de destijds dichtgemetselde ramen zullen weer op hun oorspronkelijke grootte worden gemaakt. Dan zal dit oude kerkje, welks leeftijd onbekend is, in oude luister zijn hersteld. Het is begrijpelijk, dat Den Hoorn een feestelijke dag in het verschiet heeft. ieder vc Egbi der thee niddels is het dak van gloednieuwe voorzien. Prachtige leien. De ach- vel met het jaartal 1646 is nu zo als gereed en van onder tot boven baar, want het moderne consistorie- - ertje is gesloopt. Op die plaats komt consistoriekamer, welks stijl aan ?an de kerk zelf zal worden aange- >ze consistoriekamer krijgt o.a. de nde oud-Hollandse schouw, waarin uet minder bekende oud-Hollandse Itjes zullen prijken. De voorgevel is iet voegwerk na gereed, maar de en zuidgevel moeten grotendeels aangepakt worden. Daarmee verlost ge Uzeli van Rhenmatische Pijn. Kruschen Saltz is daartoe het aangewe zen middel. Dat komt omdat de stimule rende werking van Kruschen de bloed zuiverende organen weer tot jeugdig- krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten, doch worden die prompt afgevoerd langs na tuurlijke weg. En daarmee behoren uw pijnen tot het verleden. Geen wonder j dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking verlossing vinden. van Kruschen een Hoornder kerkje staat zwaar in de steigers Zeer geslaagde bazar Vist U al, dat onze bazar een netto fag heeft opgeleverd van 2.270, dat er sinds de eerste steen - gelegd 15 mei jl. - aan giften en kerkcollec- 2.206,bijeenkwam?" Aldus ds. J Rhijn. „Ja, de kerkcollecten zijn de kte maanden ook verrassend goed ge- 't We zaten practisch niet één keer Ier de 50,zelfs hebben wij collec- gehad van 95,Nog steeds komen jan de zijde van vrienden van Texel i binnen. Ons fonds wordt van die met gemiddeld 45,per week rkt! Dit kon mede worden bereikt TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 10 september 100 lammeren 5075; 80 schapen 100 120; 30 rammen 100250; 6 koeien 600 750; 1 veulen 350100; 8 graskalveren 275350; 23 biggen 50—60; 7 schrammen 80—90. S.V.O.-nieuws Zo gaat voor ons a.s. zondag de comp. weer beginnen. Het 1ste speelt thuis te gen Vrone 2. We komen onvoorbereid in het veld, daar er wel zeer weinig oefenwedstrijden zijn gespeeld. Jongens, kijk even je spullen na zodat dat a.s. zon dag in orde is. De aanvang is om half twee, dus zorg op tijd te zijn. Voor de andere elftallen begint de comp. waarschijnlijk een week later. S.V. De Koog Zondag a.s. speelt De Koog 1 zijn eer ste competitiewedstrijd. En wel thuis tegen ZAP 4, aanvang 1,30 uur. De Koog 2 en de adsp. zijn deze week nog vrij. VERGEET DE OOIEN NIET De R is weer in de maand. Dat bete kent voor de mensen levertraan na deze sombere zomer; het betekent ook extra oppas voor de ooien. Het schaap neemt in getal een beschei den plaats in in de Nederlandse vee teelt. In sommige streken brengt het evenwel heel wat geld in de beurs. Niet in de laatste plaats komt dat door de produktie en verkoop van lammeren. Nu is de vruchtbaarheid van ons Texels schaap heel goed. Nog gunstiger wordt deze als de ooien kort voor en in de dek- tijd extra worden opgepast, zodat de conditie vooruit gaat. Dus: een goede weide. Vaak wordt daardoor een groter aantal lammeren geboren. Vanzelfsprekend is dit niet alleen van belang voor de grote schapenhouders. Ook op de bedrijven met slechts enkele schapen loont dit de moeite. Zo ooit, dan geldt immers voor elke Nederlandse boer in de komende winter dubbel: elk dubbeltje is er één. (Landelijke publikatie Landbouwschap) GESLAAGD De heer P. de Wit, Den Hoorn, deed le Den Haag met gunstig gevolg examen voor het diploma waterfitter. VANDAAG EN MORGEN: FEEST IN DEN HOORN Wij meldden reeds het volledige pro gramma, maar.... vergaten U nog te wijzen op het bal, dat beide avonden in ..Loodsmanswelvaren" zal worden gege ven. U kent deze balavonden en een bijzondere aanbeveling is derhalve over bodig (zie adv.). CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 sept. consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. RONDE VAN EIERLAND Begunstigd door prachtig weer en onder enorme belangstelling is zondag middag de traditionele Ronde van Eier- land weer gehouden. Er werd gestart in drie groepen: van 14-17 jaar met 14 deelnemers, 17 en ouder fietsen met versnelling 5 deelnemers en fietsen zon der versnelling 9 deelnemers. Winnaars werden in groep 15-17 jaar: 1. Kees Boersen, 2. Jo Haarsma, 3. Jaap Smit; Groep met versnelling 17 jaar en ouder: 1. Jan Zuidewind, 2. Leo Garrit- sen en 3. Wim de Boer. Groep zonder versnelling: 1. Henk van Sijp, 2. Arie Dijker, 3. Jan Beerling.- De premies werden gewonnen door Kees Boersen 2, Peereboom 3, Jan Zui dewind 2, A. Dijker 1, Theo Reij 1. De premies voor de strijdlustigste renners waren voor De Neeve en D. Eelman. De organisatie was goed in orde en bijna alle deelnemers hebben de rit zon der pech kunnen uitrijden. (INGEZONDEN) MUZIEKNISKWESTIE Enkele weken geleden mochten wij 'n concert beluisteren, dat gegeven werd door de gezamenlijke Texelse muziek verenigingen te Oosterend. Dit concert kwam lang niet tot zijn recht, want er moest worden gemusi ceerd in het open veld. De klank van de muziek ging geheel verloren. Hier komt bij dat wij de zangverenigingen moesten aflassen, daar dit (gezien het open ter rein) zeker niet tot zijn recht zou ko men, door het gemis aan een muzieknis. Vele Texelaars hebben het concert van de plaatselijke zang- en muziekvereni gingen in het park te Den Burg bijge woond en ieder, die men hoorde vond het prachtig. De uitvoering te Den Burg trof ondergetekende het meest van alle luisteraars. Ook de uitvoering te Ooster end had zo kunnen zijn wanneer wij daar over de veel besproken muzieknis hadden kunnen beschikken. Oosterend heeft indertijd een muziekniscommissie in het leven geroepen met de bedoeling een muzieknis te kunnen bouwen. Ex celsior en VIOS hebben hiervoor een rondgang over Texel gemaakt, waar de burgerij stenen voor gaf, die tot heden nog ongebruikt liggen. Volgens mij heeft de commissie een fout begaan door de plaatselijke verenigingen er in te be trekken. Nu kwamen de bezwaren, niet in de eerste plaats over de te bouwen mu zieknis, doch inzake de zondag. Er was verschil van mening over de zondag kwestie, wat altijd wel zal blijven. (Ieder in zijn principe gelaten!) Maar dit heeft volgens ondergetekende met het bouwen van een muzieknis niets te ma ken. De muziekniscommissie had reso luut moeten zijn en een begin moeten maken met de genoemde muzieknis, ook al was het geld nog niet geheel bij el kaar. Hoe wij ook denken Buiten-kerke lijk, Doopsgezind, Hervormd, Rooms- Katholiek of Gereformeerd), wij zijn het er allen over eens dat wij gebrek aan 'n muzieknis hebben. Als dit concert in Oosterend had kunnen plaats vinden, dan had men gezegd, dit smaakt naar meer. Als de muzieknis er had gestaan, had geheel Oosterend gekomen om zo'n massaal concert te horen en dan hadden wij stenen kunnen verkopen! Omdat wij nu nergens van horen of zien, komen de gelden niet bij elkaar en zullen wij niet bereiken wat wij zo graag willen. Daarom, heren van de muzieknis commissie, ga bouwen aan de toekomst van onze muzieknis. U heeft het zelf kunnen zien, dat we er gebrek aan heb ben. De tijd is er rijp voor, gezien de samenwerking die er thans te Oosterend is. Roep de leden bij elkaar, vergader, want het is ten hoogste tijd, te meer daar er zomers veel vreemdelingen te Oosterend komen. Mocht er eventueel aktie op dit inge zonden stuk komen, dan kom ik terug naar aanleiding van onze laatste ver gadering. U, mijnheer de redacteur, zeg ik har telijk dank voor Uw bereidwilligheid door plaatsing van dit schrijven in de Texelse Courant. S. VAN DER SLIKKE Oosterend, O 78, Texel. De Gemeenteraad van Texel hield maandagmorgen onder voorzitterschap van burgemeester C. de Koning een buitengewone vergadering. Aanleiding hiertoe was de afkondiging van de grondwetswijziging. Werd een vorige grondwetswijziging door de gemeente bode vanaf het raadhuisbordes open baar bekend gemaakt, ditmaal achtte ons gemeentebestuur het juister hiervoor een buitengewone vergadering te beleggen. De wijziging werd voorgelezen door de gemeente-secretaris, de heer P. Beem- sterboer. Aan de agenda waren nog enkele punten toegevoegd: De voorzitter deelde mee, dat de reke ning van de stichting Sociaal Toerisme Texel door Ged. Staten was goedge keurd. De heer Th. Ineke, Santpoort, onder wijzer te Alkmaar, werd met 12 stem men en één blanco tot onderwijzer aan de o.l. school te Den Hoorn benoemd. Vervolgens keurde de Raad de aan vullende begroting 1956 goed: Aanleg van het fietspad Bosch en Duin - De Koog (langs een nieuwe route) was geraamd op 53.400,Hier komt 5.400,bij, totaal dus 58.800, Besloten werd de fa. Kortenhoeve een schadeloosstelling te verstrekken van 1000,in verband met de verlenging van de Prof. Keesomlaan tot aan het Schilderend. Genoemde firma zal hier door o.m. een broeikas moeten afbreken. Geen der raadsleden had bezwaar tegen het verlenen van deze tegemoetkoming. De weg De Koog-Ruigedijk zal door de Ruilverkaveling op drie meter wor den gebracht, maar de gemeente Texel acht deze verbinding ook voor het toe risme etc. van dusdanig belang, dat zij de kosten wil dragen voor verbreding tot 5 meter. Kosten voor de gemeente 80.000,—. Voor verbeteringen van de o.l. school van Zuid-Eierland zal 16.900,wor den uitgetrokken. Uitgezonderd de scho len van M.- en Zuid-Eierland staat het met het onderwijs op ons eiland thans zo, dat dit een prima huisvesting heeft ver kregen (of bezig is te krijgen). Op be groting 1958 zal een post voor een nieu we school te M.-Eierland worden ge plaatst. PUZZELRIT M C. TEXEL Zondagmiddag heerste er op de Hal- lerweg een ongewone drukte, want bij de gemeenteschuur zou de start plaats vinden voor de puzzelrit. Vanaf half 2 kon men daar inschrijven en om 2 uur gingen de eersten weg; de auto's en de motoren richting de Veen en de brom fietsen richting Den Burg. Het was een prachtige rit, geen enkele tout zat er in en bij het mooie weer heb ben ze allemaal weer echt genoten. Sommigen waren de kluts wel eens kwijt doordat ze het een of ander bordje niet hadden gezien. Nu en dan weer terug en dan kon je aan de gezichten zien als ze het gevonden hadden. De Finish was dit maal in Bos en Duin en daar er vele lijdcontroles in waren verwerkt, had men in de rekenkamer nogal wat tijd nodig voor de uitslag bekend kon worden ge maakt. Maar men zat gezellig bij elkaar en de rit werd nog eens heerlijk bespro ken. Maar om plm. 6 uur kon de voor zitter, de heer C. P. Moojen, de uitslag bekend maken na eerst de deelnemers, de controleurs en de politie dank te hebben gebracht. Verder deelde hij me de, dat 30 september de nationale trial zal worden gehouden. In oktober de betrouwbaarheidsrit voor de motoren en in november de nachtrit met snert na. Voor deze kam- pioensrit heeft de firma P. Vroegop een beker of iets dergelijks beschikbaar ge steld. Mochten er meerderen zijn, die een prijs beschikbaar willen stellen, dan houden wij ons aanbevolen. De uitslag luidt: auto's, 14 deelnemers: 1. W. Koopman 10 str.; 2. F. Keijser 12 str.; 3. C. de Wit 13 str.; 4. A. Dros Bzn. 15 str.; 5. D. Lemstra 16 str. Motoren, 33 deelnemers: 1. M. Kuip Czn 10 str.; 2. M. de Vries 11 str., 3. C. van Lenten 11 str.; 3. S. du Porto 11 str.; 5. A. Ran 11 str. Snelbrommers, 21 deelnemers: 1. Dolf Keijser 7 str., 2. F. Zegers 11 str.; 3. C. Moens 11 str.; 4. M. Reij 11 str.; 4. D. de Vries 11 str. Gewone brommers, 3 deelnemers: 1. Wachtmeester Stomp, 20 str. De kampioensstand voor de auto's is nu: 1. C. de Wit 18 kamp.pnt.; 2. F. Keijser 17 kamp.pnt; 3. W. Koopman 17 kamp. pnt.; 4. G. Bakker Pzn. 13 kamp pnt; 5. A. Dros Bzn. 11 kamp.pnt.; 6. D. Lemstra 11 kamp.pnt. Het belooft spannend te worden. C. P. M. Rondvraag De heer J. Daalder vroeg of het moge lijk was, dat de bouw van de in ons blad van zaterdag genoemde aanbestede ob jecten na deze aanbesteding doorgaat. Voorzitter antwoordde, dat hierover eerst nog besprekingen moeten worden gevoerd; de mogelijkheid is aanwezig, dat binnenkort hierover een nieuwe raadszitting moet plaats hebben. De voorzitter deelde mee, dat via de universiteitsbibliotheek te Amsterdam een boekje was ontvangen over de „rus senoorlog", die hier op 6 april 1945 uit brak. Dit boekje was geschreven door M; Khotsjijasjwili, Tiflis, Georgië, die genoemde universiteit had verzocht het boekje door te zenden aan de bibliotheek van het eiland Texel. De voorzitter stelde voor het boekje in de Oudheidskamer ten toon te stellen. Mevrouw G. Vrijdag-Keijser vroeg of het boekje, dat in het Georgisch is ge schreven, niet in het Hollands zou kun nen worden vertaald. „Anders heeft het nageslacht er niets aan". Hierna volgde sluiting. BOUWVERGUNNINGEN De heer J. Durieux, De Koog K 5, bouw van een kippenhok; de heer C. Kuip Czn., H 102, De Westen, bouw van een kippenhok. KON. TEXELS FANFARE Vrijdag 7 september bestond het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps 65 jaar. Ter gelegenheid hiervan werd een rondgang met fakkels door Den Burg gemaakt. A Vraag: Hoe wordt een stopverbod door bor den aangeduid? Antwoord: Hierbij doen zich enkele gevallen voor, namelijk: a. stopverbod voor beide zijden der rij baan; b. idem voor de linker- of rechterzijde oer rijbaan; c. idem als onder a en onder b voor be paalde uren; d. idem als onder b, echter afwisselend bijvoorbeeld om de week links en rechts. Wordt aangeduid door: een rond blauw bord met rode rand en ïode diagonaalsgewijze streep, waar in het linker onderdeel van het blauw in witte letters staat vermeld „STOPVER BOD". Bij een stopverbod aan een zijde van de rijbaan is het bord voor de an dere zijde (helft) geheel wit, terwijl het voor de andere zijde (de verboden kant) aezelfde tekening vertoont als het bord, dat een stopverbod voor beide zijden aangeeft. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 29 september 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20; 7,40; 10,25; 13,00; 15,30 18,05. Van Den Helder: 6,30; 9,20; 11,40; 14,20; 16,45; 19,35. Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7,40; 10.25; 16.00; 18,25. Van Den Helder: 9,20; 11,30; 17,15; 19,30. HET STEMPELEN VAN EIEREN VOOR AFLEVERING IN HET BINNENLAND NIET MEER VERPLICHT Voortaan kunnen verse kippeëieren ook ongestempeld in het binnenland worden verhandeld. De verplichting tot het stempelen der eieren is vervallen, de mogelijkheid tot het stempelen van de eieren met het cijfer der gewichtsklasse blijft behouden. Voor de detaillisten, die ongestempel de eieren in voorraad hebben of ten verkoop aanbieden in een winkel of een andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats (b.v. openbare markt of hal) geldt evenwel voortaan, dat zij bij de ongestempelde eieren een duidelijk leesbare aanduiding dienen te plaatsen waarop vermeld staat tot welke ge wichtsklasse de eieren behoren. De aan duiding dient het woord „gewichtsklas se" en het cijfer van die klasse te ver melden, dus b.v. „gewichtsklasse 3". tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1