9 rocn wa in het harL, Ruilverkaveling op Texel >g id pen|® ng zentfi De a.s. wenszittingen Konijnenschade Schoftjes Vereniging Veilig Verkeer „Texel" jjSDAG 19 SEPTEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7080 TEXELSEWCOURANT ive N.V. v.h. Langeveld de Rooij tandel Drukkerij Bibliotheek feurg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 625. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 4- 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. —431 1956 I verband met de binnenkort te houden wenszittingen voor de ruilverkave- „Texel" schrijft men ons het volgende: de eerste jaren van het ruilverkavelingswerk op Texel was op het terrein 1 nauwelijks te merkendat er iets belangrijks ging gebeuren. Tijdens de te twee jaar echter is een deel van het plan van wegen en waterlopen voerd- Het is nu zover, dat het gehele plan is uitgewerkt en op de kaar- \angebracht, in afwachting van de verdere uitvoering, die in de eerstvol- |e jaren tot stand zal komen. De plaatselijke Commissie staat op het punt, olgende phase van de ruilverkaveling aan te pakken, nl- het opmaken de nieuwe kavelindeling. er en daar gaat het gerucht, dat indeling in feite al samengesteld zijn. Het is echter duidelijk, dat aan pas begonnen kan worden, nu gegevens omtrent de aan te leggen n en waterlopen verkregen zijn. iar komt bij, dat bij het ontwerpen de nieuwe indeling wordt uitgegaan de wensen van eigenaren en gebrui- Om dit zo moeilijke werk tot een einde te brengen is het dan ook [zakelijk, dat ieder zo nauwkeurig •lijk te kennen geeft, welke ver ens bestaan omtrent de ligging van land in de toekomst. Deze wensen ien opgenomen tijdens de z.g. wens- ng, die op 15 oktober begint, eze wenszitting is iets, dat in de tijk gegroeid is tot een van de be- rykstc onderdelen van de ruilver- ilingsprocedure, hoewel in de Ruil- iavelingswet er niet over gerept dt. Maar bij het opmaken van een kavelindeling spelen zo vele ver lende belangen mee, dat dit de enige lier is om een zo redelijk mogelijke deling te krijgen. anzelfsprekend kan niet aan elke s tegemoet gekomen worden. Het zal irmalen gebeuren, dat een bepaald land door meerdere personen ge- jd wordt. De Plaatselijke Commis- zal dan moeten beslissen, wie het 1 ste recht op deze grond kan doen tl. Hierbij zal zij tevens rekening iten houden met de eisen, die aan goed verdelingsplan worden gesteld, oveel mogelijk zal 'ernaar gestreefd jj den, gronden van een eigenaar bijeen voegen. Om te voorkomen, dat hier- bedrijven van landbouwers, die een van hun bedrijf pachten, uit elkaar ukt worden, is in de Ruilverkave- [svvet 1954 de mogelijkheid geopend pachtruil, waarbij dus een pachter, zijn bedrijf bij elkaar te kunnen hou- een andere verpachter krijgt, uiter- d na overleg met belanghebbenden, astellingen met veel grondbezit in- sen zullen er soms de voorkeur aan hun land in enkele verspreid lig- tde bedrijven te laten liggen, waarte- natuurlijk in principe geen enkel 'aar is. foor de wenszitting krijgt ieder een oep voor een bepaalde dag. Tevoren aen, zoals hierboven duidelijk is ge- ikt, alle eigenaren en pachters, even- el in onderling overleg, goed bij zich- te rade te gaan, welke factoren moe- gelden om een zo effectief mogelijke leling van hun grond te verkrijgen. Zij moeten hierbij wel bedenken, dat indeling geschiedt naar de geschatte arde, dus niet naar de grootte. Wan- grond op vrij DING brc 2267 iterp? n bro oepel Als gra! liepijL klaan 5r bijv. iemand zijn broei chte grond heeft liggen, en hij zou de 14. mwe kavel op hoger geschatte grond :a ugkrijgen, dan zou deze kavel kleiner n dan het oude perceel. In sommige gevallen zou men kunnen envegen, of het wellicht goed is, fa- üiebezit bij elkaar te voegen, of juist :t het oog op de toekomst in uit elkaar mïpgende blokken te splitsen. Dan komt het voor, dat een eigenaar, slechts een heel klein eigendommetje dt, dit wel zou willen verkopen tegen Q redelijke prijs. Wellicht is het dan •Itig te weten, dat de Plaatselijke Com mie graag grond koopt, om hiermee idere bedrijven te kunnen saneren tot er rendabele oppervlakte. Over het zeer belangrijke punt van de m van nieuwe boerderijen onder lilverkavelings voorwaarden gaat de fretaris van de Plaatselijke Commissie Iders in dit blad uitvoerig in. Uit het voorgaande moge blijken, hoe- persoonlijk belang iedere eigenaar pachter erbij heeft, op de wenszitting verschijnen, en zijn goed geformu-, "de wensen uit te brengen. Op deze ling zijn kaarten aanwezig met het 'ele plan van wegen en waterlopen. Plaatselijke Commissie zal U graag 'e nodige inlichtingen verschaffen, U advies dienen, maar het behoeft ft betoog, dat zij geen enkele toezeg kan doen. BOUW VAN RUILVERKAVELINGSBOERDERIJEN Blijkens een mededeling in dit num mer van de Texelse Courant zullen bin nenkort de zgn. wenszittingen voor de Ruilverkaveling „Texel" worden ge houden. Hiermede is een zeer belang rijke fase van de Ruilverkaveling be gonnen, omdat de wensen, die op deze zittingen van de Plaatselijke Commissie worden uitgebracht een grote rol zullen spelen bij het plan van toedeling, dat na deze wenszittingen zal worden opge maakt. Nu zal iedereen begrijpen dat het voor het uitbrengen van een juiste wens toch wel in de eerste plaats nodig is dat degene, die de wens uitbrengt weet van waaruit hij in de toekomst zijn bedrijf zal voeren of met andere woorden, dat bekend is waar het bedrijfsgebouw zal staan. Het maakt, om een voorbeeld te noemen nog al wat uit, of een land bouwer in het dorp Den Hoorn ook in de toekomst in Den Hoorn blijft wonen of een nieuw bedrijfsgebouw gaat be trekken in de Hemmer. In het tweede geval zal zijn wens uiteraard heel anders luiden dan in het eerste geval. Uit een overzicht, dat o.g. een paar maanden geleden heeft gegeven in de Texelse Courant is wel gebleken dat de animo tot het zgn. verplaatsen van boerderijen niet groot was, omdat de daaraan verbonden kosten, ondanks een subsidie van maximaal 40°/o, voor de betrokkenen te hoog waren. Hierbij moet ook in aanmerking worden genomen, dat de bouwprijzen sinds de aanbesteding van de eerste ruilverkavelingsboerderij nog weer belangrijk zijn gestegen. Het is dan ook voor de Plaatselijke Commissie een buitengewone voldoening dat de pogingen om ook voor de Ruil verkaveling „Texel" een gunstiger rege ling voor verplaatsing van boerderijen te krijgen, succes hebben gehad. Dezer dagen werd bericht ontvangen dat voor de thans nog te bouwen boerderijen een hogere subsidie zal worden gegeven. Nadere mededelingen hierover zullen binnenkort aan belanghebbenden worden verstrekt. De Plaatselijke Commissie is van oor deel dat de nieuwe regeling een aan vaardbare basis biedt om tot verplaat sing van daarvoor in aanmerking ko mende bedrijfsgebouwen over te gaan. Maar om misverstand te voorkomen wil len wij nu reeds mededelen, dat degenen, die zich voorstellen met een „dichte portemonnee" voor een oud gebouw in Den Hoorn een nieuw gebouw in de Hemmer te krijgen zich de moeite om nadere inlichtingen te vragen wel kun nen besparen. De Plaatselijke Commissie meent dat dit ook niet nodig is. Want wij zijn van mening dat de voordelen, die de verplaatsing zal meebrengen zo groot zijn dat dit een schijnbaar „finan cieel offer" waard is. Wij denken daar bij aan de gunstiger ligging van het be drijfsgebouw ten opzichte van het land, aan het veel grotere gemak, dat het nieuWe bedrijfsgebouw biedt ten opzich te van het oude en vooral ook niet te vergeten de besparing op onderhouds kosten. Wellicht is het nodig ook nog te wij zen op het volgende. De subsidieregeling voor boerderijen is niet zonder meer een regeling, die bedoelt een bijdrage te geven in de kosten van de vervanging van een oude boerderij door een nieuwe. Het gaat zeer speciaal om verplaatsing van bedrijfsgebouwen en voor deze ver plaatsing komen alleen bedrijfsgebouwen in aanmerking, die op een plaats staan, waar het niet mogelijk is één van de be langrijkste doelstellingen van de ruilver kaveling nl. een gunstige ligging van het bedrijfsgebouw ten opzichte van het bij behorende land te verwezenlijken. Dit is dus het geval voor een flink aantal van de bedrijfsgebouwen, die in dorpen en buurtschappen staan. Natuurlijk is het wel van belang voor de verplaatsing vooral de oudere boerderijen te bestem men. Het bezitten van een nog goed be drijfsgebouw behoeft echter voor iemand, die voor verplaatsing voelt en meent daarvoor in de termen te vallen geen "Ordl doo „Hazen schoot onze vriend een hondertal in het seizoen, vooral op de hoge gronden ach ter de duinen". Dit lezen wij in het boek „Texel" door J. A. van der Vlis. Die vriend is de Haag se kunstschilder Pieter van Cuyck, die enkele eeuwen gele den over ons eiland zwierf. Hiernaast ziet U een jacht tafereel uit de goeie ouwe tijd, toen het woord myxomatose nog moest worden uitgevondendat is de verschrikkelijke konijnen ziekte, welke ook op ons eiland de konijnenstand practisch ge heel heeft uitgeroeid- EEN STEM VAN JAGERSZIJDE De heer Jac. Reuvers, De Cocksdorp, schreef in het Hollands Landbouwweek blad van 13 september jl. het volgende: Naar aanleiding van het artikel in uw blad van 2 augustus 1956 „Landschap leeft op na verdwijnen konijnen", zou ik beleefd een opmerking willen maken over hetgeen Dr. Van Bemmel daarover schrijft. We weten allen, dat de konijnen de laatste jaren zeer slecht aangeschreven staan. Ze vernielen praktisch alles. Een groot geluk voor Nederland, dat ze nu vrijwel verdwenen zijn. Nu worden de duinen niet meer vernield, dus zal het afnemen van duinen gauw tot het ver leden behoren. Maar ik vraag me af hoe het dan vroe ger jaren nog mogelijk geweest is toen er bij tienduizenden konijnen in de dui nen waren en de jagers wagens meena- AGENDA CULTURELE RAAD Woensdag 19 september Den Hoorn, Loodsmanswelvaren, VPRO- film „Tuin der wonderen". Donderdag 20 september Oudeschild, Eigen Gebouw, VPRO-film, „Tuin der wonderen". Den Burg, De Zwaan, filmvoorstelling Siem de Waal afd. Gilde r.-k. vrouwen. Den Burg, Bijeenkomst plattelandsvrou wen, spr. de heer Heyn. Vrijdag 21 september De Cocksdorp, De Hoop, VPRO-film „Tuin der wonderen". Zaterdag 22 september Den Burg, 9 uur, Fanfaregebouw, Jong- dierenkeuring konijnenfokver. Kotex. Oosterend, „Het Wapen van Amsterdam" VPRO-film „Tuin der wonderen". yj/^ PRACTISCH nODEKN Aj ^GOEDKOOP j~ men om de geschoten konijnen te ver voeren, dat er nog duinen overgebleven zijn. Nu weet ik ook wel, overal zijn gren zen, maar dat de konijnen zo schadelijk zijn als pu de meesten mensen schrijven, geloof ik niet. Er zijn op het ogenblik veel mensen die liever helemaal geen beesten meer zien. Ondergetekende is lid van de Holl. M-j. van Landbouw maar tevens bestuurslid win de Texelse jagersvereniging. Wij krijgen nu ook al klachten binnen „ik zag drie hazen in mijn graan of een ander gewas" of „er waren een koppeltje fazanten in mijn kool", „patrijzen komen er ook teveel", enz. De heer Dr. Van Bemmel schrijft, dat de duinen nu met houtgewassen beplant kunnen worden want nu vreten de ko nijnen de vlier niet meer af. Op mijn erf en land heb ik al zo'n veertig jaren lang honderden konijnen LUNTER, Warmoesstraat 12, Den Burg reden te zijn om geen nadere inlichtin gen aan de Plaatselijke Commissie te vragen. In bepaalde gevallen kan nl. door omruiling van gebouwen toch een zeer aanvaardbare oplossing worden verkregen. Voor iedere verplaatsing moet echter altijd één gebouw zijn agra rische bestemming verliezen. Verder is er nog dit. Ook in de nieuwe regeling blijven de voornaamste voor waarden van de oude regeling gelden. We wijzen op de bepaling dat de be drijf sgrootte minstens 10 ha. moet zijn. Verder moet men de tot het bedrijf be horende grond in eigendom hebben of in het bezit zijn van een pachtcontract voor 24 jaar. Een andere belangrijke be paling is dat het oude bedrijfsgebouw aan zijn bestemming moet worden ont trokken. Het mag dus na de ingebruik name van het nieuwe bedrijfsgebouw op geen enkele wijze meer als boerderij gebruikt worden. Tenslotte! In het voorgaande werd reeds gezegd dat de Plaatselijke Com missie blij is dat de nieuwe regeling voor Texel van toepassing verklaard is. En wij menen dat dit het geval moet zijn met ieder, die het wel meent met :1e be langen van de Texelse landbouw. Om de Ruilverkaveling op ons eiland tot een zo groot mogelijk succes te maken is het nodig dat een flink aantal boerderijen uit de dorpen en buurtschappen ver dwijnen. En hiervoor is thans o.i. de mo gelijkheid geschapen. Wij hopen harte lijk dat de Texelse boeren hiervan een goed gebruik zullen weten te maken. TEXELSE MARKT 75 lammeren 5075; 15 schapen 90 120; 30 rammen 100175; 12 graskalve ren 250375; 35 biggen 5060. OP TEXEL GEFOKTE RAM WERD KAMPIOEN De ram F 7631 (9215) geb. 1955 werd in Hoorn als kampioen uitgeroepen. Hij werd gefokt door N. Kikkert te Texel en voorgebracht door wed. J. Wagemaker de Weere en verkocht aan Hazemaker, Beemster. ZAKENNIEUWS: VLIEGTUIG BOVEN OOSTEREND Wie wint de hoofdprijs? De actieve zakenlieden Kuiper en Rentenaar hebben weer eens een gloed nieuwe attractie bedacht: zij hebben nl. een vliegmachine gecharterd, die don derdag 27 september boven het dorp Oosterend een aantal parachutes zal uit gooien, waarnaar stellig naarstig zal worden gespeurd, want de vinders zul len rijkelijk worden beloond. De eerste prijs zal bestaan uit een waardebon van 25,Aan deze parachute zal de sleu tel zijn bevestigd, waarmede de exposi tie van Kuiper en Rentenaar zal worden geopend. Aan de andere negen parachu tes hangen eveneens waardebonnen. De show, die van 27 tot en met 29 september in het Gebouw voor Christe lijke Belangen aan de Peperstraat zal worden gehouden, verdient aller belang stelling, want er zullen diverse interes sante demonstraties worden gegeven, terwijl diverse gloednieuwe artikelen, de nieuwste en modernste uitvindingen, eveneens Uw aandacht zullen vragen. Het vliegtuig "zal omstreeks vier uur boven Oosterend verschijnen. De show zal zowel 's middags als 's avonds ge opend zijn. A Vraag: Door welk bord wordt een wachtver- bod aangeduid. Antwoord: Het wachtverbod is soortgelijk aan het bord dat een stopverbod aangeeft. Het bord is geheel gelijk van vorm en kleur, doch het woord „Stopverbod" ont breekt in het blauwe deel van het bord. Het wachtverbod kan evenals het stopverbod in verschillende vormen voorkomen, namelijk voor beide zijden van de rijbaan geldend en voor een zijde der rijbaan geldend, ook voor een be paalde tijd (enkele uren) en ook afwis selend per week of veertien dagen links en rechts geldend. Hierbij bestaat echter nog een moge lijkheid, die wordt aangegeven met een onderbord en wel de mogelijkheid van een beperkte tijdsduur van het wachten, waarbij dan op het onderbord staat ver meld „Langer dan een half uur". In dat geval mag U dus een half uur parkeren, doch niet langer. lopen maar nog nooit is er een vlier aangevreten en er staan er heel veel, door de spreeuwen gebracht. Ook zelfs in de afgelopen winter niet met de lange ^neeuwperiode. Zo ook in de duinen, waar de meesten konijnen waren, staan talloze vlierbo men. Verschillende oude duinboeren heb ik er naar gevraagd, maar allen moesten er om lachen, dat konijnen vlierbomen afvreten. Misschien als er zoveel konij nen zijn dat er niets maar dan ook niets anders meer is, dat ze dan vlierbomen gaan vreten. Daar ik zelf ook landbouwer ben èn jager, vind ik dat dergelijke berichten in het Landbouwblad als ze opgenomen worden toch in de praktijk zichtbaar moeten zijn. Dat de groei dit jaar door de vele re gens beter is dan vorige jaren is goed te begrijpen. Jac. Reuvers, De Cocksdorp 25 JAAR BIJ DE N.V. GOEDERENHANDEL PH. VLESSING Naar wij vernemen heeft de heer H. van Koningsveld, Wilhelminalaan, Den Burg, op 1 september jl. zijn zilveren jubileum gevierd in dienst van de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing. De jubi laris reist als vertegenwoordiger dage lijks aan het Vasteland. De heer E. Vles sing noemde de jubilaris een plichts getrouw en accuraat werker, waar vele jongeren een voorbeeld aan kunnen ne men. Namens de N.V. werd de heer van Koningsveld een Parker-set en een ge schenk onder couvert aangeboden. ABONNEMENTSPRIJS De abonnementsprijs van ons blad wordt per 1 oktober a.s. gesteld op 2,25 per kwartaal, plus incassokosten. De geringe verhoging, welke in deze prijs is besloten en neerkomt op 0,10 per maand, dient om een deel van de aanzienlijke kostenstijging, waarvoor wij ons gedurende de afgelopen periode van meer dan twee jaren gesteld zagen, op te vangen. In de hoop op een gun stige ontwikkeling voor wat betreft de prijs van het courantenpapier hebben wij tot dusver deze kostenstijging geheel voor eigen rekening genomen. Nu geble ken is, dat op een dergelijke gunstige ontwikkeling niet te rekenen valt, zien wij ons ten behoeve van een rendabele exploitatie genoodzaakt de gestegen kosten ten dele in de abonnementsgelden te verdisconteren, daarbij de abonne mentsprijsverhoging tot het uiterst ver antwoorde minimum beperkende. DIRECTIE TEXELSE COURANT VOOR DE POLITIERECHTER Een Koger werd door de politierechter tot 40,of 20 dagen veroordeeld, om dat hij een eilandgenoot een pak slaag had toegediend. Het betrof een ruzietje tussen hem en een groepje jongens, waarbij wederzijdse scheldpartijen sche ring en inslag waren. Op zekere dag be sloot genoemde Koger de tegenpartij samen met zijn broer op te wachten. Zij sleurden een der tegenstanders van z'n fiets waarop de vuisten aan het werk gezet werden. Voor de rechter meende I de verdachte alles te moeten ontkennen, maar getuigenverklaringen brachten hem „ten val". Een man uit Den Burg werd tot 100,of 30 dagen veroordeeld met 'n voorwaardelijke hechtenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Dit alles had hij te danken aan de nuttiging van een twin tigtal glaasjes bier, want nadat die zijn dorst hadden gelest, was hij een onhan delbaar mens geworden. Hij wilde b.v. zijn stamkroeg niet meer verlaten en maakte het tenslotte zo bont, dat er een ruit sneuvelde. Tenslotte verscheen er een Eierlander op het bekende matje. Hij zou een andere eilandgenoot hebben mishandeld, maar ter zitting bleek, dat deze mishandeling er in feite nooit was geweest. De tegen* stander was in de borst gegrepen, maar i verdachte had hem geen pijn gedaan, zo dat de politierechter niet an4<??s 4an vrijspraak kon concluderen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1