n V Schoolmelk is goed voor elk WACHTEN Pepito's eerste grote avontuur VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" duurt altijd lang! „DRIE VROUWEN" I Thuis soms qeen zinmaar hier gaat het erin. Maandag zijn door de betrokken in specteur met B.en W. besprekingen ge voerd met betrekking tot de verdere en algemene doorvoering van de school- melkvoorziening. Zoals bekend heeft de Raad van de gemeente Texel voor 1956 een bedrag van 3000,uitgetrokken. De kosten, die met deze voorziening gepaard gaan, worden ieder voor de helft betaald uit subsidies van het Centraal Schoolmelk- comité en de gemeenten. Ons gemeente bestuur streeft ernaar om de schoolmelk- verstrekking over het gehele eiland in te voeren. Tot dusverre bestonden er evenwel nog diverse organisatorische moeilijkheden. Bij wijze van proef werd de verstrekking van melk echter reeds gestimuleerd voor de scholen van Mid den- en Zuid-Eierland en De Cocksdorp, terwijl ook de leerlingen van de Nuts- kleuterschool sinds geruime tijd op tijd hun natje krijgen. De heer H. Chr. Meyer, inspecteur van de Schoolmelkvoorziening, hield onlangs voor de radio een causerie, waaraan wij het volgende ontlenen: De verstrekking van melk op school, die zich sedert het begin van het vorige schooljaar uitbreidde van 70 tot niet minder dan 190 gemeenten en waarvan op het ogenblik ruim 400 000 kinderen van openbare en bijzondere scholen pro fiteren, vond in Friesland, Noord-Bra bant en Zeeland tot dusverre nauwelijks belangstelling. De zeer aanzienlijke uit breiding van 70 tot 190 gemeenten vond dan ook in de overige provincies plaats. Deze achterstand in drie provincies is zo merkwaardig, dat wij ons wel moeten af vragen wat daarvan de reden kan zijn. Wanneer die gelegen was in de omstan digheid, dat de voedingstoestand van de schooljeugd in die gewesten van die aard was, dat verstrekking van melk op school volkomen overbodig kan worden geacht, dan zou dit niet anders dan een zeer gelukkige omstandigheid kunnen wor den genoemd. Er is echter gegronde re den om aan te nemen, dat het met die voedseltoestand niet beter of slechter gesteld is dan in andere provincies, en „melk op school" - en deze mening wordt door vooraanstaande voedingsdeskundi gen en zeer vele schoolartsen gedeeld - is voor de Friese, Zeeuwse en Brabantse schoolkinderen stellig even heilzaam als voor de schooljeugd elders. Wanneer men de rapporten van schoolartsen en publikaties van de Voe dingsraad leest, dan blijkt daaruit, dat de voedingstoestand van het Nederland se schoolkind in vele gevallen nog lang niet ideaal is. Medische onderzoekingen hebben n.l. aangetoond, dat zeer vele kinderen in hun voeding vaak ernstige tekorten hebben aan voedingsstoffen, zoals dierlijk eiwit, vitamines en kalk. Deze tekorten vindt men bij kinderen uit alle welstandsklassen, niet alleen in de steden, maar ook op het platteland, als het ware midden tussen de koeien. In geen enkel ander voedingsmiddel wor den deze voedingsstoffen in groter hoe veelheid aangetroffen dan in melk, en daarom is het begrijpelijk, dat school artsen en voedingsdeskundigen met zo veel klem aandringen op een groter melkgebruik. Thuis melk drinken. Het spreekt vanzelf, dat het melkge bruik zich niet tot de school moet be perken en in de eerste plaats thuis melk moet worden gedronken. Maar óók op school gaat de betekenis van de school melkvoorziening veel verder dan het verstrekken van melk aan die kinderen, die te weinig of vaak in het geheel geen melk krijgen. Het jonge kind, dat in zijn volle groei is, heeft op school stellig geen minder zware taak dan de volwassene bij zijn dagelijks werk. Het lang stilzitten, het opletten, het concentreren van de aan dacht en het oplossen van voor een kind vaak moeilijke problemen vergen meer van zijn uithoudingsvermogen dan menig ouder zich bewust is. Dat de voorziening zich in ons land in zo verheugende mate blijft uitbreiden, wijst er wel op, dat de grote betekenis ervan in steeds ruimer kring gaat be seffen. Men hoort wel eens bezwaren opperen tegen „melk op school" en het is goed, die bezwaren eens onder ogen te zien. Bezwaren van financiële aard S.V. Texel Voor Texel 1 was het jammer dat DEC zodanig laat afschreef, dat het niet meer mogelijk was een andere tegen stander te vinden. De oefenwedstrijd tussen 2 elftallen adsp. werd een overwinning voor wit: 42. Texel a speelde tegen Tex. Boys junioren, die, jammergenoeg, met 10 man speelden. Texel a was verreweg de meerdere en won heel regelmatig met 120. Het kan een goed seizoen worden. Het elftal zit goed in elkaar, vooral in de overrompelende aanvallen belooft suc ces te zitten. De verdediging heeft het te gemakkelijk gehad om over haar een goed oordeel te vormen. En nu maar trainen, dat moet regelmatig gebeuren. Afd. Handbal: Texel 1-JHC 2 52. Het zag er in de aanvang niet naar uit, dat Texel deze wedstrijd zou winnen, want J. speelde zeer snel, plaatste beter en bracht onze achterhoede nogal eens in moeilijkheden Toch nam T. de leiding met een goed schot van G. Wuis, maar Lil moest ook haar talenten tonen en wist al 2 maal een gevaarlijk schot uit de hoek te dui ken. J. maakte gelijk met een zeer scherp laag schot en nam zelfs de leiding over, maar nog voor de rust maakte Van Beek fraai gelijk. Ook de 2de helft een mooie partij, me; J. beter combinerend, maar onze verde diging met Dien aan het hoofd bleef toch stand houden, temeer daar Lil geen kans gaf. Marga zorgde voor een fraai doel punt. Van de vleugel naar binnenzwen- kend loste ze een onhoudbaar schot. Nog 2 doelpunten van Van Beek stelden de eerste overwinning veilig. Texel kwam met een aantal jeugdige invallers uit, die het goed hebben gedaan. A.s. zondag gaat het dan volledig be ginnen. Texel 1 gaat naar Watervogels, Wieringerwaard 2 komt bij Texel 2 op bezoek. Texel a gaat naar HRC a. Texel b gaat zaterdag naar Oosterend. Texel c gaat naar HRC e. Handbal: Vrone-Texel 1; Ons Genoe- gen-Texel 2. S.V.O.-nieuws Zo speelden we zondag onze eerste competitiewedstrijd. Hoewel we van ge dachten waren, dat Vrone sterk was, za gen we al gauw, dat we tegen elkander waren opgewassen. Toch bleven de ach terhoeden lang meester van het veld. Toch brak de voorhoede steeds gevaar lijk door, maar ze vond een prima keeper in het doel. Wim had een paar maal pech, evenals Kees. Na een goed half uur spelen, weet Wim 10 te maken, wat hij een minuut voor de rust herhaalt 20. Direkt na de rust zet V. alles op alles, zijn dit stellig niet. Immers, de ouders behoeven voor elke liter gepasteuriseer de melk die hun kinderen op school drinken niet meer bij te dragen dan ze thuis voor een liter losse melk moeten betalen. Ouders, voor wie dit desondanks nog bezwaarlijk mocht zijn, kunnen in de gelegenheid worden gesteld een lage re bijdrage te geven, terwijl kinderen van onvermogenden gratis melk kunnen drinken. 63. Alles lijkt nu verder heel gemakke lijk, zou je zo zeggen. Het tanden-en- ogenschip is eerloos door de golven ver zwolgen. Jef en zijn vrienden drijven reddeloos rond en onze „Brul" wordt, door sterke motoren gedreven, naar het einddoel geleid! Maar avonturen laten zich niet zo gemakkelijk aan een touw tje leiden en daarom gebeurde er, vóór dat ze de race wonnen, iets héél ergs! Bloobeest, de altijd actieve bestrijder van lege magen, was in de kombuis doende een dozijntje eieren te bakken. Juist wilde hij een eitje op de rand van de koekepan stuktikken, toen een ver schrikkelijk gekraak hem door merg en been drong. „Wat een raar ei!" mompel de hij onthutst. „Wat een lawaaiei!" Maar er was iets véél ergers gebeurd dan het kraken van een ei! De ouwe romp van de „Brul" kon die nieuwig heid in zijn inwendige blijkbaar niet verdragen en brak onverwachts met een luid gekraak in tweeën!! Bloobeest bakte intussen rustig verder, doch toen hij ijs koud Oceaanwater over zijn voeten voelde stromen, kreeg hij argwaan en keek eens om zich heen. Groot was zijn schrik, toen hij de gapende scheur in de romp ontwaarde, waar het water onge hinderd naar binnen stroomde. „Gunst"!, prevelde Bloobeest, „als al dat water naar binnen moet?!" Enfin, zolang de kapitein er niets van zegtEn bakte kalmpjes doorMaar kapitein Druppel staarde verdwaasd naar zijn gebroken „Brul". De machinekamer lag open en bloot te kijk en de schroef stak zielig draaiend in de lucht! In de ma chine kraakte en knarste het nog een beetje, tandwielen rolden verwrongen naar buiten en toen stond alles stil Fietser A komt voor fietser B van rechts. Men zou dus kunnen aannemen, dat A voorrang heeft. Vergist U zich echter niet, want A moet wachten! Als een fietspad, dat niet bij een weg behoort (of dat behoort tot een onver harde weg) uitkomt op een verharde weg, geldt de verharde weg als voor- i angsweg. maar wij weten weer een doelpunt te maken. Na goed doorzetten maakt Wim 40 en Jaap maakt 50. V. gooit alles op de aanval, maar ze weet niet tot doel punten te komen. We speelden een aar dig partijtje, maar er moet nog wel iets veranderen, vooral t.a.v. snelheid en het vlugger afgeven. We spelen met z'n elven en niet alleen pingelen, want dan doe je tegen een beetje handige achter hoede niets. Zondag gaat het eerste naar N. Nie- dorp, vertrek boot 10,35 uur, denk daar vooral om. De adsp. starten zaterdag om 4 uur tegen Texel b. SVC-nieuws Zo speelde SVC na een lange tijd rust haar eerste competitie-wedstrijd in de tweede klas. In het begin viel het ook niet mee. Het spel lag hoger en vlugger, we stonden al spoedig met 20 achter. S. kreeg steeds meer inzicht en er wer den betere aanvallen opgebouwd. Maar het afwerken liet nog wel wat te wensen over. De rechtsback probeerde het nog met een ver schot, maar deze raakte de lat. Rust 20. Na de rust ging het al veel beter. Aan weerskanten kwamen mooie kansen. Callantsoog benutte er nog een van. Einde 30. Zondag: SVC 1-KSV 1, aanvang 1,30 uur; De Koog 2-SVC 2, aanvang 2,30 u Zaterdag: De Koog a-SVC a, aanvang 4,00 uur. Vertrek garage Barends 2,30 u. S.V. De Koog Zo heeft dan De Koog 1 zijn eerste competitiewedstrijd omgezet in een 73 overwinning op ZAP 4. Al met al een zeer matige wedstrijd. Ook al doordat ZAP maar met negen spelers in het veld kwam. Zondag gaat De Koog 1 met de boot van 10,25 uur naar BKC 3. De Koog 2 speelt om 2,30 uur thuis tegen De Cocks dorp 2 en de adsp. zaterdag om 4 uur thuis tegen Cocksdorp a. Kijken we alle maal de schoenen nog even na? ZDH-nieuws Ons eerste elftal is de competitie goed begonnen door aan Den Hoorn met 21 van Koedijk te winnen. Zondag gaat het eerste op bezoek bij ZAP 3. Het tweede is vrij, de adsp. gaan zaterdagmiddag naar de Boys-adsp., aan vang 4 uur. Vrijdagavond trainen om 7 uur voor de adsp. en om 8 uur voor het eerste en tweede elftal, op het land van J. Duin- ker naast I. Bruin. Allemaal present. GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: v.d. S. 2,50; T. M. 2,50; S. E. 3,—; N.N. 2,50; B. 1,—; D. 2,50; H. 0,50; D. B. 2,50; D. W. 4,—. JUTTEN OP VLIELAND Nu het badseizoen voorbij is, is er vaak wel eens weer wat tijd om te jut ten. De inzet voor de komende periode lijkt echter niet slecht. Er spoelden dezer dagen namelijk op het Noordzeestrand een zeventigtal ribben aan. Ze zijn in middels naar het strandvonderij terrein gebracht. (Harl. Crt.) VLIELAND HAD SLECHTE CRANBERRY-OOGST De cranberry-oogst op Vlieland zal als gevolg van de slechte weersomstandig heden slechts een vierde gedeelte bedra gen van de opbrengst van het vorige jaar, zo deelde de heer Kooijman, pach ter van de cranberry-groeiplaatsen op Vlieland, ons mede. De grootte der bes sen is eveneens kleiner dan die van het vorige jaar. De beste oogsten worden verkregen bij een nat voorjaar en een droge zomer. De op Vlieland geoogste cranberries worden meestal voor het overgrote deel naar Engeland geëxpor teerd. De pluk zal over enkele weken aanvangen. (Harl. Crt.) ■er: ave hai Bui trga exe xel, NUTSBIBLIOTHEEK Nu het vreemdelingenseizoen voorbij is, gaat het seizoen van de Nutsbiblio theek weer beginnen. Vrijdag a.s. kun nen de lezers weer terecht. i(Zie adv.) De bibliotheek heeft enkele belang rijke subsidies ontvangen, o.a. van Hoofdbestuur van het Nut en uit Rijksfonds voor plattelandsbibliotheken zodat een zeer groot aantal nieuwe boe ken kon worden aangekocht. Een lezeres heeft een twintigtal boe ken uit haar eigen bezit ten geschenk gegeven. Enkele van deze boeken, reeds in de bibliotheek aanwezig waren zijn door de beheerder aan de directric van de Gollardsstichting aangeboden ter plaatsing in de bibliotheek aldaar, dit misschien een voorbeeld ter navol ging? otul igek *no< niss Wo< len, erei Dr Bu W Oo Da, oed soc vai ank d ozei FILMNIEUWS: „O, MIJN PAPA" In deze film maken wij kennis met wonderlijke clown, van wie wij allemaa a te wel hebben gezongen. Althans.ank „Iduna" vertelt ons van haar vader, die V grote clown, en zij zingt haar beroemd endc lied „O, mijn Papa" in een film, die te erkc recht een vuurwerk van levensblij hei ie I wordt genoemd. Ook het „Ponylied rter wordt door de grote Engelse ster Lil! tt Palmer op onnavolgbare wijze gebrachl erk( Een boeiend schouwspel, deze film, di end< het circusleven als middelpunt heeft, ee per rolprent, waarop U in één keer niet koiÉyitte uitgekeken. asts >t v 195 toed „STAD IN BOEIEN" Het is de geschiedenis uit 1870 van „town tamer" een figuur dus, die er ee levensonderhoud van gemaakt heeft, oi steden, waar de wet niet meer geldt, me harde hand terug te brengen tot de ordi Die terreur is gepersonifieerd in welgedane hereboer Dade Holman zijn ranch buiten de stad heeft en va daar uit de streek als een topgangstc regeert. Clint blijkt inderdaad een harde han te hebben. Een voor een ruimt hij d eme trawanten van Dade Holman op. steekt de Palace Saloon in brand en li Voo; de quideert daarmee Dade Holmans laats! r on vesting in de stad. Als een laatste poging om Clint in val te lokken via een dansmeisje faald heeft, verschijnt de dikke Holmai somi zelf in een wagentje en schieten «de t\ve formidabele tegenstanders de vete uit. Nederlands nieuws: O.a. Internationaal congres over meE [J1 selijke verhoudingen te Nijmegen; Prk ses Beatrix vestigt zich in Leiden; He jaarlijkse bloemencorso te Zundert; Nat. zwemkampioenschappen in he Miranda-bad te Amsterdam; Velse tunnels naderen voltooiing. Wereldnieuws: O.a. Vliegnieuws uit Farnborough Russische luchtmachtdivisie verlat Oost-Duitsland; Overstromingen in he Zillerthal, Tirol; Verhoogde activiteit i het olie-gebied van Midden-Ameriki Om het wereldkampioenschap parachute springen te Moskou. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzei voor boot en trein in voorverkooj bij de V.V.V. hei Vast voo rerh di iet i |Vast de tttev Vast :el tfed g* vat Verl re vi Verl J. ïban !acl llenii FEUILLETON door W. KERREMANS 16. Marien vertrok, een beetje suf van het ongewone lange en nog al inspan nende discours. Hij was van plan naar het station te gaan en in de wachtkamer zijn meegebracht boterhammen te eten. Wel had Schippers hem de raad gegeven om in een lunchroom te gaan en daar broodjes te bestellen, omdat, zoals hij zei, zulke dingen ook geleerd moeten worden, maar de zuinige beor in Marien kon er niet toe besluiten om misschien wel een gulden uit te geven voor eten, dat je zelf voor niks kon meenemen. Met een hoofd vol gedachten en een hart vol goede verwachting sloeg hij de weg naar het station in en toen hij de brug bij het Vreeburg over was zag hij aan de Ca- tharijnesingel iets wat zijn hart deed op springen: een troep ruiters, soldaten, elk met een handpaard naast zich. Paarden volk, zoiets bestond, daar zag hij ze voor zich, voor de eerste maal in zijn leven, zijn vurigst begeren. Bevend van opwinding wachtte hij de cavalcade op en liep naast de troep mee. Twee of eigenlijk vier teugels had ieder paard, dat had hij nog nooit gehoord, en het paard had twee bitten in z'n bek en de mannen droegen sporen aan hun laar zen. Hoe is 't mogelijk, dacht hij, om er zo onverschillig op te zitten als die ke rels, wanneer je het geluk hebt op zulke mooie paarden te mogen rijden, en op zulke dure zadels. Wat zag dat alles er verzorgd en opgepoetst uit. Hé, daar steigerde een paard even, heerlijk daar op te zitten en zo'n dier weer in be dwang te krijgen. Als hij ooit zoiets zou kunnen bereiken Daar schoot hem een gedachte door 't brein, die hem in eens deed stilstaan van opgewondenheid. Natuurlijk, dat was het, dat was mogelijk zo zeker als hij daar liep. Waarom niet? Hij zou immers ook zo kunnen worden, als hij in dienst moest, dan zou hij zich opgeven bij het paardenvolk te willen komen, dan zou hij ook een paard hebben en er dage lijks op kunnen rijden. Het was niet te geloven dat het mogelijk was - en toch kon het. Het was nog wel 3 jaar eer het zover zou zijn, maar zolang kon hij wachten en zich op het vooruitzicht verheugen. Hij zou thuis drek naar de huzaar gaan en hem alles vragen over zijn diensttijd en hoe je het moest aanleggen om bij het paardenvolk te komen. Marien liep mee met de soldaten tot aan de kazerne van de veldartillerie op de Leidse weg en bleef er nog een tijd voor staan. Hij zag soldaten bezig met paarden, die vastgebonden stonden aan ringen in de muur, met roskammen en borstelen der dieren en kon zich niet verzadigen aan die aanblik. Liefst zou hij dadelijk zich maar hebben aangemeld om dienst te nemen en ook dat mooie leven te gaan beginnen en het viel hem zwaar, weg te gaan van die verlokkende tonelen. Hij wandelde naar het station en dacht niet meer aan hetgeen hij met van Res teren had besproken, maar alleen aan die ruiters, die paarden en de mogelijk heid om over enige jaren ook bij het paardenvolk te komen. In de wachtkamer at hij zijn brood en bestelde koffie. „Meneer", zei hij tot de kellner enof hij asteblief een kop koffie kon krijgen. Hij wist van Schippers dat hij een fooi moest geven en deed dat ook. Toen hij in Breedam aankwam ging hij rechtstreeks naar de woning van de huzaar, de bijnaam van de boerenarbei der de Kruif, die in zijn diensttijd bij de cavalerie had gediend. De huzaar was bezig zijn konijnenhok schoon te maken en hij vroeg of Marien hem kwam hel pen. „Je ziet toch dat ik mijn zondagse goed aan heb", verweerde Marien, „an ders graag". „Nou allo dan, maar ik ben zo klaar. Had je wat?" „Ja, hoe is dat als je bij 't paarden volk wilt komme as je onder dienst mot?" De huzaar lachte: „Zit je nog altijd tot je nek in de paardrijderij? Dat is voor jou eten en drinken, schat ik. As je nou effe wacht, dan zet ik het hok weer op zijn plaas en dan zal je alles ervan vertellen". Toen de huzaar begon met zijn inlich tingen, zat Marien met gespannen en stille vreugde naar hem te luisteren. Hij vernam dat men om bij de cavalerie te kunnen komen een bepaald gewicht en lengte moest hebben en dat je er apart voor gekeurd werd en dat ze dan nog maar alleen jongens namen, die al met paarden hadden gewerkt. „Dat kan jij nou niet opgeven as je voor de keuring komp, dus dat zal een zware hijs voor je zijn, Marien". „Nou maar, dan gaan ik toch zekers drek bij een boer met de paarden wer ken!" Doch tegelijk dat hij dat zei begreep hij, dat het niet kon en de huzaar be hoefde niet eens te vragen: ,Ga je dan weer vort van 't febriek?" „Neeje, dat nou niet, maar ik zal zien of ik niet zo nou en dan eens met de paarden kan rijden, wegbrengen en zo". „Ja zie je, dat zit nou zo", vervolgde de huzaar zijn informaties, „Je komp hij zo'n stel mannen, die je van alles vra gen en dan geef je op, dat je bij de ca valerie wil. Heb je kennis van paarde? vraagt er dan een. Ja zeg je en dat is dan waar ook. Goed, hij gaat heen en schrijft dat op het pampier, maar dat stuk gaat weer naar 'n ander stel en die lezen daarop asdat Marien Venkel ken nis het van paarden en dat ie graag bij het paardevolk wil komen. Nou dan vra gen ze al niet meer en as je dan goed gekeurd wordt dan heb je best kans om bij de huzaren of bij het veld te komen. Je mot er wel bijzeggen, dat je 't mieters graag wil, dat horen ze graag". De huzaar vertelde met smaak van zijn diensttijd. Ja, elke dag paardrijden, maar dat gong je gauw de keel uithan gen. „Dat kan niet", riep Marien, „nooit zou 't me de keel uithangen". „Zo doch ik eerst ook, maar as je met een doorgereje kont toch weer op zo'n knol mot klimmen en rijjen dan is 't lang geen arigheid meer. En as je afge- reje bent, as je kunt rijen, meen ik, dan ga je een hele dag op oefening en zo en as je dan bek-af in de kazerne kom| bezc dan kan je niet as een stampvoeter, da i 10" ben dan het voetvolk, op je nest gaa leggen, maar dan kan je eerst je kne en. oppoetsen en te vreten geven" „Ik zou 't allemaal even fijn vinden' „We spreken mekaar nog wel eens je ook huzaar bent!" De 95% e doi nen pe 't toe rij d' Hij huzaar, het denkbeeld bracht he ln telkens weer in verrukking, elke da paardrijden, wat een droom van heeilijï heid. Paarden poetsen, zoals hij i [torei Utrecht had gezien, was toch immei en geen arbeid, maar een genoegen en h e kon zich niet voorstellen, dat ieman daar anders over zou denken. Van de huzaar ging Marien naar me# ter Schippers en vertelde hem het resu! taat van zijn bezoek bij Van Kesterö Schippers was het geheel eens met di directeur, dat eindexamen ulo eerste c was voor Marien en zei dat hij, Schip pers, zelf daaraan had moeten denk# „Je kunt er niet buiten, Marien, bu; ten wat de mensen noemen algemea ontwikkeling, Je zoudt, als je later betrekking hebt, je nooit op je ge ma voelen als je niets anders kent dan J ihrooi eigen vak, men zou op je neer zien enj j|gzi een boerenjongen blijven noemen. Boven dien heb je zo'n examen nodig als j wat meer wilt worden dan een kantoor klerk of een boekhouder. Voor andeP op cl examens stelt men de minimumeis val er o ulo en hbs. Zonder zo'n diploma kan 't I niet eens aan die examens deelnemen a •Pakt zou je nog zo knap zijn". .P 1 ^Reli] !e th op dusv brze! kur te Tuur. He ZO? 1 (ing •ïid-d *oon (Wordt vervolgd) Wol

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4