9 rocn /wa in het L Vreemdelingenverkeer :.:X1 Dat wordt het Rijks H.B.S.-gebouw Vereniging Veilig Verkeer „Texel" TROOST lastiger hoe mooier Ongekend hevige regenval op Texel Al zestig jaar Ode aan Texel jüDAG 6 OKTOBER 1956 fEXELSE 71e JAARGANG No. 7085 COURANT it N.V. v.h. Lcraqeveld de Rooij ondel Drukkerij Bibliotheek lurg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren] Bdnk. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. SS ■n de rijks hbs haar poorten vorige d opende moest de eerste spade het gebouw nog in de grond wor- ]estokenmaar toch zal het nieuwe m op 15 november gereed moeten Tot die datum wordt door de geblokt in de aula van de dr- Thijsse-school, die in diverse lo- iten is verdeeld. ïal is deze noodvoorziening welis- nietmaar er moest nu eenmaal op tijd worden gestart, want vooral de hbs'ers hebben hun studietijd meer dan nodig. Het gebouw, dat aan de Hoorn- derweg verrijst, wordt geplaatst door constructiebouw Mavem, IJmuiden (timmerwerk Rolvink, IJmuiden)- De werkkrachten zijn er van vroeg tot laat met enthousiasme bezig, maar toen er een plaatje gemaakt werd, meenden zij wel eventjes in de houding te mogen gaan staan- iag: t is het verschil tussen een stop- d en een wachtverbod? twoord: stopverbod houdt het verbod in roertuig tot stilstand te brengen, i dus het voertuig stilstaat, is de reding gepleegd. ligt bij een wachtverbod even |h. Onder wachten wordt verstaan itilstaan van een voertuig, anders voor onmiddellijk laden en lossen 'oederen of het onmiddellijk in- en jppen van personen. een wachtverbod is het stilstaan niet verboden, echter wel het lan- stilstaan dan voor laden of lossen goederen en in- en uitstappen van men nodig is. n bepaalde tijdslimiet is hier dus gesteld. QPLIN nooit te strijken overhemden Spoorstraat 40 - Den Helder t er ziet U Wim Koopman, lid van )rclub „Texel" bezig met het over- ien van een non-stop- Wim werd te bij de junioren, hij deed het zó l dat hij bij de senioren volgens tijters de tweede plaats zou hebben it. Duiti tüzeüdf of meer toeschouwers heb zondag de trial gevolgd, welke in toen bij de Gortersmient werd ge len. Het publiek heeft waar voor qeld(?) gehad, want de heer C. s - die ook dit plaatje maakte - had parcours erg zwaar gemaakt- De 3oeuvres van de motormensen had- soms wel wat weg van een ruiter- a"f! bqconcours en ook hier moest men Je bl Ground rijder zijn, wilde men niet mer> irhoeds uit het zadel worden ge- Alle deelnemers waren zeer te- vat ien over het parcours. Hun devies Moe lastiger, hoe liever". Dat geldt rljjk alléén voor zon duintrial, bij een puzzelrit heeft men graag dien wegdek onder de wielen. nbev rjQI epfl4( in rei er dn SCHAPENZIEKTEN - ZWOEGERS Wij weten van de zogenaamde „zwoe gers" weinig af. Wij kennen wel de ver schijnselen maar wat nu de oorzaak i(of oorzaken) is (of zijn) van het zwoegen, daaromtrent tasten wij nog in het duis ter. Bepaalde onderzoekers zoeken ver band tussen het zoutgehalte van de bo dem en het zwoegen. Wij vinden de zwoegers niet enkel op Texel. Ook in Groningen en Zeeland treft men ze aan. Zo af en toe wordt er eens één als noodslachting aangevoerd in Den Burg en zeer waarschijnlijk zullen er meer dere reeds vroegtijdig als wrak zijn op geruimd. Op de schapenfokdag in Alkmaar had den wij over deze zwoegers een interes sant onderhoud met de veehouder C. de Wit van Eierland en Dr. Grashuis van de Schothorst. Dr. Grashuis zou willen beginnen met een grond- en gewassenonderzoek op de bekende zwoegerbedrijven. Hij zegde daarvoor zijn volledige medewerking toe. Ook de Gezondheidsdienst voor Dieren is gaarne bereid alle medewer king te verlenen. Maar, dan dienen wij te weten waar wij moeten beginnen! De heer Noordijk is gaarne bereid de adressen te verzamelen. W;; doen dan hierbij gaarne een be roep op de schapenhouders die nogal eens last van zwoegers hebben, dit op te geven aan de heer Noordijk. De heer Noordijk geeft deze dan door aan de Gezondheidsdienst en wij zullen dan zorgen dat er grond- en gewassen- monsters worden genomen. Wij rekenen gaarne op Uw medewer king. Gezondheidsdienst voor Dieren, De Directeur, D. REMPT. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 24 november 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 INKUILEN VAN SNIJMAIS EN KORRELMAIS De afdeling voorlichting van het Min. van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening schrijft ons: Nu de ruwvoederpositie van vele ge mengde bedrijven ernstig geleden heeft door de slechte zomer, verdient het vol gende aandacht. Snijmaïs levert bij goed inkuilen een uitstekend wintervoer. Om de beste kwa liteit en grootste opbrengst te krijgen is het zaak de deegrijpheid van de kor rels af te wachten. Eerder kuilen is al leen raadzaam als het gewas door stik stofgebrek (veel gele en verdorrende bladeren) of nachtvorstschade aan kwa liteit verliest. Goed hakselen of kneuzen, dus machi naal kuilen, is een vereiste om een goe de silage te krijgen. Verder is goed men gen, stevig aantrappen en direct zwaar belasten (minstens één meter onbezakte grond) nodig om de kwaliteit te behou den. Waar de behoefte aan ruwvoeder groot is, kan het verstandig zijn ook kor- relmaïs in te kuilen. De kwaliteit van het kuilvoer zal dan wellicht nog beter zijn dan van de, meestal dichter gezaai de, snijmaïsgewassen. Bovendien oogst men het gehele gewas dan in een goed vervoederbare vorm en niet alleen de korrel. Zolang de planten fris groen zijn, is de maïs nog uitstekend geschikt voor dit doel. Met inkuilen van een gewas korrel- maï's, dat te laat dreigt te rijpen, is bo vendien een middel om de bezwaren van de late rijping te ontwijken. Voor de oogst en verdere bijzonderhe den raadplege men de Voorlichtings dienst en Vlugschrift voor de Landbouw no. 57 „Snijmaïs". INVOER VAN VARKENS Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van 8 oktober 1956 de invoer van var kens wederom is toegestaan. Texel, 4 oktober 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 september t.m. 4 oktober 1956 Geboren: Rienkje, dv Gerrit Visser en Willemina Oosterhof; Erik Harmen Frank, zv Alexander W. F. Waarden burg en Geertje Tip; Antje Jeannette, dv Jacobus Schotanus en Jacoba de Blaauw. Ondertrouwd: Meijert Bakker en Emma M. Veeger; Hendrik Le Noble en Aaltje de Jong; Meindert Boon en Lena van Zijll. Getrouwd: Anthonie van de Vis en Johanna C. de Ridder; Maarten Heer schap en Lamberta K. Schaap; Rienk Gaasbeek en Wilhelmina Moor; Jan Hoogvorst en Catharina M. Schraag. Overleden: Gerrit Hin, oud 77 jaar; Pieter van Rossem, oud 82 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Sijbrand C. Eelman, van Den Haag, Spuistraat 4a naar Weststraat 21, Oos terend, Johannes H. M. Koopman, van Warmond, Mgr. Aengenentlaan 1 naar Molenstraat 18, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Theodora H. Smit, van Beatrixlaan 27 naar Den Helder, Javastraat 167; Johan nes A. Ver voort, van Prof. Keesomlaan 2 naar Alkmaar, Jan van Scorelkade 19 met gezin; Johannes Wittermans, van Peperstraat 31 naar Jutrijp, Lemmerweg 54; Tina G. Koopman, van De Koog 133 naar Ede, Landbouwlaan 22. AGENDA CULTURELE RAAD Zaterdag 6 oktober Zuid-Eierland, „Bethel", bazar t.b.v. de Ned. Herv. Gemeente. Maandag 8 oktober Den Burg, Dorpshuis, 8 uur, filmavond bejaardensociëteit door J. C. Bruin. Den Burg, oude Landbouwschool in de Nieuwstraat, eerste bijeenkomst Herv. Jeugdclub 16 jaar en ouder, 8 uur. Den Hoorn, „Ons Huis", 8 uur. Eerste bijeenkomst Ned. Herv. jongensclub, van 16 jaar en ouder. Dinsdag 9 oktober Den Burg, „De Zwaan", r.-k. vrouwen- ver. Afd. Gilde, bloemenschikken en -verzorgen. Donderdag 11 oktober Oudeschild, Ned. Herv. pastorie, bazar t.b.v. de kerkrestauratie. Vrijdag 12 oktober Oudeschild, Ned. Herv. pastorie, bazar t.b.v. de kerkrestauratie. Zaterdag 13 oktober Oudeschild, Ned. Herv. pastorie, bazar t.b.v. de kerkrestauratie. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 okt. op om 6.53 uur en gaat onder om 6.06 uur. Maan: 11 okt. E.K.; 19 okt. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 okt. 9.40 en 22.10; 7 okt. 10.15 en 22.40; 8 okt. 10.55 en 23.10; 9 okt. 11.30 en 23.35 10 okt. 12.00 en 11 okt. 0.05 en 12.35; 12 okt. 0.40 en 13.30; 13 okt. 1.35 en 14.40 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN VAN DE KOOG Het is niet alleen maar een spel met woorden, of het formuleren van een voor de hand liggende vergelijking, wanneer v/ij stellen, dat in de herfst oude harten weer jong worden. De welbekende tochten van de „ouden van dagen" plegen immers steeds in het najaar te worden gehouden. En dat is goed, na het lawaai en de schelle kleu ren van de zomer, die een meer jeugdige, vitale aangelegenheid is, komt dan de herfst met diffuus licht, gedempte kleur en rust - de rust van de oude dag, zou den wij haast zeggen. En dat is het toch eigenlijk ook. Daarom past alles zo uit stekend bij elkaar, wanneer de oudjes op een zonnige zondag uit rijden gaan. Zondag j.l. was het dan zover, dat de bejaarde ingezetenen van De Koog hun jaarlijks tochtje over het eiland maak ten; en zij waren nagenoeg allemaal pre sent. Het kostte de organisatoren soms wel eens een beetje overreding om opa zus en opoe zo achter de vertrouwde bloempotjes vandaan te halen. „Je rijdt ook zo hard in zo'n auto, en zo'n „ver- gemes" eind weg, en as ens wat beurt". Er gebeurde natuurlijk niets, daarvoor stond de perfecte organisatie borg, en daarvoor zorgde het evenzeer perfecte rijdende materiaal", welgeteld zestien glimmend gepoetste auto's. De tocht liep over alle zeven dorpen op ons eiland en verschilde in wezen niet van andere tochten, al eerder uit voerig in dit blad vermeld. De stemming bleef opperbest en de toer werd toen de duisternis begon te vallen, besloten met een diner in hotel Opduin". Waarna allen voldaan huis waarts keerden. Tr- '."-T" —n - 7 - V feitai&z." - X- Zoals bekend hebben wij de langste tijd gebruik gemaakt van de brug hal verwege Den Hoorn enDen Burg, ter hoogte van „Wezenspijk", doordat daar in de buurt een grote bocht zal worden afgesneden Meer westwaarts zal een nieuwe brug worden gebouwd, waar door twee scherpe bochten komen te j vervallen. Dit weggedeelte zal dan dus niet meer in een kwade reuk staan bij het snelverkeer, dat nogal eens in con flict is geweest met de oude brug en de dijksloot. Op bovenstaande foto ziet U op de voorgrond een bekisting, aangebracht om de sloot over een grote afstand, tot voorbij de oude brug (achtergrond) te kunnen leegmalen. Dit karwei was maandag juist voltooid, toen het onweer, 1 gepaard gaande met een uitzonderlijk hevige regenval, voor een bijzonder ver rassing zorgde: toen men de volgende ochtend het werk zou voortzetten, bleek het drooggezogen deel van de dijksloot weer boordevol water staan. Het wa ter was van verschillende kanten met enorme kracht komen opzetten en spoel de weldra ook over de bekisting heen, waar het daags tevoren nog 90 cm be neden stond. Het noodverbindinkje tus sen de afgedamde dijksloot werd woens dag door drie draglines verbreed en verdiept. Verder ziet U op de foto de duikers voor de nieuwe brug. Datzelfde onweer heeft méér kwaad gesticht. Wij meldden de moeilijkheden, die het overtollige hemelwater aan het einde van De Waal 'teweeg bracht, maar ook het verkeer ondervond er veel hin der van. Enige auto's zijn n.l. in sloten beland toen de bliksem de chauffeurs verblindde. De auto van een handelaar uit Den Burg raakte in Waalenburg in een diepe sloot. Eerst na veel moeite slaagde de bestuurder erin zich te bevrijden. Hij had tot de borst in het kille water ge legen. Wanneer de eerste badgasten op ons schone eiland kwamen valt moeilijk na te gaan, maar het officiële toeristenver keer is zeker al zo'n zestig jaar oud. Op Texel, Texel, wat zijt ge schoon, Had ik daar een schaamle woon? Al was het dan met wat gebreken, Toch kwam ik vast nooit uitgekeken. Ik ben bij U eens rondgegaan, En keek de groei en bloei eens aan- Ja, gij Texelaren, zijt te benijden. Met Uw duin en groene weiden. Met Uw1 zee en met uw strand, Een gouden stuk in Nederland. Wij hebben waar voor ons geld gekozen En konden bij jou onszelf verpozen, Starend naar je mooie kust, Genietend van intense rust. Na één jaar van jachtend leven, Zijn wij één week onszelf gebleven En ik peinsde met een lach, Bijna elk uurtje van de dag- Je bent uit en ziet nog wat, Want goed te zien is een grote schat! Gods Schepping in een grillig duin, Schots en scheef, soms steil van kruin! Ziende naar die mooie zee, Dat deelde God aan uw Schepping mee, Hij gaf, Hij geeft en Hij is goed. En alles is nuttig wat Hij doet. Water, winden, zon en maan, Alles kwam en zal weer gaan! Doch dat kan ons niet verdrieten. Wij zijn blij in intens genieten Van auin en zee en van Uw strand. De trots en roem van Nederland, Neer lands lustoord met zijn duinen, Met zijn zee, waar golven kruinen. Met zijn bossen, met zijn hei, Met hier en daar een boerderij, Met zijn vee en met zijn weiden, Texelaars, ge zijt te benijden, Alles daar is feestgetij. Stil en goed, geen snelheidsrazernij, Naar jullie stilte kan ik laken, En van het leven alles maken, Daarom, dank voor dit verpozen. Kies ik, heb ik U gekozen! Aan U heb 'k mijn hart verpand, Gezegend oord in Nederland- F am. H- J. E. Kei-van Oosten Vakan ti eg angers VOLKSDANSGROEP „TEXEL" We zijn gestart! En de animo was bui tengewoon. Verschillende nieuwe leden waren op komen dagen. De dansavond blijft op dinsdag. Mochten er nog meer belangstellenden zijn, laten ze dinsdag avond komen! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 oktober consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. 9 augustus van het jaar 1896 werd door de heer J. H. Moojen nl. te De Koog „de Texelse Bad- en Schapenmelk-kuur-in- richting geopend. Daartoe was in de buurt van het tegenwoordige Badhotel een „eenvoudig, net en doelmatig inge richt" gebouwtje - een badpaviljoentje - gesticht. „Ook van de badwagen werd gebruik gemaakt. Wij vermoeden echter, zo schreef de krant, dat het voertuig, dat daarvoor werd gebruikt, slechts tijdelijk dienst zal behoeven te doen voor bad wagen en dat binnen een niet te lang tijdsverloop een of meer eenvoudige, goed ingerichte badwagentjes zullen verschijnen. Van de gelegenheid tot het nemen van een bad werd reeds door vele kinderen en ook door enkele ouderen gebruik ge maakt, terwijl ook de badstoelen, ezels, poney en roeiboot in gebruik werden gesteld. Je kon met een dagelijkse rijtuigdienst van Den Burg naar „de Badplaats". De heer P. J. Kikkert opende daartoe nl. op 16 augustus een dienst. Enkele reis J 0,25, 0,40 retour. Kinderen beneden 10 jaar half geld. „Van den Burg 's mor gens ongeveer 10.30 uur, na aankomst Diligence" 's namiddags twee uur. Van de Badplaats om 12,30 en 4,30 uur. In de Texelaar van 27 augustus 1896 lezen wij: „Precies om 12 uur verscheen de nieuwe badwagen. Keurig netjes ziet hij er uit en doet de vervaardiger alle eer aan. De eerste, die daarvan gebruik maakte was een onzer vreemde badgas ten, een Duitse dame. Zij stoorde zich niet aan de blikken van velen, die zeker in het baden van dames iets ongewoons zagen, maar spartelde naar hartelust in het frisse water. Een Texelse manufacturenhandel ad verteerde spontaan „Voor de badgasten is ondergetekende ruim gesorteerd van alle kleuren badbroeken, badhanddoeken enz." Toch schijnt de firma niet aan alle zwemlustigen een badbroek te hebben verkocht, want twee weken later brengt de Texelaar de hiervolgende officiële publicatie: „Baden in zee. De Burgemeester van Texel; Overwegende, dat bij hem klach ten zijn ingekomen, dat meermalen, zoo wel nabij Oudeschild als nabij De Koog, in zee wordt gebaad, zonder dat men van een zwembroek is voorzien; Gelet op art. 239 sub 1 van het Wetboek van Straf recht; Vestigt er de aandacht van be langhebbenden op, dat het baden zonder zwembroek of het zich geheel ontkleden op een van de openbare weg of van het strand af zichtbare plaats is verboden. Texel, de 28 augustus 1896. De burge meester voornoemd, Strick van Lin- schoten". Op de verjaardag van H.M. de Konin gin bezocht de Hoornder jeugd met 24 rijtuigen De Koog en het badpaviljoen. Ze vermaakten zich enige uren in de duinen en op het strand. De Kogers ga ven blijken van belangstelling door het uitsteken der vlaggen. 30 augustus werd De Koog door 40 rijtuigen bezocht.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1