ft DE SPAR Bescherm Uw kind. Leer ze Veilig Verkeer! k 1/2 pond (250 gram) PINDA'S EXTRA Zaterdags i maandags t Dn; Plak ze in dit wedstrijdalbum. 1 pak BRINTA (w.a. school voor 56 ct |sn WAARSCHUWING Nadat reeds in andere kustgemeenten melding is gemaakt van het aanspoelen van buisjes met een zeer vergiftig poe der, zijn thans ook aan het Texelse strand enige van deze buisjes gevonden. Aangezien waarschijnlijk nog meer van deze buisjes zijn aangespoeld of nog zullen aanspoelen, wordt met nadruk ge wezen op het grote gevaar, dat deze buisjes, vooral in handen van kinderen, kunnen opleveren. De betrekkelijk kleine buisjes, zijn ge makkelijk te herkennen aan de gele kleur, zowel van de buisjes als van het vergif zelf. In verband met het vorenstaande wordt men dringend verzocht, indien men één of meer van deze buisjes op het strand vindt, deze onmiddellijk in te le veren bij de plaatselijke postcomman- danten of op het bureau van de Groeps commandant der Rijkspolitie te Den Burg. Texel, 9 oktober 1956. De burgemeester van Texel, C- DE KONING MIJNEN Zoals reeds in een radiobericht werd medegedeeld, bestaat de mogelijkheid, dat enige oefenmij nen, welke bij een vlootoefening zijn gebruikt, aan het strand zullen aanspoelen. In verband met het gevaar, dat deze mijnen, welke zijn te herkennen aan het opschrift „Dummy", bij een ondeskun dige behandeling kunnen opleveren, wordt men dringend verzocht bij het aantreffen van een dergelijke mijn hier van onmiddellijk kennis te geven aan de plaatselijke postcommandant, het bureau van de Groepscommandant der Rijks politie te Den Burg of ter gemeente secretarie. Texel, 9 oktober 1956. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. BAZAR TE OUDESCHILD EN OOSTEREND Deze week wordt te Oosterend en te Oudeschild een bazar gehouden. Te Oudeschild op donderdag, vrijdag en zaterdag, dit ten bate van de restau ratie van de Ned. Herv. kerk aldaar. De „attractie" vindt plaats in de pastorie Het is de moeite waard! Opening don derdagmiddag 4 uur. Te Oosterend op vrijdag en zaterdag a.s. Opening vrijdagmiddag 3.30 uur. Deze bazar wordt gehouden in de kerkekamers van de Herv. kerk en is ten bate van de verwarming. DOOR DE LUCHT De heer J. Daalder, Oosterend, vond een ballonnetje, dat te Zaandam was opgelaten door een leerling van de feestvierende r.-k. kleuterschool. De heer Daalder zond het labeltje terug en kreeg thans bericht, dat dit ballonnetje de eerste prijs had gewonnen. FEESTAVOND VROUWENBOND NW De feestavond van de Vrouwenbond van het N.V.V., donderdag in De Oranje boom gehouden, is zeer goed geslaagd. Om een bijzondere reden werd de avond geopend door de spreekster, mevr. Kat-Geluk (van Wieringen), die haar voldoening uitsprak dat zovelen aanwe zig waren. Het N.V.V., aldus spreekster, erkent de waarde van de Vrouwenbond ten volle. Het doel van de bond is, de vrouwen vertrouwd te maken met de organisatie, waarbij ze zelf ook grote belangen heb ben. Over de afgelopen jaren wil ik niet spreken, maar voornamelijk over de toekomst. Vele jongeren denken, dat ze momenteel maar kunnen eisen wat ze willen en dat die eisen dan zo maar in gewilligd worden. Maar zo is het niet. Voor gerechtvaardigde eisen is thans ook nog strijd nodig, dikwijls heftige strijd, ook al gebeurt dit niet van man tegen man, maar aan de conferentietafel. De reaktie steekt weer allerwegen de kop op en daarentegen is een sterke en parate vakbond zeer zeker nodig. Wij moeten ijveren voor een doelmatige ver deling van de welvaart, voor 'n behoor lijke weduwen- en wezenrente, gelijke kansen voor ieder, terwijl we beslist ge kant zijn tegen ondoelmatige belasting verlaging, waardoor andere noodzake lijke dingen niet zouden gebeuren of worden afgeschaft. Denk b.v. aan de kinderbijslag voor het le en 2e kind, die men wil afschaffen of zelfs de gehele kinderbijslag. De vrouwen kunnen en mogen niet on verschillig staan tegenover het grote ge beuren in de wereld en daarom is het lidmaatschap van de Vrouwenbond van het N-V.V. van groot belang. Door le zingen en besprekingen van diverse on derwerpen krijgt U een betere kijk op de maatschappij. Wat dat betreft is de Vrouwenbond van het N.V.V. afd. Texel paraat. De ledenwerfactie voor het N.V.V. en de Vrouwenbond is op Texel ten volle geslaagd. Het verheugt mij dan ook ten zeerste, dat ik als blijk van waardering voor het vele werk een wimpel mag uitreiken, die naar ik hoop op feestavonden en an dere gelegenheden Uw vlag nog meer fleur zal geven. Tevens hoop ik, dat het voor velen een aansporing zal zijn om ons devies op te volgen: Alle mannen en werkende kinderen in het N.V.V. en de vrouwen in de Vrouwenbond van het N.V.V. De wimpel werd hierna uitgereikt aan de voorzitster van de Vrouwenbond, mevr. J. Stiggelbout-Huisman, die hier voor hartelijk dankte. Mevr. Stiggelbout deelde hierop mede, dat in de pauze een verloting zou wor den gehouden ten bate van de linnen kast van de Vrouwenbond. Uit deze lin nenkast kunnen de leden van het N.V.V. putten, wanneer ze door langdurige ziekte behoefte hebben aan lakens, slo pen etc. Velen hebben hiervan al een dankbaar gebruik gemaakt en wij bren gen deze nuttige instelling nog eens on der Uw aandacht. De hoofdschotel van de avond was het optreden van het gezelschap Adri van Oorschot, dat met een gevarieerd pro gramma van voordracht, sketches en mu ziek de aanwezigen een zeer genoeglijke avond heeft bezorgd. KLEURWEDSTRIJD N.V.V. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan organiseert het N.V.V. een kleur- wedstrijd voor kinderen van de leden van 6 tot en met 12 jaar. Er is een plaat met bijbehorend ver haal van de kunstenaar pedagoog Maar ten Krabbé gedrukt, waarin de beteke nis van de plaat wordt uiteengezet. Aan de kinderen wordt gevraagd hun fanta sie te laten werken en hun inspiraties in de vorm van een gekleurde tekening aan het papier toe te vertrouwen. De tekeningen moeten uiterlijk 30 no vember zijn ingeleverd, waarop een Texelse commissie ze zal beoordelen. De beste platen worden tentoongesteld. Natuurlijk zijn er ook prijzen aan ver bonden. De kinderen die nog geen plaat heb ben aangevraagd kunnen dat nog doen via de vakbond van hun vader, want iedere jongen of meisje wil toch zeker meedoen? De Texelse Bestuurdersbond zal dan wel zorgen, dat er genoeg platen komen. Opschieten dus, jongens en meisjes. J TX 2, DE „WILLEM" De nieuwste Texelse kotter draagt de naam „Willem", het is de kotter TX 2 van W. van der Vis en Zonen. Het schip is gebouwd door de bekende scheeps werf Visser, Den Helder. De TX 2, die oorspronkelijk een voorpostenboot is ge weest, is 26 meter lang en behoort met de TX 5 dus tot de grootste kotters van onze vloot. Hij is voorzien van een 200 pk „Indus trie-motor" en een 10-15 pk „Samova"- hulpmotor. Een 110 volts lichtinstallatie met een 32 volts noodverlichting zal zorgen voor „een lampie" als de zon zijn reis volbracht heeft. In de mast bungelt dan een lamp van duizend Watt, „zodat je de krant dan zelfs nog op het achter schip kan lezen", aldus een der trotse opvarenden, die ons spontaan uitnodig den, de eerste tocht mee te gaan maken, maar dit aanbod moesten wij jammerge- noeg afslaan, omdat niet iedereen met zeebenen en een zeemaag is gezegend. Woensdagavond waren ze met de TX 2 naar Rotterdam gevaren om het schip te laten demagnetiseren. Het schip heeft twee echoloden, 1 voor de opsporing van de zeebanket en 1 voor de dieptepeiling. Het is uitgerust met een z.g. slinger- ruit, hetwelk aankleven van buis- of hemelwater voorkomen moet. Voorts ziet men er een elektrische installatie voor het vullen van de dag tank uit de bunkertanks en een olie kachel met een scheepscarburateur. TX 2, behouden vaart en goede vangst toegewenst! OUDEN VAN DAGEN UIT DE WAAL HADDEN ONVERGETELIJKE TOCHT Het gezegde „Onverwacht lukt het best" is zeker van toepassing op de tocht, die zondag op initiatief van het Waalder Dorpshuisbestuur voor de Ouden van Dagen aldaar is georgani seerd, want deze tocht is werkelijk on vergetelijk geworden en bij het afscheid riepen ze allemaal, niet één uitgezonderd „Tot in 1957". „Op alle dorpen zijn de oudjes uit ge weest, waarom zouden wij dan achter moeten blijven?" zo werd in De Waal geredeneerd. De koppen werden bij el kaar gestoken, men besloot - dinsdag avond j.l. - door middel van een lijst- collecte de nodige ping-ping te verza melen en het ging van start af verba zend goed. Het dorp leefde zeer mee en toonde dit metterdaad! Dit was dus een zeer bemoedigend begin. Toen werden de oudjes van het grote plan in kennis gesteld, de diverse inko pen gedaan en de bezitters van auto's tot medewerking verzocht. Wel, toen de stoet zondagmiddag startte telden wij elf luxe auto's en een TESO-bus, bestuurd door de heer L. van Egmond, die zich als een kundig gids ontpopte en dan ook een bijzondere pluim verdiend heeft. Dank ook aan de N.V. zelf, die financiëel be langrijk tegemoet kwam. In totaal namen zeventig man aan de tocht deel. Ze werd geopend door de motorpolitie van De Cocksdorp, die zich uitstekend van zijn taak kweet. Tot deel nemers behoorde mevr. de wed. Kooger, die sinds haar 13de jaar de vuurtoren niet meer had gezien Wel, ze zouden tot het uiterste puntje van ons eiland door dringen. Begonnen werd met het proberen van de mooie nieuwe weg naar Oudeschild. Daar werd een rondje over het haven plein gemaakt en vervolgens langs de Russenbegraafplaats gereden. Over Zuid- haffel en De Kamp naar Den Burg, waar aller ogen op Plan-Zuid gericht werden. Ook werd het rusthuis van de E. C. Gollardsstichting in ogenschouw genomen. Langs het pompstation van de Waterleiding door de Hemmer naar Den Hoorn, waar in het fraai gelegen Bun kerdorp de thee gebruikt werd en allen rijkelijk werden getracteerd. Vandaar naar de Dennen; over de vernieuwde Randweg en het Gerritslanderdijkje naar De Koog. Daar het Mienterglop in, langs „Vredestein", Waalenburgerhuis", naar De Cocksdorp en het bungalow- dorp, waar koffie werd genoten en de deelnemers opnieuw onthaald werden. Over de Hollandseweg door het Noorden naar Oost. De gloednieuwe weg naar het strandje bij Dijkmanshuizen was ook het berijden waard. Tenslotte door Spang weer naar huis, d.w.z. naar het Dorps huis, waar ze door mevr. J. Craanen- Hemelrijk met muziek werden ontvan gen. Het Dorpshuis was echt een thuis, want het was smaakvol versierd en de koffie was er zeker zo goed en geurig als het bakkie-thuis. Bovendien werd er gebak bij geserveerd. Daarna volgde een broodtafel, die de deelnemers alle eer aandeden. Nog was de verrassing niet ten einde: er kwam thee met snoep, ter wijl mevr. Craanen met muziek en zang de stemming zo mogelijk nog verhoogde. Een paar oudjes waagden zelfs nog een walsje. Iedereen was opgetogen over deze tocht en volgend jaar hopen ze daarom allemaal weer van de partij te kunnen zijn. EERSTE PRIJS IN OPFOKWEDSTRIJD Oudeschild. In de opfokwedstrijd 1956, georganiseerd door Koopmans Meelfabrieken afd. de Friesche Kip, te Leeuwarden, heeft de heer D. Blom met 100 punten een eerste prijs behaald, de heer J. Kalf, Dijkmanshuizen met 70 punten een 4e prijs. Een mooi resultaat als men bedenkt dat er 3500 deelnemers waren. AARDBEIEN, TWEEDE OOGST! Zaterdag plukte mevrouw Douwma in haar tuin te De Koog zeven grote, rode aardbeien. En zij wees ons met een trots gebaar op haar rijk dragende planten, die behalve de zeven aardbeien die daar net geplukt waren nog vol zaten met onrijpe vruchtjes. Als er nog wat zon bij komt, wordt het een goede oogst, dachten wij Dat is - U zult het met ons eens zijn - een merkwaardigheid in de maand okto ber. Een ongewoonheid, die wel een uit vloeisel zal zijn van het ongewone weer, dat al wat groeit en bloeit blijkbaar da nig van de kook brengt. Maar toch - het is lang niet gek: zeven rijpe aardbeien in oktober, zó uit de tuin! S.V.O.-nieuws Adsp. werd afgekeurd. Het eerste was zondag vrij wegens terreinafkeuring. Ons le elftal is vrij. Adsp. a en b spe len zaterdag tegen elkander voor de competitie. S.V. De Koog Ook deze keer wist De Koog 2 de pun ten niet thuis te houden. Met 31 werd van Tex. Boys 3 verloren, wat toch heus niet nodig was. De bal wat vlugger af geven en zoveel mogelijk je plaats hou den, dan zal het wel gaan. Ook de adsp. verloren hun thuiswed strijd met 31 van Texel b. De Koog 1 was vrij, daar Helder 5 zich teruggetrokken heeft. Komend weekend spelen alleen de adsp. en wel uit tegen Den Hoorn. Aan vang 4 uur. De adsp. en welpen trainen voortaan op donderdagmiddag van 4-6 uur. MARIONETTEN HIELDEN DE JEUGD IN HUN BAN Vrijdagmorgen stond reeds voor negen uur een trappelende menigte jongelieden voor de deuren van „De Oranjeboom". Een heel oude vorm van vermaak, een simpel spel met poppetjes aan touwtjes. En toch slaagde de man „achter de schermen", Feike Boschma, er in met z'n assistente Ans Wierda, deze woelige schare hbs'ers, ulo-leerlingen, huishoud schoolmeisjes en jongens van de land bouwschool gedurende enkele uren met zijn „poppetjes" volkomen te boeien. En met wat voor poppen. Aan materi aal zijn ze de naam zeker niet waard en wij zijn er zeker van, dat als U de spe lers van dit miniatuurtheater rustig in een doos had zien liggen, vóór zij tot leven waren gewekt door de vaardige handen van de heer Boschma, U er be slist geen figuren in had erkend. Nadat de heer Jouwersma, hoofd van de ulo, de uitvoering, onder auspiciën van de Culturele Raad, met een kort woord ingeleid had, vertelde Feike Boschma iets over de historie van het marionettentheater. Hoe bij de oudste vorm van dit spel de poppen, Pierrot en Pierrette aan een horizontaal touw vast zaten. En zo begon ook de voorstelling met „Les marionnettes a la planchette" (de rnarionnetten op de plank). De fluitspe ler in zijn oude dracht bewoog op de maat van zijn eenvoudig wijsje met zijn knie de draad en de poppen dansten. Plotseling verdween alles in het duis ter en de gordijnen van het kleine thea ter schoven open. Als door een projectie- apparaat tot groter leven gebracht wa ren daar dezelfde Pierrot en Pierrette, dansend op hun draad. De man kiest dan de vrijheid, onder gaat het avontuur van de wrede wereld en eindigt met de terugkeer - nu vrijwil lig - tot de zittende gebondenheid van zijn draad, bij zijn Pierrette. In de „bruiloft van Princes Mimi" vinden we merkwaardige elementen: de kleine geestige figuur van de Franse prins doet duidelijk denken aan Klein Duimpje en in de prins-rivaal van over grote afmeting herkennen we de één ogige cycloop uit de Griekse mythologie. Samen dingen zij naar de hand van de lieftallige prinses, die onbekommerd op haar miniatuurschommel door het thea ter zwaait, en tenslotte blij de minnaars, de dwerg en de reus, kan laten schieten als nog juist op tijd prins Charmant op daagt. Uitermate geslaagd moet ook worden genoemd 't tot leven gebrachte sprookje van Godfried Bomans: „Het aanzoek". Een variété-programmaatje, aange kondigd door de kleine Franse prins, was een verzameling juweeltjes van poppenspel. In de „valse a la marion- nette" waren het vooral de ragfijne dan seresjes - voetjes, rokjes, handen en hoofd, meer niet - die bewondering wek ten. Dat daarbij ook de muziek waarop de drie Amerikaanse „sisters" dansten de jongelui in extase bracht, hoeft geen betoog. Ragfijn was het hanengevecht. De hanen - enkele draden en wat veertjes - waren sublieme heersers, zo uit hun uit gestrekte harem weggelopen. Slechts de lijn die de hals voorstelde rekte en boog en deze uiterst simpele beweging bracht door de vingers van de kunstenaar zo danige spanning in de toeschouwers, dat allen met een ruk opveerden, toen de hanen tot de aanval overgingen. Wonderlijk waren ook de variaties op de Afrikaanse tam-tam, het slotstuk van de voorstelling. Feike Boschma heeft bewezen aan de top van het Nederlandse poppenspel te zijn aangekomen en het was alleen maar bijzonder jammer, dat er na deze och tendvoorstelling voor de oudere jeugd en de middag voor de jongeren geen avond voor de volwassenen volgde. Dat is een gemiste kans. Bij het streven naar culturele verhef fing van het amusement in de provincie was het optreden van Feike Boschma een plaats ten volle waard geweest. ONDERWIJSNIEUWS De heer G. Snoey, hoofd van de Red- mer Yska-school te De Waal, staat als no. 1 op de voordracht voor hoofd van de o.l. school „Vondelschool" te Bever- wijk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN periode 20 sept. tot 8 okt. 1956 Gevonden: 2 vak.-bonnen a 2,50; wit rijwielpompje; br. kinderport.; lan- taarnkap; streng kralen; zwart lederen damestas met geld; 2 fietssleutels; groe ne plastic port.; port. met 0,22; hand fietspomp; groene gebr. sjaal; klapstoel- j tje; rode damesport. met ƒ3,25; sluiting voor aanhangwagen; wit metalen broche (De Cocksdorp). Verloren: 2-delige hengel in étui; bl. overall; rode damesport. met 25, groen-witte handdoek met washandje; blauw jongensjack (zeiljopper); broche met 3 ld. wajang-poppetjes; rode dames- j port.; gebloemde wollen hoofddoek; bruine lederen port. met ring int. Bep 2-5-55. Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 4-6 uur n.m. ZATERDAG EN MAANDAG SPREEKUUR BURGEMEES Burgemeester C. de Koning hout zaterdag 13 en maandag 15 oktober spreekuur. BOUWWERKEN GEGUND Dezer dagen is aan de fa. Jac. Dj en Zn., Oosterend-Den Burg, de gegund van diverse objecten, wa; op 7 september j.l. ten raadhui^ aanbesteding plaats vond. De bouw van 8 woningwetwoni en 34 bejaardenwoningen is nog gegund. De B.L.O.-school te Den Burg zal de fa. Drijver en Zn. zelf worden bouwd, de bouw van de havenmeei woning op het vliegveld heeft genos firma weer onderhands opgedragen de fa. H. Daalder, De Cocksdorp, de van de nutskleuterschool te Den aan de fa. B. Giezen; de uitbreiding de o.l. school te Oosterend aan de gebr. Timmer; die van de School m 0 Bijbel aan de fa. J. Vermeulen; de van drie transformatorhuisjes, res; Oudeschild, Eierland en Oosterend de fa. J. Koorn Mzn. otoui P. i G. 40 8te l.i n .en kin v. C. Be A v v. Pla J kl t 78 TRXELAABTJES U kunt voordelig terecht op zaterdag in onze groentenhal in de Kantoorstraat geopend van 9 tot 17 uur. De markt- groentenboer Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Te k. Solex. L. Duyzer Ka- merweg 21 De Koog Te k. 3 gelde pinken, G. Scher- merhorn, Julianastr. 8, Den Burg Te k. kinderwagen B. Hoogenbosch. Westermicnt A B142 Te k. z.g.a.n. blauwe meisjesmantel met capuchon en enige wollen meisjesjurken Ift. 12 j. M. Zegel-Boon Park- str. 12 Te k. zw, emaille B.K. kolenkit en zakketeltje. Zevenhoven Waaldeistr. 20 Te k. kachel voor kantoor of schaftlokaal. T. Wuis O'schild 15 gulden beloning wie voor ons agent wordt oi een agent aanstelt. Okkeis Zaden Oolt- gensplaat tel. K1873 - 203-350 Net meisje biedt zich aan voor huishouding of kantoor werk, ook genegen voor 2 of 3 dagen. Adres te bevragen bur. v.d. blad Te k. nieuwe Petrolkl. wollen gabardine re- jgenmantel m. 46 f75,- Adres Ibur. v.d. bl. Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Cornelia. (Elsje) H Bas G. Bas-Ploeger Jacomientje en Gonnie Den Burg, Texel, 8 okt.'56 „De Witte Engel" Tijdelijk adres St, Lidwtnaziekenhuis te Den Helder. Met grote vreugde en blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon, bij het H. doopsel ontving hij dc naam Simon G. Zijm-Barhorst P. N Zijm Den Burg 7 okt. 1956 Molendwarsstraat 48 F. J. C. Rademac Frouwke N. Ri geven mede namens w zijdse ouders kennis 4 i i m. 6 hun voorgenomen hut 5 er waarvan de voltrel za! plaatsvinden op 2( a.s om 11,45 ten geme huize te Den Burg. Kerkelijke bevestigin 2 uur nm in de Doo zinde kerk te Den door de Weleerwaarde Ds J. j. J van Sluijs, Den Haag Harderwijkstraat 99 Den Burg, Texel Schildereinde 100 Oktober 1956 Receptie 4-5,30 in if"0^ Texel. 7 Itelt nr.g dc 2-i vt R w 1 nie 1 tide ern wordt er GEEN bri stof meegenome itel Bodedienst Cocksdo Ter c Cc irui Het Verbond voor Veilig Verkeer geeft leerzame verkeersplaat|es uit, dieUw kinderen in een album plakken. Dan leren ze meteen de regels voor Veilig VerkeerDe Spar geeft die plaatjes gratis Daar staan vele spannende prijsvragen in met juweeltjes van prijzen: Gazelle fietsen, Philips radio's, grammofoons, scheerapparaten, verkeersspellen enz. Het Verkeersalbum volgeplakt getoond wordt door de Sparkruidenier beloond met: twee 20 cents chocolade repen smaak naar keuzeGRATIS! Ziet U dit op de ruit, dan bent U veilig uitl (vers gebrand) 59 ct met Sparzegels en Veilig Verkeerplaatjes no's 17 en 18 met Sparzegels en Veilig Verkeerplaatjes no's 19, 20 en 21 UW SPAR KRUIDENIER - UW VEILIG VERKEER KRUIDENIER pi IV Lzs

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2