tj2r> MAARTEN SMIT i geeft d aan ook in de kop van NOORD-HOLLAND Kwallen bemoeilijken visserij Ook in Bestelwagens tonen wij U een grote ver scheidenheid met 600 en 1000 kg laadvermogen GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN periode 9 tot en met 16 oktober 1956 Gevonden: rood kinderbeursje; zilve ren armband met eikeltjes; benzinedop van Kapteyn; klein plat tangetje; mesje met sleutel; schaar; kinderketting; 1 pr. zw. motorhandschoenen; zilveren gulden; bruin étui met hoornen bril; bankbiljet ten tot 7,50 i(O'end); idem tot 2,(O'end) Verloren: lichtbr. kinderschoentje; witte plastic bal met naam; 1 zw. dames- port. met 10,en foto; lichtbr. lederen tas met plastic étui; gouden dameshor loge (rond). Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 4-6 uur n.m. RUSSEN VAN TEXEL IN SOVJET-BLAD GEEERD Georgië herinnert zich opstand Eerherstel bepleit Moskou, 12 okt. (AFP) Een Sovjet- Russisch blad heeft eerherstel bepleit voor de Russen die in 1945 op Texel te gen de Duitsers in opstand kwamen. De Russen, stammend uit Georgië, wa ren in krijgsgevangenschap gerekruteerd en als militaire eenheid onder de naam „Georgisch bataljon" ingelijfd bij de Duitse strijdkrachten. In het Georgische blad „Zaria Wostoka" worden de man nen nu „vurige sovjet-patriotten" ge noemd die „een weg vol verwikkelingen en tegenstrijdigheden hadden gevolgd voordat zij onsterfelijke roem verwier ven in de gevechten tegen de Duitsers op het eiland Texel". In 1942 begonnen de Duitsers hun krijgsgevangenenkampen uit te kammen om Russen te vinden die bereid waren tegen het communisme te vechten. Ruim één miljoen krijgsgevangenen meldden zich en zij werden ingedeeld in eenheden die in sterkte varieerden van bataljons tot halve divisies. De meesten van deze vrijwilligers meldden zich echter niet uit enthousiasme voor Hitiers zaak maar vooral om aan een zekere hongerdood in de kampen te ontkomen. Bij de Duitse legereenheden werden zij dan ook niet ten volle vertrouwd en het Georgische bataljon, dat eerst bij Zandvoort gele gerd was, werd later naar Texel gediri geerd waar men het niet gevaarlijk acht te. De verzetsgeest onder deze Russen was zeer sterk, er was zelfs een commu nistische cel in hun midden en onder leiding van Loladse Schalwa werden plannen beraamd voor een open opstand. In de nacht van 5 op 6 april 1945 beslo ten de leiders tot de aanval over te gaan. Ongeveer 200 Duitsers werden in hun slaap verrast en met messen afge maakt. Maar de Duitsers sloegen terug, van het vasteland werden versterkingen aangevoerd en er ontstond een geregelde strijd die bijna drie weken duurde en aan beide zijden met grote wreedheid werd gevoerd. De opstandelingen maak ten contact met de BS en er werd een missie naar Engeland gestuurd die om hulp vroeg, maar deze steun bleef uit. De bevolking hielp ondanks de bedrei ging met de doodstraf de Russen zo veel mogelijk, maar de Duitsers waren, voor namelijk door hun artillerie-overwicht, verre in de meerderheid. Op 21 april viel het laatste steunpunt van de Georgiërs, de vuurtoren op de noordelijke punt van het eiland. Negen Russen, die zich hier verschanst hadden en urenlang door de Duitsers met artil lerie beschoten waren, lieten zichzelf in de lucht vliegen. Na de oorlog werd lang niets van de gerepatrieerde overlevenden vernomen. Later echter werd bekend dat de teruggekeerden in hun vaderland Georgië als helden ontvangen waren en niet, zoals de andere Russen die aan Duitse zijde hadden gestaan, gedood of gedeporteerd waren. Het Georgische ba taljon is de enige in Duitse dienst staan de Russiche eenheid geweest die in haar geheel in opstand is gekomen, maar openlijk eerherstel hebben de verzets strijders van Texel in hun vaderland tot nu toe niet gekregen. (Uit „De Volkskrant") KOUSEN IN HET NIEUWS Statistieken hebben uitgewezen, dat de Nederlandse dames gemiddeld zeven paar kousen per jaar verslijten. Niet minder dan 85% hiervan zijn gemaakt van syntetische garens. Nu de rokken weer een paar cm korter zijn geworden, is het niet onmogelijk dat 't verbruik zal toenemen. De moderne kous heeft geen naad meer en is geheel naar de vorm van het been gemodelleerd. Men heeft dat be reikt door de grootte van de steken op bepaalde plaatsen te veranderen, zodat er verschil in elasticiteit is ontstaan. Daarna worden ze gestabiliseerd, dat er geen steekverschuiving meer kan plaats vinden. Ze worden gebracht in verscheidene modekleuren en zijn voor bijzondere ge beurtenissen verkrijgbaar met een kleine versiering. De „perlon"-industrie maakt ze zelfs van 7,5 denier - 90 gg, dat is tot dusver de fijnste uitvoering, die er bestaat. Het spreekt vanzelf, dat de draagster van deze kousen de morele plicht in zich voelt, ook aandacht te besteden aan de benen, die ze omhullen moeten. Dat geldt vooral voor de wintermaanden. Overtollig eelt op de hielen, wordt met puimsteen verwijderd. Voeten en hielen samen worden regelmatig geborsteld, ter bevordering van een goede bloedcircu latie. Blauwe plekken op de benen, wor den 's avonds even aangestipt met mer- curochroom, waardoor ze spoediger weer gaaf zijn. Knieën met een ruw, korrelig aanvoelend oppervlak zijn 't meest ge baat bij een behandeling met citroen schil; gewoon met een plat gemaakt stuk binnenkant stevig inwrijven en na 't bad of de douche altijd goed masseren met een vette crème. In het algemeen verdient 't aanbeveling, altijd de benen met een droge handdoek te masseren, voordat de kousen aangetrokken wor den. Zodra de vorst invalt, moeten de benen elke avond voor 't naar bed gaan worden ingewreven met wat olie, om de huid soepel te houden. HERV. GEMEENTE OUDESCHILD Vanavond om 7 uur Doopszitting in de pastorie. Beide ouders worden ver wacht. UITSLAG VERLOTINGEN BAZAR OUDESCHILD De uitslag van de verlotingen is als volgt: Fruitmand, wit met blauwe cijfers 395; 1 mud anthraciet, groen 618; stoel, wit 322; Swan pen, oranje 610; Verjaar dag pop 30 maart, niet geraden; Gele sprei, geel 284; Witte sprei, blauw-groen 154; Ontbijtlaken, wit met rood nummer 384; Autoped, geel 602. Af te halen in de Herv. Pastorie. De lap stof en de bloemenmand wer den gewonnen door mevr. P. de Vries. ALS ONS HET NOODLOT TREFT Eilandgenoten, Vorige zaterdag hebt U kunnen lezen dat het gezin van de heer J. Dekker in de Weverstraat te Den Burg voor grote financiële problemen is komen te staan. Er is reeds geld geschonken. Maar hier dient het gehele eiland achter te staan. Steunt daarom het comité dat hier de nood wil lenigen. Stort Uw bijdrage op het gironummer van de heer C. P. Laan, 261860, of stelt Uw bijdrage ter hand aan de heren J. van Hoorn, Burgerhoutstraat 6 of L. van Sambeek, Zwaanstraat, Den Burg. C. P. LAAN Hier volgt de eerste verantwoording: Buurtvereniging Weverstraat 283,50; Comité 100,—. Totaal 383,50. Wie volgt? JAARVERGADERING ALG. TEXELSE MIDDENSTANDS VERENIGING Derde TEMITO in grote tent? In hotel „De Graaf" was maandag avond op de jaarvergadering weer een 35-tal leden van de Alg. Texelse Midden standsvereniging bijeen om de diverse problemen te bespreken. Iets sensatio neels bood de agenda niet; prompt be stond de opkomst uitsluitend uit de vaste actieve kern middenstanders. TEMITO UI Van de om de paar jaar terugkomende middenstandstentoonstelling hebben pu bliek en organisatoren de smaak te pak ken. Ook volgend jaar zal Texel weer tonen dat het op kan tegen de overkant. Waar? Het zalenprobleem op Texel wordt urgent. Waarschijnlijk zal de op lossing in een grote tent, of enige tenten, moeten worden gezocht. Misschien biedt het park daartoe voldoende ruimte; kan gezellig worden! Bestuursverkiezing In de plaats van de heer Dros te Den Hoorn werd, na een gezonde strijd met z'n met minder populaire broer Lolle, de heer M. Goënga gekozen, terwijl voorzitter C. J. v.d. Kooi met bijna alge mene stemmen in zijn functie werd her kozen. Zwarte lijst Deze onsympathiek gekleurde lijst blijkt nog al eens een noodzakelijk kwaad. Nog altijd immers zijn er lieden die vinden dat de winkelier wel van de wind kan leven. Verschillenden is het de laatste tijd gelukt permanent als „open staande post" bij een middenstander te fungeren, zonder dat het hem of haar al te lastig werd gemaakt. Slechte betalers zullen er binnenkort achter komen dat er een andere wind gaat waaien! De gehele organisatie zal opnieuw, en voor een deel met andere mensen, worden op gezet. Bij de rondvraag kwamen verschillen de „broeiende probleempjes" naar voren. Iemand vond dat de slagers van Den Burg een slechte beurt maakten door de bezorging van waren er helemaal aan te geven. De oudjes onder de klanten wor den daarmee te onheus bejegend, vond spreker. Het zal zich wreken, omdat nu al verschillende buitendorpse slagers plotseling veel meer nieuwe klanten uit Den Burg aan de telefoon krijgen. Het is een probleem waar het laatste woord nog niet over gesproken is, en waaraan het personeelsgebrek wel niet helemaal vreemd zal zijn. Klokslag twaalf uur kon voorzitter Van der Kooi z'n fraaie hamer voor de laatste keer laten vallen. Een prettige vergadering, waarbij niemand in slaap viel. S.V. Texel, handbal Ons eerste elftal speelde te Wieringer- waard tegen Olympia. Na een vinnige en dikwijls te harde strijd werden de punten gedeeld (44). De scheidsrechter trad onvoldoende op tegen het te forse spel van enkele O-dames en de stem ming was nu niet bepaald vriendelijk. In het veld was Olympia sterker, maar doordat wij telkens weer de leiding namen wilde men de zaak forceren. De verdediging, anders het sterkste deel van het elftal, heeft door het ontbreken van spil en beide backs veel aan kracht ver loren en het is niet eenvoudig hierin op korte termijn te voorzien. Overigens gaf mevr. Van Koningsveld hier weer het goede voorbeeld door haar doel prima te verdedigen. Het tweede elftal nam na een rustig partijtje de beide punten mee uit Bar- singerhorn. Vooral de verdediging had er goed kijk op en gaf heel weinig kan sen weg. Joop had in het doel dan ook een rustige dag. Hélen, Gerda Wuis en Gerda Grisnigt namen ieder een doel punt voor hun rekening en het tegen- punt kwam eerst in de laatste minuut. De training is nu als volgt geregeld: Woensdag: 4 uur welpentraining op het terrein; 5 uur adspiranten handbal 10, 11 en 12 jaar (gymlokaal); 5.45 uur adspi ranten handbal 13 en 14 jaar (gym lokaal); 6.30 uur adspiranten voetbal bij goed weer op het terrein, bij slecht weer in het gymlokaal; 7.15 uur handbal se nioren in het gymlokaal; 8 uur voetbal senioren, bij goed weer op het terrein, bij slecht weer in het gymlokaal. BEVORDERINGEN TER SECRETARIE Naar wij vernemen zijn de heren T. van den Heerik en G. A. Oskam, Den Burg, bevorderd tot hoofdcommies. De heer G. Pansier, Opheusden, is be noemd tot commies eerste klasse ter se cretarie alhier; de heer J. Tjoelker, Oos- terhogebrug, Groningen, is benoemd tot commies ter secretarie alhier, inplaats van de heer Brons, die te Enschede tot hoofdcommies benoemd werd. MUUR INGESTORT In de nacht van zondag op maandag is een muur ingestort aan de Weverstraat tegenover de groentenzaak van de fa. Van der Vis. Dit muurtje was na de Russenoorlog gemetseld. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHOOLMELK De deelname aan de schoolmelkver- strekking op Texel is een succes gewor den. Dit kan zonder meer gesteld wor den. Bij het samenstellen van de begro ting is het plaatselijk comité uitgegaan van een aantal melkdrinkende kinderen van 1400. Thans blijkt, dat de ouders van meer dan 1800 Texelse schoolgaande kinderen hebben medegedeeld, dat hun kinderen aan de schoolmelkverstrek- king wensen deel te nemen. Indien men weet, dat ongeveer 2400 kinderen de Texelse scholen bezoeken, dan bedraagt de deelname aan de melk- verstrekking op school ongeveer 75%. Als begin is dit een groot succes! Het comité twijfelt er niet aan of een zeer groot deel van de overige 25% zal spoe dig volgen. BEST AFGELOPEN Het twee-jarig dochtertje van de familie De Vries-Dros, Kogerweg, Den Burg, bleek dezer dagen een scheermes je te hebben bemachtigd en toen de ver schrikte grootmoeder dit ontdekte, bleek dat het kindje op het scheermesje kauw de alsof het de verrukkelijkste drop was. Ofschoon vele, fijn gekauwde stukjes uit het bloedende mondje werden gehaald was men er toch niet gerust op en werd ogenblikkelijk medische hulp ingeroe pen. Overbrenging naar een ziekenhuis werd dringend noodzakelijk geacht. De Voorwaarts maakte zodoende een extra reis. Te Den Helder bleek bij röntgen onderzoek geen enkel stukje van het scheermesje te zijn doorgeslikt. De ver wondingen waren niet van ernstige aard, zodat het kindje de volgende dag al weer naar huis mocht. ZDH-nieuws Alleen de adsp. kwamen in het veld en speelden aan Den Hoorn gelijk tegen De Koog a. De adsp. zijn zaterdag vrij. Het eerste krijgt zondag bezoek van Dirkshorn, aanvang 1.30 uur. Het tweede gaat naar De Koog 2. BRIDGEN Uitslag 2de competitiewedstrijd: A.: 1. Mantje-Veenema 63.69% 3) 2. Echtpaar Jouwersma 57.14% 1) 3. v. Heerwaarden-de Vries 52.98% 9) 4. Echtpaar v.d. Heerik 51.79% (11) 5. v. Dam-Raven 50.60% 2) 6. mej. v. Heerwaarden- v. Lenten 47.62% (16) 7. Echtpaar Pelgrim 40.48% (15) 8. mej. Hattuma-Kok 35.71% (18) B.: 1. mevr. Wonder-Boeder 58.33% 4) 2. P. C. Roeper-D. v.d. Werf 56.94% 8) 3. Echtpaar Boersma 53.47% 6) 4. Bos-Gieze 52.78% 7) 5. P. Dam-Joh. Bakker 52.08% (12) 6. mevr. Keijser-J. N. Bruin 51.39% (10) 7. mevr. Kooijman-Wessels 47.22% 5) 8. Backer-Broekman 42.36% (14) 9. Echtpaar Beemsterboer 35.42% (17) Volgende competitiewedstrijd in hotel „De Graaf" 25 oktober, 8 uur. z, uinig in n|bruik Oudeschild. De kustvisserij schiedt met wisselend succes. Over algemeen zijn de resultaten niet br- groot, maar de laatste dagen was voor de kleine kotters, die op de ïfo zee vissen, geheel mis. Er bleken kwallen te zwemmen, dat vissen gelijk was. Ook op dat punt is de van de kook, want doorgaans koines deze tijd geen kwallen meer voor. Vanaf 1 oktober is de wulkenvis weer aan de gang. Er wordt behoc gevangen en de prijs is redelijk, niet alle dagen kan aangevoerd wg en soms wordt de aanvoer geranj neerd. De wulken worden niet meer afg gen, maar er wordt uitbetaald wat aan de afslag in Wieringen wordt taald. Eén schuit vist slechts op garn maar deze worden op Wieringen kocht. Sinds het voorjaar zijn aan Texelse afslag n.l. geen garnalen i gebracht en moeten de kopers land dus andere markten zoeken, neer er dus nog eens aanvoer komt, ben de kooplui geen voldoende afze bied meer. TEXRLAABTJXS Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f 0,20. Ónder adre* te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. U kunt voordelig terecht op zaterdag in onze groentenhal in de Kantoorstraat geopend Van 9 tot 17 uur. De markt- groentenboer Radio herstellen? VONK opbellen I Telefoon 78 en 273 Verl. dameshoed vanaf Den Buig naar Eierland Postweg E82 Gaarne terug. J. v. Ben- thum —Te k. een schrijfbur. P. de Ridder Postweg E91 Te k. 1 gelde pink. P. For mer De Waal Te k. Jawa 250cc Oost 67 2 matrassen en een verenbed te koop bij J. Selser Nieuwstr. !4 Den Burg Te k. DAVO-olie- stookkachel, 1 jaar gebruikt. Drijver, Schildereinde 102 - Een tweeling werd ons geboren. God liet ons in Zijn ge nade behouden een Zoon die wij noemen Hendrik (Henk) H. Rugenbrink S. Rugenbrink-Kuiper Den Burg, 15 okt. 1956 Schoonoordweg 12a Geboren Hette zoon van Jan Feikema en Jetty Feikema-Bakker 13 oktober 1956 „Losse Hoes", Holten Met dank aan God ven wij kennis van de boorte van ons zoontj Cornelis Jurjeg Fam Mozes- Baki en kinderen Texel, 12 oktober 19! De Waal 30 licri Tijdelijk adres Parkzicht Den Helder Ter gelegenheid van zilveren huwelijksfeesi Nic. Ran en G. Ran-Zijm zondag 21 okt. a.s. ge Sterl wij gelegenheid tot fel teren van 3-4,30 uur. Julianastraat 6 Den Burg, Texel Wan Daarom is het de moeite waard eens een kijkje te nemen bij de prachtcollectie FORD TAUNUS personen wagens 15 M en 12 MX en combinatiewagens Stuk voor stuk JUWELEN VAN AUTOMOBIELEN met niet te overtreffen rij kwaliteiten Zowel met gesloten bestelcarrosserie als met open laadbak Met k€ orte He R B ixel, iides Ma •dei v vc aati 2 orn en Hu' N' ke erl erl ixe Ge ren tot je »rp bek ke we Vc Bij aankoop op afbetaling zeer lage ren tebereken i ng Demonstraties gratis en zonder enige verplichting en niet te vergeten de fraaie en comfortabel 8-persoons MICRO-BUS Official Forddealer KOEGRAS Telefoon 202, Julianadorp

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 2