rocn in het harL, RDTERDON wm>- 1,25k: 1.7! U ,35 ,95 ,5 ,95 m Ned. Bosbouwveretiiging vergaderde op Texel Het Texelse bos levert jaarlijks 1500 tot 2000 m3 hout i,95 dr. Houtzagers noemde het 5 celse bos, dat hij in zeker twintig r niet had gezien, een openbaring, bijzonder compliment dus aan de nsen van het Staatsbosbeheer! Iet officiële gedeelte begon met een irsie naar de Westermient, waar de eeuwwisseling de eerste dennen- impjes aan de kers-vers, met ossen ogen ontgonnen duin- en mientgron- toevertrouwd waren. Deze dennen- «npjes deden het best en successieve- is het Texelse bosbezit belangrijk [ebreid: vanaf De Westen tot een stuk rbij De Koog vinden wij de donkere Jnen. ,75 „Het Haas" leidt weer een jachtig leven WWfJ fcjSDAG 24 OKTOBER 1956 EXELSE 71e JAARGANG No. 7090 COURANT e N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij landel Drukkerij Bibliotheek |Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. y-W leze foto is gemaakt op de hoek van JSpanqerweg, onder de rook van [(erend en de nieuwe weg, lopend j de dijk bij boerderij B. Dekker, af Oosterend gaat men nu vrijwel recta in de richting van het ge- van Dijkmanshuizen, waar een htige waterloop uitkomt. In de Jsfe toekomst zal ook een weg wor- faangeJegd, die in de buurt van dit aal begint en langs de boerderij van de heer Th. R. Hin naar de Lang- waalderweg zal voeren- Dit wordt dan de kortste verbinding van Oosterend naar Oudeschild. Voorheen maakte men gebruik van de weg naar Nieuwe- schild om vervolgens onder de dijk langs (en voordien over de dijk) Oude schild te bereiken- Het gehucht Nieuwe- schild zal nu reeds eenzamer zijn dan ooit. Texelse gemalen „De Schans" en jkmanshuizen" zullen straks een be- irijk aandeel krijgen in het op peil van de Texelse waterlopen. De iqenheid hiertoe werd geschapen de uitvoering van de ruilverkave- want Texel had reeds lang be lle aan nieuwe waterlopen- te genoemde gemalen staan met el- u in verbinding door een fc.g. koppel- leiding, zodat indien nodig het ene ge maal de taak van het andere kan over nemen. Momenteel is de fa- Jb. Drijver en Zonen bij „Dijkmanshuizen" bezig met de aanleg van een nieuwe brug- Op de foto rechts het gemaal, links de woning van de molenaar, de heer J. Kalf. Op de voorgrond het nieuwe ..kanaal". Nederlandsche Boschbouw Ver- iging heeft het afgelopen weekeinde ons eiland haar najaarsvergadering ouden. 'oor deze ontmoeting bestond van de der leden grote belangstelling, it toen prof. dr. G. Houtzagers zijn ningswoord sprak mocht hij het ge- gen hebben 74 leden te kunnen ver bomen. Onder de aanwezigen merk- wij ir. F. Malsch, directeur van het atsbosbeheer en ir. I. D. Sepers, hout- Ier, Alkmaar, op. De Lindeboom-Texel" werd ver- lerd, geluncht en gedineerd, terwijl ir onze mooiè dennenbossen en onver- jkelijk schone duinen excursies ge- akt werden. /Jr. Malsch merkte op, dat sommigen misschien merkwaardig zouden vin- i bos aan te treffen op een door de iuur reeds zo rijk gezegend eiland, ar datzelfde bos toch biedt een recre- e zonder weerga en verhoogt tevens vele mogelijkheden, welke dit geze gde eiland als toeristenoord biedt, at leent het weer zich niet voor het andvermaak, dan zijn daar voortdu- 'd de trouwe bossen, wier aanwezig- id er voor heeft gezorgd, dat heel wat aloren stranduren" dubbel en dwars 5| wmpenseerd konden worden. Over bos gesproken. Wist U, dat ons and jaarlijks 1500-2000 m3 hout levert. !na 500 ha. is bebost op een totaal van nd 3700 ha. aan domeingronden. De atste zeven jaren is van die 3700 ha. hter door duinafslag zeker 70 ha. ver- *en gegaan. k. Sepers, die deze interessante gege- ns verstrekte, vertelde voorts, dat ons lands dennenhout in verse toestand icurreren kan tegen het beste buiten stee kistenhout. De exploitatiekosten ar de Waddeneilanden liggen echter ngnjk hoger dan voor de bossen aan Vastewal vanwege de langere en om- 'tiger aanvoerweg. De exploitatie- >ten van het Texels paalhout komen "door 12,per m3 hoger en voor kistenhout (de kistenfabrieken liggen immers doorgaans aan het water) komt men tot meerdere kosten van 8,per m3. Tijdens de excursie, die onder leiding stond van ir. I. D. Sepers, werd door di verse sprekers een inleiding gehouden. De heer Sepers sprak over de Duinbe bossing, ir. J. Schelling over het ont staan van onze duinen (die waren er al minstens sinds de middeleeuwen) en door ir. J. van Soest over de opbrengst onderzoek bij de Corsicaanse den. Aan de hand van diverse kuilen werd de grondwaterstand bekeken en gespro ken over de invloed van die grondwa terstand op de groei der bossen. Ook werd de grondsoort onder de loupe ge nomen en niet te vergeten de grondbe werking, waarvoor diverse methodes worden toegepast. Interessant was ook de toelichting die ir. Sepers gaf in verband met de strijd die men te voeren heeft tegen de in vloed van de veelal krachtige zuidwes telijke winden. Door storm werd hier en daar aan onze bossen belangrijke schade aangericht, het bos werd om zo te zeggen opgerold. Men wist het juiste antwoord le vinden door het oprichten van tuin- wallen, waarachter de aanplant van windsingels, bestaande uit meidoorn, els en meer landinwaarts es, esdoorn of eik, afhankelijk van de bodemgesteld heid. Zaterdagochtend maakte het gezel schap een tocht door de Slufter en het fraaie duinlandschap in het gebied van de Muyen. Met de boot van 1 uur keerde men weer naar het Vasteland terug. Deze vereniging werd in 1910 opge richt, maar dit jaar werd voor het eerst op Texel vergaderd. SLIPGEVAAR De burgemeester van Texel maakt weggebruikers er op attent dat zij, die bij het verlaten van wei- of bouwland de bedoeling hebben de openbare weg te gaan berijden, gehouden zijn de wiel banden van hun voertuigen te ontdoen van klei, leem, enz., zulks ter voorko ming van slipgevaar op de wegen. Texel, 22 oktober 1956. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 24 oktober Den Burg, Landbouwschool, Ver. oud leerlingen, de heer Laan spreekt over Zwitserland en vertoont films. Zaterdag 27 oktober Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, de heer D. J. Reuter spreekt over kunstvezels in de visserij. Eierland, Texel, okt. 1956. De dag belooft veel fraais. Het ziet er 's morgens om 9 uur naar uit dat een nog waterig zonnetje het gaat winnen van de nevels. Bij de boerderij „Gent" van de heer Flens staan tien man klaar om te begin nen aan een voor een loopamateur nogal imponerend jachtprogramma: de lande rijen van de plaatsen „Gent", „Prince- hage", „Zevenbergen", „Holland" en „Duinoord". Perro, de langharige Duitse staande jachthond van jager Poel, jak kert al nerveus heen en weer. Filmama teur Van Wijk, die meegenodigd is om de jachtdag op de gevoelige strook vast te leggen, wijdt de eerste stukjes film aan de voorbereidende bewegingen. Jachtmeester Stolk, zelf helaas door een rugafwijking voorlopig uitgeschakeld, geeft nog enkele aanwijzingen /(vooral* niet schreeuwen!). We starten! De omstandigheden blijven ideaal. Al heel gauw spat de eerste haas op; het is S. Langeveld die het gelukkige schot af vuurt. Er na is het een hele tijd sjokken en sjouwen geblazen. Dakhaas! Jager Sok, die de buitenbaan heeft, ziet plotseling met fantastische snelheid een donkere viervoeter uit de bieten flitsen. Het schot valt, maar het resul taat is voorlopig niet bekend. Perro snelt door de bieten en staat! Het is zo'n spannend moment, waar een jager niet buiten kan. Langzaam schuivelt de rij naar voren, op elke plotselinge bewe ging voorbereid. Volkomen onverwacht valt weer een schot. Sijp kón het niet laten. Een grote zilvermeeuw kwam zó fraai op hem afgevlogen dat de verlei ding hem toch te groot werd. De ver ontwaardiging is groot. De hond staat, niemand weet voor welk wild, en daar schiet me daar die kerel een meeuw uit de lucht! „Foei", zegt Poel, „wat ben jij toch een nare man!" Intussen is de span ning natuurlijk gebroken. Perro ging tot actie over, hoewel de taak hem niet he lemaal naar de zin geweest moet zijn: het is een - kennelijk verwilderde - kat, die hij bij z'n baas komt bezorgen! Lan geveld mompelt zoiets als „zie je wel", en de mannen zetten zich weer in be weging. Lopen lopen Bent U winkelier? of huisvrouw? of postbode? Dan denkt U waarschijnlijk te weten wat lopen is. Ik kan U verzeke ren dat alleen een jager dat weet. Tien bunder pas omgeploegd land, liefst rul, is voor hem een lekker hapje. Het gaat er maar om of er kans is op wild. Dat is beslissend, en niets anders. Dan is het onbelangrijk of er kluiten aarde van een kubieke meter „genomen" moeten wor den, en of het eind van het te belopen stuk aan de wazige einder ligt. En je loopt méé, natuurlijk! Je doet net of er niets bijzonders aan de hand is; je tilt gewoon die zware rubber laars een eind je de lucht in en je zet hem een halve meter verder. Dat doe je een paar dui zend keer. We hadden het net over een lekker hapje. Dat is een hoofdstuk apart; straks praten we dan nog even over de jacht. Snert en zuurkool De buit bestond nog maar uit een stuk of wat hazen, toen besloten werd eerst even uit te blazen. Ik begreep dat er een nogal geheimzinnige afspraak was gemaakt met mevrouw Beukering van hotel „De Hoop". Daar gearriveerd, werd gestart met een opwekkend vloeistofje. „We zullen nu maar opdoen", dacht me vrouw Beukering. De twee charmante dienstertjes wensten vijf minuten later smakelijk eten. Nu zijn er van die men sen die zeggen, dat je in een hotel maar zelden goed kunt eten. Van dit gezel schap jagers zul je zo'n opmerking niet horen, verre van dat! Bij een soepje vooraf wil je wel eens denken aan een heldere soep of zo, maar daar in De Cocksdorp bedoelen ze Hollandse snert met een machtige hoeveelheid vlees en worst. Twee flinke borden schijnt heel gewoon te zijn. Op deze luchtige bodem zet je dan een groot bord zuurkool met een halve worst en een plak spek van 'n halve el. Ook hier wilde Uw verslag gever zich niet laten kennen maar het was niet toevallig dat Perro vooral bij zijn stoel opvallend veel heen en weer kwispelde. Hoe ook, de keuken van „De Hoop" verdient een compliment. De middag. Op het uitgestrekte land van de hoeve „Holland" was het succes groter. Jager Witte liep nog maar net te vertellen dat hij zo vaak een haas in z'n leger had zien liggen, of hij stond stokstijf stil en begon te wenken. De filmcamera moest er bij! En waarachtig, daar zat er een, helemaal neergedoken met de oren zo plat mogelijk in de nek. Het dier liet zich tot op een meter naderen en daar vloog het er vandoor. Niet zo snel als de hagel, en even later bengelde de eerste haas van de middag op de rug van drager Bertus Kievit. We maakten dat die mid dag nog een paar keer mee. Eén keer was het al heel sterk: jager de Grave zag een haas zitten, waar we opaf slo pen. Maar ook de heer Witte had er een gezien, er vlak bij. De eerste werd opge jaagd en geschoten. Je zou denken dat de andere dan met geweld het hazenpad zou kiezen. Maar zo was het niet. Onbe weeglijk bleef de haas in z'n leger, en verroerde nog geen vin toen de genie tende Perro met de eerste in de bek op z'n baas afging en daarbij met de buit over het nog springlevende exemplaar sleepte! Maar toen was het hem genoeg. Met een machtige sprong van z'n rappe lichaam dacht hij de vrijheid tegemoet te gaan. Ver kwam hij niet, een schot, een schrille schreeuw, en drager Wonder nam het tweede haasje in de hand. Later, op Voor de mooiste keuze in mantels naar WITTE KRUIS ALLERLEI De nog te vermelden bijdragen voor onze auto zijn: N.N. 2,50; mej. A. K. 10,—; fam. A. K. 1,—; fam. P. B. 2,50. Hartelijk dank. Tot nog toe mochten wij aan bijdragen voor deze auto een bedrag boeken van 2692,30. Alvorens deze auto - figuurlijk gespro ken - boven water is en daar gaat het ons tenslotte om, komen wij nog een be drag van een kleine duizend gulden te kort. Het is ons bekend, dat er nog steeds personen en zaken zijn die het voorne men hebben voor dit mooie doel een bij drage te verlenen - maar tot nog toe verzuimd hebben zulks te doen. Stel het nu niet langer uit, maar stort Uw bij drage op onze postrekening no. 239376. Het is U bekend dat onze wijkverpleeg sters gaarne giften voor de auto in ont vangst nemen. In navolging van Oudeschild en Den Hoorn ziet het bestuur b.v. met zeer veel belangstelling de resultaten van een lijstactie in Oosterend tegemoet. Het is ons bekend dat in het bijzonder Ooster end zich min of meer bevoorrecht acht boven de andere dorpen door ons wijk- gebouw en wijkverpleegster aldaar. Het Bestuur zou het dan ook bijzonder op prijs stellen als Oosterend eens een lijst- inzameling organiseerde ten bate van onze auto. Met een beetje goede wil moet zulks toch mogelijk zijn. Gaarne herinneren wij onze leden aan de alg. ledenvergadering van 25 oktober (morgen) 's avonds 8 uur in hotel Texel te Den Burg. Het is voor het Bestuur van onze af deling geen prettige ervaring, dat van de 2500 leden welke onze vereniging telt, doorgaans niet meer dan ten hoogste tien leden op onze vergadering aanwezig zijn. Onnodig te'memoreren dat dit ver schijnsel in wezen zeer beschamend is. Het Witte Kruis is een van de grootste en belangrijkste verenigingen in deze ge meente. In de 50 jaren van haar be staan heeft zij zich een onmisbare plaats in onze samenleving veroverd; op haar vergaderingen staat de volksgezondheid in het middelpunt van de bespreking. Of men vindt het niet de moeite waard deze vergaderingen te bezoeken of men rede neert het gaat wel goed zo, maar dit standpunt kan het bestuur toch echt niet bijzonder waarderen. Het is zelfs voorgekomen dat er zelfs niet één lid op zo'n vergadering van zijn belangstelling liet blijken. U zult het met ons een zijn, dat dit een onmogelijke toestand is. Dat zulks op de duur niet in het belang is van Uw Witte Kruis, staat als een paal boven water. Op 25 oktober wordt een voorstel van het bestuur tot verhoging der contributie besproken, waarbij elk lid dus direkt betrokken is. Bezoek nu eens deze ver gadering en laat ons niet met lege stoe len zitten. Het zal U toch duidelijk zijn, dat wij zonder de leden hierover te ho ren geen ingrijpende besluiten kunnen nemen. EEN GOEDE HAZENSTAND Elders in dit blad vindt U in geuren en kleuren het verhaal van een jacht partij. Men keerde met prachtig resul taat terug. Een ander gezelschap, dat het afgelo pen weekeinde in het noordelijk deel van ons eiland op jacht ging maakte ook een uitstekend resultaat, want er wer den niet minder dan vijftig hazen ge schoten. En passant werden ook nog enige fazanten en patrijzen omlaag ge haald. De grote jacht op gevogelte moet echter nog beginnen: op het ogenblik weet het gevogelte zich nog te goed te camoufleren in de ruigte. S.V. Texel Uitslagen van zondag: 4e kl. VZV-RKAFC 1—1; BKC-DTS 21; JVC-Watervogels 40; Succes- Schagen 31; WGW-Grashoppers 11. Texel 2-LSW 2 25; Schagen a-Texel a 11; Texel b-Cocksdorp a afgelast; Schagen c-Texel c 01. Het was maar jammer dat ons 1ste elftal deze mooie voetbalzondag in ge- dwongen rust moest blijven. In de uit slagen van onze afd. kunnen we zien, dat de strijd volkomen open is en er een zeer spannend verloop verwacht mag worden. Alle reden om regelmatig te trainen. Texel 2 kon het tegen LSVV 2 lang niet bolwerken. L. bleek over een beter spelend elftal te beschikken. Ze waren sneller en speelden een pittig tempo. Bij T. kon in de aanval alleen Leen behoor lijk partij geven, maar van zijn aanvals- collega's had hij niet de minste steun. Het liep niet mee. Een paar schoten hadden beter lot verdiend. In de halflinie speelde Cees Moojen heel verdienstelijk, evenals Jan Zegel en Cor de Wolf. Jan de Beurs verrichtte enkele spectaculaire staaltjes, maar kon toch niet verhinderen, dat L. hem 5 maal liet vissen. Onze aanvallen strandden menigmaal op buitenspel, maar de hoofdzaak is te traag. Henk deed het maar raar vanmiddag. Volgende maal maar beter, uitslag 25. Adsp. a kreeg vandaag de eerste hin dernis te nemen en ondervonden, dat er meer liefhebbers voor de bovenste plaats zijn. S. beschikte over een goede achter hoede en keeper. Texel nam de leiding en door in eigen doel te trappen wferd het 11. Een ernstige waarschuwing: neemt geen enkele tegenstander te licht op. De C'tjes, eveneens in Schagen, wisten pas in het laatst door Henk de leiding te nemen. Het heeft hier ook danig ge spannen. „Duinoord", zagen we nog sporen ge noeg, zelfs alsof er honderden hazen aan het rondkrioelen waren geweest. In de laatste minuten werd nog succes geboekt. Jager Sok, die een paar honderd meter verder op uitkijk zat, zag een koppel patrijzen op zich afstuiven. Een schot: mis, maar met het tweede schot kwamen twee patrijzen naar beneden getuimeld. Eén dreigde nog te ontsnappen en in de toen volgende opwinding wist nog een pracht van een haas het hele gezelschap voor het lapje te houden. En dat kan ik U verzekeren, het zijn altijd de mooiste en grootste exemplaren die aan de hagel korrels weten te ontkomen. Daardoor blijft de jacht een spannende en spor tieve bezigheid. Jazeker, ook sportief, want U kunt ervan verzekerd zijn dat de weidelijke voorschriften niet worden overtreden. De buit van de dag bestond uit negen hazen, een fazantenhaan en een aantal patrijzen. Op de heerlijke dag in de na tuur volgde een avond met de benen op een stoel en een lekkere sigaar in het hoofd. Heren jagers, bedankt en tot de volgende keer. S.V.O.-nieuws Adsp. a won ook deze wedstrijd weer van b, wat nogal vanzelfsprekend is. Het 1ste trok naar Egmond-Binnen om daar St. Adelbert te bekampen. Hoewel wij aan de uitslagen reeds wisten, dat dit een sterke ploeg was, was deze ploeg nog sterker dan onze verwachting. Direkt van de aftrap af worden we onder de voet gelopen en met kunst en vliegwerk weten we het doel schoon te houden. Als Boet in het strafschopgebied de bal met de hand raakt, is het mis. Het schot wordt door Simon gehouden, maar.... Bert is te vroeg ingelopen dus overne men en het is 10. Heel spoedig springt de bal van de paal in doel 20. Nu we ten we ons wat los te werken en Wim weet zelfs de keeper te passeren 21. Weer komen we terug en met een ge weldige ren laat Wim alle verdedigers achter zich en we staan gelijk. Na de rust is het een eentonige bewe ging; een stelds aanvallend St. A. en een geweldig verdedigend O. De verdediging verzet bergen werk en het duurt nog tot een kwartier voor het einde, dat St. A. een zucht van verlichting slaakt 32. Wij breken nog een paar maal door. Kees weet zelfs nog bijna te doelpunten, maar de bal gaat buitenkant paal uit. Nog een maal wordt er gedoelpunt en met 42 komt het einde. Volgende week SVO 1-St. Victor 2, thuis, 1,30 uur. Adsp. b-Texel b, ZDH a- SVO a. De tijd is vastgesteld op 3 u. iegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. wordt door de m eest gevoelige a a g verdragenl

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1