Waddenconferentie nam belangrijke besluiten Zo „DRIE VROUWEN" MOET HET KIND SCHOOLMELK GEBRUIKEN? Och, de moeders weten het wel. Zolang ze nog bij moeder thuis zijn krij gen ze immers allemaal zo tegen elf uur een kroesje melk, een kop chocolade melk, of dergelijk. „Anders is de rek tussen ontbijt en de maaltijd op het mid daguur te lang. Maar als ze de kleuter school bezoeken moeten ze dat missen", zoals menige moeder zich beklaagt. Maar kan dat nu geen overdaad zijn van moeders, die haar kinderen graag wat toestoppen, maar hun daardoor mis schien te veel geven? Het Nederlandse volk overvoedt zich als regel, dus hier is critische beschouwing gewenst. Aangetoond is, dat bij volwassenen 'n opkikkert je halverwege de ochtendwerk- tijd de arbeidsprestaties verbetert. Maar koffie is een prikkelstof. In Engeland werden voor en tijdens de 2e wereldoorlog uitgebreide proeven gedaan met kinderen. In hoofdzaak kwam dit hierop neer, dat men de kin deren verdeelde in zoveel mogelijk ge lijkwaardige groepen, en halverwege de schoolochtend verschillende voedings middelen gaf, ter vergelijking, terwijl een controlegroep niets extra's kreeg. Aan groep 1 werd bv. een vrucht ver strekt, groep 2 gebruikte een beschuit, groep 3 een vierde liter melk, groep 4 at waterkers en groep 5 gebruikte niets. Bij het onderzoek naar de resultaten werd gelet op frequentie van ziekten, j lengtegroei en gewichtstoename, algeme ne indruk bij medisch onderzoek, leer prestaties, sportprestaties, humeur en gedrag. Alle groepen, die iets extra's hadden gebruikt, bleken na verscheidene maan den gunstig af te steken tegen de con trolegroep, maar de melkgroep stond bovenaan. Dit gold ook voor kinderen van kostscholen, die dus overigens de zelfde en goede voeding genoten. Het is niet alleen, dat ondervoede kin deren opknappen van schoolmelk, maar de onderbreking van de werktijd met een beker melk bleek, bij overigens uit stekend gevoede kinderen, ook speciaal gedrag en prestaties aan het eind van de ochtend gunstig te beinvloeden. Hier werd dus bij wetenschappelijk onderzoek gevonden wat subjectief al lang gevoeld was als een behoefte: „halverwege de werkochtend even iets gebruiken", en waarbij (voor kinderen althans) werd vastgesteld, dat melk ver de voorkeur verdient. Algemeen bekend is, dat, naarmate een kind jonger is, het frequenter maar kleiner maaltijden gebruikt. Waar moe der het haar peuter gaf, en de school kinderen het nodig blijken te hebben, mogen we ons dus wel overtuigd hou den, dat ook de kleuter dit kleine maal tijd je op die tijd nodig heeft voor opti male lichamelijke en geestelijke ge zondheid. En op die tijd, nl. halverwege de ochtend, verblijft het kind nu eenmaal op school, en dus moet de versterking op school plaats vinden. Anders zouden de kinderen halverwege de ochtend naar huis moeten i(denk u even de afstanden in) of de moeders zouden de melk moe ten komen brengen! Bij de Nederlandse kinderrijke gezinnen zou het dan geen uitzondering zijn, dat moeder tussen kwart over tien en kwart voor elf een beker melk zou moeten aanreiken bij de kleuterschool, bij de lagere school, bij de Mulo, huishoudschool en de HBS. Deze regeling, dat moeder de melk door de tralies van de speelplaats moet ko men verstrekken, komt in de praktijk voor, onder motto „de school is om te leren, en de voeding hoort van het gezin uit te gaan". Nu ben ik het volkomen eens met het centraal stellen van het gezin in de opvoeding. Ook acht ik het principieel fout als men zegt: „thuis wil len ze het niet drinken, misschien krijgt de school het er in, dus schoolmelk". De schoolmelk behoort, behoudens nood- testanden, alleen op school gegeven te worden, omdat de kinderen op het mo ment, dat ze die melk behoeven, op de school zijn. Maar ook omgekeerd. Aan gezien gebleken is, dat kinderen halver wege de ochtend behoefte hebben aan melk, moeten ze, als ze de ochtend op school doorbrengen, die melk ook daar krijgen. De samenhang tussen lichamelijke ge zondheid, intellectuele prestaties, ka rakterontwikkeling enz. is tegenwoordig wel zo duidelijk gebleken en zo alge meen bekend, dat we ons niet meer kun nen permitteren om een biologische be hoefte over het hoofd te zien, omdat „men op school is om te leren". Wie op dit gebied enigszins ontwikkeld is en deze uitvlucht nog gebrukt, staat m.i. in de tegenwoordige tijd schuldig te genover het kind, en daarmee tegenover de toekomst van onze samenleving. Men ziet deze verantwoordelijkheid, meen ik, nog te weinig. En hoewel iedereen te genwoordig beter weet, tracht men in beschouwing over de praktijk nog dik wijls een kind gesplitst te zien in school kind, gezinskind, straatkind, clubkind, speelkind en werkkind. Als men zich zonder critisch doordenken op het stand punt van deze gespletenheid stelt en dan de weg van de minste weerstand voor zich zelf kiest, komt men tot de uit spraak: „de school is om te leren, dus geen schoolmelk". Ik wil ouderen, die de omzwaai niet meer mee konden maken van de ge- dachtengang uit een materialistisch tijd perk naar de moderne inzichten over de psyche, over de intellectuele ontwikke ling en de samenhang daarvan met de biologische processen, hier niet meer schuldig stellen, maar wel terwille van de kinderen hun inzichten als verouderd aanmerken. Hoe jonger het kind, hoe kleiner maar hoe frequenter de maaltijden. Zelfs vader geniet op zijn werk van het kopje koffie (óókbuiten het gezin om verschaft) men onthoude het zoveel jongere kind deze verkwikking niet. Men geve echter melk, daar dit bij vergelijkend onder zoek het beste bleek, men geve die hal verwege de ochtend, daar deze voor op timale ontwikkeling en prestatie onder broken moet worden. Maatregelen betreffende biologische be hoeften van het kind en eisen van in tellectuele prestaties gesteld aan het kind, mogen niet onafhankelijk van el kaar worden genomen. Het gebruik van schoolmelk dient be schouwd te worden als een der „eerste levensbehoeften". ffenvaar cos ze met die Rbeuraatische Pijnen Anders kunt straks niet meer op of neer Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen De kleine dagelijkse dosis doet wonde ren. Op Uw hele gestel. ONDERZOEK NAAR UITBREIDING DER MOSSELCULTUUR OP DE WADDENZEE Deze week werd op het gemeentehuis te Harlingen door de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan een commissie geinstalleerd, die studie zal maken van de mogelijkheden van de mosselcultures op de Waddenzee. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING Vrijdag 26 oktober a.s. vindt te Den Burg een bijeenkomst plaats van de Doopsgezinde Jongerenkring. Nieuwe leden (18 tot 25 jaar) zijn er hartelijk welkom. (Ingezonden) Mijnheer de redacteur, In aansluiting op het ingezonden stukje van B, zaterdag in Uw blad ge plaatst, wil ik even aanhalen, dat U vo rig jaar een desbetreffend ingezonden stuk in Uw krant werd opgenomen. Ik ben het ook roerend eens met B. en dat de slagers deze maatregel hebben genomen is ook best. Maar wat wordt het publiek hier nu beter van. Dat het moet halen en beta len reuze, maar slagers, kom dan Uw publiek tegemoet en laat Uw prijzen da len. Carbonade hier 2,20 p.p. Den Helder I,80. Gehakt 2,Den Helder 1,40; Re- klame, half om half 1.60. Biefstuk 4, Den Helder 3,20. Ga dus met de markt op en neer, dan zal U op medewerking van Uw cliëntèle kunnen rekenen. Zie nog maar eens te rug naar wijlen slagers Dros en De Boer. Wat liep het druk. Ja, de prijs maakt alles goed. Jammer toch dat deze slagers het niet konden bolwerken. U, redactie, dankend, M. HET T.B.C.-ONDERZOEK Oproep bemanning vissersschepen Wij vernamen, dat in de loop van de volgende week verschillende vissers, al of niet vergezeld van hun gezin, voor langere duur van het eiland vertrekken. Voor deze vissers en gezinsleden geldt geen bepaalde oproeptijd. Zij kunnen zich laten doorlichten in het dorp en op de tijd welke voor hen het beste uit komt. Neemt U daarom kennis van het op- roepschema voor de week van 29 oktober tot 3 november, afgedrukt in de krant van zaterdag, 20 okt. j.l. U dient echter wel rekening te houden met het voor schrift, dat mannen en vrouwen apart moeten worden doorgelicht. Zoekt U dus in het schema naar de tijden, waarop al leen mannen of alleen vrouwen worden onderzocht. Wellicht ten overvloede vermelden wij hier nog, dat op zaterdagmiddag 3 no vember, van 3-4 uur te Oudeschild gele genheid bestaat voor die categorie vis sers, die normaal hun standplaats op het eiland behouden. De gezinnen van deze laatste categorie vissers worden uiter aard doorgelicht op de tijden welke op hun oproepkaart staan vermeld. Mededelingen in verband met het onderzoek voor de week van 29 okt. - 3 nov. (onderzoek gedeelte Den Burg en geheel Den Hoorn en Oudeschild) 1. Ieder ontvangt een oproepkaart en wordt verzocht zich stipt aan het daar op aangegeven tijdstip te houden. 2. Mannen en vrouwen apart. Mannen en vrouwen zullen apart wor den onderzocht. Met nadruk wordt er op gewezen, dat u zich alleen al daar om stipt aan het tijdstip, dat op uw op roepkaart staat vermeld, dient te hou den. 3 Moeders en kinderen beneden 6 jaar. Op de oproepkaarten van kinderen be neden de 6 jaar staat NIET het tijdstip van het onderzoek vermeld, doch wel (in rood) het opschrift: „gelijk met fa milielid". Het is de bedoeling dat deze kinderen gelijk met de ouders, of een ander familielid, worden onderzocht. 4 Schoolkinderen (uitgezonderd de leer lingen der kleuterscholen). De kinderen van de scholen te Den Burg worden van 15 - 19 november collectief onderzocht onder leiding van het onderwijzend personeel. De schoolkinderen van Oudeschild en Den Hoorn ontvangen, in verband met de herfstvakantie, een oproep thuis met het opschrift (in rood): gelijk met fami lielid". Die oproep vermeldt geen tijd stip van onderzoek. Het is n.l. de bedoe ling dat deze leerlingen gelijk met de ouders, of een ander familielid, worden onderzocht. 5 Kinderen kleuterscholen. Deze kinderen worden onderzocht als hierboven onder 3 is vermeld. Dus NIET onder geleide van het onderwijzend personeel, doch met de ouders mee. 6. Bemanning vissersschepen. U kunt zich in het algemeen laten doorlichten te Oudeschild op zaterdag 3 november, n.m. 3-4 uur. Een uitzonde ring hierop bestaat voor de categorie vissers, met gezinsleden, die voor langere duur van het eiland zijn. (zie de speciale oproep voor vissers hierboven). 7 Hulp bij de klccdccllen. Voor hulp bij de kleedcellen zijn in elk dorp een tweetal vrouwelijke vrijwilli gers nodig. Vrijwilligers kunnen zich hiervoor aanmelden bij de heer Rem mers te Den Burg en de heer J. Th. Boom, Oudeschild 241. S Mensen die zich moeilijk kunnen voortbewegen. Het zal mogelijk zijn, U per auto naar en van het onderzoeklokaal te brengen. Zij die zich daarvoor bij het huisbezoek opgaven zijn hiervoor reeds genoteerd. Anderen kunnen zich hiervoor alsnog opgeven bij de heer Remmers. 9. Indien men in bijzondere gevallen niet op de aangegeven tijd aanwezig zal kun nen zijn zal men ook op een ander tijd stip kunnen worden onderzocht. Men dient daarbij rekening te houden met het in de krant van zaterdag 20 oktober j.l. afgedrukte schema, dus geen mannen op vrouwenuren of omgekeerd. Men gelieve echter slechts dan op een ander tijdstip te komen indien men absoluut niet op de aangegeven tijd aanwezig zal kunnen zijn. 10. Heeft men nog niet betaald voor het onderzoek dan bestaat in het onderzoek- fERDA De eindeloze uitgestrektheid van het 30 km lange en 100 meter brede Ter- schellinger strand, waarop de honderden deelnemers aan het Waddencongres als zandkorrels verloren gingen, leek in felle tegenspraak met de schreeuw om recre atiegelegenheid, die donderdag in de ple naire zitting en 's avonds tevoren in de vergaderingen van de werkcommissies meer dan eenmaal had geklonken. De tegenstelling was echter slechts schijn. Het strand- en duingebied van de Waddeneilanden zijn groot genoeg om desnoods nog enige veelvouden van het jaarlijks stijgende bezoek ontspanning aan zeezijde te kunnen bieden. Maar de grens wordt hier gesteld door huisves tingsmogelijkheden op de eilanden. Er moeten meer hotels komen, meer zalen voor recreatie bij slecht weer, betere we gen, gescheiden wegen voor motorisch en nietmotorisch verkeer, een uitgebreid net voor fietspaden door de duinen, wa terleiding en elektrisch licht, automati sche telefoon, meer en betere vervoers- gelegenheden en tenslotte geld, zeer veel geld, om dit alles te kunnen betalen. Al dus de Harl. Courant. Met de handen in het haar. De gemeentebesturen zitten al jaren met hun handen in het haar, omdat ze met de uitkeringen uit het gemeente fonds, die bepaald worden naar het aan tal inwoners en niet aan het aantal va kantiegasten, bij lange na niet uitkomen. Een der belangrijkste besluiten, die door het congres werd genomen, was dan ook een sëhrijven aan de minister raad om de eilanden in hun financiële noden zoveel mogelijk tegemoet te ko men. Humbug. Een ander belangrijk punt dat uitvoe rig werd behandeld, was het treffen van voorzieningen om de vóór- en nóseizoe- nen beter te krijgen. „Maak Kuroorden van de eilanden, zo als de Duitsers van hun Nordsee-Inseln", zeiden de Horeca-vertegenwoordigers. „Niets van die humbug", zei voorzitter Smit, in zijn dagelijkse leven arts op Terschelling. „Zeelucht is gezond en wandelen in de buitenlucht ook, maar daarom is een verblijf op de eilanden nog geen geneesmiddel voor allerlei kwaal tjes". De heer Quint zei, dat de Nederlandse eilandbewoners een sterke voorkeur hadden voor hun eigen eilanden zonder dit sterk gekunstelde Kurbedrijf. Men erkent ten volle de heilzame wer van de zee en de zeelucht, doch is, alsnog van mening, dat bij ons geej kele behoefte bestaat aan inrichtij zoals op de Duitse eilanden - nog zien van de onmogelijkheid tot fc ciering daarvan. „Laat ons eens onderzoeken wat zit", zeiden vertegenwoordigers va$ b A.N.V.V. en daartoe werd besloten, zal een commissie van deskundigen het werk worden gezet. Zo'n coma E komt er ook om het vraagstuk vat soc. toerisme nu eens ernstig onder te zien. Op het tweedaagse Waddencq komt men nu al jaren achtereen verder dan het stellen van het prob maar de tijd dringt. Er moet thans i werkelijk eens iets gebeuren, zeidj i heer A. C. Spijkerman, secr. van de| Kampeerraad. Besloten werd verder nog een FeJ tie van Waddeneilanden V.V.V.1) stichten, per telegram de ministe verzoeken nu eindelijk eens wat eri maken met de vakantie-spreiding,I gezamenlijke folder uit te geven inl oplaag van 50.000 ex. en zo mogelil een gelijkvormige contributie-regel» komen. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 24 november I khand Burg Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 18.10 12.55 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdag< Van Texel: 7.45 11.30 16.00 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 22 oktober 1956: 24 graskalveren 250300; 50 schapen 90—130; 1 koe 650—775; 18 biggen 45— 55; 10 schrammen 5565; 4 nuchtere kalveren 5065. WADDENCONFERENTIE GAF VROLIJKE NOTEN Elders in dit blad vindt U een aan de Harlinger Courant ontleend verslag van de op Terschelling gehouden „Wadden- conferentie", waarin U ernstige zinnen aantreft als „met de handen in het haar", „ernstige grief" en „humbug". Echter zijn er ook momenten geweest, waarop de lachspieren ingeschakeld konden worden. Genoemd blad bracht o.a. de volgende vrolijke nootjes: Er was enige vertraging toen burge meester C. de Koning van Texel in de ochtendzitting van gisteren zijn aange kondigde rede zou houden: In het hotel beschikte men namelijk niet over een lezenaar. Die werd toen fluks door de heer Cupido per taxi uit de Zeevaart school opgehaald. De voorzitter van de Texelse VW, de heer Rab, zakte tijdens bovenge noemde lezing door zijn stoel, wat heel wat hilariteit veroorzaakte. Hij bezeerde zich gelukkig niet. De voorzitter van de Friese VW was vanmorgen de enige, die de boot naar het vasteland miste. Ze konden hem blijkbaar, na een late avond, zo vroeg op de morgen niet wakker krijgen. HERV. GEMEENTE OOSTEREN Vanavond om 8 uur samenkomst school van Oost. Vertoning van de strook „Dr. Maarten Luther, de Ri van de Vaste Burcht". De den s tree Ze eer zom heid zijde ling >Idoo i wen. !e res Der iteel WO] ekan ngen ïltjes lokaal gelegenheid het verschuldigde alsnog te voldoen. 11. Kledingvoorschriften. Op de achter zijde van Uw oproepkaart staan de kle dingvoorschriften vermeld. Houd U zich daar stipt aan. Het bestuur van Het Witte Kruis REDERIJKERSKAMER U.D.I. IN HET GOUD Op zaterdag 17 en 24 november 1 dE de Texelse Rederijkerskamer U.D.I. twee jubileumuitvoeringen haar vi; jarig bestaan te vieren. De donateurs wachten dus twee g(lw® volle avonden, want wij zijn ervan tuigd, dat U.D.I. ditmaal wel bijzo goed voor de dag zal willen komen, notvolle avonden, dank zij de bereid tot het telkens opnieuw willen bra van offers door de werkende leden voor iedere uitvoering zo'n twint repetities moeten houden. Een uit donateurs gevormd comité staande uit de heren Jac. Keijser G. Michels, J. C. Rab en M. Witte, helminalaan, heeft zich in een circu J tot de bewonderaars van U.D.I. ge met het doel U.D.I. straks een jubil< geschenk te kunnen aanbieden. Wij, leden-donateurs genieten voor betrekkelijk weinig geld. Zie voor de schouwburgprijzen in de stf De werkende leden geven hun tijd geld om met veel moeite voor de teurs iets bijzonders te brengen. Fi cieël is het voor het bestuur ook passen en meten. Wordt dit door ons nateurs wel voldoende gewaardeerd 3pe^ Men kan zijn jubileumsgave stc bij de Coöp. Boerenleenbank of op I rekening 87548 ten name van de Cl Boerenleenbank Den Burg, Texel. Q l1 storting vermelden: t.g.v. jubileum s P.S. En als U tóch Uw girobc opengeslagen heeft: stort U dan zelfde vaart een bijdrage op gironuü 261860 t.n.v. de heer C. P. Laan of o Coöp. Boerenleenbank, waar voor „0 té Laan" een aparte rekening is geop U weet wel t.b.v. het comité, dat familie Dekker, door vele tegensli getroffen, graag uit de financiële ra lijkheden wil helpen. Wij bedoelen maar, als U tóch het gaat onder één en dezelfde mo i door, ook al lopen de doelstellingen wereldwijd uiteen! der ken. lezei en U ft, n men: h zich rs ir ZO (inf MN teel iield de fcnst inse tfede ipen iter Vij al de FEUILLETON door W. KERREMANS 24. De heldhaftigheid van de man bleek, toen het er op aan kwam, min der groot te zijn dan hij gezegd had. Behoedzaam en zo ver mogelijk van 't paard nam hij de teugels vast. Vasthouden en omlaag drukken", riep Vendel, pakte snel een bos manen en wierp zich in het zadel. Op hetzelfde ogenblik had hij de teugels beet en bei de voeten in de beugels. 418 deed wat Marien voorspeld had. Hij steigerde wild en sloeg met de voorbenen om zich heen. De helper was al ver terzijde ge sprongen en dekte zich achter zijn wa gen. Venkel begon dadelijk te fluiten, korte rukjes te geven aan de teugels en drukte gelijktijdig beide benen tegen het dier om het voort te drijven. Daar na gaf hij het wat spoor en in eens schoot het paard als bezeten vooruit en holde de weg af. Kennelijk was het dier op hol geslagen en dat verheugde de ruiter. Hij gaf wat meer teugel en liet het paard rennen. Het stoof over de weg tot ontzetting van de weinige mensen, die zich daarop bevonden en toen de weg eindigde in een duinpan wist Ven kel dat hij gewonnen had. Daar in het mulle zand zou het spoedig vermoeid geraken en daar was geen enkel gevaar voor ruiter of paard. Nog wel een kwar tier lang bleef het paard galopperen; toen vertraagde het zijn pas en ging tenslotte over in stap. Venkel beloonde hem met kloppen op de hals en vriendelijke woorden. Hij steeg opnieuw af en liet het paard rus ten. Het stak nog wel eens het hoofd op naar de richting waar zijn vrienden waren, hinnikte, maar bleef kalm. De berijder gaf het een ruime rust en toen hij opsteeg verzette 418 zich niet meer. Marien wist niet waar hij was, maar hij maakte zich geen zorg. Hij behoefde niet meer terug naar zijn pe- leton en zou de weg wel vinden. Op goed geluk af reed hij voort tot hij weer een weg bereikte en de kant insloeg, waar hij de residentie wist. Het paard was nat van het zweet en moe. Hij was nog voor zijn peleton terug in de ka zerne en toen die afdeling binnenkwam meldde hij zich bij de luitenant en gaf deze verslag van wat hij gedaan had. Joachim Willem noemde het een kranig stukje en zei dat hij goed en nuttig werk had gedaan. Bij volgende proeven bleek echter dat 418 bleef kleven als een ander dan Ven kel het bereed en dat alleen deze hu zaar in staat was het paard, telkens niet zonder verzet, van de anderen te ver wijderen. Cornelisse bewonderde Marien niet alleen om zijn rijkunst, maar ook om de wijze waarop hij hem hielp de drank verzoeking te bestrijden. Cornelisse streed zijn moeilijke strijd maar bleef volhouden en gaf toe, dat 't hem al minder zwaar begon te vallen en dat hij niet meer zo'n barre trek in borrels had. Venkel lachte in zichzelf. Hij, de boe renjongen, net even oud als die ande ren, hij was voogd over Cornelisse en opvoeder van Blokker. Voor zijn slapie had hij nadere inlichtingen gevraagd bij een andere drogist en nu wekte hij Blokker op om te beginnen. De huzaar moest nog ruim 2 jaar in dienst blijven en Marien legde hem uit dat hij die tijd hard nodig had. Hij kon met een schrif telijke cursus zich bekwamen voor het geeiste examen en hij spoorde Blokker aan, onverwijld te beginnen. Venkel zou hem helpen als hij dat nodig had en hij moest zich niets aantrekken van de an deren- Blokker begon na dit gesprek met de schrijflessen en trok zich niets aan van de spot zijner kameraden, die gichelden dat Janus ook perfester wou worden. Het kostte Venkel toen nog menig ge sprek en krachtige aansporing om Blok ker tot de volgende stap te bewegen en een brief te doen schrijven aan de Sovab, maar eindelijk ging hij er toe over en begon met de studie. In 't begin kon Venkel hem helpen, maar voor hij zijn kameraad moest zeggen, daartoe niet verder in staat te zijn, had hij al voor een betere hulp ge zorgd. Hij had zich gewend tot de mili taire bediende in de apotheek met de graad van adjudant, die ook het exa men apothekersbediende had afgelegd en hij had deze verteld, wat het stre ven van Blokker was. De Pil, zoals hij genoemd werd, had wat meelijdend ge lachen, maar gezegd, dat Blokker ge rust bij hem kon komen als hij moei lijkheden had. Jij bent nog eens een kameraad, riep Blokker opgetogen toen Venkel het resultaat mededeelde. Met jou kan ik uit vissen gaan. Toen Venkel 8 maanden in dienst was deed hij examen voor korperaal en slaagde. Met de chevrons op zijn mou wen toog hij naar huis en liet zich be wonderen. 't Was een merakel, oordeelde het dorp, zo'n knap jong as dat Veulen van Venkel mot zijn. Die het nou al strepen op zijn mouw. Joachim Willem was er van doordron gen dat korperaal Venkel niet alleen een goed ruiter was, maar ook dat hij meer wist van paardenverzorging en pèardendressuur dan een van zijn colle ga's en zelfs meer dan de meeste on derofficieren. Hij maakte gebruik van die kennis door Venkel opdrachten te geven, welke hij aan geen ander zou hebben toevertrouwd, en toen Brandts zijn paard „Moonshine" meer op sprin gen wilde africhten, liet hij altijd Ven kel daarbij assisteren. Moonshine had een lastige eigenschap het paard sprong vlot, gemakkelijk en gewillig zonder ruiter, maar onder de man weigerde het herhaaldelijk. Dat moest het dier worden afgeleerd en Brandts besloot het paard regelmatig aan de longe te nemen, het zo te laten springen en er dan zelf op te gaan. Op een middag was hij met Venkel weer met die oefeningen bezig. Venkel had het paard goed verzorgd naar bui ten geleid met pijpkousen aan; de heg •di i jkt 1 st. rlo ki et en de muur waren opgezet voor springen en Brandts nam het paard de longe om het eerst zich wat te loslopen. Na enige tijd gedraafd te ben liet hij het dier aan de longe sf gen en Moonshine deed het met ge ee en plezier. Ziezo, nu moeten we zien of knol 't ook onder de man zo gc doen. Ga jij 'm eens zadelen en de bareerstok mee. Neen, beter d^aak die niet ziet. Breng 'm eerst maar Venkel bracht het paard naar de ficiersstal, zadelde het, lette er op de koptoom goed vastzat, de keelt or losjes en de singel stevig aangetrofc y Hij leidde het paard voor en liep ti n I om de bareerstok te halen. Nou ga jij met je stok bij de staan, maar je zorgt er voor dat paard je stok niet ziet en pas als ie gert geef je 'm een tikje, maar vff niet te vroeg, want 't is veel beter ie springt zonder bareerstok. Brandts legde het paard weer aai longe en zei: Nu moet hij eerst springen met zadel en dan nog eens een zandzak op zijn rug. Ga met je reerstok bij de heg staan, maar zorj voor dat Moonshine de stok niet zid gebruik die alleen als je gaat mer 'Jr^r dat ie weigert. Hup Moonshine! Het paard liep aan de longe vr° rond, sprong spelenderwijze over hindernis en ook toen er een zak op het zadel was bevestigd ging het tel over de heg heen. (Wordt ve: g< O.a. la ton rci-t; •iirs: "ou O.a !an utor urn oett Z< De Ma Ho ok 1 ol no'

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4