s mm Half elf „schoolmelk"-tijd Tere huid? De vuurtoren te De Coeksdorp blijft een baken in zee EDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 DE T.B.C.-THERMOMETER 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% 95% 93,5% 92% 69,5% 87% 75% 61% i 55% 47% ">tr °n stand is thans 95%! laatste week gaf zich nog V*% van volking op. Voor het merendeel lit mensen die zich uiteindelijk toch lebben bedacht; die het te gek von- im nu nog achter te blijven bij de rote meerderheid die zich reeds opgegeven. Wij allen juichen dit (punt van harte toe! :ult nu zeggen: „wat jammer dat de niet voor de volle 100% is ge el!" Nu, wij van onze kant hebben om U gerust te stellen. Een zeer gedeelte van de 5% die zich nog jpgaf bestaat uit zieken en uit men- lie zich te oud voelen voor het on- I Y e^- Uiteindelijk zijn het er dus nog een paar waar alles om draait, maandag, 29 oktober begint dus nderzoek. Wij hebben nog een stille dat ook de laatsten van onze be ng zich nog aansluiten bij de massa! heeft zich nu opgegeven, maar U toch nu ook werkelijk? De belang- •id van het onderzoek behoeven wij -s neer verder weer te geven. Wij )uwen slechts op Uw bereidheid om ledemens en U zelf veilig te stellen de t.b.c.-vijand. t bestuur van „Het Witte Kruis" Babyderm-zeep 1ARLINGEN MOET VOOR DE EU WEN EEN GRATIS HAVEN BLIJVEN" mosselvissersvereniging „Wadden- langen" heeft thans de statuten en uish. reglement goedgekeurd en ter ijging van een Kon. Goedkeuring j Den Haag opgezonden, de vergadering werd tevens be- j en de voorgenomen wijziging van «emeentelijke binnenscheepvaartre- ?nt, waardoor, als dat zo wordt aan- nen, de Zeeuwse mosselaars in het -lg in de Harlinger haven haven- zullen moeten betalen, kan, en zal ook zeer zeker tot ge- hebben, dat de Zeeuwen, die nu naar deze haven komen, omdat ad voor hen wat meer vertier biedt bevoorrading er gemakkelijker is, jit financiële overwegingen in de is van Terschelling, Texel, of Den r zullen blijven liggen. En dat acht- leden van „Waddenzeebelangen" wenselijk, in de eerste plaats niet t ze in Harlingen een goed klimaat en te scheppen om toekomstige ^e vestigingen te bevorderen en in /eede plaats omdat de middenstand zeer veel schade van zou hebben, jl de gemeentekas er toch praktisch cent rijker van wordt, zullen hun bezwaren ter bevoegder se ter kennis brengen. BOU W VERGUNNINGEN heer K. Kalis, Wilhelminalaan 26, Burg, uitbreiding woonhuis; de heer jm, Oudeschild 36, bouw van een j iken; de heer H. L. Looijenstein, ierend 130, verandering voorgevel, huis; de heer Joh. Kloosterman, bouw van een kippenhok. HET T.B.C.-ONDERZOEK NOG ENKELE MEDEDELINGEN 1. Moeders en kinderen beneden 6 jaar. Het is voorgekomen, dat de vader en de kinderen een oproep thuis kregen, doch de moeder niet. Ook het omgekeer de is het geval geweest. Dit is een gevolg van het feit, dat Den Burg nu in twee perioden, n.l. van 29- 31 oktober en van 15-19 november wordt onderzocht. Deze kinderen dienen toch gelijk met de moeder te worden onderzocht. Heeft moeder een kaart ontvangen en de kin deren niet, dan gaan de kinderen even goed met moeder mee. Heeft moeder geen kaart ontvangen en de kinderen wel, dan dienen de kinderen te wachten tot moeder een oproepkaart heeft ont vangen. 2. Onderzoek op een andere tijd dan op de oproepkaart staat vermeld. jflleen in bijzondere gevallen mag men op een andere tijd worden onderzocht (in geval van ziekte, vakantie, beroeps werkzaamheden etc.). Men dient dan evenwel rekening te houden met de regel, dat geen mannen op vrouwenuren en omgekeerd mogen worden doorgelicht. Let dus op het op- roepschema. 3. Onderzoek in een andere plaats dan op de oproepkaart staat vermeld. Het is bij wijze van uitzondering mo gelijk om op een andere plaats te worden onderzocht -dan op Uw oproepkaart staat vermeld. Let op de oproepschema's voor de buitendorpen! Het bestuur van „Het Witte Kruis" HET T.B.C.-ONDERZOEK Onderzoekschema week 29 okt.-3 nov. Den Burg, Consultatiebureau van „Het Witte Kruis": Maandag 29 oktober 's avonds 6.30 - 9 u. onderzoek mannen; Dinsdag 30 okt. 's morgens 9-12 uur onderzoek van mannen; 's middags 1,30- 4,30 uur onderzoek van vrouwen en van huize Irene; 's avonds 7-8 uur onder zoek van mannen. Den Hoorn, lokaal oude o.l. school: Woensdag 31 oktober, 's avonds 6.30 - 8.30 uur onderzoek mannen; Donderdag 1 nov. 's morgens 9-11 uur onderzoek van vrouwen en van meisjes o.l. school; 's morgens 11.15 - 12 uur onderzoek van mannen en van jongens o.l. school; 's middags 13.30 - 15 uur on derzoek van vrouwen en van meisjes o.l. school. Oudeschild, het „Eigen Gebouw": Vrijdag 2 nov. 's middags 2 - 3,30 uur onderzoek van vrouwen en van meisjes c.l. school; 's middags 3,30 - 5 uur on derzoek van mannen en van jongens o.l. school; 's avonds 6.30 - 8 uur onderzoek van mannen. Zaterdag 3 nov. 's morgens 9-12 uur onderzoek van vrouwen; 's middags 3 - 4 uur onderzoek van mannen, waaronder vissers van Oudeschild en van Oosterend. SVC-nieuwa Het eerste ging naar Schoorl, een voor ons nog onbekende tegenstander. Al gauw valt te zien dat de partijen elkaar niet veel toegeven. Technisch is Schoorl iets beter en weet dit voor de rust met een doelpunt uit te drukken 01. Na de thee gaan de partijen gelijk op. Aan weerskanten komen mooie kansen, maar geen doelpunten. Wel wist Jan Piet een paar maal op fraaie wijze te redden. Het tweede speelde thuis tegen Tex. Boys 3. Zij deden het beter en wisten met 31 te winnen. Wie van de Boys spelers vermist een sportkous. Afhalen of bericht aan de secretaris naast het voetbalveld. Het eerste is a..s zondag vrij. Het 2de speelt thuis tegen ZDH 2 om 2,30 uur. De adsp. spelen hedenmiddag om 3 uur thuis tegen De Koog a, veel succes. De jeugdgym, die onder leiding staat van de heer Van Veen heeft deze week nog geen begin kunnen maken wegens het opnieuw hervatten van de werk zaamheden in het gymlokaal; ook de grote gym niet. Misschien de volgende week. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL .van 19 tot en met 25 oktober 1956 Geboren: Nora Maria, dv Willem Bakker en Johanna P. Munnik; Pieter Cornelis, zv Martinus Witte en Antje M. van den Berg; Yvonne, dv Adriaan Welboren en Catharina M. Schreuder. Ondertrouwd: Willem Haasnoot en Hennie Boon; Arie Kamp en Sara Pran ger; Willem M. Bakker en Catharina A. Smit; Meijert Boon en Theodora Wal- dus; Pieter Verberne en Agatha Hopman Getrouwd: Friedrich J. K. Rademacher en Frouwke N. Rab; Meijert Bakker en Emma M. Veeger; Maarten Broekman en Johanna J. van Exel. INGEKOMEN PERSONEN Wubbo Walters, van Nieuwleusen, Ommerdijk 23 naar Emmalaan 2, Den Burg; Ilona Koopman, van Haarlem, Spruitenboschstraat 17 naar De Waal 55. VERTROKKEN PERSONEN Catharina G. Saai, van C 79 naar Alk maar, Wilhelminalaan 11; Marinus Ver- telman, van Wilhelminalaan 25 naar Leiden, Pres. Steinstraat 14; Arend Heerschap, van Den Hoorn 93 naar Den Helder, Polderweg 22; Pieter G. Prins, van E 92 naar Leeuwarden, Beetgumer straat 16. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 27 oktober Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, de heer D. J. Reuter spreekt over kunstvezels in de visserij. Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, uitvoering Chr. Mannenkoor Oosterend. Zondag 28 oktober Den Burg, Hallerweg, Start betrouw- baarheidsrit motorclub Texel. Woensdag 31 oktober Den Burg, Geref. kerk, 7,30 uur. Film programma Chr. Ver. tot verpleging van chronische zieken „Het Zonnehuis". Donderdag 1 november Den Burg, Kursusavond NVV: de arbeid in de wereld van morgen. Oosterend, bazar t.b.v. de sportver. Oosterend. Vrijdag 2 november Oosterend, bazar t.b.v. de sportver. Oosterend. Zaterdag 3 november Den Burg, „Oranjeboom", Toneelvoorst. „Het Masker" met „Het begeerde land" Den Burg, 8 uur. Centraal Bureau Waal- derweg, start nachtrit Motorclub Texel. Oosterend, bazar t.b v. de sportver. Oosterend. „EEN MENS WAS TEVEEL" Zoals wij reeds in ons blad van 20 oktober schreven, wordt woensdag 31 oktober a.s. in de Gereformeerde kerk te Den Burg (plan Zuid) de film vertoond: „Een mens was teveel". Toegangsbewijzen zijn hiervoor ver krijgbaar bij J. Vinke, Weverstraat, en P. Bakker, Wilhelminalaan, Den Burg, en bij P. Bosma, Nieuwstraat, Oosterend Komt U deze film ook zien? U steunt hiermede „Het Zonnehuis", ver. tot ver pleging van behoeftige chronische zieken. HOE VOORKOMEN WIJ MOND- EN KLAUWZEER? In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, die op maandag 29 okto ber a.s. wordt uitgezonden, zal een klankbeeld worden gewijd aan de voor koming van Mond- en Klauwzeer. Aan deze uitzending zal worden medege werkt door de Veeartsenijkundige Dienst. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 24 november 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 verschillende dagbla- heeft bovenstaande foto ijkt, een opname vanuit vliegtuig, zoals U ziet. „Ik ben blij, dat jullie ouders zo ver standig zijn het goed te vinden, dat jul lie schoolmelk krijgen", aldus sprak dinsdagochtend burgemeester C. de Ko ning, toen hij de schoolmelkverstrekking op de school voor C.V.O. aan de Wilhel minalaan met een officieel woord in wijdde. „Ik dank ook meneer Veldhuis en zijn staf voor de toegezegde mede werking". En hierop overhandigde het Hoofd van onze Gemeente een met een groen-zwarte strik versierd flesje ge zondheid en kracht belovende melk aan de zes-jarige Jan Visser Jzn., die ter stond de inhoud op smaak en kwaliteit controleerde. Even later waren alle scholieren, die dit officiële gedeelte hadden bijgewoond, 1 weer in hun lokalen bijeen om ook deel te nemen aan deze schoolmelkvoorzie- r.ing. Sommige kinderen hadden de melk liet hij door de N.V. P. Daalder's Aan nemersbedrijf, Alkmaar, vlak voor de duinenrij een gordel van beton aanleg gen, een brede, zware dam, met aan de bovenkant golfbrekende betonblokken. Deze verdediging is thans nagenoeg gereed gekomen en dus prachtig op tijd ook, want de herfststormen staan voor de deur. Nu maar afwachten hoe de reactie van de waterwolf zelf is. DE ONVEILIGE WEG (Ingezonden) Er gaat bijna geen dag voorbij, of we lezen in de krant van verkeersongeluk ken, af of niet met dodelijke afloop. Het is zelfs zo erg geworden, dat men een verbond voor veilig verkeer heeft opgericht. Deze organisatie heeft de 17e oktober bestemd voor speciale Veilig Verkeersdag. En zo hebben we dan de laatste weken in de bladen de grote ad- vertentie aangetroffen met het beeld van de strenge rechter, die met naar ons uitgestoken vinger de vraag stelt: „Wat doet U op 17 oktober?" In die adverten tie werd ons verzocht die dag voorzich tiger te zijn dan anders, zodat we alles in het werk zouden stellen om veilig te rijden, te lopen, te fietsen of te brom men, zodat 17 oktober een echte veilig- verkeersdag zou worden. En toen 18 oktober minister Algera 's morgens voor de radio over deze aktie sprak en hoopte, dat het niet bij één veilig-verkeersdag per jaar zou blijven, maar dat men alle dagen de veiligheid van het verkeer zou bevorderen. Was juist daarvoor in het Nieuwsbulletin me degedeeld, dat het verkeer op 17 oktober in ons land 10 doden en 8 zwaar gewon den had gekost. {De rede van de minis ter was al eerder op de band opgenomen) We hebben hier dus inderdaad met 'n heel ernstig probleem te maken, dat niet krachtig genoeg kan worden aan gepakt. Natuurlijk moeten we dan eerst de oorzaken van verkeersongelukken op- 1 sporen en nagaan op welke manier deze I voorkomen kunnen worden. In de bovengenoemde advertentie worden verschillende manieren ge noemd, waarop de veiligheid bevorderd j kan worden: goed uitkijken bij overste- ken, duidelijk en tijdig richting aan- geven, minder snel rijden, zorgen dat ons vervoermiddel helemaal in orde is, voor- ïangverlenen zoals het behoort, kortom alles in het werk stellen om de veilig- i heid van het verkeer te bevorderen. Tot onze grote verbazing werd in die advertentie geen gewag gemaakt van de gevolgen van alcoholgebruik door ver- schillende categorieën van weggebrui- i kers, want het aantal ongelukken, ver oorzaakt door bijv. bestuurders van mo torrijtuigen, die alcohol gebruikt hadden, 1 is heel groot. We herinneren ons stellig nog het Haagse drama. Een Rotterdamse jonge- man nam, na in vele café's stevig ge dronken te hebben, een auto weg en ging met een vriend een tochtje naar Den Haag maken, waar hij tenslotte in reed op een groep mensen, die uit een bioscoop kwam, zodat twee vrouwen ge- aood en een aantal mensen gewond werden. We zouden een lange lijst kunnen sa- j menstellen van dergelijke gevolgen van alcoholgebruik. Het is zelfs zo erg geworden, dat de rechterlijke macht besloten heeft, zeer zware straffen op te leggen. Nu kan men natuurlijk de vraag stel- len, hoe het mogelijk is, dat er altijd maar weer mensen achter het stuur gaan zitten, nadat ze alcohol gebruikt hebben, terwijl toch wetenschappelijk is komen vast te staan, dat zelfs betrekkelijk klei ne hoeveelheden alcohol de reactiesnel heid verminderen en dus oorzaak kun nen zijn, dat een aanrijding of ander on geluk nog net niet meer vermeden kon worden, terwijl dit wel het geval zou zijn geweest, als de betrokken bestuurder geen alcohol gebruikt had. Er wordt dus allerwegen gewaar schuwd voor alcoholgebruik bij snelver- in een ommezien uit de flesjes gezogen, anderen deden het wat kalmer aan, maar allemaal waren ze actief tot de laatste druppel. Het ging om zo te zeg gen zuigende op. Het is de bedoeling - wij schreven dit reeds - deze schoolmelk dagelijks te verstrekken. Het gros van de kinderen mag meedoen. „Er zijn nog diverse ouders, die zeg gen „Oh, voor onze kinderen is dat over bodig, want ze drinken thuis genoeg, ja véél melk", goed en best, maar*het gaat om het tijdstip", aldus merkte burge meester De Koning nog tegenover ons op voor hij wegreed naar een andere school, want de burgemeester wilde gaarne op alle scholen even kijken hoe het bij de start reilde en zeilde. Op alle scholen hield hij een vriendelijke speech, de belangrijkheid van deze schoolmelk verstrekking onderstrepend. „Jullie worden niet alleen sterker door het drinken van melk op dit tijdstip, maar bovendien zullen jullie straks gemakke lijker gaan leren. Ik heb feestelijk graag de opening verricht en wil gaarne be sluiten met een „Kinderen, gezondheid!" aldus besloot de burgemeester. GEEFT UW VEE DE TIJD Opstallen is een werk, dat de boer liefst zo laat mogelijk doet. Ook het vee houdt er niet van, ook al is het binnen veel behaaglijker dan buiten in deze tijd van het jaar. Veel dieren krijgen n.l. last van diarrhee. De mest wordt waterdun, de dieren voelen zich slap en lijden daardoor. De meest voorkomende oorzaak? Een verkeerde overgang van weide naar stal. Zorgt er toch vooral voor dat Uw die ren ook op stal nog wat gras krijgen in de eerste week. Zorgt er voor, dat de herfstvoedermiddelen langzaam de plaat9 van het weidegras innemen. De koe of liever nog de pens krijgt dan de tijd zich aan te passen aan het nieuwe regime. Dat is het beste voor een regelmatige melkproduktie. DE TEXELSE KOTTERS NAAR ZEELAND De Texelse kottervloot is voornemens om in de nacht van zondag op maandag de haven van Oudeschild te verlaten met bestemming Breskens, Zeeland. Evenals vorig jaar zullen de Texelaars weer van uit Breskens de visgronden gaan op zoeken en wel ter beoefening van de haringvangst. Er zal weer worden gevist van de Noordhinder tot Calais en zuide lijker. Twee maal per week komen de sche pen de haven van Breskens binnen om daar de vangst te lossen. Verscheidene families hebben weer een huisje in Bres kens gehuurd en wel zomerhuisjes, die bij winterdag toch niet bewoond worden. De dames is het daar vorig jaar over het algemeen zeer goed bevallen, daar de bevolking van Breskens een grote mate van gastvrijheid betoont. Een der dames van Texel merkte dan ook op, dat zij tegen de verhuizing helemaal niet opziet, ja het zelfs prettig vindt weer eens een poosje Zeeuwse lucht te kun nen happen. Gaarne wensen wij onze vissers goede vaart en rijke buit. keer en toch komt het zo vaak voor, dat automobilisten enz. met de strafrechter in aanraking komen, wegens het ver oorzaken van ongelukken onder invloed van alcohol, dat steeds zwaarder straf fen worden opgelegd, met intrekking van het rijbewijs voor korter of langer tijd. Hebben we hier te maken met een zekere onverschilligheid of branieach tigheid of met een gemis van verant woordelijkheidsgevoel? Of is er nog een andere mogelijkheid? Een feit is, dat sommigen te goeder trouw van mening zijn, dat ze na ge bruik van alcohol beter rijden, maar die mening berust op een verkeer oordeel als gevolg van lichte roesverschijnselen. Dat is door proeven bewezen. In elk geval is het nodig, dat we trachten vast te stellen, hoe het komt, dat een grote groep weggebruikers door gaat met alcoholgebruik voordat er ge reden moet worden. We moeten weten, wie de eigenlijke schuldige is, de mens of de alcohol. Naar we hopen zal de redactie ons in de gelegenheid stellen in een tweede ar tikel hierop nader in te gaan. Met hartelijke dank voor de plaatsing, Haarlem, J. Duinker. (In een volgend nummer zullen wij het tweede artikel opnemen, getiteld „De veilige weg" - red.)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3