9 rocn in het hart-, RDTERDDN ietspad Dennen - De Koog groeit' wmm WACHTEN WJrl-mum duurt altijd lang OENSDAG 31 OKTOBER 1956 sTEXELSE 71e JAARGANG No. 7092 Itgave N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij jekhandel Drukkerij Bibliotheek Ln Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'dam se Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. 0K OP TEXEL WORDT BEHOORLIJK GESPAARD In verband met de Wereldspaardag, ie op de laatste dag van de maand ok- iber (vandaag) wordt gehouden, hebben ij ons een beeld willen vormen van i omvang van het sparen door Texe- tars. Wij hebben ons daartoe met alle ier gevestigde banken in verbinding isteld, maar jammergenoeg konden di- erse banken ons de verlangde gegeVens iet verstrekken. Daaronder bevond ich ook de Rijkspostspaarbank, waarvan ij de postkantoren alhier dan als fili- ils willen beschouwen. „De wijze van erwerking van de gegevens betreffende it sparen van de bewoners van Texel onze administratie maakt het ons on- '.ogelijk de gewenste gegevens te ver- irekken", zo deelde de Rijkspostspaar- ank ons mee. Wij moeten ons dan ook beperken tot gegevens, die ons welwillend ter hand erden gesteld door de Coöp. Boeren- enbank en de Nutsspaarbank, bijkan- >or Texel. De Coöp. Boerenleenbank, opgericht 6 februari 1904, schrijft ons, dat de aar gedeponeerde spaargelden uitslui- md worden gebruikt voor het verstrek en van leningen en kredieten aan leden •gen solide onderpand. Deze leden moe- in woonachtig zijn in het werkgebied er bank, dat is de Gemeente Texel, zo- at met het sparen bij deze spaarbank itsluitend een Texels belang wordt ge iend. Enkele cijfers vanaf de oprichting: esp. jaar per31 december; aantal Gaarders; bedrag spaargelden: 904 115 22.696,40 914 568 298.207,03 924 1030 1.462.290,54 934 1875 1.980.845,59 944 2423 4.005.600,72 954 4699 4.499.835,42 955 4981 5.233.455,17 8-10-1956 5130 5.248.090,75 Over 1955 werd aan rente vergoed een «drag van 113.205,76, voor 1956 zal dit Jjna 130.000,bedragen. Ongeveer 50°/o van het aantal inwo- ers van Texel spaart bij de Coöp. Boe enleenbank. Hiervoor is het kantoor geopend op 11e werkdagen van 9 - 12.30 en van 2 - uur. Zaterdags van 9 tot 12 uur en ovendien elke dinsdagavond van 7 tot uur. Wekelijks wordt zitting gehouden in •en Hoorn, De Cocksdorp, De Koog en 'osterend. an Het spaarderstegoed van de Texelse 'utsspaarbank nadert de miljoen gulden, 'ldus deelt deze bank ons mede. Zij Mar ervolgt: De Nutsspaarbank heeft het tot een oede traditie gemaakt, telkenjare de va paargedachte onder het publiek te ver ga a preiden, zulks in verband met de vie- ren< mg van de Wereldspaardag, nu op en, e Woensdag 31 oktober. b® Ter aanmoediging ontvangen degenen, fscl* Üe zich vandaag als „nieuwe" spaarder 'ij de Texelse Nutsspaarbank laten in- t, schrijven, een zakagenda cadeau, ter wijl aan „oude" spaarders, die op deze 1. 0 dag een inleg doen, gratis een fraaie ka- ge bnder wordt uitgereikt. Voorts wacht de t tej rparende kinderen ook een verrassing. De mogelijkheid bestaat, dat op deze ,efl kg het spaartegoed van de Texelse Nutsspaarbank de mijlpaal bereikt van l.OOO.QOO,— Het kantoor zal op deze dag doorlo- Pend van acht uur 's morgens tot acht ®ur 's avonds zijn geopend, opdat een ut Tdtr in de gelegenheid wordt gesteld wa i bezoek aan de Spaarbank te bren- ien. Het tietspad, dat van Bosch en Duin naar De Koog zal lopen is reeds geko men tot waar het dennenbos begint. Een pad, dat door prachtige laantjes voert. Het zal het pad, dat langs de Ploeglanderweg loopt gedeeltelijk ver vangen- Het krijgt een breedte van twee meter, zodat je elkander goed kunt passeren. Hierboven een toto van het reeds gereed gekomen pad- GEZINSAVOND TE DE KOOG In het kader van de gezinsweek der N.H. Kerk op Texel, werd donderdag avond in het Dorpshuis een bijeenkomst gehouden, waar een forum vragen be treffende gezinsproblemen, door de aan wezigen in discussie gebracht, op lof waardige wijze wist te beantwoorden. Eerder op de avond vertoonde men de film „Kinderen voor de rechter". Een rolprent met de doelbewuste inslag om de ontreddering in het licht te stellen, die pleegt op te treden wanneer de band in het gezin breekt. Het forum werd gevormd door mej. Dijkstra, maatschappelijk werkster, mevr. Ipenburg, en de heren Schalkwijk en Drevel. De leiding was in handen van Ds. Waardenburg. Dergelijke avonden zullen, voorzover dit niet alreeds is geschied, op alle Texelse dorpen worden gehouden. R.K. ONTWIKKELINGSCLUB Donderdag hield de heer J. G. Wittpen, propagandist van de N.Z.H.R.M., een voordracht met film over het werk der Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding-Maatschappij voor de leden van ae R.K. Ontwikkelingsclub in Hotel „De Zwaan". Alvorens tot vertoning van de films over te gaan, vertelde spreker eerst het een en ander over het ontstaan en de groei van onze Reddingmaatschappij. Het was oktober 1824, toen bij storm het schip „De Vreede" in de omgeving van Huisduinen in nood verkeerde. Tien Hel- derse vissers trokken er heen in een open sloep om hulp te bieden, waarin zij dan aanvankelijk ook slaagden, maar bij hun terugkeer sloeg de sloep om en werden allen, redders zowel als geredden, op één na een prooi der golven. Deze ramp verwekte zulk een beroering in den lande, dat men besloot tot oprichting van een reddingsmij, welke op 11 no vember 1824 in Amsterdam tot stand kwam. De 20ste november 1824 volgde Rotterdam met de stichting van de Zuidhollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Beide maatschap pijen worden in stand gehouden door vrijwillige bijdragen. Het gebied van de N.Z.H.R.M. strekt zich uit van Rottum tot ter Heyden en heeft 36 kuststations en het gebied van Ter Heyden tot de Belgische grens is voor rekening voor de Rotterdamse Reddingsmij met 10 stations Vervolgens schetste spreker de ont wikkeling van het reddingsmateriaal. Moest men vroeger met roei redding boten de branding is, thans kan hulp worden geboden met onze moderne mo torboten, die over capaciteiten beschik ken, variërend van 80 tot 140 pk en bo vendien zijn uitgerust met de meest moderne communicatie-middelen en comfort. Na voorafgaande uiteenzetting ver toonde de heer J. G. Wittpen een drietal films, waarbij in het eerste deel kennis werd genomen van het lanceren van de roeireddingboot in zee onder zeer moei lijke omstandigheden en vervolgens het redden met een wippertoestel. Het tweede gedeelte gaf een beeld te zien van het uitrukken van het moderne reddingsmateriaal, de motorreddingbo ten, die tevens voorzien waren van val- netten. De allernieuwste boten zijn zelfs zo gemaakt dat zij bij het omslaan niet kunnen zinken. Dat zijn de zogenaamde ■zelfrichtende boten, die behalve een bo- ZOON GING VADER TE LIJF Een dertig-jarige Oudeschilder werd door de politierechter tot 40,of 20 dagen veroordeeld wegens mishandeling van zijn bejaarde vader. De vader, die ook ter zitting was verschenen, was op die dag juist veertig jaar getrouwd. KOE KOOS DE VRIJHEID Een koe van de veehouder S. Smit, Oudeschild, sprong vrijdagmiddag om streeks half zes over een sloot langs het fietspad Oudeschild-Den Burg en bleef daar lustig rondtippelen Later op de avond moest zij dit uitstapje met de dood bekopen, want zij werd aangereden door een auto, bestuurd door de veehandelaar H. Keesom Jr., die het dier niet ont wijken kon. De koe sprong nl. op de mo torkap. Het dier werd zo ernstig gewond, dat het in de noodslachtplaats moest worden afgemaakt. Enige jaren geleden verloor deze veehouder ook al een koe door een soortgelijk ongeluk. GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: B. D. 2,50; de Z. 2,50; E. 2,50; K. 2,50; D. 2,50; V. 2,50; N.N. 2,50. PUBLIKAT1E VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 31 oktober Den Burg, Geref. kerk, 7,30 uur. Film programma C-hr. Ver. tot verpleging van chronische zieken „Het Zonnehuis". Donderdag 1 november Den Burg, Kursusavond NVV: de arbeid in de wereld van morgen. Oosterend, bazar t.b.v. de sportver. Oosterend. Vrijdag 2 november Oosterend, bazar t.b.v. de sportver. Oosterend. Zaterdag 3 november Den Burg, „Oranjeboom", Toneelvoorst. „Het Masker" met „Het begeerde land". Den Burg, 8 uur. Centraal Bureau Waal- derweg, start nachtrit Motorclub Texel. Oosterend, bazar t.b.v. de sportver. Oosterend. HARTELIJK DANK De heer J. Dekker is vrijdagavond met zijn echtgenote op Texel gearriveerd. Zij moet hier in Holland nog geopereerd worden. Het opgerichte comité bracht zaterdag een bezoek in de Weverstraat en kon 'n spaarbankboekje met 1404,12 aanbie den, spontaan geschonken door Texe laars en vrienden van Texel. „Ik kan hier geen woorden voor vin den", zei de heer Dekker ontroerd. Het comité brengt langs deze weg mede namens de tamilie Dekker harte lijk dank aan alle goede gevers en geefsters- J- van Hoorn L. van Sambeek C. P- Laan. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 29 oktober 1956: 25 graskalveren 275350; 5 koeien 700 900; 20 schapen 100125; 30 biggen 45 65; 10 nuchtere kalveren 4060. Voor de mooiste keuze in mantels naar VLEESPRIJZEN Geachte Redaktie, Mag ik dan nog even een paar regelen brengen, naar aanleiding van een Opmerker. Deze Opmerker slaat de spijker pre cies op de kop. Dat de slagers deze prij zen nemen, daar geef ik ze volkomen gelijk in. Ieder zit voor de winst. Maar dan moeten jullie vrouwen niet langer klagen, dat je er met de week lonen van deze tijd niet kunt komen. Jullie laten maar steeds horen, als ik effe naar de slager ga, ben ik f 6,tot 7,kwijt. Maar net wat Opmerker zegt, wat doe je er aan. Wat je te duur is, moet je niet kopen. Dus dames, een week staken, niet naar de slager. Neem één keer een ei een ouwe kip en je redt het wel. Vleeswaren bij je kruidenier. Dan wachten jullie het rustig af, wat de slagers nu eens in de krant schrijven. Die moeten dan (en dat komt) enkel een advertentie plaatsen, waar boven staat: „Vleespnjzen verlaagd" en dan de prij zen aangesloten hij Den Helder. Waar is en wat doet nu de bond van Plattelandsvrouwen? Vergader en be spreek, want dit is een ernstige zaak voor al de damesportemonnaies. En redaktie, laten we de discussie sluiten en de pen overgeven aan onze slagers. Slagers, het moet en het kan met de huidige prijzen voor slachtvee. De overkantse slagers werken ook heus niet met verlies. Dit nog in een Hoorns Dagblad: Recla me van deze week: Gehakt 1,30; door regen runderlappen, met een randje vet, heerlijk 1,50 per halve kilo en de schoudercarbonade van onze toetjes 1,75. Kom nou!! Redaktie, hartelijk dank, M. BIETENROOI-AKTIE VOOR S.V.C. Wij verzoeken alle leden van SVC, die zich voor het bietenrooien hebben opge geven, zich zaterdag a.s. om 1 uur te be geven naar het land van de heer Jb. Reuvers. Dit geldt ook voor donateurs en andere belangstellenden, indien ze aan bovengenoemde aktie willen deel nemen. Indien men nog niet met deze aktie op de hoogte is: Het gaat hoofdzakelijk om de kosten te dekken voor het gymna stiekonderwijs, dat eenmaal per week aan de kinderen van 6 tot en met 13 jaar zal worden gegeven. Mochten er in Eierland ouders zijn, die er prijs op stellen om hun kinderen aan bovengenoemde gymnastieklessen te laten deelnemen, dan zijn ook die wel kom bij het rooien. Het comité. vendek ook nog een tussendek bezitten, zoals de Neeltje Jacoba, de Insulinde en de Prins Hendrik. Vervolgens maakten wij kennis met enkele bekende redders, Klaas van Urk, J. Cupido, A. P. Smit, Dorus Rijkers, Mees Toxopeus en Coen Bot. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik ge maakt. De heer J. G. Wittpen beëindigde zijn voordracht met het volgende ver zoek: „Wij zijn een zeevarende natie en hebben daarom een ereplicht te ver vullen aan onze redders, die zich geheel belangeloos en vrijwillig in dienst stellen van het reddingswerk. Dit kunt gij doen door lid te worden van het reddings wezen door het schenken van een vrij willige bijdrage - minimumbijdrage 3,per jaar. Als tegenprestatie ont vangt U twee maal per jaar een boekje, waarin U met alles wat het reddings wezen betreft op de hoogte wordt ge houden". Voorzitter, de heer R. J. Boom, dankte spreker voor zijn interessante en leer zame avond en deelde verder nog mede, dat de volgende avond zal worden ge houden in „Casino" op donderdag 29 no vember, waar Pater Henry de Greeve het toneelstuk „De Branding van het Bloed" zal opvoeren. TENTOONSTELLING O.L.S. OOSTEREND Deze tentoonstelling bestond uit vier afdelingen, nl. door de kinderen zelf, door het personeel, door de leden van de S.O.O.S., (dit was de attractieve afde- I ling), en een door de oudercommissie, die te theetent verzorgde. Wie aan het schoolgaan denkt, ziet rijen sommen voor zich, of het levensgrote voorbeeld, door juf op het bord gecalligrafeerd, hoé netjes een kind wel moet schrijven. Uit dit glles zou moeilijk een pakken de tentoonstelling opgebouwd kunnen worden. Tegenwoordig plegen de onder wijzers er echter óók op gezette tijden met de jeugd op uit te trekken en in dat opzicht mag de Texelse jeugd zich zeker tot de begenadigde categorie rekenen, daar wij leven op een eiland, dat door de natuur rijk gezegend werd. Momen teel heeft die natuur al weer heel wat okergeel, dè herfsttint bij uitstek, op haar palet getoverd en het was dan ook het onderwerp „Herfst", dat de leerlin gen hebben uitgebeeld. Daartoe waren ze onder leiding van de onderwijzer of onderwijzeres op zoek gegaan naar al lerlei materiaal, dat hun van pas zou kunnen komen. Dikwijls hebben ze onder de meest on gunstigste omstandigheden gepionierd, want soms werden zij door een plensbui verrast. Dit alles mocht noch de pret, noch het uiteindelijke resultaat drukken. Daarvan getuigde de tentoonstelling tenminste. Mevr. Rappart, hoofd van deze school, was dan ook zeer enthou siast over de vlijt waarmee haar jeugd deze veel omvattende taak op zich heeft willen nemen. Uit Den en Duin werd het benodigde materiaal opgesnord, zoals mos, helm, dennengroen, zand en wat niet al. Ook aan Paddenstoelen was geen gebrek! Bij een tentoonstelling hoort een con cours. Wel, het heeft gespannen, maar tenslotte kwam de jury toch met de volgende uitslagen: 5e, 6e en 7e klas: 1. F. Visman, bij de 3e en 4e klas spande de inzending van Willy Beuvink de kroon en bij de le en 2e klas G. Fledde- rus. Het resultaat was nog weer mooier dan vorig jaar, waaruit blijkt, dat de kinderen er al meer kijk op krijgen. Het onderwijzend personeel toonde de ouders de wijze waarop er gewerkt wordt. Interessant was ook het onder werp „schoolreisverslagen". Hoe de fi nanciële zijde van zo'n reisje wordt op gelost werd geïllustreerd aan de hand van leuke tekeningen. Kortom, in woord en beeld werden de geneugten van de schoolreisjes weergegeven, dikwijls op originele wijze. Ook de handwerkafdeling was aller belangstelling waard, evenals de afde ling, waar wij allerlei voorwerpen zagen, die waren vervaardigd van produkten uit de landbouw. Van aardappelen, vlas, tarwe, gerst,bonen enz. enz. kan men nl. de meest uiteenlopende dingen maken. En spelenderwijs wordt de leerling van een en ander op de hoogte gebracht. Tevens wordt hierdoor begrip en waar dering gekweekt voor de landbouw. We noemen ook de uitgebreide boe kenstand, verzorgd door Boekhandel Parkstraat, onder de titel „Het Goede Boek". Als attracties waren er diverse bazar- vermaken, zoals busbalgooien, sjoelen, ijzeren gordijn en tevens kon men raden naar het aantal klontjes suiker in een fles. Men kon een mooie fruitmand winnen. Van deze attracties werd druk gebruik gemaakt, evenals van de thee tent. Bovendien werden er enige school- films gedraaid, één over de export van bloemen naar'Amerika en een film over een schoolreisje. KWALLEN HOUDEN OOK EEN WADDENCONFERENTIE In ontelbare getale zijn de kwallen naar de Waddenzee getrokken, blijkbaar om ook op hun beurt eens een Wadden- conferentie te gaan houden. Aldus de Wieringer Courant. De Wieringer vissers hebben het vissen onder Texel al enige dagen gestaakt, omdat de netten door de vele kwallen gaan scheuren en on bruikbaar worden. Ook de Harlinger vissers, die als regel onder Ameland vissen, ondervinden veel overlast van de kwallen. Het betreft hier de zg. Kompas kwal, een parapluvormig dier, ter groot te van plm. 20 a 30 cm. Ze kunnen even wel een grootte bereiken van wel lVt meter in het rond. Hopelijk zal hun con- rentie spoedig beëindigd zijn. VLIELAND LIET ZICH ONDERZOEKEN Nadat in vorige jaren pogingen waren mislukt om op Vlieland een bevolkings onderzoek op tbc te houden, is het er dezer dagen van gekomen. Bijna de gehele bevolking heeft zich laten onderzoeken, welk resultaat mede op naam komt te staan van de waarne mende arts, dr. De Boer, die degenen, die zich niet opgaven voor een onder zoek, persoonlijk opzocht om hen het nut en de noodzaak ervan onder ogen te brengen. Slechts twee procent van de genen die konden komen, liet verstek gaan. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzen voor boot en trein in voorverkoop bij de V.V.V. OPZICHTER VUURTOREN NAAR HUISDUINEN De heer A. Blok, opzichter bij de vuurtoren van Eierland, is met ingang van 1 november overgeplaatst naar kustwacht Huisduinen. Hij wordt opge volgd door de heer Witters, hoofd licht- wacht, die in 1951 van Texel naar Eg- mond overgeplaatst werd en dus voor de tweede maal Texelaar gaat worden. VERKEERSONGELUK IN DE P.H. POLDER Doordat de overkantse wielrijdster, mej. K. de Ring, geen voorrang gaf aan de motorrijder J. Doorn, Wilhelmina- laan, Den Burg, ontstond zondagmiddag omstreeks half zes op de kruising Hoofd- weg-Amaliaweg een vrij ernstig onge luk. De wielrijdster, die ter plaatse on bekend was, werd midden op de weg door de motor gegrepen en wel vijftien meter meegesleurd. Zij werd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de motorrijder ook ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. De duo-passagier, mej. A. Dogger, kreeg een lichte hersenschudding. De wielrijdster werd per auto naar de boot vervoerd, maar die was juist ver trokken. Daarop werd zij naar Den Hoorn gebracht, waar zij gelogeerd had. De motorrijder kon naar de ouderlijke woning worden vervoerd. De motor werd licht beschadigd, maar de fiets was vernield. De wielrijdster kwam uit de Amalia- weg en wilde vervolgens links af de Hoofdweg op, juist toen de motorrijder naderde. Het snelverkeer had hier dus recht op voorrang. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. eest gevoelige maag verdragtnl wordt door

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1