16 Klaproosdag 1956 JEUK DDD Waarom heb ik geen vader J%t£cOTL- 58 amn c „DRIE VROUWEN" - [ffEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 1956 J** ons p vloti ;n, km ONDERZOEKSCHEMA T.B.C. Week van maandag 12 november tot en met 17 november 1956 jlidden-Eierland, o.l. school: andag 12 november, 's avonds 18.30- 00 uur mannen. nsdag 13 november, 's morgens van 0-11.00 uur vrouwen; 11.00-11.30 uur isjes en jongens ols; 11.30-12.00 uur en. Koog, oude o.l. school: nsdag 13 november, 's avonds 18.30 - ;0 uur mannen. oensdag 14 november, 's morgens 9.00- i.30 uur vrouwen; 10.30-11.30 uur isjes en jongens o.l. school; 11.30- 00 uur mannen; 's middags 13.30- 30 uur vrouwen. |Den Burg, Consultatiebur. Witte Kruis inderdag 15 november, 's morgens 15-11.00 uur vrouwen; 11.00-12.00 uur isjes ulo; 's middags 13.30-16.30 uur ;jes o.l. school en r.-k. school; 's inds 19.00-21.00 uur mannen, dag 16 november, 's morgens 9.00 - 10 vrouwen; 10.00-12.00 uur meisjes [O-school, h.b.s. en huishoudschool; (middags 13.30-14.45 uur jongens land- iwschool IV, CVO en h.b.s.; 15.00 - ,00 uur .vrouwen en Rusthuis. Week van maandag 19 november it en met zaterdag 24 november 1956 Burg, Consultatiebur. Witte Kruis: ndag 19 november, 's middags 14.00- 15 uur jongens landbouwschool III, .15-17.00 uur vrouwen; 's avonds 00-21.00 uur mannen, nsdag 20 november, 's morgens 9.00 - .00 uur jongens o.l. school, r.-k. school, ,o. en landbouwschool II en I.; 's mid- es 13.00-15.00 uur vrouwen. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: A. B. 1,—; D. 10,—; H. W. 1 2,50; W. J. C. 2.50; J. B. 2,50; H. R. 2,50; M. J. B. 1,25; M. P. 2,50; Z. 2,50; Z. 1,—. Oudeschild: J. Z. 2,50; J. S. 2,50, De Koog: S. 2,50. Eierland: J. D. 2.50. PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN ETC. kuiter HET T.B.C.-ONDERZOEK Mededelingen in verband met het onderzoek Ieder ontvangt een oproepkaart en •rdt verzocht zich stipt aan het daar- aangegeven tijdstip te houden. |{j Mannen en vrouwen apart, linnen en vrouwen zullen apart wor- onderzocht. Met nadruk wordt er gewezen, dat u zich alleen al daar- q stipt aan het tijdstip, dat op uw op- epkaart staat vermeld, dient te hou- OP slag len ste 3,75 tafel ïntrif elect iari een Geh •rd. )vei /eld aster dig ieme jwe atse Moeders en kinderen beneden 6 jaar. de oproepkaarten van kinderen be den de 6 jaar staat NIET het tijdstip n het onderzoek vermeld, doch wel rood) het opschrift: „gelijk met fa- ilielid". Het is de bedoeling dat deze nderen gelijk met de ouders, of een j ider familielid, worden onderzocht. Schoolkinderen (uitgezonderd de leer- agen der kleuterscholen). De kinderen orden collectief onderzocht onder lei- P«p|ing van het onderwijzend personeel. Kinderen kleuterscholen, ollee eze kinderen worden onderzocht als fruil ierboven onder 3 is vermeld. Dus NIET ider geleide van het onderwijzend •rsoneel, doch met de ouders mee. Indien men in bijzondere gevallen niet de aangegeven tijd aanwezig zal kun- eo zijn zal men ook op een ander tijd- ?n lP kunnen worden onderzocht. Men iakki ent rekening te houden met het ,^e ierbij afgedrukte schema, dus geen annen op vrouwenuren of omgekeerd. Heeft men nog niet betaald voor het aderzoek, dan bestaat in het onder- BAK fcklokaal gelegenheid het verschuldigde voldoen. Kleding voorschriften. de achterzijde van Uw oproepkaart =ezijl aan de kledingvoorschriften vermeld, oud U zich daar stipt aan. Onderzoek in een andere plaats dan op oproepkaart staat vermeld. Het is bij wijze van uitzondering mo- ilijk om op een andere plaats te wor- onderzocht, dan op Uw oproep- U lart staat vermeld. Let op het oproep- hema. Het bestuur van Het Witte Kruis ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 november op om 7.55 yanlur en gaat onder om 4.57 uur. Maan: 18 nov. V.M.; 25 nov. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: nov. 12.40 en 11 nov. 0,35 en 13,45; nov. 1,40 en 15.05; 13 nov. 13.00 en 15; 14 nov. 4.10 en 17.25; 15 nov. 5.30 18.25; 16 nov. 6.30 en 19.15; 17 nov. 20 en 20.00. Aan het strand ongeveer een uur eer de i er hoog water. November. Di. 20 nov. Den Burg, Dr. Ir. Mesu spreekt over het „Deltaplan" voor het Nut. Wo. 21 nov. Den Burg, kook- en bak- demonstratie Bakkers Ijzerhandel. Do. 22 nov. Den Burg, cursusavond NVV Vr. 23 nov. Den Burg, bijeenkomst afd. Texel Plattelandsvrouwen. Za. 24 no. Den Burg, Toneeluitvoering Rederijkerskamer UDI. Za. 24 nov., Oosterend, uitvoering van gymnastiekvereniging Oosterend. Za. 24 nov., Md.-Eierland, bonte avond t.b.v. het St. Nicolaasfeest. Di. 27 nov., Den Burg, voordrachtsavond religieuze kunst door Top de Bordes voor Doopsgez. Gemeente. Wo. 28 nov.. Den Burg, contactavond ver. van oudleerlingen landbouwschool. December. Di. 18 dec. Den Burg, adv entsavond Bond van Plattelandsvrouwen. Do. 20 dec., Den Burg, adventsavond oudleerlingen landbouw- en landbouw- huishoudschool. Vr. 28 dec., Den Burg, optreden gezel schap Adri van Oorschot voor Vervoers- pers. Afd. Texel. Januari 1957. Vr. 4 jan. Den Burg: 't Nut, voorstelling door het marionettentheater van Bert Brugmans. Ma. 7 jan. Den Hoorn, filmavond Ned. Blindenbond. Di. 8 jan. Oudeschild, filmavond Ned. Blindenbond. Wo. 9 jan., Den Burg, contactavond van gezamenlijke landbouwcoöperaties. Wo. 9 jan. De Koog, filmavond Ned. Blindenbond. Do. 10 jan. De Cocksdorp, filmavond Ned. Blindenbond. Vr. 11 jan. Den Burg, propaganda- kunstavond Ned. Blindenbond. Vr. 18 jan., Den Burg, Toneeluitvoering ver. oudleerlingen Landbouwschool. Za. 26 jan., Den Burg, Toneeluitvoering ver. oudleerlingen Landbouwschool. Wo. 30 jan., Den Burg, Texels jeugd musiceert o.l.v. Jn. Visser. Februari. Vr. 1 febr., Den Burg, Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Do. 7 febr. Den Burg, Filmmiddag en -avond Bestuurdersbond NVV. Za. 9 febr., Den Burg, Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Di. 26 febr., Den Burg, lezing over „Israël" voor 't Nut. Maart. Wo. 6 maart, Bindingsavond VPRO met Benny Vreden. Ma. 11 maart, Den Burg, Sparavond. Di. 12 maart, Den Burg, Sparavond. Vr. 15 maart, Den Burg, Revue door de afd. Texel van de Plattelandsvrouwen. Za. 23 maart, viering 25-jarig bestaan Bestuurdersbond NVV. Za. 23 maart, Oosterend, lezing over scheepsbouw i.v.m. vissersvaartuigen. April. Di. 30 april, Den Burg, bijeenkomst afd. Texel van de Plattelandsvrouwen. De verenigingsbesturen worden ver zocht wijzigingen in de vastgestelde data zo spoedig mogelijk door te geven. Ook zij, die nog geen opgave deden van vast gestelde data voor uitvoeringen, verga deringen etc. worden verzocht dit zo spoedig mogelijk door te geven aan de secretaris van de culturele raad, p.a. Raadhuis Den Burg. Kaarten voor der gelijke opgaven worden op verzoek kos teloos toegezonden. Ook mondelinge of telefonische opgave is mogelijk. Tenslotte verzoeken wij de verenigingsbesturen bij het vaststellen van data zoveel moge lijk rekening te houden met de activitei ten van andere verenigingen. Knipt daar toe deze maandelijkse overzichten uit, opdat U steeds een overzicht hebt van de activiteiten van andere verenigingen. Hij was een leuk joch van een jaar of vier, met een krullebol en donkere ogen, die lachend de wereld inkeken. Als hij bij oma binnenrende, waar hij woonde sedert zijn moeder was overle den, was ineens het hele huis vol zon en leven. Maar het hoogtepunt van zijn kin- derbestaan was steeds het verlof van zijn vader, die bij de luchtmacht was. Dan was het feest. Trots als een pauw wandelde hij dan met hem door de stille straten van het Engelse procinciestadje en praatte honderd uit. En als vader 's maandags weer naar het vliegveld te rugging, vroeg hij na enkele uren al aan Oma „na hoeveel nachtjes slapen" hij weer zou komen. Maar toen kwam die morgen, waarop dat telegram werd bezorgd met dat vre- selijke bericht, dat vader nooit meer zou komen, omdat hij met zijn vliegtuig was j neergeschoten boven Nederland. Oma begon te huilen en daarom huilde hij i mee, want met zijn kinderverstand be- sefte hij nog niet, dat hij zijn vader nooit meer zou zien, dat hij zijn enige j bezit had verloren. Dat kwam pas later. Als op school zijn vriendjes opschepten over hun vader en vertelden over thuis, dan zat hij zwij gend in een hoekje van de speelplaats. Hij kon toch immers niet meepraten? I Wat kon hij van zijn vader vertellen? Dat-ie met zijn vliegtuig was omlaagge- I schoten en begraven in Nederland. Meer niet! En langzamerhand begonnen zijn donkere ogen hun glans te verliezen en dof in de verte te staren, 's Avonds kon hij uren wakker liggen. Dan knepen zijn jongensknuisten zich samen tot gebalde vuisten en uitten alle problemen van dit kinderleven zich in die ene vraag zonder antwoord: „Waarom heb ik geen vader!" j Dit achtervolgde hem als andere jon- gens met hun vader praatten over hun schoolwerk en als zijn buurjongens met hun vader gingen vissen of kijken naar een voetbalwedstrijd. „Waarom heb ik geen vader?" Maar verleden jaar, toen hij juist vijf tien was geworden, kwam opeens de verandering. Met een grote groep andere kinderen, die evenals hij door de oorlog ouderloos waren geworden, ging hij naar het onbekende Holland. En daar, op een stille begraafplaats met honderden zer ken, nam een mijnheer hem bij de hand. Zacht leidde hij hem naar één van de grafstenen, waarop hij de naam van zijn vader las. Even zei hij niets en stond beweging loos. Toen deed hij een stap vooruit. Hij sloeg zijn armen om de zerk en legde zijn wang op de kille steen. Daar snikte hij het elf jaar opgekropte jongensver- driet uit. En tussen de snikken klonk steeds weer dat ene woord: „Vader". Hij was die mijnheer naast hem hele maal vergeten tot hij begon te praten. Hij vertelde over de oorlog in Nederland toen de mensen het zo slecht hadden en de Nederlandse kinderen niet meer blij konden zijn omdat ze zo'n honger had den. En hoe al dit leed weer veranderde, omdat mannen als zijn vader voor de bevrijding van Nederland hun leven of ferden. Nu is hij weer in Engeland op school. Zeker, hij is niet zo onbezorgd als ande re kinderen, die hun ouders nog hebben. Maar als de jongens opscheppen over hun Vader, kruipt hij niet meer weg en vertelt over de plaats, waar zijn vader rust en waarvoor hij stierf. En zijn vriendjes zeggen: „Sedert zijn bezoek aan het graf van zijn vader i*n Neder land is hij heel anders geworden Kijk, lezers, dit is één van die vele geschiedenissen, waaraan we nu weer denken. Want vandaag, 10 november, is het weer Klaproosdag. Dan biedt het Nederlandse Oorlogsgraven Comité U weer een klaproos te koop aan. Op deze wijze verzamelt dit comité het geld, waardoor deze Engelse jongen het graf van zijn vader kon bezoeken, waar zijn leven weer waarde kreeg. Maar hij, en de grote groepen andere kinderen uit Engeland, waren niet de enigen, die door het Oorlogsgraven Comité werden ge holpen. In de tien jaren van haar be staan, zijn zo 14.000 nabestaanden van in ons land begraven geallieerde mili tairen in staat geweest om troost te vin den in Nederland. Dit waren allen men sen, die het zelf niet konden bekostigen. Maar dat is niet erg, zei het Oorlogs graven Comité, dan betaalt het Neder landse Volk dit voor U door een gift in de collectebus op Klaproosdag. Denkt U zich eens in, wat dit betekende voor die 14.000 vaders en moeders en vrouwen en kinderen, toen hun liefste wens zo op eens in vervulling ging. Maar in ons land vonden meer dan 30.000 gealliëerde militairen hun laatste i rustplaats op meer dan driehonderd be- graafplaatsen. Tienduizenden nabestaan den wachten nog op de opbrengst van de nieuwe collecten, waardoor ook zij I kunnen staan bij het graf van hem, die ging om nooit meer terug te keren. Zij wachtenop U: op Uw gift in de col lectebus en op de paar uur, die U wilt collecteren; een paar uur voor de vader of de moeder, de vrouw of het kind van hem, die eens zijn leven voor U gaf 22 Klaprooscollectanten naar Engeland Voor deze mensen betekent hetgeen U doet zó onzegbaar veel, dat ze graag iets terug willen doen. Véél kunnen ze niet doen, daartoe ontbreken hun de middelen. Maar gezamenlijk, via hun vereniging van oud-strijders en nabe- i staanden (The British Legion) zullen 22 collectanten van de Klaprooscollecte 1956 worden uitgenodigd de gast te zijn van die dankbare mensen in het buiten land. Zij zullen daartoe door het lot worden aangewezen en krijgen gratis 'n reis en verblijf in Engeland aangeboden. Uit dankbaarheid en waardering voor wat Nederland op Klaproosdag doet.... HOORNDER SPORTVELD WORDT VERBETERD Naar wij vernemen zal dezer dagen worden begonnen met de verbetering van het Hoornder sportveld, gelegen aan de Witte Weg. Het werk zal worden uit gevoerd door de fa. Goedkoop en De Vries. Het terrein, dat verre van egaal is, zal eerst worden geploegd en vervol gens worden voorzien van de nodige teelaarde. Daarna zal het worden inge zaaid met het juiste graszaadmengsel. Het ligt in de bedoeling dit terrein ge durende de zomer kunstmatig te gaan besproeien, waartoe een speciale regen installatie met elektrische pompinstalla- tie zal worden geplaatst. DE PLOEG WEDSTRIJD Van enkele kanten bereikten ons vra gen over deze wedstrijd, die bij voldoen de deelname zal worden gehouden op 28 november a.s. Een vraag, die enkele malen gesteld werd is die van de ploegdiepte. Bij de in 1953 gehouden wedstrijd bleek het voor enkele deelnemers een bezwaar te zijn, dat de ploegdiepte niet meer dan 20 cm. mocht bedragen, omdat bij deze diepte geen goed werk was te leveren. De ploegdiepte zal dit jaar ongeveer 25 cm. moeten zijn. De grondsoort op het betreffende per ceel is zandgrond. Er werd dit jaar graan op verbouwd en de grond is daar na enkele malen bewerkt. Op aanwijzing van één der deelnemers van 1953 zal er voor worden gezorgd, dat de richting, waarin geploegd moet worden loodrecht staat op de richting van de laatste be werking. Wij herinnerden er verder nogmaals aan dat uitsluitend gewerkt mag worden met één- en tweescharige tractorploegen en dat met alle soorten ploegen rond gaand moet worden gewerkt. In verband met een goede organisatie van de wedstrijd is het beslist noodza kelijk dat de opgaven tot deelname zo spoedig mogelijk binnen komen. De uiterste datum voor opgave is gesteld op 17 november a.s. C. v. Gr. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagavond 12 uur) Niet krabben. Do helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep ln de huldpoiiën. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 FIETSPAD TE DE COCKSDORP VERBETERD Het fietspad, gelegen naast Hotel De Hoop en lopend naar de Achterweg te De Cocksdorp, is van gemeentewege verbreed en verbeterd. Dit is een der hoofdpaden van het dorp en belangrijk vooral met het oog op de Witte Hoek en het Kampeercentrum „Sluftervallei". DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 24 november 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 .fAMUEKEN TB tEEUWARDEM BRIDGEN Voor hen die e.v. nog mee willen doen aan de Binnensportavond op woensdag 14 november a.s., nog enige inlichtingen. Er wordt dit keer gespeeld met vier tallen, telkens 2 paren tegen 2 andere paren. Dus geen geloof de hele avond, zoals vorige keer en Uw resultaat is nu niet afhankelijk van andere teamgeno ten. U kunt desnoods Uw eigen team of viertal samenstellen. Een dringend ver zoek echter zich direkt even op te geven. Geen inleggeld. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN De 63-jarige wielrijder A. Eelman, Schilderend, wilde woensdagmiddag de Schilderweg oversteken ter hoogte van de boerderij van de heer K. Zoetelief. Bij deze manoeuvre werd hij gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer F. R. uit Leeuwarden. De wielrij der werd vrij ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis te Den Helder wor- den overgebracht. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 530 Grontmij, Grond verbetering- en Ontginning mij n.v., hoofduitv. S. Beukers, eind Kogerweg; no. 519 D. Koorn, veehouder, Hemmer- kooi H 122; no. 535, F. Visser, veehouder Kerkeplaats S 31, Oudeschild; no. 534, R. de Vries, Kogerweg 10; no. 533, Mart. Witte, Rozenhout S 12. SVC-nieuws Het eerste speelt morgen om 2 uur thuis tegen Tex. Boys 1. Zorgen de he ren van de terreindienst, dat het terrein in orde komt? De adsp. spelen hedenmiddag om 3,30 uur tegen ZDH a. Zijn we allemaal present. Hedenmiddag gaan we door met bie- tenrooien op het land van de heer Reu vers. We beginnen direkt na de middag, daar het vroeg donker is. Brengen die genen, die een kapmes bezitten dit mee? Werkt allen mee aan de kas van SVC! Jl9. FEUILLETON door W. KERREMANS Juist op dat ogenblik stortte het aard. Het was in een kuil of konijnen ol gekomen, zakte met een been daarin n viel voorover. Venkel vloog met een M rote boog over het hoofd van het paard een en smakte tegen de grond. Hij 'oelde een hevige pijn in een schouder, ^aar trachtte toch snel op te staan om j ijn paard te helpen, dat niet kon op- *or taan en een haast menselijke schreeuw iet horen, maar hij zakte terug in zijn •ouding, zijn arm gaf hem geen steun üj het oprichten maar een ondragelijke >ijn schoot door zijn schouder, waarlangs ie arm machteloos neerhing. Op zijn indere arm kon hij zich met zeer veel fijn en uiterst moeilijk oprichten, maar •oen hij stond moest hij de gekwetste trm beetgrijpen om die te ondersteunen. De ritmeester kwam aangerend en 'enkte om meer hulp. Venkel liet men oorlopig staan en onderzocht eerst wat met het paard was pebeurd. Blijkbaar l^ad het bij de val een been gebroken en *ou dus ter plaatse afgemaakt moeten borden. Daarna keerde de ritmeester tich tot Venkel en bekeek hem, drukte tan tegen de borst, nabij de schouder, Vaarbij Venkel van pijn achteruitweek. „Sleutelbeen gebroken" constateerde de ritmeester. Er werden boden uitgezonden om hulp oor mens en dier. De paardenarts stelde ast dat het paard inderdaad een been ebroken had en liet het doodschieten. Venkel werd voor de tweede maal in jen brancard gelegd en naar het hospi tal gereden. H° Vei op ilWS Cod wol VI Na de eerste pijnlijke dagen kon Ma- rien rustig en ongestoord aan zijn toe komst denken. Dat was niet gemakke lijk, want hij had nog geen enkele voor keur kunnen vinden voor enig ambt. Al leen paarden en nog eens paarden, daar in zou hij niet slechts voldoening vin den, maar ook vreugde en genot. Er moest toch wel iets gevonden kunnen worden in de paardenwereld. Er waren toch handelaars en fokkers van paarden, die een hulp als Venkel wel konden ge bruiken. Hij wilde geen stalknecht wor den, zijn verlangen naar een hoge stan ding was onverminderd, doch zou het mogelijk zijn, die twee nogal uiteenlo pende dingen tot elkaar te brengen? Misschien als hij uitblonk. Ja, dat zou nodig zijn, hij moest meer, veel meer zijn dan een ander, een voortreffelijk ruiter, een goed kenner van paarden, 'n africhter en instructeur, een verzorger I met veel vakkennis. Hij zou dus zijn stu- die over het paard nog moeten voort zetten en uitbreiden en dan zijn rij- i kunst nog verbeteren. De Rijschool, die moest hij bezoeken en nu wilde hij niet langer wachten om te trachten daar geplaatst te worden. Nog vanuit het hospitaal zond hij een verzoek aan de ritmeester om geplaatst te mogen worden bij de Rijschool, maar hij had dat evengoed kunnen nalaten, want toen hij hersteld zich weer bij zijn escadron meldde, lag het verzoek nog op het bureau. Pas enige dagen later liet de ritmeester hem roepen en ondervroeg hem. Venkel was blij dat de ritmeester het verzoek nog niet had behandeld, want nu kon hij het toelichten en zijn wens uitdrukken om een bekwaam rui ter te worden. Voor de mooiste keuze in mantels naar „Als je de Rijschool hebt afgelopen, wachtmeester", zei de officier, „dan is het je tijd om met groot verlof te gaan en wat heb ik dan aan hetgeen je in Amersfoort hebt geleerd?" Venkel nam snel een besluit, waarover hij tot op dat moment in onzekerheid was geweest. Hij antwoordde dat het zijn plan was, voorlopig nog 2 jaren in dienst te blijven. De ritmeester knikte en zei: „Zo, dat is wat anders, dan zal ik je verzoek gunstig adviseren. Zend me dan ook je verzoek om nog 2 jaren te dienen" „Zie zo", dacht Venkel, tevreden met het resultaat, „nu is het beslist". De on aangename tijd met Puygens had hem doen wankelen in zijn aanvankelijk plan 4 jaren onder de wapenen te blijven, maar nu was hij verheugd, het besluit te hebben genomen. Nog 2 mooie jaren van rijden en paarden, dan zou hij 23 jaar zijn en dat was een betere leeftijd om zich voor een betrekking aan te melden dan 21. Hij zou dan 4 jaren er varing en opleiding hebben gehad, hij zou een geoefend en goed geïnstrueerd ruiter zijn en kon de nog komende 2 jaren besteden aan verdere studie over het paard. Venkel werd gedetacheerd bij de Rij school en genoot van het voortreffelijke rij onderricht. Hier leerde hij begrijpen hoe moeilijk het paardrijden is en dat men nooit kan zeggen volleerd te zijn in die kunst. Venkel leerde het rijden op nieuw van het begin af en daarna in hoger begrip. Niet slechts hoe te zitten, hoe te rijden, hoe de hulpen aan te wen den enz., maar nu moest hijzelf zijn zit beoordelen en spanning en controle op de teugels verbeteren. Later ging hij nog verder en leerde iets hogeschool rij den, pirouettes, Spaanse gang, capriolen, piaffe, passage. Hij begreep nu hoe de ruiter moet meegaan met de bewegingen van het paard, verstond beter wat men bedoelde met het schot aan voren geven en kon het paard de lichte en zwevende gang doen gaan, die de toeschouwer doet denken dat het dier dit uit eigen bewe ging doet. Hij kon nu rijden zonder ver moeid te worden; bij het draven, zowel bij doorzitten als bij Engels draven, kwam hij bijna niet uit het zadel en in galop nauwelijks meer, hij liet het paard alle bewegingen uitvoeren, zonder dat men zien kon dat hij handen of benen aanwendde, zelfs hij hoge schoolgangen, zodat hij bij het regiment terugkeerde, niet als een volmaakte ruiter, want die bestaan niet, maar wel als een voortref felijk paardrijder. Kort na zijn hervatting van de ge wone dienst ging Cornelisse met groot verlof en deze kwam hem met een ont roerde stem danken voor wat Venkel voor hem gedaan had. Hij zou 't nooit vergeten dat hij aan Venkel zijn redding verschuldigd was, hij was nu gerust en zeker van zich zelf en had de drank zucht geheel overwonnen. Enige weken later keerde hij-nog eens terug met zijn vader, die niet had willen rusten voor ook hij de man gezien en ge dankt had, van wie zijn zoon hem had verteld hoe deze hem tegengehouden had op de gevaarlijke weg, waarop hij aan het afglijden was. Venkel bleef de twee jaren, dat hij nog diende, voldoening en genoegen bele ven aan zijn werk en betreurde nooit dat hij zijn diensttijd had verlengd. Het stond bij hem echter wel vast, niet nog maals bij te tekenen. Hij moest verder, geen onderofficier blijven. In het week blad „Het Paard" waarop hij zich ge abonneerd had, las hij de advertenties en vond er nu en dan aanvragen, die hem geleken zouden hebben als hij niet gebonden was geweest en toen hij zijn laatste jaar was ingegaan nam Marien zich voor, tegen de expiratie van zijn verband te gaan solliciteren. Op een avond was hij met een vriend een dansgelegenheid binnen gegaan en wilde na gedanst te hebben naar zijn tafeltje gaan, toen een meisje op besliste wijze op hem toekwam en vroeg: „Ben jij niet Marien Venkel?" „Ja.dat ben ik en wie „Kom eens mee, dan gaan we wat zitten en zal ik zeggen wie ik ben". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 3