9 roeii /wa in het harL, )e duizendste telefoonaansluiting 3 1906 Rederijkerskamer U.D.I.in het goud 1956 rush 73 h i te Huwelijks- TERDAG 17 NOVEMBER 1956 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7097 COURANT itgave N.V. v.h. Langeveld de Rooi) jekhandel Drukkerij Bibliotheek sn Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en saterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]- Bank. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. De P.T.T. heeft donderdagmiddag de ïizendste telefoonaansluiting op ons land tot stand gebracht. Deze mijlpaal erd bereikt door aansluiting van het irceel van de fam. M. C. Troost, wo- ;nde in polder Hoornder Nieuwland. Het ligt voor de hand, dat deze aan- uiting niet ongemerkt voorbij zou gaan: P.T.T. verraste de familie Troost met ji prachtige taart, waarop o.a. het ge il duizend prijkte. Door de heer G. Vis- ;r, opzichter, werd deze taart overhan- igd. In zijn toespraak merkte hij op, dat de ilie Troost door omstandigheden wel ■ven maanden had moeten wachten eer telefoon kon worden geplaatst. Aller- i omstandigheden waren daarvan de jrzaak. Namens de directeur van de elefoondienst te Haarlem feliciteerde :j de heer en mevr. Troost met dit cuglijke feit. Een der leden van de technische dienst aakte ijverig flitsfoto's van het over- mdigen van de taart alsmede van de nsluiting door de heer C. J. Zoetelief het eerste gesprek, dat de heer Troost lerde: de P.T.T. was uiteraard trots op :t feit, dat er nu zulk een indrukwek- ;nd aantal abonnees op Texel zijn. De landers gaan terecht meer en meer het ut inzien van de telefoon en dat ook de imilie Troost niet wilde achterblijven g wel zéér voor de hand: men woont iar in het Hoornder Nieuwland vrij ver m de bewoonde wereld en nu de weg heen door het drukke verkeer in ver- md met de dijkverzwaring bij het Licht in Troost finaal in de puree is gereden dit gebied voor het vierwielige ver eer geheel gestremd. Ook de technische af van de P.T.T. strandde daar op enige onderden meters van het einddoel. ,,'t Is hier géén terrein voor de naald- ak", aldus merkte een der P.T.T.'ers op. Was dan ook een hele hijs om de wo- Ing te bereiken. Even later had men :hter in een oogwenk weer contact met e bewoonde wereld, nl. toen de telefoon angesloten was. Zo was ook hier de ze- En van die prachtige uitvinding in de aktijk gebracht^ Een uitkomst, vooral oor wie in een uithoek wonen. De aan- uiting was dan ook een even grote vol- oening voor de duizendste abonnee als oor de P.T.T., wier deputatie ten huize an de familie Troost een zeer gul ont laai. PACHTREGISTRATIE RUILVERKAVELING Namens de Plaatselijke Commissie oor Ruilverkaveling wordt medege- Eeld dat de onlangs ter registratie inge- iverde pachtcontracten maandag a.s. in otel „Texel" weer in ontvangst kunnen orden genomen. E EERSTE GROEP VLUCHTELINGEN IS IN NEDERLAND! J.l. woensdagavond kwam de eerste oep Hongaarse vluchtelingen in trecht aan en reeds vanavond zal de feede groep er aankomen. Het laat zich mzien, dat het - wat de onderbrenging an vluchtelingen in Nederland betreft - iet bij deze twee groepen zal blijven, ant dagelijks komen er in Oostenrijk ,v>! og duizenden bij. Het totaal aantal luchtelingen in Oostenrijk is thans de ).00O gepasseerd. Kunt U zich voorstellen, wat het voor vX;|eze mensen beteként hun land, hun stad dorp, hun werk, hun huis en al wat r in is te moeten verlaten? Kunt U zich oorstellen wat het betekent de zo ver- ouwde en geliefde omgeving om wille an de vrijheid te moeten prijsgeven, in Jil voor een onzekere toekomst? Rust op ons, die in vrijheid mogen le an, niet de plicht, er voor te zorgen, dat °en aze mensen, die zoveel verloren, ook nog iet hun toekomst verliezen in naargees- ge en geestdodende kampen? Want dit toch wel het laatste, wat deze mensen ebben verdiend! Deze taak is slechts dan te vervullen, idien ook wij bereid zijn een offer voor it doel te brengen, maar dan ook een ffer, in de eigenlijke zin van het woord; oor aalmoezen is het thans geen tijd, nt hoe groot ons offer ook moge zijn, ■t kan nooit opwegen tegen het offer, at de Hongaren in hun strijd voor de njheid brachten! Daarom rekent het jiic 'uchtelingencomité Texel ook op Uw and ^er> °P ^et °^er van iedere Texelaar a aar ieders kunnen en vermogen. Roe- snde staaltjes van offergezindheid Bochten wij reeds vernemen van dat ind van de kleuterschool, dat twee v'^ hartjes bracht en er zijn spaarpot voor penmaakte; van die meisjes van de kus- jg ^nfabriek, die besloten een uur over te "erken voor het goede doel; van de cor espondent van de Texelse Courant, die m2 a)n honorarium beschikbaar stelde 3rri hartelijk dank voor deze bewijzen van at 2 'fterbereidheid. Maar allen zullen we er jjcl Wdrongen van moeten zijn, dat het liu net to niet gaat om een enkele collecte, ai 3aar om een demonstratie, dat wij onze •rkregen vrijheid waard zijn. Een offer r°or éénmaal is niet voldoende, we zul- *n moeten blijven offeren, zolang deze strapping van de vrijheid voortduurt haal trof, evenals Uw verslaggever, die dit feit dankzij de tip van de zijde der PTT en de gastvrijheid van de familie Troost van begin tot eind mocht meevie ren. Wanneer wij dan ook de wens uit spreken nog eens een tweeduizendste aansluiting te mogen melden, kunt U ons gerust van een klein tikkeltje egoïs me verdenken! Naar wij verder vernamen hoopt men aan het eind van dit jaar of begin vol gend jaar te beginnen met de bouw van een centrale voor de automatisering van Texel. Dit gebouw zal te Den Burg wor den geplaatst. Het zal echter wel eind 1958 worden eer de werkzaamheden in verband met die automatisering haar be slag hebben gekregen. De duizendste abonnee is in een be trekkelijk snel tempo geboekt, vooral de laatste, na-oorlogse jaren is het aantal aansluitingen sterk uitgebreid, waarvan onderstaand overzicht getuigt. De eerste particuliere telefoon werd 45 jaar geleden in dienst gesteld, nadat eind augustus-september van het jaar 1911 een kabel door het Marsdiep was gelegd. Wij diepten de volgende berichtjes op uit oude, vergeelde jaargangen van de Texelse Courant: 3 september 1911 meldde de Texelaar: „Het grote werk voor de telefoonaan- leg, het leggen van een kabel tussen Den Helder en Texel heeft dezer dagen zeer voorspoedig plaats gehad. De verbinding is er alzo en vrijdagmorgen te 8.50 uur is het eerste dienstgesprek langs die weg gehouden. Voor particulieren is de ge legenheid nog niet geopend, doch het is te verwachten, dat de aanleg wel zoda nig zal worden bespoedigd, dat de aan gevraagde aansluitingen ook spoedig in de dienst kunnen worden genomen". Op 27 september 1911 werd de tele foondienst voor het publiek opengesteld en het eerste gesprek gevoerd door bur gemeester Gaarlandt. De Cocksdorp komt de eer toe de eer ste Nederlandse telefoondienst te hebben bezeten, want op 15 februari 1881 werd daar zo'n apparaat geplaatst en wel ten behoeve van het contact tussen de post directeur van Vlieland en de schipper van de te De Cocksdorp gestationeerde postvlet. Vanuit Vlieland kon men zo doende bericht geven inzake de postver zending, die afhankelijk was van het weer. Enige jaren later werd aan de overkant overgegaan tot het gebruik van telefoons. Hoe snel het aantal abonnees op ons eiland de laatste jaren groeide, moge blijken uit het hier volgende overzicht: Jaar: Aantal abonnees: 1950 555 1951 586 1952 623 1953 661 1954 715 1955 861 1956 (januari) 896 1956 (november) 1000 Meer dan een derde van het aantal percelen is dus thans op het telefoonnet aangesloten. en er mensen zijn, die onze hulp zo dringend behoeven. Het op de rekening van het vluchte lingencomité binnengekomen bedrag be droeg tot j.l. woensdag 1015,35. Sinds dien kwamen de volgende stortingen binnen: op de boerenleenbank: G. B. 25,—, A. D. 25,—, J. B. ƒ7,50, P. R. 7,50; R. K. 10,op de Rotterdamsche Bank: M. B. 15,catechisatiepot 9,63 en bij de Texelse Courant: St. Maarten-actie kinderen van de fam. Witte, „Agnes" 1,09; idem Arjen de Zwart 0,50. Moge het saldo spoedig sneller stijgen, want er is straks veel geld nodig. Wat de onderbrenging van vluchte lingen op Texel betreft kan nog niets naders medegedeeld worden. De deze week aangekomen groepen zullen na en kele dagen naar verschillende vakantie huizen en -centra worden overgebracht. Hier zullen zij ongeveer 2 a 3 weken verblijven om weer wat op verhaal te komen. Daarna zullen zij naar de defi nitieve adressen worden gebracht. Hier zal ook Texel bij kunnen zijn, maar op het ogenblik is dit nog niet bekend. Tot dusverre werd - naast de reeds vermelde opgaven voor kinderen - on derdak aangeboden voor 9 gezinnen of echtparen; 10 gebroken gezinnen (moeder en kind of moeder en twee kinderen) en 15 volwassenen. Het is voor het comité .van belang te weten, welke mogelijkheden er zijn voor de tewerkstelling van de Hongaarse vluchtelingen op Texel, zowel voor man nen als vrouwen. Zij die dus nu of in de naaste toekomst een Hongaarse vluchte ling kunnen tewerkstellen worden ver zocht dit bij het plaatselijke arbeids bureau Ktel. no. 112 Den Burg) op te ge ven en wel gaarne uiterlijk zaterdag 24 november a.s. Het vluchtelingencomité Texel. Deze opname werd in 1936 qemaakt en wel ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van UDI. Voorste rij, van links naar rechts: I. Vlessinq, mevr> Bakker-Zuidewind, mevr. Room-Wilkeshuis, de heer Van der Meulen, mevr. Van der Meulen-Flens, mevr. Fehrmann-Huisman, mej. G- Dijt, mevr. Beumkes-Breen, mevr- Van Dijk-Keijser. Achterste rij, van links naar rechts: de heren C. J- v.d. Kooi, G. Bakker, P. Fehrmann, A. de Wilt, HRoom, J. G- Dekker en S. de Waal. Naar de Tesselaar ons meldde. Blijkt er op ons „Voqelland" Een soort huw'lijksrush te heersen Naar de burgerlijke stand. Zegge vijf verliefde paartjes Op één en de zelfde dag, Voor „meneer het ambtenaartje" Da's compleet een huw'lijksslag- 'k Vraag mij bij deez' overpeinzing, In gedachten af hóe groot, Of dit aantal wel zou wezen, Zónder onze woningnood. Het bewijst wel, dat bij velen 't Liefdesvuur niet is gedoofd En dat onze jeugd gelukkig In de toekomst nog gelóóft! Ondanks deze tijd vol onrust Durven zij het nochtans aan, In vertrouwen op elkander 't Leven tegemoet te gaan- En nu is 't voor hen te hopen, Dat de toekomst die hen wacht, Wat meer rust en vree mag brengen. Dan tot nu toe werd gebracht. Dat ër straks geen plaats meer zijn zal, Voor het vuilst en vuigst verraad En niet één land meer gebukt gaat Onder 't overheersingskwaad. 'k Wens de jonge huw'lijksvaarders Allemaal een blijde reis En dat ieder huwlijk zijn mag, Een klein stukje paradijs. Huib de Rijmelaar. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 november 1956 Geboren: Florentine Elisabeth Marga- retha, dv Jan Heinis en Wilhelmina F. H. de Coninck; Cornelia Marijke Jacoba, dv Jan Bruntink en Marie Bakker; Adriana Maria, dv Waltherus van Beek en Barbera Witte; Johanna Maria, dv Jacob Schraag en Theodora E. de Porto. Getrouwd: Amandus F. Meul en Eliza beth J. van der Linde; Floris Visser en Jannetje Brouwer; Willem M. Bakker en Catharina A. Smit; Willem Haasnoot en Hennie Boon; Pieter Verberne en Agatha Hopman; Reinold J. Eelman en Lize Vos. Overleden: Naantje de Vries, oud 59 j. INGEKOMEN PERSONEN Agatha van Klaveren, van Alphen a.d. Rijn, Hoorn 59 naar Weststraat 29, Oos terend; Wilhelmus J. Witters, van Eg- mond aan Zee, Voorstraat 97 naar C 93. VERTROKKEN PERSONEN Wijbe van der Meulen van E 34 naar Dantumadeel, Mumerwoude G 322, met gezin; Marretje Dros, van Weverstraat 42 naar Wormerveer, Steijnstraat 3; Maria J. Kramer, van Hoekstraat 18 nr. Langedijk, Pr. Beatrixstraat 25; Frede- rikus J. de Wit, van B 167a naar Am sterdam, Holendrechtstraat 42; Barbera Michels, van De Koog 25a naar Amster dam, Des Présstraat 16hs; Alex C. van den Berg, van De Cocksdorp 23 naar Amsterdam, Wouwermanstraat 32; Jan Bakker, van W 29 naar Landsmeer, Zuideinde 157. DIENSTREGELING T.E.S.O. Geldig tot en met 24 november 1956 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19 35 Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18,20 DE REDERIJKERSKAMER „U.D.I." - „Uitspanning door Inspanning - bestaat vijftig jaar. Dit gouden jubileum zal met twee uitvoeringen worden gevierd. He denavond zal in „De Oranjeboom" de eerste jubileumuitvoering worden gege ven en volgende week zaterdag de twee de. Niet minder dan zestig personen zijn tot dit festijn uitgenodigd. Het eerste bestuur van „UDI" bestond uit de heren D. Geus, voorzitter, J. E. Bakker, secr.-penn., W. Dalmeijer, bi bliothecaris en D. Kerkhof, regisseur. Op zaterdag 24 november 1906 gaf zij haar eerste uitvoering en wel in Hotel „Texel", met het blijspel „Politiezaken". In de advertentie lezen wij, dat deze avond toegankelijk was voor leden en donateurs met hun dames. Meerdere da mes (huisgenoten) tegen een entree van 50 cent per persoon. De minimum-bij drage voor de donateurs werd bepaald op 1,25. De heer Geus merkte in zijn openings speech op 24 november 1906 op, dat de Kamer de naam van „UDI" had gekozen TONEEL VOOR DE SCHOLIEREN Een ensemble van onderwijzers heeft wederom een kindertoneelstuk in studie genomen en woensdag 28 en donderdag 29 november a.s. hopen zij dit voor het voetlicht te brengen. Het is getiteld „De beker van Elzenrode". Er zullen niet minder dan vier voorstellingen worden gegeven. Donderdag wacht ons bovendien een avondvoorstelling, die toegankelijk zal zijn voor de ouders en andere belang stellenden. FOUTIEVE BOEKINGEN Een heemraad, tevens secretaris van een Texels waterschap, stond te Alkmaar terecht wegens foutieve boekingen. De eis luidde 100,en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 17 november Den Burg, Oranjeboom, Toneeluitvoe ring t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Rederijkerskamer U.D.I. Oudeschild, „Eigen Gebouw", Uitvoering muziekvereniging „De Havenkanters,, Dinsdag 20 november Den Burg, „Texel", de heer Uhlebroek spreekt voor het depart. Texel van het Nut over „Israël". Woensdag 21 november Den Burg, „Texel", demonstratie-avond Bakker's Ijzerhandel. Den Burg, „De Lindeboom", Coöperatie- avond voor jongeren. De Waal, „De Wielewaal", bonte avond t.b.v. het dorpshuis. Donderdag 22 november Den Burg, „De Zwaan", Kath. Arb. Vrou wen. Spreker de heer Luisterburg. Den Burg „Lakeman", Cursusavond van het NW over „De ontwikkeling van de onderontwikkelde gebieden". De Koog, Jeugdhuis, fancy-fair Ned. Herv. Gemeente. Den Hoorn, „Ons Huis", Gemeente-avond Ned. Herv. Gemeente. Vrijdag 23 november Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Plattelandsvrouwen over „De moderne verzorging van geesteszieken". De Koog, Jeugdhuis, fancy-fair Ned. Herv. Gemeente. Zaterdag 24 november Den Burg, „Oranjeboom", Toneeluitv. Rederijkerskamer UDI. Oosterend, Wapen van Amsterdam, Ad- spiranten-uitvoering Gymn. ver. Oos terend. Midden-Eierland, o.l. school, bonte avond t.b.v. St. Nicolaasfeest. De Koog, Jeugdhuis, fancy-fair Ned. Herv. Gemeente. „indachtig i(en als hulde?) aan een vorige Kamer van die naam, die zoveel mooie avonden aan toneelbeminnaars had be reid. Het was een pluimpje voor de oud leden dier Kamer, waarvan er ook thans zich in de zaal bevonden. Moge UDI van thans zich een even vleiend compliment waardig maken." Wel, de toekomst leerde, dat deze to neelvereniging vele successen mocht oogsten. De eerste Rederijkerskamer UDI be stond van 1879 tot 1889. Zij speelde in „De Vergulde Kikkert". Het tegenwoordige UDI, de jubileren de Rederijkerskamer, bestaat uit de vol gende leden: de heer A. de Wilt, de heer en mevr. Van der Meulen-Flens, mevr. J. van der Vlies-Koopman, de heer en mevr. Bakker-Zuidewind, de heer en mevr. Room-Wilkeshuis, mevr. I. Koorn- Ruys, mevr. G. Vrijdag-Keijser, mevr. A. Kiljan-Jellema, mevr. T. Mulder- Graus, mej. E. Remmers, mej. T. Eel man en de heren Th. Witte, A. Poel, J. Zeldenrust, A. Geus, C. de Wit, C. v.d. Kooi, J. G. Dekker, J. Dekker J. Gzn. en H. Vlessing Ezn. De heer H. Room is met 44 dienst jaren de nestor van het gezelschap, op de voet gevolgd door het echtpaar Van der Meulen-Flens, dat in 1914 als lid toetrad. Mevr. Room is ook zeker al een 40 jaar lid. De heer De Wilt zo'n 37 jaar, de heer J. G. Dekker, 35 jaar, de heer G. Bakker speelt een 20 jaar voor UDI. Nu wij het toch over een indrukwek kende staat van dienst hebben: UDI telt ook verscheidene donateurs, die al lan ger dan 40 jaar tot haar aanhang be hoort. Mede door hun steun kon UDI deze bijzondere mijlpaal bereiken. De heer Van der Meulen heeft zo'n dertig jaar lang het voorzitterschap be kleed, welke functie thans door de heer De Wilt wordt vervuld. Sinds 1914 was „Ome Bram" ook altoos met de leiding van het specifieke UDI-bal belast en wij weten, dat hij zich altijd met enthou siasme en correctheid van die taak heeft gekweten. De eerste voorzitter, de heer D. Geus, woont al geruime tijd in IJmuiden. Hij is natuurlijk ook uitgenodigd, maar de reis zal hem wel te moeilijk zijn, dunkt ons. Verder hebben de functie van voor zitter vervuld de heren Adr. Visser, op zichter van de 30 Polders, J. G. Flens, Eierland, en I. Vlessing, die tijdens de oorlog overleden is. Vanavond zullen stellig verschillende herinneringen aan lang vervlogen tijd worden gememoreerd en wij zullen daarom de geschiedenis van UDI niet gaan beschrijven. Trouwens, wij zouden slechts een greep kunnen doen, want het aantal uitvoeringen is legio geweest. Welke het meeste succes bracht? Dat valt moeilijk te zeggen. Was het „Muggen om de kaars"? Was het „Suikerfreule"? Was het „Tropenadel" of was het „Trouwen is niet gemakkelijk", dat 10 jaar gele den stampvolle zalen trok? UDI heeft haar donateurs in de loop der jaren vele genotvolle avonden be zorgd, maar zij heeft méér gedaan: er werden uitvoeringen gegeven voor finan- ciëel zeer zwak staande instellingen zo als de Nutskleuterschool. Voorts hebben ze ten bate van de Stichting '40-'45 en „Holland helpt Indië" gespeeld. Het was ook UDI, dat het eerst con frontatie met de badgasten aandurfde, een waagstuk, want de overkantse toe schouwers waren veelal het peil van het beroepstoneel gewend. In de loop der ja ren is echter gebleken, dat UDI, evenals onze andere verenigingen ook de bad gasten ten zeerste heeft weten te amu seren. Wij wensen onze Udianen een prettige avond toe en de Rederijkerskamer nog vele successen.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1