St. Nicolaas bij u aan buisHoe kan dat Douwe Egberts Extra geur extra smaak boekhandel „parkstraat'' KUYPER EN RENTENAAR MAKEN DIT MOGELIJK, door St Nicolaas thuisbezorgd op 4 en 5 december Pimba de negerjongen „DRIE VROUWEN" een s <pel een doos post een goed boek een vulpen een kof f er schrijf'machine de nieuwe succes-agenda s s. door bij hun uw inkopen te doen, voor een gezamenlijke waarde van f 35,00 a contant, vanaf 15 nov. t.m 5 dec. 's middags 4 uur dan worden uw cadeaux FILMNIEUWS: „DAL DER VEEDIEVEN" Een film uit het verre westen van een ver verleden. Wij ontmoeten een bende bankrovers-veedieven, die erg vlot met de pistool omgaan en het leven van hun medemens van nul en gener waarde achten. Om het verhaal in evenwicht te krijgen maken wij eveneens kennis met een eerlijke kerel, die bovendien onver schrokken is en de bende tot een nacht merrie wordt. Bovendien krijgt Amor een niet onbelangrijke rol toebedeeld, zodat „Dal der Veedieven" elck wat wils belooft. „08/15 2e deel" „08/15 tweede deel". De opzienbarende eerste 08/15-film hield een belofe in, die eerder dan men verwacht had al wordt ingelost met de nieuwe film. „08/15 tweede deel", nl. om duidelijk en zonder enige concessie de excessieve methoden van het Duitse militaire drilsysteem, be kend geworden als „08/15", aan de kaak te stellen. De gehele batterij, wier meer dan drastische militaire tuchtopvoeding wij in de eerste film bijwoonden, zien wij opnieuw op het doek, ditmaal niet in de kazerne in Duitsland, maar - in het jaar 1942 - aan het beruchte Oost front. Niet alleen- door het verhaal en de plaats van handeling werd „08/15 2e deel" een geheel andere film, vooral ook door de verbeten maar niet van humor gespeende wijze waarop een deel van de groep militairen de immorel, welhaast bestiale 08/15 atmosfeer tracht te door breken. Nederlands nieuws O.a. Koninklijke Luchtmacht onder nieuw bevel; „Grootscheeps" bezoek van Amerikaanse Marine aan Rotterdam, Prijs der Nederlandse Letteren uitge reikt aan Vlaamse schrijver Herman Teirlinck; Olympische ploeg gereed voor Melbourne, terugblik op intensieve trai ning der Nederlandse deelnemers, Ath- letiek-afvaardiging vertrekt van Schip hol. Wereldnieuws O.a. De opstand der satelieten: revol tes in Polen en Hongarije; Weldadig heidsfilmvoorstelling in Londen; Het einde van prinses Margaret's reis te Oost-Afrika; De wraak van Marokkaan se Nationalisten; Een geprefabriceerde dijk voor de Mississippi; Het circus van Peking treedt in Parijs op; Japans record hink-stap-sprong. MAANDAG GEEN SPREEKUUR Burgemeester De Koning houdt maan dag a.s. geen spreekuur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 november op om 8.07 uur en gaat onder om 4.47 uur. Maan: 18 nov. V.M.; 25 nov. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 nov. 7.20 en 20.00; 18 nov. 8.10 en 20.45; 19 nov. 8.55 en 21.20; 20 nov. 9.40 en 22.00; 21 nov. 10.25 en 22.35; 22 nov. 11.15 en 23.15; 23 nov. 11.55 en 23.55; 24 riov. 12.45 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Renniest Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen. Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij ^verkoopt men U Rennies graag. SVC-nieuws Het eerste moest tegen Tex. Boys een zware nederlaag slikken. De wedstrijd was nog geen twee minuten oud of de Boys stonden reeds met 20 voor. S. kon weinig vat krijgen op het spel van de Boys, die veel sneller en zuiverder schoten. Rust 30. Na de thee voerden de Boys de stand op tot 70. Dit was voor S. een goede les hoe men snel afgeven en zuiverder plaatsen moet. De adsp. deden het zaterdag beter en wonnen met 52 van ZDH a. Hier zorgden Arie voor 3 en Jan en Aris ieder voor 1 doelpunt. Zijn we de volgende keer weer eens volledig. Wie van de adsp. heeft er 'n stel kousen laten liggen? Het eerste speelt a.s. zondag thuis tegen Duinranders om 1,30 uur. Doen we het nu beter dan de afgelopen zondag? De adsp. spelen hedenmiddag tegen Texel b om 3,30 uur. We vertrekken om 2,45 uur van dorp. Afdeling Jeugdgym. Deze is reeds be gonnen en staat onder bekwame leiding van de heer Van Veen. Er kunnen zich nog steeds nieuwe leerlingen opgeven. Maandagsmiddags van 4-6 uur de meis jes en van 6-7 uur de jongens. Vanmiddag trekken we voor het laatst bieten. Zien we nu ook eens gezichten uit Eierland? VOORDRACHTSAVOND TOB DE BORDES Naar wij vernemen zal de aangekon digde voordrachtsavond door Tob de Bordes in de Doopsgezinde kerk te Den Burg niet op dinsdag 27 maar op maan dag 26 november a.s. plaats vinden. Het programma vermeldt ditmaal reli- gieuse voordrachtskunst. De heer De Bordes brengt door zijn spel n.l. vier gestalten uit het Nieuwe Testament tot leven, naar aanleiding van het bekende werk van Ds. Ouwehand „Weerzien der heiligen" geheten. TWEEDE PRAATAVOND V.O.L. Op donderdag 8 november sprak voor de vereniging van oudleerlingen in de landbouwschool de heer J. Bierma over het onderling boerenverzekeringsfonds. Dit is een instelling, welke werd opge richt door de boer en welke is werk zaam voor de boer. Zij stelt zich ten doel de verzorging van nagelaten betrekkin gen en van de oude dag in onderling verband te regelen. Ging de ontwikkeling de eerste 25 jaar van haar bestaan zeer langzaam, de laatste 10 jaar ging dit veel sneller. De redenen hiervoor waren: 1* De materiële mogelijkheden voor de boer waren beter. 2. Vroeger kon men van 20.000,le ven op de oude dag, thans niet mee. 3. Men streeft naar meer zekerheid. Het onderling boerenverzekerings fonds werkt iets goedkoper dan andere verzekeringen, omdat geen extra kosten in rekening gebracht worden bij het af sluiten van een verzekering en als jaar premies in termijnen betaald worden. De verzekering dekt een dubbel risico, namelijk ouderdom en voortijdig sterven. Vervolgens gaf de heer Eenhoorn een uiteenzetting van de verschillende soor ten verzekeringsvormen. Dit waren een gemengde verzekering, een ideaal ver zekering, een gemengde verzekering met erfrente, een studie- en uitzetverzeke- ring voor kinderen, een vrijgezellenver- zekering, een ouderdomspensioen, een weduwepensioen en een dadelijk in gaande lijfrente op één of twee levens. Hierna ontspon zich een levendig de bat over de wettelijke ouderdomsvoor ziening. Ondanks deze voorziening nam het aantal verzekeringen toe, zei de heer Bierma. Na de pauze volgde een reisbeschrij ving naar Finland met buitengewoon fraaie lichtbeelden. Het was een goede avond. Zij die ver stek hebben laten gaan, hebben veel ge mist. CCïffBttHE v. - W 1. Pimba, Pimba, opstaan! Een keer is genoeg. Meteen is Pimba klaar wakker. Hij rent naar het vijvertje, plonst er in en ploetert naar de over kant. Pimba zwemt als een rat. Roetsch, weer springt hij in het water en met forse slagen komt hij terug. Het is warm vanmorgen en voor hij bij de kraalhut terug is, is zijn zwarte velletje droogge- dampt. Gauw wat eten, petje op en daar staat hij nu, klaar voor de wandeling. Pimba houdt van wandelen. Iedere morgen tippelt hij een eind het bos in Niet te ver want dat mag niet van zijn vader. Zijn vader zegt dat het gevaarlijk is. En die kan het weten, want die weet alles van het bos. Pimba zou er ook wel meer van willen weten. Willen zien vooral. Als hij nu toch eens wat verder ging? Misschien zag hij dan wel een hert. Of een aap! Ik zal goed oppassen, beloofde hij zichzelf. En een vrolijk deuntje fluitend, zette hij er een stevige pas in. FEUILLETON door W. KERREMANS 31. Een kort ogenblik kreeg zij een bran dende lust hem aan te vliegen, hem uit te schelden en de deur te wijzen, maar die fel opschietende vlam werd onmid dellijk weggevaagd, uitgeblazen, ver nietigd door de storm van haar grote en sterke liefde. Een andere vlam stak omhoog, een van edeler kleur en gloed en deze werd niet gedoofd door haar liefde, maar er door aangewakkerd. De vlam van het offer. Lien, de slet, was een vrouw, een liefhebbende vrouw, in wie liefde de overmacht heeft, in wie de liefde haar daden bestuurt, haar plannen ingeeft In het onbeschaafde, lichtzinnig levende meisje had, dadelijk na de mokerende slag, die Marien, de geliefde, naar wie zij hunkerde, op haar had doen neerdui- zelen, een tere, kostelijke gedachte elk zweem van boosheid of wraakzucht doen wegkolken. Zij redeneerde niet, zij dacht niet in mooie zinnen of in geleerde filosofische of psychologische woorden en zinnen, zij overlegde niet, maar even duidelijk en hard als de woorden die ze van Marien had gehoord stond eensklaps helder en lichtgevend voor haar wat zij te doen had. In dat uur, toen Lien met half geslo ten ogen die gedachte zachtjes uit de vergankelijkheid naar de diepte van haar hart verplaatste en scheiding bracht tussen reine liefde en begeerte, werd haar angstig duidelijk, wat zij doen moest. Het was een uiterlijk achteruit tredend gebeuren, rondom de sterke stroom van eigen doorleving, een halve werkelijkheid rondom het dwingend werkelijke, een warm, onbekend, inzich- zelf besloten leven, dat zijn eigen vreug den heeft, aangrijpender nog: dat zijn eigen smarten lijdt. Lien had altijd andere mensen en wezens liefgehad en getracht te ontdek ken, hoe ze hun een genoegen kon doen, haar ouders, haar zusters en broers, haar onderwijzeres, de kat, de hond van de buren, een vogeltje dat zij jong gevon den en grootgebracht tot het vrij mocht wegvliegen. Maar dat alles was, verge leken met de vurige straal, die nu in haar hart drong, toch heel iets anders geweest. Op dit ogenblik viel er iets als een omhulling van Liens ogen weg, oren en hart. Het was een gevoel van pijn lijke vreugde en van blijde smart, zij genoot het in volle teugen, zoals het tot haar opsteeg, haar vierde, haar omvloei- de, haar liefkoosde en warm maakte. Zij kon alleen nog maar glimlachen, het in zich opdrinken en terwijl zij in het op gelaaide gewoel van haar zinnen als in een zacht zwaaiende schommel boven Marien zweefde, wist zij dat het bitter besluit genomen was en dat zij niet meer twijfelen kon. Zij had hem lief, zij wilde zijn geluk, het hare had daarmede immers niets te maken. Hij moest bereiken wat hij zocht, hij moest gelukkig worden op de wijze, zoals hij zich het voorstelde en daarin zou zij hem bijstaan, door het hem ge makkelijk te maken van haar weg te gaan, als hij dat verkoos. Zij zou nu niet langer hem pogen te winnen, hem trach ten vast te houden, maar zijn vertrek voorbereiden. De innerlijke verandering van Lien, die het gevolg was van zijn openbaring aan haar, viel Marien pas veel later op. Hij vond haar ernstiger, koeler, onver schilliger en langs de wonderlijke slin gerpaden die de liefde kiest om tot haar doel te komen, werd nu Mariens gevoe len voor Lien gewijzigd. Hij begon haar te zoeken om haar zelf, hij was jaloers, driftig nu zij zich van hem terugtrok, zij ging in hem wonen en zijn denken be heersen. Die andere meisjes naar wie hij zich op weg dacht, wat waren dat toch eigen lijk voor schepsels met haar gemaakt heid en grillen? Zij zouden toch immers de boerenjongen, de pummel in hem blijven zien, de wachtmeester der hu zaren op z'n best en haar gepoederde neuzen ^oor hem ophalen. En hier had hij een vrouw, die hij van jongs af ken de en die hij nu in deze maanden had leren doorgronden, een door en door goed en hartelijk, eerlijk, oprecht en opoffe rend meisje, dat hem, daaraan twijfelde hij niet, liefhad. Wat zou hij nog langer blijven werken, zoeken en strijden naar een andere, die nooit bij hem zou passen, met wie hij zich nooit als met Lien op hetzelfde niveau zou gevoelen, tot wie hij zou blijven opzien en die op hem zou neerkijken. Weg met die nonsens gedachten. Goed, het meisje van-die-middag had hem ge holpen iets anders te worden dan boer, zij had hem in letterlijke zin te paard geholpen, maar hij zou een drievoudige dwa^s en ezel zijn, wanneer hij dat vluchtige beeld bleef achtervolgen en blijven grijpen naar een schim. Lien moest zijn vrouw worden, met haar zou hij gelukkig zijn. Haar verle den, haar heden nog - ja, dat was niet zo maar terzijde te schuiven of te be dekken. Het meisje-van-toen en Lien, 't verschil was barbaars. Zou hij ooit kun nen vergeten hoe Lien had geleefd? Hoe zou het zijn als zij getrouwd waren, na jaren? En als zij dan mannen van vroe- Extra geurextra smaak! Dat is kenmerkend voor Pickwick Thee, de superieure Engelse melange van Douwe Egberts. Pickwick Thee is met de meeste zorg samengesteld uit de speciale theesoorten van hooggelegen plantages. De rijkdom aan smaak en geur van Pickwick Thee zijn wer kelijk opvallend en ook de afschenk is ongewoon royaal. Geur en smaak van Pickwick Thee worden volmaakt beschermd door een speciale aluminium binnen' verpakking. ■■■MMMMWiWUUkHL Ceylon Melange 108 cl. Engelse Melange 94 cl. Pickwick Theezakjes in doosjes van 20 stuks 98 cl. tn doosjes van io stuks 50 ct. de fijne Engelse Melange .«SiS!gj. ger ontmoette, mannen van wie hij wist of kon gissen dat zij voor korte of lange tijd haar minnaars waren geweest. Het woord „klanten" kwam hem in de ge dachten, het was een misselijk woord, 'n woord dat hem woedend en afkerig maakte en toch was het 't juiste woord. Men kon er een ander, een zachter voor bedenken, wat verbloemends, maar dat veranderde er niets aan. Klanten waren het geweest. Zoiets zou hij toch nooit geheel en al uit zijn denken kunnen weghouden. Men kan zich voornemen, nooit meer aan een of ander te denken, maar men is niet zo'n machtig meester over zijn gedachten, zij komen onge vraagd en ongewild, maar zij komen. Ieder kan zich zetten om zich beziff te houden met een vooraf gekozen vraag stuk, een prettig of een martelend denk beeld, maar niemand kan beletten dat een gedachte, die men vrijwillig niet meer in zijn hersens zou toelaten, er koppig en met dwingende macht weer in terugkeert, sarrend en bewust van zijn onoverwinnelijkheid, grinnekend, ter gend om de onmacht van hem, over wie hij heersen kan, gaan en komen naar verkiezing. Verdrijven slaagt niet als men dat beproeft. De gedachte komt stil, langs een sluipweggetje aangekropen en U J< P. t H. V. T. p. p. i j. i r.1 j. i openbaart zich plotseling. Alsjebli( hier ben ik en ik wil me weer eens s met je bezighouden. Ik behoef je ni te zeggen, nietwaar? Je weet wel w« voor ik kom. Kijk eens, hier heb je k zie je het wel duidelijk? „Vertrek", roep je, „ik wil mij met je bezighouden, ik ga aan and< dingen denken. Wat een pracht van boom. Daar gaat meneer Van Peuter Ik neem een boek, ik ga lezen, een spannend verhaal en ik houd me seconde meer met je bezig, je bent niet, je bestaat niet". Oh neen? Besta ik niet? Lees jij m5 in dat boek en kijk naar Van Peuter en de mooie boom, maar je zult tussen de takken zien en ik loop acht Van Peuteren, vlak achter hem, je W me zien als je hem ziet en in je sp nend boek kruip ik heen en weer ovef bladzijden als een klein torretje". „Als Lien niet zo had geleefd. Maar dat is nu eenmaal zo, zij is wat is en als ik met haar trouw zal ik met haar verleden en haar levenswand trouwen. Wachten maar. Uitstellen. zullen zien. Het is nog tijd. Misschi gebeurt er wel iets dat een- oplossis brengt". (Wordt vervolgd) C. C. Jol ■J Jac Nic

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4