9 roen in het harL, TROOST ITROOST HAM EA ïfafroti ss i» iÊémmt: ed' ENSDAG 28 NOVEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7100 fEXELSEWCOURANT javo N.V. v.h. Langeveld d© Rooi] ikhandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - T®1- 11 Verschijnt woensdags en saterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. uis, itre INTERKLAAS heeft zaterdag Oost Oosterend en allen, die tot wijk O be en een feestelijke middag bezorgd. Goedheilig man maakte toen name- zijn blijde intocht. Ergens in Oost Sinterklaas in een glanzende dauer gestapt, bespannen met twee chtig gebouwde paarden, gevolgd jr een rijtuig, waarin de feestcommis- samengesteld uit alle groeperingen, plaats genomen, lij de Verlengde Peperstraat zag het art van het volk, dat de Hoge Bezoe- met gejuich begroette. )e traditie getrouw maakte de Sint en twee actieve zwarte knechten een ievolle tocht door het dorp. De mu- van het wakkere „VIOS" onder lei- i) ig van dirigent S. van der Slikke blies 01 lustig op los en zo raakte het dorp in- in de echte, intieme sinterklaas- mming. n de Julianastraat, die zich zeer goed wr dergelijke doeleinden leent, werd gehouden. De muziek speelde aller leuke sinterklaasliedjes, die door de gd èn de volwassenen spontaan wer- meegezongen, terwijl de zwarte Pie- alsmaar strooien bleven. )e heer J. Visman sprak de Sint in ïmto rme bewoordingen toe. Hij prees orde xel gelukkig, dat de Sint daar nog cht verschijnen. Hij legde de nadruk hetgeen in andere delen van de we- I gebeurt en herinnerde met name Hongarije, waar voor de vrijheid, die isinol kennen geen plaats is. „Maar OUWE SUNDERKLAAS TE DE COCKSDORP ïet ouwe Sunderklaasfeest begint zo igzamerhand weer te naderen en zo t en daar hoor en zie je er al veel die dg zijn met het gereedmaken van de ums. Het belooft weer een zeer in- essant feest te worden, dat in De cksdorp altijd zeer welkom is. Voor jury zal het ook dit jaar niet mee- llen om de prijswinnaars aan te wij- Ook dit jaar staat de SVC-wissel- ker als hoofdprijs boven alles, zowel )r groepen als voor enkelingen eri ren. Het gaat erom wie de meeste Jiten verzamelt. n Voor enkelingen en paren is 'n triomf schikbaar gesteld in vorm van een mo- aangeboden door café De Molen van heer Hooijberg. Nu zal daar ook ze- door deze groepjes meer werk van maakt worden. Het vorige jaar werd de SVC-beker onnen door een combinatie uit Eier- id en De Cocksdorp. Zij zullen ook dit ir zeker weer hun best doen om de ker te bemachtigen. zegt het ook „De zaak voor de man van smaak". Spoorstraat 40 - Den Helder TONEEL TE DE COCKSDORP Het ligt in de bedoeling om in het be- t van het nieuwe jaar, het blijspel dat eerder op ons eiland is opgevoerd, nl. >e dochters van de Baas" voor het etlicht te brengen en wel op 12 janu- 1957. Het zal opgevoerd worden door Sportver. De Cocksdorp. SVC-nieuws Afgelopen zondag werd alles afgelast A.s. zondag zijn wij allemaal vrij. De SP- spelen zaterdagmiddag tegen Oos- fend b om 3 uur. Vertrek kwart over r*e van dorp. waarderen wij onze vrijheid wel ten volle?" zo vroeg spreker zich af. Hij meende, dat er wel eens te kort aan dankbaarheid en te kort aan naasten liefde bestaat en geloofde, dat er de laatste tijd ook op Texel veel is geham sterd. Ook Sinterklaas hield een toespraak, waarin hij zijn vreugde te kennen gaf over de vrijheid, die in ons land heerst. Hij hoopte altijd te kunnen terugkeren en eens ook weer een bezoek te mogen brengen aan het volk van Hongarije. Hierboven ziet U Sinterklaas door de Peperstraat rijden. ERFPACHT, AAN- EN VERKOOP B. en W. stellen de Raad voor: aan de heer D. Stegeman, Apeldoorn, 531 m2 grond in De Koog-Zuid in erf pacht te geven voor de bouw van een zomerhuisje, tegen een jaarlijks canon van 238,95; aan de heer P. Moerbeek te verkopen 400 m2 grond aan de Wittekruisweg voor 4.000,en te bestemmen voor woning bouw; van de erven Ant. Dalmeijer een perceel grond te De Waal van 440 m2 met woon huis nr. 30 voor 2900, te kopen van de heer A. T. Buisman, Oudeschild, grond met woonhuis, Holle- walsweg nr. 1, Den Burg, voor 900, ten behoeve van hoekverruiming; met idem doel de panden Weverstraat 98 en 100, groot 204 m2, van de heer H. Ko- burg, Indonesië voor 5.000, PIET DE KNECHT zegt geeft de toon aan. HERENMODES - CONFECTIE I Spoorstraat 40 - Den Helder DRIE NIEUWE TRANSFORMATORHUISJES Voor de bouw van 3 nieuwe transfor matorhuisjes voor de TEM zullen enige percelen grond worden gekocht: 100 m2 voor 100,van de heer A. Schouten, Eierland; 120 m2 voor 120,— van de heer P. Kooiman, Molenbuurt en 25 m2 voor 31,25 van de heer J. Witvliet te Oudeschild. (Ingezonden) RIJENHOUDEN: LIEFHEBBERIJ. DIE ZICH ZELF RUIM BELOONT Mijnheer de Redacteur, verzoeke op neming van het volgende: Naar aanleiding van het stukje over de Texelse imkers en imkerij in Uw blad van 17 november meen ik enkele dingen te moeten bijwerken. Op de filmavond is door niets en nie mand naar voren gebracht, dat de Aal ster bedrijfsmethode hier niet zou kun nen slagen. Ze wordt in tegendeel door enkele imkers geheel of met een enkele wijziging in toepassing gebracht. Tegen over het weinige fruit kunnen we op op Texel het koolzaad nemen, dat in de zelfde bloeitijd valt. Wie naar koolzaad en heide reisde (en geen last van be spuiting had) kon van een groot klein volk ook dit jaar nog rijkelijk de 50 pond honing halen. De suiker kostte deze herfst 50 cent en wie zegt me wat de honing opbracht toen de suiker 8 cent kostte? Grote winsten geeft de imkerij niet, maar maak het ook niet minder dan het is: wij noemen het een liefhebberij, die zichzelf ruim beloont. Met dank voor plaatsing, Imker J. Stark. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeen te Texel op vrijdag 30 november 1956, des namiddags 2,30 uur ten gemeente huize. Texel, 20 november 1956. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Beëdiging van de heer G. A. Oskam als waarnemend secretaris. 4-10. Betreft be- en herbenoemingen. 11 Benoeming van een lid van de Cul turele Raad wegens het bedanken van de heer W. R. H. Ran. 13. Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Aanbevolen wordt de heer G. Pansier. 14. Regelingen betreffende de burger lijke stand. 15. Vaststelling van een uitkerings- en pensioensverordening wethouders. 16. Hernieuwde vaststelling verplaat- singskostenbesluit. 17. Aangaan van een geldlening van 250.000,met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 18. Beslissing op de ingediende bezwaar schriften ten aanzien van het ontwerp plan tot aanvulling van het uitbreidings- plan-in-onderdelen voor „De Koog" en vaststelling van een aanvulling van het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor „De Koog" en toepasselijk verklaring van de „Schadevergoedingsverordening gemeen te Texel" op deze aanvulling. 19. Beslissing op het ingediende be zwaarschrift ten aanzien van het ont- werp-plan tot wijziging van het uitbrei dingsplan-in-onderdelen voor „Ooster end" en vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan-in-onderdelen voor „Oosterend" en toepasselijk verkla ring van de „Schadevergoedingsverorde ning gemeente Texel" op deze wijziging. 20. Vaststelling van het uitbreidings- plan-in-hoofdzaken voor de gemeente Texel en toepasselijk verklaring van de „Schadevergoedingsverordening gemeen te Texel" op dit plan alsmede beslissing op de ingediende bezwaarschriften. 21. Bouw van 8 Pé-Gé woningen te Ou deschild. 22. Onderhandse gunning van de bouw van 8 Pé-Ge woningen. 23. Vaststelling tweede verordening tot wijziging van de „Zomer-, kamp- en tenthuisjesverordening Texel". 24. Aankoop van de panden Weverstraat 98 en 100 te Den Burg van de heer H. Koburg te Plaaju in Indonesië. 25. Aankoop van het pand Hollewalsweg 1 te Den Burg, van de heer A. T. Buis man te Oudeschild. 26. Aankoop van het pand De Waal 30 van de erven Dalmeijer-Dekker. 27. Ruiling van het pand K 40 aan de Pijpersdijk tegen het als vuilnisstort plaats in gebruik zijnde perceel aan de Veense Langweg van de heer Joh. Roe per te De Koog. 28. Verkoop aan de heer P. Moerbeek te Den Burg van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Wittekruisweg aldaar. 29. Verlenging van het recht van opstal ter zake van 12 Zweedse noodwoningen. 30. Uitgifte van grond in erfpacht aan de heer D. Stegeman te Apeldoorn. 31. Besluit tot het om niet afstaan aan de „Stichting voor sociaal pedagogische arbeid en sociaal opbouwwerk" te Den Hoorn van het perceel grond, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie F, num mer 1839, ter grootte van ongeveer 961 m2, met de daarop staande opstallen van de v.m. openbare lagere school te Den Hoorn, zulks ten behoeve van de vestiging van een dorpshuis te Den Hoorn. 32. Besluit tot het om niet afstaan aan de „Stichting dorpshuis De Wielewaal" te De Waal van het perceel grond, kada straal bekend gemeente Texel, sectie C, nr. 875 (ged.), ter grootte van ongeveer 200 m2, met de daarop staande opstallen van de v.m. openbare lagere school te De Waal, zulks ten behoeve van de ves tiging van een dorpshuis te De Waal. 33. Stemming over de aankoop door de N.V. T.E.M, van 3 perceeltjes grond ten behoeve van de bouw van transformato ren. 34. Beslissing op een verzoekschrift van de heer H. W. Stolk om een tegemoet koming als bedoeld in artikel 13 der Lager-onderwijswet 1920. 35. Beslissing op een verzoekschrift van de heer P. van Loo om een tegemoet koming als bedoeld in artikel 13 der Lageronderwijswet 1920. 36. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1957 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage aangegane rekening-courant-overeenkomst. 37. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. voor het jaar 1957. 38. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Boe renleenbank te Den Burg voor het jaar 1957. 39. Stemming over de vaststelling van het maximale krediet voor 1957 van de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschappij bij de N.V. Bank voor de Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 40. Vaststelling van een principe-besluit tot het verlenen van hypothecaire kre dieten aan ambtenaren der gemeente ter verkrijging van een eigen woning. 41. Verlening van een hypothecair kre diet aan de heer P. Oosterhaven te De Koog, onder toepassmg van het onder 40 genoemde besluit. 42. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1956. 43. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1956. 44. Bouw van 36 Pé-Gé woningen te Den Burg, 2 te Den Hoorn en 2 te Oosterend. 45. Onderhandse gunning van de bouw van 40 Pé-Gé woningen. 46. Overdracht van grond aan de Wo ningbouwvereniging Texel en verlening van een voorschot ten behoeve van de bouw van 34 bejaardenwoningen te Den Burg. Geneest ruwheid en schraalheid HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 17 november 1956, ingevolge de hinderwet vergun ning hebben verleend aan Coöp. Zuivel fabriek „Eendracht" G.A., S 24 te Texel tot het uitbreiden van de zuivelfabriek, waarbij 7 electromotoren met een geza menlijk vermogen van plm. 26 p.k zullen worden gebezigd; in het perceel, plaatse lijk gemerkt S nr. 24, kadastraal bekend, gemeente Texel, sectie D nr. 3808. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT MÜFK -KONINGSTRAAT AANVULLEND UITBREIDINGSPLAN- IN-ONDERDELEN „DE KOOG" Een bezwaarschrift werd ingezonden door ir. P. Kuiper, „De Schelp", De Koog, en de dames Vermeulen, Geerligs en Smits, „De Koger Hoop". Prof. Bruin schreef naar aanleiding hiervan: „Noch de eigenaressen van hotel-pen sion „De Koger Hoop", noch Ir. Kuiper zijn belanghebbenden in de zin van art. 37 van de Woningwet en derhalve zijn zij niet gerechtigd tot het indienen van bezwaren". (Volgens de gangbare jurisprudentie worden slechts zij als belanghebbenden beschouwd, die eigenaren zijn van of rechthebbenden zijn op één of meer per celen gelegen binnen het gebied, waarop het plan betrekking heeft). In verband hiermede stellen B. en W. voor de beide ingekomen bezwaarschrif ten niet-ontvankelijk te verklaren. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 25 november 1956: 10 koeien 700800; 10 pinken 450550; 10 graskalveren 275350; 8 nuchtere kalveren 5060; 10 biggen 4560. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders va» Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van N.V. Shell Nederland te 's-Gravenhage tot het oprichten van een benzine-installatie, bestaande uit een 6000 liter tank met aftappomp, aange dreven door 1 elektromotor van Vi p.k., in het perceel plaatselijk gemerkt C 49, kadastraal bekend gemeente Texel, sec tie A, nr. 2324. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 1 de cember 1956. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op zaterdag 8 december 1956 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 19 november 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer OOK OP VLIELAND MYXOMATOSE Naar wij uit goede bron vernemen heeft de zeer gevreesde konijnenziekte zich ook geopenbaard op Vlieland, doch het is nog in het beginstadium, het is te hopen dat het op Terschelling nog wat weg blijft anders hebben de nieuwe pachters direkt al pech. Op Texel zijn nagenoeg alle konijnen aan deze ziekte uitgestorven. Men beweert dat de vogels deze ziekte voortbrengen. Aldus de Har- linger Courant. UITBREIDINGSPLAN-IN- ONDERDELEN OOSTEREND De heer T. Bakker, te Oosterend, heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de aanleg van de geprojecteerde weg over een groot gedeelte van zijn kampeerter rein. Hij suggereert daarvoor een ander tracé te kiezen. Prof. Bruin merkte naar aanleiding van het door B. en W. aan hem gevraagde advies op: „U schrijft over het „bezwaarschrift", ik meen, dat hier slechts sprake is van een brief, omdat het schrijven niet ge richt is aan Uw gemeenteraad en boven dien niet direct bezwaren worden inge bracht, tegen de wijziging van het uit breidingsplan. De heer Bakker komt slechts met een suggestie, die m.i. geen oplossing biedt voor het verkeerspro bleem in Oosterend. Het is niet wense lijk om in deze omleidingsweg de door de heer Bakker gesuggereerde bajonet aan te brengen. Ik meen U daarom te moeten adviseren niet in te gaan op het voorstel van de heer Bakker". B. en W. zeggen geheel met de con clusie van de stedebouwkundige in te stemmen. „Daarbij komt, dat de ont- werp-wijziging van het plan niet een wij ziging van het tracé van de weg in houdt, waarom bezwaren, die zich rich ten tegen een ongewijzigd gebleven be stemming volgens de gangbare jurispru dentie ongegrond zijn. Waar de belanghebbende, de heer Bakker, derhalve in vergelijking met het thans geldende uitbreidingsplan-in-on derdelen niet in een ongunstiger positie is komen te verkeren, stellen wij U voor het ingekomen bezwaarschrift ongegrond te verklaren". TURNKRINGKAMPIOENSCHAPPEN Aan de j.l. zondag in Winkel gehouden kampioenschappen van de Turnkring Holl. Noorder Kwartier werd door 3 le den van de Gymn. Ver. Texel deelgeno men. Bij de heren behaalde P. Schoorl voor de 6e maal onbedreigd het kampioen schap met 108,4 punt, d.i. ruim 7 punten meer dan no. 2. Goed gedaan, Schoorl. Bij de jeugdturners wist W. Grisnigt zich als no. 2 te plaatsen met 104.9 punt, d.i. 2,5 punt minder dan de kampioen. Nog even zo doorgaan, dan kun je vol gend jaar wel als no. 1 uit de bus komen. Bij de jeugdturnsters werd Gerda Dek ker no. 13, met 85,6 punten. Dit was wel erg teleurstellend, na al die voorberei ding Dit was in hoofdzaak te wijten aan een ongelukkige flater aan de even- wichtsbalk, waardoor ze minstens 6 pun ten verspeelde, zodat we voor de toe komst niet al te bezorgd behoeven te zijn. Een volgende keer maar weer beter. Over het geheel genomen kwam Texel dus toch wel goed uit de bus. EIEREXPORT BLIJFT STIJGENDE Maandag 19 november bereikte de Nederlandse uitvoer van eieren het aan tal van 2 miljard. In 1955 werd dit aan tal bereikt op 6 december, in 1954 op 20 december. Wij hebben naar aanleiding van deze cijfers ons tot de Coöp. P.T.V. „Texel" gewend met de vraag hoe daar op het ogenblik de stand is en hoe groot de aan voer van (kip-)eieren vorig jaar vanaf januari tot omstreeks deze tijd is. Ook hier slaat de balans door ten gunste van 1956: op 12 november 1955 was de stand (vanaf januari) 4.542.898 eieren; op 10 november van dit jaar 4.576.375. Vanaf januari tot 10 november dus een stijging van 33.477 eieren, waar bij om geheel zuiver te rekenen, deze stand dit jaar twee dagen eerder werd genoteerd. S.V.O.-nieuws Daar alle terreinen werden afgekeurd, was er dit weekend geen voetbal. Als het programma niet wordt opgeschoven, is het volgende week als volgt: Adsp. b thuis tegen SVC a, adsp. a uit tegen Tex. Boys a, aanvang 3 uur. Het lste gaat met boot half twaalf naar Hugo Boys. tegen pijnen E3 nTF F? KI hoofdpijn, griep kiespijn, I rheumatische pijnen

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1