9 rocn /wa in het harL, „De beker van Elzenrode IVO ROL De Tandpasta van standing staat weer voor de deur te Lied van verlangen „Ouwe Sunderklaas lERDAG 1 DECEMBER 1956 71e JAARGANG No. 7101 rEXELSE®COURANT jave N.V. v h- Langeveld de Rooij ikhandel Drukkerij Bibliotheek i Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm X E 'at doen we nog eens over", moet 'n housiaste onderwijzeres van ons ind gezegd hebben, toen ze een paar r geleden het doek voor het laatst Iden laten vallen als slot van een cht-voor-de-jeugd, die de titel droeg «rinses Desirée", waarmee de jeugd Pr 1 bijzonder in haar sas bleek te zijn. f e jongens en meisjes van het eiland 1 ren present. Het voorstel tot een her- I aid optreden, maar dan natuurlijk met gloednieuw stuk, vond algemene bij en zodoende wierp een ensemble, sa- ngesteld uit hoofden, onderwijzeres- en onderwijzers van de Texelse scho- zich op de studie van een alleraar- st blijspel-voor-de-jeugd, dat getiteld „De beker van Elzenrode". iVoensdag en donderdag hebben zij ir volle zalen geacteerd en hoe! llevr. Boersma had de regie en met zier heeft zij „haar staf" zien werken, oegen soms en.zweten. „Maar an- s zweet ik niet zó", verklaarde een acteurs tijdens een korte pauze, aar ik voelde, dat mijn pantalon ieder nblik de neiging vertoonde tot zak- ik kwam handen te kort, weet U". was er dus ook voor de spelers zelf doende spanning, trouwens, buiten ïoemd kledingstuk om, viel er door de pi r Iers en speelsters onderling ook nog Jtp surprises te genieten: een enkele iler bleek zijn rol namelijk nogal vrij vertalen, wat de tegenspelers of tegen- lelsters nu eenmaal voor moeilijke si- ities kan plaatsen, maar ook hier toon- ze allemaal hun „routine" of liever, natuurlijke begaafdheid, want som gen hadden nog maar erg weinig to- luren in hun werkboekje staan. De jeugd gaf keer op keer met luide val te kennen hoezeer het spel hen eide, hoe zeer zij meeleefde met de gevallen van de baron en de barones, de toverbeker van de gravin in de icht wilden slepen. Het sleepte niet want er waren wel twee bedrijven ar nodig, eer de niets vermoedende ivin van de beker beroofd was. En hadden de gemenerikken zwaar ch, want een uit het juiste hout gesne- kolonel wist de schavuiten te ont- iskeren. De be?er zelf sneuvelde on- iig, toen een erg rare (hof-)fotograaf voorwerp in de algehele verwarring duizènd-en-één scherven liet vallen. Een tragisch einde, natuurlijk, maar arvan kregen we lekker niets te zien, idat de actieve toneelmeester tijdig het n „zakken" had gegeven. Zodoende Ier 'S, IN RAADSAGENDA UITGEBREID Aan de reeds 46 punten tellende agen- die de gemeenteraad gistermiddag behandelen kreeg, werden nog zeven N. (nten toegevoegd: Aankoop van grond met opstallen te n Burg van het Algemeen Weeshuis, laar. Vaststelling van een besluit ex. art. der Lager-onderwijswet 1920 ten be- ive van de openbare lagere school te ti Burg. Vaststelling van een besluit ex. art. ■tf der Lager-onderwijswet 1920 ten be- Bve van de openbare school te Zuid- ^Brland. JH. Verlening van een garantie ten be- y eve van de bouwspaarder W. Schuijl Den Hoorn. I Wijziging garantie met betrekking tot y a bouwkaswoning. Beslissing op een verzoek van het stuur van de R.K. Kleuterschool te :n Burg om met toepassing van artikel der Kleuteronderwijswet gelden te )gen ontvangen voor enig meubilair en or enkele schoolbehoeften. Voorstel inzake hogere classificatie or enkele functionarissen. Aanbevolen werden voor benoeming bestuurslid van de „Stichting sociaal trisme Texel": gelet op de aanbeveling van de „Ver- jing voor Vreemdelingenverkeer el: 1. de heer N. H. van Schoonhoven De Koog; 2. de heer A. Slegh te Den rn; 3. de heer S. Lap Bzn. te Den gelet op de aanbeveling van de Alge- Texelse Middenstandsvereniging: de heer J. K. P. Zwan te De Koog; 2. heer M. Goënga te Den Hoorn; 3. de C. Groenhof te De Koog. gelet op de aanbeveling van de R.K. iddenstandsbond, afd. Texel: 1. de heer Bakker te Den Burg; 2. de heer N. C. Ran te Den Burg; 3. de heer Fr. Witte Oosterend. rechtstreeks door burgemeester en ïthouders: 1. de heer C. de Koning, 2. heer S. de Waard; 1. de heer Jn. Vla- ing, 2. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 1. de >er W. Wassenaar, 2. de heer S. van der is; 1. de heer K. A. Stam i(kapelaan), 2. heer Ds. C. H. van Rhijn. Aanbevolen werden voor benoeming lid van de culturele raad in de vaca te W. R. H. Ran: 1. de heer Z. van der lein (pastoor), De Cocksdorp, 2. de heer >h. de Graaf, Eierland. bleef het een blijspel van het zuiverste leidingwater. De rollen werden als volgt vertolkt: baron de heer J. Buisman, barones mej. G. Dros, gravin, mej. H. Veen, kolonel, de heer T. van der Hulst, zijn echtgenote mej. N. Agter, de prof, de heer A. van der Steen, huisknecht, de heer P. Kleve, een dienstmaagd, mej. M. Brugmans, de (echte) huisknecht, de heer C. E. Gott- schal, de fotograaf, de heer J. Bruijn. Mej. Annie Bruin souffleerde en last but not least zij de medewerking vermeld van de heer Boersma, die als grimeur de vertolkingen reliëf gaf. Over het spel zelf schreven wij reeds, wij zullen niet in details treden. Alle medewerkenden gaven zich tot de laatste i(zweet-)druppel. En dat is toch wel een overduidelijk bewijs van de wil om z'n beste beentje voor te zetten. De jeugd heeft juf en meester nu ook eens van een andere kant gezien en wij twijfelen niet of dit zal de verhouding alleen maar kunnen bevorderen. TESO-DIENST UITGEBREID In verband met het rijverbod op zon dag heeft de N.V. TESO voor zondag een extra autobusdienst ingelegd en wel een bus, die om 18,15 van Den Burg naar het hoge noorden vertrekt. Vertrek De Waal 18.20, vertrek Oosterend 18.30 en ver trek De Cocksdorp 18.50 uur. Van De Cocksodrp gaat dè bus weer terug naar Den Burg via de bekende route. De bestaande zondagsbusdienst geeft aansluiting op de boot, die om 10.30 uur van Den Helder gaat en om 11.30 uur van Texel. De nieuwe, tweede dienst sluit aan op de boot, die om 17.20 uur uit Den Helder vertrekt. DE SINT IN DE WAAL Donderdagmiddag om 2 uur hoopt de Sint en zijn knecht een bezoek te bren gen aan het Dorpshuis te De Waal, waar Hij alle leerlingen van de kleuterschool en de grote school hoopt te ontmoeten. Zwarte Piet heeft reeds belangrijke in kopen gedaan, onder andere een mach tige zak met pepermoppen ingeslagen, zodat het weer ouwerwets grabbelen wordt. Ja, aan tractaties zal het de jeugd niet ontbreken. Het grote cadeau wordt na het feest uitgereikt. Deze middag zal de jeugd een alleraardigst programma uitvoeren, dat stellig weer in de smaak van de Sint en de andere aanwezigen zal vallen. snHiiniHüiuiiiuittiiuui amtm nunimniiminmiiiiiiiiuiiiitiiiiiiiuiiimnniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiin q Sint Niklaas! Wij zijn nog zo heel vaak als kind'ren, Die hunk'ren naar vreugd en naar simpel geluk. Wij spelen vandaag en wij kibbelen morgen En makenhelaas, zoveel moois dikwijls stuk- Wij zingen nog altijd ons lied van verlangen, Van hoop en verwachting op betere tijd. En schijnt dan de zon niet altijd door de wolken, Wij zijn het geloof in 't geluk tóch niet kwijt- Wij vragen geen koek, marsepain, chocolade, Wij spelen niet meer met een trekharlekijn. Omdat men te lang ons reeds zoet tracht te houden, Omdat er tevéél marionetten reeds zijn. Wij vragen geen kostbare luxe geschenken, Wij vragen alleen in dit vóórlaatste uur §f De leiders der wereld in 'i Oosten en 't Westen, Voorzichtig te zijn wijl zij spelen met vuur- Wij vragen een plekje om rustig te leven, Wat vreugd en wat blijdschap in hart en in huis. a Geen leven vol zorgen van 's morgens tot 's avonds. Geen angst voor atomen en oorlogsgedruis- Wij vragen de moed om wat liefde te geven, Trots eigen ellende en zorgen en pijn. De durf om geen omecht met kwaad te vergelden, I De grootheid om niet egoïstisch te zijn. HUIB DE RIJMELAAR. ^ÖiTïïnmTiimnmmiiniirainifliifTinmaTODiuirimaRniiitiniimiWBünniiinmiiiniDiHiiiiiiiiiTüraiDiiifmiiirünJii'iinmiuiiiiiiiiHiuiiiiiiiuaiiiajiiiiiinTTniiiiniuiuiill^ INGEKOMEN PERSONEN Grietje de Vries, van Leeuwarden, Huizumerlaan 55 naar Groeneplaats 11; Trijntje. Nijbolt, van Oostschellingwerf, Oldeberkoop 251 naar Peperstraat 52, Oosterend; Hedwig J. van Wilde, van Delft, Rietveld 84 naar Groeneplaats 11, Den Burg; Geertruida M. E. Geels, van Wierden, Dorpsstraat 166 naar Wever straat 12, Den Burg. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 1 december De Waal, schuur L. Vermeulen, Clubten toonstelling konijnenfokkersver. „Kotex" Oosterend, Wapen van Amsterdam, uit voering gymnastiekver. Oosterend. Zondag 2 december De Waal, Schuur L. Vermeulen, club tentoonstelling konijnen fokkers vereni ging „Kotex" Maandag 3 december Den Burg, „De Zwaan" alg. ledenverga dering Onderl. Rundveeverz. „Texel". Den Burg, „De Graaf", voorlichtingavond over de kustvaart. Spr. de heer H. A. Groothuis, met film. Donderdag 6 december Den Burg, „De Lindeboom", Jaarverg. Kon. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Texel. Vrijdag 7 december Den Burg, „Texel", Castrol-film voor de motor-, auto- en bromfietsclub Texel. HOOFDINGELANDEN HERKOZEN Bij enkele candidaatstelling is tot Hoofdingeland van de polder Waal en Burg op Texel herkozen, de heer L. Roeper Kzn. Bij enkele candidaatstelling zijn tot Hoofdingelanden van het waterschap „de Gemeenschappelijke Polders op Texel" herkozen de heren D. J. Roeper Jzn. en K. Breman. Tube 95-70c* ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) VERTROKKEN PERSONEN Alida van Rossem, wv van Ree, van Gravenstraat 20 naar Assen, Vondellaan 33; Johannes P. B. Bonnet, van Juliana- straat 14 naar Weesp, Joh. Vermeerstr. 4; Johannes P. Bonnet, van Julianastraat 14 naar Weesp, Frans Halsstraat 34; Jo hanna J. Witte, van B 178 naar Canada; Henry P. Rijk, van Westerweg 10b naar Amsterdam, Vossiusstraat 56; Catharina M. Schraag ev. Hoogvorst, van B 76 naar Zandvoort, Burg. Engelbertstraat 8; Gerrit Boeder, van Oosterend, Kerk straat 20 naar Utrecht, Oude Gracht 202; Trijntje Kossen, van Groeneplaats 11 nr. Hilversum, Soestdijkerstraatweg 137. MOEDERS OPGELET! DEZE KEER VRIJDAG CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. In verband met het Sint Nicolaas-feest is er deze keer vrijdag inplaats van woensdag consultatiebureau. KONIJNENTENTOONSTELLING De actieve vereniging „Kotex" hoopt hedenavond een tentoonstelling van de mooiste konijnen van ons eiland te ope nen en wel in de bekende ruime schuur van de heer L. Vermeulen te De Waal. De opening vindt plaats om half acht. Ook morgen is deze show geopend en wel vanaf 11 uur tot 9 uur. De entree is belachelijk laag gesteld, omdat de vereniging deze show tevens als een mooi stuk propaganda voor de konijnenteelt op Texel beschouwt. Nade re bijzonderheden vermeldt de adv. Enige weken geleden kreeg de VW „Texel" bezoek van een Overkantse re porter, die voor een combinatie van in het Zuidwesten des lands gevestigde dag bladen een artikel wilde schrijven over de Ouwe Sunderklaasviering. De man had daar al zoveel over gehoord, dat hij een reportage belangrijk genoeg achtte. De directeur van onze WV „Texel" kon de nieuwsjager uiteraard maar ten dele inlichten: ten eerste is hij nog slechts kort „Texelaar onder de Texelaars" en ten tweede behoort hij {gelukkig) nog niet tot de oudste generatie. De reporter werd vervolgens naar de (nog veel jeugdiger) redactie van de Texelaar gestuurd, die alle enthousiasme voortbracht, die een op Texel geborene maar kan produceren, wanneer ze hem gaan interviewen over Oude Sunder klaas, hèt feest van 't jaar, waarvan wij hier nog meer verwachting koesteren dan de aantrekkelijkste TESO-aandeelhou- dersvergadering belooft. „Ja, man, Ouwe Sunderklaas, dat is iets geweldigs, iets wat je moet komen meemaken, logeer bij óns gratis net als die voormannen van een op ons ei land wèlbekend studentencorps uit een in het centrum van ons land gelegen provinciestad Maar tegelijkertijd, want hij stond op het punt (toch) te happen - verzekerden wij hem naarstiglijk, dat je er als wild vreemde buitenstaander in feite toch weinig van zult snappen. „Je moet tot de eilanders behoren wil je de zin ver staan van wat er op zo'n avond (en nacht) te berde wordt gebracht". Ja, zo gaat dat met ouwe sunderklaas, een feest waarvan wij de oorsprong nog altijd niet hebben kunnen ontdekken. Maar dat wilde de Overkantse gast nu juist wel. Wij hebben hem toen laten kennisma ken met diverse oudere eilandgenoten en hopen nu maar, dat zij hem een mooi, aangrijpend verhaal hebben kunnen doen. Wij menen onlangs uit de mond van een vrij bejaarde Texelaar te heb ben gehoord, dat het Ouwe Sunderklaas- feest in zijn jeugd niet bestond. Best mogelijk, maar het „Nieuwe" Sunder- klaasfeest is toch al eeuwen oud, dunkt ons, want in 1816 werd dit feest door de Texelse overheid verboden. Ging je toch speulen, dan had je kans op een boete van tien gulden, wat in die dagen na tuurlijk een indrukwekkende straf was. Als motief voerde de overheid in 1816 aan: ....„dat de vermomden zich ver oorloven niet alleen aan de huizen der ingezetenen aan te kloppen, de inwoners te verontrusten en de aldaar zijnde jonge kinderen schrik in te boezemen, maar ook zelfs de voorbijgangers op publieke straten te molesteren en voorts twist en tweedracht te verwekken, alles strijdig met de goede orde en politie en rust der ingezetenen". Wij zijn benieuwd wat het komende Ouwe Sunderklaasfeest ons dit keer brengen zal. Er is ook dit jaar weer ge noeg gebeurd om een flink aantal actu ele vertoningen mogelijk te maken, en zo heeft dit feest altijd gesteund op een weerspiegeling van de belangrijkste voorvallen uit het betrokken jaar. In 1907 was hèt stuk een parodie op de strijd tussen de Texelaars en Bosman. In dat jaar hield de strijd voor een eigen stoombootdienst alle eilanders bezig en een groep maakte daarvoor op uitsteken de wijze reklame. Het schip, dat reeds in opdracht van de Texelaars de dienst op Nieuwediep onderhield werd in mi niatuur meegedragen en op de particu liere ondernemer, die zijn tarieven had verlaagd en op alle mogelijke manieren - overigens te vergeefs - concurrentie voerde, zongen de deelnemers een liedje met het refrein: „Laat hem maar varen, hij zal wel bedaren". Wat later - en hier citeren wij het be kende boek „Texel" - toen alleen Den Burg elektrisch werd verlicht, begreep een vooruitstrevend gemeentebestuur, dat niet het hoofddorp alleen, maar alle dorpen recht op elektriciteit hadden. Plannen voor 'n nieuw bedrijf werden ontworpen, waarbij 'n hogere rentabiliteit mogelijk zou zijn als ook de poldergema-. len elektrisch werden gedrevgn. Maar juist in de polderbesturen zaten enige tegenstanders van een algemene elektri ficatie, zij waren n.l. voor een bemaling door middel van oliemotoren. En zo werd lange tijd gestreden tussen de voorstan ders van olie en elektriciteit. Daar kwam het Sunderklaasfeest: In Den Burg was een geroezemoes van belang, enige hon derden gemaskerden in veelkleurige en veelsoortige costuums, gingen door de straten. Onder hen zagen wij een oud en gebogen boertje met zijden pet en blauwe kiel. Hooi stak uit zijn klompen, met moeite trok het zielige mannetje 'n ezel voort. Een oud vrouwtje liep achter het dier en porde het aan. Op de flanken van de ezel hingen borden met de veel zeggende tekst: „Ik, mijn ezeltje en mijn kwezeltje zijn voor olie, maar een ver standig mens is voor elektriciteit". De oliemannen werden dus wél over de hekel gehaald. Wel, het hekelen verstaan de Ouwe Sunderklazen van onze nieuwste tijd ook nog best en als men daarbij persoonlijke beledigingen nauw lettend vermijdt, kan zulks zeer bijdra- Ouwe Sunderklaas heeft groot gemaakt gen tot de originele feestvreugde, die en.in stand moet houden. ttt kUl Deze vertoning behoorde tot een der eerste na-oorlogse Ouwe Sunderklaas- feesten op ons eiland- Wij hopen, dat er dit jaar wederom vele voorstellingen te bewonderen zullen zijn endat zij, die jaar in, jaar uit tot de uitge breide schare van kijkers behoren, nu eens zélf de rol van een ouwe sunder klaas op zich willen nemen, want hier geldt het: „Hoe meer sunderklazen, hoe meer vreugd. BONT GYMPROGRAMMA Vanavond treedt de gymnastiekvere niging van Oosterend in „Het Wapen van Amsterdam" voor het voetlicht. Men verzoekt ons mede te delen, dat dit een wel zeer bonte avond wordt met voor elck wat wils, want het programma ver meldt niet alleen turnen, maar ook zang, voordracht enz. Er wordt daarom ge hoopt op een volle zaal. Zie ook de adv. Texelse Boys-nieuws Boys 1 gaat naar Duinranders 1, een niet te onderschatten tegenstander. Om 11.00 uur van de Groeneplaats. Boys 2 speelt om 1,30 uur thuis tegen Flevo 2. Het 3e elftal gaat naar De Koog 2, aanvang 2,30 uur. Vertrek 1,45 uur per fiets. De adsp. spelen hedenmiddag om 3 uur tegen Oosterend a op het Boysveld. Terreindienst: Jac. Witte en M. Witte. NUTSKLEUTERSCHOOL „DE WOELIGE HOEK" Heden wordt in de school aan de Nieuwstraat een tentoonstelling gehou den van het door de leerkrachten zelf vervaardigde St. Nicolaas-speelgoed en wel 's middags van 3-5 uur en 's avonds van 7,30-9 uur. Op aller bezoek wordt gerekend. Aan kinderen beneden 12 jaar kan geen toegang worden verleend. In verband met de St. Nicolaas-voor- bereidingen zal de school maandag a.s. gesloten zijn. De Sint zal zich woensdag 5 december naar Hotel „De Lindeboom-Texel" bege ven, waar Hij de jeugd, allhans de zoete jeugd, zal tracteren en waar tevens ca deautjes worden uitgereikt aan allen, die braaf, zéér braaf zijn. Dit festijn begint om tien uur.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1