PANG is alleen RANG als er RANG op staat. I Kerstdiner in de Huishoudschool Huidgenezing Kerstzangdienst Pracht handen J. och I de all „DRIE VROUWEN" lu roi nu TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 22 DECEMBER 19S6 In onze Landbouwhuishoudschool was het dinsdagmiddag weer groot feest, want de adspirant-landbouwers waren er te gast. Het gastmaal was hen door de adspirant-huisvrouwen aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de mede werking, welke de Landbouwschool ver leent met betrekking tot de voorziening van materiaal, waarmede de meisjes hun culinaire capaciteiten trachten te ver groten. De jongens teelden namelijk weer een partij aardappelen voor de huis houdschool. Beide onderwijsinstellingen konden zodoende het mes aan twee kanten laten snijden, want U begrijpt, dat er nu met bijzondere liefde werd gewerkt: de jon gens hebben er natuurlijk een hoge eer in gesteld om een produkt aan de (eigen) Texelse bodem te ontfutselen, dat de toets ener strengste kritiek zou kunnen doorstaan en op haar beurt hebben de meisjes stellig met veel plezier de Wes- terwegse aardappels behandeld. In ieder geval hebben wij gezien (en dat niet al leen), dat de aardappelen bloemrijk op tafel kwamen. Aan de Westerweg hadden ze het de laatste dagen over de op komst zijnde „aardappelfuif", maar daarin vierde de spotlust zich slechts bot: ze wisten wel, dat er méér dan dat op het menu zou komen te staan. Wel, het is een compleet diner gewor den met Hors d'oeuvre, soep, twee hoofdgerechten, pudding en dessert. Het was wederom fantastisch goed verzorgd en alles smaakte heerlijk. Het liep weer allemaal op rolletjes en de schrik „soep te kort??" bleek gelukkig een nodeloze opwinding Ditmaal viel het diner tussen Sinter klaas en Kerstmis en zodoende stond het reeds in het teken van de Kerst: de tafel was keurig versierd met gezellige kerst stukjes en ook de wanden had men op gevrolijkt met allerlei kerstmotieven. Er flikkerde een mystiek kaarslicht, er was stemmige pianomuziek. Wij geloven dan ool^ dat de scholen er goed aan doen het diner voortaan tot deze tijd van het jaar KOTEX-VERLOTING De prijzen vielen op deze nummers: 612, 87, 559, 791, 681, 515, 1483, 1026 en 644. Af te halen bij de heer J. Stam, Weverstraat, Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 december op om 8.49 uur en gaat onder om 4,34 uur. Maan: 24 dec. L.K.; 1 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 dec. 11.50 en 23,40; 23 dec. 12,40 en 24 dec. 0.30 en 13,30; 25 dec. 1,20 en 14,25; 26 dec. 2,30 en 15,30; 27 dec. 3,45 en 16,35; 28 dec. 4,50 en 17,45; 29 dec. 6.00 en 18,50. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. TOON VERHEY NEEMT AFSCHEID ALS DIRIGENT De heer Toon Verhey, Haarlem, zal met ingang van 1 januati niet meer op treden als dirigent van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Wegens gezondheidsredenen zal hij de dirigeer stok moeten neerleggen. De heer Verhey is thans 62 jaar oud. Hij is een zoon van de heer A. B. Ver hey, de Rotterdamse koordirigent, die ook bekendheid heeft verworven als componist van werken voor mannen koren. Voordat de heer Verhey in 1939 werd benoemd tot eerste dirigent van de Haar lemse Orkest Vereniging (later dus het Noordhollands Philharmonisch Orkest), dirigeerde hij het Haags Kamerorkest en de Koninklijke Concert vereniging Sym- phonia te Rotterdam. te blijven uitstellen. Het volledige programma zit niet (meer) goed in ons hoofd Er werden diverse sympathieke speechjes afgestoken en wel door de directrice, mej. Droog, door de heer C. P. Laan, hoofd van de Landbouwschool, en door de heer H. Leber, secretaris van de Stichting Lage re Landbouwschool. In alle toespraakjes kwam het er op neer, dat men er zich over verheugde, dat deze vorm van sa menwerking tot stand was gebracht en dat men nog heel vaak op een dergelijke, prettige wijze zou willen voortgaan. De activiteit van de serveerstertjes werd afgewisseld door het optreden van diverse groepjes leerlingen van de Huis houdschool. Zij voerden enige leuke schetsjes op onder leiding van mej. Van der Meer. De A Ila klas bracht „Notaris van Gilzerijen" op het podium, evenals de schets „Tane Meien". De B klas oogstte eveneens succes en wel met Ita liaanse liedjes, waarbij wij een echte gondel zagen, terwijl de medewerkenden door de tekenleraar, de heer Harry Tiel- mans, gegrimeerd waren. Ook noemen wij nog het „Aardappellied" door A lie. Namens zijn jongens voerde de heer Laan als laatste spreker het woord. Hij dankte voor de genoten gastvrijheid en hoopte nog menig maal aan de Haffeler- weg te mogen vertoeven. ZONDAGSDIENST DEN BURG Zondag en le en 2de Kerstdag DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester houdt op maandag 24 en maandag 31 december a.s. geen spreekuur. 155 M2 GROND VAN R.K. KERKBESTUUR B. en W. stelden de raad gisteren voor van het R.K. Kerkbestuur 155 m2 grond aan te kopen voor de symbolische koop prijs van in totaal 1,ten behoeve van de aanleg van een trottoir met groenstrook langs de Beatrixlaan. W NirlTiMuai-kai/l U JL —~i J dheid Houdt de winter uit handen en voeten in de Herv. kerk te Den Burg Ie kerstdag 's avonds half 8 Samenzang van BEKENDE KERSTLIEDEREN Toespraken van Ds. Goedendorp, Geref pred. Ds. v. Reijendam Herv. pred. Iedereen is hartelijk welkom Collecte v d onkoten MACHINAAL MELKEN Vrijdag 28 december, 's morgens half tien wordt door de plaatselijke vereni ging van bedrijfsvoorlichting in hotel „De Lindeboom-Texel", een vergadering gehouden, met als spreker de heer Struving, hoofd-assist. bij het Rijkszui- velconsulentschap in Noordholland, met als onderwerp „Machinaal melken". De heer Struving, ..specialist" op melkmachinegebied, en in de provincie Noordholland belast met het toezicht en onderhoud van melkmachines, tevens als adviseur werkzaam, zal een korte inlei ding houden, doch hier wordt meer be oogd dat alle machinemelkers van Texel met verdere belangstellenden eens bij elkaar komen, hun ervaringen op melk machinegebied naar voren brengen en deze in discussie brengen. De heer Stru ving is voor velen een bekende figuur. De Ver. v. Bedrijfsvoorlichting verwacht dan ook alle machinemelkers. De vlucht van het platteland naar de steden en industrie-centra is voor Texel gelukkig nog niet van zoveel betekenis. Ook is op Texel een uitwijkmogelijkheid aanwezig om van de rundveehouderij over te schakelen op het schapenbedrijf. Doch de stijgende post arbeidsloon is voor vele veehouders een factor die doorslaggevend is om machinaal te gaan melken. C. J. W. CAFE S E.D. ZULLEN OP OUDEJAARSAVOND WEER GESLOTEN ZIJN. Ter gelegenheid van de Oudejaars avond heeft burgemeester De Koning de „vergunning- en verlofhouders" ver zocht op 31 december him bedrijf om zes uur te sluiten. AUTO S GREPEN ELKAAR Op het zeer lastige kruispunt Postweg- 1 Schoolweg, Eierland, hebben twee auto's elkaar goed geraakt: een personenauto, bestuurd door de heer C. S., op weg naar het vliegveld, reed op de Postweg toen van de Schoolweg een zwaar beladen vrachtauto van de fa. Van Boven met hoogovenslakken naderde. Beide chauf feurs merkten elkaar te laat op, zodat een botsing ontstond. De vrachtauto nam de veel lichtere personenauto in de flank. De inzittenden wisten tijdig opzij te springen en bleven daardoor onge deerd. De bumper van de vrachtauto richtte zeer veel schade aan, zodat er heel wat geklopt zal moeten worden eer de personenauto weer toonbaar is. Na reconstructie van dit ongeluk bleek, dat de personenauto niet minder dan zeven meter in de richting van de 's-Hei togenboschweg was geschoven. R.K. SCHOOL WAS NOG NOOIT OVERGEDRAGEN Punt zes van de agenda, welke de Raad gistermiddag behandeld heeft, be trof „Overdracht van grond en school gebouw aan het Rooms-Katholiek school bestuur te Den Burg". Onlangs is n.l. ontdekt, dat deze school in de kadastrale leggers ten name van de gemeente Texel stond vermeld. Daar aanvankelijk aan een onjuistheid in de tenaamstelling van het kadaster werd gedacht, werd deze vermeende on juistheid ter kennis van het kadaster te Alkmaar gebracht. Inmiddels is echter gebleken, dat de school met ondergrond v/el degelijk eigendom van de gemeente is. Bij de stichting van de school, welke door de gemeente in 1929 werd gebouwd, is n.l. verzuimd het gebouw met bijbe horende grond overeenkomstig het be paalde in artikel 80 der Lager-onderwijs- wet 1920 aan het kerkbestuur in eigen dom over te dragen. MAANVIS VOOR MUSEUM Maanvissen zijn geen alledaagse gas ten langs onze kust en toen de heer M. Dijker woensdag dan ook zo'n exemplaar bij Nieuweschild aantrof, nam hij hem mee voor het Texelse museum. De heer De Haan heeft er meteen een gipsafgiet sel van gemaakt. Het visje was van kop tot staart 75 cm. lang en woog behoor lijk. We hebben er ook eens een bij De Cocksdorp gehad. Momenteel komen er wel meer in deze streek verzeild, want bij Harlingen en bij Callantsoog hebben ze er dezer dagen ook een gevonden. De heer De Haan noemde het een maanvis- seninvasie. Ze kunnen twee meter lang worden. Men rekent hen tot de kosmo politische vissen. Ze voelen zich inder daad over een groot deel van het we reldwater thuis en kunnen het in stre ken ver boven de poolcirkel ook nog best harden. In (onze) de Noordzee zie je ze zelden. In 1925 heeft een visser er ook een in een garnalenkor opgehaald, toen hij op de Waddenzee voer (Ingezonden) Een vriend van Texel schrijft ons: Met belangstelling heb ik de verslagen over de WV-vergaderingen gelezen. Inderdaad, wil men in de toekomst de trek naar Texel blijven voortzetten, dan zal er toch ook iets gedaan moeten wor den voor meer ontspanning. Reeds gaf ik enkele punten aan, die ongetwijfeld be langstelling bij de vrienden van Texel zullen hebben. Heeft men er wel eens over nagedacht, dat er in de stad groten en kleinen zijn, die letterlijk niets van 't landleven afweten. Kinderen die niet eens weten hoe een schaap eruit ziet en alleen dit dier in hun fantasie of van 'n plaatje kennen. Wat zou het ook een dankbaar werk voor de heer Laan en zijn leerlingen kunnen zijn als zij de gasten iets vertelden en lieten zien van al hetgeen er op landbouw- en veeteelt terrein te doen is. Meer begrip voor de platteland-bewoner dus. Er blijft toch altijd tussen stedeling en bewoner van het land een scheiding door onvoldoende voorlichting. Door familierelaties heb ik het voorrecht op de hoogte te zijn van de vele moeilijkheden van de boeren, maar kom daar nu eens om bij hen die alles op Texel alleen maar hebben van het zien op een afstand. Nogmaals zou ik willen zeggen: Gebruik Uw lokalen voor het houden van causerieën en maak ex cursies naar allerlei leerzame objecten. Ik moet tot mijn schande zeggen, dat hoewel ik reeds meer dan 30 jaar op Texel kom, ik nog nooit de melkfabriek bekeken heb en weet hoe alles in zijn werk gaat. Alleen uit artikelen in de Texelaar heb ik daarvan wat opgesto ken. U zult zeggen, dat is toch eenvou dig genoeg, maar neen er moet een prik kel zijn voor dat bezoek ook van buiten- uit. Zouden er b.v. excursies worden georganiseerd, dan is het veel aantrek- keiijker. Men gaat met een groepje, ont moet en spreekt anderen. Er worden I vragen gesteld en de leider behoeft slechts op vastgestelde tijden zijn werk voor deze dankbare taak te onderbreken. Ik hoop ten zeerste, dat nu eindelijk eens in die richting iets zal worden on dernomen. De gasten hebben nu teveel de indruk dat ze maar aan hun lot wor- I den overgelaten. Niet iedereen vindt dat prettig. Ik heb meermalen des zomers op de boot contact met mensen gehad, die zeer dankbaar waren voor de tips die mijn vrouw en ik gaven Plekjes, waar zij anders nooit aan zouden denken. Want men mag nu folders en platte gronden uitgeven; er moet op bepaalde dingen ook door anderen de aandacht worden gevestigd. Zoveel keer heb ik ge zegd, dat men na afloop van zijn va kantie beslist de Texel-film moet gaan zien als besluit van de vakantie. Als an deren dat aanbevelen is dat veel meer een stimulans dan wanneer zij dat moe ten lezen op aanplakbiljetten of hoe dan ook. oord van het toch al zo schamel bedeelde Nederland. Ik zal de laatste zijn, die enthousiast is over de woorden van burgemeester De Koning tijdens de laatste Waddencon ferentie. Hij vindt, dat Texel er nog meer toe moet bijdragen als recreatie- Laten we in hemelsnaam Texel niet te veel onder de aandacht brengen van het grote publiek. Was aanvankelijk het Gouden Boltje een rustpunt voor hen, die zich de moeite van een lange reis wil den getroosten, nu komt er naar mijn smaak ook een menigte van gasten, die er niet toe bijdragen het aanvankelijke peil hoög te houden. Zoals U weet is er jaren geleden door bepaalde jeugd een poging gedaan Texel te gaan gebruiken voor uitspattingen, die elders verboden waren. Ik noem slechts het lopen met plastrons en verdere onbetamelijke kle ding. Dat stoot velen af en een volgende keer ben je mensen kwijt. Als ik U nu vertel, dat het hier in Den Haag ook al zover is, dat zij die van rust willen ge nieten, nu al helemaal een plekje moeten gaan zoeken ver van Den Haag en Sche- veningen vandaan, dan zult U begrijpen hoe zeer vooral de stedelingen naar plekjes als Texel kunnen verlangen. Maak er geen toevluchtsoord van, al mag MARSDIEP ZEEGEUL Meerdere eilandgenoten hebben zich wel eens afgevraagd of die naam „Mars. diep" nu werkelijk iets uil te staan heeft met de figuur van „onze" marskramer. Wij persoonlijk hebben daaraan steeds moeten twijfelen, „Allaert van Wierin. gen" schreef er woensdag een leuk ver haaltje over. Naar aanleiding hiervan gaf een Texe laar ons een brief ter inzage, welke in deze licht geeft: een brief namelijk van de bekende Antwoordman van de AVRO. Deze meneer zegt daarin, dat de naam van het Marsdiep is afgeleid van Mares- diep, hetgeen gewoon zeegeul betekent. Mare is het Latijnse woord voor zee. Hen nimmer Het is de Hamamelis die het 'm doet Aig- t in dece conl |jg-V wei arts d£ nuar SALARIËRING LEERKRACHTEN B.L.O.-SCHOOL iaar Hierover brachten B. en W. het vol gende pre-advies uit aan de Raad: Het onderwijzend personeel van scho len voor buitengewoon lager onderwijs geniet op grond van het bepaalde in ar tikel 12 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 een hoger salaris dan het onderwijzend personeel van scholen voor gewoon lager onderwijs. Het salaris van eerstgenoemd personeel wordt n.l. verhoogd met de z.g. Rijks b.l.o.-marge, die voor de gemeente Texel 672,per jaar bedraagt. De extra marge vindt zijn grond in de grotere in spanning en grotere kennis, die onont beerlijk zijn bij het geven van buitenge woon onderwijs. In de praktijk is echter gebleken, dat bedoelde Rijks b.l.o.-marge met voldoen de is om het geven van buitengewoon onderwijs voor het onderwijzend perso neel aantrekkelijk te maken. Elke ge meente die een school voor buitengewoon lager onderwijs instandhoudt heeft dan ook naast de Rijks b.l.o.-marge een ge meentel'ike marge vastgesteld. De schoolbesturen die een bijzondere school voor dergelijk onderwijs instandhouden J hebben ook alle in gelijke zin gehandeld. Het bedrag van de gemeentelijke b.l.o.- marge loopt in de verschillende gemeen ten sterk uiteen. Soms is deze marge vastgesteld op 200,per jaar, soms zelfs op 600,Uiteraard hangt dit ook af van de soort van scholen van buitengewoon onderwijs. In de gemeente Den Helder is de gemeentelijke marge vastgesteld op 594,per jaar. Gelet op de excentrische ligging van onze gemeente en op het feit, dat het I voor het gewoon lager onderwijs reeds dikwijls zeer moeilijk is onderwijzend personeel aan te trekken, hetgeen voor het buitengewoon onderwijs nog wel moeilijker zal zijn, stellen wij U voor, j het bedrag van de gemeentelijke b.l.o.- marge vast te stellen op hetzelfde bedrag I bedrag als dat van de Rijks marge. Vaststelling van de gemeentelijke marge op 672,per jaar zal een spoe dige voorziening in de betreffende vsdcatures ongetwijfeld sterk bevorderen. c. I Do ma; ge allee A ogi: weg het nog zo „mooi" zijn wanneer er heel veel bezoek komt. Bij Rotterdam lag ja ren geleden een mooi aangelegde gele genheid voor de inwoners van die stad. Daar kon men naar hartelust zonneba den en zwemmen, maar geleidelijk aan legde een bepaald publiek er beslag op en het resultaat. U zoudt er nu eens met de trein langs moeten gaan. Het ligt een zaam en verlaten en alleen de plas duidt er nog op, dat men er vroeger kon zwemmen. Nu wil ik heus niet zo somber* zijn voor Texel. Maar het beslag leggen door de massa, haalt nu eenmaal alles omlaag. Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabricken FEUILLETON door W. KERREMANS 39. „Neen, neen", lachte Venkel, „dat is niet nodig. Maar wel is bij voorbeeld no dig, dat die open mestvaalten verdwij nen en er gesloten mestputten komen. De mest blijft beter en er zijn veel minder vliegen en zulk ongedierte. Dan staan de paarden in de stal aan kettingen met contragewicht, zodat de hoofden zonder ophouden naar één kant worden getrok ken, de ruiver.x zijn te hoog, de paarden moeten een vermoeiende houding aan nemen om te eten en daarbij valt stof en vuil in hun ogen en neuzen. Dan is er Venkel kreeg een stevige slag op zijn schouder en zag in het haast verheer lijkte gelaat van Kortebas. „Venkel", riep hij, „jou moet ik heb ben. Als jij een rapport maakt over de boel hier, zoals je dat bij Van Deurne gedaan hebt, zal je er meer plezier aan beleven. Ga mee jong. We zullen zien dat we nog voor het eten tot overeen stemming komen". Zij keerden terug naar de kamer van Kortebas en zij kwamen tot overeen stemming. Met het oog op de bijzondere voorwaarde die deze moest stellen, in verband met de terugkeer van zijn zoon en de taak, die Venkel wachtte, zegde Kortebas hem een salaris toe van 100,per maand, met vrij inwoning, kost enz. Venkel was opgetogen en beloofde Van Deurne te zullen bewegen hem zo spoedig mogelijk ontslag te geven. Opgewekt begaven zij zich naar de eetkamer waar de beide dames hen wachtten. „Ik heb jullie straks meneer Venkel al voorgesteld", zei Kortebas, „Maar nou moet ik het nog eens doen en wel als hoe zal ik 't zeggen Ja, welke titel moet je hebben? Enfin, als directeur zal ik maar zeggen. Meneer Venkel komt hier en zal de zaak reorganiseren en op orde brengen tot Gerrit terugkomt". Mevrouw Kortebas en Mien wensten Venkel geluk en spraken beiden de hoop uit, dat hij een prettige tijd bij hen zou hebben. Onder het diner vernam Venkel, dat Mien verloofd was met een candidaat- notaris, Wessels genaamd, dat Gerrit even dol op paarden was als zijn vader, I dat Mien wel reed, maar zich verder van de dieren niets aantrok en dat mevrouw de paarden zoveel mogelijk uit de weg bleef. Na het eten verscheen Wessels en ging met zijn aanstaande vrouw wande len, maar een regenbui bracht hen al spoedig terug. Men dronk gezamenlijk thee en daarna wijn, sprak veel over paarden en op zeker ogenblik vroeg Kortebas: „Venkel, nu moet je mij toch eens pre cies vertellen hoe dat is geweest, toen je op een hollend paard bent gesprongen". „Hoe weet u dat?" riep hij ten uiterste verbaasd. „Och man, in de paardenwereld hoor je die dingen altijd van elkaar. Je ont moet telkens mensen, die ze gehoord hebben of er bij zijn geweest en zulke stukjes als jij daar hebt uitgehaald gaan vlug rond. Daar hebben ze smaak in. Je moet niet denken dat je niet beroemd bent geworden door die sprong. Vertel het ons eens". Venkel deed zijn verhaal. Hij vertelde zonder enige ophef, bescheiden en kort, zonder opsiersels, alsof hij iets verhaal de, waarover hij verlegen was en won daarmede de harten der hoorders. Kor tebas zei: „Man, je moet wel zo onverschrokken zijn als een samenzweerder, want", zei hij, zich tot Wessels wendend, „wat Venkel gedaan heeft, is wat anders dan in een hooiberg gaan liggen". Wessels knikte en zei: „Ja, ja". Veel meer dan zulke korte uitlatingen gaf hij niet te horen. Hij had tweeërlei soort uiting om zijn instemming te be tuigen. „Ja, ja" en „zo, zo" en overigens een blijkbaar zeer beperkte woorden keuze. Toen Venkel hem vroeg of hij ook reed was het antwoord: „Neen, ik rijd niet". „Voelt u er niets voor?" vroeg Venkel nog om het gesprek met hem gaande te houden. „Neen, dat niet". Punt. Toen later op de avond Kortebas Venkel naar zijn kamer geleidde en hij nog even bleef praten, zei hij: „Die schoonzoon van mij is wat stil hè? 't Is een beste jongen, maar hij is al tijd zo in zich zelf gekeerd als een evan gelist". „Ja", antwoordde Venkel, „heel vro lijk lijkt hij me niet". „Vrolijk?", riep Kortebas, „man, hij heeft evenveel gevoel voor humor als 'n schildpad. Je zult eerder een kameel aan het lachen maken dan hem. Maar Mien is dol op hem en hij op haar. Die kerel zit er altijd zo bij, ernstig als een kerk klok en onverstoorbaar als een aanplak zuil. Mien zegt, dat hij met haar alleen heel anders is, dat hij dan wel ernstig, maar toch zeer onderhoudend spreekt en dat hij veel op een normaal mens moet lijken". Het deed de man goed, zijn gemoed eens te kunnen luchten, zodat zijn stoute I beelden als vanzelf in hem oprezen. Venkel vond Kortebas een ronde harte lijke kerel, een man op wie hij vertrou wen kon en bij wie hij blijkbaar zeer in de smaak was gevallen. Zijn vrouw had praat- en zwijgperioden. Als zij sprak was het alsof zij een pennetje wegtrok, de spreekmachine begon rusteloos als 'n aflopende wekker, maar minder driftig, te ratelen. Zij sprak volkomen toonloos, op de wijze van mensen bij gezamenlijk bidden. Daarna stak zij het pennetje weer in de machine en bleef zwijgen tot een volgende aanval. Mien was geheel en al het tegendeel van haar verloofde. Zij sprak levendig en veel, en toch verstandig. Zij had een helderen scherp oordeel en een tamelijk brede ontwikkeling, die zij echter niet etaleerde. Zij was iets beneden de mid delmaat wat lengte betreft, had bruine, tintelende ogen, een goed gevormde mond, waarvan de bovenlip iets te kort was, zodat haar tanden zichtbaar waren en om die mond een weggescholen lach je, dat het gehele gelaat bijzonder le vendig maakte. Wessels zat haar bijna onafgebroken aan te zien en nu en dan keek zij eens naar hem, knikte hem toe, of streek hem over zijn haar, wat hem zichtbaar gelukkig maakte. „Albert", hoorde Venkel haar eens fluisteren, „nu moet je een ander ook eens aan het woord laten komen, hoor jongen. Neem nu eens wal rust". „Och Mien", zei hij, „jij spot maar". „Vervolg je gedachten maar", zei ze. „Weet je", vervolgde Mien, zich tot 't gezelschap kerend, „ik vind dat gedach ten bij je opkomen zoals herfstdraden in september. Je denkt aan niets en in eens heb je zo'n draad in je gezicht. Zo is het bij gedachten ook. In eens zonder enige aanleiding of wat ook krijg je een ge dachte, dat je soms denken moet: hoe kom ik daar nu aan". Albert kuchtte en sprak als een nota ris die een moeilijk advies geeft: „Dat ii mijn mening ook. Ik geloof dat de wil en de gedachten geen rechtstreeks verband met elkaar hebben, of dat althans de wil niet volstrekt invloed heeft op het den ken. Je kunt wel een gedachte oproepen, maar die niet verdrijven en evenmin be letten dat er een bij je binnenkomt". Hij zweeg, verbaasd dat hij zoveel had gezegd. Mevrouw Kortebas trok de pen uit en liep af: urs ve ide lijkh nen lie or t tslui elna lijk ai er: ïsda lorlc i 'l rkst 00 indi 'ooi gr gr; gr 7 gr gr gr 8 Al 10( pru: of ndi, iep1 iep1 ooi oes 'X ikk na: )te: likl (Wordt vervolg).

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 4