25 I Nutsspaarbank r— Uitverkoop Landbouw-risico „De Dorpsdokter" PUZZLE RIT De Ned. Bond van Vervoerspersoneel wenst de leden een voorspoedig 1957 Personeel N.V. Teso Smederij Kiljan NORDLICHT 'n Cadeautje Moter-, Auto- en Bromfietsclub Taxi Garage Reij Garage A. Kievit Tel. 58 ■si H,vermout)sP^;r46c, van dameshoeden D. van Sambeek-Schrama Busdiensten voor Contact-avond Texelse Coöperaties Uitvoering HET GELUKSLAND U krijgt het zo gemakkelijk, mevrouw! „DRIE VROUWEN" ivenst directie, commissaris sen en alle passagiers een voorspoedig 1957 wenst allen een gelukkig nieuwjaar. Zaterdag 26 januari en 2 februari brengt de toneelvereniging O.D.I.T. het suc cesstuk van Jan Fabricius Kaarten incl. programma 4 f 1,60 verkr gbaar bij G. Bakker en W. van 't Noordende, Cocksdorp Donateurs worden verzocht hun kaarten af te halen voor 20 januari. Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterendl Kapper Bakker, Tel. 203 Volkswagenbusjes te huur voor kleine gezel schappen met en zonder chauffeur. Van Koningsbruggen Loodsgracht 22 Den Helder, tel. 2026 de Ideale rijwiellamp voorradig in sport- en tourmodellen f 18,50 Rijwielhandel ZEGEL tel. 150 voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Zondag 6 januari voor fietsen, met attracties Start om 2 uur op de Groeneplaats Inschrijfgeld 50 cent Voor bijzonderheden zie bericht in dit nummer ~r Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling Kogerstraat 34 Den Burg Den Burg, Texel Telefoon 333 Taxi, Trouwen, Buitenritten GEVRAAGD: per 20 maart aankomende jongen P Koorn, De Westen MS iS v-' v'' U,:- „«toehoor** y. y *i\ bU* ft» P»1R B«urre 38 8zeêels BiSCUlU, P»üt van a yoor 3» ctl Zend vroegtijdig Uw advertenties in. Vandaag begint de uitverkoop tegen zeer sterk verlaagde prijzen. 1. Vertrek vanaf Cocksdorp nm 7,15 uur via Post weg Wageningseweg Hoofdweg schoolweg, via Waalenburg naar Den Burg. 2. Vertrek vanaf hoek Mienterglop door Mienterglop naar De Koog om 7 uur Vertrek van De Koog 7,15 uur, via Kogerweg, Gerritsland, Grensweg, Duinweg, Laanweg, via Westerweg naar Torenhuis. Terug ca 7,45 via Driehuizen naar Den Burg 3. Vertrek 7 uur vanaf gemaal 't Noorden langeweg naar Jac. Roosendaal, vertrek Jac. Roosendaal 7,15 via Veidheim naar Oost, vertrek vanaf Oost (hoek A Vonk) 7,25 via Oosterweg naar Oosterend, vertrek van café Dijt om 7,40 via De Waal naar Den Burg 4. 7,15 van Oudeschild (Havenzicht) via Waalderweg Nieuwe Spangerweg naar Dijkmanshuizen (hoek C. Dekker) via nieuwe weg naar de Nes, vertrek van de Nes 7,15 via Spang en De Waal naar Den Burg 5 7.15 van Den Hoorn (hoek Jac Duinker) via Amaliaweg naar Zeewijk vertrek vanaf Zeewijk 7,30 via langeweg naar Westergeest, langs Russenkerkhof door Zuidhaffel naar Hoornderweg en Den Burg VOO* flits èr* 'lAMGfcVttPt 06 ROO'>1 6N eeM PHI U Pt. FLITSLAMP1» KOST eew KWART» Het i. de moeite weard om uiterst precies te zijn op bet merk koffie, da» t) koopt. LEKKERE koffie., da» i» Domve Egberts Koffie. het fijnste van de plantage»... met torg behandeld... op een speciale"wijze gebrand... Ondergetekende is belast met het tot stand brengen van vrijwillige verzekeringen en houd daartoe zitting op marktdagen van 10,30-14 in hotel Texel G. DROS, De Koog, tel. 351 Radio, televisie, was machines, centrifuges, stofzuigers. Kortom elk electrisch apparaat kunnen wij U leveren op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Wij berekenen een zeer billijk tarief. Geheim houding verzekerd. MARTIEN BAKKER van Vereniging van Oud-leerlingen op vrijdag 18 en zaterdag 26 januari 1957 in hotel De Oranjeboom Programma toneelspel in 4 bedrijven door J. Koster BAL NA Kaarten verkrijgbaar bij C P. Laan, Koogerstr. 21 Den Burg, tel 126 en maandags in hotel Texel Gratis Sunil 'r*egeh WAS MET U heeft toch al een Sunil-waarde-envelop? Haal er anders vlug een bij Uw winkelier. Daarin doet U 5 bodems van Uw Sunil-pakken. Let op: bodems van reuzenpakken tellen voor twee! Voor die waarde-envelop met de bodems geeft Uw winkelier U direct een pak Sunil van 42 cent gratis. U behoeft niets op te sturen. U neemt meteen Uw Haast U! Deze aanbieding eindigt 15 januari! Lever Uw waarde-envelop snel in bij Uw winkelier. Hij beeft ook nog extra waarde-enveloppeu voor UI Wacht niet tot het voor Uw gratis Sunil meegratis Suni! te laat is. FEUILLETON door W. KERREMANS 41. „Hallo Kwikje, dat lap je 'm best. Kom jongen, er over". Hij gaf nog een lichte spoordruk, week af van de raad om het paard bij de sprong op de teugel te houden en weer sprong het met een prachtige lenigheid en gemak over de vrij hoge hindernis. Na de sprong liep het paard nog even door, toen steeg Venkel af en be loonde het met woorden, aanhalingen en tenslotte klontjes. „Ik moet me nu gaan kleden voor mijn vertrek", zei hij wat verlegen, want hij zag hoe men hem bewonderde. „Meneer heb wel meer op een paar denrug gezeten", zei een van knechts goedkeurend. „Je bent een kranig ruiter, Venkel", prees Kortebas en Mien voegde er bij: „Nu weet ik pas wat paardrijden is. Zo zal ik het nooit leren. Die souplesse en cadance bereik ik nooit". „Waarom niet?" vroeg Venkel met natuurlijke verbazing. „Rijden kan ieder een leren, het hangt van de aanleg en ambitie af hoe lang het duurt voor men zover is, maar zeker kunt u het leren". „Dan hoop ik dat u mij het zo eens wilt onderrichten". „Als u het wenst sta ik te uwer be schikking en met zeer veel genoegen". Venkel ging zich verkleden en vernam dat Piet, de knecht, Kortebas en hem naar het station zou brengen, omdat eerstgenoemde ook op reis moest, maar in andere richting dan Venkel. Hij nam afscheid van de familie en hoopte hen spoedig terug te zien, dankte voor de genoten gastvrijheid, bracht de meid een fooi en gedroeg zich - dank ook zijn lectuur in „Vormen en gebruiken in het gezelschapsleven" - hoffelijk. Onderweg zat Venkel stil genietend voor zich te kijken tot Kortebas vroeg: „Ben je bezig de wereldmachine uit elkaar te peuteren, je zit er bij als een bedroefde kraai". „Ik denk aan deze prettige omgeving van u en ik bereken hoe ik op de vlug ste wijze hier kan terugkomen". „Dat is een goede bezigheid. Probeer je gauw los te maken uit dat spinneweb, want je hebt gezien dat het werk hier op je ligt te wachten". „Ik heb goede hoop dat het slagen zal. Men heeft mij daar niet nodig". „Doe je best als een kat die in een boom klimt. En hier zijn we er. Tot ziens dan, Venkel, ik geloof dat we sa men een genoeglijke tijd zullen hebben". „Ik geloof het niet, mijnheer Kortebas, ik ben er zeker van". Kortebas sloeg hem op de schouder en gaf hem de hand. In de trein had Venkel wel kunnen zingen van vreugde; hij ge noot van de reis, hij vond zijn mede reizigers allen uiterst sympathieke men sen en hielp hen met bagage. Hij wan delde fluitend naar het verblijf van Van Deurne en begaf zich rechtstreeks naar de kamer van Grip. „Ik ben terug van verlof", meldde hij, „en ik kom u verzoeken, mijnheer Van Deurne te vragen, mij zo spoedig als het mogelijk is, ontslag te verlenen". „Zo, zo, ga je weg? Wel wel. Ik zal 't mijnheer Van Deurne zeggen als ik straks bij hem kom. Ik laat je de be slissing van mijnheer wel weten". Venkel vertrok en werd een uur later bij zijn meester ontboden. Hij kwam het plechtige vertrek binnen en Van Deurne bleef nog enige tijd schrijven, toen keek hij op en zei: „Ik hoor van mijnheer Grip van Over zij dat je weg wilt?" „Ja mijnheer". „Bevalt het je hier niet?" „Ik heb hier te weinig werk mijnheer" „Te weinig, te weinig", riep de ge tuige met een spoor van verbazing, „dat is voor het eerst dat ik zoiets hoor. Ik krijg wel klachten over teveel werk, maar over te weinig nooit. Je had toch wel werk kunnen vinden, als je dat had gewild?" „Zeker mijnheer en dat heb ik ook geprobeerd". „Geprobeerd? En wie belette je dat?" „Ik heb u een rapport aangeboden, waarin. „Ja, ja, dat weet ik en toen ik dat niet goedkeurde ben je koppig geworden en hebt niets meer uitgevoerd". „Ik geloof niet dat dit een juiste weer gave is van mijn bedoelingen, mijnheer". „Enfin Venkel, we zullen er niet ver der over twpraten. Wanneer wilde je het ontslag laten ingaan?" „Zo gauw als u het verlenen kunt, mijnheer. Er is daar waar ik heen ga veel te doen". „Goed. De eerste van de volgende maand?" „Uitstekend, mijnheer. Zoudt u mij een getuigschrift willen geven?" „Vraag dat aan mijnheer Grip, hij maakt die dingen altijd gereed. Goeden dag". Het was op de 17e van de maand en hij zou dus al over 14 dagen naar Korte bas kunnen gaan. Die zouden vlug ge noeg voorbij zijn. Nu dadelijk aan Kor tebas schrijven, nog eens bedanken voor het logies en hem melden hoe spoedig hij al daar zou terugkeren. Hij vernam in de volgende dagen dat er voorlopig geen opvolger van hem be noemd zou worden en dat hij op de laatste van de maand kon vertrekken om tijdig op zijn nieuwe standplaats te zijn. Grip liet hem een gunstig getuigschrift brengen en toen Venkel het buitenver blijf verliet gaf hem dat een gevoel van grote opluchting. Het jaar bij Kortebas was de geluk kigste tijd, die hij tot nu toe had ge kend. Zijn werk vond hij heerlijk, de mensen waren hartelijk, eenvoudig en rechtuit, hij leerde veel van de fokkerij en dressuur en Kortebas liet hem vrijwel geheel de vrije hand. Venkel was dadelijk begonnen met 'n grondige schoonmaak en reorganisatie. Hij had de drie knechts op de avond voor hij zijn taak opnam uitgenodigd in een aparte kamer van de dorpsherberg en hun daar onthaald en gezegd, dat hij voor hij met zijn werk begon, met hen wilde overleggen. Dat was een uitstekend entree. De mannen voelden zich belangrijke perso nen, zij zagen in Venkel niet de meneer, die hun kwam bevelen, maar een mak ker, die met hen zou samenwerken en zij toonden zich overmatig bereid. Ge leidelijk en doende alsof zijn voorstellen van hen kwamen, zette Venkel uiteen, wat zijn plannen waren en hoe die uit gevoerd moesten worden en toen hij de volgende dag begon, vlogen zij voor hem. Venkel schreef weer een uitvoerig rapport, besprak dat langdurig met Kor tebas en kreeg goedkeuring voor de uit voering. Hij liet een grote mestput met afsluiting maken, de ruiven verlagen, de geheel gesloten boxen zo maken, dat de paarden die daarin stonden de anderen konden zien, de ruiten in de stal ver groten en zindelijk houden, het voer op wetenschappelijke wijze verdelen. Hij hield theorie met de knechts en hield hun voor, dat zij een paard als een kind en niet als een volwassene moesten be schouwen en behandelen, niet er tegen vloeken of schelden en zeker nooit ruw behandelen. De paarden werden nu vol gens cavalerie-voorschrift gepoetst en gewassen en toen hij 3 maanden gewerkt had, gaf Kortebas een fijn diner, waar aan behalve zijn gezin en Venkel nog de zwijgzame Wessels aanzat. Kortebas hield daarbij een toespraak, een lofrede op Venkel, somde op wat hij in die korte tijd had gedaan en bereikt en zeide dat het aan hem te danken was, dat Gerrit in een model fokkerij zou komen. Na het diner vertelde Kortebas hem in een afzonderlijk gesprek, dat hij zijn salaris verhoogd had tot 125, (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4