Pimba de negerjongen „DRIE VROUWEN" HOOFDINGELANDEN „GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS OP TEXEL" VERGADERDEN De vergadering van Hoofdingelanden van het waterschap ,,De Gemeenschappe lijke Polders op Texel", gehouden op vrijdag 28 december 1.1. in hotel „Texel stond onder voorzitterschap van de heer S. Keijser Jbzn., die in zijn openings woord het voltallige bestuur hartelijk welkom heette. Spreker hoopte, dat de besprekingen een opbouwend en aange naam karakter zouden dragen en wees de leden op de belangrijke punten van de agenda, waarover in deze vergadering 'n beslissing zou moeten worden genomen. Na goedkeuring en vaststelling van de notulen van de vorige vergadering deel de de voorzitter mede, dat door het dag. bestuur in haar vergadering van 3 de cember j.l. reeds afscheid is genomen van de oud-Heemraad C. Zijm Szn., die gedurende 24 jaren als bestuurslid van het waterschap zitting heeft gehad. In 1932 is de heer Zijm als Hoofdingeland van het waterschap gekozen en in 1941 werd deze als Heemraad benoemd. Ge durende zijn ambtsperiode als Heemraad heeft de heer Zijm minstens 1 jaar als waarnemend dijkgraaf gefungeerd. Als opvolger van deze is bij Koninklijk besluit van 5 november 1956 de heer C. Hin Hzn., nabij Den Burg benoemd. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de heren D. J. Roeper en K. Breman bij enkele kandidaatstelling tot Hoofdinge land zijn herkozen, met welke herbe noeming spreker genoemde heren felici teerde en de hoop uitsprak, dat de sa menwerking, evenals voorheen een pret tig karakter zal mogen dragen. Voorts werd medegedeeld, dat het bestuur zich met het te nemen besluit met betrekking tot het door Ged. Staten van Noordholland aan te wijzen als voor rangskruising, de kruising van de Lan- gewaalsweg met de Oosterenderweg ac- coord heeft verklaard. Onder verwijzing naar de aan heren Hoofdingelanden toegezonden nota van toelichting, waarin een uitvoerige be schouwing is gegeven over de thans te behandelen onderwerpen werd overge gaan tot het volgend punt van de agenda: 1. Overdracht wegen aan de gemeente Texel. De voorzitter deelde mede, dat inder tijd door Ir. Stelling van de Prov. Water staat een nota, betreffende de overdracht van enkele wegen aan de gemeente Texel was samengesteld, welke nota op 23 mei 1956 met B. en W. is besproken en zou volgens dit rapport door de Gem. Polders de navolgende wegen in onderhoud en beheer aan de gemeente Texel worden overgedragen, te weten: a. ged. Kogerweg, lang 3.267 km, ver plicht onderhoud 3.427,bijdrage aan de gemeente 3.000,per jaar. b. Tertiaire wegen; ged. Hoornderweg, lang 2348 m, Waalderweg 2484 m, Oos terenderweg 3815 m., Pijpersdijk 909 m., totale lengte dus 9.557 km. Op 1 januari 1957 rust op deze wegen een schuld, groot 171.450,en een te kort van vorige dienstjaren, groot 55.000,Verplichte onderhoudskosten 8085,per jaar. De gemeente neemt de schuld over en de Gem. Polder beta len per jaar 8085, c. Westerweg. Lengte van de weg 5,500 km. Geschat onderhoud 3.300,per jaar. Uitkering volgens bijdrage niet- planwegen gemiddeld 850,per jaar. Bijdrage door de Gem. Polders aan de gemeente, groot 2.450,— per jaar. Geen rekening werd gehouden met een schuld per 1 januari 1957, groot 85.000,Deze berekening" is geheel gebaseerd op de huidige verdelingssche ma's. Rekening houdende met voorstel van wet Commissie Oud komt Ir. Stelling tot de volgende berekening: De Gemeente betaalt de schuld, groot 226.450,aan de Gem. Polders. a. Voor het ged. Kogerweg zou op 90% subsidie kunnen worden gerekend, de bijdrage aan de gemeente wordt dan 10% van 3.000,— of 300,—. b. Tertiaire wegen. Onderhoud, rente en aflossing werden vastgesteld op 26.844. per jaar. Subsidie 70% hiervan, bijdrage aan de gemeente 8053, c. Westerweg. Onderhoud gesteld op 3.300,Subsidie 50% van 3.300, bijdrage aan de gemeente 1.650, Deze bijdragen liggen voor ons water schap aanmerkelijk gunstiger, doch opge merkt werd dat door Ir. Stelling geen rekening is gehouden met de bijdrage, welke de Gem. Polders jaarlijks van de gemeente Texel ontvangt. Aanneming van de wet Commissie Oud leek echter voorhands niet te zullen plaatsvinden, zodat niet ten volle rekening hiermede kan worden gehouden. Het dag. bestuur kon zich met de opzet van Ir. Stelling in grote trekken verenigen, alhoewel reke ning diende te worden gehouden met de bijdrage van de gemeente en lagere on derhoudskosten van de Westerweg. Na bestudering door belanghebbenden van het door Ir. Stelling opgestelde rap port zou wederom op 9 nov. 1.1. een be spreking met B. en W plaats vinden, doch tijdens deze bespreking werd door B. en W. een geheel nieuw voorstel in gediend, zodat, gezien de ingrijpende veranderingen in dit voorstel, geen di recte beslissing door het bestuur van de Gem. Polders kon worden genomen, zonder voorafgaande bestudering van dit nieuwe voorstel. Volgens dit voorstel zou door de ge meente Texel de op de over te dragen wegen rustende schuld van 171.450, niet worden overgenomen. a. Kogerweg. (ged.) de jaarlijkse bijdrage voor de Kogerweg vastgesteld op 500, b. Westerweg. De jaarlijkse bijdrage voor de Westerweg vastgesteld op 3.300,—. c. Tertiaire wegen, totaal 9.557 km. De jaarlijkse bijdrage voor deze wegen vast gesteld op 500, Over aanneming wet Commissie Oud zou B. en W. weinig hoopvol gestemd zijn, gezien de wijze, waarop dit voorstel ten Departemente zou zijn ontvangen. Na ontvangst van het voorstel van B. en W. en bestudering door het dag. be stuur, waarna een voorstel onzerzijds werd opgesteld is onze zienswijze weder om met Ir. Stelling besproken, waarbij bleek dat deze zich volkomen met de zienswijze van het dag. bestuur kon ver enigen. Ir Stelling was wel de mening toegedaan dat er binnenkort een nieuwe subsidieregeling zou komen. Het dag. bestuur kon zich verenigen met het voorstel van B. en W. om voor de Provinciale en Tertiaire wegen een jaarlijkse bijdrage te verlenen van 1.000,De bijdrage voor de Wester weg werd vastgesteld op 1.650,per jaar (50% wet Comm. Oud) Voorts dient de bijdrage aan de ge meente Texel voor kleine weggedeelten binnen de bebouwde kom tot een lengte van 1665 m. a 0,25 per m. is 416,25 per jaar te vervallen, terwijl tenslotte de uitkering van de gemeente voor onder houd Rozendijk, groot 30,per jaar eveneens dient te vervallen. Samenvattende komen wij dus tot de volgende jaarlijkse bijdrage: Kogerweg 500,Tertiaire wegen 500,Wes terweg 1.650,of 2.650,vermin derd met 416,25 en 30,voor de Rozendijk) of totaal 2.263,75. Niet uit het oog mag worden verloren dat gedurende de eerste 20 jaar echter een belangrijk bedrag aan rente en af lossing moet worden betaald. In verband met een goede ontwatering moeten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten de zich in deze wegen bevinden de duikers en bruggen in beheer en on derhoud blijven bij de Gem. Polders. Van B. en W. is gedateerd 21 dec. 1956 bericht ontvangen dat behoudens goed keuring door de Raad en Ged. Staten zij in principe accoord gaan met het voorstel van de Gem. Polders. Na een breedvoerige bespreking, waar bij door verschillende Hoofdingelanden bezwaren werden geopperd en de be langrijke te betalen bedragen aan rente en aflossing van de blijvende schuld werden gememoreerd, kon de vergade ring zich tenslotte met het voorstel van het dag. bestuur verenigen. 2. Herziening stroomtarieven van de N.V. Texelse Electriciteits Mij, T.E.M. D.d. 12 juni 1956 werd van de T.E.M. een schrijven ontvangen, waarbij een uit eenzetting werd gegeven van de nadelige saldi, welke de electrische gemalen voor de T.E.M. opleveren, de bedragen besteed aan uitbreiding electrisch net en inves tering gebouwen en motoren, opsomming van de bedragen zou ons te ver voeren. Bij evengenoemd schrijven was een cntwerp contract van het P.E.N. vast gesteld in overleg met de Unie van Wa terschapsbonden, bijgevoegd. Gewezen wordt op de voordelen van het gesloten contract, hetwelk per 31 december 1964 afloopt en reeds thans bij brief van 12 juni 1956 dus, wordt opgezegd. Verzocht wordt om het nieuwe z.g. P.E.N.-tarief reeds thans te willen in voeren, opdat kan worden voorkomen, dat na beëindiging van het lopende con tract, ter compensatie van geleden ver liezen, een hoger tarief door de T.E.M. zou kunnen worden bedongen. Bij een vergelijking van de stroom- prijsberekening voor 1955 komen wij tot de navolgende eindresultaten. Schans en Dijkmanshuizen. Nieuw tarief 14.116,10 Oud tarief 6.464,34 verschil 7.651,76 Gemaal het Noorden. Nieuw tarief 3.832,93 Oud tarief 1.731,65 verschil 2.101,28 Totaal verschil voor beide bemalings- gebieden 9.753,04 Op 22 juni daaropvolgende heeft een bespreking tussen P.E.N. en de besturen van waterschappen, welke electrische bemaling toepassen, plaats gevonden. Verschillende bestuursleden, ook van an dere polders hebben hun mening te ken nen gegeven. De voorzitter van ons waterschap sprak hierbij zijn misnoegen uit om reeds nu een contract, hetwelk loopt tot 31 december 1964, op te zeg gen, en had het beter gevonden, de ver gadering die thans is belegd voor het 6. Pimba heeft nog meer bananen. En het smaakt het aapje zó goed, dat hij naar Pimba toe huppelt en gedwee naast hem gaat zitten. „Leuk beest", denkt Pimba, „ik neem jou mee! Wij worden wel vriendjes". En hand in hand gaan ze terug naar Pim- ba's hut. Daar staat z'n Vader ongedul dig te wachten. Pimba moet het hele verhaal vertellen. Hij krijgt natuurlijk een flink standje, maar Vader is veel te trots op zijn zoon om erg boos te zijn. „Als je nu vandaag niet meer weg loopt, mag je morgen meedoen aan het prijsschieten. Er is feest, er zijn wed strijden en je zorgt maar, dat je een goed figuur maakt! Pimba glundert. Zal hij eens laten zien wat hij kan. En 's avonds, als het aapje slaapt in zijn hut, fluit hij een wijsje. En de echo weerklinkt over de velden en zelfs in het oerwoud steken de herten hun kopjes op. Dan gaat Pimba slapen. Morgen is het feest! verzenden van een dergelijk schrijven, af te wachten. Het dag. bestuur heeft het schrijven van de T.E.M. na ontvangst van de no tulen van de gecombineerde vergadering en na het gereedkomen van het voorstel tot overdracht van de wegen nogmaals in behandeling genomen en - overwegen de dat de stroomtarieven volgens het contract worden verhoogd bij stijging van de olie- of steenkolenprijzen, waar door dus geen verliezen kunnen worden geleden. In het contract is echter geen rekening gehouden met een z.g. Economische clau sule, welke voorziet in stijging van ma- lerialenprijzen en lonen etc. (investe ringskosten), waardoor op levering van stroom onder de huidige omstandigheden verlies wordt geleden - stelt de vergade ring voor: 1 het contract van 1940, waarop thans stroomlevering plaats vindt, te hand haven; 2. gezien de enorme stijging van de ma terialen (kabels, machines en arbeids lonen) de T.E.M. in de stroomlevering voor de drie gemalen een subsidie te verlenen, welke jaarlijks, uiterlijk in de maand december door Hoofdingelanden wordt vastgesteld; 3. voor het dienstjaar 1957 de vergoeding vast te stellen of 8.000, Met welk voorstel het gehele bestuur accoord gaat. 3. Bouw nieuw gemaal P.H. Polder. Door de R.V.K. zal in 1957 voor de Prins Hendrikpolder, het Hoornder Nieuwland en de Kuil één nieuw gemaal worden gesticht nabij de uitwaterings sluis in de Zeedijk van de P.H. Polder. Tijdens de uitvoering van de werkzaam heden kan door de zeesluis geen water op de Waddenzee worden geloosd. Verzocht is nu om het overtallige wa ter van de drie genoemde polders uit te slaan bij het gemaal „Schans". Door onze t.h.a. is een rapport opge steld, waaruit blijkt, dat aan de hand van de beschikbare gegevens ((hiervoor is genomen het dienstjaar 1955) voor het water dat door het gemaal van de P.H. Polder wordt uitgemalen, één motor van de Schans 419 uur per jaar of 35 uur per maand en voor het water van Hoornder Nieuwland en de Kuil 235 uur per jaar of 20 uur per maand in bedrijf moet zijn. Volgens de in het rapport opgezette ex ploitatierekening voor het gemaal Schans blijkt dat in 1955 stroom, vast recht, arbeidsloon, onderhoud, één pomp per werkuur 7,60 kost, hierbij is uit gegaan van het idee, de betrokken pol ders te helpen, zonder winst te bereke nen, rente en aflossing van de gemalen is niet in rekening gebracht. De eventuele verhoging van de stroom- prijs en arbeidslonen etc. zal echter la ter in rekening worden gebracht. De polderbesturen is afschrift van het rapport toegezonden, waarna een gecom bineerde bespreking heeft plaats gevon den op 26 november 1956, waarop vol ledige overeenkomst is bereikt. Daar niemand der aanwezigen over dit onderwerp iets te vragen had werd het met algemene stemmen aangenomen en zal de overeenkomst worden gereedge maakt, waarin verschillende punten na der zullen worden omschreven. Rondvraag. De voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van een ingekomen schrijven met een door het Comité ter verbetering van de haven te Oudeschild uitgebracht rapport, hetwelk zich ten doel stelt om met de diverse op Texel zijnde corpora ties gezamenlijk een onderzoek in te stellen naar de moeilijkheden in de ha ven te Oudeschild en stappen te onderne men om Verbetering in de bestaande toestand te brengen door het waterschap ter financiering van de kosten van dit onderzoek een bijdrage van 60,is gestort. De heer P. Brans wees op de slechte afwatering der landerijen bij Oost door de greppel langs de weg naar de boer derij van J. Roeper Nzn. en meende, dat hierin spoedig buizen dienen te worden gelegd ter voorkoming van schade aan bollenvelden. De voorzitter wees de Hoofdingelanden erop om in Gerritsland, Koog en Ever- stekoog omstreeks maart 1957 toe te zien op ingestroomde gronddammen van bol lenvelden en dit met spoed aan de t.h.a. door te geven. De heer P. Brans zag gaarne recht trekking van Alystocht vanaf de smede rij van C. Bruin naar de voormalige Groeneweg achter Oosterend. Hier is HANDVAARDIGHEIDSLOKAAL IN GEBRUIK GENOMEN Maandag is het handvaardigheidslo- kaal van de landbouwschool in gebruik genomen, 's Middags waren daar de 3d* en 4de klas actief onder leiding van df heer H. de Haan, die hen een maaima- chine liet schoonmaken en demonteren De 3de en 4de klas, 36 man sterk, volgen een cursus inzake de landbouwwerktui- gen en motoren, de 1ste en 2de klas, 3} man, krijgen les in timmeren „Van melk. blok tot werkbank", zo zei de heer Laan hoofd van de school. Het is niet de bedoeling om volslagen monteurs en volslagen timmerlieden al te leveren, maar om de leerlingen hei materiaal, dat op de boerderij wordt ge bruikt, te leren onderhouden. De boei! beschikt zo langzamerhand over een ka pitaal aan werktuigen e.d. en het belang van deskundig onderhoud is dus groot Hier leren zij dus het werk, dat straks op de boerderij zelf gedaan moet worden Zodoende behoeft men straks niet mee: voor elk wissewasje naar de smid of tim merman. Men kan dan zelf zijn werk tuigen e.d. schoonmaken, schilderen ei eventueel versleten onderdelen vervan gen. De heer De Haan zei het heel aar dig: „Het gaat er ook om het onderscheid! bij te brengen tussen „goed en kwaad'1 wat kan ikzelf herstellen en wat moet ik beslist aan de vakman overlaten. Voorlopig hebben de jongens van de 3de en 4de volop werk, want als de maai- machine gereed is, komt er een kunst meststrooier, een aardappelpootmachine, een zelfbinder en in de toekomst ook nog een paar motoren. Alle jongens hebben eigenhandig een kist met gereedschap moeten aanschaffen. Nu, ze hebben de ruimte: de werk- ruimte is nl. 10 bij 16 meter. De „tim- l rnerlieden" beschikken over een groot aantal werkbanken. Het gebouw werd geplaatst door fa° wed. I Voigt, het electrisch werk werd uitgevoerd door de fa. Jan Agter, hel loodgieterswerk door Boeijen en Verste- 1 gen, het schilderwerk door fa. J. J. Vonk. De heer De Haan vertelde ons nog, dat hij ook in Julianadorp les geeft. Straks ook te Slootdorp, Hoorn en Schagen. S.V.O.-nieuws Het eerste speelt thuis, aanvang 1,30 uur tegen Hugo Boys 2. Komt op tijd Onze adspiranten hebben nog steeds rust. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 9 januari Den Burg, „Oranjeboom", Contact-avond! gez. landbouwcoöp. met spreker en film, Oudeschild, „Bondshuis", Opening be-| j aardensociëteit. Oudeschild, „Eigen Gebouw", filmavond! Ned. Blindenbond. Donderdag 10 januari Den Burg, „Oranjeboom", propaganda- kunstavond Ned. Blindenbond. Vrijdag 11 januari De Koog, „De Toekomst", filmavond® Ned. Blindenbond. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren",? Uitvoering fanfarekorps D.E.K. Den Burg, Aula, ouderavond Dr. Jac. P Thijsseschool. Den Burg, „Texel", Alg. verg. Ver. Texel tot t.b.c.-bestrijding (abortusfilm). Zaterdag 12 januari Den Burg, „Texel", prijsuitreiking paar densportvereniging. Den Hoorn, „Loodmans Welvaren"/, Uitvoering fanfarekorps D.E.K. De Cocksdorp, „De Hoop" Toneelvoor-! stelling SVC „De dochters van de baas" reeds vroeger op gewezen, doch op de be stekstekening is hiermede geen rekening gehouden. Door de R.V.K. zal dit nader worden bekeken. De heer'N. Kikkert zag gaarne dat de tochtsloten in de Hoornder Mars werder. gemaaid. Voorzitter zegde dit toe. De heer J. List vroeg of ook de tocht sloten ten westen van de Kogerweg in het laatst aanbestede bestek waren op genomen. Volgens de t.h.a. zijn deze we! in het bestek opgenomen en deze lichtte dit aan de hand van de tekeningen na der toe. Onder dankzegging voor de prettige en opbouwende bespreking, waardoor be- r« langrijke besluiten zijn genomen, oaM door het op zich nemen van de schulden, waardoor zeker verhoging van de lasten in 1957 dient te geschieden werd dez« vV! vergadering door de voorzitter gesloten FEUILLETON door W. KERREMANS 42. Venkel ging altijd met Kortebas mee als hij paarden wilde kopen en zo verge zelde hij hem ook naar een handelaar, die een pracht beestje had staan, dat naar hij zeide voor een veel te lage prijs te koop was, omdat hij geld nodig had. Het was werkelijk een mooi dier, jong, fijngebouwd, sterk, gezond, glanzend, levendig en zonder enig zichtbaar ge brek. Kortebas vertrouwde de aanbie ding niet, ze was al te mooi. De prijs, die de handelaar er voor vroeg, stond in geen verhouding tot het paard en hij bleef zoeken of het dier met een verbor gen gebrek had, maar hij noch Venkel kon iets vinden. Zij stonden samen op enige afstand naar het paard te kijken en Kortebas zei: „Ik geloof dat ik het maar riskeer. Ik kan niets vinden. Jij ook niet hè?" „Neen, maar er moet toch iets zijn, wat Jaspers voor ons verzwijgt". Jaspers kwam bij hen en herhaalde zijn aanprijzingen: ,,'t Is een bespottelijke prijs, maar ik zit op 't ogenblik wat in de verlegenheid, weet je. Is 't geen pracht stuk, en zo rustig en mak als een schaap, geen haar tje kwaad bij, dat zie je wel. Je kunt als vreemde net zo bij hem komen, alsof hij je al jaren kent. Zelden zo'n lief dier gezien". Die vele herhalingen van de mak heid brachten Venkel plotseling op het idee. Ja, dat moest het zijn. Hij wenkte Kortebas: „Ik geloof dat ik het weet. Het is een bucker". „Donders ja, dat moet het zijn", brom de Kortebas, „hé Jaspers hoor eens. Ik wil dat beestje wel hebben, maar zet 't nu eerst eens voor de wagen, dan kan ik zien hoe 't trekt en zo". Jaspers werd kennelijk verlegen en had bezwaren. Er was geen knecht om in te spannen, er was geen wagen thuis. „Inspannen doen we zelf wel en als je geen wagen hebt, dan gaan we er wel een lenen. En ondertussen moest je er eens een zadel opleggen, dan kan Venkel het ~aard even rijden. Of heb je mis schien ook geen zadel thuis?" Jaspers begreep dat Kortebas hem had doorzien. „Je bent een gare duvel, Kortebas", zei hij eindelijk, „en je hebt 't toch ge vonden". „Een bucker hè?" „Ja, wel een beetje". „Slaat die de boel stuk als je hem inspant en gooit ie de ruiter af?" „Zo nu en dan heeft ie wel zo'n kuur". „Zo vader en nu wilde je mij er in laten lopen en met een paard weggaan, dat ik niet meer zou kunnen verkopen, 't Is jammer van dat knappe dier, maar ik mot 't niet". „Hoor nou eens", begon Jaspers „Ik hoor niks meer. Bonjour. Ga je mee, Venkel?" Venkel bleef bij het paard staan en wenkte Kortebas bij hem. Jaspers zag het en hoopte. Beleefd verwijderde hij zich, maar draaide zich om en trachtte achter de rug van Kortebas de aandacht van Venkel te trekken. Toen hij daarin ge slaagd was, stak hij zijn tien vingers uit gespreid naar hem op en Venkel ver stond het teken, n.l. dat hij 10% van de koopsom zou krijgen, als hij Kortebas bewoog het paard te kopen. „Mijnheer", betoogde Venkel, „U moet dat paard wel kopen. Er gaat nog 10% van de prijs af heeft hij me geseind". „De gannef", mompelde Kortebas, „maar ik moet 'm niet. Nog niet voor de helft". „Over een half jaar verkoopt u 'm voor 3 of 4 maal de koopprijs". „Zeg eens", zei Kortebas verontwaar digd, „ik ben Jaspers niet". „Neen, zo bedoel ik 't niet. We temmen 'm" „Temmen? Een bucker dresseren? Ik dacht dat je wijzer waart Je kunt eer der proberen om een vlieg te leren blaf fen. Ja, misschien na jaren, maar dat wordt me te duur". „Over een half jaar". „Jij bent een tikje gek, maar ik niet. Geen bucker in mijn stal". „Als u 'm niet koopt, doe ik 't". Kortebas was zo verbaasd, dat hij geen woorden had. „En wat zou je met dat kreng doen?" „Dresseren. Een prettig werkje". „Dat kan ik niet en dat kan jij niet". „Ik neem 't op me. Ik stel u dit voor. Koopt u het paard en als het binnen een half jaar niet een gewillig en gehoor zaam paardje is dan betaal ik u zijn voer en verzorging en de koopprijs". „Ben jij zo zeker van je zaak?" „Ja, dat ben ik. Er is geen paard dat je met verstandige behandeling niet kunt opvoeden. Dat weet ik heel zeker". „Jaspers", riep Kortebas. „Ik koop 'm. Je prijs min de 10% die je Venkel hebt beloofd". Toen ze met het paard thuiskwamen en Kortebas vertelde dat het een bucker was, keken de knechts bezorgd en vroe gen wat hij daarmede wilde aanvangen. „Dresseren", zei Venkel. „Dresseren? Een bucker dresseren? Dan zal je oud zijn meneer voor je dat gedaan hebt gekregen". „We zullen zien. Voorlopig dit. Nie mand mag bij het paard komen of het verzorgen. Dat doe ik. Ik geef hem voer, ik poets 'm op. Ik maak zijn stal schoon, alles. Blijf allemaal uit zijn buurt". Met hart en ziel, met grote vreugde en onwankelbare overtuiging begon Venkel de opgenomen taak. Een paard, wist hij, was een buitengewoon verstandig en over het algemeen zeer gewillig dier. Als het onwillig deed, was het als een on deugend kind, dat men niet met ranse len tot zijn plicht moet brengen. Hij moest het paard, dat Hinde heette, slechts doen begrijpen, dat het zich moest schik ken in hetgeen hij er van verlangde en op dat ogenblik bij Jaspers had hij zijn plan opgemaakt. Hij zou Hinde opvoeden, het dier aan zijn verstand brengen, wat het te doen had en vooral wat het moest laten. Een week bleef Hinde op stal om aan zijn nieuwe omgeving te wennen en Venkel vertroetelde het paard in die da gen, met vriendelijke woorden, liefkozin gen, lekkernijen en verzorging. Na een week bracht hij het buiten en liet het aan de longe lopen, beloonde het na afloop en zette het in de wei. De vol gende dag legde hij wat tuig op en liet het weer aan de longe draven. Dit pro ces zette hij enkele dagen voort en toet spande hij het niet voor een voertuig dat het kon vernielen, maar voor eei wegenroller en met strengen inplaati van bomen. Voor het paard stondeï twee knechts die het een bak voorhielden met verse klaver en peen. Hinde mocht er even van proeven en werd toen aan gezet om te trekken, maar zodra het dt last achter zich voelde, begon hij tffr slaan en te bokken. De bak werd wegge# nomen. Hinde werd uitgespannen er naar de verdonkerde stal gebracht. Ven kel sprak hem kwaad en nors toe ei ging heen. Geen ander voer kreeg hj /j dan een weinig hooi. Twee dagen achter-.S een herhaalde zich hetzelfde, maar dt derde bleef Hinde, terwijl de knechts» met de bak heerlijk voer langzaam weg- liepen, de bak met lekkernij volgen er trok de roller vooruit. Het duurde lang voor er enige voor uitgang was waar te nemen en telkens weer verviel het dier in zijn oude kuren maar het begon de les te vatten, het ver band tussen het opgedragen werk en de bak met het begeerde voer te begrijper en na 3 weken kon Venkel het voor het eerst voor een kar spannen. Toen sloeg het paard er weer als een razende o't los en werd naar de donkere stal ii plaats van naar de wei geleid, doch voor er weer 3 weken waren verstreken, troi het de kar, die geleidelijk met zand werd bezwaard. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4