1 (§rote ©pk&Ulncfó^opruimlncf (§ebr. <~YÏ\antje. houandse u Tot en met 19 januari 1957 kunt U profiteren van de verkoop van de gehele voorraad. Dus geen verkoop van wat restanten, maar ook courante artikelen wor den met 20 pCt korting verkocht. Doet Uw voordeel @yjp 20 tot 40 procent korting - alles onder volle garantie Klokken Wekkers Wekkerklokjes Barometers Keukenklokjes Reisklokjes Horloges voor dames en heren Horlogebanden en -riemen alle soorten en spotprijzen Partij theelepels Roomlepels Jamlepels Vleesvorkjes Wordt gelukkige bezitter van een stuk voor Uw leven Zilver en doublé - Potloden - Sigarettenkokers - Poederdozen Aanstekers, ook Ronson, het kwaliteits merk Gouden armbanden dat komt maar één maal Hoogerstraat - Den Burg - Texel PROPAGANDA-AVOND NEDERLANDSE BLINDENBOND De propaganda-avond van de Ned. Blindenbond te Oudeschild is een groot succes geworden: Een goed bezette zaal en 37 donateurs voor de blindenbond, 'n record aantal van de tot nu toe op Texel gehouden bijeenkomsten. Mevr. Koning-Bruin heette de aanwe zigen welkom namens het comité van voorbereiding. Er heerst nog vaak mis verstand over de plaats van de blinden in de maatschappij. We moeten leren be grijpen dat ze geen uitzonderingspositie innemen, maar in de maatschappij thuis horen. Spreekster hoopte op een voor de blindenbond succesvolle avond. „De Havenkanters", die hun zeer ge waardeerde medewerking direct hadden toegezegd, openden met een viertal num mers, waarna de heer v.d. Berg het woord verkreeg. Hij deelde mede, dat de Ned. Blinden bond 1250 blinde leden telt. Daarnaast zijn er ook vele ziende leden. De blinden hebben eeuwen lang neergezeten in doffe berusting en pas langzaam drong het besef door dat ze hun lot in eigen handen moesten nemen en dat ze een eigen plaats in de samenleving hadden. In de 60 jaar van zijn bestaan was de Ned. Blinden bond een lichtend voorbeeld. Wij zijn op weg naar het einddoel en de dag zal ko men, dat propaganda overbodig is, om dat onze wensen bevredigd zijn. Dat is wanneer alle blinden een plaats hebben gekregen in het arbeidsproces. Wij vra gen geen medelijden of liefdadigheid, maar begrip. 5000 mensen missen in Nederland hun gezichtsvermogen en spreker stelde er een eer in dat hij in de 31 jaar, dat hij propagandist was vele lotgenoten had kunnen opzoeken en bemoedigen. Het is voor Oudeschild een historische dag, dat de bejaardensociëteit is geopend, want het leven moet tot de laatste dag waarde en inhoud behouden. Zo is het ook met de blinden. Ook wij hebben onze vreugden en genoegens, b.v. op onze jaarlijkse bondsdag en in onze vakantie weken. Wij kennen het studiewerk voor jongeren en wij hebben onder ons predi kanten, meesters in de rechten, een doc tor in de Wis- en Natuurkunde, talloze pianisten en wel 70 kerkorgelorganisten. Hun werk geeft inhoud aan hun leven. We moeten de mensheid dienen met de krachten, die we hebben, maar die krachten moeten ontwikkeld kunnen worden. Daarom streven we naar een wettelijke voorziening van de vakoplei ding voor blinden, naar beter onderwijs, naar culturele ontwikkeling. We hebben een bibliotheek in Den Haag met 8000 boeken, geven tijdschriften uit in braille schrift in onze eigen brailledrukkerij, op allerlei gebied. U kunt Uw dankbaarheid voor eigen goede ogen tonen door U als lid of dona teur op te geven en ik hoop dat we over het resultaat tevreden kunnen zijn. Nu dit bleek inderdaad het geval. De film „Een van ons" toonde ons het wel en wee van een blinde jongeman, die zich wist op te werken tot een bekwaam steno-typist en zich zodoende een plaats in de maatschappij veroverde, dankzij de opleidingsinstituten voor blinden. De tweede film toonde ons sport en spel door blinden. Wat daarbij gepres teerd werd, dwong ieders bewondering af. De bewondering gold ook de heer v.d. Berg, die als explicateur fungeerde en de verschillende momenten feilloos opnoem de, alsof hij het genot van zijn ogen had. De heer Oskam sloot deze zeer geslaag de avond. Hij hoopte, dat het gebodene meer begrip had gebracht voor de blin den en dat men tot het besef was geko men, dat het leven ook voor de blinden niet meer zo somber was als vroeger. Maar ze hebben ons begrip en medeleven nodig. Hij dankte het comité van voorbe reiding, de dames J. Koning-Bruin en A. Zoete-Blom en pastoor Th. Wanna, die verhinderd was de avond bij te wo nen, voor hun medewerking. „De Havenkanters" kregen eveneens een pluim. Oudeschilders, houdt Uw mu- ziekclub in ere, ze zijn het ten volle waard, aldus de heer Oskam. In de pauze werden nog kaarten met brailleschrift uitgereikt met de verkla rende tekens erbij. Degenen, die de naam van de prijzen op hun kaart ontcijferden konden zich als de eigenaars beschou wen. Het was een leuk en interessant in termezzo. De avond te Den Hoorn werd door een volle zaal bijgewoond. Ook te Den Burg trok de avond vele belangstel lenden, zij het dat lang niet alle stoe len bezet waren. VELE SCHAPEN SLACHTOFFER VAN LEVERBOTZIEKTE Onder het wolvee van ons eiland is een zeer kwaadaardige vorm van lever- botziekte geconstateerd. Reeds enige tientallen schapen zijn er het slachtoffer van geworden. Op een bedrijf waar 65 dieren werden gehouden, stierven er tien, op enige an dere bedrijven telde men drie tot vijf slacntoffers. De eigenaars van twee be drijven hebben hun wolvee reeds geheel of gedeeltelijk laten afmaken. De leverbotziekte komt al eeuwen op Texel voor. De laatste tientallen jaren echter nooit in zulk een erge vorm als thans. De oorzaak ligt vermoedelijk hierin, dat de zomer uitermate vochtig is ge weest. De leverbot kan zich namelijk niet ontwikkelen zonder de aanwezigheid van een bepaald type slak, dat alleen in vochtige greppels voorkomt. Op Texel zal mogelijk een tweede oor zaak hierin zijn gelegen, dat daar diverse landerijen door de aanwezigheid van schotwal (ruilverkavelingswerkzaamhe den) niet voldoende ontwaterd kunnen worden. De ziekte heeft inmiddels een schade berokkend van verscheidene duizenden guldens. CURSUS VERKEERSCOMPETITIE Volgende week donderdag start in hotel „De Lindeboom-Texel" de cursus verkeerscompetitie, welke zal worden ge geven door wachtmeester J. Schuurman. Deze cursus staat onder auspiciën van de K.N.M.V. en is toegankelijk voor le den en donateurs van onze auto-, motor en bromfietsclub. Andere belangstellen den voor een dergelijke cursus, gelieven zich in verbinding te stellen met de Ver. voor Veilig Verkeer, welke dit jaar even eens weer cursussen gaat organiseren onder leiding van adjudant J. Gulmans. Het secretariaat van „Veilig Verkeer", is gevestigd Schildereinde 64. SCHAPENZIEKTEN OP TEXEL ZULLEN WORDEN BESTUDEERD Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft een jaarlijks subsidie van 5.000, beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de schapenziekten, die op het eiland Texel grote schade aanrichten. Het is de bedoeling dat op het eiland een dieren arts gestationeerd zal worden. Op een klein gebied is hier veel on derzoekingsmateriaal te verkrijgen. Bij eventuele gunstige resultaten zal ook de schapenhouderij in andere delen van het land gebaat kunnen zijn. HERINNERINGEN AAN DE ELEMERT Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van Uw verslag over de nieuwe ijsbaan, waarin u uw eigen jeugdherinneringen heeft verwerkt, is het misschien wel eens aardig te vermel den hoe het in onze jeugd was. De baan werd, wanneer de vorst door zette en de natuur niet voor voldoende water had gezorgd onder water gepompt met een handpomp, terwijl het landje goed werd afgedamd. De kosten hieraan verbonden werden door de toen bestaan de ijsclub bekostigd en die was blijkbaar financiëel sterk genoeg die kosten te dragen, want er werd nooit entree ge vraagd. De toegang was voor een ieder vrij. De baan werd alleen door de maan, als die er was, verlicht. De exploitant van de sukelaattent droogde met zijn handdoek niet alleen de kopjes af, maar verwarmde daarmee te vens zijn koude neus. Van nadelige ge volgen van het drinken van die sukelaat hebben wij nooit gehoord. Het ging er in die dagen gemoedelijk toe, daar op de Elemert. Wanneer het heldere maan was, werd er door de ouderen tot laat in de avond geschaatst, of dat alleen om het genot van het schaatsen was, of te vens om de mogelijkheid, dat men na 't schaatsen het meisje, dat men getrokken had, naar huis mocht brengen, zullen wij maar in het midden laten. Zeker is, men had daar veel plezier, al was de baan wat aan de kleine kant. Velen maakten dan ook een tochtje naar Drie huizen, langs de Driehuizer tocht. K. i(*) Het kan om beide genoegens ge beurd zijn. - red.). ZDH-nieuws Morgen: ZDH-Berdos, aanvang half twee; De Koog 2-ZDH 2, aanvang 2 „DON"-PRIJS VRAAG Mevr. J. Bakker-Slot, K 53, won een pantalon als deelneemster aan een prijs vraag georganiseerd door Dorr-Kleding- ateliers N.V., vertegenwoordiger de fa. D. Frank, Weverstraat, Den Burg. MUTATIES BIJ DE POLITIE Wachtmeester N. J. van Baar is over geplaatst van Den Burg naar Grotebroek. Hij wordt opgevolgd door de adspirant J. Ottens van de Opleidingsschool te Arnhem. (De adjudant vertrouwde ons toe, dat de heer Van Baar te Grotebroek een wo ning is toegewezen, wat de mutatie uiter aard bevorderd heeft, terwijl diens op volger ongehuwd is). Een teken des tijds. (INGEZONDEN) VERKEERSPROBLEMEN Naar aanleiding van een opmerking over het verkeersprobleem op Texel, zou ik graag ook mijn mening willen zeggen en dan op deze manier. Het is iedereen bekend, dat onze Ge meente ook met de grote moeilijkheden zit, hoedat moet worden opgelost. Ik zeg, bouw zoveel mogelijk huizen, maar dan zodat er voldoende ruimte overblijft t(b.v. een plein) om auto's te plaatsen. Het moet niet direct aan grote verkeerswegen iiggen, dan krijg je ook weer opstoppin gen. Wij hebben die ruimte nu nog, dus wees voorzichtig, heren, het kan in de loop der jaren wel eens goed verkeerd lopen. In Den Burg en De Koog is geen ruimte meer, maar wel daar buiten. Maak een groot parkeerterrein aan de zuidkant en aan de noordkant van Den Burg, wat nu nog mogelijk is. B.v. op het land, gelegen tussen het Schildereind en de Hoornderweg en aan de noordzijde, het land bij De Zes tot de Vogelenzang of het land ten noorden van de Algemene Begraafplaats. Onze straten zijn over twee jaar niet meer breed genoeg om al dat verkeer te verwerken. Kijk naar Amsterdam, het is daar hopeloos. Ze komen er nooit meer uit Straks files van auto's aan de kanten van de straten in het zomerseizoen. Er is nu nog gele genheid om dat op te lossen, maar dan ook aanpakken en niet denken het komt wel goed, want dan is alles volgebouwd en geen voldoende ruimte opengelaten voor auto's. Dan staan straks onze agen ten met de handen in het haar en kun nen er ook niets meer aan doen. Als de pont er is en die zal wel komen, denk ik in de loop der jaren, dan zitten wij direct met al die problemen. Dus, heren, wees voorzichtig, het kan nu nog, maar over vijf jaar niet meer. Dankend voor uw plaatsing, S. LANGEVELD KALKZANDSTEEN, EEN DOELMATlf PRODUKT, MITS OP JUISTE WIJZE AANGEWEND De directie van het centraal verkoop kantoor voor de Kalkzandsteenindustri; heeft dinsdagavond in Hotel Texel me belanghebbende aannemers contact oj> genomen inzake het onderwerp „Welb. mortel (specie) te gebruiken bij het met; selen met kalkzandsteen". De kalkzandsteen, zo werd aangetoond' is volkomen doelmatig, mist men daarbi de juiste soort specie aanwendt. Bij mi& der sterke specie zal de kalkzandste. het evengoed „doen" als de baksteen de teleurstellingen, die zich voorheen w; aanwending van dit materiaal voorde den, zijn dan ook het gevolg van het toe passen van een „verkeerde" mortel. He' is van belang, dat aannemers en princi- palen het vertrouwen in de kalkzand steen herwinnen, want er is een tekor, aan baksteen, terwijl de kalkzandsteei in voldoende mate geproduceerd kar worden. Het is een steen, die de bouv van een solide woning garandeert, ter wijl men dank zij de voldoende produc tie het werk zonder stagnatie kan voort- zetten en de bouw derhalve niet tijdelijk behoeft te staken wegens gebrek aar materiaal, hetgeen na de oorlog noga! eens het geval is. De voorlichtingsavond van genoemc bureau, in samenwerking met Bouwma- terialenbedrijf J. C. Rab, kan daarom van groot belang worden geacht in ver- band met de woningbouw. PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN Januari 1957. Wo. 23 jan., Den Burg, praatavond Ver. oudleerlingen landbouwschool. Vr. 25 janDen Burg, de heer Bommer spreekt over „Woningbouw" voor Parti] van de Arbeid. Za. 26 jan., Den Burg, Toneeluitvoering ver. oudleerlingen Landbouwschool. Di. 29 jan., De Waal, avond NZHRM voor ontwikkelingsclub. Wo. 30 jan., Den Burg, Texels jeugd musiceert o.l.v. Jn. Visser. ebruari. Vr. 1 febr., Den Burg, Uitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Wo. 6 febr., Den Burg, praatavond Ver. oudleerlingen landbouwschool. Do. 7 febr. Den Burg, Filmmiddag en -avond Bestuurdersbond NVV. Za. 9 febr., Den Burg, Uitvoering Kon Texels Fanfarekorps. Wo. 13 febr., Den Burg, filmavond dooi het Kon. Wilhelminafonds. Do. 14 febr., Den Burg, Bijeenkomst Cen traal jeugdoverleg Texel. Za. 16 febr., Den Burg, toneelvoorstel ling St. Jan. Vr. 22 febr., Den Burg, de heer Roemers spreekt over „De Economische situatie" voor de P. v.d. A. Za. 23 febr., Den Burg, gymnastiekuit- voering GVT. Door het uittreden van onze medefirmant A. A. Mantje, zijn wij besloten onze afdeling goud-, zilver- en uurwerken op te heffen. Zenith Cima Olma Reamer Portha Waterdicht, schokvrij Het beste in ieders bereik. schaap, wapen en kerkje Den Hoorn, alsmede neutrale lepeltjes per half en heel dozijn in zilver en verzilverd Een pracht kans om voor een lage prijs bezitter te worden van een echte gouden ring. Een stuk voor Uw leven. Brochettes, Hangers, Armbanden en Oorknopjes in vele prijsklassen en metalen. Schenkkurken, Delfts blauwe vazen, Maggi houders, Jampotten, Kinderbekers, Theezeefjes, Lekbakjes, Alpacca beursjes, Lucifershuisjes, Sigarenkistjes, Servetbanden, Manchetknopen, Dasklemmen, Hier moet U van mee profiteren: Roomstellen, Bonbon- en Koekschalen, Bloemvazen, Kandelaars en in prima verzilverd. Vingerhoeden, Tafelaansteker (Ronson), Peper en zout stellen, Rammelaars, Sigarettendozen, Communielepels, Taartvorkjes en -schepjes, Bloedkoralen, Sigarettenpijpjes, Servetstandaards, Bureauklokken, Zilveren dames- en kinderrlngen Bedelarmbandjes en losse bedeltjes

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2