Wij gaan door met onze UITVERKOOP 6M \lhiW4 FIRMA MOERBEEK ♦ftfe Niemeiier C&UTHIf en water zijn 't altijd eens! PRAAT-AVOND FOTO-ARTIKELEN Vergelijk onze prijzen Koopman's Meelfabrieken N.V. Busdiensten voor Praatavond Dienstmeisje Texels BioscoopTheater Telefoon 27 Schrikbewind in Ocatilla Het begon in Parijs Ursusgaas Harmonicagaas Kippengaas Puntdraad Draadnagels Krammen Fa FRANS ZEGEL Kz. 5 man bekwaam kotterpersoneel C. P. MOOJEN, Wilt U nu profiteren van onze lage prijzen Opgelet! Opgelet IJsclub „Den Burg" Fotohandel Lan geveld De Rooij W „DOOI IN DE ALPEN" IS HET SEIN VOOR DE SCHAPENTREK NAAR HET BERGLAND Tegen het einde van het voorjaar wor den de schapen er steeds magerder. Hun platte kaken grazen de weiden van het dal kaal en iedere kiezelsteen moet wij ken bij hun tasten naar de laatst gras sprieten. In dit jaargetijde vormen de dorre vlakten van het Middellandse Zee gebied een brandende heksenketel onder de gloeiende zon en de dieren lijden on der de hitte. Geen wonder, dat de nabu rige bergen, die thans koelte en voed zaam gras bieden, hen lokken! In het hartje van het warme seizoen bereikt de plantengroei daar een climax; in de win ter echter bedekt de sneeuw er alles en wordt men er weer verdreven. Aldus wordt de grote, door de natuur voorge schreven wet der transhumance ons duidelijk; de periodieke verplaatsing van de kudden van weide naar weide, elk in een gebied met een verschillend klimaat. Niet het menselijk vernuft ligt ten grondslag aan de transhumance, doch veeleer de levende natuurwet, waaraan de mens zich, evenals het dier, heeft moeten onderwerpen. Steeds weer moet de afstand die de hooggelegen zon\er- weide, de Alp, van de winterweide in de vlakte scheidt worden afgelegd. Vroeg in het voorjaar worden de dieren dan de bergen ingedreven Slechts een nacht In Frankrijks zuidoosthoek, in Pro vence, vindt sinds onheuglijke tijd bo vengeschetste transhumance plaats. Hier zijn het enorme kudden schapen die, al naar het seizoen, hun migratie volbren gen. De trek start even ten Oosten van Arles, vanuit de op zeeniveau gelegen la Crau-vlakte en volgt dan grotendeels het dal van de Durance op weg naar haar bestemming, de Zee-Alpen, welke zich vlak tegen de Italiaanse grens op onge veer 2450 m. hoogte bevinden. Ook in de genoemde la Crau-vlakte heerst tegen het einde van het voorjaar een zengende hitte. Daarom wordt het migreren der schapen er noodzaak. De herders die met de kudde meetrek ken benutten de laatste dagen om hun voorbereidingen te voltooien. Alles wat de mens, die ver van beschaving en markt vertoeft, nodig heeft, wordt in de door merries en ezels te trekken over dekte karren geladen; van naald en draad tot zout en brandewijn, van medi cijnen voor de schapen en extra kleding tot koffie, suiker en spek. Het vergeten van een alledaags artikel zou kunnen nopen tot een urenlange wandeling door dalen en over heuvels naar 't dichtstbij zijnde dorp. Op dergelijke hoogten maakt de win ter meest in één nacht voor de lente plaats en wanneer het plaatseli]k blad „Dooi op de Alpen!" schrijft, vangt de trek naar het hoge bergland aan. Deze wordt zeer traag, in wel dertien dage lijkse of nachtelijke tochten gemaakt. Dit is nodig, omdat voor de dieren de overgang naar de nachtvorst in de ber gen geleidelijk dient te zijn. En teneinde in het begin de gloeiende hitte te mijden trekt men hoofdzakelijk na zonsonder gang verder. Een aantal rammen zijn speciaal afge richt voor het leiden der kudde en op 't getingel van hun bellen zet zich de hele stoet in beweging. Oorspronkelijk hadden de herders het recht hun pupillen tot op vastgestelde afstand langs de weg te laten weiden. Doch geleidelijk hebben de er zich ves tigende boeren deze stukken weiland eigenmachtig opgeëist en wel door de steenhopen, die de grenzen van de scha penzone aanduidden, te verwijderen. Tussen schaapherders en boeren bestaat dan ook een gespannen verhouding: de eersten hebben de neiging, als niemand toeziet, hun kudden des nachts in de velden en weilanden te verspreiden. De boeren zijn echter zeer fel en als er be wijzen zijn vragen ze voor het minste grazen op hun land een hoge schadever goeding. Honden dienen „heer" te blijven De tocht naar de hoge Alpenweiden gaat merendeels door één der rijkste landbouwgebieden van de Provence, n.l. de vlakte van de Durance. Zover het oog reikt ziet men er het rijpende graan in verschillende tinten op de heuvels: hier de donkere goudrode Italiaanse tarwe en ginds de blonde Franse varië teit. Elders dorsen de boeren hun oogst met behulp van door merries getrokken ste nen walsen. De honden spannen zich nu in om de schapen van de tarwevelden te houden. Ze zijn voor hun meesters be slist onmisbaar. En dat niet het minst in het bergland. Zo zal een goede hond een hele dag jagen naar een in de bergen af gedwaald lam. Wanneer hij het diei vindt, zal hij het behoedzaam met zijn poot neerdrukken en luid blaffend zijn baas te hulp roepen. Maar niet iedere hond is een gentle man. Met een goed gemikte steen moe* de herder er zijn vriend wel eens aan herinneren, dat er niet tersluiks in de hakken van de schapen mag worden ge beten. Deze mogen de hondenbeet wel voelen, maar hun huid moet ongeschon den blijven. Zorg voor ieder dier Er zijn weiden gehuurd om de scha pen op hun lange trek te kunnen voeden. Terwijl de dieren dan grazen genieter de herders even rust. Hieraan is wel be hoefte: het langzame tempo waarin men trekt iets meer dan 2 km per uur is voor het schaap prettig, maar voor de mens zeer afmattend. De kudde vraagt voortdurend zorg. Voor een outsidei lijkt niets meer op een schaap dan een ander schaap. Maar voor de herder bezit elk dier z'n eigen persoonlijkheid. Zo zal het hem opvallen dat een bepaald schaap zo terneergeslagen is. En even later ont dekt hij dan de oorzaak: het heeft een strootje in het oog! De staart van een ram blijkt gezwol len en waterhoudend: de herder zal er een koord om binden, dit na 24 uur weer los maken en met een dikke naald enige keren in 't zieke lichaamsdeel prikken. Het dier zal dan binnen korte tijd weer kerngezond zijn. Naarmate men hoger komt wordt het koeler. Een regenbui vormt een voorbe reiding op de toekomstige ijzige plas regens: het zou dan ook niet verstandig zijn er voor onder de bomen te schuilen. Lastige situaties Tijdens een moeilijke haarspeldbocht op een steile helling ziet het leidende schaap het merendeel van de kudde beneden zich; het keert plotseling om en spoedt zich naar hen toe. En zo maakt, tot wanhoop der herders, de wollen slang geruime tijd jacht op zijn eigen staart. Later moet een gedeelte van een ver keersweg gevolgd worden. Bestuurders van auto's, trailers, trucks en bussen toeteren om het hardst en schijnen er behagen in te scheppen de dieren te verschrikken. Daarna begint het argu menteren en de herders krijgen de schuld van de moeilijkheden. In hitte en stof trachten deze inmiddels hun scha pen bijeen te drijven. De honden sprin gen op de spatborden en als generaals slaan ze de strijd gade. Toch slagen ze erin een smalle strook voor de wagens vrij te krijgen. Dan gaat het weer voorwaarts. Een aantal hinkende schapen wordt met een rode verfstof gemerkt en zal straks, op het laatste traject, worden vervoerd. De poten van de vermoeide honden zijn ontstoken: door de veelvuldige aan raking met het hete asfalt van de weg vertonen ze bloedige plekken en hinkend vervolgen ze hun weg. De herders moe ten hun taak wel overnemen en hun bel letjes laten klinken tegen moedwillige schapen. Snel lopen de afgedwaalden dan weer in het gareel, want voor hen herinnert het getingel van de bel slechts aan het gebit van de hond! Naarmate het doel nadert worden de hellingen steeds steiler. De inspanning van de lange trek doet zich nu aan een ieder gevoelen. Op van vermoeidheid handelt men dan nog slechts automa tisch. Zo zijn er herders die slapend voortsjokken zolang hun voeten het har de asfalt van de weg voelen, betreden deze echter zacht gras dan wordt de sla per ineens klaar wakker. Trekt de stoet des nachts door een of ander dorpje, dan weerklinken de bel letjes luid in de nauwe, bochtige straten met aan weerszijden de oude huizen. De dorpshond begint een blafconcert en in de repliek van de herdershond klinkt de hoon van de vrije jegens de geketende. Het eind draagt de lasten Het smalste en duizelingwekkendste gedeelte van deze lange migratie-route vormt de weg die hoog boven de vallei van de Bachelard klimt, de kleinste en meest oostelijke zijrivier van de Rhone. De Alpenrivieren wemelen er van de forel. Om het einddoel van de trek - het dal van de Tinée - te bereiken, moet een laatste, steile bergketen worden geno men. Voor deze krachtsinspanning is 24 uur rust vooraf wel een noodzaak: de schapen dienen goed gevoed te zijn. Ge dreven door de honger immers, zouden de dieren over de steilste rotsen klim men op zoek naar gras en dit met de dood moeten bekopen. Op dit dikwijls in mist en wolken ge hulde laatste traject geven - daar ze een fantastisch topografisch geheugen be zitten - de ezels de weg aan. Wanneer een ezel eens in zijn leven een kronke lende bergweg betreden heeft, zal hij zich de bochten voor altijd herinneren. Spoedig verdwijnen nu de bomen en in het helle zonlicht klimt de kudde nog 900 meter door een kaal lanc^chap van sneeuwoppervlakten en losgeraakte rots stenen. Dan beginnen eiergrote hagelstenen hun snuiten te geselen en met de koppen omlaag onderwerpen de dieren zich aan de kwelling en weigeren verder te gaan. Spoedig weerklinkt de echo van de luide donderslagen door de bergketen. Als kaf in de wind verspreidt de in doodsangst verkerende kudde zich nu. De wind zwiept hun staarten, hetgeen nog meer bijdraagt tot hun verwarde vlucht. Niet meer lettend op eigen veiligheid haasten de herders zich door de laag hangende mist om de angstige dieren weer bijeen te drijven. Eerst is het daar bij zaak de rammen te vinden en spoe dig nadat deze leiders weer bijeen zijn en het luide getingel van hun bellen zich laat horen, verenigt de kudde zich op nieuw. Een dergelijk noodweer kan zeer veel slachtoffers eisen en de herders mogen zich gelukkig prijzen indien het bij geen of enkele gevallen blijft. Eindelijk, na een laatste bocht, komen dan de hutten van de Alpenweide in zicht met hun bijna tot op de grond af lopende daken. De grootste dient de her ders tot verblijf, de anderen zijn stallen. In de nabijheid bevindt zich een open luchtomheining voor de schapen. Na zo'n inspannende migratie ver kwikt hete okffie en warm voedsel de vermoeide herders. Voor de schapen wordt nu zout over vlakke stenen gestrooid, want de dieren moeten het kunnen oplikken. Als beloning voor hun lange trek wacht de kudde hier een weelderig ta pijt van hoog gras en voedzame kruiden, bezaaid met talloze bloemen. J. H. van den Brink Als U regenwater zou kunnen gebruiken, dan zou U van elke theesoort die U neemt, gemakkelijk 'n lekker kopje thee kunnen zetten. Bent U echter, zoals de meeste huisvrouwen, aangewezen op leidingwater, dan is er slechts één thee, die werkelijk heerlijk smaakt. Dat is GALA THEE1 SP* GALA THEE is de krachtigste thee en komt in elk water volkomen tot haar recht. Dat proell U direct cn dat merkt D steeds op nieuw aan de opvallend royale, geurige afschenk. Zorg er dus voor dat U GALA THEE in huis hebt Drink steeds de lekkerste lliee, vraag dus altijd GALA TI IDE en U koopt altijd voordeliger bij Breiwol in diverse kleuren 1,59 Flanellen lakens wit 170 x 235 5,90 Restanten wollen dekens 2 pers. 16,90 Gestreepte pyamaflanel 70 cm breed 0,79 Lakens 1 pers. 4,95 Lakens 2 pers. 6,95 Nog vele koopjes vindt U in al onze afdelingen UITNODIGING aan PLUIMVEEHOUDERS en VARKENSHOUDERS van Texel tot het bijwonen van een praatavond op woensdag 16 januari 1957 -in hotel Texel te Den Burg. Aanvang 8 uur Inleiding over: De Opfok van kuiken tot kip en De varkenshouderij in nieuwe banen Ruime gelegenheid tot het stellen van vragen Kippen met afwijkingen kunnen ter beoordeling worden meegenomen Toegang vrij. Leeuwarden Koopman s Meelfabrieken N.V. 1. Vertrek vanaf Cocksdorp nm 7,15 uur via Post weg Wageningseweg Hoofdweg schoolweg, via Waalenburg naar Den Burg. 2. Vertrek vanaf hoek Mienterglop door Mienterglop naar De Koog om 7 uur Vertrek van De Koog 7,15 uur, via Kogerweg, Gerritsland, Grensweg, Duinweg, Laanweg, via Westerweg naar Torenhuis. Terug ca 7,45 via Driehuizen naar Den Burg 3. Vertrek 7 uur vanaf gemaal 't Noorden langeweg naar Jac. Roosendaal, vertrek Jac. Roosendaal 7,15 via Veldheim naar Oost, vertrek vanaf Oost (hoek A. Vonk) 7,25 via Oosterweg naar Oosterend, vertrek van café Dijt om 7,40 via Bargen, De Waal naar Den Burg. 4. 7,15 van Oudeschild (Havenzicht) via Waalderweg Nieuwe Spangerweg naar Dijkmanshuizen (hoek C. Dekker) via nieuwe weg naar de Nes, vertrek van de Nes 7,15 via Spang en De Waal naar Den Burg 5. 7.15 van Den Hoorn (hoek Jac Duinker) via Amaliaweg naar ,t Horntje vertrek vanaf't Horntje 7.30 via langeweg naar Westergeest, langs Russenkerkhof door Zuidhaffel naar Hoornderweg en Den Burg gevr. v.h. Gooi v.d.e.n. bij echtp. z.k Sal. 130, p.m. Mooie eigen kam. met c.v. en radio. (Tele visie aanw.). Mevr. Nieme, Nwe Blari- cummerweg 6, Laren (N.H.). Tel. K 2959-6802. Dagelijks verkrijgbaar kippen en eenden Fa. Plaatsman-Cornelisse Poeliers Telef. 195 - Den Burg TE KOOP prima aardappelen alles kruim, *niet goed geld terug. K. BURGER, Hoekstraat, Oosterend, telefoon 262 Te koop gevraagd bedrijf van 5-8 h.a. Brieven onder no. 893 aan bur. van dit blad. 10 jier Fryske Krite Tiisdei 15 Jan. jouns 8 üre komt it selskip „De Jounpraters" yn „De Oranjeboom" mei it stik „As it bloed sprekt" Leden tagohg fry, oaren 1,50. Zaterdag 8 uur Zondagmiddag 4 uur Randolph Scott in Zij waren tien tegen één maar Randolph Scott aarzelde niet Tegen de niets ontziende terreur van een jaloers man TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Zondag, 8 uur en Maandag 8 uur Elizabeth Taylor, Van Johnson, Walter Pidgeon, Donna Reed in Een drama van conflict en passie, van een mooi meisje en een knappe vreemdeling in Parijs. Vier beroemde sterren, die U stuk voor stuk de grootste creatie uit hun loopbaan schenken. TOEGANG BOVEN 18 JAAB. Alle soorten creosoot en dampalen. Tegen half maart gevr. voor TX 2 en TX 24 Aanbiedingen bij W. v. d. Vis, Grote Kade 26, Breskens Zeeland. Alle Verzekeringen kunt U sluiten bij Den Burg, Telef. 278. Vraagt vrijblijvend offerte Ook voor financiering Kom dan as. maandag naar de markt Grote effen gekleurde lakens Partij wollen garens vanaf 1,29 per knot 100 gr: Wollen dekens vanaf 13-^ Zegt het voort. Sj. NOTA TE KOOP OF TE HUUR Brood-, koek- en ban ketbakkerij, gebouwd in 1947 met compl. inventa ris in het centrum van Den Burg. Ruim terrein, oppervl. ongev. 500 m2. Zeer gunstig gel. voor centrale bakkerij. Verder zeer geschikt als winkel en bedrijfspand. Desge wenst in twee gedeelten, b.v. woning Weverstr. 22 (spoedig te aanv.) met ruime werkpl. 15x4 m. met garage Te bevr. Weverstr. 20, Den Burg, Texel. Geen tussenpersonen. De lidmaatschapskaarten zullen een dezer da| aangeboden worden. Nieuwe leden kunnen zich voor 18 jan. opgeven aan on derstaande adressen voor f3,- per seizoen. Na genoemde da tum wordt het lidmaatschap f6,- C. Drijver Schildereinde 102 A. Stolk Molenstraat 5 J. H. Brügemann Warmoesstraat 9 S. W. Bruin Wilhelminalaan 108a C. D. Keyser ,,Sonnevanck" A. Poel Groeneplaats 3 „'t Boekhuis" Binnenburg 5.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 6