in het harL, Er wordt hard gewerkt aan de verzwaring van het Molwerk I ZATERDAG 19 JANUARI 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7113 COURANT Uitgave N.V. vh- Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tol. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Dit is het Molwerk, de dijk, die Texels zuidelijkste poldertje tegen de zee moet beschermen. Hij wordt thans op „Delta-plan-hooqte" (zes meter plus N-A.P.) gebracht- Links voor „het licht van Troost", de woning van de familie W. Jonker, welke, naar men zegt, te zijner tijd afgebroken moet worden. ,,'t Huus van Wullem Jonker moet ok weg", zeiden ze. De familie Jonker bewoont sinds enige tijd een huis, slaande op de dijk, gelegen aan de oostzijde van de Mok, een dijk, die luistert naar de naam „Het Mol werk". Een landbouwer uit de Prins ver telde ons, dat die dijk met een mol werk tuig is gemaakt. Vandaar die naam. Mevr. Jonker, druk aan de was, ver telde ons echter, dat ze nog geen aanzeg ging hadden gekregen om de woning te ontruimen, trouwens, waar moeien ze heen? Mevr. Jonker verklaarde, dat ze wel voelde voor verhuizing naar Den Helder, maar daar heb je de woningen ook niet voor het uitkiezen. „We wonen hier anders wel mooi", vond ze. De woning slaat vlak aan de Mokbaai en aan de rand ook van een gezellig auincomplex. Je zou hier best wat bad gasten trekken. Komend seizoen stellig niet, want hier wordt met man en macht gewerkt aan de verzwaring van het Molwerk. Deze dijk moet namelijk op z.g. „Delta-hoog te" worden gebracht, dat wil zeggen van 4,5 op 6 meter. De glooiing, bestaande uit bazaltblokken, is reeds over een lengte van 600 meter van een hechtere gesloten asfaltbetondek voorzien. Het ligt in de bedoeling om successievelijk de gehele waddenzeedijk van Texel op „delta-hoogte" te brengen, dus ook de dijken van de Prins, de Gemeenschappe lijke Polders en van „De Eendrachtpol- der" en polder Eijerland. Momenteel is men trouwens in het hoge noorden al druk bezig met het leggen van een „Delta-plan-dijk"; vanaf de polder Eier- land wordt namelijk een dijk aangelegd naar de vuurtoren Op die dijk komt een weg. Wie de situatie daar ter plaatse bij een extra hoge waterstand kent, begrijpt, dat die weg geen luxe is: zodra de wind uit de verkeerde hoek gaat waaien wordt de bestaande weg, die langs de plaats van het vroegere Eierlandse Huis loopt, door de waterwolf bedreigd en het ge beurt zeker meer dan een keer per jaar, dat die weg blank komt te staan. De postbode moet dan maar zien hoe hij zijn klanten bij de vuurtoren bereikt. Hij moet dan een willekeurig pad door het duinterrein improviseren. Door die hoger gelegen duinen nu wordt de gloednieuwe dijk aangelegd. Het materiaal behoeft men niet van veraf aan te voeren: men haalt het eenvoudig van het vlak in de nabijheid gelegen duinterrein. Een groot deel van die nieuwe dijk is al gereed en getooid met een gezellig, landelijk kleed van stro-gele halm. Nu en dan komt er een vrachtauto uit polder Eierland aan, beladen met puin, dat afkomstig is van de laatste bunkers van de voormalige Noordbatterij. Nog maar kort geleden trof men op het strand wel tien bunkers aan, maar mo menteel is men bezig de laatste drie bunkers op te ruimen. In het duin zelf vinden wij ook nog diverse onderko mens. Het strand zal er straks weer zijn vooroorlogse aspect hebben, met andere woorden: het natuurlijke evenwicht zal straks weer zijn hersteld. De badgasten, die daar de zeereep bereikten, moet de schrik wel om het hart zijn geslagen bij het aanschouwen van zoveel walgelijks en het is daarom verheugend, dat de overheid nu eindelijk de laatste loodjes kan opruimen. Hopenlijk kan men er te gelegener tijd meteen een weg tot aan de duinvoet maken, we bedoelen tot naar het punt, waar men gemakkelijk het strand kan bereiken. Momenteel ligt daar trouwens al een fundering. We ho pen, dat de raad van onze gemeente ook dit even serieus bekijken gaat. Wij hebben de verrichtingen van „de ploeg van Daalder" even gade geslagen en kunnen constateren, dat Daalder een hardwerkend team rijk is. Er werd met geestdrift gewerkt, het had wel iets weg van blokjes rapen op Koninginnedag, zij het, dat men bij het rapen van die blok jes af en toe hulpmiddelen te baat moest nemen nu en dan worden de bewoners van de Witte Hoek en Duinweg opge schrikt - of schrikken ze al niet meer? - door enorme explosies. „Deer gaat er weer ien de lucht in", zeggen de kinde ren al. Van de week speelden ze het klaar om een compleet bunkerdak in één klap van z'n plaats te lichten: in duizenden brokstukken belandde het voormalige dak op het brede strand, waar het blokjesrapen weldra weer ver woed werd voortgezet. Een zoon van de heer D. Witte, Molenstraat, Den Burg, zagen wij bezig met het boren van diepe gaten, waarin de springstoffen gedepo neerd moesten worden. Er waren trou wens meerdere boorwerktuigen in actie. Van de zomer zagen wij deze mensen ook al met dit werk bezig. We hopen nu maar dat zij er geen boor-complex van overhouden. Bij onze wandeling dooi het duinter rein ontdekten wij, dat het kamphuis ,,De Robbenjager" doodleuk buiten de nieuwe dijk wordt gehouden. Gelukkig maar, dat het toeristenseizoen altijd in de zomer valt VE/1. PRAATAVOND VAN OUDLEERLINGEN Op woensdag 23 januari a.s. vindt de vijfde praatavond van dit seizoen plaats in de landbouwschool. Sprekers zijn de heren C. J. Witte en J. Nieuwenhuizen, beiden assistent bij de R.L.V.D.. Ieder een is welkom GIFTEN WITTE KRUIS Oosterend: v.d. B. 2,50; N.N. 2,50; R. T. 2,50. De Waal: P. B. 1,— S.V.O.-nieuws Zo speelden we, onder wel zeer slechte weersomstandigheden tegen Hugo Boys. Vooral wind en regen deden veel af breuk aan het spel. We begonnen met de wind in de rug en zijn hierdoor het meest in de aanval, maar de verdediging weet onze aanval de baas te blijven. Wel denken we Klaas en Kees te zien doelpunten, maar beide opgelegde kan sen gaan verloren. De bal was ook spek glad. De rust gaat in met blanke stand. Na de rust moeten wij tegen de wind optornen en nu is het H. B. dat de toon aangeeft, maar ook nu weet onze verde diging de aanval de baas te blijven. Tegen het einde zien we Wim bijna nog doelpunten, maar de paal keert zijn schot. En als de scheidsrechter voor het laatst fluit is de stand nog zoals we zijn begonnen. Beide partijen konden daar tevreden mee zijn. A.s. zondag uit tegen Vrone met boot 11,30 uur. ZDH-nicuws Ons eerste elftal wist zondag met 31 van Berdos 2 te winnen Voor de rust speelde B. voor de wind. maar ondanks de zeer harde wind was ons elftal steeds in de aanval. Ook B. kreeg enkele kan sen. Vlak voor de rust namen we de lei ding. Na de rust, met de harde wind mee, ging het slechter dan voor de rust. Wel waren we veel sterker, maar doelpunten waren schaars. Nadat we de voorsprong vergroot hadden, wist B. de achterstand te verkleinen tot 21. Vlak voor het einde stelden we de zege veilig door een derde goal. Einde 31. Ook ons tweede elftal won en wel met 32, na een spannende wedstrijd tegen De Koog 2. Eerst was het 10 voor ons, vervolgens 11, weer 21 voor ons, toen 22 en in de laatste minuut werd de winnende goal gemaakt. Goed ge daan, jongens. Zondag: Koedijk 1-ZDH 1; ZDH 2-Tex. Boys 3, aanvang 2 uur. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 19 januari Den Burg, De Graaf, jaarvergadering en filmavond Ned. Fruittelers org., afd. Texel. Spreker K. J. Dekker. De Cocksdorn, jaarvergadering SVC. Oudeschild, Eigen Gebouw, Toneeluit voering door „Klein Toneel", „Een man kwam terug" t.b.v. de dorpscom missie. Maandag 21 januari Den Burg, Landbouwhuishoudschool, kookwedstrijd Ver. van Oudleerlingen. Dinsdag 22 januari Den Burg, „Lakeman", Jaarvergadering afd. Den Burg P. v.d. A. Den Burg, „De Zwaanbijeenkomst Kath. Arb. Vr. Lezing door mej. Ley- dekkers. Den Burg, „Texel", filmavond en lezing door Wessanen en N.V. v.h. C. R. Keijser Co. (Het Texelse schaap en bestrijding van Abortus Bang). De Koog, „De Toekomst" contact-avond Ver. v. Veilig Verkeer. Woensdag 23 januari Den Burg, „Oranjeboom", Toneeluitv. door „Het Masker" voor de bejaarden. Den Burg, Landbouwschool, praatavond oud-leerlingen. De Koog, „De kleine Vermaning", bijeen komst DG zusterkring. Donderdag 24 januari Den Burg, Ned. Herv. kerk, zendings avond. Ds. Beek spreekt over „Ervarin gen in Nieuw-Guinea". Vrijdag 25 januari Den Burg, „Texel", J. Bommer spreekt voor P. v.d. A. over „Woningbouw". Den Burg, „Casino", 7,15 en 9,15 uur, filmvoorstelling „Tot vijf over twaalf" Zaterdag 26 januari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering Ver. oudleerlingen met toneelstuk „Het Geluksland". Den Burg, „Casino", 7,15 en 9,15 uur, filmvoorstelling „Tot vijf over twaalf". De Cocksdorp, „De Hoop", ODIT voert op het toneelstuk „De dorpsdokter". S.V.C.-nieuws Na de uitvoering van zaterdag tork S. naar Zeemacht. Al gauw bleek dat Zee macht deze keer over een zeer goede ploeg beschikte. De verdediging werd dan ook al gauw op de proef gesteld, maar deze wist niet van wijken. Na een half uur kwam S. er wat beter in en werden goede aanvallen opgebouwd, maar door de harde wind viel het afwer ken niet mee. De binnenspelers hielpen goed mee de aanvallen op te bouwen en uit één daarvan weet Liekele zich vrij te spelen en netjes in te schieten: 10. Rust. Na de thee liet S. de moed niet zakken, hoewel ze tegen de harde wind moesten optornen. S. trok ten aanval, maar de keeper van Zeemacht wist het harde schot van Jan nog juist te keren. Zeemacht wist gelijk te maken uit een goed opgezette aanval, waarbij de mid- voor scoorde: 11. Einde Het tweede moest haar meerdere er kennen in Boys 3 41. Als koning winter niet blijft aanhou den speelt ons eerste elftal zondag thuis tegen Petten 1, aanvang 1,30 uur. Ons tweede gaat naar De Koog 2, aanvang 2,30 uur; vertrek 1,30 uur Hedenavond 8 uur jaarvergadering in Hotel „De Hoop". Op aller opkomst wordt gerekend S.V. Texel Uitslagen 4e kl.. Alleen Watervogels- VZV 63 werd gespeeld. W. begint er bepaald beter „in" te komen. Vorige keer werd van BKC met slechts 10 verloren uit een strafschop. Zo is het verschil tussen W. en Texel slechts 4 punten. Zou dit een waarschuwing voor Texel inhouden? Tracht je dan te reali seren, dat het spel van afwachten moet worden omgezet in doorzetten en snelle reacties. Texel wees gewaarschuwd. Texel 2-Watervogels 2 52. Dit was een goede wedstrijd, waarbij aan beide kanten flink werd gewerkt en dat doet toch altijd weer goed. Wel wa ren de passen dikwijls slecht berekend en kon de tegenpartij de bal vlugger be machtigen Maar ook W. deed dit niet beter. Wel waren hun combinaties in driehoek iets beter. Het spel liep vlot van doel tot doel en W. profiteerde al heel sDoedig van een verdedigingsfout, maar kort daarop liep Henk door de verdediging en scoorde on houdbaar. Zowel Texel als Watervogels troffen de roos, waarna T. door Max de leiding overnam. Leen maakte 42 en zelfs werd het 52. Een prettig resultaat We zagen Henk Witte weer in de ge lederen èn het ging prima. Er werd langs de lijn gesmoesd „met Henk in de ploeg wordt geen wedstrijd verloren". Overigens 'n prettige geest in de ploeg. Programma voor a.s. zondag: WGW-Texel; BKC-RKAFC; JVC-DTS; Succes-Watervogels; Grashoppers-Scha- gen. Texel 2-VZV 2. Voor de a.s. Interlandwedstrijden kun nen kaarten aangevraagd worden bij de secretaris, de heer G. J. ten Cate. Neder land-Luxemburg vóór 25 januari en Nederland-Duitsland vóór 13 februari. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 11 tot en met 17 januari 1957 Geboren: Robert, zv Antoon Smidt en Nellie Ellen; Brigittha Theodora Anna, dv Cornells M. Witte en Agatha Dirkson; Martinus Jacobus, zv Jan C. Hin en Jo hanna M. Bakker; Marjorie, dv Martinus Verijzer en Jantje Druif; Dirk Jan, zv Aris Trap en Pietje Bremer. Ondertrouwd: Gerrit Bakker en Anna C. de Grave. Getrouwd: Timotheus van Heerwaar- den en Francina M. van der Heijden^ Pieter Duinker en Annegien J. Wiering. Overleden: Antje Hoogerheide, wv Bruin, oud 85 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Pieter Kort, van Bergen, Breelaan 12 naar Schoonoordweg 17, Den Burg; Cor- nelis J. Grootjes, van Venhuizen, Nieuw- straat 16 naar De Waal 81; Klaas de Vreeze, van Bergambacht, Benedenberg 102 naar C 79b met gezin; Johan H. Schilling van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Jan Ottens, van Arnhem, Velperweg 142 naar Den Burg, Juliana- straat 8. VERTROKKEN PERSONEN Roelfien J. Daalder, van Peperstraat 18, Oosterend naar Amsterdam, Overtoom 283, Suze W. van der Kooi, van Binnen- burg 15 naar Amsterdam, Prinsengracht 145; Frouwke N. Rab ev Rademacher, van Schilderend 100 naar Rijswijk, Steenlaan 74; Hillegonda Vlaming, van O 118 naar Haarlemmermeer, Zwanen burg, Dennenlaan 84; Pietje E. Ellen, van Oudeschild 234 naar Alkmaar, Pr. Julianalaan 14; Nicolaas J. van Baar, van Julianastraat 8, Den Burg, naar Grootebroek, Zesstedenweg 131; Jacob M. Brons, van Hollewalsweg 17a naar Enschede, Taurusstraat 30, met gezin; Pieter Buis, van Kogerweg 8, Den Burg naar Amsterdam, Oosterdokskade a.b. „Pollux"; Magritha Krens van K 93 naar Rijswijk, Herenstraat 2; Dieuwertje Tuinder, van Wilhelminalaan 43 naar Heemstede, Bronsteweg 43. GESLAAGD Te Alkmaar slaagde voor het diploma Nederlandse Handelscorrespondentie, de heer D. J Bruin te Den Burg. VEILIG VERKEER-AVOND TE OUDESCHILD De avond van Veilig Verkeer, welke dinsdag in café Geus te Oudeschild is gehouden, was zeer slecht bezocht, wat zeer jammer is, want de heren Gulmans en Stomp vertoonden een zeer leerzaam filmprogramma. De Mékha propaganda-avond en de on voldoende publicatie zullen wel groten deels de schuld van de slechte opkomst hebben. De heer Kleve, vertegenwoordiger voor Oudeschild van „Veilig Verkeer" heette de aanwezigen welkom, waarna de heer Gulmans een korte inleiding hield Het is volgens spreker zeer nuttig om lid van veilig verkeer te worden, want het aantal ongelukken met dodelij ke afloop neemt onrustbarend toe: Maar lid worden is niet alleen nodig voor bromfietsers, maar ook voor alle andere weggebruikers. Hierna werden een tweetal filmpjes vertoond over voorrangskruispunten en andere ingewikkelde verkeerssituaties en „hoe het wel en niet moet gaan" in het verkeer. Wees heer in 't verkeer, daarvan gaat nog lang niet elke wegge bruiker uit. Hierna was gelegenheid tot het stel len van vragen, die door de heer Gul mans naar genoegen werden beantwoord. De heer Gulmans deelde nog mede, dat het de bedoeling is dat een tweetal instructie-avonden gehouden worden voor degenen, die de bromfietscursussen hebben gevolgd. Daarna kan dan een examentje worden afgenomen. Dit loopt dan vooruit op het verplichte examen, dat stellig zal komen. De heer Kleve dankte de heren Gul mans en Stomp voor de leerzame avond en hoopte, dat het bezoek volgende keer groter zou zijn. PROPAGANDAFILM VAN DE MEKHA MARGARINEFABRIEK Oudeschild. Uitgaande van de ge zamenlijke melkboeren ie Oudeschild draaide dinsdag in het „Eigen Gebouw" de propagandafilm van de Mékha mar- garinefabriek. De film liet het fabricageproces van de margarine zien, zoals dit in een mo derne fabriek geschiedt. Geheel machi naal tot de verpakking toe. Het was een zeer leerzame film. Voor de vrolijke noot zorgde een film van de dikken en de dunne, terwijl de film „Danny Boy" bij velen de tranen te voorschijn bracht. In de pauze werd gratis koffie ge schonken. Het was een zeer geslaagde avond, want het „Eigen Gebouw" was geheel bezet met belangstellende dames, die nu weten hoe en waarvan de margarine wordt gemaakt die ze dagelijks verwer ken. „TEXELS JEUGD MUSICEERT" Op woensdag 30 januari a.s. zal de heer Jn. Visser met zijn leerlingen weer een avond verzorgen onder het motto „Texels jeugd musiceert". Op dit jaarlijks weerkerend muziek festijn, wederom in „De Oranjeboom" gegeven, zal ook nu weer voor U optre den het orkest, dat thans uit ruim 50 leden bestaat, waaronder de debutantjes met hun immer laaiend enthousiasme en de gevorderden met hun „stoere" mu ziek. De solisten zullen ook deze maal weer hun beste beentje voorzetten en trachten reeds nu stalen zenuwen te kweken. Een jonge veelbelovende kunstfluiter en dito declamator zullen het program ma afwisselen met hun kunnen en ken nen, evenals de groep dansende meisjes o.l.v. mevr. D. Dijkstra-Mulder. Tenslotte is het overbodig te vermel den, dat de kaartverkooop a 1,per persoon, reeds in volle gang is, t.h.v. de heer Visser, Warmoesstraat. Voor een ieder, die belangstelling heeft voor deze musicerende jeugd - met een programma om van te smullen - geldt het devies: „haast U, voordat het te laat is". EEN TWEEDE CURSUS FIJNE KEUKEN? Na het laatste bericht in deze krant over de Fijne Keuken-cursus op de Landbouwhuishoudschool, is de toeloop zo groot geworden, dat er misschien een tweede cursus gehouden kan worden op woensdagavond, wanneer zich nog enke le deelnemers melden. Opgave uiterlijk 23 januari aan de Landbouwhuishoudschool, tel. 296. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 januari op om 8,38 uur en gaat onder om 5.05 uur. Maan: 22 jan. L.K.; 30 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 jan. 11,10 en 23,10; 20 jan. 11,50 en 23,46; 21 jan. 12,24 en 22 jan. 0,19 en 12,53, 23 jan. 0,54 en 13,24; 24 jan. 1,37 en 14,13; 25 jan. 2,43 en 15,22; 26 jan. 4,01 en 16,39. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! Alsof de maag uit uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar u trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! NIEUWE TELEFOONAA NSLUITINGEN Den Burg: no. 527, C. M. Bakker, bloemb.kweker, Kogerweg B 184b; no. 553, M. J. Bakker, bloemb.kweker, War moesstraat 5; no. 551, M. Koorn, veeh., Duinweg B 153; no. 537, W. Steenhuizen, Prof. Keesomlaan 16; no. 532, u.l.o.- school, Schilderend 39. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 11 januari: Jeugd: P. Bruin-J. Vonk 02 H. Verstegen-W. Laan 20 J. Moerbeek-P. v.d. Wulp 20 J. v.d. Bout-IMoerbeek 02 T. Verheije-J. A. v.d. Slikke 11 A.: Joh. D. Bakker-C. Dijker 02 Jas. Vinke-S. v. Heerwaarden 02 C. Medendorp-Jac. v. Heerwaarden 20 W. A. v. Zeijlen-J. Hooijberg 02 B.: Jn. Stam-C. v.d. Werf 11 C. P. Burger-A. Vinke 11 Jb. Koorn-G. Dros 20 P. Keijser Dzn.-A. v.d. Slikke 02 P. W. Kooi-S. v. Heerwaarden 02 C.: J J. Lafeber-J. A. van Enst 02 C. Vinke-D. v.d. Werf 0—2 Jac. Bink-J. Hillen 02 Jn. Koorn-J. Wietsma 20 J. J. Lafeber-P. Bakker Dzn. 20 P. Bruin bleef deze week kansloos. Hierdoor naderde H. Verstegen hem tot op 2 pnt. J. Vonk staat nu drie en J. A. v.d. Slikke no. vier. A zowel als B telde enige zeer lang durige partijen. In B werd de uitslag re mise C. Dijker won evenwel, zoals al leen dammers van klasse dat kunnen. Ook W. A van Zeijlen werd pas in het eindspel weggedrukt. De weigering van een remise-aanbod kwam P. W. Kooi duur te staan. Met 2 punten voorsprong en 3 partijen meer dan S. van Heerwaarden en Jo Schoo, bestaat zijn leiderstitel in feite nog slechts op papier. J. J. de Beurs be landde rustende op de vijfde plaats, ter wijl G. Dros ernstige pogingen schijnt te doen om te degraderen. Ook R. Zijm kreeg door een rustdag weer een punt achterstand op D. v.d. Werf en J. A. van Enst. De laatste heeft evenwel vier partijen meer gespeeld.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1