„Klein Toneel" gaf zeer geslaagde uitvoering Onder de Pomp Heden toneelavond voor onze bejaarden ten bate van de Bejaardensoeiëteit Oudeschild Bijzondere Zangavond Bijbel-kiosk-vereniging Onderzoek op t.b.c. Fantastisch goed resultaat HERV. KERK DEN BURG Donderdagavond 8 uur Zendings samenkomst met Ds. Beck over Nieuw- Guinea. OFFICIËLE MEDEDELING De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 1 januari j.l., zoals gebruikelijk, alle tuinhuren werden opgezegd. Tot en met 11 februari a.s. kunnen de daarvoor in aanmerking komende gronden weder door de tegenwoordige huurders, als eer ste gegadigden, worden ingehuurd tegen betaling van de huurpenningen. Op het bureau gemeentewerken, Parkstraat 3, Den Burg, bestaat daartoe gelegenheid iedere maandag van 10-12 uur. Is binnen de gestelde termijn aan het bovenstaande geen gevolg gegeven, dan wordt aangenomen dat op weder inhu ring geen prijs wordt gesteld. De wederinhuring geldt uiteraard niet voor die gronden, waarvan de huur bij afzonderlijk schrijven van de directeur van gemeentewerken reeds eerder werd opgezegd. Texel, 21 januari 1957. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. PARTIJ V. D. ARBEID BEHANDELDE „TEXELSE" VOORSTELLEN Op de algemene jaarvergadering van het Gewest Noord-Holland-Noord van de Partij van de Arbeid kwamen ook enige voorstelling van de afdeling Texel ter sprake. Een voorstel van de federatie Texel, waarin wordt aangedrongen op een con gres, gewijd aan de visserij belangen, gaat met een gunstig advies naar het Partij bestuur. De afgevaardigde van Texel deelde ter vergadering mee, dat de sectie visserij van de dr. Wiardi Beekman-stichting reeds contact met de Texelaars heeft op genomen voor 'n dergelijke bijeenkomst. Dat het met de opheffing van de ge meenteclassificatie helemaal niet op schiet, zoals de afdeling Texel in een voorstel deed uitkomen, was drs. Roe mers niet met de afdeling eens. Er komt geleidelijk een kleiner ver schil tussen de klassen, vertelde hij. Het is echter een kwestie, die zeer geleide lijk aan zal moeten gaan. „EET MEKHA MARGARINE!" Op uitnodiging van de Texelse melk handelaren heeft de fa. Ter Brinkers, fabrikante van de bekende Mékha-mar- garine, te Zoetermeer, op diverse dorpen een zeer interessante filmavond geboden. 's Middags kon de jeugd haar hart op halen en 's avonds was er een program ma, dat de volwassenen zou moeten boeien. Wel, men heeft zich opperbest geamuseerd. Begonnen werd met het tekenfilmpje „De ouverture van Willem Teil", uitge voerd door dieren-muzikanten met alle gevolgen van dien, maar waarbij wij toch mooie fragmenten van Rossini's prachtige muziek ten gehore kregen. Aller aandacht genoot voorts de inte ressante bedrijfsfilm, opgenomen in kleu ren, waarbij de moderne bereidingswijze goed tot uitdrukking kwam. Ter illustra tie van de enorme vooruitgang op dit ge bied werden wij ook nog even met het verleden geconfronteerd. De hoofdschotel was de film „Danny Boy", die hier en daar nogal eens een traantje liet wegpinken. Mooi was ook de film „Welkom in Nederland", welke de schoonheid van ons land bezong. In de pauze werden de bezoekers op koffie met toast onthaald, terwijl de propagandist het ontstaan en de ontwik keling van de margarine in de loop der jaren besprak. De ontwikkeling viel niet te stuiten. In sommige landen werd de fabricage verboden, weer anderen wilden, dat het produkt marga rine blauw gekleurd werd. Onderwijl nam het verbruik geweldig toe. Brinkers Mékha-fabrieken stellen, zo betoogde de propagandist, alles in het werk om de kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren. Vandaag geraffineerd, mor gen gefabriceerd, overmorgen reeds bij de kant op tafel, is de leus. Opgemerkt werd, dat Brinkers uitsluitend aan de melkhandel levert, omdat die dagelijks contact met hun cliëntèle hebben, waar door steeds verse margarine kan worden afgeleverd. Spreker wekte de aanwezigen op om ook eens de voortreffelijke Mékha te pro beren. Brinkers fabrieken beschikken over een eigen raffinaderij, drukkerij en laboratorium, hetgeen ook duidelijk bleek uit de film, zodat men het gehele proces - van aanvoer der grondstoffen af tot aan de aflevering aan de klant kon volgen. De hygiëne vierde hoogtij en vooral de automatische inpakmachines trokken aller aandacht. Al met al dus een prettige en leerzame avond. „Leuk as je jarig bent". „Maar die man an de Burg raakte an de zure taartjes. „Hoe zo?" „Nou de telefoon werd niet koud van wege de felicitaties. OUDERAVOND R.H.B.S. In het gebouw van de r.h.b.s. aan de Hoornderweg is maandag een druk be zochte ouderavond gehouden. Nadat men de school had bezichtigd volgde een le zing met lichtbeelden door de heer C. van der Eijk, directeur, over „Pre-histo- rische kunst in de grotten van Zuid- en Midden-Frankrijk. Op deze avond werd een definitief be stuur gekozen (bij acclamatie) voor de op te richten oudervereniging. De leden van de voorbereidende commissie, die op de eerste ouderavond waren benoemd, wer den nu allen in genoemd bestuur ge kozen. Dit bestuur is als volgt samenge steld: de heer C. P. Laan, voorzitter, de heer R. J. Timmer, penningmeester, de heer S. van Heeringen, secretaris, mevr. G. den Braven-Jorna en mevr. A. Zoete- Blom. „Wij zijn jong, de aard' ligt open". Je zingt dat als je de jongenskiel nog om de schouders hebt hangen. „Dan is de hemel in de ziel". De hemel behoeft de ziel ech ter niet te ontvluchten als de jeugd voor bij is, want „een mens voelt zich zo oud als hijzelf wil". Spreken wij zelfs niet meermalen van „de tweede jeugd"? Wel, wie zó het leven durft te aanvaar den, zal ook op hogere leeftijd nog mid den in het leven kunnen staan. Zeker, de aarde ligt voor onze bejaarden niet meer open: diverse mogelijkheden vielen uit, maar daarnaast bleven tal van andere mogelijkheden bestaan. Neem b.v. onze bejaarden-sociëteit, waarmede de initiatiefneemsters zulk 'n gelukkige greep hebben gedaan. Vele ge noeglijke uren is de leden reeds ver schaft en de leiding hoopt deze activiteit te blijven ontwikkelen. Zo is er heden avond, aanvang acht uur, in „De Oranje boom", een toneelavond, speciaal voor onze bejaarden, voor al onze bejaarden wel te verstaan, dus niet alleen voor de leden van de sociëteit. De organisatie hoopt, dat allen van de partij zullen zijn, want de leden zelf kunnen de zaal onmogelijk vullen en dit laatste, een volle zaal, is loch wel de be doeling. De entree is geheel gratis en bovendien wordt U een kopje koffie of thee aangeboden. Opgevoerd wordt het bijzonder aardige stuk „Het Begeerde Land". Wij wensen toneelgroep „Het Masker'1 en de toe schouwers een genoeglijke avond. FILMNIEUWS „BEKLEMMENDE UREN" William Wyler, die onder andere „De beste jaren van ons leven" maakte, brengt met deze prent opnieuw een voor treffelijk relaas met meesterschap in beeld. Men stelle zich voor: ten huize van de familie Hilliard begint zekere ochtend 't leven van alledag. De heer des huizes is naar zijn werk gegaan, de dochter even eens, het zoontje naar school; alleen moe der is thuis. Dan rijdt een auto het erf op met daarin drie uit de gevangenis ontsnapte misdadigers, die haar huis hebben uitverkoren om er op een gun stige gelegenheid te wachten om te ont snappen. Een handlangster zal er geld brengen. Zij wordt echter door een onbe nulligheidje opgehouden, waardoor de boeven langer moeten blijven dan zij hadden verondersteld. Voortreffelijk wordt getekend hoe de mensen zich voelen. De vader wordt ge speeld door Fredric March, die daarmee een creatie van de allerbovenste plank levert. Alle kansen grijpt hij aan, om zich van het trio te ontdoen, maar hun leider Griffin is minstens zo handig en weet elk initiatief in de kiem te smoren. Uitein delijk komt de politie zelf achter het adres, nadat de derde misdadiger, die de grond onder zich te warm had gevonden en was gevlucht, door de politie was ge dood. Het wapen van de jongen, een broer van Griffin, wees de schuilplaats van de anderen aan. „RODEO IN VLAMMEN" Een Show-Western van bijzondere klasse. Geen show-zonder-meer overi gens, want wij maken kennis met twee concurrerende bedrijven. Als leider Mad den het op eerlijke wijze niet kan win nen gaat hij tot een misdrijf over: hij laat „Rodeo" in brand steken. Hij weet het zelfs zover te schoppen, dat de char mante eigenaresse van de concurrerende show met hem voor de ambtenaar van de burgelijke stand verschijnt, maar enfin, de film vertelt u ook de „Z" volledig uit. Nederlands nieuws O.a. Amsterdam: Nationale Ruilbeurs op de dag der verzamelaars; Den Haag: Danswedstrijden om de Grote Prijs van Europa; Haarlem: Internationale Bad- minton-kampioenschappen; Tilburg: Fraaie vocale prestaties bij Driekonin gen-viering van de jeugd. Wereldnieuws O.a. In memoriam President Theodor Körner; Vruchteloze reddingspogingen op de Mont Blanc; Spoorwegongeluk op de lijn Schotland-Londen; Israël kan zijn haven Elath weer gebruiken; De Saar keert terug naar Duitsland; Hongaarse vluchtelingen komen in New York aan; Canada bouwt vliegtuigen voor West- Duitsland. De uitvoering door „Klein Toneel" is een groot succes geworden. Er was geen plaats in het „Eigen Gebouw" onbezet, wat de voorzitter, de heer J. S. Dros, tot j zijn groot genoegen kon constateren 1 Nauwelijks is de bejaarden-sociëteit gestart of „Klein Toneel" staat klaar om de financiën te versterken. Het feit, dat onze volijverige secretaris, de heer J. D. Koning, voorzitter van de bejaarden sociëteit is, is daar niet vreemd aan, al dus de heer Dros. Hierna kwam „Klein Toneel" aan het woord met een „Stuurman kwam terug", toneelspel in 3 bedrijven van Jac. Kre- mer. Willem (W. Gersonius) een stuurman op de grote vaart vertrekt voor 3 jaar en laat zijn meisje Jo (mevr. Siersema) ach ter. Ze belooft hem trouw te zullen blij ven, maar ze houdt van uitgaan en ge zelligheid en na korte tijd trouwt ze met de vrachtrijder Otto de Vries (Cor v.d. Kerkhof). Deze heeft veel moeite om het hoofd boven water te houden en door de houding van zij vrouw, die veel meer uit geeft dan ze zich kunnen veroorloven, kan hij de situattie niet meer aan en raakt aan de drank. Tot overmaat van ramp komt Willem, die nooit meer naar zijn land terugwilde, toch naar zijn geboorteplaats terug en maakt de moeilijkheden in het gezin De Vries ongewild nog groter, daar Jo Wil lem nog steeds lief heeft en hem boven haar man verkiest, die haar tenslotte met ruzie verlaat. Willem heeft zijn vroegere meisje ech ter door, vertelt haar wat zij en zoveel andere meisjes de jongens aandoen als ze in den vreemde een zware strijd tegen de verleiding voeren. Hij wil niets meer met haar te doen hebben en zegt te hou den van haar zuster Keja (mej. A. Weijdt). Jo is diep beledigd, dat ze wordt versmaad, de liefde verkeert in haat en ze doet alles om Willem in een kwaad daglicht te stellen. Natuurlijk gaat het dorp zich ermee bemoeien. De Landbouwvereniging, die de grootste klant van Otto is en waarvan deze geld voor zijn auto heeft geleend, komt bij monde van zijn voorzitter, Be- zema (de heer J. Bruin Azn.) vertellen, dat het anders moet. Als hij als dank, zowel door Jo als Otto wordt uitgeschol den, zegt hij het crediet op. Oom Albert (de heer J. D. Koning) pro beert eveneens het huwelijk te redden. Hij vertelt hoe hij zijn eigen geluk heeft vergooid door terwille van een eigen zaak met een zwakzinninge vrouw te trouwen, die al jarenlang in een krank zinnigengesticht zat evenals zijn zwak zinnige zoon. Hij is gedoemd zijn verdere leven met kletsende huishoudsters te slijten en zijn ideaal, een eigen machine fabriek, is nooit verwezenlijkt door de hoge verpleegkosten van vrouw en kind. „Jij hebt nog de kans om het geluk te grijpen, want je man houdt van je en kan door jou in het rechte spoor worden gebracht. Begeer evenals ik niet wat toch onbereikbaar is" (aldus oom Albert natuurlijk - red.). Jo is zeer onder de indruk van ooms levensgeschiedenis en deze hoopt op Kerstdag de verzoening tot stand te kunnen brengen. Maar dan dreigt alles weer mis te gaan. De moeder van Jo (mevr. A. Vermeulen- Dogger), een goede vrouw, die voortdu rend tracht haar dochter tot betere ge dachten te brengen, maar daarin niet slaagt, wordt door Jo zo getergd, dat ze deze de deur wijst. Jo maakt plannen zich te verdrinken, maar Willem kan haar op tijd weerhou den en oom Albert heeft Otto naar huis gesleept. Deze ontnuchtert snel als hij denkt aan de mogelijkheid zijn vrouw te verliezen en als Jo terugkomt besluiten ze opnieuw te beginnen en er iets goeds van te maken. Zo vindt hen de huishoud ster van oom Albert, juffrouw Jakomina (mevr. J. Visman-Bas), een vrouw, die de woorden als een waterval liet klateren, een aarts roddelaarster, die nu beweerde dat ze altijd wel geweten had, dat er van al die praatjes niets waar was. En zo kwam na al die narigheid toch nog een happy end. Er werd zeer goed gespeeld en het ap plaus dat de spelers kregen was dan ook zeker verdiend. Cor v.d. Kerkhof gaf een prima ver tolking van de aan de drank verslaafde vrachtrijder. „Klein Toneel" heeft aan hem een zeer goede kracht. Jan Bruin speelde de boerse, gemoedelijke voorzit ter van de Landbouwvereniging voor treffelijk. Wij hebben hem nog nooit zo goed zien spelen als deze keer. Ook het spel van de heer J. D. Koning was zeer goed, vooral in het laatste be drijf, toen hij zijn levensgeschiedenis vertelde. De nieuwe aanwinst, mej. A. Weijdt, was wat zwak, vooral in het tweede en derde bedrijf. Ze had meer bewogenheid moeten tonen. Maar bij deze eerste uit voering zal de plankenkoorts stellig een woordje meegesproken hebben. De heer Gersonius had van de rol van Willem meer kunnen maken. Hij speelde te gedwongen en te stijf. Mevr. Siersema liet 'n zeer goede uit beelding zien van de zeer met zich zelf ingenomen pronkzieke vrouw, die alleen maar aan zichzelf dacht zonder rekening te houden met de moeilijkheden in het gezin. Mevr. Vermeulen-Dogger gaf een goe de vertolking van de liefhebbende en zorgzame moeder, terwijl de uitbeelding van de babbelzieke huishoudster door mevr. J. Visman-Bas gewoon meesterlijk was. De mensen hebben om haar gescha terd en ze kreeg dan ook zeer terecht 'n open doekje. Al met al een uitvoering waar „Klein Toneel" met genoegen op terug kan zien. Het batig saldo voor de dorpscom missie was dank zij een verloting ook zeer behoorlijk. De heer Dros sloot met een woord van dank voor de grote belangstelling, ter wijl hij een deel van het jeugdige publiek verzocht voortaan weg te blijven, wan neer zij hun fatsoen niet konden houden. Vrijdagavond werd er in de Ned. Herv. kerk te Den Burg een bijzondere zang avond gehouden. Deze avond werd ge boden door de Bijbel-Kiosk-Vereniging, met medewerking van de bekende bari ton Kees Deenik. Ds. Goedendorp sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over de goede opkomst. De grote kerk was practisch geheel bezet. Dat er op een zangavond gezongen wordt, is vanzelfsprekend. Nu, er is ge zongen. Het dameskoor o.l.v. de heer J. Visser zong enkele liederen, welke zeer goed werden uitgevoerd. De heer Kraaijma begeleidde diverse liederen, welke gezongen werden door de gehele gemeente. De bariton Kees Deenik zong, begeleid door de heer J. Visser, eerst enkele be kende geestelijke liederen, daarna een tweetal Negro Spirituals. De meditatie naar aanleiding van Psalm 96, werd gehouden door ds. Van Reijendam. De vertegenwoordiger van de B.K.V., de heer Beckers, sprak over: „Gij zult Mijn getuigen zijn". Dat kunnen wij op vele manieren. De Kiosk-Vereniging doet dat ook op zeer verschillende wijze. Er zijn de kiosken in de grote plaatsen en in vakantiecentra. Er worden geschriften en tractaten verspreid. Platen in ver schillende uitvoeringen. Maar ook de Bijbel wordt gratis verspreid. Dit alles kost veel geld. Dat de aanwezigen dit duidelijk was, bleek uit de spontane aanmelding als donateur. 150 nieuwe le den konden worden geboekt. Tot slot was er de samenzang o.l.v. Kees Deenik. Ook de heer Deenik wees nog op het belangrijke werk van de B.K.V. Het adres, zei hij, Keizersgracht 756, Amsterdam, kan U nog eens van pas komen. De avond zal zeker nog eens worden herhaald, want ook de Texelaars willen zingen. 10 JAAR FRIESE KRITE De Friese Krite heeft op allergenoeg lijkste wijze haar 10-jarig bestaan gevierd De over het hele eiland verspreid wo nende leden waren naar „De Oranje boom" gekomen om deze avond bij te wonen. Na een dik Texels kwartiertje mocht de voorzitter een flink aantal le den en belangstellenden een woord van welkom toeroepen, inzonderheid het To neelgezelschap „Die Younpraters", dat deze avond zou optreden. Voor de pauze werd „As it bloed sprekt" opgevoerd. Dit ernstige stuk werd prima gespeeld en vooral het stille spel had ieders bewondering. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden met diverse prijzen. De heer en mevr. Craanen, die deze jaren belangeloos de muziek verzorgden, werd hartelijk dank gebracht en tevens een gramofoonplaat (de Friese potpourri) aangeboden. Na de pauze werd nog een humoris tische klucht opgevoerd, waar daverend om werd gelachen. Deze klucht werd voor de 634 maal door het gezelschap ge speeld. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, toen de voorzitter in zijn dank woord de wens uitsprak nog menigkeer dit gezelschap in ons midden te mogen Texelse Boys-nieuws Texelse Boys l-Callan<soog 1 12. Zo heeft dan Boys 1 in Call.oog zijn meerdere moeten erkennen. De wedstrijd zelf stond niet op een hoog peil; dit vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in de zeer harde wind, die van doel tot doel was. Hierdoor is het wel een eenzijdige verto ning geworden. In de eerste speelhelft was Call.oog regelmatig in de aanval, mede door het windvoordeel, doch doel punten werden nog niet gemaakt. Ver schillende malen kropen de Boys door 't oog van de naald, maar steeds was er weer een been of paal die redding bracht. Een corner van Call.oog had zeker een beter lot verdiend, want deze werd door de C.-linksbinnen keihard uit de lucht vandaan ingeschoten, doch tot grote op luchting van de Boys zoefde de bal over de lat. 10 minuten voor rust wist Call, oog te scoren uit een doelworsteling 10 Tijdens de 2e helft een Boys-offensief, dat al na 10 min. de gelijkmaker ople verde. Een goed doorgekopte bal van 1.- binnen van Tongelen werd door r.binnen A. Boogaard terstond in een doelpunt omgezet. Meteen na de aftrap een C.-aan- val maar gelukkig voor de Boys stond de paal een C.-doelpunt in de weg. Bij de Boys ontstond daarna een matheid over de spelers, waardoor er niet voldoende geplaatst werd, hetgeen Call.oog de ge legenheid bood enkele gevaarlijke aan vallen op te zetten. Dit werd na een kwartier met een mooi doelpunt beloond. De C.-linksbuiten wist de bal mooi vrij te spelen en door te lopen tot aan de outlijn, waarna een afgemeten voorzet voor de r.-binnen kwam, die dan ook be heerst, buiten het bereik van de Boys keeper, in het net kopte 21. De Boys probeerde nog sterk de stand weer op gelijke voet te krijgen, doch Call.oog, dat een overwinning in de lucht zag han gen, verdedigde zich met hand en tand, waarin zij dan ook slaagden, vooral door het beheerster spelen met de bal langs de grond. Tex. Boys 2 was op bezoek bij Winkel 2 en onze jongens zagen kans met de volle winst naar huis te keren. In een sportieve strijd ging de rust met gelijke stand in nl. 33. Doch in de tweede helft waren het de Boys, die nog 2 maal wisten te scoren. Eindstand 52. Het 3e elftal zag zich voor een zware uitwedstrijd geplaatst, nl. tegen ZDH 2. Dit is een aantrekkelijke en spannende wedstrijd geworden. Uiteindelijk kwa men de Boys als overwinnaars uit het veld: 2—1. Zondag a.s.: SVW-Tex. Boys 1; Tex. Boys 2-DWOW 1. Terreindienst P. Zegers en D. Witte. De door de afdeling Texel van het Witte Kruis georganiseerde doorlichting van de gehele Texelse bevolking, met het doel de t.b.c. zo effectief mogelijk te be strijden, heeft „een fantastisch goed" re sultaat gehad. Kwamen bij de vorige twee onderzoekingen ernstige gevallen aan het licht, ditmaal is niet één bijzon der geval geconstateerd. Aldus is geble ken uit het voorlopig onderzoek. Een felicitatie waard. Voorts vernemen wij, dat hoogstwaar schijnlijk met ingang van 1 maart a.s. het Kringbureau voor t.b.c.-bestrijding ook op Texel gaat starten en wel tweemaal per maand <(de eerste en de derde don derdag). LEZING IN VLIEGVELDRESTAURANT Morgenavond (zie adv.) zal in het restaurant van vliegveld Texel, door het I inlichtingenbureau van de Chilisalpeter- mij een causerie met film over de beteke- nis van de sporenelementen in de land bouw worden gehouden. Gratis entree. ZAKENNIEUWS: VOOR TOEKOMSTIGE UITBREIDING Naar wij vernemen heeft Bakker's Ijzerhandel het woonhuis met garage, eigendom van de familie Vellenga, in gebruik bij dokter Schalkwijk, aange kocht. Het ligt in de bedoeling dit pand te bestemmen voor toekomstige uitbrei ding van de zaak van Bakker's Ijzer handel. SCHADE DOOR WATEROVERLAST Naar het betreffende Ministerie mede deelt, is thans de uitslag bekend van het onderzoek, dat Minister Mansholt op verzoek van het Landbouwschap door de provinciale voedselcommissarissen heeft laten instellen naar de schade, die op de door de wateroverlast in de zomer van het afgelopen jaar zwaarst getroffen be drijven is geleden. Bij deze registratie van de schade is als norm aangenomen, dat de verliezen door oogstderving of an derszins tengevolge van wateroverlast dertig procent of meer van de normale opbrengst van het bedrijf als geheel moe ten vormen. In totaal zijn 10.500 bedrijven geregi streerd, die meer dan 30% van de nor male produktie-opbrengst hebben ge derfd. De normale produktie-opbrengst van deze bedrijven vertegenwoordigt een waarde van 130 miljoen gulden. De ge registreerde schade beloopt een bedrag van ruim 50 miljoen gulden, waarin het aandeel van de zwaarst getroffen pro vincie, Overijssel, niet minder dan 37 miljoen gulden van ongeveer 6.000 be drijven bedraagt. De overige, geregi streerde, schade is, in hoofdzaak, geleden in de zandgebieden van de provincies Drente, Limburg, Noord-Brabant en Gelderland. De gegevens van de enquête zijn ter beschikking van het Landbouwschap ge steld. Laat ons hopen, dat ook die Texelse bedrijven, die grote schade hebben ge leden door de leverbotziekte, via dit fonds geheel of gedeeltelijk schadeloos gesteld zullen worden, want deze Texel se bedrijven zijn van een en dezelfde oor zaak - de natte zomer - de dupe ge worden. - red. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Samenkomst in de school van Oost. VLUCHTELINGENHULP TEXEL Het vorige saldo was 3.175,17. Bij de Texelse Courant kwam binnen van: de heer Kamstra, „De Zilver- J meeuw" 19,25; Charley en Peter Ipen- burg, De Koog, 7,82. Het nieuwe saldo is 3.202,24. LEVERBOTZIEKTE TASTTE ZEVEN BEDRIJVEN AAN In aansluiting aan ons bericht op de voorpagina kunnen wij mededelen, dat zich momenteel practisch geen nieuwe gevallen van leverbotziekte meer voor doen. Deze ziekte heeft in totaal een ze vental bedrijven aangetast. Deze bedrij ven hadden alle last van overvloed aan vocht door de natte zomer van 1956. De ziekte kwam dan ook voor op laaggele gen landerijen en op landerijen, waar de ontwatering was gestagneerd door werk zaamheden in verband met de ruilverka veling. Daar vond het slakje, waarop de leverbot parasiteert, een geschikte gele genheid zich te ontwikkelen. Dit ge schiedt bij voorkeur in greppels, waar het water blijft staan. De heer De Boer, dierenarts alhier, verklaarde, dat men te maken heeft met een acute infectie, welke door geen enkel medicament met succes kan worden be streden. De heer J. Boogaard, „Trentgeest", zou nadat twee schapen aan de ziekte waren gestorven, besloten hebben alle overige (28) lamschapen op te ruimen. Zijn jong wolvee, dat afzonderlijk geweid wordt, geniet daarentegen een goede gezond- heid. De heer P. Bakker, De Westen, heeft reeds in september een groot deel van zijn wol vee, dat door ziekte werd be- j dreigd, opgeruimd. Op dat bedrijf had men al eerder met deze kwaal te kam pen.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2