Cjrocn 'Zwartsjexeh in het 1 Restauratie Hoorn der kerk maakt goede vorderingen I SDAG 30 JANUARI 1957 71e JAARGANG No. 7116 COURANT jcrve N.V. vh- Langeveld de Rooij dchandel Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl, Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm 5 foto toont ons o-a. de nieuwe kerkekamer. Hij is gebouwd op de plaats, \r men een halve eeuw terug een gebouwtje zettedat een toonbeeld van keloosheid wasGelukkig, dat men de wegen en middelen heeft gevonden de fouten van 't voorgeslacht te herstellen en zodoende een algehele restau- 5 heeft kunnen bewerkstelligen. e heer JacLap Klzn. wijst ons het jaartal 1646 in de muurdie werd gemet- toen men tot verkleining van het kerkje besloot. Mee, integendeel, wij vinden het heel dat de krant weer eens een kijkje it nemen. Dan kunnen de mensen ir een beeld krijgen van hetgeen er zo'n grondige restauratie vast zit, ers mocht men eens denken „Nou aan dat karweitje komt ook nooit eind!", aldus de heer Wolbers, uit- irder van het restauratiewerk aan het ende kerkje van Den Hoorn, aan het riste monumentale gebouw tevens van el Texel. „tT moet beslist eens komen kijken, hoe )Oi de nieuwe kerkekamer wordt", had ïn gezegd, we krijgen er ook een ouder if se schouw in, dank zij een breed ge- ar van de gemeente T^xel". Onze raad mag van de week inderdaad islissen over het voorstel van B. en W. i|een schouw af te staan voor dit •rkje. In het perceel Kerkplein 1, Oos- rend, bewoond door de familie KI. ïlman Jaczn., bevindt zich namelijk 'n houw, die zeker een paar eeuwen oud Hij prijkt met een fraaie mozaïek van au we oud-Hollandse tegeltjes. Dit per- el zelf is misschien wel zo oud als t Hoornder kerkje en in Oosterend rmen ze dan ook aan, oat dit gebouw, t oorspronkelijk een boerderij was, tol ■oudste huizen van het dorp behoort Iet werd gebouwd toen Oosterend nog ar een klein plaatsje was. Het Wapen Amsterdam, de Gouden Aar, de torie van dominee Klijnsma en welke zen daar aan de Westzijde van de ststraat meer staan, zijn stellig ge- iwd op land, waar vroeger de vee- Del van boerderij Kerkplein nummer raasde. Ook is het waarschijnlijk, dat aangrenzende pand veel jonger is, it wij vinden in het voormalige boer ijtje aan de Oostmuur enige stal- mpjes, die naderhand hun functie fi ll verloren. )e 83-jarige heer A. van der Vis ver- de ons, dat hij er nog best van wist, it in het perceel Kerkplein nr. 1 witjes Igroffies werden gebakken door Arie rtms, bet-overgrootvader van de jong- e generatie Brans. Nadien heeft men 9oven lange tijd ongebruikt gelaten, .aar daarna kwam er weer een bakke- j in tot leven, het was toen namelijk Sheer D. Wuis, die er net beroep van ikker ging uitoefenen. Mevr. Eelman toonde ons een alkoof, aar vroeger de oven gestookt werd. i )eze schouw fotografeerden wij vorige u veek in het pand Kerkplein 1te Oos- siend. De schouw zal uit het onbewoon- »aar verklaarde gedeelte worden ge loop* en in de kerkekamer van de ïóornder Hervormde kerk worden ge kaatst- Op weg naar ,,de schouw" passeerden wij diverse, merkwaardig gebouwde ver trekken, Ook was er een erg smalle gang. Je kreeg de indruk dat de archi tect zomaar in hei wilde weg aan het te kenen is geweest. Maar in die dagen hield, men blijkbaar van grapjes. De schouw bevindt zich in de opkamer, ge legen aan een portaaltje, dat aan de an dere kant door de bakkerswinkel geflan keerd was. Onder de opkamer bevindt zich een enorme kelder. Hij wordt ge stut. Legio is het aantal bedsteden. Ze wer den doorgaans ver van de ramen en ver van de zon gebouwd. Het is toch geen wonder, dat de mensen tegenwoordig veel ouder worden Een Drees zou in die tijd, in de tijd van de weggeproffelde legersteden, beslist geen belangrijke fi guur zijn geweest. In Oosterend zijn ze beslist geen voor standers van een overhaast hakken en breken en de voormalige boerderij heeft zijn stal en hooivak dan ook nog in on gerepte staat. „Maar het hooi zou je toch niet meer door het hondenhok kunnen krijgen", meent mevr. Eelman: „het zou opstoppingen in de smalle straat veroor zaken". „Kijk", zo wijst men ons, „het dak is destijds gerepareerd. Het stortte op deze hoek in, toen ze op de Vliehors met bom men gingen gooien". Ja, dadr heeft de ar chitect uiteraard niet op kunnen reke nen. „Het gebouw kan wel 400 jaar oud zijn". De schouw hebben wij even vereeu wigd. Hij is nog klokgaaf en wij hopen, dat men hem er heel uit krijgt. Mochten er een paar tegeltje sneuvelen: bij de kelderingang ontdekten wij ook nog een rijtje blauwe tegeltjes en als wij straks die muren gaan omhalen, opdat er een bredere hoek ontstaat, komt er misschien nog veel meer te voorschijn, misschien komt de onbeschreven historie van Oos terend wel grondig uit de doeken. In ieder geval is Oosterend zeer oud. Wij kregen de indruk, dat procentsgewijs (en misschien ook wel in totaal) geen en kel dorp van ons eiland zoveel huizen met houten topgeveltjes bezit. Of die ge bouwtjes een ideaal wonen garanderen, laten wij maar in het midden. Zeker is, dat de huur ervan aanmerkelijk lager is dan de huizen, die in onze na-oorlogse tijd werden gezet. Een uurtje tevoren hadden wij op de omloop van het kerkje van Den Hoorn gestaan De uitvoerder had ons expres naar hoger sferen genodigd om ons de restauratie van de balklaag waarop de spits rust te kunnen tonen. Dit is een van de moeilijkste opdrachten geweest, want de oude balklaag moest worden verwijderd, terwijl gelijktijdig de nieu we moest worden aangebracht. De spits zelf mocht van die belangrijke mutaties volstrekt niets merken. Wij vroegen ons verwonderd af, hoe men dat heeft klaar gespeeld. „Ja, dat was niet gemakkelijk", zo verklaarde de vakman zonder meer. Wij zagen en passant, dat de spits zelf •aan de buitenkant met rubberoid be dekt is, maar het ligt in de bedoeling hem straks op de oude wijze met een teer laag tegen weer en wind te beschermen Het geraamte van de spits is nog niet erg oud, doordat deze omstreeks de eeuwwisseling door de bliksem werd ge troffen, waarna de gehele spits het lood je legde. Enige vaklieden waren in de toren be zig met het schoonblikken van muren, het plaatsen van nieuwe balken. Het leek ons moeilijk werk, mede doordat je er maar weinig armslag hebt en van een massale aanval op de tand des tijds geen sprake kan zijn. Af en toe hoorde je roepen „Onder uit". Er wordt nog steeds gesloopt en vernieuwd. Het gewelf, in prachtig eikenhout, dat CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Tcden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht- De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Samenkomst in het Noorden t.h.v. de fam. Vlaming („Utopia"). Vrijdagavond om 8 uur zangavond in de Herv. kerk van Oosterend, m.m.v. Kees Deenik, bariton, aangeboden door j de Bij bei-Kiosk-Vereniging. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 30 januari Den Burg, „De Oranjeboom", Texels jeugd musiceert o.l.v Jn. Visser. De Waal, „Dorpshuis", Noord- en Zuid- holl. Reddingmij, filmavond en spreker voor Ontwikkelingsclub De Waal. Donderdag 31 januari Den Burg, „Texel", Jaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen. Den Burg, Aula Dr. Jac. P. Thijsseschool, contact-avond Ver. voor Veilig Verkeer. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", de heer P. Glas spreekt voor „Ons Belang" over „In hoever mechanisatie verant woord is". Vrijdag 1 februari Den Burg, „Oranjeboom", Uitvoering van Kon. Texels Fanfarekorps. Oosterend, Ned. Herv. kerk, zangavond met medewerking van Kees Deenik en „De Lofstem". Zaterdag 2 februari De Cocksdorp, „De Hoop", ODIT voert op het stuk „De dorpsdokter". ZAKENNIEUWS: MET MUZIEK DOOR HET LEVEN In „De Karseboom" prijkt sinds vrij dagmiddag een gloednieuw instrument, dat een keuze biedt uit niet minder dan 200 nummers muziek: Blues, Hits, Coun tries, Classics en Popular songs. Voor elck wat wils dus. Dit apparaat, merk AMI, geleverd door de fa. Sicra te Hoorn, werd op de Horeca-beurs geshowd, die van 7-10 januari j 1 in de R.A.I. te Am sterdam werd gehouden. De heer Rump was er meteen weg van en besloot tot de aankoop. Het is het vijftiende apparaat dat in ons land is geplaatst. Het is van Ameri kaanse makelij, van welk werelddeel uit het met rasse schreden de wereldmarkt wist te veroveren en wie het gezien heeft 1 zal dit niet verwonderen, want het is het neusje van de zalm. Vol-automatisch. De machine heeft voor het platenwisselen I slechts 14 seconden nodig. De bezoekers i kunnen hun eigen plaat uitkiezen: voor 10 cent wordt uw lievelingsmelodietje in geschakeld en, indien gewenst, tot aan het einde van de Groeneplaats wegge- galmd. Drie platen voor een kwartje. Een gezellige Texelaar zei ernstig: i „Gerard geef me effe voor een stuiver 1 van Johnny", maar Johnny werkte niet beneden het vastgestelde tarief. Wat I voor waarde heeft anders het tekenen van een contract, niet waar! „Dit instru- ment is de primeur voor de Wadden eilanden", zo verklaarde de exploitant van „De Karseboom", „met 'het hoogste rendement voor dit genre machines en drie luidsprekers", zo voegde de heer Van der Giessen, directeur van Sicro er nog veelzeggend aan toe. Succes er mee, „Karseboom"! OFFICIËLE MEDEDELING De burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 1 januari j.l., zoals gebruikelijk, alle tuinhuren werden opgezegd. Tot en met 11 februari a.s. kunnen de daarvoor in aanmerking komende gronden weder door de tegenwoordige huurders, als eer ste gegadigden, worden ingehuurd tegen betaling van de huurpenningen. Op het bureau gemeentewerken, Parkstraat 3, Den Burg, bestaat daartoe gelegenheid iedere maandag van 10-12 uur. Is binnen de gestelde termijn aan het bovenstaande geen gevolg gegeven, dan wordt aangenomen dat op weder inhu ring geen prijs wordt gesteld. De wederinhuring geldt uiteraard niet voor die gronden, waarvan de huur bij afzonderlijk schrijven van de directeur van gemeentewerken reeds eerder werd opgezegd. Texel, 21 januari 1957. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. ZANGAVOND IN OOSTEREND De Bijbel-Kiosk-Verening hoopt op vrijdag 1 februari a s. om 8 uur in de Hervormde kerk te Oosterend een zang avond te geven. Kees Deenik zal dan voor U en met U zingen. Verder wordt medewerking verleend door „De Lofstem" o.l.v. de 'heer C. Bre mer. Organist is de heer T. Eelman. De predikanten T v.d. Zwaag, P. C. Klijnsma en F. J. Scholten hopen te spre ken. Komt allen! S.V.O.-nieuws De vriendschappelijke wedstrijd werd met 21 gewonnen. Het eerste gaat zondag uit naar St. Victor. Boot half twaalf. De adsp. a spe len tegen Cocksdorp a, aanvang 3,30 uur. Voor de mooiste keuze in mantels naar men natuurlijk ver van de verfkwast houdt, is gereed gekomen en de fa. J. J. Vonk is er be:ig met het schilderen van fraaie rosetten en niet minder fraaie lij nen over de bogen. Wij hopen, dat de kerkgangers straks maar niet al te veel zullen worden afgeleid, want ook dat ligt uiteraard niet in de bedoeling van Ds. Van Rhijn! D, muren /.ïjn grotendeels hersteld. Straks gaat men de ramen aanpakken. Ook een :ankbaar werk, want wat heeft men daar in vroeger jaren en vroeger eeuwen veel wansmaak aan gedemon streerd. Met stenen van andere kleur en geheel ander formaat ook heeft men twee van de zes ramen eenvoudig weg dichtgemetseld. Of dat vanwege de kou was of vanwege de angst voor zonne steken of vanwege gebrek aan glas, wij gissen er naar, maar begrijpen deze vorm van vandalisme niet. Wij spraken over het aanbrengen van een nieuwe balklaag onder de spits. Ook de bovenste meter muur werd vernieuwd: hij is daar zeker nog.70 cm dik. Ook die vernieuwing ging uiteraard bij ge deelten. Over een week of zes zal de steiger rond de toren zelf weggenomen kunnen worden. Dan zal de man-in-de-dorps- slraat kunnen zeggen: „kijk er komt schot in", de lezer van dit artikel weet echter, dat er van meet af aan schot in heeft gezeten, maar dat men bij iedere klap op de muur of op de balk voor nieu we verrassingen kwam te staan Ook de bintbalken in de toren zijn nu vernieuwd en het zal er wel van komen, dat ook het besluit tot vernieuwing van de klokkestoel zal vallen. Die klok zelf zal intussen van 't kleine transport naar een andere etage niet schrikken, want hij in door de Duitsers in beslag genomen geweest, maar ergens op de Zuiderzee werd deze klok met een partij andere klokken aan de oppervlakte van de te genwoordige zuidoostpolder toever trouwd, nadat het schip door onopge helderde oorzaak was gezonken Toen de Duitsers weer in de Heimat zaten heeft men alle klokken weer opge vist. Het vrij gammele, althans weinig fraaie omloophekje zal ook door een be ter verantwoord geheel worden vervan gen. En zo werken daar regelmatig 910 mensen aan de restauratie, die omstreeks half augustus zijn beslag zal krijgen. De kerk zal dan zijn aangekleed met antiek meubilair, dat men in Gouda heeft aangekocht en dat momenteel in Enk huizen op het bedrijf van de fa gebr. De Graaf en Boon wordt gerestaureerd. De zon zal onbeperkt tot het interieur kunnen doordringen, want alle zes ramen herkrijgen hun oorspronkelijke functie en mocht een zwaar wolkendek de zon geen schijn van kans geven en de „r" weer in de maand zijn, wel dan wordt de moderne elektrische voetverwarming mèt straalverwarming vanuit de muren ingeschakeld. Het zal óók vanwege de architectonische verfijning een genoegen en begeerte kunnen worden om daar te vertoeven, zodat wij er de buitenkerke lijkheid reeds tot een te verwaarlozen percentage teruggedrongen zien. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 28 januari 1957 5 koeien 750850; 5 rammen 110135; 10 schapen 90110; 15 schrammen 60 70; 40 biggen 5058; 5 nuchtere kalveren 50—70. WEER EEN NIEUW SUCCES VAN SVC Voor de tweede maal voerde SVC het blijspel „De dochters van de baas" op, nu in Bethel in Zuid-Eierland. Toen de gordijnen opengingen voor het eerste bedrjjf, was de zaal stampvol. Dit is niet ongewoon. Want als er in Eierland iets te doen is, dan zijn de Eierlanders j present en dan is er ook stemming. Dit bleek ook doze avond. Er werd voortreffelijk gespeeld en verschillende scènes deden de zaal daveren van het lachen. Wie even een blik achter de coulissen mocht slaan, bemerkte, dat er een spor tieve geest heerste. Wil een sportvereni ging aan haar doel beantwoorden, dan is niet alleen een prima lichamelijke condi tie noodzakelijk, maar ook een sportieve geest. Dat heeft SVC deze avond duidelijk getoond, door geheel belangeloos ten bate van onze bejaarden te spelen. Bravo SVC! Gaat in deze richting door. Vermeld dient nog te worden, dat de regie bij de heer G. F. van Beukering in voortreffelijke handen bleek te zijn. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 25 januari 1957: Jeugd: J. A. v.d. Slikke-J. v.d. Bout 02 J. Moerbeek-P. Bruin 02 T. Verheijen-P. v.d. Wulp 20 J. Vonk-H. Verstegen 02 M. Stam-W. Laan 02 P. v.d. Wulp-I. Moerbeek 02 A.: C. van Heerwaarden-S. Bakker 11 W. A. v. Zei.jlen-S. v. Heer waarden 02 Jas. Vinke-Jac. v. Heerwaarden 02 I J. Hooijberg-Joh. D. Bakker 02 1 B.: A. v.d. Slikke-Jo Schoo 20 P. Keijser Dzn.-J. P. Stam 02 A. Vinke-S. v. Heerwaarden 02 P. W. Kooi-C. P. Burger 0—2 C.: J. Hillen-J. J. Lafeber 20 R, Zijm-C. Vinke 20 D. v.d. Werf-F. van Sambeek 20 J. A. v.d. Slikke en J. Vonk vielen dus terug uit de kopgroep, waar de strijd nu voorlopig gaat tussen P. Bruin en H. Ver stegen. In A. kwam Q. van Heerwaarden via stukwinst in een remisestand. Het re mise-aanbod weigerde hij evenwel, waar na hij een ogenblik later zeker verloren stond. S. Bakker maakte echter remise, dit verkiezend boven tijdsoverschrijding in een moeilijk eindspel. In B. heeft S. van Heerwaarden zijn plaats aan de kop verstevigd en wordt op het ogenblik door niemand werkelijk bedreigd. Jo Schoo sneuvelde in zeer voordelige stand door een wel geestige, maar toch niet moeilijke twee om drie slag. De afwikkeling was toen voor A. v.d. Slikke niet moeilijk meer. S.V. Texel Uitslagen van zondag: RKAFC-JVC 4—1; Texel-VZV 3—1; DTS-Succes 50; Watervogels-Grashop pers 62; Schagen-WGW 11. Texel-VZV. Texel heeft op overtuigen de wijze revanche genomen op VZV. Het werd een snelle wedstrijd, waarbij Texel technisch beter speelde dan V Er stond een straffe wind van doel tot doel, waar van Texel de eerste helft het voordeel had en menig aanval kon opzetten. Tel kens ontsnapte het doel nauwelijks aan een doorboring. Schoten werden gehou den of gingen juist over de lat. Henny trof de paal. Pas 7 min. voor de rust wist Cees de bal vrij te krijgen en schoot met een laag strak schot 10. Tot de rust bleef de stand aldus en moest Texel de 2de helft met deze mage re voorsprong tegen de wind optornen. T. pakte goed aan en speelde een prima partij. Door de wind geholpen zette V. alles op de aanval waartegen Henk, Har ry, Bob en Gerrit zich goed opstelden, terwijl Ab en Ruud, maar ook Cees die daar keurig tussen in speelde aan V. weinig illusies gaven. Bertus zat er pri ma in en samen werd de verdediging zo hecht, dat het voor V. een hopeloos ge val werd. Daartegen kwam Texel door lange passen van Bob, Ruud en Ab me nigmaal goed door de verdediging heen. Na 20 min. volgde na 'n mooie combina tie tussen Cees en Martin een boogbal, waarop Max juist op tijd doorliep en zuiver over de uitgelopen keeper in het doel kopte: 20. Dat gaf de jongens meer moed en luide aangemoedigd kwa men we telkens weer terug en ontsnapte het V.-doel aan enkele gevaarlijke mo menten. Weer uit een voorzet van Martin wist Henny zich vrij te maken; hij liep de keeper vrij en het was 30. Nog 10 min. waren er te spelen toen uit een V.-aan- val over links de bal voor ons doel be landde. Doorgekopt door Gerrit kwam de bal tegen de paal, waarvan V. gebruik maakte om de eer te redden. Met nog enige goede aanvallen van Texel kwam dan het einde. Texel had twee kostbare punten verdiend, terwijl dit tevens een stimulans kan zijn voor de volgende wedstrijden. We hebben gezien dat het kan! De stand in 4A is. BKC 13 21; Succes 13 19; Grassh. 14 18, Schagen 14 16; WGW 12 13; RKAFC 11 12; DTS 12 12; Texel 12 10; JVC 12 10; VZV 13 8; Wa tervogels 16 6. Een mededeling, die met belangstel ling wordt verwacht. Op zondag 24 fe bruari a.s. wordt het jaarlijkse Balmas- qué gehouden in Hotel „De Lindeboom- Texel". U kunt U dus voorbereiden, dames en heren! A.s. zondag: BKC-Texel; WGW-VZV; Succes-RKAFC; Grashoppers-DTS; Scha- gen-Watervogels; Texel 2-Hollandia T. 2. Tex. Boys a-Texel b, zaterdag 3,30 uur. Texel c-HRC g, 12 uur.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1